07/04/2009 22:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σημασία έχει να επιζήσεις


________________________________________________________________________________________
«Μας έφεραν πέντε παιδιά. Ηλικίας 4 και 5 ετών. Έκανα τα πάντα, με άλλους συναδέλφους για να τα σώσω, αλλά δεν ήταν δυνατόν γιατί έφθασαν στο νοσοκομείο σχεδόν νεκρά, πνιγμένα από την σκόνη που είχαν εισπνεύσει», αφηγείται και δεν μπορεί ακόμη να ηρεμήσει ο γιατρός Bernardino Persichetti της παιδιατρικής κλινικής San Salvatore.

Στις πλατείες ο κόσμος ξανασυναντιέται, κάνει τους λογαριασμούς του, ποιος είναι εκεί και ποιος «λείπει», κλαίνε, αλλά κάνουν κουράγιο ακόμη κι αν έχασαν τα πάντα στα ερείπια του σπιτιού τους... γιατί τελικά αυτό που έχει σημασία είναι «να την σκαπουλάρεις».

Να έχεις επιζήσει από έναν καταστροφικό σεισμό.

(ΣΣ. Ο αετός βρέθηκε τραυματισμένο στην περιοχή του σεισμού- πολλοί λένε ότι l'Aquila σημαίνει αετός)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 07/04/2009 22:53:56

    Φίλος μου επικοινώνησε με παλαιούς συμφοιτητές του από τη Ματσεράτα. Μου είπε πως ο σεισμός έγινε περισσότερο αισθητός από αυτόν του 1997. Από γνωστό του σεισμολόγο έμαθε πως το μέγεθος που ανακοινώθηκε ήταν μικρότερο για να αποφύγει το κράτος να δώσει αποζημιώσεις.

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/04/2009 01:03:39

    1 Orestios

    Δυσκολο να ανακοινωσουν τοσο μικροτερη εκρηξη,καθως το μεγεθος δεν ανακοινωνεται μονο απο τους Ιταλους αλλα και απο Σουηδια,Ιαπωνια και αλλους...

    Η ατυχια των Ιταλων-σε αντιθεση με μας-ειναι οτι το επικεντρο ηταν ακριβως κατω απο το ιστιρικο κεντρο της πολης...

    Ολοι συχαινομαστε τον Μπερλουσκονι αλλα εδω δεν αρμοζει...πολιτικη σπεκουλα!

  3. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 01:11:30

    @ 3
    Αναφέρθηκα σε πληροφορίες, άσχετες με πολιτική σπέκουλα. Αν είχες παρακολουθήσει και sites που παρέχουν πληροφορίες για σεισμούς, το μέγεθος έπαιζε από 6,7 έως 5,8. Σταμάτησε στο 6,3 μετά από πολλές ώρες.
    Η πληροφορία για πατρονάρισμα του μεγέθους είναι παλιά τακτική (ήδη από το 1997) για να αποφεύγονται αποζημιώσεις κρατικές.

  4. Aurora avatar
    Aurora 08/04/2009 10:07:54

    Φοβερο συναισθημα να νιωθεις το τρεμουλιασμα κατω απ' τα ποδια, το σφιξιμο κι αναγουλιασμα στο στομαχι, τα γονατα να λυγιζουν απο παραλυση περιφερειακων νευρων σα βλεπεις τη γη να σκιζεται μπρος στα ματιαυ και να σ' αφηνει μετεωρο στο χειλος ενος καινουριου γκρεμου με μια ελπιδα στα χειλη ,πως παλι ξανα θα πρεπει να διαβεις το Ρουβικωνα, που στεκει επιβλητικα και σε προκαλει αυταρχικα να συρεις τα γκεμια της ζωης.
    Σκηνες που συνθετουν περιεργα αισθηματα, πρωιμα να σε ωριμαζουν και να δρουν καθοριστικα στη μετεπειτα εξελιξη της ζωης σου.
    Κι η ζωη να ξαναγεννιεται καθε φορα απ' την ενιοτε σταχτη του κορμιου της.

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/04/2009 10:13:14

    5 Aurora

    Tragiko symvan...Yperochi perigrafi!!!

