#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/08/2010 18:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε σπιράλ θανάτου η Ελλάδα



«Η Ελλάδα μπαίνει σε σπιράλ θανάτου. Τα μέτρα που υποτίθεται ότι θα διόρθωναν τα προβλήματα της Ελλάδας, λαβώνουν την εγχώρια οικονομία. Τα καταστήματα κλείνουν, τα φορολογικά έσοδα υποχωρούν και το ποσοστό ανεργίας έχει αναρριχηθεί στο ασύλληπτο 70% σε ορισμένες περιοχές. Οι απογοητευμένοι εργαζόμενοι απειλούν με νέες απεργίες», αναφέρει το δημοσίευμα. Τα δυσμενή προγνωστικά γίνονται παρά τις τεράστιες προσπάθειες της Αθήνας να εξυγιάνει τα δημόσια οικονομικά της χώρας. Τα δρακόντεια μέτρα λιτότητας οδήγησαν σε μείωση του δημοσιονομικού ελλείμματος κατά –το σχεδόν απίστευτο- 39,7% αλλά και σε περιορισμό των κυβερνητικών δαπανών κατά 10%, ποσοστό που υπερβαίνει τις απαιτήσεις των Ε.Ε. και ΔΝΤ”.

Δεν τα λέμε εμείς, αλλά το περιοδικό Der Spiegel και λίγο πολύ δεν πέφτει έξω ενώ τονίζει: «Το πρόβλημα είναι ότι στο μεταξύ, τα μέτρα της κυβέρνησης επηρέασαν κάθε πτυχή της ελληνικής οικονομίας. Ένα μείγμα φόβου, απελπισίας και οργής επωάζεται στην ελληνική κοινωνία». Και συνεχίζει:

"Οι Έλληνες παραμένουν χρεοκοπημένοι και όλο και πιο θυμωμένοι. Το πρόγραμμα λιτότητας είχε σκοπό να επαναφέρει την οικονομική «υγεία», όμως το μόνο που πέτυχε ήταν να βυθίσει τη χώρα σε μια μεγάλη ύφεση, με τα ποσοστά ανεργίας να αγγίζουν ακόμη και το 70% σε κάποιες περιοχές. Περίπου το 1/5 των επιχειρήσεων της πρωτεύουσας έχουν βάλει λουκέτο και καθώς η κατάσταση προβλέπεται να χειροτερέψει, οι αναλυτές φοβούνται μαζικές ταραχές. Όπως αναφέρει ένας καθηγητής ΑΕΙ στην ελληνική τηλεόραση, τον επόμενο μήνα προβλέπεται νέο κύμα απολύσεων που θα φέρει «ακραίες κοινωνικές συνέπειες». Οι εξαγριωμένοι Έλληνες άρχισαν να μη πιστεύουν πια στα εργατικά και άλλα συνδικάτα, καθώς και στα πολιτικά κόμματα. «Αν μου πάρεις το ψωμί της οικογένειάς μου, θα σε ανατρέψω. Καλά θα κάνει η κυβέρνηση να το καταλάβει.» λέει ένας άνεργος. «Και μη τυχόν μας χαρακτηρίσετε ως αναρχικούς όταν θα το κάνουμε. Είμαστε οικογενειάρχες και είμαστε απελπισμένοι». Και όπως δηλώνει κάποιος άλλος άνεργος: «Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι το μεροκάματο. Μια φρατζόλα ψωμί είναι το μόνο κόμμα μου. Θέλω να βοηθήσω τη χώρα μου. Δώστε μου εργασία, και εγώ θα πληρώνω τους φόρους που αναλογούν».

Οτι δηλαδή σας γράφουμε τόσο καιρό το γράφουν και τα ξένα περιοδικά. Μάλιστα, σύμφωνα με πληροφορίες το γερμανικό περιοδικό γράφει ότι μόνο η θεία παρέμβαση θα σώσει την ελληνική οικονομία.

