#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/04/2010 17:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σιωπητήριο κήρυξε ο Γιώργος, αλλά η ζημιά έγινε



Την ίδια ώρα που στην κυβέρνηση αναζητούν το... βαθύ λαρύγγι που έκανε τις περίφημες δηλώσεις και απογείωσε τα spreads η οικονομία πάει από το κακό στο χειρότερο. Κι αυτό αποδεικνύει ότι το πρόβλημα είναι η ίδια η οικονομική πολιτική που οδηγεί σε αδιέξοδα, όχι μόνο τους πολίτες αλλά και την οικονομική κατάσταση.

Αν μη τι άλλο δείχνει γελοιότητα η διαρροή ότι ψάχνουν για τον κρατικό αξιωματούχο που μίλησε. Διότι άλλες πληροφορίες αναφέρουν ότι την... πατάτα την έκανε στέλεχος της κυβέρνησης. Κι εδώ έρχεται η κυβέρνηση να μας θυμίσει πόσο παιδική χαρά είναι. Κάποιοι δείχνουν τον ίδιο τον πρωθυπουργό ο οποίος με τις δηλώσεις του την περασμένη εβδομάδα ουσιαστικά οδήγησε κρατικούς αξιωματούχους να τον ερμηνεύσουν έτσι όπως τον ερμήνευσαν και να μιλήσουν στα ξένα ΜΜΕ για αλλαγή της συμφωνίας των Βρυξελλών.

Από την άλλη, ορισμένοι υπουργοί καρφώνουν τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης, Θ. Πάγκαλο, ενώ χαμός γίνεται στο οικονομικό επιτελείο με τον Γ. Παπακωνσταντίνου να καρφώνει στο παρασκήνιο την... άσπονδη φίλη του, Λ. Κατσέλη.

Και το γαϊτανάκι συνεχίζεται.

Το ζήτημα είναι βαθύτατα πολιτικό. Οι αγορές δεν μας εμπιστεύονται, κερδοσκοπούν εναντίον μας επειδή βλέπουν ότι δεν υπάρχει σαφήνεια πολιτικής, αλλά πολλά κοκόρια μιλούν σε μια ιδιαίτερα κρίσιμη στιγμή για τη χώρα.

Επίσης, όλο και πιο κοντινό είναι το σενάριο της προσφυγής στο ΔΝΤ αφού μέχρι το τέλος του χρόνου, αλλά ιδιαίτερα το Μάιο, ο δανεισμός θα γίνεται ολοένα και δυσκολότερος και φυσικά ακριβότερος.

Αυτό που πρέπει να προσέξει ο Γ. Παπανδρέου είναι οι ίδιοι οι άνθρωποί του. Σήμερα στο υπουργικό συμβούλιο κήρυξε σιωπητήριο στους υπουργούς του, αλλά αφενός η ζημιά έχει γίνει και αφετέρου κανείς δεν τον ακούει. Την άλλη εβδομάδα, βάζουμε στοίχημα, θα αρχίσουν να μιλάνε και πάλι οι παπαγάλοι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πατριωτης avatar
    πατριωτης 07/04/2010 17:19:20

    για να δουμε...τωρα που δεν θα μιλανε και δεν θα μας κανουν ψυχολογικο πολεμο μηπως και ηρεμησουμε..

  2. Orestios avatar
    Orestios 07/04/2010 17:23:09

    Όσο και να προσπαθούν να το κρύψουν πάλι θα κελαϊδήσει. Πόσο πια θα κρύβεται ο πρωθυπουργός της χώρας για να μην εκστομίσει καμιά πατάτα?

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ Orestios 07/04/2010 17:38:05

      Ελα ντε που να κρυφτεί τέτοιο ταλέντο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ GreenHorses 07/04/2010 18:02:35

        Να το στείλουν σε roadshow για να μαζέψουμε λεφτά. Αν βγάζαμε τη Θέκλα με τα γένια θα μαζεύαμε περισσότερα.

  3. nasos avatar
    nasos 07/04/2010 17:25:25

    Όχι πια δηλώσεις,μόνο ποδηλασία και κανώ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ nasos 07/04/2010 17:26:17

      χο χο!

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ nasos 07/04/2010 18:32:58

      Χαχαχα! Καλό!

  4. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 07/04/2010 17:29:20

    Και ο πλέον βλαξ ξένος "επενδυτής" έχει καταλάβει τώρα πια ότι είμαστε a big joke.

    Σε λίγο θα πέσουν να φάνε ότι απομείνει από το κουφάρι μας ακόμα και τυχαίοι αμερικάνοι συνταξιούχοι που διαχειρίζονται μόνοι τα κεφάλαια τους...

  5. GreenHorses avatar
    GreenHorses 07/04/2010 17:44:42

    Εγώ σας είπα μην λέτε για πιστόλια πάνω στο τραπέζι με το Γιωργάκη, ορίστε τώρα τα αποτελέσματα.

    Παιδική χαρά, καρναβάλια, ποδήλατο και κανώ άριστα 10 στα άλλα 0 στο πηλήκιο.

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/04/2010 18:22:08

    Μα το πρόβλημα είναι ο ΓΑΠ, όχι οι Υπουργοί, ούτε οι "κρατικοί αξιωματούχοι". Αφού ο ίδιος ο ΓΑΠ ήταν αυτός που ήθελε, λόγω εμμονών και ιδεοληψίας, την "επαναδιαπραγμάτευση".

