#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/03/2013 13:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σημεία και τέρατα συνέβαιναν στις τράπεζες της Κύπρου-χάριζαν δάνεια σε πολιτικούς



Ένα απίστευτο σκάνδαλο τεραστίων διαστάσεων με τραπεζικές και πολιτικές διαστάσεις, αποκαλύπτεται στην Κύπρο. Το έγγραφο που έχει φτάσει στα χέρια του Γενικού Εισαγγελέα, έφερε στο φως η εφημερίδα «Έθνος» και αναφέρει ονόματα πολιτικών, δημάρχων, συνδικαλιστών οι οποίοι πήραν δάνεια εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ και πέτυχαν να τα διαγράψουν προκαλώντας τεράστια ζημιά στις κυπριακές τράπεζες. Τις ίδιες τράπεζες που σήμερα βάζουν λουκέτο ή υφίστανται κουρέματα έως και 80%, βουλιάζοντας στην απόγνωση χιλιάδες καταθέτες αλλά και υγιείς επιχειρήσεις.

Οι πολιτικοί που εμπλέκονται στο σκάνδαλο είναι από όλα τα κόμματα, εκτός των Οικολόγων και της ΕΔΕΚ. Είναι δηλαδή άνθρωποι που έπαιξαν ενεργό ρόλο στα πολιτικά πράγματα του νησιού με το ΑΚΕΛ και τον ΔΗΣΥ

Τα στοιχεία είναι συγκλονιστικά και δείχνουν ξεκάθαρα ποιοι φταίνε για τη διάλυση της Κύπρου. Πιο χαρακτηριστική η περίπτωση κορυφαίου πολιτικού της Κύπρου που ήταν μέτοχος εταιρείας η οποία συμφώνησε με την τράπεζα για διαγραφή χρέους το 2014 ενός ποσoύ 5,8 εκατ. ευρώ. Μιλάμε για σημεία και τέρατα.

Σύμφωνα με το έγγραφο:

Διαγραφές χρεών από την Τράπεζα Κύπρου

- Ξενοδοχειακή εταιρεία Τ.Η.Ε που –σύμφωνα με το έγγραφο- είναι συνδεόμενη με ΑΚΕΛ – ΠΕΟ  είδε τον Μάιο του 2012 να διαγράφεται το συνολικό ποσό δανείου που είχε πάρει ύψους 2.813.000 ευρώ

- Στην  Παγκύπρια Εργατική Ομοσπονδία (ΠΕΟ), από δάνειο ύψους 554.000€ χαρίστηκε το υπόλοιπο ύψους 193.000€ και πάλι τον Μάιο του 2012

- Η Εταιρία N.M.G., που σύμφωνα με το έγγραφο συνδέεται με κορυφαίο στέλεχος του ΑΚΕΛ, είχε λάβει δάνειο ύψους 1.830.000€ αλλά της χαρίστηκαν 111.000€ τον Μάρτιο του 2007 και τον Ιανουάριο του 2008

- Γνωστός πρώην βουλευτής του ΔΗΣΥ είχε πάρει δάνειο 168.000€. Αποπλήρωσε τις 67.000€ και τα 101.000 διαγράφηκαν τον Οκτώβριο του 2009

- Η Εταιρία At.ltd που συνδέεται με  βουλευτή του ΔΗΣΥ, πήρε δάνειο 61.000€ αλλά τον Αύγουστο του 2010 διαγράφηκαν οι 11.000€

- Η Εταιρία Cy.Ind.Ltd, που ανήκει στον αδελφό πρώην υπουργού είχε πάρει δάνειο 1.595.00€ και πλήρωσε μόνο τις 310.00€ και τον Μάιο του 2011 διαγράφηκαν 1.285.000€!

- Σε πρώην βουλευτή του ΔΗΣΥ από δάνειο 58.000€, διαγράφηκε τον Απρίλιο του 2007 το ποσό των 26.000€

- Σε πρώην βουλευτή του ΔΗΣΥ που είχε πάρει δάνειο 84.000€ και είδε να του διαγράφονται οι 16.000€ τον Ιούλιο του 2008

- Στον πρώην δήμαρχο μεγάλης πόλης που πρόσκειται στο ΑΚΕΛ Α.Μ. είχε χορηγηθεί δάνειο 105.000€ και διαγράφηκαν 17.000€ τον Νοέμβριο του 2008

- Στην εταιρία νύφης βουλευτή, από δάνειο 625.000€ διαγράφηκε το ποσό των 330.000€ τον Αύγουστο του 2009

- Στην εταιρία, συγγενούς μέλους της Δ.Σ. της Τράπεζας, από δάνειο 839.000€ διαγράφονται τα 237.000€ με ημερομηνίες αναφοράς Δεκέμβριο του 2007, Ιούλιο του 2008 και Σεπτέμβριο του 2010

- Η εταιρία που φέρει το όνομα του ιδιοκτήτη της, πρώην υπουργού, προέδρου κόμματος και στελέχους του ΔΗΣΥ, είχε πάρει δάνειο 708.000€ και διαγράφηκαν 399.000€. Η διαγραφή έγινε στον Μάρτιο του 2007 και του 2008

Στην Ελληνική Τράπεζα

- Η εταιρία T.Trading Co Ltd, βουλευτή μικρού κόμματος, από δάνειο 1.654.000€, τον Δεκέμβριο του 2008 διαγράφηκαν 543.000€

Στη Λαϊκή Τράπεζα

- Διαγραφή χρέους 39.000€ 2012 για πρώην βουλευτή του ΑΚΕΛ

- Διαγραφή οφειλής του ύψους 71.000€ τον Ιούνιο του 2011 για πρώην βουλευτή του ΔΗΣΥ

- 54.000€ διαγράφηκαν από οφειλή πρώην βουλευτή του ΔΗΣΥ (του είχε διαγραφή χρέος και από την Κύπρου)

- Εταιρία που κορυφαίος Κύπριος πολιτικός διαθέτει το 51% των μετοχών της, εμφανίζεται να έχει κάνει συμφωνία για διαγραφή χρέους ύψους 5,8 εκατομμυρίων δολαρίων με την υποσημείωση πως η διαγραφή έχει υπολογιστεί για το 2014

Έστω κι αργά κάποιοι μπορεί να πληρώσουν στην Κύπρο. Άραγε εδώ στην Ελλάδα θα μάθουμε ποτέ ποιοι πολιτικοί, κόμματα, συνδικαλιστές, επιχειρηματίες πήραν «θαλασσοδάνεια» και δεν τα πλήρωσαν ποτέ;

Θα μάθουμε αν έχουν γίνει διαγραφές χρεών από τις ελληνικές τράπεζες σε μεγαλόσχημους;

Θα αποκαλυφθεί ποτέ αν ορισμένοι τραπεζίτες έπαιζαν παιχνίδια με συγκεκριμένα πολιτικά και επιχειρηματικά κέντρα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nik avatar
    Nik 29/03/2013 13:19:50

    Μια τράπεζα στην Κύπρο δεν υπέστει κούρεμα, και δεν συμμετείχε σε κόλπα, η Συνεργατική. Δημιούργημα ενός δασκάλου και ενός παπά στο Λευκόνοικο στη δεκαετία του 1930, για να απαλλάξει τον Κύπριο από τοκογλύφους, είναι απόλυτα κυπριακό δημιούργημα. Αντεξε στην αντίθεση των Αγγλων, αντίκειται στις θεωρίες του Μαρξ, επιβίωσε την νεοφιλέλευθερη θεώρηση της εποχής καθώς και στην λαίλαπα της τρόικας. Υπάρχει δίδαγμα στην ιστορία αυτή. Για να δούμε αν το πιάσουμε.

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ! avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ! 29/03/2013 13:50:11

    "αντίκειται στις θεωρίες του Μαρξ" ??

    Αν δεν κάνω λάθος ,η συγκεκριμένη ανήκει στο ΑΚΕΛ!

    Σόδομα και Γόμορρα!!!

  3. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 29/03/2013 13:52:04

    Καλά έκαναν λάθη και οι κύπριοι αλλά μην φτάσουμε στο άλλο άκρο......

  4. πολιτης avatar
    πολιτης 29/03/2013 15:09:51

    οι εγχωριες τραπεζες εχουν ψαχτει για αντιστοιχα κολπα με ελληνικα καλοπαιδα?

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ πολιτης 29/03/2013 16:58:25

      πολιτη, οταν θα βγουν τα δικα μας στη φορα θα γελασει ο καθε πικραμενος.....και θα ειναι και αλλα τα μεγεθη μπροστα στα ψιλολογια της Κυπρου.

  5. cresswell avatar
    cresswell 29/03/2013 15:38:57

    Aπό το ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ: "Η εταιρεία του πρώην προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας Γιώργου Βασιλείου εμφανίζεται έως το 2014 να έχει συμφωνήσει να σβήσει δάνειο ύψους 5.8 εκατ. ευρώ."

    Από παλαιότερη απάντηση του σχολιαστή "Συριζαλβανία του Χότζα" σε σχολιό μου (αναφέρεται στον Πρόεδρο Βασιλείου, το οποίο έψεγα πιό πάνω ως μέλος του (κατα Μ. Δούντα) "ολεθρίου διδύμου" Βασιλείου-Μητσοτάκη):
    "Εκπληκτική οικονομική διαχείριση (σ.σ. του Προέδρου Βασιλείου) και ο 1ος πρόεδρος της ΚΔ που έκανε τα πάντα για λύση του Κυπριακού,απλά όποιος δεν πετάει εθνικιστικές κορώνες για σας πάντα είναι αποτυχημένος"

    Εκπληκτική όντως η οικονομική διαχείριση. Όχι της Κυπριακής Δημοκρατίας. Αλλα της εταιρείας του.
    Δεν χρειάζονται νομίζω περαιτερω σχόλια.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ cresswell 29/03/2013 17:12:14

      Είσαι απίστευτος!!!! Μάλλον με κάποιο μαγικό τρόπο ήξερα (αν ισχύει, η δικαιοσύνη θα κρίνει) ότι στο Βασιλείου είχε χαριστεί δάνειο 5,8 εκ. ευρώ και το απέκρυπτα για να σε παραπλανήσω. Το επιχείρημά μου παραμένει και στο ξαναλέω ότι επί Βασιλείου υπήρχε εκπληκτική οικονομική διαχείριση (το παραδέχονται και οι αντίπαλοί του και μάλιστα του ασκείται κριτική ότι έπρεπε να προχωρήσει ακόμα πιο δυναμικά) και προσπάθησε για πρώτη φορά να βάλει το Κυπριακό στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων. Επομένως, αν υπάρχουν ευθύνες Βασιλείου για το δάνειο να οδηγηθεί στη φυλακή, δεν πρόκειται να στεναχωρηθώ.

      • cresswell avatar
        cresswell @ Συριζαλβανία του Χότζα 29/03/2013 19:09:56

        Τώρα φίλε μου, τον βλάκα παριστάνεις; Θα μας τρελάνεις τελείως;

        Είχες δηλώσει πως είναι μεταξύ των ατόμων που σεβεσαι στην Κυπριακή Δημοκρατία! Και όταν σου έγραψα για το αντίθετο, είπες τη γνωστή σαπουνόφουσκα για τις "εθνικιστικές κορώνες"!

        Και τώρα βγαίνει πως αυτός που σέβεσαι και ακούς τις απόψεις του για το κούρεμα των καταθέσεων και την εκτέλεση της Κύπρου, έχει χρησινοποιήσει (προφανώς!) την πολιτική του ιδιότητα, και τις διασυνδέσεις του, για να σβήσει δάνειο από τράπεζα (η οποία, είμαι σίγουρος, δεν ανήκει στις φιλανθρωπικές οργανώσεις!).

        Και τι βρίσκεις να πείς; Πως το ήξερες και μου το απέκρυπτες κτλ κτλ.

        Ε, λοιπόν, να τους χαίρεσαι αυτούς που σέβεσαι! Και να τους ακούς!

        Όσο για την εκπληκτική πολιτεία του κυρίου που σέβεσαι, στα έγραψα και την άλλη φορά. Συνέπεσε με τον Μητσοτάκη (τον οποίον επίσης θα σέβεσαι, είμαι σίγουρος) και το ότι υπάρχει ακόμη η Κυπριακή Δημοκρατία, είναι απλά η απτή απόδειξη πως ο Θεός ακόμη μας αγαπά! Άγνωστο γιατί, αλλά μας αγαπά!

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ cresswell 29/03/2013 21:30:56

          Πραγματικά δε βρίσκω το λόγο να σου απαντήσω άλλωστε το γεγονός ότι μόλις έμαθες για δάνειο του Βασιλείου,η πρώτη σου δουλεία ήταν να τρέξεις να βρεις το σχόλιό μου πριν κανά 2 βδομάδες και να γράψεις νεό σχόλιο για μένα, βάζοντας τα πάντα στο μπλέντερ δείχνει πολλά. Τώρα για 3η φορά μέχρι να το ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ, η οικονομική διαχείριση 1988-1993 ήταν εκπληκτική με την εισαγωγή καινοτόμων μεθόδων στη φορολόγηση και στο κυπριακό έθεσε τη βάση για επίλυσή του μέσω της ατζέντας των 3 σημείων: 1) Είσοδος της ΚΔ στην ΕΕ 2) ελληνική αποδοχή αιτήματος ένταξης της Τουρκίας στην ΕΕ 3) Σχέδιο ΟΗΕ για επίλυση κυπριακού μόλις μπει η ΚΔ στην ΕΕ. Ήταν η μόνη ρεαλιστική και έξυπνη οδός και την ακολούθησε που εξασφάλιζε είσοδο της ΚΔ στο μεγαλύτερο υπερεθνικό οργανισμό (ΕΕ), ένταξη των ελληνοτουρικών διαφορών σε νέο πλαίσιο καθώς αν έμπαινε η Τουρκία στην ΕΕ θα εκσυγχρόνιζε τη νομοθεσία της και οι εθνικιστικές δυνάμεις (κεμαλικοί/στρατός εκείνη την περίοδο) θα υποχωρούσαν (τότε λεγόταν πολιτική ''εξημέρωσης του θηρίου) και θα προχωρούσαν οι διαδικασίες επίλυσης του κυπριακού από τους διαδόχους του σε πιο θετική βάση αφού η ΚΔ θα είχε μπει πρώτη στην ΕΕ και η Τουρκία θα έκανε τα πάντα για να επιλυθεί το κυπριακό αφού θα ήταν προαπαιτούμενο να αναγνωρίσει μια χώρα εταίρο αλλιώς δε θα μπορούσε να ενταχθεί. Οι δημόσιες τοποθετήσεις του έκτοτε ήταν με απόλυτη μετριοπάθεια και πάντα άκουγα το λόγο του με ενδιαφέρον. Σήμερα βγήκε ότι του είχε χαριστεί δάνειο 5,8 εκ. ευρώ από τη Λαϊκή και περιμένω την απόφαση της δικαιοσύνης αν και όταν η υπόθεση φτάσει στα δικαστήρια.Αν είναι ένοχος να φάει τα περισσότερα χρόνια και να γυρίσει και τα 5,8 εκ. πίσω.Αν ακόμα και τώρα δεν ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ότι οι λόγοι του σχολίου μου πριν 2 εβδομάδες ήταν πολιτικοί (και εξακολουθώ να έχω την ίδια άποψη) και ΟΧΙ τι έκανε ο Βασιλείου ως ιδιώτης μετα από την ήττα το 1993 με την επιχείρησή του που δε μπορούσα να ξέρω με κάνενα τρόπο,τότε μάλλον εσύ παριστάνεις το βλάκα...

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ Συριζαλβανία του Χότζα 29/03/2013 22:51:30

            Α μη ξεχάσω κυρ εισαγγελέα cresswell, ο Βασιλείου αρνείται τις κατηγορίες,παραθέτει πολλά στοιχεία και περιμένει το πόρισμα του Γενικού Εισαγγελέα για τη Λαϊκή

          • cresswell avatar
            cresswell @ Συριζαλβανία του Χότζα 30/03/2013 00:47:49

            Λοιπόν φίλτατε, λίγα λόγια, τα τελευταία από εμένα, διότι έχουμε και άλλα πράγματα να κάνουμε σε αυτή τη ζωή:
            [1] το ότι θυμήθηκα λίγες ημέρες μετά το διάλογο που είχαμε αλλού για τον Βασιλείου, δεν σημαίνει πως θεωρώ πως αξίζει να ασχολείται κανείς με την περίπτωσή σου. Ελπίζω να αξίζει τον κόπο αυτό που κάνεις, επειδή είναι φανερό πως το κάνεις "επαγγελματικα". Διότι αποκλείεται να είσαι τόσο ανόητος όσο προσπαθείς να φανείς.
            Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πως ένας Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας δεν θεωρείται ιδιώτης στο υπόλοιπο της επαγγελματικής του ζωής, ιδιαίτερα σε ένα μικρό νησί σαν την Κύπρο, είσαι απλά ανόητος. Δεν το νομίζω όμως, κάνεις απλά πως δεν καταλαβαίνεις.
            [2] το τεκμήριο της αθωότητας το έχουν όλοι, συμπεριλαμβανομένου του Προέδρου Βασιλείου. Ξέρεις όμως, δυσκολεύομαι να πιστέψω πως κάποιος σαν τον Μιχ. Ιγνατίου που αναμετρήθηκε με την αμερικανική γραφειοκρατία, θα διακινδύνευε την επαγγελματική του αξιοπιστία. Κάτι μου μυρίζει εδώ ...
            [3] τα όσα γράφεις για την οικονιμική διαχείριση του προέδρου Βασιλείου έχουν μικρή αξία. Γράφεις πως "τον ακούς και τον σέβεσαι". Όμως ακούς και σέβεσαι κάποιον που μπορεί να έκανε (μπορεί ...) καλή ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ διαχείριση το 1993 αλλά το ρεπορταζ τον δείχνει να τσαλαβουταει στο πάρτυ των τραπεζών που οδήγησε την Κύπρο στο απόσπασμα! Και δεν αισθάνεσαι την ανάγκη να πεις΄κάτι; Μόνο ότι είναι πλεόν ιδιώτης;
            Να τους χαίρεσαι λοιπόν - ΚΑΙ ΠΑΛΙ - αυτούς που σεβεσαι και ακούς!
            [4] τις μπούρδες περί "εξημέρωσης του θηρίου" που ελέγοντο τότε, να τις ξαναδείς με το πρίσμα του σήμερα. Ήταν "υποταγή στο θηρίο" με το μανδύα της εξημέρωσης. Και αν δεν μπορείς να το δείς τι να κάνουμε; Ξέρεις πως λέγεται αυτός που του δείχνεις τη σελήνη και κοιτάει το δάκτυλο;

            Τέλος: αναρωτιέσαι γιατί σε θυμήθηκα μετα από μέρες. Επειδή μου έχει κάνει εντύπωση η συνέπειά σου εδω μέσα, ΕΛπίζω να αξίζει τον κόπο ...

            Τελικά όμως δεν μου απάντησες. Αν (λέω ΑΝ) όντως είναι αλήθεια αυτό για τον Πρόεδρο Βασιλείου, θα ήθελα να ξερω όχι τα συναισθήματα σου απέναντι σε πιθανή φυλάκιση του, αλλά απέναντι στη νοημοσύνη σου και σε αυτούς που σέβεσαι. Διότι σέβεσαι τη γνώμη κάποιου απέναντι στα μέτρα της τρόικας, που με την συμπεριφορά του (ως "ιδιώτης") έφερε την τρόικα στην Κύπρο ...

  6. Queen For The Black Side avatar
    Queen For The Black Side 29/03/2013 16:03:39

    Πάντα υπάρχουν πρόθυμοι, άπληστοι προδότες, που ανοίγουν την Κερκόπορτα.
    Πως αλλιώς θα μπορούσαν να βρούν ευκαιρία οι εχθροί και να μας υποτάξουν;
    Απ΄ότι όμως φαίνεται, εν αντιθέσει με το Ελλαδιστάν όπου η αλήθεια δολοφονείται σχεδόν πάντα από τη σκοπιμότητα και το μικροπολιτικό συμφέρον, εδώ οι ένοχοι σύντομα θ΄ αποκτήσουν Ονοματεπώνυμο και θα πληρώσουν για το βαρύτατο έγκλημά τους. Εσχάτη προδοσία είναι αυτό, κρίνοντας εκ του αποτελέσματος.

  7. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 29/03/2013 17:53:46

    Σιγά τα ωά...
    Η μικρή κλίμακα της Κύπρου, κάνει ευκολότερη την διάχυση της πληροφορίας, ενώ εμείς εδώ δυσκολευόμαστε λιγουλάκι να έχουμε πλήρη εικόνα, αλλά όχι πως δεν ξέρουμε.
    Λόγω μεγέθους και μόνο, οι Αθηναίοι ξέρουν για τα δικά τους βλαστάρια, οι Λαρισαίοι για τα δικά τους, οι Γιαννιώτες για τους δικούς τους κτλ, κτλ,.
    Α ναι, μας λείπουν και τα ακριβή νούμερα αλλα δεν πειράζει.

  8. yianna avatar
    yianna 29/03/2013 18:12:44

    Μάλλον τα δάνεια ήταν "δωράκια" στους πολιτικούς ή τα κόμματα και γι'αυτό μετά διαγράφηκαν.

  9. Economist avatar
    Economist 29/03/2013 18:33:17

    Κατά το λαό και οι άρχοντες του και κατά τους άρχοντες οι θλίψεις και τα βάσανα του λαού. Το κάστρο έπεσε από μέσα.

  10. Nik avatar
    Nik 29/03/2013 18:35:09

    "η συγκεκριμένη ανήκει στο ΑΚΕΛ!"

    Είσαι βαθιά νυχτωμένος. Κάθε παράρτηκα Συνεργατικής είναι αυτοτελής νομικό πρόσωπο και ανήκει στους μετόχους. Η Συνεργατική φτιάχτηκε πριν το ΑΚΕΛ και πάντα λειτούργησε ως συνεταιρισμός καταθετών/καταναλωτών. Στον ευρύτερο ελληνικό χώρο είναι το πιο επιτυχημένο εγχείρημα συνεργατισμού με την έννοια του Co-operative Society. Διάβασε την ιστορία του συγκεκριμένου πριν πετάς κορώνες.

    Σήμερα όχι μονο δεν κουρεύει καταθέσεις αλλά διαθέτει επάρκεια κεφαλαίου να κάνει ανακεφαλεοποίηση για να καλύψει όποιο τυχόν κούρεμα επιβάλουν οι τροϊκανοί. Ενώ δεν έχει ούτε έναν ξένο καταθέτη. Τα ξένα λεφτά ως μοχλό εταιρικής ανάπτυξης άλλοι τα σκέφτηκαν και άλλοι τα έφαγαν.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Nik 29/03/2013 19:08:57

      Ούτε η "Ελληνική Τράπεζα'' υπέστη κούρεμα και από όσα ξέρω δε συμμετείχε σε κόλπα, ανακοίνωσε μάλιστα ότι έχει και ικανή ρευστότητα για τα μέτρα της εποχής. Το ΑΚΕΛ υπήρχε τότε ως Κομμουνιστικό Κόμμα Κύπρου (ίδρυση 1926) αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία, το ΑΚΕΛ στηρίζει ιδεολογικά το μοντέλο του συνεργατισμού δεν είναι μέτοχος από όσο γνωρίζω. Αν η Κύπρος δεν είχε τράπεζες όπως η Λαϊκή ή Κύπρου να φέρνουν καταθέτες από το εξωτερικό το ΑΕΠ θα ήταν πολύ χαμηλότερο, άσχετα πως διαχειρίστηκαν τη ρευστότητα που είχαν. Τέλος για να έχουν χρήματα τα συνεργατικά ταμεία/τράπεζες αφού απευθύνονται σε ντόπιους θα πρέπει να παράγεται πλούτος για να αποταμιεύεται. Σε μια χώρα τόσο μικρή με λίγες πλουτοπαραγωγικές πηγές οι αποταμιεύσεις στις συνεργατικές τράπεζες ήταν αποτέλεσμα της αύξησης του κκΑΕΠ που έγινε από τις καταθέσεις των άλλων τραπεζών. Αν πχ ένας οικοδόμος αποταμίευσε πέρσι 1000 ευρώ σε συνεργατική τράπεζα, βρήκε δουλειά από δάνειο που έδωσαν η Λαϊκή ή η Κύπρου (λόγω μεγάλης ρευστότητας) για να χτιστεί η πολυκατοικία που έχτιζε ο οικοδόμος. Το λέω για να σου πω ότι είναι άλλο πράγμα η καλή διαχείριση ή η μη επέκταση και άλλο η άνοδος των παραγωγικών δυνατοτήτων σε μια οικονομία που προσφέρουν οι μεγάλες τράπεζες με τη μεγάλη ρευστότητα.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Nik 29/03/2013 19:42:09

      Υποθέτω θα μου πείς πως ούτε η Ελληνική ανήκει στην Εκκλησία...

