05/09/2009 21:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σημίτης και Τατούλης στο επικρατείας του ΠΑΣΟΚ;

Η μάχη για τα ψηφοδέλτια έχει ήδη ξεκινήσει και τα μεγάλα συγκροτήματα έβαλαν σε λειτουργία το παρεμβατικό τους μηχανισμό.

Σε ερώτηση προς το Πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, σχετικά με το βαθμό αξιοποίησης του πρώην πρωθυπουργού Κώστα Σημίτη, ο Γ. Παπανδρέου απάντησε πως "ο κ. Σημίτης τίμησε τη χώρα και και έτσι αναλόγως θα τον τιμήσει το ΠΑΣΟΚ".

Όλα αυτά για ένα πρόσωπο διαγραμμένο, από τον ίδιο τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης, και το οποίο εκφράζει μια περίοδο που όλοι στο ΠΑΣΟΚ , αλλά και σε φιλικά προσκείμενα μέσα, επιθυμούν και προσπαθούν να ξεχαστεί.

Σε όλα, εκτός από ένα...

Είναι φανερό πως αν ρίξει κάποιος μια ματιά στα τελευταία δημοσιεύματα του Βήματος θα διαπιστώσει πως ουδόλως σχετίζονται με αυτά προ διετίας. Διαφορετική είναι η αντιμετώπιση τόσο του ΠΑΣΟΚ, όσο και του Παπανδρέου, όπως και από το βραδινό δελτίο του Mega.

Το βαθύ σύστημα διαπλοκής φαίνεται πως ψάχνει πάλι τα πατήματά του και ήδη έχει επιβάλλει τα πρόσωπα για την επόμενη μέρα. Αιώνιος και ισόβιος εκλεκτός είναι ο Κ. Σημίτης, που μαζί με υποψήφιος Πρόεδρος της Δημοκρατίας (εφόσον εξαναγκαστεί σε παραίτηση ο Παπούλιας), προαλείφεται ως επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας.

Έντονες είναι επίσης οι πληροφορίες που θέλουν να έχει ήδη υπάρξει προσέγγιση μεταξύ ΠΑΣΟΚ και Π. Τατούλη, ώστε ο Αρκάδας πολιτικός να βρίσκεται στο ψηφοδέλτιο επικράτειας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Simakos avatar
    Simakos 06/09/2009 00:47:56

    Γιατί να εξαναγκαστεί σε παραίτηση ο Παπούλιας, ρε παιδιά; Τι φαντασιώσεις είναι αυτές;

  2. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/09/2009 03:20:54

    Tι εννοεί ο ΓΑΠ??
    Θά προτείνει τον Σημίτη γιά Υποψήφιο Δήμαρχο Αθηναίων??
    Οντως θάχει ενδιαφέρον η μάχη του με Κακλαμάνη...
    Οσο γιά τον Τατούλη άν μπεί και στο ΠΑΣΟΚ μετά τού μένει μόνον η Ξενητειά.
    Νέος Κοντογιαννόπουλος και Δαμανάκη μαζί.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σπύρος 06/09/2009 03:40:36

      Πως τίμησε ο Γύγης, ο δαχτυλιδοκουβαλητής, τον Κανδαύλη? Κάπως έτσι.

  3. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 06/09/2009 13:09:24

    ο Τατούλης ο εαυτούλης

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/09/2009 01:13:31

    Σπρώχνουν πάλι σε γκάφα το Γιωργάκη με το Επικρατείας. 2004: Μάνος - Ανδριανόπουλος. 2007: γκάφα ολκής με Φώφη - παλινωδίες με Πατουλίδου. 2009: Τατούλης.

    Μυαλό δεν πρόκειται να βάλει αυτός ο άνθρωπος. Θέλει να χύσει την καρδάρα με το γάλα ντε και καλά...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Αυριανιστής 07/09/2009 02:25:03

      Αυριανιστή προσμένω με ανυπομονησία. Πάντως το ΠΑΣΟΚ έχει παράδοση συνεργασίας με παλιούς αριστεριστές και μαοϊκούς. Κι ο λαδιάρης εισπράκτορας Τσουκάτος από το ΕΚΚΕ προερχόταν.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Προφήτης 07/09/2009 08:31:42

        Θέλω όμως να δω πώς θα δικαιολογήσει αυτή τη φορά ο Γιωργάκης την ενθυλάκωση άλλου ενός δεδηλωμένου νεοφιλελεύθερου, όπως ο Τατούλης, στο Επικρατείας. Δεν έχει σημασία τι ήταν πριν από 30 χρόνια, σήμερα (και πολύ πιο παλαιόθεν) είναι νεοφιλελεύθερος με πατέντα.