15/05/2008 12:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σιγά τα αίματα

Σκληρή κριτική από τον Θ. Πάγκαλο ασκήθηκε λέει χθες για το ξεπούλημα του ΟΤΕ. Μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό City 99.5 της κ. Γιάννας είπε μεταξύ άλλων: «Δεν ξέρω ποιος θα πάει φυλακή, αλλά κάποιος θα πάει. Και αυτός είναι πολιτικό πρόσωπο». Χαρακτήρισε επίσης τη συμφωνία «τζίρο και μπαλαμούτι» και άφησε υπόνοιες για μίζες και συναλλαγές της κυβέρνησης με τους Γερμανούς. Δεν ξέρω γιατί το παίζει τόσος σκληρός ο κ. Πάγκαλος, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι δεν είναι το ίδιο σκληρός με την υπόθεση της Ζήμενς. Γιατί ο κ. Πάγκαλος πνέει μένεα για τον ΟΤΕ, αλλά κάνει την πάπια για την Ζήμενς; Διαβάστε στη συνέχεια για να καταλάβετε:

Στις 13 του Μάρτη 2003, μεσούσης της δίωξης Παπαγγελόπουλου εναντίον Κόκκαλη το σωματείο των εργαζομένων στην Ιντρακόμ έκανε συγκέντρωση για την υποστήριξη του στην οποία συμμετείχαν πολιτικά και συνδικαλιστικά στελέχη. Πρώτος και καλύτερος υποστηρικτής της Ιντρακόμ (για τα δίκαια των εργαζομένων της ασφαλώς) αναδείχθηκε εκεί ο κ. Πάγκαλος που ζητούσε τότε την παραίτησή του κ. Παπαγγελόπουλου. Από κοντά ο τότε υφυπουργός Eργασίας κ. P. Σπυρόπουλος, ο πρόεδρος της ΓΣEE Πολυζωγόπουλος, , ο γραμματέας συνδικαλιστικού του ΠAΣOK κ. Γ. Kουτσούκος, ο πρόεδρος της OME-OTE Π. Kοτρώνης, ο εκπρόσωπος του ΣYΝ, Σ. Σιώκος και ο εκπρόσωπος του ΚKE Mάκης Παπαδόπουλος.

Καταλάβατε τώρα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Rogue avatar
    Rogue 15/05/2008 12:50:29

    Ο Πάγκαλος είναι αυτός που μεταξύ άλλων έχει πει τα εξής:
    1. Σιγά, ποιοί νομίζουμε πως είμαστε οι Έλληνες, που νομίζουμε οτι έχουμε κάποιο μαγικό φίλτρο;
    2. Πότε δηλαδή ήταν η Κύπρος Ελληνική; (που νομίζω το έχει πει και ο Ανδρουλάκης)
    3. Το πρώτο μέλημα του ΠΑΣΟΚ όταν έλθει στην εξουσία είναι να καταργήσει το θρησκευτικό όρκο.

    Τί κόπτεται τώρα; Μήπως προσπαθεί να τύχει στήριξης από αυτούς που τρώγαν καλά από τον ΟΤΕ; Άλλη λογική δεν έχει να τρώγεται τόσο για εθνικά συμφέροντα.

  2. Rogue avatar
    Rogue 15/05/2008 12:52:40

    Και δεν αναφέρομαι μόνο στο προφανές που προκύπτει από το άρθρο, αλλά και σε εκδοτικού χώρου προσκείμενους.

  3. OMOGENEIA avatar
    OMOGENEIA 15/05/2008 13:04:00

    Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ!

  4. Under-Uber avatar
    Under-Uber 15/05/2008 13:06:40

    Γι αυτό κι ο Πάγκαλος έκανε μούγκα στη σκανδαλώδη ανάθεση του έργου του ΟΠΑΠ στην Ιντραλοτ (Κόκκαλης);

  5. rs avatar
    rs 15/05/2008 13:40:45

    Πιστεύω πως δεν υπάρχει καλύτερη απάντηση στο προηγούμενο θέμα "Ποιό είναι το πρόβλημα του ΠΑΣΟΚ".
    Είναι δυνατόν (πλέον) να πάρει κανείς τον Πάγκαλο στα σοβαρά; Για να ασχοληθεί ο κόσμος με το θέμα, το οποιο είναι πράγματι σοβαρό, πρέπει όλοι αυτοί να σωπάσουν διότι ξυπνούν φαντάσματα του παρελθόντος.
    Θα θέλατε έναν νέο...Τόμπρα; Θέλουμε πάλι συντάξεις ....στα 45 και στα 50 με απίθανο κοινωνικό κόστος;
    Θέλουμε ...αργομισθίες;
    Θα μου πείτε είναι λύση το ξεπούλημα; Σαφώς και όχι. Απο αυτούς που το κάνουν όμως δεν περιμέναμε κάτι διαφορετικό. Δεν περιμένουμε όμως και κάτι διαφορετικό και απο την παρέα του Πάγκαλου.

  6. Le canard avatar
    Le canard 15/05/2008 14:45:12

    Τη νύκτα των Ιμίων που ήταν στο Μέγκα ο τότε υπουργός Εξωτερικών, την θυμάστε;

  7. Τάκης avatar
    Τάκης 15/05/2008 15:13:59

    Είναι και κουμπάρος του Κόκκαλη ο Πάγκαλος, μη το ξεχνάμε.

  8. exon avatar
    exon 15/05/2008 15:32:21

    Για τον Πάγκαλο δεν ξέρω, αλλά ο Σπυροπουλος ήταν στο payroll της siemens τουλάχιστον.

  9. espectador avatar
    espectador 15/05/2008 18:45:14

    Οποιος παιρνει τον Παγκαλο στα σοβαρα χανει την ωρα του και την οποια φαια ουσια διαθετει.

  10. thanos avatar
    thanos 15/05/2008 19:46:48

    Na mas pei kapoios "Xerolas" giati to KKE ekane "Mouga" otan h KOSMOTE agorase To GERMANO...????

  11. Factorx avatar
    Factorx 15/05/2008 21:19:58

    Πέστα thanos

  12. Nick avatar
    Nick 15/05/2008 22:38:30

    Μα γιατί ο Γερμανός ήταν και ταμίας του ΚΚΕ.

    Έχει και το προλε(φ)ταριάτο ανάγκες...

  13. DAN avatar
    DAN 15/05/2008 23:11:19

    Μπορεί οι περισσότεροι των παραπάνω νάχετε ως καλύτερή σας, τη μαλακιούλα σας για τον Πάγκαλο, αυτός όμως έβαλε τη Κύπρο στην Ε.Ε. Γιέγκε ;

  14. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 16/05/2008 04:28:05

    DAN ΠΑΝΤΩΣ εβανε μεσα και τον Οτσαλαν !!!.Μην το αστοις

  15. Helmut avatar
    Helmut 16/05/2008 10:20:05

    Στο σπίτι του κρεμασμένου, δεν μιλάνε για σχοινί.

    Ο Πάγκαλος όμως δείχνει να έχει ξεχάσει πόσα πτώματα κρύβει στη ντουλάπα του το ΠΑΣΟΚ.

    Πρέπει να είναι η γεροντική άνοια που έρχεται...