#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/12/2010 07:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε 15 χρόνια θα είμαστε περήφανοι!



Παρακολούθησα προχθες βράδυ, τα Δελτία Ειδήσεων των Καναλιών.

Είδα μια αγχωμένη προσπάθεια των γνωστών μεγαλο-δημοσιογράφων να μας πείσουν για την περιφανή νίκη που κατήγαγε η Κυβέρνηση  με την  επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του δανείου της τροϊκας.

Παραλίγο να πειστώ και εγώ!

Όμως, στη συνέχεια πρόσεξα …. ορισμένες λεπτομέρειες:

Η επιμήκυνση τελικά θα παραταθεί μέχρι το  2024! Αυτό σημαίνει ότι η χώρα έχει μπροστά της 15 χρόνια λιτότητας!


Και για να το εμπεδώσουμε καλύτερα βγήκε ο εξ Ιταλίας σύμβουλος του Πρωθυπουργού (αποτυχημένος υπουργός Οικονομικών στην Κυβέρνηση Πρόντι)  να μας …ενθαρρύνει! Τι είπε ο αθεόφοβος: οι σημερινοί νέοι των 15 ετών, σε 15 χρόνια θα θαυμάζουν την Ελλάδα! Για τις μεγαλύτερες ηλικίες δεν έκανε καμιά αναφορά. Προφανώς, μας ….έχει ξεγραμμένους!


Η πρόταση για την επιμήκυνση πρέπει να  ψηφιστεί από τα Κοινοβούλια των χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα δανειοδότησης της Ελλάδος. Η  έγκριση αυτή αναμένεται να ολοκληρωθεί τον ερχόμενο Φεβρουάριο.  Εκτιμώ ότι η διαδικασία δεν θα είναι ανέφελη.


Η επέκταση συνεπάγεται




αύξηση του επιτοκίου και
συνολικά αύξηση του κόστους εξυπηρέτησης του δανείου. Κάτι για το  οποίο δεν μας έχουν ακόμα εξηγήσει επαρκώς.




Η τροϊκα θα συνεχίσει να πραγματοποιεί τους γνωστούς ελέγχους της, όπερ σημαίνει ότι παραμένουμε υπό επιτήρηση.

Τώρα αυτά είναι καλά νέα;



Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Johnys avatar
    Johnys 01/12/2010 07:40:23

    Τι συμπέρασμα! "Αυτό σημαίνει ότι η χώρα έχει μπροστά της 15 χρόνια λιτότητας! "
    Το να μήν έχεις ελειματική, ή να έχεις πλεονασματική ετήσια λειτουργία σαν κράτος, σημαίνει λιτότητα;
    Θέλει να πεί ο συντάκτης οτι πρέπει μόνιμα να ζούμε με δανεικά;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Johnys 01/12/2010 09:49:13

      Μπαρδόν? Που την είδες εσύ την πλεονασματική λειτουργία? Εδώ το πήγανε φέτος το έλλειμμα στο 15%!

      • Johnys avatar
        Johnys @ TopGunZ 01/12/2010 10:46:41

        Δεν με κατάλαβες, υπέθεσα οτι θα γίνουν εκλογές και ο Αντωνάκης θα μηδενίσει το έλλειμα.

        • lampros avatar
          lampros @ Johnys 01/12/2010 15:54:30

          Άσε, την είπες την κουτουράδα και τώρα γυρνάς και σφυρίζεις κλέφτικα...

    • Dal avatar
      Dal @ Johnys 01/12/2010 15:13:46

      Αν γνωρίζεις έστω και μια δυτική χώρα που να μην επιβιώνει με δανεικά πληροφόρησε μας. Το εξωτερικό χρέος της Ιρλανδίας είναι 1000% του ΑΕΠ της.Για να μην ληφθεί ως λάθος ,το γράφω και ολογράφως. ΧΙΛΙΑ.

  2. hope avatar
    hope 01/12/2010 08:06:17

    Καλά τα έιπε. Σε 15 χρόνια να πάρει την Πρωθυπουργία ο άλλος Παπανδρέου ο Ανδρίκος!!!!! ε ρε γλέντια ........αυτος θα μιλά για το κακό μνημόνιο ναι ναι τον ακούω να λέει ΕΞΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ, Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.
    Πέρα απο την πλακα που κάνω. Οι αποτυχημένοι του Παπανδρέου καθώς και ο ίδιος πρέπει να τσακιστούν να φύγουν!!!!!

  3. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 01/12/2010 08:17:16

    Αν δεις την Μακρή στο Alter νομίζεις πως η χώρα ανασκάπτεται από άκρη σε άκρη. Η πράσινη ανάπτυξη προχωράει με γρήγορους ρυθμούς, οι άνθρωποι είναι ευτυχισμένοι και τα καλύτερα δεν ήρθαν ακόμα...

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 01/12/2010 10:22:25

      Η υπόψη γηραιά κυρία που κανένα φτιασίδωμα δεν μπορεί να κρύψει την ασχήμια της, είναι κατάλληλη μόνο για κινηματογραφικά έργα γκρα γκινιόλ.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 01/12/2010 12:07:44

      Η πράσινη πράβδα... πάντα σε γραμμή.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 01/12/2010 13:48:56

      Η χώρα όντως ανασκάπτεται από άκρη σε άκρη. Μαζί με τους ανθρώπους της.

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/12/2010 08:36:04

    Ο σοφός Φάουστ εκχώρησε την ψυχή του στον Μεφιστοφελή για 24
    χρόνια για να αποκτήσει την απόλυτη γνώση, με τίμημα την μετά θάνατον αντιστροφή των ρόλων κυρίου και υπηρέτη.
    Νομίζω ότι με τα 15 χρόνια τους πιάνουμε κορόϊδο. Bravo Yorgo!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/12/2010 08:40:15

    Η ειρωνία είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει ορίζοντας 15ετίας στην Ελλάδα, και όποιος το πιστεύει, καλά κάνει (ψυχολογικό είναι). Είμαστε σε καθεστώς μεταμοντέρνας Κατοχής, και, κατα τα φαινόμενα, η πλειοψηφία το αποδέχεται. Το αποδέχεται; Πολύ παραμύθι, πολλές ψεύτικες επιλογές, και γενική μουγκαμάρα βλέπω εγώ.

    Η "επανάσταση" προϋποθέτει ότι "δεν έχεις τίποτα να χάσεις" και ας μας πουν οι πολιτικοί αναλυτές ας μας το εξηγήσουν το φαινόμενο.

    • hope avatar
      hope @ archaeopteryx 01/12/2010 09:08:09

      Επανάσταση που;;;;; Εδώ στην Ιρλανδία κάνουν πορείες οι άνθρωποι. Ακόμα και στην ξενέρωτη Αγγλία χθές φώναξαν οι νέοι. Εδώ φίλε περιμένουμε το ΚΚΕ και τα συνδικάτα να μας μιλήσουν ακόμα για την χούντα το 67 ή τους φοιτητές να ζητήσουν να κατασκηνώσουν στο σύνταγμα και να κάψουν κανένα μαγαζάκι.
      Σιγά μην βγούν οι εκφυλισμένοι έξω. Έχει και Λάκη σήμερα...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 01/12/2010 09:16:11

      Κοίτα να δεις, απλά ιστορικά, επαναστάσεις κάνει ή η αστική τάξη ή η εργατική τάξη.
      Στην Ελλάδα λοιπόν δεν έχουμε ούτε τη μία ούτε την άλλη, όπως διάφοροι τις φωτογραφίζουν στη βιβλιογραφία.
      Η αστική τάξη, η μεσαία και προς τα κάτω, είναι στη μεγάλη πλειοψηφία, τα μέλη / φίλοι του ΠΑΣΟΚ: συνδικαλιστές, Πρόεδροι, Γενικοί Διευθυντές, μεσαίοι εργολάβοι και ανάδοχοι, εφοριακοί, κλπ θεσούλες δηλαδή που η κατοχή τους εξασφαλίζεται από το κόμμα. Μικρό ποσοστό είναι και έμποροι, κάτοχοι ακινήτων, που συναλλάσσονται και συνεργάζονται με τους προηγούμενους.
      Η εργατική τάξη τώρα, πέρα από τους δύσμοιρους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα, έχει και ένα πολύ μεγάλο αριθμό που δηλώνουν εργάτες και είναι στη ουσία ελεύθεροι επαγγελματίες. Που η φοροδιαφυγή εισφοροδιαφυγή και τα ...μαύρα για να το πω απλά εξαρτάται από τις καρέκλες της προηγούμενης τάξης.
      Ενδιάμεσα υπάρχουν και 700.000 άτομα (υπολόγισε όμως σε οικογένειες) οι Δ Υπάλληλοι που είναι ο συνδετικός κρίκος και κινούνται ανάμεσα στις δύο τάξεις ισορροπώντας το οικοσύστημα της κοινωνίας.Γίνεσαι μέλος; ανεβαίνεις. Όχι; στασιμότητα αλλά δέσμιος του δεκαπενθήμερου.
      Ποιος να κάνει επανάσταση; Οι καρέκλες; Οι σχέσεις με τις καρέκλες; Οι κρατικοί υπάλληλοι της εκάστοτε κομματικής χούντας;
      Οι μόνοι που μπορούν να επαναστατήσουν είναι:
      -οι φοιτητές, δεν είναι στη παραγωγή πληρώνει η οικογένεια έχουν δηλαδή φραπέ και χρόνο αλλά τους έχουμε κάνει μικρογραφία της Βουλής, οπότε μένουν στο φραπέ με ορισμένους γραφικούς να νομίζουν ότι επανάσταση και αντίδραση είναι το κατέβασμα βιτρίνας...
      -οι άνεργοι: με αυτούς ανυσηχούν, γιατί 15% ανεργία η οποία δεν έχει διασπορά αλλά συγκέντρωση σε περιοχές με πάνω από +25%, δεν ξέρει κανείς τι θα γίνει.
      Ακόμα και με τις εκτιμήσεις της Κομισιόν το κατάλαβαν είναι η πρώτη φορά που οι άνεργοι (750,000) θα ξεπεράσουν τους Δ Υπάλληλους (700,000) και ανησυχούν για το που θα πάει η παλάντζα. Μην παρανοήσει κανείς δεν ανησυχούν για επανάσταση, αλλά για την κομματική επιβίωση, η επιβίωσή τους εξαρτάται από την καρέκλα.
      Ο μόνος τρόπος να αλλάξει τίποτα είναι μια στρατιωτική ήττα, μόνο τότε είχαμε αλλαγές στη χώρα. Απλή ιστορία.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 01/12/2010 09:27:08

        ..και δεν είμαι πολιτικός αναλυτής φίλε αρχαίε, απλά λογική ανάλυση του περιβάλλοντος που κινούμαι προσπαθώ να κάνω... (μην μου βγει κανένας θιγμένος και αρχίσουμε σεντόνια)...

        Εν κατακλείδι οι επαναστάσεις απαιτούν συνθήκες ...ωρίμανσης αλλά και τρελούς ως καταλύτες, εδώ έχουμε βολεμένους στον μικρόκοσμό τους...

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Ο Ιθαγενής 01/12/2010 10:01:48

          "Εν κατακλείδι οι επαναστάσεις απαιτούν συνθήκες …ωρίμανσης αλλά και τρελούς ως καταλύτες, εδώ έχουμε βολεμένους στον μικρόκοσμό τους…"

          Bingo!

          Πρώτα πρέπει να αποδομηθούν εντελώς οι θεσμοί της "δημοκρατίας" (κόμματα, συνδικαλιστές, δικαστές, δημοσιογράφοι) και μετά θα βγει ο κόσμος στο δρόμο.
          Μέχρι εκείνο το σημείο, όποιο "λίπος" μας κρατάει στην επιφάνεια θα χει καεί κι αυτό.

          Μετά θα χουμε εξεγέρσεις.

          Μέρα με την μέρα καταλαβαίνει ο πολίτης ότι το Μνημόνιο δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια προσπάθεια διατήρησης του status προτεκτοράτου της Ελλάδας από τις δυτικές δυνάμεις σε έναν κόσμο όπου η Κίνα και η Ρωσία προελαύνουν.
          Μέρα με την μέρα καταλαβαίνει ο πολίτης ότι το Μνημόνιο δεν θέλει πολιτική ανάπτυξης στην Ελλάδα παρά μόνο ασφυκτική φοροεπιδρομή και εγγραφή υποθηκών σε Εθνική γη και ανεξαρτησία.
          Μέρα με την μέρα όλο και περισσότεροι αντιλαμβάνονται την πολιτική των παγκόσμιων τραπεζιτών εδώ και 200 χρόνια να χρηματοδοτούν την καταστροφή με όπλα ή με δάνεια.

          Κανείς τους δεν ενδιαφέρεται για ανάπτυξη και ανεξαρτησία.
          Το ακριβώς αντίθετο θέλουν.
          Οι πελάτες να παραμείνουν πελάτες και να μην βγουν νέοι "παραγωγοί".

          Δεν φύγαμε ποτέ από την φεουδαρχία και το μαστίγιο του αφέντη.
          Μόνο ρούχα αλλάξαμε.

          • Ο Ιθαγενής avatar
            Ο Ιθαγενής @ tsilivithras 01/12/2010 10:06:22

            ...ακριβώς το ίδιο γινόταν πάντα: όταν ο δουλοπάροικος άλλαζε αφεντικό ξεσπούσε πόλεμος.
            Δεν έχει αλλάξει και τίποτα εδώ και 3.000 χρόνια...

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Ο Ιθαγενής 01/12/2010 13:50:21

        Απλά ιστορικά επανάσταση κάνουν τα μέλη εθνών που έχουν γαλουχηθεί με ορισμένες αξίες.

  6. enianos avatar
    enianos 01/12/2010 09:30:51

    Διευκρίνισε σε ποιους Έλληνες αναφέρεται ? Δεν φαντάζομαι να εννοούσε τους ιθαγενής Έλληνες , μάλλον αναφερόταν στους (ηλιοκαμένους σουηδούς ).

  7. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 01/12/2010 10:07:35

    Τελικά τί είναι προτιμότερο στην παρούσα φάση, να κάθεσαι αναπαυτικά στον καναπέ σου και να παρακολουθείς τις εξελίξεις , ή να συμμετέχεις σ'αυτές.
    Αυτό ακριβώς κάνουν και οι ''βολεμένοι'', όχι μόνο παρακολουθούν αλλά και μεθοδεύουν.
    ''ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΝΑ...''

  8. hope avatar
    hope 01/12/2010 10:41:42

    Φιλαράκι...Με λένε Ελλάδα!!! Σου μιλάω ψιθυριστά να μην μας ακούσουν. Θα σου πω και εγώ την ιστορία της καταστροφής μου. Με λίγα λόγια.

    Κάποτε είχα μια συναίσθηση της ιστορικής αξίας μου, ήμουν πτωχή πλην τίμια. Πολέμαγα για να μεγαλώσω. Πολέμαγα για τους Βαλκανικούς. Πολέμαγα για τη μεγάλη ιδεά στη Μικρά Ασία. Έστω και αν έσπασα τα μούτρα μου δεν το έβαλα κάτω. Πολέμαγα στο Δεύτερο Παγκόσμιο πόλεμο και αντιστεκόμουν.. Ξυπνούσαν μνήμες που με συνέδεααν με το παρελθόν.

    Μετά άρχισε ο ξεπεσμός μου. Ο γελοίος εμφύλιος των αριστερών με τους δεξιούς που σφάζονταν με τα κονσερβοκούτια.. Η ανοικοδόμηση με τις γελοίες πολυκατοικίες, η πιο άσχημη πρωτεύουσα σε όλη την Ευρώπη. Η Χούντα. Το ΠΑΣΟΚ. Τα λαμόγια στην εξουσία. Το Τσοβόλα δώσ' τα όλα. Ο Κοσκωτάς. Ο Μητσοτάκης. Οι κοριοί. Το χρηματιστήριο του '99. Όλοι αυτοί που δεν μπήκαν φυλακή. Μαζί και οι παπαγάλοι. Ο Σημίτης με τον Κόκκαλη και τον Μπόμπολα. Οι λιμουζίνες και τα μπουζούκια σε μια χώρα που δεν παράγει τίποτα. Τα δανεικά. Τα δανεικά. Τα δανεικά. Οι δημόσιοι υπάλληλοι.

    Οι λαϊκιστές στην εξουσία. Πράσινοι και μπλε. Διορίστε, διορίστε, χώστε, φάτε, με ξεσκίσανε φιλαράκι.

    Οι συνδικαλιστές. Οι ληστοτραπεζίτες. Οι Αλβανοί και οι σφαγές. Οι Ρωσοπόντιοι. Οι χουλιγκάνοι και τα επεισόδια. Οι κουκουλοφόροι και οι κουλτουριάρηδες αριστεροί της πλάκας υποστηρικτές τους. Οι αριστεροί με τις δεξιές τσέπες στην ΕΡΤ.

    Οι υπουργοί και οι μίζες. Η Ζίμενς, ο Τσουκάτος, ο Αλογοσκούφης. Ο μπουνταλάς κρεμανταλάς Καραμανλής, ο άχρηστος. Οι εισαγγελείς που δεν έβαλαν κανέναν στη φυλακή. Οι τρομοκράτες που έπιασαν τη 17Νοέμβρη η οποία ήταν λιγότερο τρομοκρατική από το Σύστημα που με τρομοκρατεί φιλαράκι. Είμαι μία βιασμένη τρομοκρατημένη. Μου κλοτσάνε τα ομόλογα λες και είναι σκατά, με έχουν κάνει σκουπίδι. Με κράζουν οι Γερμανοί, με κράζουν σε όλα τα κανάλια της γης, ο υπουργός οικονομικών της Πορτογαλίας σήμερα δήλωσε "μην μας συγκρίνετε, εμείς δεν είμαστε Ελλάδα"!

    Πιάνουν το όνομά μου στο στόμα τους όλοι, διότι εγώ έγινα η πιο βρομιάρα απ' όλους. Είναι να τρελαίνεσαι, είναι να παραληρείς...

    Θα σου έγραφα κι άλλα, είχα πολλά να σου πω, αλλά θέλω να δω τώρα TV των εργολάβων και των εφοπλιστών που με αποβλάκωσε τελείως. Το μεσημέρι βλέπω τα κουτσομπολίστικα διότι εκεί δεν μιλάνε για εμένα και ξεχνιέμαι. Αποβλακώνομαι ακόμα πιο πολύ.

    Έχω τα ωραιότερα βυζιά που είναι σαν νησιά, τα ωραιότερα μάτια που είναι σαν θάλασσες, τα ωραιότερα οπίσθια που είναι σαν βουνά, αλλά δεν με γουστάρει πια κανένας. Διότι είμαι βρόμικη, με βίασαν όλοι.

    Και δεν υπάρχει ΕΝΑΣ αρσενικός, ΕΝΑΣ πολιτικός να τους διαολοστείλει όλους αυτούς που με βιάσανε και να τους κλείσει φυλακή. Δεν υπάρχει ΕΝΑΣ εισαγγελέας.


    Τι να σου λέω άλλο φίλε, είμαι εξουθενωμένη...

    Αντε γειααααα

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ hope 01/12/2010 12:20:32

      Καλοοοοοοοοοοοοοοο

  9. hope avatar
    hope 01/12/2010 10:51:25

    kalo??

  10. Nikitas avatar
    Nikitas 01/12/2010 11:05:00

    Μόνο 15 χρόνια; Σιγά τα ωά. Γιατί όχι 150;

    Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ακούω τη μόνιμη επωδό: "Δυστυχώς θα έχουμε σκληρή λιτότητα για 3, 5, 15... [συμπληρώστε κατά το δοκούν]... χρόνια αλλά μετά όταν θα μπούμε στην ΕΟΚ, θα μπούμε στην ΟΝΕ, θα βγούμε από το τούνελ... [συμπληρώστε κατά το δοκούν]... θα τρώμε με χρυσά κουτάλια".