    Πρώτα έφταιγε ο Καραμανλής, μετά η Μέρκελ, τώρα τα ρίχνουμε οριακά στους "ανώνυμους κρατικούς αξιωματούχους", σφίγγει ο κλοιός, πλησιάζει επικίνδυνα η ευθύνη τον ίδιο το ΓΑΠ... Δεν θα αργήσει πάνω από μερικές μέρες, όσο και να χτυπιούνται τα ξελιγωμένα κανάλια.

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 07/04/2010 19:16:29

    Λένε ότι ο κακός και ο ηλίθιος κάνουν την ίδια ζημιά.
    Ξεκινώντας απο την κορυφή, αυτή η κυβέρνηση είναι γεμάτη απο κακούς και ηλίθιους.
    Τέτοιο πράγμα, πρώτη φορά στη ζωή μου έχω δεί.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/04/2010 19:26:26

    Row, row, row your boat
    Gently down the stream.
    If you see a crocodile,
    Don't forget to scream

    βρε ούστ! επικοινωνιολόγοι του κ_λου...

  9. diasapollon avatar
    diasapollon 07/04/2010 19:39:27

    Εγω πιστεύω ότι ο ίδιος ο ΓΑΠ τα είπε αλλά ειναι τόσο γκαγκά και δεν το κατάλαβε.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/04/2010 19:40:48

    Πλάκα πλάκα είναι το μόνο θετικό μέτρο που έχει λάβει η κυβέρνηση αν το εφαρμόσει....
    Αν η παιδική χαρά των μαθητευόμενων μάγων το βουλώσει ίσως σταθεροποιηθεί το επιτόκιο γιατί σε κάθε ομιλία και σε κάθε θρίαμβο απλά ανεβαίνει....

  11. kinisi-a avatar
    kinisi-a 07/04/2010 20:03:08

    Ο ΙΔΙΟΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΑ.
    ΑΛΙΩΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΣΟΥΤΑΡΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

    ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ (π.χ. ΠΑΜΠΟΥΚΗΣ...)

  12. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 07/04/2010 21:29:35

    Οταν στο χθεσινοβραδυνό δελτίο του ΜΕΓΑΛΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ καναλιού,το Πρετεντέρ σχολίαζε πως αυτόν που έκανε την'καβουριά' (κι απογειώθηκαν τα spreads),πρέπει το Μαξίμου να τον αρχίσει στις σφαλιάρες,τον προσέξατε τι ... 'τσάχπιν' ύφος είχε;;;; Τι ήθελε να μας είπει 'το ποιητή';;;;; Ε,μεγάλα παιδιά είμαστε,μην θέλουμε και το φαί μασημένο !!!!

  13. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 07/04/2010 21:34:42

    Οποιος ψές βράδυ είδε ειδήσεις στο ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΣΙΝΟ κανάλι,κατάλαβε πολύ καλά ποιός έκανε την καβουριά με τα spreads.Πόσο δηλαδή πιό λιανά να μας τ'όκανε ο Πρετεντέρης,όταν μίλησε γιά σφαλιάρες που πρέπει να πέσουν στο Μαξίμου;;;

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/04/2010 03:13:48

    Το ειπε και ο Δαρβινος, Φυσικη Επιλογη. Εδω εχουμε να κανουμε την εξελιξη του γκαζον σε ΓΑΠ.

    ΠΠ

  15. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 08/04/2010 07:40:08

    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ αυτό δεν είναι φυσική επιλογή και εξέλιξη κατά ΔΑΡΒΙΝΟ αλλά πισωγύρισμα ,από γκαζόν σε βλήτο.....

  16. Δευκαλίων Κωνστ. Βατιμπέλλας avatar
    Δευκαλίων Κωνστ. Βατιμπέλλας 08/04/2010 08:01:23

    Αγαπητοί συνΕΛΛΗΝΕΣ, σκεφθήκατε, λέγω σκεφθήκατε, ότι μπορεί όλη αυτή η άνοδος των επιτοκίων δανεισμού να είναι προμελετημένη, δηλαδή, βλέποντας οι κλέφτες οι πολιτικοί, ότι ίσως δεν υπάρχουν αύριο στην εξουσία, να τα έχουν κανονίσει με τους δανειστές να μοιραστούν την διαφορά των επιτοκίων και γι’ αυτό δανειζόμαστε με τόσο υψηλά επιτόκια; Δεν μπορώ να φαντασθώ ότι οι δανειστές έχουν κερδοσκοπικούς σκοπούς από εμάς και όχι από τα άλλα δανειζόμενα κράτη. Σκεφτείτε το και γράψτε τις απόψεις σας
    Δευκαλίων Κωνστ. Βατιμπέλλας

  17. Titos avatar
    Titos 08/04/2010 08:43:33

    «Κρείττων το σιγάν» κ.κ. της κυβέρνησης
    Να δεις που θα μας οδηγήσουν, σιωπηρά, στο ΔΝΤ χωρίς να το καταλάβει κανείς.
    Εμείς θα τους χειροκροτούμε και θα το δεχθούμε με ανακούφιση.
    «Είναι κι ‘ αυτό μία λύση», θα έλεγε ο ποιητής. Το ερώτημα είναι ποιοι παίζουν τον ρόλο των «Βαρβάρων», εμείς ή οι… άλλοι.

  18. panagiotis avatar
    panagiotis 08/04/2010 16:17:55

    ΒΑΘΥ ΛΑΡΥΓΓΙ ΑΛΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΕΧΕΙ.......
    ΜΑΚΡΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΛΕΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ...
    ΑΧ ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΥ........