04/10/2008 21:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σιγά τα πρωτοσέλιδα

Δεν το κάνω από ανταγωνιστική διάθεση (ουδείς λόγος άλλωστε, άλλο πράγμα αυτοί, άλλο εμείς) αλλά τα αφιερώματα των αυριανών εφημερίδων για τους τρόπους σωτηρίας από την οικονομική κρίση με κάνουν και πλήττω. Ποιο ουσιαστικές και κυρίως έντιμες είναι οι συμβουλές του «δικού μας» «ΔΠ». Και από το διάλογο προκύπτουν πιο αληθινά πράγματα από όσα μπορεί να σας πει η κάθε εφημερίδα.

Συμβουλές προς απελπισμένους

Οικονομική κρίση: Τι επιφυλάσσει το μέλλον;

Μπορεί η κυβέρνηση να εγγυηθεί τις καταθέσεις;

Και κάτι τέτοια με κάνουν να θέλω να ξεκολλήσω από το κομπιούτερ και να βρω μερικές οικονομικές λύσεις που δεν θα αμφισβητούν την ανεξαρτησία μας (πχ διαφημίσεις) και να παίξουμε άλλη μπάλα.

Τι λέτε κι εσείς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/10/2008 21:13:48

    Χορηγους θα βρουμε-εχουμε.


    ΠΠ

  2. Africa avatar
    Africa 04/10/2008 21:14:18

    Good idea!

  3. Factorx avatar
    Factorx 04/10/2008 21:20:18

    Εξαρτάται τι "χορηγούς" εννοείς ΠΠ

  4. t avatar
    t 04/10/2008 21:23:50

    Τα Σκόπια βρυχώνται!!!!
    Από σήμερα το πρωί εμπορικά τραίνα των Σκοπίων χρησιμοποιούν το λιμάνι Μπαρ στο Μαυροβούνιο αντί το λιμάνι της Θεσσαλονίκης.
    http://macedoniaonline.eu/content/view/3828/1/
    Το λιμάνι Μπαρ στο Μαυροβούνιο
    http://www.lukabar.cg.yu/eng/Port_of_Bar.htm

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/10/2008 21:33:19

    Αχορήγητους.

    Θα τους κανουμε interview και ασκησεις θαρρους πριν τα παρουμε. Η ομαδα ειναι ετοιμη απ οτι βλεπω.


    ΠΠ

  6. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 04/10/2008 21:41:13

    Ειδικά τώρα μην δεχθείτε χορηγούς τράπεζες. Εκτός των άλλων μπορεί να σας φεσώσουν.

  7. Φρύνη avatar
    Φρύνη 04/10/2008 21:47:56

    Οικονομικές λύσεις που να διασφαλίζουν ανεξαρτησία? Να ανοίξουμε παράρτημα με αισθηματικές-σεξουαλικές συμβουλές. Αλλά σιγά μην ασχολείται κανείς με Υπουργούς και επιτόκια, ότι στην διπλανή κάμαρα γίνονται ψηστήρια... Η Αμερικανική τηλεόραση είχε μια καλοστεκούμενη γιαγια, την Dr Ruth που έλυνε προβλήματα. Τρομερά ratings.

    Θα το αναλάβω. Θα μου λένε οι λεβέντες τον πόνο τους και θα τους δίνω λύσεις

  8. t avatar
    t 04/10/2008 21:56:10

    Αντί ο Γιώργος Αλογο… με μία απλή και όχι καθαρή δήλωση,να εγγυάται τις καταθέσεις των πολιτών, ας κάνει μια πρώτη κίνηση.
    Να αυξήσει το εγγυημένο με νόμο όριο από 20.000 σε τουλάχιστον100.000 ευρώ.

  9. Factorx avatar
    Factorx 04/10/2008 22:00:56

    Φρύνη στείλε e-mail να σου πως τον πόνο μου. Προσλαμβάνεσε επίσης ως Dr Φρύνη.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/10/2008 22:02:53

    7+9
    Δελτιο Παροχης - μην ξεχνιομαστε.
    Επαγγελμα : "Συμβουλος Ερωτικων Εμπειριων με Αμοιβη"

    ΠΠ

  11. Φρύνη avatar
    Φρύνη 04/10/2008 22:07:18

    Π-Π, θα σας συμβουλέυω αφιλοκερδώς, φτάνει να λύνεται το πρόβλημα. Στη ζωή, το χρήμα δεν έιναι το παν

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/10/2008 22:10:07

    Στην τελικη, σκοπος ειναι η χορηγια Dr. !!!

    Εισαι στην ομαδα συνεντευξεων-ασκησεων θαρρους στους επιδοξους χορηγους.

    ΠΠ

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/10/2008 03:39:44

    @factorX: "About time", που λένε και ...εις τας Αθήνας! Έτσι κι αλλιώς, φίλε, το να μην έχεις διαφημίσεις είναι πιο "ύποπτο" από το να έχεις! Άσε που οι διαφημίσεις μπορεί να σου προσδώσουν και περισσότερο κύρος, ΑΝ είναι οι κατάλληλες.

    Το προσόν του "antinews" είναι η σύζευξη "ποσότητας" (: δημο-φιλία) και "ποιότητας" (: αισθητική). Το καθένα από μόνο του αποτελεί επιτυχία. Και τα δύο μαζί, επίτευγμα. Γεγονός σπάνιο και, άρα, πολύ-τιμο. Οπόταν: παν-άκριβο!

    Κατά την άποψή μου, δεν έχεις συνειδητοποιήσει, ακριβώς, τι έχεις στα χέρια σου, τι έχεις δημιουργήσει, ή/και, να το πω αλλιώς: ό,τι και να ζητήσεις, ...χάρη θα τους κάνεις!

    Αλλά τα καλά λεφτά, Φάκτορα, θα τα πάρεις, άμα γράψεις την προσωπική σου εμπειρία στην μπλογκο-διάσταση, αυτό που λες "κόλλημα με το κομπιούτερ". Να μας περιγράψεις, δηλαδή, "πώς" συνέβη και, -το κυριότερο-, "τι" νέο προσ-έφερε στην ζωή σου, που σε σαγήνευσε τόσο όσο απρόσμενος ..."γεροντο- Έρωτας". (: Εξ ιδίων κρίνω τα αλλότρια λες;).

    ΥΓ. Ερώτησις κρίσεως: πότε χαίρεσαι πιο πολύ, όταν δίνεις ή όταν παίρνεις χρήματα; Όταν ξεχρεώνεις ή όταν σε ξεχρεώνουν; (: τώρα που το ξαναβλέπω, σαν παραπειστικό μου κάθεται το "κρίσεως". "Ρητορική" θα ήταν το ακριβέστερο, αφού σε έχω κόψει για "ρομαντικό")...

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε ό,τι σκέφτεσαι
    και
    ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ σε ό,τι κάνεις, FactorX!

    "YOU WILL NEVER WALK ALONE", -που 'λεγε κι ο "Προφήτης"! (: τι να ΄γινε αυτή η ψυχή?)

  14. fantomas avatar
    fantomas 05/10/2008 09:03:52

    θα επρεπε εδω και πολυ καιρο να ειχες κανει μια τετοια κινηση...... αλλα σε εφαγε ..... το οτι τσιμπας ..... απο τους προβοκατορες!!!
    τι να σου κανω εγω!!!!
    εσυ φταις!!!

    θα γινοταν τιποτα εαν εβαζες διαφημιση για ... π.χ. τροφημα ....μακαρονια κ.τ.λ. ;;;;;

  15. Keep Talking avatar
    Keep Talking 05/10/2008 12:34:50

    @ΦΑΝΤΟΜΑΣ
    ναι, να βαλει διαφημησεις " Εφραιμ, τα μακαρονια να ειναι ΜιΖκο" !
    παλι με καρτελ των τροφιμων θα μπλεξει. Τελος παντων, δεν ειναι κακο να εχεις διαφημησεις, ετσι δουλευει το συστημα και τι να κανουμε;
    Θα μπορουσε βεβαια να βαλει διαφημησεις οικολογικου περιεχομενου (PETA, GREENPEACE etc) αλλα και για αυτων τη γουνα υπαρχουν ραμματα. Οποτε θα ειναι μια απο τα ιδια. Η απληστια σε ενα κοσμο χωρις ασφαλεια εχει ισοπεδωσει ολες τις ιδεολογιες ( ασε που ειναι και ο Ερμης αναδρομος... χιχ).

    Επειδη συμφωνω παντως και υποστηριζω την ιδεα αλλαξο-μπαλλιας προτεινω να εφαρμοσουμε το γνωστο Υπ.Επ.Μο.ΝΔ (Υπουργικο Επιχειρηματικο Μοντελο ΝΔ).
    Με ενα μικρο κεφαλαιο στο οποιο θα συμβαλουμε ολοι μαζι, να φτιαξουμε μια real estate - κατα προτιμηση off shore - και να αυτοχρηματοδοτουμαστε. Τα δε υπερκερδη να τα μοιραζουμε στους φτωχους.

  16. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 05/10/2008 13:12:05

    Διαφημίσεις -> χρήμα -> ανάπτυξη -> Εξουσία.

    Πολλοί που ξεκίνησαν ρομαντικά και ιδεαλιστικά κατέληξαν να την απολαμβάνουν και να την επιδιώκουν (την εξουσία) με κάθε τρόπο, ακόμη και πουλώντας την ψυχή τους στον διάβολο (που ενίοτε έχει μορφή πολιτικού, θηλυκού γένους). Τα πρόσφατα παραδείγματα στις εκδοτικές προσπάθειες λένε πολλά. «Αρχή άνδρα δείκνυσι», άλλωστε.

    Είναι μια καλή δοκιμή που απαντάει και στο αρχετυπικό ερώτημα: «Είμαι καλός για δεν έχω την αντικειμενική δυνατότητα να είμαι κακός, ή γιατί αυτή είναι βασική αρχή που πηγάζει από μέσα μου;»

    Όπου το καλός – κακός αντικαθίσταται από το συνεπής – ασυνεπής, τίμιος – ανέντιμος, φτωχός – αρπάχτρα, ευγενής – αλήτης, προσηνής – εστέτ, κλπ κλπ.

    Καλή επιτυχία!