01/12/2008 02:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σιούφας και Σουφλιάς θέλουν να πάνε Μέγαρο

Πολιτικοί φίλοι του προέδρου της Βουλής Δημήτρη Σιούφα μου έλεγαν χθες το βράδυ ότι το ρεπορτάζ στο ΠΘ για τη δραστηριότητα των γιων του, που ως δικηγόροι συνεργάζονται με εισπρακτική εταιρεία που κάνει κατασχέσεις και πλειστηριασμούς σε βάρος μικροφειλετών, προέρχεται από κύκλους προσκείμενους στον Γιώργο Σουφλιά.

Θεωρούν, δηλαδή, ότι ξεκίνησε η αιματοχυσία μεταξύ δύο επίδοξων ..προέδρων της Δημοκρατίας. Το θέμα είναι όμως από πού αντλούν και οι δύο την αισιοδοξία ότι μπορεί ποτέ το ΠΑΣΟΚ να τους ψηφίσει, εάν υποθέσουμε ότι προτείνει έναν από τους δύο η Νέα Δημοκρατία;

Ιδού και η απάντηση: και οι δύο πιστεύουν ότι εάν γίνουν πρόωρες εκλογές μέχρι το τέλος του 2009 και κερδίσει το ΠΑΣΟΚ, το Μάρτιο του 2010, όταν θα γίνει η εκλογή νέου Προέδρου τη Δημοκρατίας, η τότε κυβέρνηση δεν θα θέλει να ρισκάρει νέα προσφυγή στις κάλπες και θα αποδεχθεί το πρόσωπο που θα προτείνει η ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. KaryID avatar
    KaryID 01/12/2008 09:19:04

    Απόσο τουλάχιστον θυμάμαι, ο προηγούμενος Πρόεδρος της Δημοκρατίας και ο σημερινός Πρόεδρος της Δημοκρατίας διατηρούν όχι μόνο οι ίδιοι, αλλά και το στενό οικογενειακό τους περιβάλλον ένα κοινωνικά ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ προφίλ.
    Δραστηριότητες σαν αυτές που περιγράφονται στα δημοσιεύματα και εφόσον ισχύουν, είναι αρνητική παρακαταθήκη για δημόσια πρόσωπα, τα οποία εμφορούνται από την ΕΥΓΕΝΗ επιθυμία να εκλεγούν στο ύπατο αξίωμα.
    Ειδικότερα σήμερα που μεγάλη μερίδα Ελλήνων έρχεται αντιμέτωπη με την ανεργία, τις απολύσεις, τη φυλάκιση για χρέη στο δημόσιο και την εξαθλίωση.
    Στην πολιτική πρέπει να μπορείς να κοιτάζεις το λαό κατάματα, χωρίς σκιές στο βλέμμα.
    Πόσο μάλλον όταν αυτό θα γίνεται από το θώκο του Προέδρου της Δημοκρατίας.

  2. KaryID avatar
    KaryID 01/12/2008 09:28:51

    @Anonymous 2: ναι, όπως το περιέγραψες τουλάχιστον, διευκόλυνση. Η κοινωνική οικονομική συγκυρία σήμερα είναι εντελώς διαφορετική.

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 01/12/2008 11:01:59

    KaryID- Μπα... καλή μου .

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 01/12/2008 11:06:02

    αυτοι μονο για δεξιοσεις κανουν ετσι εχουν γεννηθει Ψυταλια ,Εγνατια ,αγωγος Φ.Α.,Μεγαρο του κ.Χρηστου κλπ

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/12/2008 11:29:50

    Εγώ θα πρότεινα ή να καταργηθεί ο θεσμός του Προέδρου της Δημοκρατίας (και να γλυτώσουμε και τον μπελά και τα νοίκια) ή να δωθούν ουσιαστικές αρμοδιότητες, ας πούμε αντισταθμιστικές του πρωθυπουργού...

    Πάντως αν θέλουμε Πρόεδρο της Δημοκρατίας για σοβαρές ανούσιες έχετε τις δικές μου τσάμπα! Γιατί να πληρώνετε;

  6. KaryID avatar
    KaryID 01/12/2008 11:30:43

    @άτακτος: είσαι ο ίδιος άτακτος; (γεννημένος στην Πολωνία;)

  7. KaryID avatar
    KaryID 01/12/2008 11:32:59

    @archaeopteryx: αντισταθμιστικές έναντι ... τι;

  8. donaE avatar
    donaE 01/12/2008 11:36:08

    @ ατακτος Εκει που γεννηθηκανε συνεχεια στις δεξιωσεις τρεχανε Καρδιτσα-Λαρισα.Η θεσσαλια στο μεγαρο!

  9. ataktos avatar
    ataktos 01/12/2008 11:40:26

    Ναι KaryID μας

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/12/2008 11:40:26

    @KaryID αν ο ένας είναι ελαφρύς, ο άλλος να είναι βαρύς. Αν ο ένας είναι χοντρός ο άλλος να είναι αδύνατος. Αν ο ένας είναι άντρας, η άλλη να είναι "άλλη"... Που να ξέρω;; αυτά είναι για πολιτικούς! Εγώ να γλυτώσω κανένα φράγκο θέλω...

  11. KaryID avatar
    KaryID 01/12/2008 11:58:12

    Εγώ νόμισα αντισταθμιστικά οφέλη!

  12. aftershock avatar
    aftershock 01/12/2008 13:07:40

    Προφανώς εννοεί κάτι να "κρατάει τα μπόσικα" σε περιπτώσεις ανεξέλεγκτης συμπεριφοράς ή αντιλαϊκών μέτρων...καλή ώρα...

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/12/2008 13:23:58

    το μείζον πολιτικό ή πολιτειακό θέμα είναι ότι όλες οι εξουσίες συγκεντώνονται στο ένα άτομο με το στενό του περιβάλλον: Εκτελεστική, νομοθετική και δικαστική εξουσία, όλα σε έναν. Εχoυμε κανέναν τρόπο να αλλάξει αυτό;

  14. KaryID avatar
    KaryID 01/12/2008 13:26:39

    Πακέτα οι προσημειώσεις λέμε!!!
    Και τα δικά τους δικά τους και τα δικά μας δικά τους, όπως πάντα.
    Προς το παρόν σφάζονται μεταξύ τους γιατί και ποιος πήρε τις περισσότερες προσημειώσεις πολιτών-δανειοληπτών.

  15. KaryID avatar
    KaryID 01/12/2008 13:42:18

    Υπό το πνεύμα και υπό το γράμμα του νόμου όχι δεν έχουμε.

  16. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 01/12/2008 16:24:50

    14. Αυτό που λες για τα τρία σε ένα δεν είναι τυπικά σωστό. Στην ουσία όμως πράγματι υπάρχει ένας μόνο πόλος πολιτικής εξουσίας, η πρωθυπουργική, η οποία καταλήγει να επιβάλλει τις απόψεις της και στις τρείς.

    ΘΑ μπορούσαμε να μιλήσουμε σχεδόν για πρωθυπουργική δικτατορία, δεδομένης της αυτοδυναμίας. Συμφωνώ με την πρότασή σου: να δημιουργηθεί αντισταθμιστικός πόλος στην πρωθυπουργική εξουσία, δηλ. προεδρία με ουσιαστικές εξουσίες.