    • Αρετή avatar
      Αρετή @ Nikitas 01/12/2010 14:05:59

      Ετσι ακριβώς... από τα 14 μου ('86) που θυμάμαι να αντιλαμβάνομαι τις πολιτικές εξελίξεις γύρω μου, όλο το λουρί έπρεπε να σφίξουμε!

  11. hope avatar
    hope 01/12/2010 11:07:03

    ρε παιδιά έλεος. Φοβάστε και την σκιά σας. Έχουμε δεί του κοσμου τα παράξενα εδω μεσα εγω είμαι το πρόβλημα;;

  12. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 01/12/2010 11:14:38

    Μπορεί κάποιος που γνωρίζει οικονομικά να μας πει τι συνολικά θα πληρώσουμε:

    1) Αν τα 110 δισ εξοφληθούν σε τρία χρόνια με επιτόκιο 5% (τόσο δεν είναι;)
    2) Αν τα 110 δισ εξοφληθούν σε 10 χρόνια με επιτόκιο 6%, ίσως και παραπάνω.

    Εγώ έχω την άποψη ότι η επιμήκυνση εξόφλησης του δανείου των 110 δισ είναι κανονικό ΠΗ..ΜΑ. Έτσι μου λέει η διαίσθηση μου. Έτσι το αντιαμβάνομαι. Πιστεύω ότι θα καθήσουν στο σβέρκο μας για πολλά πολλά χρόνια προκειμένου να μας αρμέξουν.

    Μιλάμε για τη νέα σκλαβιά του γένους

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Αρματιστής 01/12/2010 11:41:14

      @Αρματιστή
      Λαικίστικα και χοντρικά για να καταλάβεις,σού λέω ότι σαν κράτος για να έχεις βιωσιμότητα διαχρονικά,πρέπει ή ανάπτυξή σου ώς ποσοστό τού ΑΕΠ,να είναι ίση ή μεγαλύτερη, από τό ποσοστό τών τόκων τού χρέους σου πού πληρώνεις, ώς προς τό ΑΕΠ.
      Δηλαδή ανάπτυξη πχ 4% , με ΑΕΠ 200 δις = 8 δις αύξηση ετησίως τού ΑΕΠ.
      Οι ετήσιοιτόκοι σου δεν μπορούν να υπερβαίνουν αυτό τό ποσοστό δλδ δεν μπορεί να πληρώνεις τόκους παραπάνω από 8 δις ετησίως.

      Τώρα κάνε τούς λογαριασμούς σου για την Ελλαδίτσα μας, με τα παλιά συσσωρευμένα τοκοχρεολύσια πού σε βαρύνουν συν τα νέα πού παίρνεις,και δες άν θα μπορέσεις ποτέ να σηκώσεις κεφάλι.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ παγωτατζής 01/12/2010 11:54:15

        Να επαναλαβω. Δεν γνωριζουμε ποιος και με τι ορους θα μας δωσει οσα δε θα μας δωσουν πλεον οι Ιρλανδοι που μπηκαν σε Μηχανισμο ! και οι Πορτογαλοι οταν μπουν. Μιλαμε για 3Δισ σχεδον. Γι αυτο δεν μιλαει κανεις.
        Ουτε για το αν αυξηθουν οι 50 μοναδες βασης "εξοδα Facility" του καθε Δανειστη με την επιμηκυνση.

        ΠΠ

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Αρματιστής 01/12/2010 12:01:00

      Αρματιστή κανένα δάνειο δεν πρόκειται να αποπληρωθεί ποτέ.

      Οι τράπεζες μόνο που δεν κλαίνε κάθε φορά που ένας πολίτης αποπληρώνει το δάνειό του.
      Η ρήτρα πρόωρης αποπληρωμής δεν σου λέει κάτι;;
      Το μανιώδες κυνηγητό με πιστωτικές κάρτες και "διακοποδάνεια";;

      Όλη η "λιανική" καταναλωτική πίστη είναι downgrade από τα δάνεια μεταξύ οργανισμών και κρατών.
      Η βασική αρχή είναι ίδια...''bleed the guy" και την χρησιμοποιεί η μαφία των loan sharks.

      Το fractal reserve system δημιουργεί χρήμα με τα δάνεια.
      Κάθε δάνειο 10δρχ δημιουργεί (με λογιστική εγγραφή) αυτόματα άλλες 9δρχ οι οποίες με την σειρά τους άλλες 8δρχ και πάει λέγοντας.
      Κοντολογίς, το χρήμα που χρησιμοποιούμε είναι πλασματικό.
      Αυτό όμως που είναι 100% ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ είναι η υποθήκη που βάζουμε (σπίτια, γη, οικόπεδα) προκειμένου να πάρουμε το δάνειο.
      Με αυτόν τον τρόπο οι απατεώνες τραπεζίτες εδώ και 300 χρόνια κλέβουν την περιουσία του κοσμάκη.

      Το ίδιο ακριβώς (σε μεγαλύτερη κλίμακα) γίνεται μεταξύ διεθνών τραπεζών και εθνικών κρατών.
      Τα δάνεια είναι που "δένουν" τους πολίτες των κρατών σε αυτήν την αέναη αλληλουχία περιόδων "ύφεσης" και "ανάπτυξης".
      Ανάπτυξη εννοούν όταν έχουμε γεμίσει με δανεικό χρήμα και φτιάχνουμε δρόμους και γέφυρες για να γίνονται πλούσιοι οι διαπλεκόμενοι (που είναι οι μεσίτες των δανειστών μέσα στις κοινωνίες).
      Ύφεση έχουμε ανά τακτά διαστήματα προκειμένου οι δανειστές να κάνουν απογραφή των "υποθηκών" και ένα "crowd control" ώστε να δουν αν και κατά πόσο χρειάζεται ρύθμιση η αφαίμαξη.

      Οι διεθνοίς οργανισμοί είναι πειθήνια όργανα των τραπεζιτών αφού αυτοί οι ίδιοι τα δημιούργησαν (μερικές φορές χρησιμοποιώντας καλοπροαίρετους πολιτικούς που πίστεψαν σε ψέμματα).
      Αυτοί οι οργανισμοί κουβαλάνε τις εντολές των τραπεζιτών με τον κατάλληλο μανδύα νομιμοποίησης.

      Το σύστημα δανεισμού και ελεγχόμενων κρίσεων εξυπηρετεί τους τραπεζίτες και σε περιόδους "συστεμικού κενού" όπως αυτό που ζούμε εδώ και αρκετό καιρό με την Αμερική να υποκύπτει και τους Ρώσους-Κινέζους-Ινδούς να συνασπίζονται ως νέες ανερχόμενες οικονομικές δυνάμεις.
      Μαζεύουν τα "λουριά" σε ατίθασους εταίρους (όπως εμείς) και χτυπώντας τον έναν παραδειγματίζουν τους άλλους (Ιρλανδία, Πορτογαλία,Ισπανία).
      Ταυτόχρονα εκθειάζουν τυχάρπαστους τύπους όπως ο ΓΑΠ προκειμένου να περάσει το μύνημα του "τι ωραία και ασφαλή που είναι μέσα στο μαντρί".

      Δεν υπάρχει περίπτωση να αποπληρωθεί το δάνειο ποτέ.
      Εδώ ακόμα χρωστάμε δάνεια κατοχικά και δάνεια της επανάστασης.
      Είναι μια πρόφαση για να δέσουν περισσότερο την Ελλάδα ως προτεκτοράτο των δυτικών δυνάμεων και ως "πάτημα" στην μεσογειακή λεκάνη.
      Κατέστρεψαν την εγχώρια παραγωγή με το εύκολο δανεικό χρήμα κι από λαό μέρμυγκα μας έκαναν πάρτυ τζιτζικιών.
      Τώρα έρχεται και η ταφόπλακα στο κεφάλι μας ώστε παράλληλα με την λαθρο μετανάστευση να οριστικοποιηθεί η πλήρης κηδεμονία της χώρας μας.

      Μην παρασύρεστε από τα νούμερα.
      Καλώς τα μετράτε, καλώς τα εξηγείτε και σε μας τους "αναρμόδιους" αλλά αυτό ακριβώς είναι που θέλει η Τρόικα.
      Να ξεγελαστεί ο κόσμος με την "ευδαιμονία" των αριθμών.
      Ο διάβολος πάντα κρύβεται στις λεπτομέρειες.

      Το νέο στοίχημα που παίζεται στην πλάτη μας είναι η άρση της ανεξαρτησίας των εθνικών κυβερνήσεων με την υπογραφή υποθηκών ΕΘΝΙΚΗΣ ΓΗΣ που ορίζουν ως αρμόδιο δικαστή τον "ξένο" που θα υπερασπιστεί το δίκαιο του δανειστή.
      Αν πιάσει με μας τότε θα διαχυθεί σε όλα τα κράτη του δυτικού κόσμου.
      Είναι εθνική προδοσία και πρέπει να καταγγελθεί ως τέτοια.

      Δεν πρόκειται ποτέ να αποπληρωθεί το δάνειο.
      Δεν πρόκειται ποτέ να αφεθεί ένα ανεξάρτητο κράτος να έχει μηδενικό εξωτερικό χρέος.
      Κι όποιος νομίζει ότι η Αμερική, η υπερδύναμη του 20ου αιώνα ήταν ισχυρή ελέω μηδενικού χρέους κάνει μεγάλο λάθος.
      Αγορασμένη ήταν από τις αρχές του αιώνα από τους τραπεζίτες που την πήραν με χρέος 0 και την έκαναν σήμερα να χρωστάει 13τρις...!!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tsilivithras 01/12/2010 12:09:47

        Σας παρακαλω !! Δειτε το !!
        http://www.filefactory.com/file/b47b9g6/n/Money_as_Debt_Greek_Translation_Video_by_george_-_Myspace_Video.flv

        Χωριος Χρεος δεν υπαρχει Χρημα ! Τα λεει ολα ο tsilivithras κ εγω δινω την εξηγηση !!!!

        ΠΠ

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ tsilivithras 01/12/2010 12:21:25

        Tό πρόβλημα τσίλι & ΠΠ ,δεν είναι πώς δημιουργείται τό χρέος, ΑΛΛΆ ποιός τό διαχειρίζεται(εκτυπώνει).
        Τό fractal system είναι οκ, αρκεί να είναι ΤΟ κάθε ΚΡΑΤΟΣ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ,ο υπεύθυνος εκτύπωσης και κυκλοφορίας (σωστά επισημαίνεις τούς ιδιώτες -απατεώνες banksters τσίλι).
        Ετσι αφαιρείται ή Εθνική κυριαρχία.
        Η επιστροφή στόν κανόνα χρυσού δεν είναι λύση

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ παγωτατζής 01/12/2010 12:28:17

          Οι Τραπεζες παγωτατζη μου.
          Χωρις Αμεσο η Εμεσο Χρεος δεν μπορουν να δημιουργησουν Χρημα στην αγορα. ΝΑ στο πω απλα, αν δεν χρωστας δεν εχεις χρημα. Ετσι εφτιαξαων το συστημα. Οι δε τοκοι δεν ειναι Χρημα. Ειναι "i owe you" των Αμερικανων.. Εχω να σου δινω
          1. για να μην τελειωσει το χρεος σου.
          2. δεν βγαινω μανα μου, εχω εξοδα.

          ΠΠ

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2010 13:09:04

            Ναι ΠΠ μου,απλά στο επισημαίνω πού πρέπει να ανήκουν οι Κ-ε-ν-τ-ρ-ι-κ-ές Τράπεζες...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 01/12/2010 12:30:31

        Όσο θα τυπώνουν χρήμα οι ιδιωτικές τράπεζες τόσο θα υπάρχει χρέος.
        Για κάθε "χρήμα" που δίνει το κράτος στον πολίτη χρωστάει ΧΡΕΟΣ στην τράπεζα.

        Είναι η μεγαλύτερη απάτη του αιώνα.

        Καθόμαστε και μαλώνουμε για "ιδιωτικοποιήσεις" ζωτικής σημασίας εθνικών πόρων και αφήνουμε στην άκρη το σημαντικότερο ελέω αυτοματισμού του συστήματος.

        Είναι ποτέ δυνατόν (σε μια υποτιθέμενη περίπτωση) να ερωτηθεί ο λαός μιας χώρας αν θέλει το χρήμα του να το ελέγχει μια ιδιωτική τράπεζα και αυτός ΝΑ ΠΕΙ ΝΑΙ;;;;;

        Είναι δυνατόν να μαλώνουμε για την ΔΕΗ, ΟΣΕ κτλ και την ίδια στιγμή να αδιαφορούμε για το γεγονός ότι το χρήμα μας το δανείζουν ιδιωτικές τράπεζες και επιπλέον αυτού ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ επειδή η διακυβέρνηση του τύπου γίνεται από τον ξένο παράγοντα;;;

        Μην αφήνετε τους αριθμούς να σας κοιμίζουν.

        Ακόμα και 0.1% να ήταν το επιτόκιο ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΠΛΗΡΩΘΕΙ ΠΟΤΕ...!!!

        Και με την "μη-ανάπτυξη" που προωθούν είναι ηλίου φαεινότερο ότι θέλουν να πάρουν ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΓΗΣ.

        Θέλουν να εισπράξουν το "pound of flesh"...

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ tsilivithras 01/12/2010 12:36:29

        tsilivithras καλημέρα

        Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Τα περισσότερα από αυτά που μου γράφεις είναι γνωστά, αλλά η υπενθύμιση πάντοτε οφελεί.

        Από τη πρώτη στιγμή που διάβασα και μάλιστα στο μπλογκ "You Pay Your Crisis" και άκουσα κάποιες φωνές να ψυθιρίζουν (κανένας βεβαίως δεν άκουγε και ακόμη ελάχιστοι γνωρίζουν) ότι τα δάνεια του μηχανισμού "στήριξης" είναι ενυπόθηκα με εξασφαλίσεις επί της δημόσιας περιουσίας και ότι η δανειακή σύμβαση διέπεται από το αποικιακό Αγγλικό δίκαιο, τότε αντιλήφθηκα ότι μας πάνε στη καταστροφή και στη διαρκή υποδούλωση.

        Μας πάνε για διαρκή σκλαβιά και δυστυχώς κανένας δεν αντιδρά.

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Αρματιστής 01/12/2010 12:45:31

          Αρματιστή καλημέρα και σε σένα.

          Δεν ήθελα να παρεκτρέψω την ερώτησή σου αλλά βλέπεις η αλήθεια είναι αυτή και πρέπει να λέγεται.
          Είναι εξαιρετικά δύσκολο να αντιληφθεί ο κόσμος μεμιάς ότι το σύστημα διακυβέρνησης είναι μια ΑΠΑΤΗ.
          Μπορεί να το λέμε μεταξύ μας αλλά σπάνια αντιλαμβανόμαστε ότι ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.

          Γι αυτό γράφω ότι η ρήξη με το σύστημα θα ρθει όταν θα χουν αποδομηθεί ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ οι "θεσμοί" που δήθεν την υπηρετούν (κόμματα, συνδικαλισμός, δημοσιογράφοι κτλ).
          Όταν πέσει και η τελευταία κουρτίνα τότε ο κόσμος θα σοκαριστεί μπροστά στην γυμνή αλήθεια.

          Τότε θα ναι αργά για όλους τους Σαμαράδες του κόσμου.
          Έχουν μια ελπίδα να γλυτώσουν την ρήξη εάν έγκαιρα αλλάξουν τροπάρι και διασώσουν ψήγματα εθνικής αξιοπρέπειας και ανεξαρτησίας.

          Και σε αυτήν την περίπτωση βέβαια απλά αναβάλεται η "ρήξη" για μετέπειτα γενιές.
          Όπως ανέκαθεν.

          Εκτός κι αν το παγκόσμιο σύστημα επιθυμεί "ρήξη" με τον γενικό πληθυσμό...τότε να ετοιμαστούμε για ''μανιτάρια".

          Το matrix είναι θρασύδειλο.
          Σαν κωλόπαιδο που είναι βρίζει και ενοχλεί μέχρι να το φοβερίσεις και μετά ξαναμαζεύεται.
          Και μετά ξανά από την αρχή.

      • Misha avatar
        Misha @ tsilivithras 01/12/2010 15:37:09

        ++++

        Tsili

        Tα κάνεις νιανιά, εξηγείς γιατί οι τράπεζες, ειδικά με τον τρόπο που λειτουργούν εδώ και 2 δεκαετίες είναι Ο εχθρός, απειλή και όχι ελπίδα για την πατρίδα.

        Αυτοί που τις καλοπιάνουν , επειδή δεν είναι χαζοί, είναι Εφιάλτες.

    • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
      ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ Αρματιστής 01/12/2010 13:17:24

      Βάλτα σε μια μηχανή ανατοκισμού (χρόνια,μήνες,δόση)

      http://www.bankrate.com/calculators/mortgages/loan-calculator.aspx

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/12/2010 11:39:01

    Πανελληνιο Σοσιαλιστικο Κινημα Μαρκετινγκ.

    ΠΠ

  14. zackii avatar
    zackii 01/12/2010 12:28:06

    Εμένα ρε παιδιά άλλο με προβληματίζει. Καλά οι βουλευτές του ΓΑΠ το ξέρουμε. Πάνε να σώσουν τα πολιτικά τους τομάρια. Τα ΜΜΕ τα ξέρουμε. Έχουν αρπάξει οι καναλάρχες-κατασκευαστοπρομηθευτές το χρήμα. Η ΝΔ που είναι? Αρκεί να βγαίνει ο Σαμαράς σε κάποια ξενοδοχεία, κοινοβουλευτικές ομάδες κλπ, με ενημέρωση 500-1000 ατόμων? Ρε μπας και δεν πάμε καλά? Αντί να είναι όλοι οι βουλευτές στα κανάλια όλη μέρα και να χαλάνε τον κόσμο,νέκρα?
    Ρε μπας και τους ψεκάζουν με τίποτα που λέει κι ο Λιακόπουλος, η συμβαίνει τίποτε άλλο? ...Καμμιά περίεργη συναίνεση..τύπου non paper?
    Αν θέλετε να κάνετε σχόλιο κάντε το, αλλά μην γράψετε τη φράση-κάτσε και σε λίγο θα δεις.. Την έχω ακούσει τόσες φορές επί ΚΚ που τη σιχάθηκα

    • Maximilien avatar
      Maximilien @ zackii 01/12/2010 12:33:06

      Καλά μην παίρνεις και όρκο ότι οι αντιλήψεις των νεοδημοκρατών βουλευτών είναι τόσο ριζοσπαστικές όσο οι αντιλήψεις των νεοδημοκρατών ψηφοφόρων σε αυτό το site. Πολλοί από εδώ θα χαρακτηρίζονταν λαικιστές και "συνοδοιπόροι" από νεοδημοκρατικά στελέχη. :D

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ Maximilien 01/12/2010 14:54:11

        χε!χε!χα!χαααα! Είμαι λαικιστής τότε!
        Τα "συν-" δεν τα πάω γενικώς!

  15. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 01/12/2010 12:50:02

    H "επιμήκυνση" είναι μια ευκαιρία ανάσας. Αν δεν είναι, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να την αποδεχθούμε.
    Η " επιμήκυνση" είναι και μια απόδειξη ότι το Μνημόνιο αλλάζει. Κι αυτό πολύ απλά αποδεικνύει ότι δεν ήταν σωστά σχεδιασμένο. Μήπως τελικά η "επιμήκυνση" αποδεικνύει ότι τελικά χρει'αζεται "άλλο μείγμα οικονομικής πολιτικής" ?
    "Επιμήκυνση: Δύο μη αλληλοαποκλειομενες οπτικές" 1/12 στο http://firiki2010.wordpress.com/

    • Misha avatar
      Misha @ firiki2010.wordpress.com 01/12/2010 15:39:53

      Η επιμήκυνση είναι απόδειξη πως το Μνημόνιο γράφτηκε και υπογράφτηκε στο γόνατο, πως σκοπός της επιβολής του δεν είναι η εξυπηρετηση της Ελλάδας αλλά η διαιώνιση της κατοχής της.
      Κανείς Έλληνας δεν ελαφρυνεται λόγω της επιμηκυνσης, ούτε αλλάζει κάτι στην υποθηκευση της πατριδας.

  16. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 01/12/2010 13:06:30

    @Αρματιστή, δεν υπάρχει στην κυριολεξία "αποπληρωμή" χρέους. Ο δόκιμος όρος είναι ανακύκλωση του χρέους. Δλδ. Δανείζεσαι για να πληρώσεις τα παλιά σου χρέη. Όλα τα κράτη αυτό κάνουν. Όταν το χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ παραμένει ελέγξιμο, τότε μπορείς να δανειστέις με χαμηλά επιτόκια (τα περίφημα σπρέντς) και να κάνεις ομαλή ανακύκλωση του χρέους σου, και, ούτε γάτα, ούτε ζημιά. Το ποσοστό χρέους/ΑΕΠ έχει σχέση με την ανάπτυξη και τα ελλείμματα. Όταν το ποσοστό αυτό ξεφύγει, όταν αρχίζουν να θεωρούν ότι το να σε δανείζουν έχει μεγαλύτερο ρίσκο, τότε αρχίζουν να σου ζητούν μεγαλύτερα επιτόκια, αυτά αυξάνουν ακόμη περισσότερο το χρέος σου ως ποσοστό του ΑΕΠ, και μπαίνεις σε φάση run off. Βέβαια παρεμβαίνουν κι άλλοι παράγοντες που έχουν σχέση με την δυναμική της οικονομίας. Όπως τα ισοζύγια τρεχουσών συναλαγών. Και όταν είσαι στο κρίσιμο σημείο και άλλοι ακόμη πιο αστάθμητοι παράγοντες.

    Η Ιαπωνία έχει πολύ μεγαλύτερο από εμάς εξωτερικό χρέος αλλά δανείζεται με πάμφθηνα επιτόκια, διότι οι πιστωτές έχουν εμπιστοσύνη στην οικονομία της λόγω των μεγάλων πλεονασμάτων.

    Όλα τα άλλα που γράφονται είναι κραυγές κάποιων που χθες ανακάλυψαν την "Αμερική". Αυτή η "κριτική" στο χρήμα, ή στο fiat money, έχει γίνει εδώ και δεκαετίες. Απλώς στην Ελλάδα κοιμόμαστε μέχρι να μας ξυπνήσει ο εφιάλτης, και τότε αρχίζουμε να τσιρίζουμε.

    Είναι απλή μέθοδος των τριών. Μέτρα πόσο θα χρειαστούμε να δανειστούμε το 2013, αν πρέπει να αποπληρώσουμε τα δάνεια στην τριετία, και κάνε μια έκτίμηση του πόσο θα είναι τότε τα επιτόκια για την Ελλάδα και πόση ανάπτυξη εκτιμάται ότι θα έχει. Και βρες μετά αν είναι δυνατόν να γίνει ομαλή ανακύκλωση του χρέους.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Professor Moriarty 01/12/2010 13:17:22

      Προφέσορα,μια υποσημείωση μονον στα όσα ορθα κατα τα άλλα αναφέρεις.
      Η Ιαπωνία έχει τεράστιο ποσοστό εσωτερικού δανεισμού,στό νόμισμά της και όχι δολλάρια ,ευρω κλπ. Δεν είναι εμπιστοσύνη ξένων δανειστών αλλά των πολιτών της!
      Γιαυτό και ανταπεξέρχεται.Αλλιώς θα είχε καταρεύσει.....

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ παγωτατζής 01/12/2010 13:21:31

        Πέστο κι έτσι, δεν αλλάζει σχεδόν τίποτε. Δεν ξέρω τα σημερινά νούμερα, αλλά, αν δεν κάνω λάθος, η Ιαπωνία παρά το τεράστιο χρέος της δανείζεται με το μισό σχεδόν επιτόκιο της Γερμανίας.

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ Professor Moriarty 01/12/2010 13:28:02

          Πολλά αλλάζουν δυστυχώς ...στην ουσία και ή Γερμανία δανείζεται στό νόμισμά της ,αλλά όχι άπό τούς πολίτες της ,όσο απο τους Εταίρους της στην ουσία...Εμμεσα...Δλδ και από Ελλαδίτσα!
          Γιεν=Εσωτερικός δανεισμός=Στήριξη Ιαπωνίας, γιαυτό και τό μισό επιτόκιο

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ παγωτατζής 01/12/2010 14:09:08

            Οκ. Σωστά είναι αυτά. Δεν διαφωνώ με αυτά που γράφετε. Αυτό εννοούσα με το ότι η Ιαπωνία έχει εσωτερικά πλεονάσματα. Δεν μπορώ να είμαι τόσο αναλυτικός σε ένα σύντομο σημείωμα και δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Το παράδειγμα της Ιαπωνίας το έγραψα για να δείξω ότι το ποσοστό χρέους/ΑΕΠ από μόνο του δεν είναι πάντοτε το απόλυτο κριτήριο. Εγώ το λέω εμπιστοσύνη των δανειστών, έστω και των εντος Ιαπωνίας, στην οικονομία της Ιαπωνίας. Η οικονομία της Ιαπωνίας έχει άλλη δυναμική, έχει πλεονάσματα, έχει περιθώρια που δεν έχουν άλλες οικονομίες.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Professor Moriarty 01/12/2010 13:33:50

      Προφέσσορα, το μεταφέρω με επιφύλαξη διότι δεν το έψαξα επί τούτου, από μνήμης - σε κάποιον πίνακα το είχα δει :
      στην Ιαπωνία το 90% του χρέους χρηματοδοτείται από την εγχώρια αποταμίευση.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Προφήτης 01/12/2010 14:05:37

        Προφήτη

        ΟΛΟ το χρέος χρηματοδοτείται από την αποταμίευση δλδ τα χρήματα των πολιτών.
        Μα ΟΛΟ το χρέος.
        Όταν έχεις "ανάπτυξη" επιτρέπεται να χεις αποταμιεύσεις κι όταν έχεις κρίση τις τρως για να ζήσεις γιατί το μεροκάματό σου πληρώνει φόρους/δάνεια.

        Είδες εσύ πουθενά να ζητάνε λεφτά οι διεθνείς δανειστές από τις τράπεζες;;;
        Είδες εσύ σε περίοδο κρίσεων να ΜΗΝ πληρώνουν οι πολίτες;;
        Είδες να λέει κανένας διεθνής οργανισμός "να σωθούν οι πολίτες";;
        Είδες πουθενά στον κόσμο να ευημερούν οι πολίτες εις βάρος των τραπεζών και των "αριθμών";;;
        Όχι βέβαια...τα αντίθετα βλέπουμε συνέχεια.

        Δεν βλέπεις που όπου υπάρχει έξωθεν παρέμβαση λόγω χρέους οι κρατούντες λένε ''να σωθούν οι τράπεζες";;
        Εφόσον οι τράπεζες ελέγχουν την πλήρη ροή χρήματος γιατί να μην πληρώσουν ΑΥΤΕΣ τις κρίσεις που δημιουργούν;;

        Που τα βρίσκουν τα χρήματα οι πολίτες;;;
        Από την τράπεζα με δανεισμό (αφού όλο το χρήμα στην αγορά από κει πηγάζει).
        Άρα κάθε χρήμα που παίρνουμε πρέπει να γυρίσει πίσω με τόκο.
        Που θα βρεθεί αυτός ο τόκος (eventually) αν όχι σε εμπράγματες υποθήκες αφού όλο το χρήμα είναι "δεμένο" με τόκο;;

        Όταν λένε "το χρέος αυξάνεται" πληρώνουμε ΕΜΕΙΣ περισσότερους φόρους.
        Όταν λένε "ανάπτυξη" σημαίνει δάνεια με το τσουβάλι άρα περισσότερο εν δυνάμει χρέος και έχουμε απάτες όπως το χρηματιστήριο επειδή πέφτουν οι άμυνες του πολίτη.

        Αν ποτέ δω "κρίση" που να βγει πολιτικός και να πει "μάγκες αράξτε, εσείς δεν φταίτε σε τίποτα θα πληρώσουμε εμείς και οι κολητοί μας" τότε μπορεί και να αναγνωρίσω οτιδήποτε πέρα από την ΑΠΑΤΗ που χει στηθεί στις πλάτες του κόσμου εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

        Είναι σύστημα ελέγχου κοινωνιών μέσω της οικονομίας και όχι απλά "ανακύκλωση" όπως κυνικά λέει ο αγαπητός professor και άλλοι χομπίστες μακρο-οικονομιστές.
        "Ανακύκλωση" είναι η ανταλλαγή επιταγών μεταξύ επιχειρηματιών σε επίπεδο εταιρικό για να μην χαλάει η πίστη.
        Σε επίπεδο εθνικό είναι ΑΠΑΤΗ και παραπλάνηση του λαού.
        Όταν συνοδεύεται από εμπράγματες υποθήκες είναι εθνική προδοσία.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Professor Moriarty 01/12/2010 14:17:00

      Έχω κάνει τους υπολογισμούς μου

      1) Το χρέος θα είναι περίπου στο 170% του ΑΕΠ (αν χρειαστεί θα το φουσκώσουν και άλλο, άλλωστε η οικογένεια των προθύμων είναι μεγάλη
      2) Το έλλειμμα θα είναι περίπου στο 7% (αν δεν τους βγαίνουν τα νούμερα ο Παπακωνσταντίνου είναι μανούλα στη πρόσθεση και στην αφαίρεση) και οι περισσότεροι Έλληνες θα έχουν γονατίσει.
      3) Η ανάπτυξη θα είναι στο απόλυτο μηδέν
      4) Η ανεργία θα βρίσκεται κάπου κοντά στο 20%
      5) Για τόκους θα χρεειαζόμαστε κάπου 20 δισ σε έσοδα 50 δισ

      Και τότε, (το 2013), κανένας δεν θα μας δανείζει. Οι νέες προστάτιδες δυνάμεις θα μας δώσουν κάμποσα ακόμη δισ, δήθεν για να μας σώσουν, αλλά η μισή κυβέρνηση θα απαρτίζεται από υπαλλήλους της ΕΕ και του ΔΝΤ. Υπάρχουν όμως οι Έλληνες και η Ελλάδα. Την μεν Ελλάδα θα τη τεμαχίσουν σε δουκάτα και βαρωνίες και τους Έλληνες θα τους κάνουν δουλοπάροικους.

      Τώρα όμως που μπορώ ακόμα, ας πάω να πιω καλύτερα κανά τσίπουρο για να φέξει το μυαλό μου.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Αρματιστής 01/12/2010 14:32:49

        "3) Η ανάπτυξη θα είναι στο απόλυτο μηδέν"

        Επειδή το απόλυτο μηδέν είναι -273 C, μπορεί να θεωρηθείς υπονομευτής της σταυροφορίας για την ανόρθωση της εθνικής οικονομίας που ανέλαβε ο ΓΑΠ, και να θεωρηθεί αντιπατριωτική η στάση σου, χα-χαχα. (μαύρο χιούμορ)

        Τέλος πάντων, με κάποιες αποκλίσεις δεν είσαι και πολύ έξω, και πάντως αυτό ίσως να μην είναι και το worst case scenario...

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Professor Moriarty 01/12/2010 14:44:21

          Επειδή κοντά στο απόλυτο μηδέν αναπτύσσονται φαινόμενα όπως η υπαραγωγιμότητα, σύμφωνα με τα Gap Physics θα μας διαπερνά το ηλεκτρικό ρεύμα χωρίς να επηρεαζόμαστε καθόλου από αυτό! Έτσι δεν θα παθαίνουμε ηλεκτροπληξία από τα οικονομικά μέτρα που έρχονται και συνεπώς θα έχουμε όλοι ένα παγωμένο χαμόγελο ευτυχίας στα χείλη! Εντροπία και ντροπή μηδέν!

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Γιάννης Φαίλτωρ 01/12/2010 14:55:50

            Χα-χαα! Καλό. Science fiction macroeconomics.

  17. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 01/12/2010 13:33:01

    Πράγματι σε 15 χρόνια θα είμεθα υπερήφανοι γιατί θα έχουμε κρεμάσει τους ενόχους της συμμορίας πού λέγεται μεταπολίτευση.

  18. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 01/12/2010 14:50:26

    ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΩ ΜΕ ΣΟΒΙΕΤΙΚΟΥΣ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '70.
    ΠΕΝΗΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ,ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΑ
    ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ . ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ,ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΟΤΙ
    ΑΠΕΤΥΧΑΝ . ΚΟΥΡΑΓΙΟ . ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ 69 ΧΡΟΝΙΑ.

  19. 11888 avatar
    11888 01/12/2010 14:50:43

    Σε "δεκαπεντε χρονια θα ειμαστε οι περισσοτεροι νεκροι",επρεπε να ειναι ο τιτλος.

  20. adanaklasi avatar
    adanaklasi 01/12/2010 17:17:07

    Η επιμήκυνση είναι "σωσίβιο" και "ανάσα" για τη χώρα μας λένε τώρα αλλά πριν κάτι μήνες μας λέγαν το αντίθετο για τα δάνεια των ιδιωτών.....
    http://adanaklasi.blogspot.com/2010/11/blog-post_6465.html

  21. Maximilien avatar
    Maximilien 01/12/2010 17:20:34

    Αισιόδοξο σενάριο: Σε 15 χρόνια θα μετράμε ήδη 14 χρόνια χωρίς τους δοσίλογους.