#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/06/2012 21:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σιγά σιγά αποκαλύπτεται η αλήθεια για τον κ. Ράπανο



Πολλά έχουν ειπωθεί για το λόγο που δε δέχθηκε ο Β. Ράπανος να γίνει υπουργός Οικονομικών. Για την υγεία του που είναι κλονισμένη είπαν, για το γεγονός ότι τον «άδειασε» ο Σαμαράς και δεν έβαλε κοντά του τους δικούς του ανθρώπους ειπώθηκε. Οι πληροφορίες μας, όμως, δίνουν κι ένα άλλο σενάριο, πιο πιθανό.

Σύμφωνα λοιπόν με πηγές του antinews ο Β. Ράπανος αποχώρησε πριν καν πάει στο υπουργείο επειδή ο Αντώνης Σαμαράς είχε αποφασίσει, δικαιωματικά, ότι θα αλλάξει την ηγεσία της Εθνικής τράπεζας.

Αυτό ήταν ένα μήνυμα του πρωθυπουργού προς τον κ. Ράπανο ότι ο Απόστολος Ταμβακάκης, διευθύνων σύμβουλος στην Εθνική καθώς και όλοι όσοι είναι προσκολλημένοι σ' αυτόν (διευθυντές, σύμβουλοι και λοιποί παρατρεχάμενοι) θα αποτελούσαν παρελθόν σύντομα.

Ο κ. Ράπανος, που συνδέεται με στενή φιλία με τον κ. Ταμβακάκη, δε δέχθηκε την αποποπομπή του κι αυτό αποτέλεσε το κομβικό σημείο ώστε να μην δεχθεί τη θέση του υπουργού Οικονομικών. Υπάρχει δε και μια άλλη εκδοχή. Οτι ο κ. Ράπανος ζήτησε να έχει μαζί του στο υπουργείο μεταξύ άλλων και τον κ. Ταμβακάκη αλλά και τον Γκ. Χαρδούβελη.

Φαίνεται ότι το σύστημα που έκανε κουμάντο τόσο καιρό στην Εθνική, κι όχι μόνο, αφού αρχικά προώθησε τον κ. Ράπανο στη συνέχεια θέλησε να «διασωθεί» και το ίδιο. Δεν τους πέρασε και σήμερα είδαμε την ολοκλήρωση του... δράματος με την αποχώρηση της ηγεσίας της Εθνικής.

Όπως γράψαμε προηγουμένως νέος ισχυρός άνδρας στην Εθνική τράπεζα θα είναι ο μέχρι σήμερα αναπληρωτής διευθύνων σύμβουλος κ. Αλέξανδρος Τουρκολιάς, καθώς ο υπηρεσιακός υπουργός Οικονομικών κ. Γ. Ζανιάς ζήτησε τις παραιτήσεις των μελών της διοίκησης κατόπιν αιτήματος του πρωθυπουργού κ. Αντ. Σαμαρά.

  Ο κ. Τουρκολιάς θα αναλάβει πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της τράπεζας, κάτι που αναμένεται να επικυρωθεί στην αυριανή γενική συνέλευση της Τράπεζας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 27/06/2012 21:27:17

    Για να δούμε τώρα τους τραπεζίτες πως θα αντιμετωπίζουν μέσω των ΜΜΕ που χρηματοδοτούν τον Αντώνη. Ήδη φαίνονται τα πρώτα αρνητικά σχόλια. Καλό δείγμα για τον πρωθυπουργό το ότι δε μασάει από αυτούς που είναι (ήταν;) κράτος εν κράτει...

  2. ΤΑΚΗΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ 27/06/2012 22:21:45

    Αντε ντε να ξεκουνησουν λιγο

  3. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 27/06/2012 22:50:09

    Ο.Κ όλα τα παραπάνω κατανοητά και με το παραπάνω.
    Αλλά ας μου εξηγήσει κάποιος τι δουλειά έχει ο λύκος στο μαντρί;
    Και αν αναρωτιέστε ποιος είναι ο λύκος θα τον βρείτε στο όνομα του κ. Χριστοδούλου , πρώην ΟΔΔΗΧ, πρώην GOLDMAN SACHS .
    Αυτός διορίζεται ν.2 στην Εθνική. Παίζει κάτι που δεν καταλαβαίνω;

