#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2013 21:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε ποια χώρα νομίζει ότι ζει ο κ.Μέργος;



Πολιτικό σάλο, κι ένα ακόμη αυτογκόλ για την κυβέρνηση, έχει προκαλέσει η δήλωση του γ.γ. του υπουργείου Οικονομικών, Γιώργου Μέργου, σχετικά με τον κατώτατο μισθό. Μιλώντας στην ετήσια εκδήλωση της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδας, ο κ.Μέργος είπε ότι «το μοναδιαίο κόστος εργασίας έχει μειωθεί, αλλά ο κατώτερος μισθός παραμένει υψηλός και επηρεάζει την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας». Ουσιαστικά, δηλαδή, ο γενικός γραμματέας του βασικού υπουργείου της κυβέρνησης θεωρεί πως τα 586 ευρώ του κατώτατου μισθού είναι πολλά και πρέπει να μειωθούν;

Πάντως το υπουργείο Οικονομικών σε ανακοίνωση που εξέδωσε "αδειάζει" τον κ. Μέργο, ξεκαθαρίζοντας ότι για την κυβέρνηση δεν τίθεται θέμα κατώτατου μισθού.

«Σχετικά με το θέμα που ανέκυψε σε συνέδριο της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδος για τον κατώτατο μισθό στη χώρα μας, από το υπουργείο Οικονομικών επισημαίνεται ότι στο συγκεκριμένο συνέδριο -όπου παρουσιάστηκαν μεταξύ άλλων στοιχεία για τον κατώτατο μισθό στην Ελλάδα και τις υπόλοιπες χώρες της Eυρωζώνης- έγινε μια απλή παράθεση στοιχείων της Eurostat» προστίθεται στην ανακοίνωση.

Ανάλογη ήταν και η δήλωση του υπουργού Εργασίας Γ. Βρούτση, ο οποίος τόνισε ότι "ο κατώτατος μισθός είναι χαμηλός και θα μείνει σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του προγράμματος".

Ωστόσο, σε νεότερη  δήλωσή του  ο Γενικός Γραμματέας του υπουργείου Οικονομικών διευκρινίζει :

«Σε ομιλία μου σήμερα, στην Ένωση Ασφαλιστικών Εταιρειών, παρουσίασα τις προσωπικές μου απόψεις για το πώς μπορούμε να ενισχύσουμε την ανάπτυξη και την ανταγωνιστικότητα της ελληνικής οικονομίας. Από ολόκληρη την ομιλία, απομονώθηκε ένα απόσπασμα που παρουσίασε στοιχεία της Eurostat για το επίπεδο του κατώτατου μισθού στις χώρες της Ευρώπης. Ουδέποτε ζήτησα μείωση του κατώτατου μισθού. Οι μισθοί στην Ελλάδα, μετά την δημοσιονομική προσαρμογή των τελευταίων ετών, έχουν μειωθεί πάρα πολύ και είναι ήδη σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Στην ομιλία μου, αναλύω το πώς η ανταγωνιστικότητα θα πρέπει να προέλθει από βελτίωση της παραγωγικότητας του συνολικού συστήματος και όχι από άλλη μείωση μισθών. Αυτό δυστυχώς αποσιωπήθηκε με αποτέλεσμα να δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις».

Δεν πρέπει να παίζουν όμως με αυτά τα πράγματα στην κυβέρνηση, ειδικά όταν τους ακούνε άνθρωποι που ζουν με 400 ευρώ το μήνα και είναι κι ευχαριστημένοι γιατί έχουν και δουλειά. Κι άλλωστε, πώς θα βγει η χώρα από την ύφεση αν κάποιοι μεθοδεύουν νέες μειώσεις μισθών στο όνομα της ανταγωνιστικότητας;

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. John d. Carnessiotis avatar
    John d. Carnessiotis 12/02/2013 19:31:27

    Απλώς, δεν θα βγει... Όχι όσο συνεχίζεται η ίδια πολιτική. Μη μυρηκάζετε την Κυβερνητική προπαγάνδα. Έλεος!
    Σε λίγο θα μας πείτε ότι δεν θα ληφθούν νέα μέτρα σε λίγους μήνες!

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 12/02/2013 19:33:12

    Ευχαρίστως να πάει και 450 ο βασικός. Αν βέβαια οι πολίτες έχουν τουλάχιστον δωρεάν ρεύμα και εξαφανιστούν τα χαράτσια.

    Επειδή αυτό δεν πρόκειται να γίνει, δεν θα ήταν καλύτερα να ανεβάσετε τον βασικό μισθό για να μπορούμε να πληρώνουμε και πιο εύκολα;

  3. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 12/02/2013 19:42:28

    Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΖΕΙ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΤΟΥ ΜΑΟ.....
    ΝΑΙ ΡΕ.....ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΜΙΑ ΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΜΑΟ, 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΗΝΙΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΙΑΤΟ ΡΥΖΙ ΑΤΜΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ.......

    ΤΡΑΓΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ.....ΑΠΛΑ.....!!!!!

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 12/02/2013 21:36:21

      Kαλά λέει ο Μέργος. Εν τω μεταξύ όμως, κατέβασε φίλε μου και τα δικά σου 5000-6.000 €, στα 600 για να μπορούμε να μιλάμε. Γιατί ένα τόσο φτωχό κράτος δε μπορεί να χρυσοπληρώνει τους σοφούς κηφήνες για να λένε ανοησίες. Όλοι με μισθούς πείνας. Και οι Βουλευτές και οι Γ.Γ και οι λοιποί λαμόγιοι. ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ. ΠΆΕΙ;;;;;

      • Μηχανολόγος avatar
        Μηχανολόγος @ Η Αλίκη των θαυμάτων 13/02/2013 09:29:45

        θα αστειεύεσαι βέβαια.Στα επίπεδα αυτά,το ετήσιο πακέτο
        είναι τουλάχιστον 150000 ευρώ.
        Χρυσοπληρωμένοι,όπως και ο κ.Γκαργκάνας,Προβόπουλος κ.τ.λ.Πληρώνονται πολύ καλά γιά να κάνουν αναλύσεις πως θα ξεζουμίσουν και άλλο τους ανθρώπους.Νομίζεις ότι μένουν στο Περιστέρι ή την Νίκαια?
        Ομως,και στις πολυεθνικές τα στελέχη παίρνουν μπόνους χιλιάδες ευρώ,και 100 ευρώ οι εργαζόμενοι.That's life

        • Hase avatar
          Hase @ Μηχανολόγος 13/02/2013 14:26:27

          Αντι να τον απολυσουν παραυτα, μας λενε παρε αυτα δειχνωντας αναμεσα στα σκελια τους. Θα μας βρουν ομως μπροστα τους στις επομενες εκλογες.

  4. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 12/02/2013 19:44:10

    Οπως οι κομμουνιστες ζουν σε ενα φαντασιωσικο κοσμο οπου ονειρευονται διαρκως "λαϊκες εξεγερσεις" με κοκκινες σημαιες και σφυροδρεπανα, ετσι και οι νεοφιλελευθεροι ζουν σε ενα αποστειρωμενο κοσμο απο λογιστικες εξισωσεις και μαθηματικα μοντελα, μεσα στα οποια οι ανθρωπο και οι αναγκες τους αντιμετωπιζονται ως ουδετετες "παραμετροι" που οφειλουν να επαληθευσουν το μοντελο. Υπαρχει βεβαια μια διαφορα αναμεσα στις δυο ιδεοληψιες. Η ιδεοληψια των κομμουνιστων (που βαφτιζεται ως ιδεολογια και που ειναι εξ ισου δογματικη και ακαμπτη οσο η θρησκοληψια) υποτιθεται οτι στοχευει στην υπερασπιση των δικαιωματων των κοινωνικα αναξιοπαθουντων και των αδικημενων. Η ιδεοληψια των νεοφιλελευθερων ειναι αποκομμενη απο την κοινωνια και -τελειως συμπτωματικα ! - συμπιπτει με τα συμφεροντα των τραπεζιτων και των μεγαλομετοχων που οταν μιλανε για "αναπτυξη" εννοουν το προσωπικο κερδος στο οποιο ελπιζουν. Εν τελει βεβαια, και οι δυο τροποι αναγνωσης της πραγματικοτητας ειναι εξισου καταστρεπτικοι για τα συμφεροντα μιας κοινωνιας που αποτελειται απο πραγματικους ανθρωπους κι οχι απο "ιστορικες συγκυριες" και οικονομικες "παραμετρους".

    • KOSTAS70 avatar
      KOSTAS70 @ Μ.Γ 12/02/2013 21:03:41

      +1000!

    • Θεριζόμενη Θύελλα avatar
      Θεριζόμενη Θύελλα @ Μ.Γ 12/02/2013 23:18:20

      '' Η ιδεοληψια των νεοφιλελευθερων ειναι αποκομμενη απο την κοινωνια και -τελειως συμπτωματικα ! – συμπιπτει με τα συμφεροντα των τραπεζιτων και των μεγαλομετοχων''
      H ουσιαστική διαφορά των δύο αυτών κόσμων, είναι οτι στον δεύτερο δε χωράνε, παρά μονάχα οι ''προνομιούχοι''. Η οπτική της ζωής που παραβλέπει την ανθρώπινη αξία, είναι αυτή του νεοφιλελευθερισμού ως πρακτική πολλές φορές ενδεδυμένη την λεοντή του σοσιαλισμού, το μανδύα του φιλελευθερισμού και ότι άλλο γίνεται να εξυπηρετήσει τα σχέδια των ασκούντων την εξουσία.

    • Θεριζόμενη Θύελλα avatar
      Θεριζόμενη Θύελλα @ Μ.Γ 13/02/2013 00:03:27

      H ουσιαστική διαφορά των δύο αυτών κόσμων, είναι οτι στον δεύτερο δε χωράνε, παρά μονάχα οι ''προνομιούχοι''. Η οπτική της ζωής που παραβλέπει την ανθρώπινη αξία, είναι αυτή του νεοφιλελευθερισμού ως πρακτική πολλές φορές ενδεδυμένη την λεοντή του σοσιαλισμού, το μανδύα του φιλελευθερισμού και ότι άλλο γίνεται να εξυπηρετήσει τα σχέδια των ασκούντων την εξουσία.

    • vangelis ... avatar
      vangelis ... @ Μ.Γ 13/02/2013 11:55:37

      Θεωρώ οτι είσαι με το σχόλιο σου εκτός απο υπερβολικά εύστοχος και μεστός, ρεαλιστής και απεικονίζεις σωστά τα δύο αυτά μοντέλα διαβίωσης.
      Well done.

  5. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 12/02/2013 19:44:52

    Αυτός που χρειάζεται προσαρμογή είναι ο κύριος Μέζος.
    Προτείνω:
    Δέσμευση της περιουσίας του και απαγόρευση εξόδου απο την χώρα. Επίσης το οικογενειακό του εισόδημα να πάει στα 586 μεικτά (κανένα 400άρι στο χέρι δηλαδή), μέχρι να συνέλθει. Είμαι και μεγαλόψυχος γιατί λέω να του δίνουμε τον σημερινό κατώτατο μισθό κι όχι τον ακόμη πιο μειωμένο που ονειρεύεται για μας......

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Γιώργος Αχαιός 12/02/2013 23:03:30

      !!!!!

  6. Γεωργία avatar
    Γεωργία 12/02/2013 19:55:46

    Στην χώρα του ΥΠΟΙΚ και του ΓΛΚ, όπου ανεστάλεισαν οι περικοπές. Σε αυτήν την χώρα.

  7. tasos1 avatar
    tasos1 12/02/2013 20:02:03

    Τώρα όλοι αντιλαμβάνεστε γιατί η κυβέρνηση Καραμανλή πήγε στο βυθό!
    Βρε γκουβερνόπαιδα, ποιος έδωσε το δικαίωμα στον εκτός τόπου και χρόνου Μέργο, να μιλάει;
    Αντώνη Σαμαρά, αυτό το καθηγητικό κατεστημένο έφαγε τον Καραμανλή...
    Χωρίς άλλα σχόλια...
    (Κανείς δε θέλει το κακό σου, πλην των ... συνεργατών σου) ...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ tasos1 12/02/2013 22:34:42

      Ακριβώς! Στείλε τον σπίτι του ΧΘΕΣ!!!

      • tasos1 avatar
        tasos1 @ Γεώργιος Τ. 13/02/2013 08:43:23

        "Γεώργιος Τ. " Το ΧΘΕΣ έγινε προχθές και ακόμα ούτε παραιτείται ούτε τον παραιτούν!
        Μη χάσει η ... Βενετιά βελόνι!

      • tak avatar
        tak @ Γεώργιος Τ. 13/02/2013 09:35:59

        Το χθες, μας έγινε προχθές
        το ζήτημα το επαχθές
        "παραίτηση" δεν είδα...
        το σήμερα θα γίνει χθες
        το έγκλημα το ειδεχθές
        σιγά και μη το ... "οίδα"!

        • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
          Πολεμικός Ανταποκριτής @ tak 13/02/2013 13:45:06

          ..Είναι γιατί προβλέπεται εκ των Συμβάσεών μας, να γίνει Μαλαισιανό το ύψος των μισθών μας!
          Ο Μέργος ήτανε λαγός και μάθετε να πάρει, μη βρίζετε το γάϊδαρο, σαν φταίει το ....Σαμάρι.
          Χα χα χα! Θα γίνουμε και ποιητές απ΄την παραφροσύνη.

          • tak avatar
            tak @ Πολεμικός Ανταποκριτής 13/02/2013 21:18:05

            Τα δυο σου χέρια πήρανε
            Μεργούλες και με δείρανε
            Μεργούλες και με δείρανε
            και τα μισθά κοντύνανε

  8. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 12/02/2013 20:05:38

    Μπορεί κανείς να πιστέψει ότι ο κ. Μέργος δεν είχε επίγνωση του αντίκτυπου που θα δημιουργούσε η δήλωσή του?

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ Καβαλιώτης 12/02/2013 20:34:49

      Nαι, γιατι ανθρωποι σαν κι αυτον ζουν αποκομμενοι απο την πραγματικοτητα, σε ενα αποστειρωμενο περιβαλλον απο ψυχρους ομοϊδεατες τους κι απο αυλοκολακες.

      • αιρετικός avatar
        αιρετικός @ Μ.Γ 12/02/2013 23:58:20

        Πολύ βολική ερμηνεία για τον Γ.Γ. Οικονομικών Μέργο (ενν. το αποστειρωμένο περιβάλλον)...Αλλά κι έτσι να είναι, δεν περιποιεί τιμή σε όσους τον τοποθέτησαν και τον διατηρούν στο πόστο του...Ας τον σουτάρουν, αν δεν τους εκφράζει τώρα...

    • giorgos ant avatar
      giorgos ant @ Καβαλιώτης 13/02/2013 12:46:31

      μπορεί κανείς να πιστέψει πως αυτός ο τύπος έκανε την δήλωση χωρίς να έχουν γνώση οι προισταμενοι του? Πρόεδρε στείλτον στη βίλα του.

    • Μυρριναίος avatar
      Μυρριναίος @ Καβαλιώτης 13/02/2013 14:08:26

      Μηπως η δήλωση δεν ήταν του Μέργου αλλά ο Μέργος ήταν απλά η φωνή που την είπε;

  9. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 12/02/2013 20:05:59

    Με κατι τετοιους ανοητους να χαλανε ολη την επικοινωνιακη εικονα της κυβερνησης σε χρονο dt δεν προκειται να δει προκοπη ο τοπος..Καποιος να τους μαζεψει...

    • Σκαρλάτος Νικόλαος avatar
      Σκαρλάτος Νικόλαος @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΙΜΟΣ 13/02/2013 08:36:13

      Την ανοησία την τρέμουν ακόμη και οι Θεοί, αλλά οι ανόητοι ούτε που το παίρνουν είδηση. Ανοησία κατά τον Ανστάϊν είναι να προσδοκάς διαφορετικά αποτελέσματα ακολουθώντας την ίδια μέθοδο. Ο "κύριος" αυτός έχει ξεπεράσει το όριο, διότι μετά απο τρία μνημόνια και το ΔΝΤ ν' αναγνωρίζει το λάθος του επιμένει στην ίδια ανόητη μέθοδο. "Δύο καθηγητές απόλλυται η πατρίς", είχε πει το 1924 ο Ελ. Βενιζέλος μετά το Σύμφωνο για αναγνώριση Μακεδονικής μειονότητας που υπέγραψαν στη Γενεύη ο Καθηγητής Ν. Πολίτης και ένας συνεργάτης του με το Βούλγαρο ομόλογο του στην ΚΤΕ Καλφώφ. Αυτούς αν τους αφήσουν ελεύθερους είναι σε θέση να πουλήσουν μέσα σε μια νύχτα την Ελλάδα και τους Έλληνες. Τα 600 ευρώ σήμερα, δεν είναι μισθός, αλλά χαρτζιλίκι. Όταν όμως δεν ξέρεις που πηγαίνεις δεν έχει σημασία ποιό δρόμο θ' ακολουθήσεις. Αλοίμονο στο Σαμαρά με τέτοιους συνεργάτες, γιατί χθές ήταν κάποιος άλλος.

  10. Storm.1a avatar
    Storm.1a 12/02/2013 20:07:09

    Πόσα παίρνει ο "κύριος";
    Να κατέβουν αμέσως στα 586 ευρώ.
    Δεν είναι τιμωρία, είναι ξεκάθαρη εισήγησή του.

  11. NIKAN avatar
    NIKAN 12/02/2013 20:17:57

    Αναφερόμενος ο κ.Μέργος σε μοναδιαίο κόστος εργασίας δεν αναφέρεται στην σχέση κόστους /παραγωγής ; Με βάση αυτόν τον συλλογισμό δεν πρόκειται άραγε για μια αναφορά στο γνωστό θέμα της χαμηλής παραγωγικότητας ;
    Δυστυχώς η ακαδημαική -τεχνοκρατική αντίληψη απαιτεί γνώση,σκέψη ή τουλάχιστον καλή πρόθεση.Στις σημερινές συνθήκες αυτό φαντάζει πάρα πολύ δύσκολο.

  12. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/02/2013 20:18:13

    ΕΝΑΣ μόνο τρόπος υπάρχει για να μας δείξει η κυβέρνηση ότι ο Μέργος παραφέρθηκε: να του δώσει τα παπούτσια στο χέρι. Όσο ο Μέργος παραμένει στο πόστο του, αυτό σημαίνει ότι η κυβέρνηση συμφωνεί μαζί του και ότι ο Μέργο απλώς μάς φανέρωσε τα μελλούμενα.

    • κύριος Χ avatar
      κύριος Χ @ Στέργιος 12/02/2013 21:04:17

      Ακριβως ακριβως ετσι ειναι.
      Αλλιως για να μην μας περνανε για παιδακια εντασσεται και η δηλωση αυτη του Μεργου σε τακτικη εισαγωγης του θεματος στο συγκεκριμενο θεμα. Δεν μπορουσε να φανταστει δλδ ο Μεργος οτι θα γινει τετοιοσ σαλος??? Ποιον κοροιδευουν, σε ποιον νομιζουν οτι μιλανε σε τελειως ηλιθιους πια?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ κύριος Χ 13/02/2013 00:09:08

        Φυσικά και είναι "τακτική εισαγωγής" του θέματος. Θυμηθείτε και τις στομφώδεις δηλώσεις Βρούτση στις αρχές Οκτωβρίου, ότι δήθεν "δεν είναι ώριμο για να ανοίξει το θέμα των αποζημιώσεων απόλυσης". Ένα μόλις μήνα μετά, θυμάστε πιστεύω αν ήταν... ώριμο ή όχι.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Στέργιος 13/02/2013 10:11:43

      Το οτι τον βαλανε να το πει για να ψαρεψουν αντιδρασεις ως η συνηθης τακτικη, δεν περναει απο το μαυαλο μας; Οποτε γιατι να τον απολυσουν;τη δουλεια που του ανεθεσαν εκανε, να μας προετοιμασει...
      Ε ρε βρεγμενη τεμπλα που χρειαζεται..

  13. 0030salvador avatar
    0030salvador 12/02/2013 20:18:58

    Καθηγητές και kiss my ass,θέσεις επιτελικές,μηδενικό έργο, μισθουλάρες και εμείς σε τοπικό επίπεδο να προσπαθούμε να μαζέψουμε τα ασυμμάζευτα,έλεος!

  14. John d. Carnessiotis avatar
    John d. Carnessiotis 12/02/2013 20:20:01

    4.750 ευρώ είναι, κατά τα επίσημα στοιχεία, ο μισθός των Γενικών Γραμματέων Υπουργείων...

    • Zame avatar
      Zame @ John d. Carnessiotis 12/02/2013 23:14:29

      & ο συγκεκριμενος + 30.000 το χρονο απο την συμ.στο ΤΧΣ. ..?

  15. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/02/2013 20:20:40

    Έτσι!

  16. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 12/02/2013 20:23:13

    Μόνο αν παραιτηθεί και γίνει αποδεκτή η παραίτησή του, θα πιστέψει ο κόσμος ότι ΔΕΝ τίθεται τέτοιο ζήτημα στα αλήθεια...

    • Tasos avatar
      Tasos @ Βατάτζης 12/02/2013 20:38:15

      Όπως είχε πεί και ο Παπακωνσταντίνου στο Παπαχελά (αφού του είπαν ότι είχε υποσχεθεί πως θα παραιτηθεί αν χρειαστούν νέα μέτρα... τότε...) "ε και τί έγινε αν παραιτηθώ?". Δυστυχώς τέτοια φιλοσοφία δεν έχουν μόνο στο βαθύ πασόκ αλλά και κάμποσα μπουμπούκια ακόμα εκτός πασόκ.
      Το κακό δεν είναι ότι τα είπε (και μάλλον θα τα πιστεύει κιόλας).
      Το κακό είναι ότι είχε πόστο όταν τα είπε, και το πόστο το έχει ακόμα.

      Εκτός κι αν όλα αυτά τα προκλητικά "αυτογκόλ" γίνονται σαν τέστ για να κόψουν αντίδραση της κοινωνίας (να βεβαιωθούν δηλαδή ότι είναι ακόμα στη νιρβάνα του φόβου και της μιζέριας, χωρίς δύναμη να αντιδράσει).
      Κατάντια...

  17. theo1611 avatar
    theo1611 12/02/2013 20:30:01

    Δυστυχώς δεν διαθέτουμε "macro" που γνωρίζουν τα "micro" ή τουλάχιστον είναι σε θέση να τα διαισθανθούν. Μακροκρατία στην ανάλυση, σοβιετοκρατία στη σύνθεση, ο χειρότερος συνδυασμός. Αυτό είναι που επικρατεί σήμερα και δεν μας βλέπω πως θα αρχίσουμε να τη σκαπουλάρουμε.

  18. mara avatar
    mara 12/02/2013 20:30:38

    Προσωπικά πιστεύω ότι ο κ. Μέργος καθότι πανεπιστημιακός και όχι πολιτικός εξέφρασε κάτι το οποίο, κατά την ταπεινή μου άποψη, επεξεργάζεται η κυβέρνηση.
    Και το σημαντικό αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί δεν είναι αν θα χαλάσει η εικόνα της κυβέρνησης αλλά αν είναι στα σχεδιά της η περαιτέρω μείωση του κατώτατου μισθού.

    • Tasos avatar
      Tasos @ mara 12/02/2013 20:42:10

      Πάλι τα ίδια όμως? Δε θυμόμαστε το ΣΕΒ που είχε βγεί να πεί - για την ακρίβεια στις τιμές - ότι πραγματι το εργατικό κόστος έπεσε και ότι οι τιμές/ανταγωνισμός εξαρτώνται πια από άλλα πράγματα?
      Αυτοί είναι ικανοί να τους πούνε να καταργηθεί ο θεσμός της μισθωτής εργασίας και της σύνταξης και να κάτσουν να το συζητήσουν κιόλας περισπούδαστα να δουν μήπως γίνεται!

    • WY avatar
      WY @ mara 12/02/2013 21:08:11

      ........................
      Quote
      Στον Φρίντμαν επίσης αποδίδεται η θεωρία του δόγματος του σόκ ή θεραπείας σοκ που βασίζεται στην ιδέα ότι μια οικονομική κρίση ή ένα γεγονός καταστροφής ή πολέμου είναι η ευκαιρία για μεγάλες αλλαγές και μεταρρυθμίσεις σε ένα κράτος. Η επιτυχία της πολιτικής αυτής βασίζεται στο γεγονός ότι ο φόβος και οι ενοχές για τα αποτελέσματα της κρίσης ή της καταστροφής κάνει τους πολίτες ανεκτικούς και απαθείς σε επαναλαμβανόμενες αλλαγές και μεταρρυθμίσεις ακριβώς επειδή πιστεύουν ότι κάτι άλλο χειρότερο έρχεται.
      Αρκετοί πιστεύουν ότι κάτι τέτοιο συνέβει και στη Μεγάλη Βρετανία επι πρωθυπουργίας Μάργκαρετ Θάτσερ με αφορμή τον πόλεμο στα Φώκλαντ ενώ και στη χώρα μας η πρόσφατη οικονομική κρίση αντιμετωπίζεται με το δόγμα του σόκ.
      Unquote

      Χωρίς σχόλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • Φοιτητης avatar
        Φοιτητης @ WY 12/02/2013 21:53:51

        " Ο οικονομικος καταναγκασμος ειναι κατι που η χωρα δεν θα επετρεπε ποτε να συμβει αν ηξερε τι προκειται να συμβει" -John Keynes

  19. foros1 avatar
    foros1 12/02/2013 20:34:21

    προτείνω οι μισθοί των Γ.Γ. να συνδεθούν με τον κατώτατο μισθό, πχ το 3πλάσιο!

    • Α avatar
      Α @ foros1 12/02/2013 21:02:36

      πολύ εύστοχο, αλλά γιατί με το 3πλάσιο και όχι ίσο;

      • euagelos avatar
        euagelos @ Α 12/02/2013 21:35:46

        Για να διατηρηθεί στοιχειωδώς η ταξική κοινωνία και να μη κατηγορήσουν οι... "εταίροι μας στην ΟΝΕ" ως "κομμουνιστές"!

  20. Ραβινος avatar
    Ραβινος 12/02/2013 20:43:31

    Ο κ Μεργος ζει στην χωρα οπου Πρωθυπουργος {δηλαδη απολυτος αρχοντας} ειναι ο Αντωνης Σαμαρας ο οποιος ψηφιστηκε γιατι εφερνε ενα καινουργιο πνευμα αξιοσυνης και αποδοτικοτητας στα πραγματα της χωρας .Πρεσβευε και πρεσβευει στην ενιαια κυβερνητικη χαραξη της πολιτικης στην χωρα !Αυτο προυποθετει ικανοτητα επιλογης των αριστο -κρατων στην ασκησης της και χωρις αυτην την ικανοτητα την οποια εχει εκχωρησει σε εναν ασχετο Σταματη {κατα την προσωπικη μου αποψη } δεν προκειται να οδηγησει πουθενα !Προσωπικα στην επαγγελματικη μου ζωη απο θεσεις ευθυνης επι 25 χρονια τετοια λουλουδια τυπου Μεργου και Βρουτση τα εστελνα στο σπιτι τους !Αυτο πρεπει να κανει και ο Α.Σαμαρας εκτος εαν τους εχει βαλει να κανουν τον λαγο οποτε ηθελεστα και παθεστα Αντωνη !Γκεγκε !

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ Ραβινος 12/02/2013 20:54:25

      Φοβάμαι αγαπητέ Ραβίνε, οτι η πλειοψηφία των προσφερόμενων ''στελεχών'' διαθέτουν οξύνεια, ήθος και ευθυκρισία απολύτως ανάλογη των προαναφερομένων. Τίγκα στους Μέργους και τους Βρούτσηδες είναι το πανέρι. Μην κοιτάτε εσείς που είχατε επιλογές!

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ Πέτρος 12/02/2013 21:07:46

        Aγαπητε Πετρο σωστα διακρινατε οτι η δυνατοτητα μου αφορουσε τον ιδιωτικο τομεα οπου υπηρχαν επιλογες αλλα στην περιπτωση των κυβερνητικων ''στελεχων'' ειναι πιο απλα τα πραγματα λυνονται με ενα τηλεφωνημα και ξανα πισω στο πανερι !Κατα το θεωρημα του Pareto παντα υπαρχει ενα 20 % των επιλογων που δημιουργει το 80 % των σωστων αποτελεσματων !Οταν στην τριμερη που επιλεγει τα ''στελεχη'' συμμετεχουν οι εκπροσωποι των συνεταιρων Χ΄΄σωκρατης & Πρωτοπαππας που εχουν θητευσει σε χιλιαδες παρακαμαρες ''επιλογων '' και απεναντι εχουν εναν δανδη Σταματη που δεν εχει μαθει να ακουει & δεν εχει αντιστοιχη τεκμηριωση αξιοσυνης των υποψηφιων παρα μονο εαν ειναι αποτυχοντες υποψηφιοι βουλευτες τοτε τι περιμενεις να γινει ? Απολυτως τιποτα !Αυτο που λυπαμαι ειναι που μεσα σ'αυτην την ασχετοσυνη του Μαξιμου παιρνει η μπορα και αυτον τον καθ'ολα αξιο Χρ.Λαζαριδη !Κριμα !

        • CRYSTAL SHIP avatar
          CRYSTAL SHIP @ Ραβινος 12/02/2013 21:27:59

          Φοβάμαι οτι έχετε απόλυτο δίκιο για τους ερασιτέχνες μαθητευόμενους μάγους του Μαξίμου Ραβίνε. Και δυστυχώς, η πλειοψηφία των συνωστιζόμενων αποτυχόντων προς ...αξιοποίηση, μόνο για το πανέρι κάνουν. Νομίζω άκλαφτοι πάμε.

        • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
          τηλέμαχος αναγνώστου @ Ραβινος 12/02/2013 22:17:53

          Επί Καραμανλή που ήτανε στην ίδια θέση και έπειτα Διοικητής του ΙΚΑ (ψιλοπράγματα δηλαδή) ποιός έφταιγε; Επί Μητσοτάκη που είχε αντίστοιχη θέση ποιός έφταιγε; Ο άνθρωπος έχει αξιολογηθεί ως ένα από τα 10 σπουδαιότερα οικονομικά στελέχη της παράταξης διαχρονικά. Κοιτάξτε λοιπόν λίγο στον καθρέφτη και αναρωτηθείτε μήπως κάνετε κάπου λάθος.

          • tasos1 avatar
            tasos1 @ τηλέμαχος αναγνώστου 13/02/2013 08:46:34

            Μεγάλο...

          • Ραβινος avatar
            Ραβινος @ τηλέμαχος αναγνώστου 13/02/2013 08:48:15

            Ως Διοικητης του ΙΚΑ που τυχαινει να ξερω την πολιτεια του σας διαβεβαιωνω οτι ηταν αοσμος,αγευτος ,ακαπνος {οπως λεμε στην γλωσσα του επιχειρειν } διαδεχτηκε τον Βαρθολομαιο λογω του σκανδαλου του.Η υπηρεσιακη νομεγκλατουρα του ΙΚΑ τον ειχε για το θεαθειναι κυβερνουσε και κυβερνα ακομη βεβαια.Παρατρεχαμενος σε top επιπεδο του κομματικου ιερατειου της ΝΔ ηταν και ειναι οχι μονο αυτος αλλα και πολλοι αλλοι του ακαδημαικου κατεστημενου !

          • tasos1 avatar
            tasos1 @ Ραβινος 13/02/2013 08:57:06

            Ραβίνε όλα τα ξέρεις! Απλά ο Σαμαράς δεν ξέρει μάλλον την ... παρέα!
            Του ... βόηθα με να σε βοηθώ και ούτω καθεξής!
            Μεγάλε πού τους βρήκες!

  21. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 12/02/2013 20:58:35

    Τον “άδειασε” λέει το υπουργείο οικονομικών
    ε και;
    ο ίδιος ανασκεύασε; οχι
    άρα επιμένει έμμεσα στην άποψη του.
    οπότε τι τον κρατάνε στη θέση του;
    και δεν ανήκει ούτε στο πασοκ ουτε στη δημαρ για να υπάρχει ο αντίλογος της κυβερνητικής συνοχής.
    Ευκαιρία να μάθει πως ζει μια οικογένεια έχοντας ως μόνο έσοδο το επίδομα απο το ταμείο ανεργίας.

  22. dim avatar
    dim 12/02/2013 21:16:35

    Ο Σαμαράς πρέπει να τον καλέσει αύριο το πρωί, να του ζητήσει να ακούσουνε και οι 2 μαζί την ομιλία του, και να του ανακοινώσει την απόλυση του, εξηγώντας του ότι τέτοιες απόψεις δεν γίνονται αποδεκτές για μέλη του οικονομικού επιτελείου αυτής της κυβέρνησης....

    • dim avatar
      dim @ dim 12/02/2013 23:29:12

      Ούτε μια στο εκατομμύριο...

      Οποιοδήποτε νέο μέτρο που συνεπάγεται μείωση σε μισθούς, συντάξεις ή αύξηση φόρων, σημαίνει αυτόματα πτώση της κυβέρνησης, κατάρρευση της ελληνικής οικονομίας, και καταστάσεις που θα οδηγήσουν σε εθνικές καταστροφές...

      Κανένας δε το επιθυμεί αυτό, εκτός από τα άκρα (Σύριζα και ΧΑ), αλλά δε θα τους κάνει το χατίρι ούτε η κυβέρνηση, ούτε οι εταίροι μας...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ dim 12/02/2013 23:48:57

        Μη στοιχηματίζεις με τέτοιες αναλογίες. Κινδυνεύεις να εκτεθείς.

  23. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 12/02/2013 21:20:07

    Από ανθρώπους που μισθώνονται με 100 και 200 χιλιάρικα το χρόνο δεν περιμένω τίποτα καλύτερο.
    Πάντως, ο κυριώτερος παραγοντας ανταγωνιστικότητας είναι η ζήτηση των προϊόντων μιας χώρας και αυτό εξαρταται από την ποιότητα, τη μαρκετινγκ, και πολλά άλλα. Με τη λογική του κου. Μέργου θάπρεπε η Γερμανία να μην είναι ανταγωνιστική καθόλου αφού ο κατώτερος μισθός της είναι πολλαπλάσιος του ελληνικού. Φαίνεται άκουσε τα τσιτάτα του Άγίου Μαλαχία ο κος. Μέργος.

  24. Α avatar
    Α 12/02/2013 21:20:28

    Τελικά αυτοί οι ¨πανεπιστημιακοί¨ έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα;
    Αν δεν έχουν, δεν πρέπει να καταλαμβάνουν τέτοιες θέσεις.

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Α 13/02/2013 08:49:41

      Είναι τα μεγαλωμένα "φυτά", που απλά πιάνουν ... χώρο! Όπως λένε στο χωριό μου!

  25. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/02/2013 21:24:33

    Μερικοι βιαζονται να εξασφαλισουν θεση στο ελικοπτερο.

    • ΛΜ avatar
      ΛΜ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/02/2013 22:26:28

      Σιγά μην είναι μόνο ένα το ελικόπτερο.....

      • ΛΜ avatar
        ΛΜ @ ΛΜ 13/02/2013 11:04:44

        Όοοολοι θα επιβιβασθούν και μετά τα ελικόπτερα θα υποστούν βλάβη εν πτήση!!!

  26. kostis avatar
    kostis 12/02/2013 21:29:36

    πολυ καλα τα λεει ο Μεργος. Φτανει οι οι λαικισμοι και δογματισμοι που μυριζουν ναφθαλινη και σοβιετια. Ο κατωτερος μισθος ειναι ενας ψευτικος μανδυας προστασιας. Αν η επιχειρηση παει καλα, ο επιχειρηματιας δεν θα μεινει στον κατωτερο μισθο σε εργαζομενο που αξιζει. Αν δε παει καλα η επιχειρηση ουτε αυτα θα παρει η μπορει να απολυθει κιολλας. Αρα φτανει τα υποκριτικα δακρυα για την εργατικη ταξη που δεν παει στον παραδεισο..

    • euagelos avatar
      euagelos @ kostis 12/02/2013 21:43:44

      Επιχείρηση που δεν μπορεί να εξασφαλίσει το φαΐ στος εργαζομένους της πρέπει να κλείνει και μάλιστα γρήγορα για να μην επιβαρύνει περεταίρω την κοινωνία.
      Διότι είτε τους εκμεταλλεύεται αγρίως πράγμα το οποίο ευτυχώς θεωρείται ακόμη κακό από την πλειοψηφία των ανθρώπινων όντων, είτε δεν περπατάει το προϊόν της. Μετά, είτε ψάχνουμε να δούμε γιατί δεν περπατάει το προϊόν, (φόροι, ακριβό νόμισμα κλπ) και διορθώνουμε το πρόβλημα για να μη κλείσουν κι άλλες, και αν λύσουμε αυτό το πρόβλημα χωρίς βελτίωση, τότε ψάχνουμε άλλο προιόν να παράγουμε.

      • Σκαρλάτος Νικόλαος avatar
        Σκαρλάτος Νικόλαος @ euagelos 13/02/2013 08:53:37

        Συμφωνώ απόλυτα Ευάγγελε, διότι η ανάπτυξη και η ανταγωνιστικότητα μιας οικονομίας δεν εξαρτώνται απο τους χαμηλούς μισθούς, αλλά κυρίως απο τον εκσυγχρονισμό και τις διαρθρωτικές μεταβολές, την τεχνολογική πρόοδο, την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας, το μέγεθος της αγοράς και το θεσμικό πλαίσιο. Αντίθετα, ως παράγοντες που εμποδίζουν την οικονομική ανάπτυξη αναφέρονται απο τα οικονομικά εγχειρίδια οι ατέλειες της αγοράς, ο φαύλος κύκλος της πενίας και το διεθνές μιμητικό αποτέλεσμα. Μου είναι αδιανόητο να τ' αγνοεί αυτά ο Γ.Γ του Υπουργείου Οικονομικών, εκτός και εάν το μόνο του προσόν είναι η κομματική του δράση στην αφισσοκόληση. Τα Δημόσια πρόσωπα, οφείλουν να λένε δημοσίως τις προσωπικές τους απόψεις, αλλά όταν διαφωνούν με την εφαρμοζόμενη πολιτική και το κοινό αίσθημα παραιτούνται ή τους παραιτούν.

        • euagelos avatar
          euagelos @ Σκαρλάτος Νικόλαος 13/02/2013 11:01:00

          Τα οικονομικά εγχειρίδια συντάσσονται από οικονομολόγους και όχι από πολιτικούς! Αφού είναι, όπως σωστά λες, "αδιανόητο να τα αγνοεί αυτά ο Γ.Γ του Υπουργείου Οικονομικών", τότε τι μένει να υποθέσουμε για την περίπτωσή του αλλά και των συνοδοιπόρων του?
          Καιρός να δούμε την αλήθεια κατάματα. Εγώ το έχω ξαναπεί, η διαχείριση της εξουσίας εντός ευρωζώνης είναι πολύ προσοδοφόρα υπόθεση για τους διαχειριστές. Είναι δύσκολο να έχεις τέτοια καρέκλα και να έχεις τη δύναμη να παραιτηθείς, ή να αποφασίσεις να πάρεις πραγματικά την τύχη της χώρας και του λαού στα χέρια σου. Είναι πολύ δελεαστικό, εύκολο και βολικό να κάνεις το υπάκουο παιδί, να πέφτει ο μισθός και τα πακέτα της... ΕΟΚ, ΕΕ, ΟΝΕ και όταν ο βόθρος ξεχειλίζει και σε πάρουν είδηση, να επικαλείσαι "λάθη" των "ανωθεν", "διεθνείς δεσμεύσεις της χώρας", "ευρωπαϊκό κεκτημένο", "τήρηση των υπογραφών των προηγούμενων κυβερνήσεων", "παραλαβή καμμένης γης από τους προηγούμενους" κλπ. Μετά να την κοπανάς για καμιά προεδρία οργανισμού (του Δημοσίου) ή πανεπιστημιακή έδρα.
          Ούτε περίπτερο δεν μπορεί να σταθεί έτσι, όχι χώρα!

      • ano avatar
        ano @ euagelos 13/02/2013 11:15:50

        ++

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ kostis 12/02/2013 21:50:40

      Εδω κανουμε μοκο σε λαϊκισμους και δογματισμους, αποδεδειγμενα ψευτικους, τυπου "ο ανταγωνισμος μειωνει τις τιμες", "οι μειωσεις μισθων θα πανε στις τιμες, επομενως μην φοβαστε την εσωτερικη υποτιμηση", "ολες οι αγορες λειτουργουν σε συνθηκες πληρους ανταγωνισμου (και ας λειτουργουν μονο τα χρηματιστηρια ετσι) αρα τα αγαθα διατιθενται σε αριστες τιμες καθως και απειρους αγοραστες και πωλητες εχουμε και τελεια πληροφορηση και τελειως ομοιογενοποιημενα προϊοντα και κανενα εμποδια εισοδου δεν θετει καμια επιχειρηση σε αλλη και τα αγαθα πωλουνται με μηδαμινο περιθωριο κερδους (το οποιως αυξανει καθε μηνα),κτλ" και γενικως ολες τις φιλελε βλακειουλες. Μερικες λαϊκοφιλες "σοβιετικοβλακειουλες" οπως λετε, σας πειραξαν;

    • mara avatar
      mara @ kostis 12/02/2013 21:57:58

      Aγαπητέ Kωστή απο αυτά που γράφεις αντιλαμβάνομαι ότι σε χωρίζει άβυσσος με τον ιδιωτικό τομέα. Αν δεν υπάρξει δίκτυ προστασίας δεν θα υπάρχουν καν μισθοι θα καθιερώσουν το χαρτζιλίκι. Ποιος θα τους ελέγξει?
      Σε ένα μήνα δε θα υπάρχει η εθνική συλλογική σύμβαση. Ο καθένας θα κανει ότι θέλει με επιχειρησιακές και ατομικές συμβάσεις
      Την επιχείρηση την ενδιαφέρει το κέρδος. Για ποιό λόγο να κάνει αυξήσεις όταν έξω περιμένουν 2.000.000 άνεργοι και περνά στον εργαζόμενο το μήνυμα "αφούς έχεις δουλειά μη μιλάς". Με το τελευταίο σχόλιό σου συμφωνώ, ναί θα απολυθεί αλλά έτσι ήταν πάντα ο ιδιωτικός τομέας.

      • kostis avatar
        kostis @ mara 12/02/2013 23:55:29

        αγαπητη μου Μαρα τραβαω καρο 30 χρονια στον ιδιωτικο τομεα και απασχολω εργαζομενους. Δεν ξερω ποια ειναι η δικη σου σχεση με τον ιδιωτικο τομεα αλλα οι κανονες τις αγορες ειναι πολυ ισχυροτεροι απο οποιοδηποτε νομο προστατευτικο. Ο εργαζομενος προστατευεται μονο απο την κερδοφορια της επιχειρησης. Και να θυμασαι πως κανενας εργοδοτης δεν θελει να χασει ενα σωστο και αποδοτικο εργαζομενο. Θα του δωσει κατι παραπανω για να τον κρατησει..

        • sotrod avatar
          sotrod @ kostis 13/02/2013 02:27:56

          Βρε Kostis , αντε και να δεχτω οτι εσυ εισαι αυτος που θα ανταμειψει τον σωστο και αποδοτικο εργαζομενο , αλλα δεν καταλαβαινεις οτι ο ανταγωνιστης σου που θα εχει χαμηλωσει το κοστος παραγωγης του λογω μειωσεως των μισθων , θα σε εξαφανισει εσενα ,δηλ η επιχειρηση σου δεν θα εχει κερδοφορια οπως λες για να προστατευσει τον εργαζομενο . Οποτε η θεωρια σου παει στον απατο , θ αναγκαστεις κι εσυ να χαμηλωσεις μισθους για να επιβιωσεις , μα....δεν το καταλαβαινεις ? Θα θελεις να αγιασεις και δεν θα σ αφηνουν . Το προτυπο του κυριου πρωθυπουργου ειναι να γινουμε Ινδια , Βραζιλια , Κινα , Τουρκια , δεν ξερω αν μπορω να ανεβασω το βιντεο που το λεει σ ενα σποτ . Φυσικα ξερεις τι μισθους περνουν εκει οι εργαζομενοι , να αναφερω την Τουρκια που εχω παει , 600 τουρκικες λιρες , δλδ 300 ευρω , λοιπον εκει ειναι ο πατος (ελπιζω δλδ) .

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ sotrod 13/02/2013 10:21:42

            Ισως ο Κωστης να αναφερεται σε μικρες οικονομικες μοναδες ιδιωτ τομεα αλλα ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι το κεφαλαιο κανει παρτυ. Δικαιωματα που πασκιζε δεκαετιες να τα περιορισει, τωρα κοβονται και με το νομο. Και το παιζει και προβληματισμενο.
            Θελει η π....να να κρυφτει κι η χαρα δεν την αφηνει.

          • kostis avatar
            kostis @ Ρηνα 13/02/2013 11:46:05

            αγαπητη ρηνα, μιλας για επιχειρησεις εντασεως εργασιας.. Εκει φυσικα δεν μπορουμε να ανταγωνισθουμε τριτοκοσμικες χωρες. Εγω μιλαω για επιχειρησεις εντασεως κεφαλαιου. Επιχειρησεις που διακρινονται για την οργανωση, την καινοτομια, την εφευρετικοτητα, την ποιοτητα. Εκει ειναι το δικο μας συγκριτικο πλεονεκτημα. Εκει δεν υφισταται θεμα κατωτερου μισθου και λοιπες αηδιες, αλλα το τι μπορει να προσφερει καθε εργαζομενος σε οσα ανεφερα παραπανω. Αυτη ειναι η συγχρονη αντιληψη επιχειρηματικοτητας. Ευχαριστω για το σχολιο σου παντως..

  27. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 12/02/2013 21:31:20

    Το υπουργειο να τον απολυσει αμεσα. Οποιαδηποτε αλλη αντιδραση δειχνει οτι απλα του ανθρωπου του ξεφυγε κατι που η κυβερνηση το επεξεργαζεται εδω και καιρο.

    Αλλωστε, με μεσοσταθμικες μειωσεις μισθων 40% εχουμε βιωσει εσωτερικη ανατιμηση 10% την τελευταια τριετια. Για να επιτευχθει εκεινη η εσωτερικη υποτιμηση του 30% που θελουμε, μια περαιτερω μειωση μισθων, δεν μπορει, θα την κανει την δουλεια της αυτη τη φορα...

    ΥΓ. Αρθρο στην σημερινη El Pais λεει πως αμερικανικος κολοσσος βλεπει την Ισπανια να εκθρονιζει την Γερμανια γιατι με τοσες μειωσεις μισθων στην πρωτη θα γινει πολυ ανταγωνιστικη αν προχωρησουν και οι "διαρθρωτικες" αλλαγες που αφορουν καταργηση "λαϊκιστικων αναρχοκομμουνιστικων αναχρονισμων" οπως κατωτατοι μισθοι, δωρο Χριστουγεννων, αδειες, ασφαλιστικες εισφορες εργοδοτων, κτλ. Βλεπεις, οι παγωμενοι μισθοι στην Γερμανια εδω και μια δεκαετια εχουν αρχισει να ζητουν αυξηση και με κατι πρεπει να φοβηθουν οι Γερμανοι και που αλλου να χτυπησεις αν οχι στην αλαζονεια του Γερμανου για την οικονομια του; Εξαλλου, οπως ελεγε και γερμανικη εφημεριδα πριν καιρο, η Γερμανια χρειαζεται μειωσεις μισθων για να διατηρησει την ανταγωνιστικοτητα της εναντι χωρων σαν την Ελλαδα και την Ισπανια που εχουν προχωρησει σε τοσες μειωσεις μισθων, αν θελει να διατηρησει την ανταγωνιστικοτητα της εναντι των τελευταιων. Φυσικα, κατι τετοιο θα αναγκαζει σε ξανα μανα μειωσεις μισθων σε Ελλαδα και Ισπανια, κοκ. Μηδεν εις το πηλικΙον το αποτελεσμα...

    • dim avatar
      dim @ Φοιτητης 12/02/2013 23:24:37

      Η μέση μείωση των μισθών είναι στο 22%, ενώ και η ανατίμηση δεν είναι τόσο υψηλή όσο αναφέρεις... Μην υπερβάλλουμε, είναι ήδη δύσκολη η κατάσταση, μη δημιουργούμε και λάθος εντυπώσεις...

      • Φοιτητης avatar
        Φοιτητης @ dim 12/02/2013 23:42:11

        Εχετε μεινει πισω στη μεσοσταθμικη μειωση μισθων. Ειναι ανω του 30% και απλα προσθεσα και αυτες που θα συμβουν σε 2 μηνες με την ληξη σχεδον ολων των ΣΣΕ και υπογραφη ατομικων/επιχειρησιακων. Δεν ξερω αν μπορειτε να το αντιληφθειτε, αλλα ΕΣΣΕ ΤΕΛΟΣ! Ποιος θα το ελεγε πριν 5 χρονια οτι θα κανουν κατι τετοιο και εμεις θα κοιταμε; Οσο για την εσωτερικη ανατιμηση ειναι οσο σας την λεω. Αποτελει το αθροισμα του σωρευτικου ετησιου πληθωρισμου απο το 2009. Αυτη τη στιγμη ξεπερνα και το 10%, αφου συνεχιζουμε να εχουμε πληθωρισμο.

        • dim avatar
          dim @ Φοιτητης 13/02/2013 13:53:10

          Έως και τον Αύγουστο του 2012 ήταν 21,72%

          Από εκεί και πέρα δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία ακόμα... Όταν βγούν τα επίσημα στοιχεία εδώ ειμαστε να τα σχολιάσουμε...

  28. someone avatar
    someone 12/02/2013 21:32:15

    TRUTH TEAM επιτελους καποιος λεει την αληθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ someone 12/02/2013 21:57:54

      Παροτι ο εκπροσωπος του ΣΕΒ εχει πει οτι οι μειωσεις μισθων δεν φερνουν αυξηση της ανταγωνιστικοτητας, οσες σε πληθος κι ενταση κι αν ειναι; Να ξερετε αραγε καλυτερα εσεις απο τους επιχειρηματιες τα περι ανταγωνιστικοτητας; Να φανταστω... Οικονομολογος; Θεωριες, θεωριες και παντα καταληγουν να βγαζουν τα μεντιουμ αξιοσεβαστη επαγγελματικη ενασχοληση. Καταλαβαινω απολυτα. Και για αυτο διαλεξα την λογιστικη κατευθυνση στην οικονομικη μου σχολη. Τουλαχιστον να καταγραφω πεπραγμενα, οχι να μαντευω πραγματα με χιλιαδες προϋποθεσεις και ceteris paribus...

  29. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 12/02/2013 21:48:37

    ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΓΙΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ-ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΣΤΟΝ ΙΔ.ΤΟΜΕΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ ΤΑ ΨΗΦΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ. ΜΕΓΑΛΕΙΑ ΣΤΑ ΖΑΠΕΙΑ..................

    • ΧΡΗΣΤΟΣ Λ avatar
      ΧΡΗΣΤΟΣ Λ @ Σαρακατσανος 12/02/2013 22:21:27

      ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ

  30. ανδρεας avatar
    ανδρεας 12/02/2013 21:52:28

    Δεν ειναι τυχαιο που τα λεει...κατι ξερει παραπανω απο ολους εμας.......πετανε το δολωμα βλεπουν αντιδρασεις και συνεχιζουν ακομα καλυτερα το εργο τους...............

  31. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 12/02/2013 22:14:19

    ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ Ο ΔΗΜ. ΒΑΡΤΖΟΠΟΥΛΟΣ. ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΣΠΑ Ο ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΓΙΑ ΧΡΗΜ/ΣΗ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΩΝ....................

  32. μακεδων avatar
    μακεδων 12/02/2013 22:20:40

    Στη χώρα του χρηματιστηρίου , των swaps , της χλιδής και των εξυπηρετησεων των μεγάλων συμφερόντων ζει ο κύριος

  33. ΧΡΗΣΤΟΣ Λ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ Λ 12/02/2013 22:23:04

    σωστος

  34. υαλτις avatar
    υαλτις 12/02/2013 22:46:07

    "Στην ομιλία μου, αναλύω το πώς η ανταγωνιστικότητα θα πρέπει να προέλθει από βελτίωση της παραγωγικότητας του συνολικού συστήματος και όχι από άλλη μείωση μισθών. Αυτό δυστυχώς αποσιωπήθηκε με αποτέλεσμα να δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις».
    Εχετε παραφρονήσει;Μα ο ανθρωπος λέει ακριβώς το αντίθετο.Να μην γίνουν μειώσεις μισθών!!!

  35. Λιογκος avatar
    Λιογκος 12/02/2013 22:46:54

    Το άσχημο και λυπηρό είναι ότι υπάρχουν πολλοί σαν τον Μέργο στην κυβέρνηση...μην εθελοτυφλείτε!

  36. MCMLII avatar
    MCMLII 12/02/2013 22:49:12

    Δυο παρατηρήσεις για το άρθρο.

    1) Δεν υπάρχει αυταπόδεικτα λάθος στο συλλογισμό του κ. Μέργου και άδικα του επιτίθεσθε. Το αν η παραγωγικότητα της χώρας δικαιολογεί τον Α' ή Β' μισθό είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα από το αν μπορεί κανείς ή όχι να ζήσει με αυτό τον μισθό και μην καμώνεστε πως δεν αντιλαμβάνεστε την διαφορά. Δεν γνωρίζω τα μαθηματικά εργαλεία και μοντέλα που χρησιμοποιεί για να υπολογίσει τον "λογικό" σε σχέση με την παραγωγικότητα της χώρας κατώτατο μισθό, πιθανόν να έχει δίκιο ή άδικο. Ας το κρίνουν οι οικονομολόγοι. Αντί να εστιάσετε στους ενδεχομένως λανθασμένους υπολογισμούς του, τον κατηγορείτε ότι ο μισθός αυτός δεν είναι αρκετός για να ζήσει κάποιος και ότι χαλάει την επικοινωνιακή εικόνα (ποια;) της κυβέρνησης.

    2) Με την άποψη του κ. Μέργου μπορεί κανείς να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει, αλλά όλη η βάση της συζήτησης είναι λάθος. Ποιος δίνει το δικαίωμα σε στέλεχος της κυβέρνησης να παίρνει θέση στον καθορισμό κατώτατων μισθών στον ιδιωτικό τομέα; Για τη δουλειά αυτή μπορούν να αντιμάχονται οι συνδικαλιστικοί φορείς των εργαζομένων και των εργοδοτών τους, τι δουλειά έχει ο γ.γ. οικονομικών να εκφέρει (μεροληπτικώς μάλιστα) γνώμη. Το ότι η ΝΔ είναι το κόμμα που στηρίζει τους εργοδότες και το κεφάλαιο (όπως φάνηκε ξεκάθαρα και με το θέμα της επιστράτευσης των απλήρωτων ναυτεργατών) είναι δεδομένο και καλά κάνει αφού αυτή είναι η πολιτική της θέση και αυτό αναμένεται από αυτήν. Γιατί όμως, αντί να αφήσει τα σχετικά όργανα της κοινωνίας να κάνουν τη δουλειά τους, επεμβαίνει; Αυτή είναι η (λανθασμένη) ιδέα τους περί φιλελευθερισμού;

    Και ένα υστερόγραφο: όσοι ζητούν την κεφαλή του επί πίνακι μάλλον δεν έχουν ιδέα για την τρομακτική ένδεια σοβαρών, αφοσιωμένων και εργατικών στελεχών (δεν ξέρω αν ο κ. Μέργος είναι τέτοιος) που έχουν τα κόμματα και το πόσος χρόνος θα απωλεσθεί μέχρι να κατατοπιστεί ο επόμενος (που πιθανόν να είναι το ίδιο καλός ή κακός με τον αποχωρούντα). Ας δουν ποιους έβαλε ο κάθε αρχηγός κόμματος στις λίστες του στις προηγούμενες εκλογές και θα καταλάβουν...

  37. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 12/02/2013 22:49:15

    Οι Γ.Γ. εκφράζουν την κυβερνητική πολιτική στα Υπουργεία και τις Υπηρεσίες. Αν δεν το κάνουν, πάνε σπίτι τους. Αν τον κρατήσει η κυβέρνηση, δημιουργείται μείζον θέμα, γιατί σημαίνει ότι συμφωνεί...

  38. Tabula Rasa avatar
    Tabula Rasa 12/02/2013 22:50:40

    Πολύ καλά τα λέει ο κ. Μέργος. Βουλιάζετε στον υλισμό κι έχετε αναγάγει τα Ευρώ σε πανάκεια. Μπορείτε μια χαρά και σε καλύβες, τρώγοντας ρίζες και ακρίδες. Επιστροφή τώρα, στην αγνή πρωτόγονη ζωή. Μη βγάλετε άχνα. Μπουσουλιστά και υπάκουα, όλοι στο δρόμο που μας στρώσαν οι βολεμένοι, τα πρόθυμα υπαλληλάκια, των αγίων δανειστών - τοκογλύφων.

  39. roadrunner avatar
    roadrunner 12/02/2013 23:43:40

    Μου κάνει τρομερή εντύπωση, η μονομέρεια αυτών των προσωπικών απόψεων του ΓΓ. Δηλαδή, η οικονομία είναι ζημιωμένη και μη-ανταγωνιστική μόνο λόγω του εργατικού κόστους ;
    Αν, για παράδειγμα, έχω ένα τουριστικό προϊόν που διατίθεται με ελαχιστοποιημένο εργατικό κόστος, (άρα, ανταγωνιστικό κατά Μέργο) που παράγεται πχ από πενιχρά αμειβόμενους εργαζόμενους, αλλά ταυτόχρονα ο επιχειρηματίας φοροδιαφεύγει, σε τι ωφελείται η οικονομία; Εκτός, αν ο κ. καθηγητής, έχει κάνει θεωρητικές υποθέσεις, ότι όλες οι υπόλοιπες παράμετροι που καθορίζουν την ανταγωνιστικότητα είναι σε ιδανικά επίπεδα, οπότε και προτείνει μια θεωρητικού επιπέδου λύση. Μόνο, που κάτι τέτοιο, δεν νομίζω ότι, επιτρέπεται να το κάνει, από τη θέση του ΓΓ του υπουργείου οικονομικών (και όχι απλά του θεωρητικού καθηγητή).
    Επίσης, με εντυπωσιάζει η έλλειψη συντονισμού: από την μια ο κ.Στουρνάρας να επιδιώκει αναπροσαρμογή των όρων του μνημονίου στο εξωτερικό, προς όφελος της χώρας, και από την άλλη ο υφιστάμενός του, να «στοχοποιεί» και να ενοχοποιεί τον κατώτατο μισθό, ως μια αιτία για την αποτυχία της οικονομίας. Αυτές οι δυο θέσεις, δεν φαίνονται να κινούνται σε αντίθετες κατευθύνσεις;
    Δεν υπάρχει συντονισμός ή συμβαίνει κάτι άλλο ;

  40. λαλακης avatar
    λαλακης 12/02/2013 23:46:35

    H ανταγωνιστικοτητα της οικονομιας ειναι μεγεθος που δεν εχει να κανει
    μονο με τους μισθους.
    Βασικοτεροι παραγοντες ειναι αλλοι.
    Για να δωσω ενα παραδειγμα πχ στη Σομαλια η την Αγκολα μπορεις να βρεις
    εργαζομενο για ενα σαντουιτς την ημερα.
    Χωρις υπερβολες.
    Ωστοσο δεν αποτελουν ανταγωνιστικες οικονομιες σε καμια περιπτωση ,μαλιστα
    αποφευγονται για επενδυσεις.
    Οι μονοι που επωφελουνται ειναι οι κρατικοι αξιωματουχοι -μαφια που εχουν
    παραλληλα επιχειρησεις.
    Η διεφθορα οι ταραχες και η μαφια αποκλειουν εκει καθε προσπαθεια για ανοιγμα υγιους επιχειρησησης. Γι αυτο και πεθαινει κοσμος απο πεινα.
    Αρα η ανταγωνιστικοτητα εχει να κανει περισσοτερο με το ποσο ακριβο
    ειναι το κρατος ποσο εμποδιζει τον ανταγωνισμο , την ασφαλεια,τη διεφθορα
    και γενικα τους θεσμους.
    Η Σουηδια πχ ειναι ανταγωνιστικη χωρα με ψηλους μισθους λογο διαφανειας
    και θεσμων . Το ιδιο και ο Καναδας.
    Αυτα αραγε ο κ Μεργος δεν τα ξερει;
    Αν οχι τοτε δε θα πρεπε να ηταν ουτε καθηγητης αλλα ουτε και εκει που ειναι.
    Εαν μια χωρα ειναι διεφθαρμενη εχει γραφειοκρατια και χρεωνεται για να διοριζει συνεχως και τσαμπα να δουλευουν στον ιδ τομεα η εξισωση δε βγαινει.
    Η κομμουνιστικη Αλβανια ηταν ανοιχτο στρατοπεδο συγκεντρωσης και
    δουλευαν σχεδον τσαμπα αλλα κατερρευσε.
    Ειναι να απορεις πως πραγματα που μπορει να μαθει και μαθητης γυμνασιου
    δεν τα ξερουν καθηγητες Πανεπιστημιου

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ λαλακης 13/02/2013 10:31:02

      Λαλακη ειναι γιατι εδω ποτε κανεις δεν καταπιανεται με τα δυσκολα. Αυτα που λες ειναι τα δυσκολα ενω το να παρεις ενα καταλογο και να αρχισεις αδιακριτως να κοβεις ειναι πανευκολο. Αραγε γιατι χρειαζομαστε τοσους σπουδαγμενους στη κυβερνηση; αυτα και ενας μαθητης Λυκειου μπορουσε να τα κανει και με λιγοτερο μισθο. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι αυτοι ηρθαν για να προσφερουν εξειδικευμενες υπηρεσιες.

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Ρηνα 13/02/2013 10:35:48

        Για να μην πω για το ΔΝΤ που μας μπαφιασαν ν ακουμε για την τεχνογνωσια που θα προσφερε. Τα λαθη του ειναι η τεχνογνωσια;;
        Πιστευω οτι τα οικονομικα ειναι τα απονερα της υποθεσης. Τα κινητρα ειναι πολιτικα και κοινωνικα και κινουνται προς καποια κατευθυνση. Εξυπηρετειται καποιος στοχος που χρειαζεται ολο αυτο το σκηνικο.

  41. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/02/2013 23:47:56

    Τον συγκεκριμένο "κύριο" τον θυμάμαι σε close up τηλεοπτικό πλάνο να χειροκροτεί (!) ενθουσιωδώς ανάμεσα στο κοινό, την ώρα που ο μακαρίτης Έβερτ είχε μόλις εξακοντίσει το αμίμητο "Καρ-δί-τσα! Καρ-δί-τσα!" στη γνωστή προεκλογική ομιλία το 1996. (Ο Μέργος ήταν τότε υπεύθυνος για τη σύνταξη του αγροτικού προγράμματος της ΝΔ και ήταν επόμενο να βρίσκεται ανάμεσα στο κοινό στις ομιλίες που έγιναν στη Θεσσαλία.) Οπότε, από την αντίδρασή του εκείνη μπορείτε πιστεύω να καταλάβετε περί τι επιπέδου "επιστήμονος" πρόκειται...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Αυριανιστής 13/02/2013 09:07:05

      Ἀπό αὐτό βγάζεις ἐσύ συμπεράσματα γιά τό τί σόϊ ἐπιστήμονας εἶναι;

      • WY avatar
        WY @ Κυθήριος 13/02/2013 13:42:12

        Kαί νά ήταν ό μόνος!!!

        Αλλοίμονο στούς φοιτητές τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  42. δημης avatar
    δημης 13/02/2013 00:10:25

    ΑΣ ΠΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ...

  43. MCA. avatar
    MCA. 13/02/2013 00:10:57

    Οι περισσότερες επιχειρήσεις για να λειτουργήσουν και να επιβιώσουν στον ανταγωνισμό,πρέπει να έχουν αγοραστικό κονό και μέσα στην χώρα τους.Με την μείωση της αγοραστικής δύναμης στο ελάχιστο,δηλαδή με εσωτερική κατανάλωση μηδέν και πανάκριβο νόμισμα,οι ιδιωτικές επιχειρήσεις κινδυνεύουν με κανόνι.Ακόμα μεγαλύτερη ύφεση δηλαδή.Τι είδους είναι αυτά τα μαθηματικά που χρησιμοποιεί ο ''ειδικός'' και βγάζει το συμπέρασμα ότι οι μισθοί πρέπει να μειωθούν και άλλο για το καλό της ανταγωνιστικότητας της οικονομίας;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ MCA. 13/02/2013 00:15:27

      Ποσώς τις φοβίζει το κανόνι. Οι Βουλγαρίες και τα Λουξεμβούργα (για μεταφορά της έδρας) να 'ναι καλά, και αγορές (πλην Ελλάδος) για να εξάγουν, υπάρχουν πολλές...

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Αυριανιστής 13/02/2013 01:15:08

        Σιγά να μην μπορούν να εξάγουν οι πιό πολλοί (πλήν 3 - 4 πολυεθνικών)...
        Ξέρουν αυτοί και "κάθονται στα κιλά τους": Το πουλούν το μαγαζί και με το ρευστό αγοράζουν ακίνητα στο Λονδίνο ή γίνονται "συλλέκτες έργων τέχνης".
        Τι να την κάνουν την νέα έδρα;
        "Τοκιστές και σουλατσαδόροι", που λέει και ο "δικός τους" (έχει τζάμπα εσωτερική πληροφόρηση)

      • MCA. avatar
        MCA. @ Αυριανιστής 13/02/2013 01:25:15

        Είναι πιο εύκολο να δημιουργήσεις δίκτυο πωλήσεων στην Χώρα σου παρά στο εξωτερικό.Εκεί έχεις να ανταγωνιστείς και τους ντόπιους.Να προσθέσω και τις διασυνδέσεις με τους τοπικούς άρχοντες της Χώρας σου..... Για αγορές εκτός Ευρώπης,με το πανάκριβο Ευρώ,δεν το συζητώ.

  44. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 13/02/2013 00:45:48

    Ας μας πει ποσο βελτιωθηκε η ανταγωνιστικοτητα της ελληνικης οικονομιας (ποσο επεσαν οι τιμες των ελληνικων προϊοντων δηλαδη) σε σχεση με και εξαιτιας των υπαρχουσων μειωσεων μισθων... Γιατι απλα πεταει μια μπαρουφα και οπου φυγει-φυγει; Ας μας αποδειξει οτι αυτα που λεει ευσταθουν...

  45. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 13/02/2013 00:52:46

    Που ψάχνουν και τους βρίσκουν αυτούς τους τύπους;
    Δεν τον άφηναν στο πάρτυ της ΕΤΕ μια βδομάδα, θα γλύτωναν απο αυτή και 2 - 3 άλλες δηλώσεις.
    Με τέτοιους καλομαθημένους δούλους που φυλάνε τ' αφεντικά τους, "καλημερα ΣΥΡΙΖΑ":
    h**p://www.capital.gr/Articles.asp?id=1729029

    • WY avatar
      WY @ Uncle Stgm 13/02/2013 13:52:01

      Hannibal SYRIZA ANTE PORTAS!!!!!!!

  46. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 13/02/2013 01:00:56

    Στη Φινλανδία, Σουηδία ή Δανία, τον κ. Μέργο θα τον προσλάμβαναν μόνον για να σπάει τον πάγο στα πεζοδρόμια και να μη γλυστρούν οι πολίτες.
    Για την Κίνα πάντως, είναι εξαιρετικός ως κρατικός λειτουργός. Σήμερα κέρδισε με την δήλωση του ένα Κόκκινο Βιβλιαράκι του Μάο και σηματάκι για το πέτο με την Κόκκινη Σημαία.

  47. polites avatar
    polites 13/02/2013 03:29:52

    Υπάρχει και ένα "ακόμα" στην δήλωσή του:

    ".. αλλά ο κατώτερος μισθός παραμένει, ΑΚΟΜΑ, υψηλός και επηρεάζει την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας»

    Αυτό το "ακόμα" την κάνει πιο επικίνδυνη, αφού υποκρύπτει αλλαγή, αργότερα, στο μέλλον.

    • polites avatar
      polites @ polites 13/02/2013 13:55:19

      Ρε, τον άσχετο τον Ομπάμα!!!

      "Επιδιώκοντας να θέσει την ε υ η μ ε ρ ί α της μεσαίας τάξης στην καρδιά της ατζέντας της δεύτερης περιόδου του, ο Μπαράκ Ομπάμα ζήτησε από το Κογκρέσο την Τρίτη, στο διάγγελμά του, να α υ ξ ή σ ε ι τον ομοσπονδιακό ε λ ά χ ι σ τ ο μισθό σε 9 δολάρια την ώρα, λέγοντας ότι το μέτρο θα βγάλει εκατομμύρια ανθρώπους από τη φτώχεια και θα ωθήσει την οικονομία", (από το "Έκκληση Ομπάμα για μια «εξυπνότερη κυβέρνηση»")

  48. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 13/02/2013 03:31:26

    Φοβάμαι ότι, θα χαλάσω την "ωραία ατμόσφαιρα" των πλέον οργίλων σχολιαστών της αναρτήσεως, αλλά κάποιος θα πρέπει να κάνει και τον δικηγόρο του διαβόλου, για να σοβαρέψει η συζήτηση (άν την χαρακτηρίσουμε έτσι):
    Κατ'αρχήν συμφωνώ με τον MCMLII, παραπάνω: Σχόλιο σε εισήγηση, επιστημονική ή επιστημονικοφανή, όπως την προτιμάτε, που δεν κρίνει την μέθοδο και την τεκμηρίωσή της, στερείται σοβαρότητος. Οι περισσότεροι σχολιαστές αρκέστηκαν στο "τσούζει, μαμά, δεν θέλω...".
    Η ανταγωνιστικότητα συντίθεται από πολλές συνιστώσες. Οι περισσότερες είναι μακροπρόθεσμα ωριμάζουσες: Τεχνογνωσία, επαγγελματική συνείδηση, συνδικαλιστική ωριμότητα, κατάρτιση, συλλογικότητα, δίκαιο κλπ. Αυτά που είχαν οι Γερμανοί και ξανάχτισαν την χώρα τους από το μηδέν σε μιά δεκαετία. Αυτά, που δεν έχουμε εμείς και όσα λεφτά και να ρίξουμε στην αγορά (αν είχαμε...) θα (ξανα)γίνουν Καγιέν και Κοχίμπα και χρυσές βρύσες στα σπίτια επιδοτούμενων μπαστουνόβλαχων, αλλά (μη δανεική) ανάπτυξη δεν θα δούμε, όπως δεν είδαμε και τότε, προ δεκαετίας, που δέναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα (παρεμπιπτόντως: το νέο ΕΣΠΑ έχει αφεθεί στους ίδιους ακριβώς μηχανισμούς, που μας χαντάκωσαν με τα προηγούμενα -γιατί, τώρα, θα πετύχει;). Αυτές τις συνιστώσες μας πήρε 30 χρόνια να τις επιδεινώσουμε. Όσο αισιόδοξοι και να είμαστε, δεν θα μας πάρει, άλλα 15 για να τις επανορθώσουμε, έστω και μέχρι το πενιχρό επίπεδο που ήταν όταν ενέσκηψε το ΠΑΣΟΚ; Τον έχουμε τον χρόνο;
    Μερικές (λιγότερες) είναι μεσοπρόθεσμα ωριμάζουσες: Υποδομές, Κρατικές Υπηρεσίες, Τραπεζικό Σύστημα, Νομοθετικό πλαίσιο κλπ. Αυτές επηρεάζονται βαρύτατα από την οικονομική αδυναμία, την πολιτική ατολμία και την κρατική ανικανότητα και, μετά από 5 χρόνια εμπειρίας της υφέσεως, δεν νομίζω να, και κατά πόσο, μπορούν να ευδοκιμήσουν (ΑΝ δρομολογηθούν ποτέ) πριν από 8-10 χρόνια. Τα έχουμε;
    Και είναι και οι αμέσου αποδόσεως: Αυτές, που γίνονται όταν έχει το κράτος λεφτά (τόνωση της παραγωγής μέσω επιδοτήσεων της παραγωγής και της απασχολήσεως και αύξηση της ζητήσεως μέσω κρατικών επενδυτικών κλπ δαπανών, σε συνδυασμό με δασμολόγηση των εισαγωγών -που, όμως, απαγορεύει η ΕΕ) και αυτές, που γίνονται όταν δεν έχει: Υποτίμηση νομίσματος ή/και μείωση μισθών. Όταν δεν έχεις νόμισμα δικό σου, η υποτίμηση γίνεται έως ανέκδοτο (το γνωστό οδυνηρό ανέκδοτο της "εσωτερικής υποτίμησης" όρου νεόκοπου και οιονί αποτυχημένου). Τι μένει, λοιπόν; Η μείωση μισθών, όπως είπε και ο "κατηγορούμενος".
    Μένει όμως και μιά εξ' ίσου οδυνηρή παράμετρος: Το ΠΟΣΟ πρέπει να μειωθούν οι μισθοί.
    Δυστυχώς, εκεί τον πήχυ δεν τον βάζουμε, καν, εμείς, ή ο κατηγορούμενος, αλλά οι διεθνείς ανταγωνισμοί. Ήταν μνημειώδες λάθος το ότι, αποδεχτήκαμε χωρίς ανταλλάγματα την Βουλγαρία, την Ρουμανία και άλλους στην ΕΕ, ενώ ξέραμε ότι θα αποτελέσουν "αθέμιτους" ανταγωνιστές μας και είχαμε και δικαίωμα βέτο. Οι Βούλγαροι μπορεί να ψοφάνε στην πείνα, αλλά τα εργοστάσιά μας "πέταξαν" για εκεί (και καλά έκαναν: είναι καλύτερα μια βιομηχανία μας να ευημερεί στην Βουλγαρία, παρά να πτωχεύει στην Ελλάδα). Πως μπορούμε να αντισταθμίσουμε το σχεδόν τριπλάσιο εργατικό κόστος μας; Πετροβολώντας όποιον βλέπει την οδυνηρή πραγματικότητα;
    Ο Μέργος αντιπαραβάλλει σενάρια ανταγωνιστικότητας και το "μείωση μισθών" φαίνεται, και είναι, από τα πειστικότερα. Όπως ο ακρωτηριασμός στην γάγγραινα. Κανείς δεν θέλει μειώσεις αμοιβών, γενικά, για κανέναν, αλλά ξεμείναμε από άλλες χειροπιαστές λύσεις. . Ποιός, πχ, θα πατάξει την πραγματική φοροδιαφυγή, ώστε να ελαφρυνθεί, πχ, η φορολογία των επιχειρήσεων, ή ποιός και πότε θα μειώσει την απίστευτη γραφειοκρατία (συνιστώσες της ανταγωνιστικότητας); Οι λουφαδόροι του δημοσίου ή τα απροσάρμοστα της πολιτικής μας σκηνής; ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ!
    Ας αφήσουμε, λοιπόν, τον Μέργο. Όποιος μιλάει για τον Σατανά δεν είναι και οπαδός του. Και ας ελπίσουμε ότι, ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ μειώσεις.

    • ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ avatar
      ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 13/02/2013 10:10:20

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας κ. ΠΗΛΕΑ .
      Θέλω όμως να σας επισημάνω ότι οι διάφοροι Μέργοι μας έφεραν εδώ (π.χ. υπερτιμολογήσεις έργων με ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ και ΜΠΟΜΠΟΛΙΑ και και και και όχι μόνο) και συνεχίζουν τα ίδια .
      Δεν φταίει το σαμάρι λοιπόν αλλά ο γάιδαρος και ο καβαλάρης.
      Την προδευτικούρα της αριστεράτζας κάποιος την καλύπτει και κάποιους βολεύει γιατί η μοιρασιά είναι ποσοστιαία...

      Ο νοών νοήτω ....αν βέβαια βγάλει τις παρωπίδες....

    • ειδωλοκλάστης avatar
      ειδωλοκλάστης @ ΠΗΛΕΑΣ 13/02/2013 10:37:21

      'Σχόλιο σε εισήγηση, επιστημονική ή επιστημονικοφανή, όπως την προτιμάτε, που δεν κρίνει την μέθοδο και την τεκμηρίωσή της, στερείται σοβαρότητος.'
      Εισήγηση γιά ποιό ακριβώς πρόβλημα;
      Τήν έλειψη 'εθνικής' ή τουλάχιστον 'ηθικής' κυβερνητικής πολιτικής τών τελευταίων τριάντα ετών μόνο, ή πρέπει μήπως νά περιληφθεί η καθολική πεπίθηση ότι οι ίδιοι άνθρωποι ισχυρίζονται ότι παλεύουν τώρα νά μάς βγάλουν από τό πηγάδι πού μάς έριξαν καί δέν τούς πιστεύει βέβαια κανείς;

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ ΠΗΛΕΑΣ 13/02/2013 14:20:44

      Ξεχασατε οτι και οι εως τωρα μειωσεις μισθων εφεραν μειωση αντι για αυξηση της ανταγωνιστικοτητας. Αρα, γιατι μια νεα μειωση να διαφερει; Και γιατι να χαθει η πρωτη στα περιθωρια κερδους; Μας περισσευε; Επομενως και πολυ λιγοτερα να παιρνουμε απο τους Βουλγαρους αλλα και απο τους Κινεζους (οι οποιοι τουλαχιστον εχουν Βουλγαρικες και Κινεζικες τιμες και οχι Νορβηγικες οπως η Ελλαδα), παλι ανταγωνιστικοτητα δεν θα δουμε. Περιθωρια κερδους 10000000000000000% ειναι τα μονα που θα δουμε.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Φοιτητης 13/02/2013 15:04:34

        "Νορβηγικές τιμές" η Ελλάδα; Θα αστειεύεσαι βέβαια. Οι βρεφικές πάνες στη Νορβηγία είναι στο 50% της τιμής τους (ίδια μάρκα, τύπος και μέγεθος) στην Ελλάδα!

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Φοιτητης 14/02/2013 01:30:11

        Αγαπητέ Φοιτητή, το ότι η μείωση των μισθών του ΙΤ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ για να φέρει ανταγωνιστικότητα είναι αυτονόητο και, όπως είπες, το διαπιστώνουμε καθημερινά. Όμως αυτό δεν αναιρεί την επίδρασή της και, καθώς όλα τα άλλα δεν είναι καθόλου εύκολο να εφαρμοστούν, πόσο μάλλον να αποδώσουν, μόνο αυτή μένει στους τραγικούς ταγούς μας. Λάβε δε υπόψιν ότι, η μείωση μισθών του ΙΤ ενέχει όλες τις αδικίες ενός "οριζόντιου" μέτρου: Υπάρχουν επαγγέλματα (πχ γιατροί, δικηγόροι) που δεν θίγονται τόσο από την Κρίση, όσο άλλα (πχ μηχανικοί) και θα έπρεπε οι υπάλληλοί τους να μην θιγούν, αναλόγως.
        Ως προς τα περιθώρια κέρδους, μάθε από τις ανακοινώσεις της ΕΣΕΕ και της ΓΣΕΒΕ: Η πλειοψηφία των επιχειρήσεων, περιλαμβανομένων και των πλέον βαρύγδουπων, πνέει τα λοίσθια, άρα δεν είναι ως τα λες. Τα κέρδη στις "μονοπωλιακές" δεν έρχονται από το μισθολόγιο, αλλά από την ατιμώρητη ασυδοσία τους.

  49. Κάποιος avatar
    Κάποιος 13/02/2013 10:36:13

    Σὲ ποιὰ χώρα ζεῖ ὁ κ. Μέργος;

    Σὲ αὐτὴν ὅπου τὰ κομματικὰ στελέχη ἀμείβονται μὲ μερικὲς χιλιάδες Εὐρὼ μηνιαίως γιὰ νὰ προτείνουν οἱ ἐργαζόμενοι στὸν ἰδιωτικὸ τομέα νὰ ἀμείβονται μὲ μερικὲς ἑκατοντάδες Εὐρώ μηνιαίως.

    • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
      ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ Κάποιος 13/02/2013 11:11:22

      τι ωραία τα είπες μέσα σε δυο γραμμές .
      εύγε

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Κάποιος 13/02/2013 14:34:12

      Εις επιρρωσιν ''Πόσα παίρνει όμως ο κ. Μέργος, που θεωρεί πολλά τα 586 ευρώ;

      Ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Οικονομικών αμείβεται με 3.700 ευρώ καθαρά το μήνα (5.000 μεικτά) για τη θέση του στο υπουργείο Οικονομικών.

      Επίσης λαμβάνει μισθό για τη συμμετοχή του στο Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (περίπου 2.500).Είναι επίσης καθηγητής Οικονομικών Επιστημών στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

      Με τόσο υψηλές αμοιβές είναι φυσικό να μην καταλαβαίνει ότι με 586 ευρώ δεν μπορεί κάποιος να ζήσει και να θεωρεί ότι περαιτέρω μείωση θα φέρει την πολυπόθητη ανάπτυξη.

      Ο Γιώργος Μέργος είναι καθηγητής Οικονομικών Επιστημών στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και ήταν γενικός γραμματέας του υπουργείου Οικονομικών και κατά την περίοδο 2004-2007 επί υπουργίας Γιώργου Αλογοσκούφη.

      Το 2004 είχε κεντρικό ρόλο στο «φούσκωμα» του ελλείμματος που οδήγησε τη χώρα στην τριετή επιτήρηση. Στο γαλάζιο στρατόπεδο θεωρείτο άνθρωπος ειδικών αποστολών και το 2007 τον επέλεξε ο Κώστας Καραμανλής για τη θέση του διοικητή του ΙΚΑ, μετά τον θάνατο του Γιάννη Βαρθολομαίου.

      Τον περασμένο Νοέμβριο ο Γιώργος Μέργος είχε δεχθεί εσωκομματικά πυρά για την ασυνήθιστη διαδρομή της κόρης του στα νομικά τμήματα δημοσίων οργανισμών. Η Βαρβάρα Μέργου, μέλος του Επιστημονικού Συμβουλίου του Ινστιτούτου Δημοκρατίας Κωνσταντίνος Καραμανλής, μεταπήδησε από την κεντρική Λαχαναγορά στον ΟΛΠ και από εκεί διεκδίκησε νέα πρόσληψη στην προνομιούχο θέση του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων, προκαλώντας την έντονη αντίδραση του «γαλάζιου» προέδρου του Δικηγορικού Συλλόγου Αθήνας Γιάννη Αδαμόπουλου, ο οποίος είχε καλέσει τη Βαρβάρα Μέργου σε απολογία για αντιδεοντολογική συμπεριφορα''Απο το Dexiextrem.

  50. Nikitas avatar
    Nikitas 13/02/2013 13:56:24

    "Σε ποια χώρα νομίζει ότι ζει ο κ.Μέργος;"

    Στη χώρα όπου μπορεί ανερυθρίαστα να λαμβάνει τρεις μισθούς:

    1. Αμείβεται με 3.700 ευρώ καθαρά το μήνα (5.000 μεικτά) για τη θέση του στο υπουργείο Οικονομικών.
    2. Λαμβάνει μισθό για τη συμμετοχή του στο Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (περίπου 2.500)
    3. Άλλα τόσα ως καθηγητής Οικονομικών Επιστημών στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

    Και βέβαια τα διάφορα "τυχερά" ως εκπρόσωπος του δημοσίου σε Δ.Σ. τραπεζών και εταιριών, ως σύμβολος σε Διεθνείς Οργανισμούς και ως Εμπειρογνώμων με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

  51. Storm.1a avatar
    Storm.1a 13/02/2013 15:11:59

    O "κύριος" είναι ακόμα στην θέση του...
    Τουλάχιστον ο Τσίπρας έδιωξε, καθαίρεσε, έπαυσε, βάλτε ότι νομίζετε, τον Νασούλη, μετά τις ανοησίες που υποστήριξε περί Ιμίων, από μία θέση ευθύνης που είχε.Τότε λέγονταν ότι ο Τσίπρας δεν τολμούσε να τον διαγράψει από το συνοθύλευμα του οποίου προϊσταται, γιατί κατά βάθος συμφωνούσε, άλλο αν δεν το παραδέχονταν.Ισχύει το τελευταίο.
    Ο "κύριος" είναι ακόμα στην θέση του...
    Τι να υποθέσουμε για τους προϊσταμένους του;
    Πρέπει να διευκρινιστεί, όσο κι αν δεν μας αρέσει.
    Οι λεκτικές "καταδίκες" είναι ανούσιες, σύμφωνα με την λογική των περισσοτέρων σχολιαστών.Τουλάχιστον ας τον "φύγουν" από την θέση ευθύνης που κατέχει.Ας μην τον διαγράψουν από το κόμμα.
    Μισθό να μην παίρνει...Δεν τον δικαιολογεί.Δημιουργεί προβλήματα, έστω και επικοινωνιακά...

  52. V avatar
    V 13/02/2013 15:46:02

    Το επιβεβαιωσε και ο Ολι Ρεν σημερα, μεσα στο 2014 θα υπαρξει και αλλη μειωση του κατωτερου μισθου. Παμε να φυγουμε απο δω...

  53. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 13/02/2013 15:47:47

    Τίποτα δεν είναι τυχαίο , τίποτα δεν είναι αφέλεια .
    Αναθεώρηση του συστήματος όσον αφορά τον ελάχιστο μισθό προβλέπεται για το 2014, με στόχο να βελτιωθεί και να γίνει πιο αποτελεσματικό όσον αφορά την αύξηση της απασχόλησης και τη βελτίωση της ανταγωνιστικότητας της οικονομίας
    αποκαλύπτει ο Ρεν !!!!

  54. Κογξ Ομ Παξ avatar
    Κογξ Ομ Παξ 13/02/2013 15:54:10

    "Σε ποια χώρα νομίζει ότι ζει ο κ. Μέργος;"
    Μα φυσικά στην Ελλάδα.
    Κύριοι είναι λάθος να τα βάζουμε, τη μια με τον Στουρνάρα,
    την άλλη με τον Μέργο.
    Άν δεν κάνω λάθος το όνομα του Πρωθυπουργού
    είναι Σαμαράς, και όταν συμβαίνουν αυτά που
    που βλέπουμε και ακούμε καθημερινά, ο κύριος και μοναδικός
    υπεύθυνος είναι ίδιος.

  55. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 13/02/2013 16:01:36

    Απλα θαρρω οτι ο ανθρωπος δεν διευκρινισε ποια ανταγωνιστικοτητα θα αυξηθει. Αυτη των ελληνικων αγαθων ασφαλως και οχι. 30% εχουμε ηδη μειωσει τους μισθους και ειχαμε αυξηση τιμων (απωλεια ανταγωνιστικοτητας κοστους) πανω απο 10%. Επομενως, και με μειωση 100% των μισθων παλι δεν μπορουμε να αυξησουμε την ανταγωνιστικοτητα αγαθων. Ο ΓΓ μαλλον εννοει την ανταγωνιστικοτητα των καθαρων περιθωριων κερδους, εκει δηλαδη που εχουν παει και οι εως τωρα μειωσεις μισθων και εκει που θα πανε οσες κι αν γινουν. Ηδη προ κρισης η Ελλαδα ειχε τα μεγαλυτερα περιθωρια κερδους στην Ευρωπη. Αυτη τη στιγμη πρεπει να εχει τα μεγαλυτερα στον κοσμο. Αποτελει θεωρητικα ανταγωνιστικο πλεονεκτημα υποαναπτυκτης αυταρχικου καθεστωτος χωρας να παραγεις με μισθους Ρουμανιας και να πουλας με τιμες Νορβηγιας στην εγχωρια αγορα που αποτελειται απο ολιγοπωλια με κλαδικη και διακλαδικη συννενοηση (καρτελ).

  56. papasmurf avatar
    papasmurf 13/02/2013 16:07:22

    Τίποτα δεν λέγεται τυχαία. Και ο γ.γ. του υπουργείου Οικονομικών Γιωργος Μέργος ήξερε πολυ καλά τι έλεγε. Αυτό αποδεικνύεται από την απάντηση του Όλι Ρεν σε ερώτηση των ευρωβουλευτών Νίκου Χουντή και Κώστα Πουπάκη όσον αφορά τον κατώτατο μισθό στην Ελλάδα και τι προβλέπει το Μνημόνιο.
    Απαντώντας σε σχετική ερώτηση των ευρωβουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ Νίκου Χουντή και της Νέας Δημοκρατίας Κώστα Πουπάκη υπενθύμισε την πρόβλεψη του Μνημονίου αναφορικά με ενδεχόμενη νέα παρέμβαση στον κατώτατο μισθό.
    Ο κ. Χουντής σημειώνει πως «με σαφήνεια προκύπτει από την απάντηση ότι η κυβέρνηση έχει δεσμευθεί να μειώσει κι άλλο τους κατώτατους μισθούς από το 2014!!».
    Συγκεκριμένα σε κοινή απάντησή του στις σχετικές ερωτήσεις, ο κ. Ρεν δηλώνει ότι «αναθεώρηση του συστήματος όσον αφορά τον ελάχιστο μισθό προβλέπεται για το 2014, με στόχο να βελτιωθεί και να γίνει πιο αποτελεσματικό όσον αφορά την αύξηση της απασχόλησης και τη βελτίωση της ανταγωνιστικότητας της οικονομίας» και συνέχισε τονίζοντας ότι «οι κοινωνικοί εταίροι θα συμμετάσχουν σε αυτήν την αναθεώρηση».

  57. V avatar
    V 13/02/2013 16:15:48

    Μετα την αποκαλυψη Ρεν, εχω την αμυδρα υποψια οτι τελειωσε η τρικομματικη κυβερνηση.

  58. dim avatar
    dim 13/02/2013 17:10:46

    Καταρχήν, ο κατώτερος μισθός στην Ελλάδα είναι 683,76 ευρώ, εκτός κι αν καταργήθηκε ο 13ος και 14ος μισθός, όπως νόμιζε ο Τσίπρας, και δε το έχουμε μάθει εμείς ακόμα…

    Δεύτερον, ο κατώτερος μισθός ανά ώρα εργασίας είναι 4,27 ευρώ και είναι πιο υψηλός από αρκετές χώρες της Ε.Ε (Ισπανία, Σλοβενία, Πορτογαλία, Μάλτα, Σλοβακία, Εσθονία, και σύντομα και Κύπρο)…

    Αυτά προς αποκατάσταση της αλήθειας… Πάμε όμως τώρα και στην ουσία… Σε ονομαστική αξία είναι πραγματικά ακόμα υψηλός, αλλά σε αγοραστική αξία είναι πολύ χαμηλός… Αν πέφτανε αντίστοιχα και οι τιμές (προϊόντα, ενέργεια, ενοίκια κλπ), δε θα συζητούσαμε τώρα αν είναι πολλά ή λίγα τα 684 ευρώ το μήνα… Προτιμώ να παίρνω 600 ευρώ και να μου στοιχίζει η διατροφή μου 200, η βενζίνη μου 100, το ενοίκιο 200, η ΔΕΗ κλπ 100…, παρά να παίρνω 800 και να μου στοιχίζει η διατροφή 300, η βενζίνη 150, το ενοίκιο 300, η ΔΕΗ κλπ. 200

    Αντί λοιπόν να συζητάνε για μείωση του κατώτερου μισθού, ας συγκεντρωθούν στη λήψη μέτρων που θα μειώσουν τις τιμές (ειδικά στο κομμάτι των έμμεσων φόρων)… Αυτό θα έχει διπλό κέρδος.. Και η αγοραστική δύναμη των μισθωτών θα ανέβει, και η ανταγωνιστικότητα των προϊόντων μας θα βελτιωθεί…

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ dim 13/02/2013 20:05:31

      Οι φοροι δεν ειναι τιποτα, αγαπητε. Και αλλες χωρες εχουν πολυ υψηλους φορους αλλα οι τιμες ειναι φυσιολογικες σε σχεση με τους μισθους. Το προβλημα της Ελλαδος ειναι τα περιθωρια κερδους. Τα μεγαλυτερα σε ολη την Ευρωπη μεχρι το 2008 και πλεον θεωρω τα μεγαλυτερα σε ολο τον πλανητη και με μεγαλη διαφορα. Που νομιζετε οτι πηγαν οι ως τωρα μειωσεις μισθων; Τα περιθωρια κερδους αν μειωθουν (τουλαχιστον στο 50% του σημερινου επιπεδου τους) θα μπορεσει η Ελλαδα να αυξησει υπερμετρα την ανταγωνιστικοτητα κοστους της.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Φοιτητης 14/02/2013 02:53:14

        Σε ποιά χώρα νομίζεις ΕΣΥ ότι ζεις; Να περιορισθούν τα περιθώρια κέρδους; Μα δεν ξέρεις, φοιτητής Οικονομικών, ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ οι αγορανομικές ρυθμίσεις εντός της ΕΕ;
        Αλλά, αφού το έθιξες:
        Αν είχαμε οικονομικά σύνορα και δασμούς
        Αν είχαμε δικαίωμα Αγορανομικών διατάξεων
        Αν είχαμε δικαίωμα ρυθμίσεως των Επιτοκίων
        και
        Αν είχαμε δικό μας Νόμισμα
        τότε η επίλυση του οικονομικού προβλήματος της χώρας θα ήταν πολύ ευκολότερη!

        Αλλά δεν τα έχουμε. Τα θυσιάσαμε στον βωμό της Ευρωπαϊκής Ενώσεως. Και ο σκοπός αξίζει την προσπάθεια. Σύνελθε!

        • Αιρετικός avatar
          Αιρετικός @ ΠΗΛΕΑΣ 14/02/2013 15:57:46

          Στην Ε.Ε. λειτουργούν (και δεν "παίζουν") αρχές ανταγωνισμού, αρχές προστασίας καταναλωτή, φορολογικές αρχές (ενν. φορείς), σε αντίθεση με την χώρα μας...
          Υ.Γ. Άσχετο αλλά έχω μία τάση τον συγκεκριμένο να τον παραφράζω σε "Μούργο"...

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Φοιτητης 14/02/2013 11:37:07

        Στις εξαγωγές με τέτοια, λογικά περιθώρια κέρδους δουλεύουν, όσοι εξάγουν. Αλλοιώς θα τους πετούσε έξω η διεθνής αγορά.
        Εδώ εντος Ελλάδος ισχύουν τα τρελά περιθώρια κέρδους. Βρήκαν και τα κάνουν. Απορρυθμισμένο κανονιστικό πλαίσιο και κυρίως "αγορά χαζών αγοραστών και πολυμήχανων πωλητών": Έλληνες, οι πιό ανενημέρωτοι και "κορόιδα" καταναλωτές της Ευρώπης.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ dim 14/02/2013 02:41:26

      dim,

      Είσαι σωστός και ακριβής στο σχόλιό σου.

  59. nikos avatar
    nikos 13/02/2013 18:42:59

    ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ : ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΤΡΙΠΛΟΘΕΣΙΤΗ ΜΕΡΓΟ. ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΑΙ Η Ν.Δ. ΤΑ ΤΑΛΕΝΤΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΤΙΜΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΤΙΜΑ ΜΕ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ

  60. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 13/02/2013 19:29:56

    Να απολυθει ο Μέργος. ΝΑ απολυθεί τώρα.

    Ας έχει ανασκευάσει. Να απολυθεί.


    Να απολυθεί άμεσα. Αλλιώς περνάει το λάθος μήνυμα.

    Να απολυθεί τώρα.

  61. tak avatar
    tak 13/02/2013 21:26:24

    Να απολυθεί ο Μέργος, τώρα να απολυθεί.
    Τι κι αν έχει ανασκευάσει, τώρα να απολυθεί
    Άμεσα να φύγει τώρα, τώρα να απολυθεί,
    λάθος μήνυμα περνάει, τώρα να απολυθεί!

  62. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 13/02/2013 22:28:24

    Η "παρέα" με κάτι τέτοιους "πανεπιστημιακούς" ανέκαθεν παράσιτα της εξουσίας, βλάπτει σοβαρά την "υγεία"! Επειδή τους είναι άγνωστη η Κοινωνική Ευαισθησία, όντας καλοβολεμένοι οι ίδιοι, διαχρονικά!

  63. Πέτρος avatar
    Πέτρος 14/02/2013 07:45:36

    ''Τα θυσιάσαμε στον βωμό της Ευρωπαϊκής Ενώσεως. Και ο σκοπός αξίζει την προσπάθεια. Σύνελθε!''

    Πηλέα, αν γινόταν σήμερα ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ σχετικά με το κατά πόσον εγκρίνεται ή όχι η άνευ συναίνεσης θυσία μας, μην ορκίζεσαι για το αποτέλεσμα. Πολύ αίμα, μονομερείς θυσίες, η νομενκλατούρα των ληστών, αλώβητη.
    Ε, ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ.

  64. Πέτρος avatar
    Πέτρος 14/02/2013 07:49:18

    Ο Μέργος δεν έχει νόημα να απολυθεί.
    Για τα μάτια θα ήταν αν απολυόταν.
    Το ''μήνυμα'' είναι εντός Μνημονίου. Γιατί ν΄απολυθεί;
    Να πάρει προαγωγή !!

  65. Πέτρος avatar
    Πέτρος 14/02/2013 08:05:23

    Καπετάν Γιωργάκη Μέργο,
    πρόσφερες σπουδαίο έργο.
    Κακό δεν πρόκειται κανείς τώρα πια να σου κάμει, κι ο πάνσοφος ο Όλι Ρεν ήρθε να σε συνδράμει.
    Τσάκωνε ψύχραιμα εσύ τους παχυλούς μισθούς σου, χωρίς να σκας, τύψη καμιά!
    Έτσι είναι πάντα στη ζωή, δεν είμαστε όλοι ίδιοι, άσε τον όχλο ν΄αλυχτά, στημένο το παιχνίδι.