#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/01/2010 21:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε τι χρησιμεύουν τα ιδρύματα πρωθυπουργών;



Γράφαμε χθες για την επιδότηση 225 χιλ. ευρώ στο «Ίδρυμα Κ. Σημίτη» από τη Διαμαντοπούλου.  Και σήμερα η υπουργός Παιδείας ανακοίνωσε ότι μειώνει την επιχορήγηση στα Ιδρύματα πρώην πρωθυπουργών κατά 10% για το 2010, με την πρόθεση  να περιοριστεί ακόμα.

Πρόκειται, εκτός του προηγουμένου, για τα ιδρύματα  Κ. Μητσοτάκης, Ελ. Βενιζέλος, Κ. Καραμανλής, Α. Παπανδρέου, Γεωργίου Παπανδρέου τα οποία εισπράττουν από τον προϋπολογισμό ετήσια αποζημίωση 725.00 ευρώ τα καθένα.

Που πάνε αυτά τα λεφτά; Σε μελέτες και σε παραγωγή έργου, ή σε βόλεμα ημετέρων και άλλες διαφανείς δραστηριότητες;

Στους καιρούς που ζούμε, η γνώμη μας είναι ότι αν δεν μπορούν να λειτουργήσουν με ιδίους πόρους, ή χορηγίες τέλος πάντων από τον ιδιωτικό τομέα, είναι απαράδεκτο να χρηματοδοτούνται από τον κρατικό κορβανά, δηλαδή από την τσέπη μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/01/2010 21:36:07

    Πάρτε το 1.000.000 και δώστε το σε 1000 φτωχούς με μικρά παιδιά, να βράσω τις περγαμηνές σας.

  2. kanis avatar
    kanis 14/01/2010 22:16:28

    Σε τι χρησιμεύουν τα ιδρύματα γενικότερα, θα ρωτούσα καλύτερα....
    Τελευταία, καθείς κατέχων και το ίδρυμά του!!! Γιατί;;;

  3. kanis avatar
    kanis 14/01/2010 22:26:43

    Πως νοείται...κατέχων ίδρυμα, να συμμετέχει και σε άλλα ιδρύματα;
    Οι συμμετέχοντες σε ΔΣ ιδρυμάτων, τι οφέλη κομίζουν;
    Σε πόσα ιδρύματα μπορεί, να συμμετέχει κάποιος;
    Μόνο για φοροαπαλλαγές και δανειοδοτήσεις γίνανε μόδα τα ιδρύματα;
    Τα ιδρύματα πρώην Πρωθυπουργών αφορούν την διαφύλαξη του προσωπικού τους αρχείου και ενδεχομένως της ιστορίας αυτού του τόπου!
    Τα ιδρύματα όμως, επιχειρηματιών και κοινών εύπορων θνητών, ΤΙ εκπροσωπούν κι αποτελούν πλέον ...μόδα;

  4. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 14/01/2010 22:33:54

    Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει ίδρυμα Κ.Σημίτη !!!

    Υπάρχει ίδρυμα Tony Blair ?

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Καραμήτρος 15/01/2010 13:00:57

      το οποίον συνδέεται απευθείας με το Χρηματιστήριο Αθηνών.

    • kanis avatar
      kanis @ Καραμήτρος 15/01/2010 14:08:05

      Γιαδικιάρογλου
      κατά ποίο τρόπο συνδέεται;
      παίζουν και τα ιδρύματα στο χρηματιστήριο;

  5. ataktos avatar
    ataktos 14/01/2010 22:49:28

    Μια ακόμα πυγή εσόδων ….

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ataktos 14/01/2010 22:50:54

      αφορολόγητων... με δυνατότητες ολίγον πλυντηρίου; λέμε τώρα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ataktos 14/01/2010 22:56:24

      Μα τί λες βρε αρχαίε! Αν είναι ποτέ δυνατόν! Τα ιδρύματα πλυντήρια? Θα πέσει φωτιά να σε κάψει. Εκεί όπου τα τέρατα της διαννόησης με τους τερατώδεις εγκεφάλους φροντίζουν να μας διαφωτίσουν?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ataktos 14/01/2010 23:04:48

      υπάρχει ένα πολύ ωραίο φτηνό βιβλιαράκι κάποιου Jeffrey Robinson, "the Laundrymen" Inside the world's third largest business, του 1994 1995. Το διάβασα όταν είχα αποκλειστεί σε ένα αεροδρόμιο. Αργότερα είδα ότι πολλές δαστηριότητες που δεν καταλαβαίνεις... ταιριάζουν.

      Να και η συλογή δωρεά ανωνύμου στο Ιδρυμα, να και η δωρεά ανωνύμου για έξοδα και συντήρηση, να και οι πνευματικές εκδηλώσεις. Η κρατική επιχορήγηση είναι για καπνό, σε μερικές περιπτώσεις.

    • kanis avatar
      kanis @ ataktos 15/01/2010 01:09:30

      ποιός είναι ο Καραντάνης;

  6. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 15/01/2010 09:33:31

    ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ "ΦΑΓΩΘΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ"

    Με το ποσό των 225 χιλ. Ευρώ (ετήσια κρατική επιχορήγηση) ενισχύθηκε το "Ιδρύμα Κωνσταντίνου Σημίτη" για το οικονομικό έτος 2009.

    Διαβάστε τώρα και αυτό.

    5. Το γεγονός ότι με την παρούσα απόφαση προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Τακτικού Προϋπολογισμού ύψους 164.000,00 € για την οποία έχει εγγραφεί πίστωση στον ΚΑΕ 2519 του Φ. 19−140 με την αριθμ. 2/70325Α/13−10−2009 απόφαση του ΓΛΚ και 2/78977/4−11−09, αποφασίζουμε:
    Τροποποιούμε την αριθμ. Φ. 1/Α/263/30587/IB/18−3−2009 ΚΥΑ (ΦΕΚ 558/τ.Β/26−3−2009) και ανακαθορίζουμε για το οικονομικό έτος 2009 την επιχορήγηση του «Ινστιτούτου Παιδείας Ομογενών και Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης» (Ι.Π.Ο.Δ.Ε.) από το ποσό των τριακοσίων δεκαεννέα χιλιάδων πεντακοσίων ευρώ (319.500,00 €) στο ποσό των τετρακοσίων ογδόντα τριών χιλιάδων πεντακοσίων ευρώ (483.500,00 €) σε βάρος της πίστωσης του ΚΑΕ 2519, ειδικού Φορέα 19−140 του προϋπολογισμού εξόδων του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, οικονομικού έτους 2009.
    Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
    Μαρούσι, 2 Δεκεμβρίου 2009
    ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ
    ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

    Δεν λέω καλό είναι να ενισχύεις οικονομικά "πάνω απ τα προβλεπόμενα", Ινστιτούτα και Ιδρύματα, αρκεί να σου περισσεύουν, μιας και είμαστε σε δύσκολους καιρούς....

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/01/blog-post_7014.html

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/01/2010 09:39:57

    Αν ο αχαμνός λογιστάκος θέλει ίδρυμα, ας το στεγάσει στην παρά θιν' αλός βιλάρα που έφτιαξε στο Κορακοχώρι Ηλείας. Και τα λειτουργικά του έξοδα, ας τα χρηματοδοτεί με τη σύνταξή του. Δεν είναι δυνατόν, επειδή κάποιος χρημάτισε πρωθυπουργός, να "φυτεύει" στον κρατικό προϋπολογισμό κι ένα ίδρυμα προς όφελος της υστεροφημίας του. Ιδρύματα εγώ ξέρω ότι ιδρύουν οι εθνικοί ευεργέτες ή άλλοι μαικήνες, έχοντας όμως εξασφαλίσει και την ανεξάρτητη χρηματοδότησή τους.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Αυριανιστής 15/01/2010 13:02:39

      και να δώσει πίσω τα λεφτά του Χρηματιστηρίου....

  8. Helmut avatar
    Helmut 15/01/2010 11:23:02

    Σχετικό-άσχετο: μόλις προχθές διορίστηκε νέο Διοικητικό Συμβούλιο στον Οργανισμό... ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ Νέου Μουσείου Ακρόπολης, αυτού του ίδιου που εγκαινιάστηκε πριν από 7 περίπου μήνες!

    Μάλιστα διαμαρτυρήθηκε ο Νικήτας Κακλαμάνης γιατί δεν συμμετέχει και προφανώς χάνει παχυλές αποζημιώσεις. Φανταστείτε και πόσοι "υπάλληλοι" επιτελούν έργο εκεί, και πόσα "έξοδα παράστασης" απαιτούνται...

    Τι να λέμε τώρα. Κατά τα άλλα θα έβρισκαν δισεκατομμύρια € και οι νυν και οι πρώην κυβερνώντες περιορίζοντας την κρατική σπατάλη.

  9. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 17/01/2010 11:15:14

    ΑΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΣ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΑΑΛ...Σ, ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΦΤΩΧΟ.