#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/03/2012 18:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε πανικό ο Καρατζαφέρης την είδε ... σερίφης



Εμφανής είναι πλέον ο εκνευρισμός, ίσως και πανικός του Γ. Καρατζαφέρη, εξ αιτίας της αδυναμίας του κόμματός του να βρεθεί και πάλι στον αστερισμό της πρόσκαιρης δημοσιότητας…

Νιώθοντας «κτυπήματα» στο κέντρο του, από τα δεξιά του και από τα ακροδεξιά του, ψάχνει πλέον αφορμές να επανεμφανιστεί στο προσκήνιο της πολιτικής.

Το γεγονός ότι καταψήφισε το 2ο μνημόνιο , δήθεν κάνοντας «αντίσταση», φαίνεται ότι ο κόσμος δεν του το συγχωρεί. Άλλωστε, εκεί, αποδίδονται και τα χαμηλά δημοσκοπικά του νούμερα…

Σήμερα, βρήκε την ευκαιρία. Βρήκε και «σύμμαχο» (όχι σε όλα) στο πρόσωπο του Μιχάλη Χρυσοχοίδη.

Έτσι, με αφορμή την επίκαιρη ερώτησή του για την αντιμετώπιση της εγκληματικότητας, κυρίως στο κέντρο της Αθήνας, πρότεινε από του βήματος της Βουλής με αρκετή έως προκλητική δόση φθηνού μεν αλλά επικίνδυνου δε, λαϊκισμού:

Να επιτρέπεται η οπλοχρησία αστυνομικών και πολιτών εναντίον κλεφτών και ληστών…!!!

«Να αλλάξει η νομοθεσία. Όταν μπαίνει ο ληστής στο σπίτι ή το μαγαζί σου να μπορείς και να τον προβολείς! Επίσης, να αλλάξει ο νόμος και για την Αστυνομία. Δεν μπορεί ο αστυνομικός να περιμένει να τον πυροβολήσουν και μετά να μπορεί να ρίξει... Ή θα αποφασίσουμε να αναλάβουμε μέτρα προστασίας της κοινωνίας ή όλες αυτές οι ψευτοπροοδευτικές θεωρίες θα στερούν ζωές καθημερινά…».

Να δημιουργηθούν στρατόπεδα παράνομων μεταναστών που  θα δουλεύουν  με  ένα πιάτο φαγητό για την Ελλάδα…



 «Εάν επιτέλους θέλουμε  να λύσουμε της λαθρομετανάστευσης, τώρα που ο στρατός κλείνει στρατόπεδα ολόκληρα, βάλτε τους μέσα. Και θα τρώει ένα πιάτο φαγητό όποιος παράγει για την Ελλάδα! Να ξέρει, έτσι λοιπόν, αυτός που έρχεται από το Αφγανιστάν ότι εάν έρθει εδώ θα μπεί σε στρατόπεδο. Δεν θα κυκλοφορεί ελεύθερος να εγκληματεί και θα τρώει αν παράγει».

Να παρθούν μέτρα για να μην καταργηθούν οι παρελάσεις που επιδιώκει χρόνια η Αριστερά…

 

 «Εάν καταργήθηκαν οι παρελάσεις; Αυτό που επιζητούσε τόσα χρόνια η Αριστερά αλλά προσέκρουε στον αστικό κόσμο που σέβεται τους νεκρούς και τους ήρωες, βρέθηκε τώρα ο τρόπος να καταργηθούν με το να πηγαίνουν «κάποιοι» και να προκαλούν να λένε «ταγματασφαλίτη» τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ή να προπηλακίζουν βουλευτές…

Πώς θα πάμε σε εκλογές μεθαύριο; Πως θα γίνουν οι συγκεντρώσεις; Με γιαούρτια, με πέτρες και μετά ίσως με σφαίρες; Μπορείτε ασφαλείς εκλογές και ότι θα προστατέψετε το αστικό καθεστώς…»

Από την πλευρά του, ο Μιχάλης Χρυσοχοίδης, αφού συνέστησε  αυτοσυγκράτηση και ψυχραιμία καθώς όπως είπε «δεν λύνουν τα προβλήματα ούτε η αυτοδικία ούτε ο φόβος και ο τρόμος» είπε πως οποιαδήποτε χρήση όπλων από πολίτες, αποτελεί «ύψιστη εγκληματική πράξη που οδηγεί σε πανικό  την κοινωνία».

Για τις παρελάσεις εγγυήθηκε ότι θα δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις για την πραγματοποίησή τους και την Δευτέρα θα υπάρξει σύσκεψη υπό τον Πρωθυπουργό Λουκά Παπαδήμο καθώς «δεν είναι δυνατόν, μικρές ακραίες ομάδες να εμποδίζουν τις δραστηριότητες σε αυτή τη χωρα. Είναι ισχνές μειοψηφίες που επιχειρούν να εκμεταλλευτούν τις συνθήκες για να επιβάλλουν τις δικές τους απόψεις και δεν μπορεί να εμποδίζονται λειτουργίες της κοινωνίας και της χώρας».

Antiκοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βας-Βας. avatar
    Βας-Βας. 09/03/2012 19:24:09

    Ο Καρατζαφέρης βλέποντας την πτώση και την πιθανότητα να βρεθεί εκτός βουλής κάνει κινήσεις απελπισίας(πρόταση στον γνωστό Τράγκα για την πρώτη θέση του επικρατείας,στον ξεχασμένο Ψωμιάδη για αντιπρόεδρος του Λαός).Τώρα είναι η ώρα της Ν.Δ για την τελική επίθεση,κατά μέτωπον.Τα ικανά στελέχη που του έχουν απομείνει(Πλεύρης-Κωλοκοτρώνης..)έχουν θέση στην παράταξη!

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/03/2012 20:05:32

    χμμμ : "Να επιτρέπεται η οπλοχρησία αστυνομικών και πολιτών εναντίον κλεφτών και ληστών…!!!"

    Μια απορία στην ανοησία του κάθε κωλοτούμπα: η οπλοχρησία να επιτρέπεται εναντίον κάθε "κλέφτη" ;
    Γιατί εάν τον κλέφτη τον χαρακτηρίζει ο αστυνομικός ή ο πολίτης και όχι τα δικαστήρια τότε υπάρχει η πιθανότητα μερίδα πολιτών να κάνει χρήση της οπλοχρησίας εναντίον ....εκπροσώπων, αντιπροσώπων και λοιπών ...ωπων.
    Ισως βέβαια κάνω λάθος.

    ΥΓ

    Ετσι εξηγείται ο λόγος που η χώρα είναι εδώ που είναι: όταν πολιτικός πχ καταργεί λεκτικά τα δικαστήρια και η ποινή εξισώνεται με την αυτοδικία, δεν φταίει ο πολιτικός αλλά όσοι τον ψηφίζουν και όσοι συνομιλούν μαζί του ακόμα.

    • abcd avatar
      abcd @ Ο Ιθαγενής 09/03/2012 21:33:54

      Δηλαδή εσύ αν ξυπνήσεις μες την νύχτα και αντικρίσεις άγνωστα μάτια να σε θωρουνε κραζοντας σου τα λεφτα σου η την ζωη σου θα περιμενεις κανένα δικαστη να έρθει να σε σώσει αφού πρωτα αποφανθει πως όντος προκειτε για κλεφτη ;
      Την Αστυνομία την έχουμε ξεχάσει από χρόνια φυσικά !

    • abcd avatar
      abcd @ Ο Ιθαγενής 09/03/2012 21:36:04

      Δηλαδή εσύ αν ξυπνήσεις μες την νύχτα και αντικρίσεις άγνωστα μάτια να σε θωρούνε, κράζοντας σου τα λεφτά σου η την ζωή σου, θα πρέπει να περιμένεις κανένα δικαστή να έρθει να σε σώσει αφού πρώτα αποφανθεί πως όντος πρόκειται για κλέφτη ;
      Την Αστυνομία την έχουμε ξεχάσει από χρόνια φυσικά !

      Τι άλλο θα διαβάσουμε σε αυτόν τον τόπο !!

  3. S.P. avatar
    S.P. 09/03/2012 21:22:09

    Μα αυτός ο Καρατζαφέρης παίζει τον "παπά", κοροϊδεύει τον κόσμο. Μην ασχολείσθε μαζί του

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/03/2012 21:27:07

    Σωστό

  5. νικος avatar
    νικος 09/03/2012 21:28:32

    εγω προσωπικα θεωρω οτι οποιος προσπαθησει να μπει στο σπιτι μου στον τριτο οροφο απο την μπαλκονοπορτα, π.χ. κατα τις 0300 τα ξημερωματα ειναι κλεφτης...και μονο κακο θα θελησει να κανει σε μενα και την εγκυο συζυγο μου...δεν με ενδιαφερει αν αυτα που ειπε ειναι λαικισμος η' οτιδηποτε αλλο...συμφωνω 100%

  6. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 09/03/2012 21:36:43

    Έχει τελειώσει ο τηλεπρόεδρος και απ τον πανικό γελάει και κάθε πικραμένος.
    Η ακροδεξιά πλέον τον έφτυσε όπως του άξιζε και θα εκπροσωπείται πλέον από το ξεκάθαρα Εθνικιστικό κόμμα της Χρυσής Αυγής.
    Επιπλέον το κόμμα του Καμμένου θα τραβήξει όσους εξαπατημένους του ΛΑΓΟΣ δεν αντέχουν να ψηφίσουν Χρυσή Αυγή.
    Ξεκάθαρα τα πράγματα

    • Νίκος Χ. avatar
      Νίκος Χ. @ Γιώργος Π 10/03/2012 17:07:55

      Ρε "Γιώργο Π" γιατί τέτοιο μένος κατά του Καρατζαφέρη; Εγώ πιστεύω πως μάλλον και τα τρία δεξιότερα της δεξιάς κόμματα θα τραβήξουν τους δυσαρεστημένους της Νέας Δημοκρατίας. Δυστυχώς αυτοδυναμία δεν ξαναβλέπουμε σε αυτόν τον τόπο εκτός και αν ενωθούν τα τρία κόμματα της αριστεράς έτσι όπως το πάει η τρόϊκα...

  7. Silence t. avatar
    Silence t. 09/03/2012 21:56:48

    Μιλάμε για το ξεκαθάρισμα του αιώνα !
    Όποιον δεν τον γουστάρουμε θα τον προσκαλούμε στο σπίτι μας για καφέ και θα τον ''καθαρίζουμε'' με το πρόσχημα ότι ήταν κλέφτης !
    Ε ρε γλέντια ......

  8. kas avatar
    kas 09/03/2012 22:10:24

    μιά χαρά τα είπε ο Καρατζαφέρης
    μιά χαρά...

    και εδώ μέσα ακόμα αρέσκονται μερικοί στην λασπολατρεία, αντί να δουν το δάσος
    δυστυχώς

  9. maria papadaki avatar
    maria papadaki 09/03/2012 22:39:17

    Στο χαλι που εχουμε φτασει,να φοβομαστε να κυκλοφορησουμε,πολυ καλα τα λεει.

  10. gib avatar
    gib 09/03/2012 22:53:45

    Η μόνη ελπίδα μας είναι ο Αντώνης, όλοι μαζί να σώσουμε την Ελλάδα.

  11. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 09/03/2012 23:49:48

    Το θέμα δεν είναι τι λέει ο συγκεκριμένος αλλά ο χρόνος που τα λέει.Οι απόψεις του πολλές φορές είναι σωστές στα αυτιά του ψηφοφόρου.Του ψηφοφόρου όμως και όχι του πολίτη.
    Γιατί δεν τα έλεγε νωρίτερα;
    Γιατί δεν αντιδρούσε η Κ.Ο. του;
    Μιλάει 'εξυπνα αλλά πάντα στο τέλος θέλει να κάνει ταμείο.

  12. Αμαλία avatar
    Αμαλία 09/03/2012 23:57:31

    Μπορεί να πέφτουν στα τάρταρα τα ποσοστά του κόμματος Καρατζαφέρη, αλλά βλέπω πως τα παπαγαλάκια του ("καλά τα λέει", "μια χαρά τα λέει" κ.λπ.) δουλεύουν αβέρτα. Και γιατί ρε παπαγαλάκια δεν τα λεγε τόσον καιρό;

    • Γιώργος Π avatar
      Γιώργος Π @ Αμαλία 10/03/2012 00:25:39

      Δες και το Gib τον αυτόματο τηλεφωνητή της Συγγρού.Λες και παίζει τρέϊλερ είναι...

  13. HELLAS avatar
    HELLAS 10/03/2012 07:37:40

    Τι είπατε ?
    Αστυνομία ?
    Τι είναι αυτό ?
    Λέτε για αυτούς τους τύπους με τις μηχανές που σταματάνε την κυκλοφορία στο δρόμο για να περάσει κανένας υπουργός ?
    Μήπως λέτε για τους τύπους με τα κράνη και τις ασπίδες που χτυπάνε γέρους και μικρά παιδιά σε διαδηλώσεις και ρίχνουν χημικά ?
    Η μήπως λέτε για τους τύπους που στέκονται 5-5 όλο το 24ωρο έξω από το σπίτι κανενός υπουργού, βουλευτού κλπ κλπ

  14. yianna avatar
    yianna 10/03/2012 09:15:10

    Προβλέπω ότι το ΛΑΓΟΣ μετά βίας θα μπεί στη Βουλή. Το παιχνιδάκι δεν του βγήκε. Με την υπερπροβολή του από τα πασοκικά μέσα, και τον σταθμό του, εκτέθηκε υπερβολικά και κάηκε. Ξέρετε πόσους νεοδημοκράτες ή ΛΑΟΣ γνωρίζω που θα ψηφίσουν σε αυτές τις εκλογές Χρυσή Αυγή? Έτσι από αντίδραση.
    Η ΝΔ πρέπει να ενεργοποιηθεί εάν θέλει τα ποσοστά της να μην πλησιάσουν αυτά του ΠΑΣΟΚ. Πρέπει με συγκεκριμένες θέσεις να απευθυνθεί στον κόσμο, ΤΩΡΑ. Με την προϋπόθεση βέβαια της ανανέωσης του πολιτικού δυναμικού της.
    Αλλιώς θα ψάχνεται.

  15. ΠλακαΠλακα! avatar
    ΠλακαΠλακα! 10/03/2012 10:32:52

    ευτυχως που την " καλυψε" -την αγορα δικανου και την χρηση εναντιον των Ληστων που εισβαλουν στο σπιτι σου- ο Προεδρος!
    Χαζα χαζα την εκανε παλι την διφορα!
    Κι απ οτι βλεπω εδω μεσα εχει πολλους κρυφους οπαδους!
    Για την αυτοαμυνα, που οι Ακριβοπουλες την λενε, φασισμο!
    Πλακα εχει! εχεσθησαν εκεινοι που την αμυνα τους, την αμυνα των σπιτιων και των παιδιων τους την αναθετουν σε.... σωματοπφυλακες! Που πλειστακις την πληρωνουμε εμεις!
    Ληστες εντος και εκτος!
    Αντε να τα ξεχωρισει κανενας:)

  16. S.R. avatar
    S.R. 10/03/2012 11:02:48

    Οτι προκειται περι πολιτικου γελωτοποιου, δεν τον εμποδιζει να ειναι ευστοχος καποιες φορες, οπως τωρα, και να ζηταει το λογικο...

  17. ΤΒ avatar
    ΤΒ 10/03/2012 11:37:13

    Στίς τόσες ηλιθιότητες που έχει πει ο πρόεδρος του Λάος, μετά την κολοτούμπα του 2ου μνημονίου, οι χθεσινές δηλώσεις αποτελούν φωτεινή εξαίρεση.
    Η οπλοχρησία μέσα στο σπίτι σου ισχύει ήδη σε κάποιες υποανάπτυκτες χώρες όπως οι ΗΠΑ. Προφανώς η κωμωδία με τους λαθρομετανάστες (200-300 κάθε μέρα) που συλλαμβάνονται στα σύνορα, κρατούνται για κάποιες μέρες και μετά κατηφορίζουν προς την Αθήνα πρέπει να σταματήσει ΣΗΜΕΡΑ, με πραγματικά μέτρα και όχι ευχολόγια.
    Αυτοί που ζουν σε περιοχές που δεν τολμούν να βγουν έξω απο το σπίτι τους και πέφτουν διαρκώς θυματα ληστείας και κακοποίησης, θέλουν λύσεις σήμερα και όχι άλλες δημοκρατικές αμπελοφιλοσοφίες, απο αυτούς που ζουν σε περιοχές που δεν αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα ή κυκλοφορουν με φρουρά. Δεν χρειάζονται άλλοι άχρηστοι υπουργοί προστασίας του πολίτη, τύπου Παυλόπουλου ή Παπουτσή που άφησαν να καεί το σύμπαν για να μην χαλάσει το προσωπικό τους προφίλ.

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 10/03/2012 11:50:48

    Σωστός

  19. Nik avatar
    Nik 10/03/2012 12:57:16

    Η Ελλάδα ανήκει στην κατηγορία χωρών που επέλεξαν να μεταθέσουν το ρίσκο του εγκλήματος στο θύμα και αφήνουν τον θύτη αλώβητο. Αν δεν αλλάξει αυτή η θέση τα περί όπλων κλπ είναι βλακείες.

    Σκεφτείτε επίσης πως αντιδρούν τα ΜΜΕ όταν ένας άνθρωπος ασκήσει το δικαίωμα αυτοάμυνας, και πως όταν ένας σκύλος προστατεύσει την οικογένεια. Ο άνθρωπος χαρακτηρίζεται κουμπουροφόρος, ο σκύλος ήρωας.

    Αυτά είναι τα αποτελέσματα της μεταπολιτευτικής αριστεροφροσύνης, ο σκύλος στέκει πιο ψηλά από τον άνθρωπο.

  20. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 10/03/2012 15:18:03

    Είχα την ελπίδα να τα ακούσω αυτά απο την ΝΔ...

    Αλλα φοβάται μη στενοχωρήσει τον ΣΥΡΙΖΑ!

    Αντίο παιδιά ,και καλό ύπνο εκεί στη Συγγρού...

  21. marc avatar
    marc 10/03/2012 16:19:44

    τι μαρκα οπλων δεν μας ειπε ο καρατζαφερης..
    ποιοι θα κανουν του σεκιουριτι στα στρατοπεδα συγκεντρωσης που ονειρευεται δεν μας ειπε ο καρατζαφερης..
    οσο για την λαθρομεταναστευση και την πολεμικη ατμοσφαιρα που επικρατει στο κεντρο της Αθηνας αυτο που δεν μας ειπε ο καρατζαφερης ειναι το σε ποια μεσιτικα γραφεια ανηκουν τα 9 στα δεκα διαμερισματα του κεντρου και επισης γιατι οι τραπεζες δεν δινουν δανεια για αγορα τους σε ελληνες(ακομα και με πληρη εμπραγματη η ρευστη εξασφαλιση..)μηπως ξαφνικα τα εσπασε με καποιους εθνικιστες φιλους του?δεν μας ειπε ο πατριωτης καρατζαφερης..

  22. thouthou avatar
    thouthou 11/03/2012 01:56:45

    Αυτά που είπε ο Καρατζαφέρης ήταν αυτά που έλεγε τόσα χρόνια, και του χάρισαν τον χαρακτηρισμό του ακροδεξιού... Αυτά που έλεγε ο Άδωνις και ο Βορίδης....
    Αυτά πήγαν πίσω τον τελευταίο καιρό, σε μια κίνηση εξουσιασμού, να ξεπεράσει την αδυναμία του χώρου του, και για να γίνει κεντρικός παράγοντας....
    Δεν του έκατσε, η κατάσταση τον ξεπέρασε, γυρίζει στα βασικά του... Αυτό δεν είναι κακό. Η ΝΔ, μέχρι να ισορροπήσει, μέχρι να γίνει εθνικό κόμμα, χρειάζεται την πίεση του Καρατζαφέρη.
    Ο Σαμαράς χρειάζεται την πίεση Καρατζαφέρη, για να κερδίσει τον έλεγχο της ΝΔ, και να μην υποκύψει στην αριστερολαϊκίστικη επαναστατικότητα, και τον Λουληκισμό που διέλυε την παραταξη με την μπούρδα του ανέστιου κεντώου χώρου....
    Πρακτικά, τα αυτονόητα που είπε ο καρατζαφέρης, για τους αστυνομικούς και την οπλοχρησία, έπρεπε να αναφερθούν. Στο χάος που ζούμε, πρέπει να ορισθεί ένας σκοπός.
    Οι ροζ της ΝΔ, μην τσιάζετε με τα αυτονόητα. Ζούμε σε χώρα, όχι στα προγράμματα του ΣΥΡΙΖΑ και της ΔΗΜΑΡ. Συνέλθετε.

  23. clouney avatar
    clouney 12/03/2012 00:16:16

    silence t. έχεις δυστυχώς παροπίδες! Τα πραγματα δεν είναι τόσο απλοικά! Εσύ καλείς πολλούς Αλβανούς και Ρουμάνους σπίτι σου για καφέ?