#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2008 16:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε τι χρησιμεύει (ακόμη) η Σοσιαλδημοκρατία;

«Τους τσάκισε και πάλι» μου έλεγαν χθες το βράδυ συνάδελφοι που παρακολουθούν το Συνέδριο αναφερόμενοι στην πρόταση του ΓΑΠ να μην συμμετέχουν στο Πολιτικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ όσα στελέχη στο παρελθόν διετέλεσαν υπουργοί ή υφυπουργοί (ο Βενιζέλος δηλαδή και οι άλλοι εκσυγχρονιστές του Σημίτη). Έ και λοιπόν; Αρκούν αυτά για να αλλάξει φυσιογνωμία το ΠΑΣΟΚ, αλλά και ο … ίδιος π ΓΑΠ; Θα μπορέσει επιτέλους να ορθοποδήσουν και οι δυο, ύστερα από ένα συνέδριο που δεν αφορούσε καθόλου την κοινωνία και τα πραγματικά προβλήματά της, αλλά μόνον τον ίδιο; Είναι βέβαια και το συνέδριο μιας μέθοδος πολιτικής αυτοκτονίας, δεν αντιλέγω. Ας μην είμαστε όμως άδικοι με τον ΓΑΠ. Τα ίδια συμβαίνουν και εις Ευρώπας. Όπου και αν στρέψει κανείς το βλέμμα του στην Ευρώπη θα δει σοσιαλδημοκρατικά κόμματα, τα οποία βρίσκονται σε διάσταση με τις προσδοκίες της βάσης τους, συνθηκολογημένα με το νεοφιλελεύθερο μοντέλο διαχείρισης και ατροφικά από οργανωτική άποψη, καθώς αντί της μαζικής πολιτικής προκρίνουν πλέον το “φώλιασμα” στο Κράτος και το μηντιακό επιφαινόμενο.

Διαβάστε ένα ενδιαφέρον άρθρο στο  http://www.skai.gr/master_story.php?id=76127 και το συζητάμε αν θέλετε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 16/03/2008 17:09:25

    ευλογος ειναι ο προβληματισμός για το μελλον της σοσιαλδημοκατίας. Αν όμως θελει να ειναι κανεις δικαιος και να σχηματισει πληρη εικόνα δεν μπορει παρα να διευρυνει το καδρο και να συμπεριλάβει σ αυτό και την εικόνα της αριστερας στην συγχρονη Δυτική Ευρώπη. Αν η Σοσιαλδημοκρατία βρισκεται σε κρίση και σε αμηχανία η μετα-κουμουνιστική αριστερα βρίσκεται σε φάση πλήρους αποδιοργάνωσης και σε ορισμένες χώρες εχει διαλυθει εντελώς. Ετσι λοιπόν φαινεται πως το ερωτημα δν ειναι αν μπορει η σοσιαλδημοκρατία ή η αριστερά το ερωτημα ειναι αν στις νεες κοινωνικές και οικονομικές συνθηκες οι εννοιεσ αυτές εχουν νόημα και περιεχόμενο. Φαινεται πως στις δυτικοευρωπαικες κοινωνιες οι παραδοσιακες αξιες που συνθετουν το περιεχόμενο του προσδιορισμού "προοδευτικός" ή αριστερός εχουν πάψει να έχουν το νόημα και την απήχηση που είχαν. από αυτη την απόψη η εποχη που ζουμε ειναι μεταβατική και γκαστρωμένη. Καθως ο Μαρξισμός σαν πολιτικό κινημα πεθαίνει (σαν εργαλείο αναλυσης της μετακαπιταλιστικής κοινωνιας της παγκοσμιποιησης εχει πεθάνει πολυ καιρο πριν)ομάδες και στρωματα με τελεως καινουργια χαρακτηριστικά περιθωριοποιούνται και αναζητούν εκφραση μακρια και έξω από τα παραδοσιακά σχήματα και φορεις του παρελθοντος και οσοιαισιοδοξοι πιστευουν πως αυτή η ταση θα οδηγησει αναιμακτα σε μια αναγενηση του αριστερου χώρου με νεα χαρακτηριστικά δεν έχουν παρα να αναλογιστούν την πορεία της μεσοπολεμικής γερμανιας της δημοκρατιας της Βαιμαρης.

  2. rs avatar
    rs 16/03/2008 21:41:59

    Ποιό ΠΑΣΟΚ και σοσιαλοδημοκρατία. Έχει ιδεολογία το ΠΑΣOΚ; Εμφανίσθηκε από το πουθενά μετά την μεταπολίτευση τότε που ήταν μίασμα να δηλώνεις κομουνιστής και αριστερός και είπε είμαστε ..σοσιαλοδημοκράτες. Πιάσε το αυγό και κούρευτο. Μέχρι να καταλάβουν οι δεξιοί τι γίνεται, διότι ήταν απορροφημένοι μήπως και σηκώσει κεφάλι ….ο κόκκινος κίνδυνος, ο ανέξοδος λαϊκισμός του ΠΑΣΟΚ του χάρισε την εξουσία .
    Για να θυμηθούμε λίγο την ιδεολογία.
    ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο, Έξω οι Βάσεις, Τρίτος Δρόμος, Καντάφι, Κουτσόγιωργας, Τόμπρας, Λούβαρης , Κοσκωτάς, Αυριανή, Κουρής, Γιαννόπουλος, Αθανασόπιουλος (καλαμπόκι), Τσοβόλας, σμήνος από κουτσαβάκηδες ή καλύτερα τζάμπα «μάγκες» συνδικαλιστές, αλλά και Πάγκαλος και Λαλιώτης και Κουλούρης και Πρωτόπαππας και Πολυζογόπουλος και Καχριμάκης…..και Φώφη...και…. Στάη και Κανέλη και Πρετεντέρης και Κακαουνάκης και Τράγκας και Ψυχάρης και Θέμος και Μάκης (και αυτοί δικά τους κατασκευάσματα είναι)και Ολυμπιακή και SIEMENS και Κόκαλης και νέα τζάκια και ….Οργανισμός Ανασυγκρότησης Επιχειρήσεων και….. Ξεχνιούνται αυτά;
    Με τέτοιο παρελθόν και δυστυχώς ακόμα χειρότερο παρόν, δεν υπάρχει μέλλον. Το ΠΑΣΟΚ ήρθε από το πουθενά με μια ιδεολογία λίγο απ’ όλα . Έκανε επιστήμη τον λαϊκισμό και τον αριβισμό, αποθέωσε τους «αγράμματους» και έκανε εθνικό σλόγκαν το «ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε ;»
    Τα πρώτα χρόνια έχτισε επάνω στην απελπισία του κόσμου που έρχονταν από τα μαύρα χρόνια της χούντας , του εμφυλίου της δεξιάς και στο τέλος έχτισε επάνω στην αρπαχτή τον χυδαίο λόγο και τρόπο ζωής του Nitro και των σκυλάδικων.
    Θα μπορούσα να γράφω ώρες , όπως και αρκετοί συμπολίτες μου πιστεύω, αλλά δεν αξίζει τον κόπο. Και πιστέψτε με μόνο θλίψη αισθάνομαι.
    Και για να μην παρεξηγηθώ. Τιμώ και σέβομαι απεριόριστα όσους αντιστάθηκαν στην χούντα , αλλά αυτό δεν είναι αιώνιο συγχωροχάρτι. Τελευταίο παράδειγμα η επιστολή προς το έθνος, μέσω Λάκη (!!!!) του Μίκη.
    Τσίπρας λοιπόν; Ναι. «Τσίπρες» θα έλεγα. Νέοι παντού. Εμπειρία; Σηκώνει πολύ συζήτηση. Γιατί ένας νέος με εξαίρετες σπουδές και μεταπτυχιακά είναι χειρότερος από τους….. έμπειρους πολιτικούς που ανέφερα πιο πάνω. Για σκεφτείτε όμως και την εμπειρία των πρώτων υπουργών του ΠΑΣΟΚ. Διαχείριση μηχανισμών είναι όλα.
    Είναι πολύ ισοπεδωτικά όλα τα παραπάνω αλλά δεν έχω υπομονή να γράφω σεντόνια. Πιστεύω όμως ότι είναι πολύ κατανοητά.

    Ένας πενηντάρης

    Υ.Γ.1. Μόλις άκουσα ότι σε ψήφους προηγείται ο Πολυζογόπουλος, η Φώφη και άλλοι φερέλπιδες. Αυτοί θα παράγουν πολιτική;
    Υ.Γ.2 το σχόλιο του sxolio.gr είναι πολύ έξυπνο και επιστημονικό για τα μέτρα μου ώστε να απαντήσω.