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 27/06/2012 23:04:53

    Κοιταξτε απο ποιους διοικειτο η ΕΤΕ !Με αυτους θα κυβερνουσε ο Σαμαρας ?
    ''Η δήλωση του προέδρου του Δημοσιογραφικού Οργανισμού Λαμπράκη κ. Σταύρου Π. Ψυχάρη
    «Είναι αληθές ότι ο ΔΟΛ εζήτησε δάνειο από την Εθνική Τράπεζα της οποίας είναι πελάτης τα τελευταία 90 χρόνια. Η Εθνική είπε όχι επισήμως. Ανεπισήμως μας είπαν ότι δεν το ενέκρινε το Μαξίμου. Είναι προφανές ότι παρεμβάσεις στις τράπεζες εναντίον εφημερίδων που δεν ικανοποιούν τις επιθυμίες των κυβερνώντων μαρτυρούν φασίζουσα νοοτροπία.Είναι αυτονόητο ότι μαζί με την εξουσία χάνεται και η μνήμη, ακόμη και για εντελώς πρόσφατα γεγονότα.Ο υπό αποχώρηση πρόεδρος του ΠαΣοΚ παρακαλείται να δηλώσει υπό ποιες συνθήκες συναντηθήκαμε τελευταία φορά στο Μέγαρο Μαξίμου και γιατί ζητήθηκε να πάμε από την πίσω πόρτα του κτιρίου. Και ποιος ζήτησε κάτι από τον άλλο!»

  5. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 27/06/2012 23:16:25

    Σύμφωνα με το βιογραφικό του,ο Ράπανος είναι ένας δημόσιος υπάλληλος πολυτελείας υψηλά αμοιβόμενος,χωρίς καμμία ανάληψη ευθύνης!!!Ο τόπος σήμερα χρειάζεται Πατριώτες,όχι χρυσοκάνθαρους!!!

  6. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 28/06/2012 01:58:22

    ... ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ 300.000 Ε ΤΟ ΧΡΟΝΟ, ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ, ΠΟΥ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ... ΟΤΑΝ ΑΛΛΟΙ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΠΕΙΝΟΥΝ, ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΖΟΥ... Ε, ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΚΑΘΕ ΛΟΓΙΚΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΥΛΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΝΟΤΙΑς ΕΥΡΩΠΗΣ...

  7. Sargos avatar
    Sargos 28/06/2012 14:05:51

    ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΤΩΝΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΕΞΗΝΤΑΠΕΝΤΑΡΗΣ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΄΄ ΥΓΕΙΑΣ΄΄ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ
    ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΠΙΤΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ 1800 ΕURO ΤΟ
    ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΑΞΗ

  8. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 28/06/2012 14:55:42

    ...O κ. Ράπανος αποτελεί παρελθόν, πριν καν γίνει παρόν. Τι είχαμε, τι χάσαμε....
    Στο καλό να πάει, η ζωή συνεχίζεται και χωρίς αυτόν :-)) Εάν αληθεύει δε και το οτι απαιτούσε με...τσαμπουκά την επιβολή ατόμων και καταστάσεων, τόσο το καλύτερο ένας-ένας, όποιοι και όσοι δεν είναι διατεθειμένοι να υπακούσουν σε διαταγές με σκοπό την επίτευξη του προς εκτέλεσιν κυβερνητικού σχεδίου, να μας απαλλάξουν από την χρονοφθόρα προβληματική παρουσία τους, μιάς και εκτός από....χρήματα που ΔΕΝ υπάρχουν, ΔΕΝ υπάρχει ούτε και χρόνος για χάσιμο....

  9. theo1611 avatar
    theo1611 28/06/2012 17:34:29

    H πλήρης αλήθεια για τον κ. Ράπανο είναι ότι το "σύστημα", πολιτικό, εκδοτικό και οικονομικό, δεν μπορούσε να συμβιβαστεί με έναν άνθρωπο της δράσης που είχε κάνει 4 χρόνια φυλακή για τα πιστεύω του και είχε μάλιστα αυθαδιάσει προς τον δεσμοφύλακά του λέγοντάς του "από κεί προκύπτει η έκφραση η μαλακία σπάει καρύδια?", που χτυπάει το χέρι στο τραπέζι και που τελικά λέει σε όλους, αφού με αρρωστήσατε πάρτε τώρα τα @ρχ@δ@@ μου και βάλτε και τα σενάριά σας στον κ@λ@ σας και Goodnight and Good Luck!!!

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/06/2012 17:49:35

    Προέκυψε όμως δίδυμο Τουρκολιά - Ζαννιά, άρα...