15/11/2008 00:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε ύφεση η ευρωζώνη

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, έπειτα από τη μείωση κατά 0,2% του ΑΕΠ κατά τη διάρκεια του τρίτου τριμήνου, η ζώνη του ευρώ εισήλθε σε ύφεση, όπως ανακοίνωσε το Ευρωπαϊκό Γραφείο Στατιστικής Eurostat.  Επίσης, στο κόκκινο πέρασαν οι οικονομίες της Ισπανίας και της Ιταλίας κατά το τρίτο τρίμηνο του 2008, ενώ η γαλλική οικονομία έχει αποφύγει μέχρι στιγμής την ύφεση.

Πρόκειται για τον δεύτερο κατά σειρά μήνα στον οποίο υποχωρεί η ανάπτυξη στην ευρωζώνη, μετά την αντίστοιχη πτώση που είχε σημειώσει στο τρίμηνο Απριλίου - Ιουνίου. Σημειώνεται ότι η τεχνική ύφεση ορίζεται ως δύο διαδοχικά τρίμηνα συρρίκνωσης της ανάπτυξης. Σε ετήσια βάση, το ΑΕΠ αυξήθηκε κατά 0,7%, επιβεβαιώνοντας τις προβλέψεις των αναλυτών. Σύμφωνα με την κοινοτική στατιστική υπηρεσία, ο δείκτης τιμών καταναλωτή παρέμεινε αμετάβλητος τον Οκτώβριο, με το ετήσιο ποσοστό του πληθωρισμού να υποχωρεί στο 3,2% από 3,6% που ήταν το Σεπτέμβριο. Ο δομικός πληθωρισμός, από τον οποίο εξαιρούνται οι τιμές ενέργειας και ειδών διατροφής, διαμορφώθηκε στο 2,4% σε ετήσια βάση, από 2,5% το Σεπτέμβριο

Στο 3,1% επιβραδύνθηκε ο ρυθμός ανάπτυξης της ελληνικής οικονομίας στο τρίτο τρίμηνο του έτους, έναντι 3,6% στην περίοδο Απριλίου - Ιουνίου, καθώς υποχώρησαν οι επενδύσεις και κυρίως η οικοδομική δραστηριότητα, ενώ περιορίστηκαν σημαντικά οι καταναλωτικές δαπάνες. Στο α΄ τρίμηνο, η ανάπτυξη είχε διαμορφωθεί σε 3,2%.

Η οικονομική δραστηριότητα κατά το τρίτο τρίμηνο χαρακτηρίστηκε από τη μείωση των επενδύσεων και κυρίως της οικοδομικής δραστηριότητας. Μειωμένος κατά πολύ εμφανίζεται και ο ρυθμός αύξησης της καταναλωτικής δαπάνης. Σημαντική μείωση, συμβάλλοντας στην αύξηση του ΑΕΠ, παρουσίασαν οι εισαγωγές. Η μεγάλη μείωση σε σταθερές τιμές οφείλεται στον υψηλό δείκτη τιμών των εισαγομένων κυρίως λόγω αύξησης της τιμής των πετρελαιοειδών. Αντιθέτως, οριακή αύξηση σε σταθερές τιμές παρουσίασαν οι εξαγωγές. Σε σχέση με το δεύτερο τρίμηνο, ο ρυθμός ανάπτυξης άγγιξε το 0,5%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 15/11/2008 00:38:00

    Τα σημάδια της οικονομικής ύφεσης.

    Για εμφανή συμπτώματα της οικονομικης κρίσης στη Γαλλία που πολλαπλασιάζονται, κάνει λόγο σήμερα η εφημερίδα Le Monde. Σύμφωνα με το Εθνικό Ινστιτούτο Στατιστικής και Οικονομικών Μελετών, η ανάπτυξη της χώρας το τρίτο τρίμηνο του έτους σημείωσε πτώση (-0,3%), κάτι που κατά την εφημερίδα δείχνει ότι η Γαλλία βρίσκεται σε σταθερή τροχιά ύφεσης (http://www.lemonde.fr/economie/article/2008/11/11/les-premiers-effets-sociaux-de-la-crise-se-font-sentir_1117239_3234.html). Παράλληλα παρατίθενται στοιχεία της ετήσιας έκθεσης της οργάνωσης «Καθολική Βοήθεια» (η Secours catholique, βοηθά 1,4 εκατομμύρια άτομα σε όλη τη Γαλλία), σύμφωνα με την οποία ο αριθμός των φτωχών οικογενειών που ζητούν βοήθεια είναι από τους μεγαλύτερους τα τελευταία 50 χρόνια.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/11/2008 01:04:31

    Αύριο ξημερώνει Σάββατο. Για περάστε μια βόλτα από το Mall, να δείτε τι λαϊκό προσκύνημα θα γίνεται (ως συνήθως) από αφιονισμένους junkies-καταναλωτές στον αυθαίρετο ναό του υπερκαταναλωτισμού, και μετά να μου πείτε για "ύφεση" και για "κρίση" στην Ελλαδάρα...

    Crisis? What crisis?

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 15/11/2008 02:19:17

    Οι οικονομολογοι οικονομολαγνουν αλλα η αληθεια ειναι δυστυχως οτι ειναι πολυ νωρις για να πουμε κατα προσεγγιση τι μας περιμενει...

  4. Συμπτωματικά;;; avatar
    Συμπτωματικά;;; 15/11/2008 02:22:40

    Περίεργες Συμπτώσεις
    Σύμπτωση πρώτη .
    Στις 15 Αυγούστου ο κ. Κοντομηνάς μαζί με τον κ. Λάκη Λαζόπουλο επισκέπτονται το Άγιο Όρος και την Μονή Βατοπαιδίου.
    Δεν έμειναν όμως εκεί ! Επισκέφτηκαν και την Μονή Μεγίστης Λαύρας , οι μοναχοί της οποίας ήταν μόνιμα καλεσμένοι στον τηλεοπτικό σταθμό ALPHA για την γνωστή υπόθεση.
    Σύμπτωση δεύτερη
    Ο … «οδηγός» του Εφραίμ που κατέθεσε στην Εξεταστική επιτροπή , το Fax το οποίο είχε στα χέρια του και επιδείκνυε στα μέλη της ήταν από αριθμό fax του τηλεοπτικού σταθμού ALPHA.
    Σύμπτωση Τρίτη
    Ο σύζυγός της κυρίας Σωτηροπούλου ο δικηγόρος κ. Μ. Κουκουβίνος , ήταν στο Δ.Σ του Άρη Θεσσαλονίκης επί εποχής Κοντομηνά.
    Τόσες περίεργες συμπτώσεις;
    Μήπως τελικά αποκαλύπτεται η σκευωρία;
    Μήπως τελικά φθάνουμε στα κυκλώματα και σ` αυτούς που πραγματικά κρύβονται πίσω από την υπόθεση;

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 15/11/2008 02:46:13

    1

    Στην Γαλλια υπαρχει σοβαρο προβλημα πλεον και σε αμιγως γαλλικες οικογενειες.

    Οσο μικρο δειγμα και ναναι,ημουν την περσμενη εβδομαδα στο Παρισι (παω καθε μηνα)πρωτη φορα ειδα τοσους πολλους να ζητιανευουν αρκετοι δε,νεοι και μην εχοντας καθολου υφος ζητιανου...

    Πολυ δυσκολα τα πραγματα...Στο δε μετρο πεφτουν μαχαιρωματα για τα ποστα καλης ζητιανιας τα οποια τα νοικειαζει η εκει μαφια!

    Γεια σου Νικολα καρντασι!

  6. Lara avatar
    Lara 15/11/2008 10:00:56

    To προβλημα επαιτειας στη Γαλλια αναγεται στις μετακινησεις αθιγγανου πληθυσμου απο περιοχες Σκοπιων μεσα στο 60 και 70α
    και με την περαιτερω εγκατασταση τους στο Παρισι και στις γυρω επαρχιες.
    Οι μετακινησεις γινονταν σε καθημερινη βαση με το τρενο Οριεντ εξπρεσ της γραμμης Αθηνα/ Παρισι.
    Τα ανηλικα αυτων εγγονια με σπασμενα Γαλλικα σημερα εκδραμουν για μικροκλοπες σιδηροδρομικως στην Ελβετια για ασκηση του πατροπαραδοτου επαγγελματος τους.
    λαρα

  7. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 15/11/2008 10:10:50

    G20 :
    Argentina, Australia, Brazil, Canada, China, France, Germany, India, Indonesia, Italy, Japan, South Korea, Mexico, Russia, Saudi Arabia, South Africa, Turkey, the U.S., the U.K. and the European Union.

    The Netherlands and Spain are also be represented, as are the IMF, World Bank, and United Nations.

    ΠΠ

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 15/11/2008 10:44:00

    Oi G20 θα εχουν πολλη δουλεια το ΣΚ.
    Σιγουρο ειναι οτι θα κρυψουν τις διαφωνιες τους- οι οποιες ειναι πολλες, ονον αφορα στο μελλοντικο σχημα του διεθνους χρηματοποικονομικου συστηματος. Θα δωσουν κοινη δηλωση ανακοινωνοντας την κοινη προθεση να λαβουν συντονισμενα μετρα στη μαχη εναντι στην διεθνη οικονιμικη κριση.

    Θα αναμενουμε φυσικα περισσοτερο δεσμευτικες προτασεις-θεσεις τον Ιανουαριο οταν ο Ομπαμα θα εχει αναλαβει επισημα την προεδρια στις ΗΠΑ.

    Το πρωτο βημα θα ειναι οι Κυβερνητικες "ενεσεις" στα κρατη ετσι ωστε να υπαρχει αναπτυξη καθως το προσφατο κοψιμο των πειτοκιων δεν επεφερε σημαντικες αλλαγες μεχρι στιγμης.

    πχ Η Ιαπωνια μεσω του πρωθυπουργου κ Taro Asο δεσμευτηκε να δανεισει πανω απο 100 Δισ $ στο IMF και ζητησε και αλλα κρατη ν ακολουθησουν το παραδειγμα του.!

    Την προηγουμεη εβδομαδα στις ΗΠΑ αποφασιστηκε η δημιουργια ενος "clearinghouse" μεχρι τελος του χρονου, για τα 33 Τρισ $ του credit-default swaps market. !!
    Σκοπος του θα ειναι η "καλυψη" των συναλλαγων και η απορροφηση της χασουρας στην περιπτωση "αποτυχιας" ενας ντηλερ. Καποιοι στην Ευρωπη πιεζουν αυτο το clearinghouse να ειναι κατω απο κυβερνητικο ελεγχο η κατω απο το Διεθνες Νομισματικο Ταμειο. Φυσικα "επενδυτες" στηριζομενοι απο τη FED !!! το θελουν καθαρα ανεξαρτητο. Ειδη η New York Fed συναντηθηκε με CME Group Inc. & Intercontinental Exchange Inc. and NYSE Euronext με πλανο τη δημιουργια ενος καθαρα ιδιωτικου οργανισμου...

    Ειναι ξεκαθαρο οτι υπαρχουν πολλες πολιτικες και πολλα συμφεροντα στη Συνοδο των G20. Ας ελπισουμε η ΕΕ να λαβει τις σωστες αποφασεις και ν ακολουθησει μια μακροχρονια και ελεγχομενη στρατηγικη. Προσωπικα πιστευω οτι εαν το clearinghouse ελεγχθει απο ιδιωτες ή δεν εχει κανεναν κρατικο ελεγχο με μαθηματικη ακριβεια θα αποσταθεροποιησει πολλες αγορες και κρατη χωρις κανεις να μπορει να επεμβει και να διορθωσει τα τυχον "λαθη"... Independent !???

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/11/2008 12:17:32

    Διαβαζοντας Καθημερινη σελ. 9, προβληματιστηκα. Ισπανος μεγαλοκατασκευαστης προσφερει 2100 διαμερισματα σε τιμες κοστους! Ως ενδειξη κοινωνικης αλληλεγγυης. Λεω να γινει κ εδω. Τοσα εκ. € εχουν βγαλει....

    ΠΠ

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 15/11/2008 12:59:11

    Στην οικονομία υπάρχει ανάπτυξη και ύφεση. Δεν είναι κακό να έχουμε ύφεση αρκεί να είναι ελεγχόμενη και να μην είναι καταστροφική. Προς το παρόν κατά τη γνώμη μου δεν είναι καταστροφική και σε 5 χρόνια θα μπούμε πάλι σε ανάπτυξη.