21/11/2010 13:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε 15 δευτερόλεπτα τα είπε όλα η Ντόρα


Συνέντευξη της Ντόρας Μπακογιάννη στην εκπομπή Πρόσωπο με Πρόσωπο, με τον Νίκο Χατζηνικολάου.Σε 15 δευτερόλεπτα τα είπε όλα:
"....όταν θα συνεργαστούμε δυο ή τρία κόμματα, ή δεν ξέρω πόσα.."

Ποια θα είναι αυτά τα κόμματα;
Δια της εις άτοπον απαγωγής, δεν μπορεί να είναι η ΝΔ, το ΚΚΕ και ο ο ΣΥΡΙΖΑ
Για να φτάσουμε στα 2-3 κόμματα που είπε καθαρά η κα Μπακογιάννη, τι μας μένει ;
To ΠΑΣΟΚ, ο ΛΑ.Ο.Σ,  οι Οικολόγοι και η ... Δημοκρατική Αριστερά.
Πιο καθαρά δεν θα μπορούσε να το πει ...
Συγκυβέρνηση των υποστηρικτών του μνημονίου, συγκυβέρνηση των τριών Καμπαλέρος.
Εξάλλου τους ενώνει ο κοινός αγώνας, προάσπισης και στήριξης του μνημονίου.


http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/11/blog-post_4070.html


ΣΧΟΛΙΑ

  1. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 21/11/2010 13:37:00

    μάλλον για νδ-ντόρα το κόβω. πρέπει να είναι η νέα μέθοδος προσέγγισης του λούλειου μεσαίου χώρου (πασόκια).

  2. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 21/11/2010 13:47:10

    Σήμα του κόμματος η ελιά.... Απολύτως λογικό για ευνόητους λόγους. Από την παραγωγή στην κατανάλωση...

    • Max Stirner avatar
      Max Stirner @ Κώστας Θ. 21/11/2010 15:22:51

      Είναι αυτό που λέμε "βάλε λάδι κι έλα βράδυ"...

    • Σολιαληστής avatar
      Σολιαληστής @ Κώστας Θ. 21/11/2010 16:04:29

      Ψωμί και ελιά και Ντόρο Βασιλιά.

  3. man8os avatar
    man8os 21/11/2010 13:52:42

    Ντορα-Κουβελης-ΓΑΠ.
    Μην βιαζεται να ραψει υπουργικο κουστουμι ο Καρατζαφερης, περασε η σειρα του και δεν προλαβε...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ man8os 21/11/2010 17:14:51

      ..υπάρχει και ο Βοριδης, τώρα που άφησε τα τσεκούρια και προβάρει τα κουστούμια...

  4. Orestios avatar
    Orestios 21/11/2010 13:58:38

    Τα παράσιτα συνασπίσονται

  5. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 21/11/2010 14:00:43

    Σήμα του κόμματος η ελιά !
    Απολύτως λογικό. Το Μητσοτακέϊκο ξέρει από καλό λάδι...

    • αδ avatar
      αδ @ Κώστας Θ. 21/11/2010 14:18:41

      ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΛΟΥΣ ΕΛΑΙΟΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ...ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Θ. 21/11/2010 14:40:17

      Κατάρα στον λαδέμπορα

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Κώστας Θ. 21/11/2010 15:38:01

      Λάδια πολλά και τηγανητά ΤΙΠΟΤΑ!

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ η Dimi 21/11/2010 16:51:44

        Dimi, στα ξεροτήγανα ειδικά, η μαμά της νέας αρχηγού είναι εξπέρ! Ξέρεις πόσοι έχουν ξεροτηγανιστεί και πεταχτεί, ως καμμένοι, αφού τους ξεζούμισαν; Δες τη μεταχείριση, που επεφύλαξε η κρητικιά κόρη, σε ανθρώπους που πέρυσι τη στήριξαν και εξετέθησαν μαζί της! Τους πούλησε κανονικότατα, προκειμένου να κτυπήσει τις επιλογές της Ν.Δ. του Αντώνη. Άφιλη μέχρι το μεδούλι της!

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Αφροδίτη 21/11/2010 17:43:09

          Αφροδίτη, γειά σου!
          Τον στερημένο σύζυγο, είχα κατά νου. Τι ζόρι θα τραβάει ο άνθρωπος κάθε που τη πιάνει η κρίση με τις ελιές Καλαμών και σκίζει τις κουρτίνες (κατά Φαήλο)..

          Επειδή, το φίλαρχο το κόλλημα που τη διακατέχει, δεν επιτρέπει χρόνο ν'ασχοληθεί ούτε με τον στυλίτη σύζυγο, ούτε με σπιτικό ζεστό φαϊ, ούτε με τα τηγανητά, μήτε με γαμοπίλαφο. Επί πολλά τα έτη.

  6. JohnK avatar
    JohnK 21/11/2010 14:10:21

    και τωρα?

  7. ζαπ-ζαπ avatar
    ζαπ-ζαπ 21/11/2010 14:17:12

    όταν μερικοί εδώ μέσα σας λέγαμε για το τι εστί Κουβέλης, εσείς γράφατε για τον σοβαρό και αξιοπρεπή κύριο που κάνει λάθος παρέες με τον ΣΥΡΙΖΑ.

    • Σολιαληστής avatar
      Σολιαληστής @ ζαπ-ζαπ 21/11/2010 16:11:38

      Σοβαρός είναι πλην υπερφιλόδοξος, μωροφιλόδοξος και εξουσιομανής.

  8. tiramola avatar
    tiramola 21/11/2010 15:12:40

    Γράφετε λες και δεν έχετε ξαναδεί το έργο, λες και είστε πρωτάρηδες.
    Δύο χρόνια ζωής θα έχει το νεό κόμμα και μετά λίγους μήνες πριν τις επόμενες εκλογές σύσσωμη η δεξιά πολυκατοικία θα έρθει να σώσει για άλλη μιά φορά τη χώρα...

    • danaos avatar
      danaos @ tiramola 21/11/2010 15:18:31

      Αχ βρε tiramola έγινες και προφήτης!Η δεξιά πολυκατοικία γκρεμίστηκε και χτίζεται καινούρια με μοντέρνα υλικά!Θα πάθετε πλάκα!

      • tiramola avatar
        tiramola @ danaos 21/11/2010 15:27:23

        Προς το παρόν έχω πάθει πλάκα με το θράσος σας...

        • danaos avatar
          danaos @ tiramola 21/11/2010 15:33:21

          Εμ πως να μην πάθεις πλάκα!Απ΄τα ζιβάγκο στα κολάν και στα πορτοκαλί παπούτσια!Λίγο το'χεις;Χάσατε το μπούσουλα!

        • Hase avatar
          Hase @ tiramola 21/11/2010 15:43:11

          Καλα ρε φιλε Τιραμολα εσενα ακομα σε ταιζουνε;; Ουτε κατι λιγο δεν σου κοψανε;;

        • loretta avatar
          loretta @ tiramola 21/11/2010 16:48:47

          ...προτεινω τιραμολα να κανεις μια ιστορικη αναδρομη στα χρονια που κυβερνουσε το ΠΑΣΟΚ απο Α.Παπανδρεου(μην ξεχασεις πως ιδρυθηκε το πασοκ τα πανφτωχα στελεχη του με ζιβαγκο λιγδα πεινα και τρυπια παπουτσια....μεχρι την σημερινη τους εικονα και οικονομικη κατασταση....να μην παραλειψεις το ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ....την ισοπέδωση της βιομηχανιας....τις κρατικοποιησεις...τον Οργ.Ανασυγρο.Επιχεηρησεων....την ΟΛΥΜΠ.εροπορια...ΕΡΤ κτλ..Τις προσληψεις στο δημοσιο...ακομα δεν μας εχεις εξηγησει πως σε καθε εκλογη βγαζουν απο 70% και πανω πασοκ εσωτερικα και απο που χρηματοδοτηθηκε και με ποιους ορους η ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ)....μεχρι τα χρονια του ΣΗΜΙΤΗ(μην ξεχασεις την ένταξη στην ΟΝΕ και πως) και μετα να λες οτι εχουμε θρασος..!!!

          Μαλλον εσενα σου περισσεύει.....!!

      • oxi ki etsi... avatar
        oxi ki etsi... @ danaos 21/11/2010 15:39:58

        @Δαναέ,

        μακάρι να χτίζεται η Δεξιά Πολυκατοικία από νέα υλικά.

        Αλλά ο Γιακουμάτος, ο Παυλόπουλος & Cia και λοιποί δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε σε αυτήν την καινούρια οικοδομή γιατί τους βλέπω και αυτούς με τα πλαστικά κράνη του μηχανικού στο κεφάλι να μιλάνε στα Κανάλια για το νέο οικοδόμημα...

        • danaos avatar
          danaos @ oxi ki etsi... 21/11/2010 15:57:21

          Περίμενε και θα δεις.Υπομονή χρειάζεται!

        • Χρ.Δ avatar
          Χρ.Δ @ oxi ki etsi... 21/11/2010 18:14:50

          Και η απλη αναφορα του ονοματος "Παυλοπουλος" μου προκαλει αναγουλα αναλογιζομενος την διοικητικη ικανοτητα του ατομου το βραδυ της 8ης Δεκ.08 οταν καηκε η Αθηνα..
          Αναγουλα...και ταση για εμετο...

    • Σολιαληστής avatar
      Σολιαληστής @ tiramola 21/11/2010 16:08:47

      Ναι έπεσες μέσα ξαναπέρνα σε κανένα δύο χρόνια να τα πούμε αν δεν έχει κρυφτεί σε κανένα λαγούμι.

      • danaos avatar
        danaos @ Σολιαληστής 21/11/2010 16:15:21

        Ποιος να κρυφτεί;

    • man8os avatar
      man8os @ tiramola 21/11/2010 16:54:42

      Τιραμολα,
      σε συμπαθω, αλλα αυτο που ειπες για θρασος ειναι πολυ. Τι να πει για θρασος το ΠΑΣΟΚ, το οποιο αρχικα λεφτα μοιραζε, μετα του τελειωσαν, μετα εσωζε την χωρα, και αφου εβαλε τον πηχη στο 5 και τον περασε απο κατω, ειναι ακομα στην εξουσια και σωζει την χωρα. Και μετα μιλας εσυ για θρασος! Αν αυτο που κανετε, και αυτο που θα κανετε, και ξερεις σε τι αναφερομαι, δεν ειναι θρασος τοτε τι ειναι?
      Δεν εχετε τσιπα Τιραμολα. Θα επρεπε να εχετε φυγει απο τον Μαιο

  9. xlap avatar
    xlap 21/11/2010 15:12:42

    Οι Παρθένες της ημέρας.... Ενίοτε Συνετές, ενίοτε ΜΩΡΕΣ!

    http://1.bp.blogspot.com/_SYRDRclMq4Q/TOkZdUo0vSI/AAAAAAAAATI/ziKOdZVXVaI/s1600/nto1r.jpg

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 21/11/2010 15:14:05

    Έλα βρε Ντόρα να μας σώσεις. Εσένα περιμένουμε με τις αγνές ιδέες σου.

  11. JohnK avatar
    JohnK 21/11/2010 15:31:11

    γινατε απο δυο χωρια!
    το ΠΑΣΟΚ περιμενατε να διαλυθει εσεις την παθατε!
    την πολυκατοικια την εδωσαν αντιπαροχη οι ιδιοι οι ιδιοκτητες της,αλλα μεχρι να το καταλαβετε θα αργησει!

  12. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 21/11/2010 16:05:24

    Μα για ποιόν άλλο λόγο θα είχε την πρεμούρα να στήσει κόμμα, αν δεν υπολόγιζε σε μια επίσημη συγκυβέρνηση και τη συμμετοχή της σε αυτήν!
    Τα δεκανίκια του Μνημονίου θα στοιχηθούν πρόθυμα, για κανένα ξεροκόμματο εξουσίας, που θα τους δώσει ο ΓΑΠ. Εκείνος ψάχνει για συνενόχους και η Ντόρα για εξουσία. Κάπου θα συναντηθούν!!!

  13. Δεξιός avatar
    Δεξιός 21/11/2010 16:05:47

    Σήμερα η Ορθόδοξη Εκκλησία εορτάζει τα Εισόδια της Θεοτόκου. Κατά παράδοση στα Επτάνησα τρώμε τα "πολυσπόρια" ή "μπουρμπουρέλια" (το πολύσπορο που λένε στην Κέρκυρα) ένα μίγμα από όλα τα όσπρια (φακές, ρεβύθια, φασόλια, ξερά κουκιά) αλλά και τους σπόρους που βγάζει η γη, όπως στάρι, καλαμπόκι και ρύζι. Τώρα θα μου πείτε τί σχέση έχει το παραδοσιακό φαγητό της ημέρας με τη Ντόρα και το κόμα της. Ε! είναι απλό! Το κόμα της Ντόρας ανακοινώθηκε σήμερα διότι ταιριάζει απόλυτα με το φαγητό της ημέρας: Είναι "πολυσπόρια"

  14. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 21/11/2010 16:07:40

    Μιλάει για θράσος το μεταμοντέρνο ακρο-νεοφιλελεύθερο νεοσοσιαλιστικό συνονθύλευμα.

  15. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 21/11/2010 16:17:18

    Ίντριγκα, Παρακσήνιο, Υπόγειες Διαδρομές.

    Οι κοντινότερες και υποχθόνιες πολιτικές δυνάμεις πάντα στην υπηρεσία του ελληνικού λαού. 29 χρόνια στις καρέκλες αυτοί ξέρουν.

    • Σολιαληστής avatar
      Σολιαληστής @ Σολιαληστής 21/11/2010 16:17:50

      κοντινότερες=σκοτεινότερες

  16. Πυθία avatar
    Πυθία 21/11/2010 16:38:52

    Της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά.

  17. petros avatar
    petros 21/11/2010 17:23:00

    Ανώτερος μισθός του πρωθυπουργού και υπουργών τα 4.000 ευρώ !

    Η λύση : 1) ανώτερος μισθός πρωθυπουργού, υπουργών, βουλευτών, δημάρχων,περιφερειάρχων και όλων των ανώτατων στελεχών του Δημοσίου , δικαστων, Πανεπιστημιακών ( μαζί με επιδόματα, υπερωρίες κλπ ) 4.000 το μήνα. Εάν έχουν μεγάλα εισοδήματα από άλλες πηγές ( πχ 4.000 ευρώ το μήνα από ενοίκια ), ΜΗΔΕΝΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ.

    2) Ανοιγμα όλων των τραπεζικών λογαριασμών, έλεγχος ομολόγων, μετοχών, αμοιβαίων και επιβολή άμεσου φόρου 10% για κινητή περιουσία άνω των 100.000 ευρώ, 20% για κινητή περιουσία άνω των 500.000 ευρώ, 30% για κινητή περιουσία άνω του 1.000.000 ευρώ κλπ. Δήμευση όλων των κινητών περιουσιασών στοιχείων ανθρώπων που οφείλουν στο Δημόσιο ή εισφοροδιαφεύγουν ή έχουν αποκρύψει από τη φορολογική τους δήλωση περιουσιακά στοιχεία άνω των 100.000 ευρώ.

    Όσο δεν το κάνετε, τόσο η οργή του κόσμου θα πολλαπλασιάζεται, γιατί δεν υπάρχει ίση κατανομή των βαρών… Όλοι μας μπορούμε να το διαδώσουμε παντού. Πρώτα θυσίες οι Πολιτικοί και μετά ο λαός θα ακολουθήσει…Όχι να τρώνε με χρυσά κουτάλια ( Πάγκαλος 800.000 ευρώ το 2008, Προβόπουλος 4.000.000 ευρώ ) και άλλους να τους κόβουν το πολυτεκνικό επίδομα με 10 παιδιά, εάν περάσουν τα 60.000 ευρώ !!! Ντροπή σας. Αντιδράστε. Αυτοί δεν κάνουν καμία θυσία ! Και πρωτίστως το Μητσοτακέικο που ξοδεύει τεράστια ποσά για να ικανοποιηθεί η φυλαρχία της κόρης...

  18. danaos avatar
    danaos 21/11/2010 18:03:39

    Ξεχνάει ο tiramola Loretta, ή μάλλον θέλει να ξεχνάει τον απελευθερωτή της Ελλάδας με το επαναστατικό ζιβάγκο και τον μεγάλο αντιδικτατορικό αγώνα! Γερμανία, Σουηδία φημισμένα και γνωστά τα αντιδικτατορικά γλεντοκόπια με τους κολλητούς! Οι άλλοι ας ήταν φυλακή!Πήρε το δάνειο να χτίσει το κόμμα (κάτι δεκάδες εκατομύρια$),πήρε και την ψήφο του "μαζί θα κυβερνήσουμε"λαού,π...ξε την αεροσυνοδό, το λαό και τα περήφανα γηρατειά και τώρα πληρώνουμε τα γ....τικα εμείς!Πώς;Με φοροεισπράκτορα τον ολίγιστο που σκύβει και φιλάει τα μεγάλα του αφεντικά!Και να ήταν μόνο αυτό!!

  19. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 21/11/2010 18:07:19

    σημα την ελλια εχουν και οι δημοκρατικοι! ποσο θα γουσταρα να την πανε στα δικαστηρια! ο παππουλιας γιατι θα την δεχτει αυριο?

  20. fknevr avatar
    fknevr 21/11/2010 21:07:07

    Αφού άλλαξε δεν είναι πρέπον πια να αποκαλείται Ντόρα Μητσοτάκη; Άφησε τον Μπακογιάννη στην ΝΔ...

  21. rage avatar
    rage 22/11/2010 14:06:55

    Ποια ήταν τα πρώτα λόγια της Ντόρας ως αρχηγού του νέου κόμματος;

    Μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα ΛΕΦΤΑ μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα ΜΕΙΩΣΗ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα ΓxxxxxxΤΑΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΙΑ μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα.