#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2010 16:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε πρόωρες εκλογές οδηγείται η Ιρλανδία



Ο ηγέτης του αντιπολιτευόμενου Εργατικού Κόμματος της Ιρλανδίας ζήτησε σήμερα την άμεση διάλυση του κοινοβουλίου και τη διεξαγωγή γενικών εκλογών καθώς η υποστήριξη προς την κυβέρνηση καταρρέει και στους ίδιους τους κόλπους της.

Η δημόσια οργή προς την ιρλανδική κυβέρνηση --της οποίας ηγείται το Φιάνα Φέιλ του πρωθυπουργού Μπράιαν Κόουεν-- έχει ξεχειλίσει λόγω της, σύμφωνα με τον κόσμο, κακοδιαχείρισης της οικονομικής και χρηματοπιστωτικής κρίσης της χώρας.

"Είναι ουσιαστικής σημασίας να έχουμε μια νέα εκλεγμένη κυβέρνηση το ταχύτερο δυνατό", δηλώνει ο ηγέτης του Εργατικού Κόμματος Ίμον Γκίλμορ σε ανακοίνωσή του που δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του κόμματος.

"Εγώ θα προτιμούσα μια διάλυση του κοινοβουλίου σήμερα και τη διεξαγωγή γενικών εκλογών το ταχύτερο δυνατόν βάσει του νόμου. Αυτό θα επιτρέψει την εκλογή μιας νέας κυβέρνησης έως τα μέσα του Δεκεμβρίου", σημειώνει ο ίδιος.

Προηγουμένως, οι δύο ανεξάρτητοι βουλευτές, από τους οποίους εξαρτάται η πλειοψηφία της ιρλανδικής κυβέρνησης στο κοινοβούλιο, δήλωσαν  ότι δεν μπορούν να δεσμευτούν ότι θα υποστηρίξουν την κυβέρνηση στην ψηφοφορία για τον προϋπολογισμό του 2011, δημιουργώντας έτσι αμφιβολίες για την ψήφισή του.

Ο Μάικλ Λόουρι δήλωσε ότι δεν θα υποστηρίξει την κυβέρνηση του Φιάνα Φέιλ και των Πρασίνων, εκτός αν τα δύο κύρια κόμματα της αντιπολίτευσης, το Φάιν Γκέιλ και το Εργατικό, αναλάβουν κάποιο ρόλο στην εκπόνηση του προϋπολογισμού, ο οποίος αναμένεται ότι θα προβλέπει την εξοικονόμηση 6 δισεκατομμυρίων ευρώ.

Ο Τζάκι Χίλι-Ρέι δήλωσε ότι δεν είναι σίγουρος αν θα υποστηρίξει τον προϋπολογισμό.

Οι δύο ανεξάρτητοι βουλευτές έκαναν τις δηλώσεις αυτές αφού ο μικρότερος εταίρος του κυβερνητικού συνασπισμού, το Πράσινο Κόμμα, ζήτησε να διεξαχθούν πρόωρες εκλογές τον Ιανουάριο, λέγοντας ότι θα υποστηρίξει την κυβέρνηση μέχρι να περάσει ο προϋπολογισμός, κάτι που πρόκειται να γίνει στις 7 Δεκεμβρίου.

To κόμμα των Πρασίνων ανήγγειλε την άρση της στήριξής του στην κυβερνηση με το αιτιολογικό ότι οι Ιρλανδοί πολίτες, μετά την δραματική εξέλιξη της προσφυγής της χώρας στον ευρωπαϊκό μηχανισμό στήριξης, «χρειάζονται πολιτική σταθερότητα» που δεν μπορεί να προσφέρει μια «υπό κηδεμονία» κυβέρνηση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δρόμος avatar
    δρόμος 22/11/2010 17:54:13

    Συγχωρέστε με, πολύ επικίνδυνα μου ακούγονται όλα ετούτα. Οι θερμοκέφαλοι σε όλα τα μήκη και πλάτη (μαζί και οι βιαστικοί δικοί μας) δεν είναι και οι καλύτεροι σύμβουλοι σε δύσκολες στιγμές.

  2. Σταύρος avatar
    Σταύρος 22/11/2010 17:55:38

    Δεν έχει Καρατζαφέρη η Ιρλανδία?
    Δεν ξέρουν τι χάνουν!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σταύρος 22/11/2010 18:36:20

      Έχει Σιν Φέιν

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 22/11/2010 18:36:43

    Οι Ιρλανδοί έχουν εθνική υπερηφάνεια και αξιοπρέπεια κύριοι!
    Αυτό που λείπει από πολλούς ελλαδίτες και όχι Έλληνες!
    Μπράβο στους Ιρλανδούς που αντιστέκονται στην Νέα Τάξη!
    Εμείς πότε θα ξυπνήσουμε, ένα 18% πράσινων κομματόσκυλων
    διοικεί μια Ελλάδα, την ξεπουλάει, την πληγώνει...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Δημήτρης 22/11/2010 19:26:51

      Τα προβατάκια θέλουν αυτό το 18% να τους ρουφάει το αίμα.
      Αυτό αποφάσισαν με την αποχή, αυτό λαμβάνουν.
      Ας πρόσεχαν, που έλεγε ο Σημίτης.

    • aengus avatar
      aengus @ Δημήτρης 22/11/2010 20:04:23

      Οι Ιρλανδοί ΕΧΟΥΝ…….

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/11/2010 18:52:46

    Τι οι ανεύθυνοι; οι επιπόλαιοι; οι δημαγωγοί; να κάνουν εκλογές; να αποφασίσει ο πολίτης που καλείται να πληρώσει;
    Δεν έχουν εκεί Ντόρα; ΛΑΟΣ, Πεταλωτή; έστω mega;
    Απαράδεκτοι...

    ;-)

  5. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 22/11/2010 19:09:37

    Τα Ιρλανδικά ΜΜΕ μιλάνε για Εθνική ντροπή που υπογράφουν κι εκεί μνημόνιο τα Ελληνικά ΜΜΕ πανηγυρίζουν που ντροπιάστηκαν και οι Ιρλανδοί!!

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Υψηλάντης 22/11/2010 20:32:58

      Οι Ιρλανδοί έχουν φιλότιμο.

  6. Crocodile avatar
    Crocodile 22/11/2010 20:15:36

    Πέτυχα σε ένα δελτίο ένα δημοσιογράφο να ρωτάει με πολύ αυστηρό ύφος τον πρωθυπουργό και να του λέει πως αυτός είναι ο υπεύθυνος. Προσπάθησα να σκεφτώ κάποιο δικό μας που θα στρίμωχνε έτσι τον πρωθυπουργό μας. Δε βρήκα κανέναν.

  7. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 22/11/2010 20:44:27

    Tι σχέση έχει το σιν φεϊν με τον καρατζαφύρερ ? θα τρελλαθούμε με τις ανοησίες που γράφονται...ΟΙ ΙΡΛΑΝΔΟΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΤΑ ΜΜΕ ΤΟΥΣ ΚΡΑΖΟΥΝ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ,ΕΔΩ ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ ΜΕ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ...

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ KARBONAROS 22/11/2010 21:42:34

      Καρμπονάρε, άμε μπουκώσου μια μακαρονάδα και σκέψου πριν γράψεις!
      Ειρωνεύτηκα την "μεγαλόθυμη στήριξη" του Καρατσαφέρη και ο orestios συμπλήρωσε γράφοντας ότι όχι μόνο δεν έχουν Καρατζαφέρη αλλά έχουν Sinn Fein με ότι αυτό συνεπάγεται!

  8. αντισταση avatar
    αντισταση 22/11/2010 20:54:57

    Πώς εφτασε η Ιρλανδία στο ΔΝΤ
    http://www.youtube.com/watch?v=1Mj8FvZ3kl4

  9. Μαύρος Ιάκωβος avatar