06/08/2010 21:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σιδηρά πειθαρχία στην Ρηγίλλης εν' όψει εκλογών.

Για πρώτη φορά στα χρονικά η Νέα Δημοκρατία κινήθηκε με τέτοιον τρόπο ώστε να έχει καταφέρει να περάσει την στρατηγική της στις περιφέρειες και τους δήμους χωρίς παρατράγουδα. Ακόμα και αν τα φιλοκυβερνητικά μέσα μιλούν για αντάρτικα, όλοι γνωρίζουν ότι αυτοί είναι ευσεβείς πόθοι χωρίς καμμία επαφή με την πραγματικότητα.
Εξ' αρχής ο σχεδιασμός Σαμαρά - Μιχαλολιάκου ήταν η απ' ευθείας επαφή με τις τοπικές κοινωνίες, χωρίς φανφάρες και τυμπανοκρουσίες. Έτσι, μετά τα απανωτά ταξίδια όπου σχηματίστηκε σαφής εικόνα για τους εν δυνάμει υποψηφίους, ξεκίνησε ένα μπαράζ δημοσκοπήσεων ούτως ώστε να σφυγμομετρηθούν και οι ευρύτερες κοινωνίες. Η διαδικασία της σφυγμομέτρησης ήταν αδιάβλητη, γεγονός που εγγυάται ότι οι κατά τόπους επιλογές θα είναι οι καλύτερες δυνατές, χωρίς περιθώρια αμφισβήτησης. Αυτό φαίνεται και στην πράξη αφού τα όποια παράπονα (που πάντα θα υπάρχουν) εκδηλώνονται μόνο σε "φιλικό" κλίμα μεταξύ στελεχών ενώ ουδείς έχει τολμήσει να εγκαλέσει ανοιχτά την διαδικασία και τις επιλογές. Πόσο μάλλον να κάνει "αντάρτικο".

Ανοιχτό μένει μόνο το θέμα του Πειραιά, αυτό διότι ενώ η υποψηφιότητα Μιχαλολιάκου θεωρείται ιδανική, όλο το σύστημα λειτουργίας της γραμματείας τοπικής αυτοδιοίκησης βασίζεται πάνω του. Αυτοί οι παράγοντες συνυπολογίζονται από τον Αντώνη Σαμαρά και τον τ. υπουργό προκειμένου να μη διαταράξουν την εως τώρα επιτυχημένη λειτουργία της γραμματείας. Ιδιαίτερα εάν συνυπολογιστεί το χάος που επικρατεί εντός του κυβερνώντος κόμματος όπου μαζί με τις επιλογές, οι "αντάρτες" θέτουν σε αμφισβητηση την γενικότερη κυβερνητική πολιτική ώστε να αποκτήσουν λαϊκό έρεισμα σαν ανεξάρτητοι υποψήφιοι.

Να σημειωθεί, τέλος, ότι οι σοβαρές προσωπικότητες των τοπικών κοινωνιών, θεωρούν το χρίσμα από το ΠΑΣΟΚ ως τροχοπέδη αφού νιώθουν από πρώτο χέρι τη λαϊκή δυσαρέσκεια.


http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/08/blog-post_8684.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. LG avatar
    LG 06/08/2010 21:41:40

    Για τον δήμο Καβάλας
    κανένα νέο?

    Είναι μπερδεμένα τα πράγματα

    • piraxtiri avatar
      piraxtiri @ LG 07/08/2010 13:44:30

      καλλιοντζης θοδωρος στην ΚΑΒΑΛΑ ευμοιριδης κωστας στην ΔΡΑΜΑ

      • LG avatar
        LG @ piraxtiri 07/08/2010 13:58:10

        έχει ανακοινωθεί?

        ούτε 9 μήνες δεν περάσανε
        ο κόσμος της ΝΔ έχει μνήμη

  2. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 06/08/2010 23:17:04

    "Ανοιχτό μένει μόνο το θέμα του Πειραιά, αυτό διότι ενώ η υποψηφιότητα Μιχαλολιάκου θεωρείται ιδανική, όλο το σύστημα λειτουργίας της γραμματείας τοπικής αυτοδιοίκησης βασίζεται πάνω του."
    ???????????????????????

  3. Νικος avatar
    Νικος 07/08/2010 00:32:40

    Γληγορης Φλουδας Λευκαδα, η επιλογη το αποτυχημενου πρωην δημαρχου αλλα με ενσημα στη ΠΟΛΑ που τωρα παιρνει εφαπαξ. Μπραβο Αντωνη με της επιλογες σου ,ετσι θα παμε μπροστα Αντωνακη??????

    • Roulis avatar
      Roulis @ Νικος 07/08/2010 15:10:02

      Εχεις καλυτερο για την Λευκαδα?Μηπως προτιμας τον νυν δημαρχο?

  4. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 07/08/2010 01:19:47

    Στη Β Άθηνών, δήμαρχοι του μηχανισμού Ντόρας, έχουν καταχρεώσει και καταεξευτελίσει τους δήμους και τους δημότες τους. Ο Αντώνης σίγουρα γνωρίζει πρόσωπα και πράγματα. Αντιπροτάσεις υπάρχουν. Οι όποιες στρατηγικές, δεν πρέπει να τον εγκλωβίσουν, να στηρίξει ανυπόληπτα πρόσωπα, που κερδίζουν τις μάχες με δολιότητες!

  5. ελλην της εσπεριας avatar
    ελλην της εσπεριας 07/08/2010 14:25:28

    Η επιλογη Γληγορη Φλουδα και Μαλλια για την Λευκαδα δειχνει οτι η Ρηγγιλης συνεχιζει την μη επαφη με την πραγματικοτητα.Ειναι οι κυριοι υπαιτιοι για την αποτυχια της ΝΔ στις νομαρχιακες του 2006!!!!!!!!!!!!!!! Ειχαν κατεβασει ανεξαρτητο ψηφοδελτιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Για ονομα του Θεου!!!!!!!!!!!!!!!!Ο Μιχαλολιακος δικαιωνει τελικατην ασχημη φημη που τον ακολουθει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Roulis avatar
      Roulis @ ελλην της εσπεριας 07/08/2010 15:11:36

      Κυριοι υπαιτιοι για τις εκλογες του 2006 ειναι ο πρωην βουλευτης που προτιμουσε τον συμμαθητη του τον καζανα και οχι την νεοδημοκρατισσα υποψηφια.

      • ελλην της εσπεριας avatar
        ελλην της εσπεριας @ Roulis 07/08/2010 15:37:52

        Nαι αλλα ο πρωην βουλευτης,τα ειχε συμφωνημενα με τον πρωην δημαρχο και Company!!!!Ειναι του ιδιου κλαν!!!!!!!!Μονον οι αφελεις δεν το αντεληφθησαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!