  3. factorx avatar
    factorx 16/03/2008 22:03:54

    Ο αριθμός των συνέδρων που έχουν θέσει υποψηφιότητα για το Εθνικό Συμβούλιο, και περιλαμβάνονται σε ενιαίο ψηφοδέλτιο, ανέρχεται σε 486 άτομα, εκ των οποίων εκλέγονται οι 150.

    Με καταμετρημένο μέχρι στιγμής το 50% των ψήφων, τα πρόσωπα που προηγούνται στις πρώτες έντεκα θέσεις είναι: Γεννηματά Φώφη, Μητρόπουλος Αλέξης, Μίχας Γιάννης, Πολυζωγόπουλος Χρήστος, Ανδρουλάκης Νίκος, Τζουμάκας Στέφανος, Παναγιωτακόπουλος Γιώργος, Κατσικαρέλης Λευτέρης, Αγγελούδης Στέλιος, Μαδεμλής Νίκος και Θωμάς Φίλιππος.

  4. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 16/03/2008 22:07:27

    Συγγνώμη, αλλά και ο ΓΑΠ ήταν υπουργός του ΠΑΣΟΚ. Γιατί εξαιρεί τον εαυτό του; Από πότε η εμπειρία είναι μειονέκτημα; Παρεκτός κι αν έτσι ομολογεί πως είναι όλοι τους οι πρώην υπουργοϋφυπουργοί διεφθαρμένοι (εκτός από τον ίδιο).

  5. Swell avatar
    Swell 17/03/2008 12:48:04

    Tα κατάφερε ΠΑΛΙ

  6. Apapa papapapa avatar
    Apapa papapapa 17/03/2008 14:56:36

    Προς πενηντάρη:

    "Y.Γ.1. Μόλις άκουσα ότι σε ψήφους προηγείται ο Πολυζογόπουλος, η Φώφη και άλλοι φερέλπιδες. Αυτοί θα παράγουν πολιτική;"

    Εγώ 35άρης είμαι (πονηρή ηλικία τελευταίως...) αλλά την ίδια απορία με σένα έχω...

    Και τι να πούμε για τους: Μητρόπουλος Αλέξης (αν είναι ο γνωστός "εργατολόγος"...), Τζουμάκας Στέφανος, Μαδεμλής Νίκος.

  7. nas avatar
    nas 17/03/2008 15:15:12

    εξυπνάδες τριανταπεντάρηδων... που δεν βλέπουν πως ένας 35άρης ηγείται μιάς ομάδας καταπονημένων αγωνιστών της τελευταίας πεντηκονταετίας απο τη γενιά της εθνικής αντίστασης (Γλέζος) του 114 (Μπανιάς) του Πολυτεχνείου (Αλαβάνος και βάλε)... όλοι όσοι προσπαθούν να μας πέισουν πως ο Τσίπρας παράγει μόνος του νέα πολιτική και πως δεν έχει καπελωθεί απο τους "γέροντες" της φυλής του τα μούτρα του κοροϊδεύει και τους νεολαίους που μπορεί να πιστέψουν οτι κάτι άλλο γίνεται... αλλά δεν ειδαμε κύριε Factorx μετά το Συνέδριο του ΣΥν να μας λές ποιοί εκλέχθηκαν... αλλά τι να αποτελέσματα να έδειχνες αφού εκλέχθηκαν όλα τα "πουρά" της αριστεράς...

  8. rs avatar
    rs 17/03/2008 16:12:47

    Αγαπητέ ΝAS
    ίσως θα έπρεπε να διευκρινίσω οτι το ερώτημά μου αφορούσε στα πρόσωπα και όχι στις ηλικίες.
    Νισάφι πια με τις ηλικίες. Όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Ή διαφωνείς;
    Και αποτέλεσμα, με Φώφη, Μητρόπουλο (αν είναι δυνατόν!!), Πολυζωγόπουλο, Τζουμάκα (να θυμήσω οτι ο συγχωρεμένος Γιαννόπουλος τον είχε χαρακτηρίσει "τενεκέ")δεν φαίνεται στο βάθος.
    Όσο για του παππούδες του ΣΥΝ. Αυτό είναι και το αιώνιο πρόβλημα του ΠΑΣΟΚ.
    θάθελε πολύ να είχε έστω και ένα χιλιοστό απο την ιστορία και την πολιτική εμπειρία (αρνητική και θετική )της Αριστεράς.Αλλά αντ' αυτού του προέκυψε ο διανοητής ...Πολυζωγόπουλος.