22/01/2010 12:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σιγά... η κυβέρνηση κοιμάται.

Οι ξένοι μας κατηγορούν ότι ρίχνουμε το ευρώ αφού είμαστε αδύναμος κρίκος της Ευρωζώνης, οι Γερμανοί μας λένε ότι δεν πρέπει να περιμένουμε βοήθεια από κανένα και να τα βγάλουμε πέρα μόνοι μας. Ο Alex Weber, μέλος του διοικητικού συμβουλίου της ΕΚΤ και διοικητής της Κεντρικής Τράπεζας της Γερμανίας κάνει λόγο για πρόβλημα αξιοπιστίας της Ελλάδας και όχι της Ευρωζώνης. Οι FT μιλούν για ελληνική τραγωδία με όλους τους άλλους θεατές.

Αυτά και άλλα πολλά από το εξωτερικό, όμως, τώρα έρχονται και οι Έλληνες και τα ρίχνουν στην κυβέρνηση για την αναβλητικότητά της, την αναποφασιστικότητα και την έλλειψη σχεδίου για έξοδο από την κρίση. Τα όσα ακούστηκαν σε συνέδριο που έγινε στην Αθήνα είναι εντυπωσιακά. Η οικονομολόγος, Μ. Ξαφά, μέχρι πρότινος στο ΔΝΤ είπε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι η Ελλάδα κινδυνεύει να μην μπορεί να δανειστεί τον Απρίλιο και τον Μάιο οπότε... το χρεοστάσιο έρχεται. Είπε επίσης ότι λήγουν σύντομα ομόλογα αξίας 22 δις και από κάπου πρέπει να αναχρηματοδοτηθούν. Αναφέρθηκε στην απροθυμία των ξένων επενδυτών να αγοράσουν ομόλογα από μια χώρα ανυπόληπτη. Εξαπέλυσε επίθεση στην κυβέρνηση διότι πάει να στραγγαλίσει τις τράπεζες.

Μαζί της συμφώνησε και ο οικονομολόγος, στέλεχος της EFG Eurobank, κ. Χαρδούβελης οποίος είπε πως αν πέσουμε κι άλλο στη βαθμίδα της πιστοληπτικής ικανότητας και η ΕΚΤ δεν κάνει δεκτά τα ομόλογά μας τότε έχουμε καταστραφεί.

Από την άλλη, δις ευρώ φεύγουν από τη χώρα, η φοροδιαφυγή κάνει πάρτι, τα έσοδα μειώνονται δραματικά και το οικονομικό επιτελείο πάει με τον... αραμπά του. Θα πάει ο Παπακωνσταντίνου στην Ασία και τις ΗΠΑ να πουλήσει ομόλογα (λες και υπάρχουν κορόϊδα να τα πάρουν), προχωρά σε αφαίμαξη των δημοσίων υπαλλήλων με απώλειες εισοδημάτων έως και 700 ευρώ το μήνα, έρχονται τα φορολογικά μέτρα αλλά με το πάσο τους.

Φαίνεται ότι δεν έχουν καταλάβει που βρίσκονται ή βιώνουν τον Μεγάλο Ύπνο.

Σιγά... η κυβέρνηση κοιμάται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 22/01/2010 14:46:14

    Μην ανησυχειτε, μπορει η κυβερνηση να κοιμαται αλλα ο πρωθυπουργος ειναι "ξυπνιος".

  2. MHTSOS avatar
    MHTSOS 22/01/2010 15:01:18

    Κρυφή επιθυμια της ΕΕ είναι η πτωση της τιμής του ευρω και να ισοσταθμιστεί με το δολάριο.Έτσι τα ευρωπαϊκα προϊοντα θα είναι πιο ανταγωνιστηκά.Για την επίτευξη μάλιστα αυτού του σκοπού χρησιμοποιούν με τον ίδιο τρόπο τις οικονομίες της Ελλάδας,Ισπανίας ,Ιταλίας,Ιρλανδίας.Πώς άλλωστε θα ερμηνευόταν η στάση της Γερμανίας που κάθε λίγο βγαίνει και πυροβολεί τους άλλους εταίρους αν δεν ευνούνταν στο τέλος ;

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/01/2010 15:32:34

    ντριννν... ντριννν... ντρινν... 311
    και 2020 ο δείκτης... 2-3 μέρες τώρα πέφτει το πρωί και συνέρχεται το απόγευμα... κάθε αλογομουρης το ερμηνεύει αυτό "στήριξη" (ΟΚ η στήριξη, αλλά καίει μετρητά)

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/01/2010 15:48:52

    318

  5. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 22/01/2010 16:02:50

    archaeopteryx

    Ακουγεται οτι το 3μηνο T-bill διαπραγματευται στο 5%. Ειναι αληθεια archaeopteryx ???

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Pikaia Gracilens 22/01/2010 19:59:06

      Pikaia Gr.,τόση ώρα έβλεπα άλλη εκδοχή του antinews...

      όχι... το 3ετές ήταν το απόγευμα στα 1,67% έναντι 0,35% τον Οκτώβριο.

      το 12μηνο 2,20, έναντι 0,91

      Στο 5ετές το spread είναι περί τα 500bp

      Αυτό σημαίνει ότι οι τράπεζές μας έχουν προβλημα οσονουπω, ακούγεται ότι κάτι ψιλά φεύγουν για έξω, ο εταιρικός δανεισμός θα ακριβύνει με καπέλο, θα ζοριστούμε. Βρε _αμώ το!

  6. μαρικα avatar
    μαρικα 22/01/2010 16:49:33

    ΤΟ προβλημα το κανουν μεγαλυτερο απο οτι ειναι γιατι ετσι τους συμφερει.Αν σταματησουν ο ΓΑΠκαι ΣΙΑ να εκτωξευουν οι ιδιοι υβρεις κατα της Ελλαδας θα σταματησουν και οι αλλοι να λεναι και να κατηγορουν την πατριδα μας.

  7. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 22/01/2010 17:10:04

    Μαρικα

    Η πατριδα μας ειναι χρεωκοπημενη εξαιτιας των. Σε αλλες εποχες θα τους στηνανε στον τοιχο. Εμεις ομως τους ψηφιζουμε. Και δεν ειναι χρεωκοπημενη οικονομικά, αυτο ειναι το λιγοτερο, ειναι πολιτιστικα, ηθικα, εκπαιδευτικα. Μια απλη επισκεψη σε ευρωπαικες χωρες θα πεισει οτι δεν εχουμε καμια σχεση με αυτην την ηπειρο....

  8. μαρικα avatar
    μαρικα 22/01/2010 17:24:25

    Ναι βεβαιως, εχεις δικιο,ομως δεν χρεωνεσαι γιατι το θελει ο αλλος αλλα οταν το θελεις εσυ.Παρολο που η πατριδα μας ειναι καταχρεωμενη αυτοι που
    μας κυβαιρνουν ετοιμαζωνται παλι να παρουν δανεια.Ως για την επισκεψη στην
    Ευρωπη σε πληρωφορω οτι ειμαι 47 χρονια στην Ευρωπη και ξερω πολυ καλα τι γεινεται.Αυτην την στιγμη πρεπει να σταματησουν τα ΜΜΕ και η κυβερνουντες να κατηγορουν την Ελλαδα.Πιστεψεμε υπαρχουν αλλοι που ειναι χειρωτεροι απο εμας.Μην ξεχνας και τι βαρος σηκωνει η πατριδα μας με τους λαθρεους.
    pikaia Gracilens