      Εκτός αν , οταν μιλάμε για εκείνη την πλευρά, οι "κορώνες" δε σε ενοχλούν!

  11. Nik avatar
    Nik 29/03/2013 18:44:49

    αυτοτελής= αυτοτελές, το ρημάδι το πληκτρολόγιο φταίει!

  12. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 30/03/2013 10:49:25

    1) Κλασικές υπεκφυγές με γελοίους χαρακτηρισμούς περί ''επαγγελματισμού", όταν κάποιος δεν έχει επιχειρήματα να αντιτείνει.
    Στο μόνο που συμφωνώ είναι σε αυτό που γράφεις ότι ένας πρώην Πρόεδρος δεν είναι ιδιώτης, καθώς μπορεί να επηρεάσει με τις γνωριμίες του τα συμφέροντά του. Αν ισχύει στην περίπτωση Βασιλείου θα φανεί.
    2) Για τον Ιγνατίου δε το θεωρώ καν επιχείρημα για να ασχοληθώ σοβαρά
    3) Η οικονομική διαχείριση (που είναι αναμφισβήτητη) κρίνεται ως το πολιτικό γεγονός της περιόδου 1988-1993, τώρα αν στη σημερινή κατάσταση της ΚΔ είναι και αυτός μέρος της θα φανεί στη δικαιοσύνη και τότε -και μόνο τότε- θα βγάλω τα συμπεράσματά μου.
    4) Η τρόικα θα ερχόταν την ίδια ακριβώς μέρα και ώρα στην Κύπρο με την ίδιο πακέτο διάσωσης και χωρίς το (μένει να αποδειχθεί) δάνειο προς το Βασιλείου. Τα συναισθήματά μου απέναντί του -αν αποδειχθεί η ενοχή του- θα είναι λύπης που ένας Πρόεδρος με πρωτοποριακές ιδέες και έμπρακτα αποτελέσματα (που εγώ τεκμηριώνω τι εννοώ έμπρακτα αποτελέσματα και πρωτοποριακές ιδέες/πολιτικές, εσύ απλά πετάς τσιτάτα για ''ολέθρια δίδυμα'' χωρίς τεκμηρίωση) έγινε μέρος της κρίσης της ΚΔ και αφήνει κηλίδες στη σπουδαία του πολιτική σταδιοδρομία που θα το κυνηγάν ως το τέλος και φυσικά ΔΕ θα ακούω το λόγο του πια με ενδιαφέρον, αλλά όταν μιλάω για την περίοδο 1988-1993 θα μιλάω πάντα με σεβασμό και ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ υπέρ της.

    • cresswell avatar
      cresswell @ Συριζαλβανία του Χότζα 30/03/2013 13:22:16

      Τα περί υπεκφυγών και γελοίων χαρακτηρισμών, ας τα αποτιμήσει όποιος διαβάζει το διάλογο μας.

      Για τα υπόλοιπα:

      [1] Για τον Ιγνατίου, δεν το θεωρείς καν επιχείρημα για να ασχοληθείς σοβαρά. Προφανώς, δεν καταλαβαίνεις πως η πηγή μίας έιδήσης παρέχει και ένδειξη (όχι απόδειξη) για την αξιοπιστία της. Τι να κάνουμε; Ό,τι καταλαβαίνει καθείς....

      [2] Μιλάς για "τσιτάτα" εκ μέρους μου. Δεν με εκπλήσσεις. Είναι φανερό πως την περίοδο που έμενες έκθαμβος με την πρωτοποριακή οικονομική διαχείριση του Προέδρου Βασιλείου, δεν αντελήφθης την κατολίσθηση των θέσεών μας στο Κυπριακό - ή μάλλον το αντελήφθης ως "ο 1ος πρόεδρος που έβαλε το Κυπριακό στο τραπέζι".
      Προφανώς, στην καλύτερη για σενα περίπτωση, αντιλαμβάνεσαι την πολιτική ως οικονομική διαχείριση. Ως εκεί φτάνεις. Αν ήταν έτσι όμως, πολιτική θα έκαναν οι λογιστές (που ίσως και να το επικροτείς ...).

      [3] Η φράση "ολέθριο διδυμο" (το κατ' εσε τσιτάτο) ανήκει στον αείμνηστο πρέσβη Μιχάλη Δούντα, τον οποίο εγώ σεβόμουν και άκουγα προσεκτικά (και εδώ ισχύει: δείξε μου το φίλο σου να καταλάβω ποιός είσαι ...). Το ότι δεν τον ξέρεις είναι καλό σημάδι (για εμάς που τον γνωρίσαμε και τον ακούσαμε ... σε καλό δρόμο είμαστε ...)
      Υπάρχει εκτεταμένη αρθρογραφία για την διολίσθηση της εξωτερικής πολιτικής εκείνη την περίοδο, την οποία προφανώς δεν έχεις αντιληφθεί, πιθανώς επειδή το θέμα δεν σε ενδιαφέρει. Από εκεί όμως, μέχρι του να λες πως πετάω τσιτάτα χωρίς τεκμηρίωση, υπάρχει μία απόσταση. Διάβασε λιγάκι και θα την καλύψεις, αν θέλεις ...

      [4] Το (4) παραπάνω, το σκέφτηκες πολύ; Τι θέλεις να μας πείς; Ναι η τρόικα θα ερχόταν. Αλλά ήλθε μία ώρα αρχύτερα εξαιτίας του ναυαγίου δύο τραπεζών.
      Βγαίνει ο πρώην Πρόεδρος Βασιλείου και λέει πως πρέπει να δεχθούμε τα μέτρα που προτείνει το Eurogroup.
      Tην ίδια στιγμή, διαβάζουμε άρθρα που προειδοποιουν πως η διάσωση των τραπεζών γίνεται για να μην μπουν σε επιτροπεία και αποκαλυφθεί η τεράστια διασπάθιση κεφαλαίων. Ακολούθως καταγγέλλεται πως ο πρωην Πρόεδρος της Κύπρου φέρεται να ενέχεται σε αυτό το party των Τραπεζών που φαλιρισαν.
      Και εσύ επιμένεις πως πρέπει να τον ακούσουμε επειδή τον σέβεσαι για την οικονομική διαχείριση του 1993;
      Μέχρι και δόλος μπορεί να του αποδοθεί, αν (ξαναλέω ΑΝ) αληθεύει η καταγγελία.

      Αποδεικνύεται δηλαδή πως ακούς και σέβεσαι τις προτροπές ενός ανθρώπου που (ξαναλέω: Αν είναι αλήθεια το άρθρο) μπορεί να έχει ιδιοτελή κίνητρα, και εσύ συνεχίζεις το ίδιο βιολί;;;;

      Είπες κάτι για υπεκφυγές λοιπόν;

      Κάτι για τσιτατα;;

      Για ξανασκέψου το. Και γράψε ότι θέλεις. Απο τη δική μου μεριά, ο διάλογος έλαβε τέλος ...

  13. Nik avatar
    Nik 31/03/2013 19:42:26

    Πρώτη Συνεργατική Πιστωτική Εταιρεία ιδρύθηκε στο Λευκόνοικο το 1909. Δύο δεκαετίς πριν την ίδρυση του ΑΚΕΛ. Η Συνεργατική Τράπεζα, που δρα σαν εποπτικός φορέας των ΣΠΕ ιδρύθηκε το 1936. Η ιστορία του συνεργατισμού στην Κύπρο έχει περισσότερα κα κάνει με την τοκογλυφία παρά με την μαρξιστική θεωρία των καφενείων. Το ΑΚΕΛ το 1936 δεν ήταν ικανό να στήσει γραφεία του κόμματος, όχι τράπεζα!

    Η Συνεργατική κατάφερε να χρηματοδοτήσει την οικοδόμηση χιλιάδων σπιτιών και την λειτουργεία πολλών, παρά πολλών, αγροτικών μονάδων που τελικά αποδεικνύονται πιο χρήσιμα έργα από τα "μεγάλα έργα" που χρηματοδούσαν οι δύο "μεγάλες" τράπεζες της Κύπρου.