#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/03/2008 16:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Σιχαίνομαι τη φρονιμάδα σου»

Ένα αποκαλυπτικό για σήμερα κείμενο του Ίωνα Δραγούμη γραμμένο πριν από 100 χρόνια: Αν μπορούσα να καταστρέψω μόνος μου το κράτος το Ελληνικό θα το έκανα αμέσως. Τι χρησιμεύει ένα κράτος Ελληνικό που αντί κάθε άλλη εξωτερική πολιτική διορίζει προξένους στην Ανατολή και πρέσβεις στη Δύση και τους ξεπροβοδίζει με την μονάκριβη ευχή και οδηγία «προσέχετε να μην γεννάτε ζητήματα» ; 


Διαβάστε το όλο εδώ: orfni.blogspot.com




(Μπράβο Νίκο…. Αν και ….«Ανδρεϊκός» δεν παύεις να με εκπλήττεις) 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 29/03/2008 17:33:02

    Τι χρησιμεύει ένα κράτος που δε μπορεί να προσφέρει στοιχειώδη ασφάλεια, εσωτερική, οικονομική κι εθνική στους πολίτες του?

  2. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 29/03/2008 17:34:15

    ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ...... ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!!!!!
    μπραβο νικο!!!!

  3. Le canard avatar
    Le canard 29/03/2008 18:07:27

    Προς "σχολιο": Ευτυχώς οι πασοκο-αριστερούληδες εξυγχρονιστές αποκτατέστησαν την ανά τους αιώνες χαμένη τιμή του ελληνικού κράτους και έθνους και έτσι μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι. Ετσι δεν είναι οπαδε της μπόυρδας?

  4. Υ. avatar
    Υ. 29/03/2008 18:20:47

    Εξαδάκτυλος 5.33
    Προσθέτω και οδική

  5. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 29/03/2008 18:46:30

    πασοκο-αριστερουλης εκσυγχρονιστης.... ωραια ταμπελα και αρκετα μακρια σαν τιτλος γαλαζοαιματου- κολακευμενος ευχαριστώ.
    επι της ουσιας δεν καταλαβα τι θες να πεις ακριβως αλλα φταιω εγω μάλλον (ταμπελας ενεκα)

    ΥΓ. διατηρω παρ ολα αυτα το δικαιωμα να θεωρω μπουρδες τις μεγαλοστομίες και τις ισοπεδωτικές λογικές του τυπου
    ολα ειναι αχρηστα, ολα ειναι ματαια ολα ειναι ατμος-Θρασυβουλος που ελεγε κι ο Βεγγος, ακόμα κι αν προερχονται απο εναν μεγάλο ΕΛΛΗΝΑ σαν τον Δραγουμη.

  6. thanos avatar
    thanos 29/03/2008 21:16:59

    Apo pote h logokrisia...Factorx???

  7. Factorx avatar
    Factorx 29/03/2008 21:20:26

    Σε τι αναφέρεσαι;

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/03/2008 21:21:33

    sxolio.gr πού ακριβώς ο Ιων Δραγούμης λέει ότι όλα είναι ατμός? Ακριβώς το αντίθετο, επειδή υπήρχαν κάποιοι σαν αυτόν, ενάντια στην τότε Ελληνική Κυβέρνηση "των φρονίμων" η Μακεδονία είναι στην Ελλάδα και όχι Βουλγαρική, απλή ιστορία.
    Ο άνθρωπος που ως διπλωμάτης, διακινδύνευε τη ζωή του, κόντρα στις εντολές των βολεμένων των κυβερνήσεων, το 2008 χαρακτηρίζετε " όλα είναι άχρηστα...και ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ…… ΜΠΟΥΡΔΕΣ"

  9. thanos avatar
    thanos 29/03/2008 21:26:47

    Egrapsa kati se apanthsh xwris na thigw kanenan proswpika apla thn gnwmh mou kategrafa ...kai para ta apanwta clicks den perase...isws na epese kapou ston Atlantiko.

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 29/03/2008 21:53:44

    thanos Κολλάει καμιά φορά. Αν ήταν λογοκρισία θα πέρναγε και θα το έσβηναν.

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 29/03/2008 21:59:41

    Το σχόλιο 4 είναι από το γνωστό troll?

  12. Factorx avatar
    Factorx 29/03/2008 22:01:42

    σε 10: Γιατι δεν τι στέλνεις πάλι;

  13. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 29/03/2008 22:47:31

    προς ιθαγενη,
    ο Δραγουμης , ο Μελας ο Κολοκοτρωνης ειχαν αρ@@@@ να!! με το συμπαθειο και το μεγάλο χαρισμα να κανουν σωστες επιλογες στην εποχη τους. Αυτό δεν σημαινει οτι οσα ελεγε ο δραγουμης τοτε ή εκανε ο Μελάς εχουν αντιστοιχηση με την πραγματικότητα σημερα.
    το μπουρδες παει στο αεναο μοιρολοι περι ανεπαρκειας, αδυναμιας, κτλ του κρατους. Το κρατος που οικτιρει ο Δραγουμης, παράλληλα με το Μακεδονικο αγωνα (που στηριζε ανεπισημως και μεσω του Δραγουμη) εφτιαξε το στρατο και τις διεθνεις συμμαχιες που εκαναν το Μακεδονικό αγωνα επιτυχια σε αντιδιαστολη με τη γελοιογραφια του 1897. Αν δεν ηταν κρατος φρονιμων θα ηταν κρατος περιορισμενης ευθυνης και εκτασης.

  14. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 30/03/2008 00:24:45

    «Ο κ α θ έ ν α ς
    πρέπει να φαντάζεται πως αυτός πρέπει να σώσει το έθνος του!

    Ο κ α θ έ ν α ς
    γεννήθηκε σωτήρας του έθνους του,
    λίγοι όμως ξέρουν πως γεννήθηκαν τέτοιοι, δηλαδή πως αυτοί θα το σώσουν, αν θέλουν. Πρέπει να φαντάζεσαι πως
    μόνον α π ό σ έ ν α εξαρτάται η σωτηρία του έθνους,
    και α ν δ ε ν ή σ ο υ ν ε σ ύ δεν θα ήταν κανένας άλλος που να το σώση- ή να μην κοιτάζεις τι κάνουν οι άλλοι και να φαντάζεσαι μόνο πως
    ε σ ύ έ χ ε ι ς το μεγάλο χρέος της σωτηρίας», Ίων Δραγούμης

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/03/2008 06:45:49

    κατι τέτοιο δεν είπε και ο JFK; μην ρωτάς τι μπορεί να κάνει η χώρα σου για σένα, ρώτα τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη χώρα σου.

  16. Swell avatar
    Swell 31/03/2008 11:09:07

    Η έννοια ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΥ