14/08/2009 23:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε ύφαλο προσέκρουσε τουρκική κορβέτα που κινούνταν κοντά στη Ρω



Στον ύφαλο Κουτσόμπα, που βρίσκεται εντός των ελληνικών χωρικών υδάτων, κοντά στο Καστελόριζο, χτύπησε χθες Πέμπτη η τουρκική κορβέτα Μποντρούμ F-501, με αποτέλεσμα από το χτύπημα στα βράχια να κοπεί από την καρίνα η συσκευή ανθυποβρυχιακού πολέμου (Sonar). Πιθανόν δε να χτύπησε στα βράχια και η προπέλα του σκάφους.

Όπως αναφέρει ο δικτυακός τόπος των Νέων, όλη τη νύχτα χθες, σύμφωνα με τοπικές πηγές, βατραχάνθρωποι του ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού έκαναν καταδύσεις στο σημείο και εντόπισαν την συσκευή την οποία και θα ανασύρουν τις επόμενες ώρες με ειδική επιχείρηση.

Οι άνδρες των ΟΥΚ έκαναν δεκάδες καταδύσεις προκειμένου να χαρτογραφήσουν με ακρίβεια το στίγμα και την ιδιομορφία της ξέρας, έτσι ώστε να σχεδιασθεί με ακρίβεια η επιχείρηση ανάσυρσης της συσκευής. Οι βατραχάνθρωποι διαπίστωσαν και ίχνη από άλλη πρόσκρουση, η οποία πιθανόν να προέρχεται από την προπέλα του τουρκικού σκάφους.

Σύμφωνα με πληροφορίες η ανάσυρση της συσκευής θα γίνει από ελληνική ομάδα δυτών τις επόμενες ώρες.

Η κορβέτα και τα δύο αρματαγωγά είχαν φθάσε8ι στην περιοχή από προχθές προερχόμενα από λιμάνι της κατεχόμενης Κύπρου όπου είχαν μεταβεί για τις εκδηλώσεις της εισβολής του Αττίλα.

Η κίνησή τους παρακολουθείτο διακριτικά από την ελληνική πλευρά

 (στη φωτό, η  τουρκική κορβέτα Μποντρούμ F-501 σε πρόσφατη άσκηση)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 14/08/2009 23:47:09

    Ειναι γνωστω το τουρκικο.....Μαλτα γιοκ!!!
    χαχαχαχαχα!!!!

  2. Αλεκος avatar
    Αλεκος 15/08/2009 00:37:55

    θελουν και πολεμο τα Μεμετια,αυτοι με το μυαλο που κουβαλανε ουτε ποδηλατο δεν ξερουν να καβαλανε!!!!!
    Ρε ουστ απο δω!!!!!!!!

  3. Orestios avatar
    Orestios 15/08/2009 01:27:34

    Έχουν ναυτική παράδοση από τις στέπες.

    • fantomas avatar
      fantomas @ Orestios 15/08/2009 11:29:55

      ναααιιιι αμε!!!
      τετοια που το 1974 στην κυπρο βυθησαν μονοι τους ενα αντιτορπυλικο τους, και την δεκαετια του 90 εριξαν ενα πυραυλο σε μια φρεγατα τους και σκοτωσε καμια 30 ναυτες!!!

  4. ak avatar
    ak 15/08/2009 10:01:46

    Δε χόρτασαν που ένα ολόκληρο καλοκαίρι οι πιλότοι τους κατέστρεψαν σε μεγάλο ποσοστό τον τουρισμό μας (και μόνο η περικοπή αδειών των στρατιωτικών μας ειναι ζημιά για τον τουρισμό )ήθελαν να το διατυμπανύσουν οτι ειναι κυρίαρχοι στα γειτονικά τους νησιά!Συγχαρητήρια στο πλήρωμά τους !Τι θα πουν τώρα οτι οι Έλληνες Ο.Υ.Κ. τους έκλεψαν το SONAR?Mήπως λόγω καιρού έκαναν αβλαβή διέλευση?Καλό είναι τα στοιχεία που έχουμε να τα δείξουμε στη Διεθνή Κοινότητα και όχι να ποιήσουμε πάλι τη νήσσαν κε ΜΕΙΜΑΡΑΚΗ και κα ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ (στην ανάγκη περικόψτε και σεις τις διακοπές σας όπως οι πιλότοι και τόσοι άλλοι ένστολοι !)

  5. K.B. avatar
    K.B. 15/08/2009 20:12:53

    Το περιστατικό δείχνει με μεγάλη σαφήνεια κάτι πολύ απλό: οι τούρκοι έχουν ΚΑΤΟΧΥΡΏΣΕΙ στην πράξη το δικαιώμά τους για τη συστηματική και κατά βούληση παραβίαση των ελληνικών κυριαρχικών δικαιωμάτων (το τουρκικό σκάφος δεν έκανε αβλαβή διέλευση αλλά έκοβε βόλτες έξω από το Καστελόριζο και εντός των ελληνικών χωρικών υδάτων και η φρουρά που - προφανώς - το έβλεπε προφανώς είχε οδηγίες να μην αντιδράσει).

    Το δικαίωμα αυτό επιδιώκουν οι Τούρκοι πλέον, έχοντας το κατοχυρωμένο στην πράξη, να το κατοχυρώσουν και τυπικά.

    Κι αυτοί που μας "συμβουλεύουν" επίδειξη "ψυχραιμίας" (τι διαστροφή όρων κι αυτή!...) ΔΕΝ μας εξηγούν πως θα ανατραπεί αυτό το status quo για να αποκατασταθεί η ελληνική κυριαρχία εκεί που έχει χαθεί.

  6. fatfat avatar
    fatfat 15/08/2009 21:55:46

    @ K.B.............Το περιστατικό δείχνει με μεγάλη σαφήνεια κάτι πολύ απλό......το πολεμικό ναυτικό της Τουρκίας πρέπει να έχει μειωμένη ικανότητα..........και μην ξεχνάμε ότι δεν είναι η πρώτη φορά που τους συμβαίνει τέτοιο ατύχημα.....

  7. ELLAS_ADHS avatar
    ELLAS_ADHS 16/08/2009 11:13:27

    Νομίζω οτι έχουμε ένα υπερ-όπλο.
    Να καθίσει ο Μητσοτάκης σε ένα
    δορυφορικό μόνιτορ και να εύχεται
    σε κάθε τουρκικο που πλέει ή που
    πετά "καλό γυρισμό". Όλα στον
    αγύριστο θα πάνε και θα νικήσουμε.

    • occultist avatar
      occultist @ ELLAS_ADHS 16/08/2009 12:28:34

      Καλοοοοοο, Θεικό, ακόμα γελάω!!!!