Λέτε γι' αυτό να συναντήθηκαν στην Πάρο ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος με τον Γ. Παπανδρέου; Να τους ζήτησε άραγε ο πρωθυπουργός να μεσολαβήσει στον... Κύριο να μειώσει λίγο το χρέος της χώρας;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Paranoia avatar
    Paranoia 19/08/2010 18:41:47

    Τόσους ξένους συμβούλους χρυσοπληρώνουν, δεν τους το'χει πει κανένας;

  2. ΣΜ avatar
    ΣΜ 19/08/2010 19:34:47

    Τὰ ἑλικόπτερα τῆς φυγῆς θὰ τὰ πληρώσει τὸ Δημόσιο; Ὡς ἔξοδα προσαρμογῆς στὸ Μνημόνιο;

  3. salmonellas avatar
    salmonellas 19/08/2010 19:38:28

    Ενταξει, οι Γερμανοι θα ειναι προετοιμασμενοι για αυτα που θα δουν απο τον επομενο μηνα.

  4. The Saint avatar
    The Saint 19/08/2010 19:39:32

    Tους αξίζει το τέλος του Τσαουσέσκου (ξαναλέω...)
    Εν τω μεταξύ καλό θα ήταν να προετοιμαζόμαστε γιά τα όσα επέρχονται τον Σεπτέμβρη-Οκτωβρη...
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΝΕΟ-GLOBAL-ΙΣΤΕΣ!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ The Saint 19/08/2010 22:51:18

      Θα βρεθεί όμως ένας... Βασίλε Μαλουτάν για να προσγειώσει το ελικόπτερο προφασιζόμενος βλάβη;

    • anonymos avatar
      anonymos @ The Saint 20/08/2010 01:54:42

      δΕΝ ΞΕΡΏ ΠΩς ΤΟ ΛΈΝΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥΣ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΕΑΜΜΕΝΟ, ΤΙ ΤΣΑΟΥΣΕΣΚΟΥ, ΤΙ ΝΑΤΖΙΜΠΟΥΛΑΧ, ΤΙ ΣΑΝΤΑΜ

  5. neotera avatar
    neotera 19/08/2010 21:12:00

    Ετοιμους να μας κόψουν την ...επιδότηση και να μας πετάξουν εκτός ευρώ τους βλέπω, άμα κάνουμε αταξίες. ))

    • anonymos avatar
      anonymos @ neotera 20/08/2010 01:53:05

      χΕΣΤΉΚΑΜΕ, ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΚΙΑ ΤΟΥΣ

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ neotera 20/08/2010 10:35:30

      Πληρώνουμε 14 δις στην Γερμανική Ένωση και θα πάρουμε 1 δις.

  6. Crocodile avatar
    Crocodile 19/08/2010 22:04:25

    Θυμήθηκα το ανέκδοτο με τον Χότζα που μείωνε το φαγητό στο γάιδαρό του μέχρι που ψόφησε. Κι αναρωτιόταν ο Χότζας: Γιατί ψόφησε πάνω που τον έμαθα να μην τρώει;

    Γιατί να έχουμε ύφεση πάνω που πήγαν τόσο ωραία οι περικοπές, σκέφτεται ο σύγχρονος Χότζας.

  7. Ksenitemenos avatar
    Ksenitemenos 20/08/2010 00:03:19

    Το σπιράλ θανάτου της Ελληνικής οικονομίας ήταν ήδη προδιαγεγραμμένο από την ημέρα προσφυγής στο μηχανισμό στήριξης (ΔΝΤ-ΕΕ-ΕΚΤ) που δεν ήταν τίποτε άλλο από την μετατροπή του ιδιωτικού χρέους σε Τραπεζες σε χρέος των Ελλήνων πολιτών! Η ανάκαμψη της Ελληνικής οικονομίας ποσώς τους ενδιαφέρει. Είναι τυχαίο που στον πιο αδαή από εμάς με τα θέματα αυτά είναι ξεκάθαρο ότι χρειάζονται αναπτυξιακές πολιτικές που για να υλοποιηθούν χρειάζονται κεφάλαια για επενδύσεις? Αλλά δεν υπάρχει σάλιο στο Λοβερδιστάν! Το τέλος δυστυχώς είναι προδιαγεγραμένο. Ελεγχόμενη χρεοκοπία, ξεπούλημα των πλουτοπαραγωγικών πηγών της χώρας μας και ποιός ξέρει τι άλλο!!

  8. crazy doctor avatar
    crazy doctor 20/08/2010 09:19:22

    εδω και 10 χρονια τουλαχιστον, με το χρεος και ελλειμα μαμουθ, ειχαμε κατεβασει τα παντελονια..και οταν εσκασαν και τα παραποιημενα στοιχεια μας περιποιηθηκαν καταλληλως οι αγορες.....το αν θα σωθουμε απο την ολικη χρεωκοπια ή οχι θα ειναι κατα τη γνωμη μου πολιτικη αποφαση της ΕΟΚ.προς το παρων μου φαινεται οτι εχουν αποφασισει να μας "σωσουν"...επι ματαιω,αλπιζω οχι

  9. O Θείος avatar
    O Θείος 20/08/2010 11:14:54

    Έχουν ακόμη πολύ λίπος οι "συμπατρώτες" μας μεγαλομεσαίοι μογκούλοι. Καιρός ν' αρχίσει το δικό τους αδυνάτισμα. Η συνταγή αδυνατίσματος είναι γνωστή από το 1929: Φοροδιαφυγή. Αλλά μόνον υποσχέσεις και λόγια ακούω μέχρι τώρα. Τα φορολογικά δικαστήρια και οι επιτροπές πλειστηριασμών τι περιμένουν; Τα πρωτοβρόχια;

    • http://neotera.wordpress.com avatar
      http://neotera.wordpress.com @ O Θείος 20/08/2010 11:29:48

      Γιατί να γίνει αυτό ? Από κακία ? Που θα πάνε τα λεφτά που πληρώνουν οι φορολογούμενοι, ή οι εισφορές στα ταμεία, αν ποτέ κανείς δεν τιμωρείται ?

      • O Θείος avatar
        O Θείος @ http://neotera.wordpress.com 20/08/2010 11:39:00

        Αυτοί που θέλουν αδυνάτισμα δεν είναι φορολογούμενοι, αλλά φοροφυγάδες. Τα λεφτά που χρωστούν στο Δημόσιο (τα υπεξαίρεσαν και τα έκαναν τα ιδιωτική τους περιουσία) είναι δικά μας. Φόρτωσαν τον παράνομο πλουτισμό τους στους ειλικρινείς φορολογουμένους είτε ως χρέος, είτε ως υπέρογκους φόρους που πληρώνουμε επί δεκαετίες, άμεσους ή έμμεσους.
        Άς τα επιστρέψουν τώρα αναδρομικά, έστω και χωρίς πρόστιμο. Το θέμα δεν είναι να τιμωρηθούν, αλλά να επιστρέψουν όσα υπεξαίρεσαν επί δεκαετίες, εκεί που πρέπει. Και μετά την "απίσχανση", άς λειτουργούν ελεγκτικοί μηχανισμοί, για να ξέρουν ότι είναι μάταιο να το ξανακάνουν, .

  10. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 20/08/2010 12:55:00

    Κρεμάλες στο Σύνταγμα και άμεση δήμευση περιουσιών που αποκτήθηκαν παράνομα και αφορολόγητα!Τίποτε λιγότερο δεν θα πρέπει να δεχθούμε!Η τιμωρία (@ θείο)δεν θα γίνει για λόγους εκδίκησης (αν και μόνον αυτό θα ήταν ισχυρότατος λόγος μετά από όσα μας έβαλαν να τραβάμε...) αλλά για λόγους παραδειγματισμού.Ακριβώς όπως στους Απριλιανούς!Ωστε κανείς να μη διανοηθεί να το ξανακάνει...ή τουλάχιστον αν το αποφασίσει ...να ξέρει το ρίσκο που αναλαμβάνει...

    • O Θείος avatar
      O Θείος @ Δον Κιχώτης 20/08/2010 13:01:42

      Σημασία έχει να μπεί το χρήμα που υπεξαιρέθηκε στο Δημόσιο Ταμείο. Και οι μηχανισμοί ελέγχου - κυρίως με τα τεκμήρια πολυτελούς διαβίωσης - να είναι σαφείς και αντικειμενικοί. Και να μην αλλάζουν με τις αλλαγές κυβερνήσεων.
      Τα λοιπά είναι περιττά και χωρίς πρακτικό νόημα. Όσοι θέλουν το προηγούμενο στύλ δοσοληψίας με το Δημόσιο, αφού υποστούν "αφαίμαξη" των οφειλομένων, άς μεταναστεύσουν στο Τρινιτάντ, στην Τορτούγκα ή όπου αλλού θέλουν. Να φύγουν, να πάνε αλλού.

    • Minnie avatar
      Minnie @ Δον Κιχώτης 20/08/2010 13:07:41

      Τα ειπες και ξεθυμανες, ε?

      Λοιπον εγω ειμαι μεσα. Απο ποιον θελεις να ξεκινησουμε, να μπουκαρουμε, να τον αρπαξουμε και να τον συρουμε στο ικριωμα?
      Θα μας εχουν συλλαβει σε λεπτα δυο, ασε που κανενας "προοδευτικος" δικηγορος δεν θα ασχοληθει να μας ξεμπλεξει.

      Καταλαβαινω τον θυμο και την αγωνια σου αλλα οι αφορισμοι δεν ειναι λυση. Ουτε εγω εχω τις λυσεις... ψαχνομαι και ψαχνω απο καπου να πιαστω.

    • O Θείος avatar
      O Θείος @ Δον Κιχώτης 20/08/2010 13:21:25

      Εδώ δεν είναι Φάρ Ουέστ με κρεμάλες πίσσα και πούπουλα. Μπαλκάνια είναι, απλώς.

  11. ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
    ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 20/08/2010 21:37:52

    ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗ,

    ΑΝ ΔΙΟΛΙΣΘΗΣΟΥΜΕ ΠΡΩΤΟΙ ΣΤΗΝ ΒΙΑ, ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.

    ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΑΙΜΑ. Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΓΙΓΑΝΤΩΘΗΚΕ, ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕ ΚΑΙ ΑΛΗΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΙΚΗ ΤΑΞΗ.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΒΕΒΑΙΑΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΑΘΟΥΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ.
    ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΛΑΝΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑ.
    ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΕΜΕΠΕΙΡΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΧΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΜΕΣΑ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΝΤΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΙΚΗ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΟΛΟΝ ΤΟΥ ΛΑΟΥ, ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΜΕ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΝΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 21/08/2010 21:59:01

      Με εντυπωσιάζεις, Ψαχτήρι, με εντυπωσιάζεις! Αν δεν εφήρμοζες προκρούστειο "σοσιαλιστικό ρεαλισμό" στα γραφόμενά σου, θα συμφωνούσα στα περισσότερα.
      Αν δεν προσέξουμε (το ποιοί, βέβαια, δεν μπορώ να το απαντήσω ακριβώς... Ας πούμε: οι εχέφρονες) στο αμέσως προσεχώς διάστημα θα εκδηλωθεί προβοκάτσια, αντίστοιχη των Γεγονότων του Πολυτεχνείου, ή της Πλατείας Τιεν Αν Μεν, που σκοπό θα έχει να πυροδοτήσει ΠΡΟΩΡΗ ισχυρή αντίδραση στα αποτελέσματα του, εν πολλοίς δολίου, Μνημονίου. Τότε, στο Πολυτεχνείο, εσεις το καταλάβατε, αλλά δεν μπορέσατε να το αποσοβήσετε (όχι ότι αγαπάγατε την Χούντα, αλλά "βλέπατε" τον Ιωαννίδη να'ρχεται). Και αργότερα, εκόντες-άκοντες, αγκαλιάσατε την Δαμανάκη, την Τόνια και τους λοιπούς, για πολιτικό όφελος (όχι ότι τους συμπαθήσατε).
      Βοηθείστε, λοιπόν, να υπάρξουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ προτάσεις για το μετά, αποδεκτές από την πλειονότητα των Ελλήνων και όχι σουρρεαλιστικές αιθεροβασίες αποδεκτές από μιά χούφτα "οραματιστών" θνησιγενών συστημάτων, γιατί θα καταλήξουμε όπως τότε. Να εξουδετερωθούν οι ουσιαστικοί αντίπαλοι της Τρόϊκας ως "υπεύθυνοι" και να μας ακρωτηριάσει, στο τέλος, κατ'εντολήν του "άλλου" κάποιος τρίτος, όπως ο Ετσεβίτ, κομίζοντάς μας για αντάλλαγμα και κάποια "λύτρωση" (τότε ήταν η "Δημοκρατία", τώρα, ίσως, μια "εξωγενής" "συνετή διακυβέρνηση").

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 21/08/2010 22:04:34

      Και βέβαια, τα "αίματα" είναι παλιά και ανεξέλεγκτη, όπως θα γνωρίζεις, μέθοδος. Σήμερα η πολιτική έκθεση και η φορολογική εξόντωση φαίνονται και αποτελεσματικότερες και πιό "correct", όπως υποστηρίχτηκε και παραπάνω. Και δεν σε αφήνουν και με αίματα στα χέρια, που ακόμα και αν χύθηκαν δίκαια, μένουν στην ιστορία σαν αποτρόπαια και κατακριτέα.