  6. Aurora avatar
    Aurora 08/04/2009 10:21:55

    Grazie mille, amico. Vivere è veramente un miracolo

  7. Lavazza avatar
    Lavazza 08/04/2009 10:41:56

    @3 Xαζός του χωριού

    γιατί μιλάς εκ μέρους όλων και λες οτι "Ολοι συχαινομαστε τον Μπερλουσκονι"...;;;

    Επειδή διώχνει τους λαθρομετανάστες αβλεπή, έβγαλε το στρατό στους δρόμους και μείωσε την εγκληματικότητα στους δρόμους κατά 47%;;;

    H Μαφία παραμένει αλλά δεν έχει να κάνει τόσο με την Εγκληματικότητα στους δρόμους την οποία πάταξε σε μεγάλο βαθμό και ο κόσμος ανάσανε.

    Βρε τί είστε εσείς οι Σοσιαλισταράδες βρε...

  8. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 08/04/2009 10:58:10

    Η τραγωδία ενίοτε αναδεικνύει την ανθρωπιά.
    Τι τραγωδία αλήθεια, να περιμένει την καταστροφή για να αναδειχθεί.

  9. ariel avatar
    ariel 08/04/2009 12:02:36

    @5 Αυγούλα είναι συγκλονιστική η περιγραφή σου. Ενοιωσα το ίδιο κρύο και παγωμένο συναίσθημα, στον σεισμό της Πάρνηθας. Η μόνη σκέψη μου ήταν τα παιδιά μου και να πάρω τον σκύλο μου, να βγώ από το σπίτι. Μακάρι να μην το ζήσουμε ξανά. Ελαφρύ να είναι το χώμα του παιδιού από την Ελλάδα και όλων των νεκρών.

  10. Le canard avatar
    Le canard 08/04/2009 12:17:05

    Ασχετο με την ανάρτηση, αλλά πολύ ενδεικτικό των νέων εποχών που έχουμε -ήδη- μπεί.


    Σχεδόν ένας στους δύο Γάλλους επικροτεί τη νέα μέθοδο «απαγωγής αφεντικών» ως μέσο διεκδίκησης εργασιακών δικαιωμάτων.

    Σύμφωνα με δημοσκόπηση του ινστιτούτου CSA για λογαριασμό της εφημερίδας Le Parisien, που αναδημοσιεύει η Ελευθεροτυπία, την Τετάρτη, το 45% των Γάλλων θεωρεί αποδεκτή τη μέθοδο «bossnaping», έναντι του 50% είναι αρνητικό.

    Όπως όμως επισημαίνει η εφημερίδα, το 46% είναι ένα τεράστιο ποσοστό και δείχνει τη μεγάλη αγανάκτηση της κοινής γνώμης.

    Παρά την εντατικοποίηση των συμβατικών μεθόδων αντίδρασεις, όπως οι απεργίες, πληθαίνουν τα κρούσματα μη συμβατικών κινητοποιήσεων.

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα, όταν οι εργαζόμενοι στις επιχειρήσεις Sony, 3M και Caterpillar κλείδωσαν πρόσφατα τα διευθυντικά στελέχη στο εργοστάσιο, ζητώντας καλύτερους όρους για τις σχεδιαζόμενες απολύσεις.

    Σε μια άλλη περίπτωση ο δισεκατομμυριούχος Φρανσουά-Ενρί Πινό, «αφεντικό» της γνωστής αλυσίδας λιανικής πώλησης και πολυτελών ειδών Pinault-Printemps-Redoute εγκλωβίστηκε σε ταξί στο Παρίσι επί μία ώρα από αγανακτισμένους εργαζόμενους της επιχείρησης που διαμαρτύρονταν για τις απολύσεις.

    Παρενέβησαν μάλιστα οι ειδικές δυνάμεις της αστυνομίας για να τον απελυεθερώσουν.
    Newsroom ΔΟΛ

  11. Le canard avatar
    Le canard 08/04/2009 12:28:43

    Ο Ομπάμα και στο Ιράκ.

    Αιφνιδιαστική επίσκεψη στο Ιράκ, την πρώτη μετά την ανάδειξή του στην προεδρία των ΗΠΑ, πραγματοποίησε μετά τη διήμερη επίσκεψή του στην Τουρκία ο Μπαράκ Ομπάμα, ο οποίος είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με την πολιτική ηγεσία της χώρας και τους εκεί Αμερικανούς στρατιώτες.

  12. adam avatar
    adam 12/04/2009 15:26:40

    endiaferomai na epikoinoniso me ton oresti kai an exei ti kalosini tha ithela kapoies plirofories sxetika me to seismo sti macerata kai ton simfoititi to 1997. adklts@gmail.com ton parakalo para poli....
    sismipatheis foititis apo to prosfata megalo seismo sti l'aquila
    eyxaristo