#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2012 12:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε ντέρμπι εξελίσσεται η αναμέτρηση της Κυριακής



Λιγότερο από 48 ώρες έμειναν για το… δεύτερο ημίχρονο των πλέον κρίσιμων εκλογών της μεταπολιτευτικής περιόδου και όλα δείχνουν ότι η εκλογική αντιπαράθεση της Κυριακής εξελίσσεται σε ντέρμπι.

Είναι χαρακτηριστική η εικόνα απότομων σκαμπανεβασμάτων που δίνουν οι κυλιόμενες δημοσκοπήσεις.

Τις πρώτες ημέρες της προεκλογικής αναμέτρησης, η ΝΔ είχε αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα λόγω της συσπείρωσης και της πανστρατιάς που κήρυξε ο Α. Σαμαράς. Τις επόμενες ημέρες ο ΣΥΡΙΖΑ αντεπιτέθηκε με την βοήθεια φυσικά των διαπλεκόμενων ΜΜΕ που του έδιναν πρωτοπορία ακόμα και ...9 μονάδων. Η ΝΔ απάντησε πέρασε μπροστά με τον Σαμαρά να οργώνει όλη την Ελλάδα, αλλά τις τελευταίες ώρες παρατηρείται ....πανστρατιά στο στρατόπεδο του ΣΥΡΙΖΑ προκειμένου να περάσει αυτός μπροστά.

Η μάχη είναι πλέον "στήθος με στήθος" λένε δημοσκόποι, ενώ οι πληροφορίες που φτάνουν σε εμάς για την κινητοποίηση του ΣΥΡΙΖΑ θυμίζουν ... ΠΑΣΟΚ των παλιών καλών ημερών.

Στο μεταξύ, οι πληροφορίες που έρχονται από τα επιτελεία  των κομμάτων αιτιολογούν πλήρως αφενός την εικόνα ασάφειας για το εκλογικό αποτέλεσμα

και αφετέρου του έντονου θυμού που κυριαρχεί τις τελευταίες τέσσερις  εβδομάδες. "Η κοινωνία δεν ακούει" επιβεβαιώνουν δημοσκόποι σύμφωνα με τους οποίους  το πραγματικό διακύβευμα των εκλογών,  που είναι η παραμονή της χώρας στο ευρώ, δεν φαίνεται να έχει συμβάλει στο βαθμό που θα έπρεπε στη διαμόρφωση της εκλογικής συμπεριφοράς των ψηφοφόρων μεγάλο τμήμα των οποίων παραμένει "θυμωμένο".

Το φαινόμενο του ...θυμού απασχολεί σήμερα και την γαλλική εφημερίδα Liberation. Η εφημερίδα αφιερώνει το πρωτοσέλιδό της στις επικείμενες ελληνικές εκλογές με τίτλο «Ελληνικές εκλογές: Ο θυμός ή... ο φόβος». H εφημερίδα συνοψίζει το δίλημμα στο οποίο καλούνται να απαντήσουν οι Έλληνες την Κυριακή. Σύμφωνα με τη γαλλική εφημερίδα το δίπολο των εκλογών είναι η ΝΔ και ο ΣΥΡΙΖΑ. Η μεν πρώτη εκπροσωπεί την «ορθή γραμμή» απέναντι στις Βρυξέλλες που απαιτεί θυσίες και μέτρα. Από την άλλη πλευρά, , υπάρχει ο ΣΥΡΙΖΑ ο οποίος εκπροσωπεί την οργή των ψηφοφόρων απέναντι στα σκληρά μέτρα και υπόσχεται ότι θα ακολουθήσει σκληρή γραμμή απέναντι στις απαιτήσεις των Βρυξελλών.

Η ουσία είναι ότι λίγες ώρες πριν το άνοιγμα της κάλπης τα πάντα είναι ρευστά. Όπως και η πορεία της χώρας…

"Οι αναποφάσιστοι θα κρίνουν τελικά την μάχη" εκτιμούν τα επιτελεία των κομμάτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreekInLux avatar
    GreekInLux 15/06/2012 13:06:27

    εμ όταν βγαίνουν Τράγκες, Μάνοι, Αιβαλιώτηδες και λοιποί και λένε ότι προηγείται η ΝΔ με μεγάλη διαφορά...τι περιμένουμε να γίνει;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ GreekInLux 15/06/2012 18:13:53

      Το έγραψα και χθες όταν άλλοι μιλούσαν για γαλάζιο τσουνάμι: κανένας εφυσηχασμός όταν μπαίνεις στην τελική ευθεία φορτσάρεις δεν αράζεις.
      Η ΝΔ πρέπει το ΣΚ να λιώσει σόλες και γλώσσες. Πόρτα πόρτα να εξηγήσει τι διακυβεύεται διαφορετικά σε 31 χρόνια θα αναλύουμε τι έφταιξε το 2012 σαν άλλο 1981...

      ΥΓ

      όσο για τους φίλους του ΣΥΡΙΖΑ εγώ και φετιχ έχω με το € και στους λαθρομετανάστες δεν θέλω επίδομα ανεργίας και πλούτο δεν θεωρώ τις 20,000 € που θέλει εισφορές ο κύριος Γλέζος
      Ας επιλέξουν οι πολίτες αν θέλει να συνεχίσει να κυβερνά το σύστημα ΠΑΣΟΚ με τους συνδικαλιστές του.
      Τόσο απλά.

  2. Ted avatar
    Ted 15/06/2012 13:06:43

    ''ο ΣΥΡΙΖΑ αντεπιτέθηκε με την βοήθεια φυσικά των διαπλεκόμενων ΜΜΕ που του έδιναν πρωτοπορία ακόμα και …9 μονάδων''...
    Χαχα... τελικά έχετε πολύ πλάκα εδώ μέσα

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Ted 15/06/2012 13:12:26

      τόση πλάκα που σε διασκεδάζουμε ε; γι αυτό έρχεσαι και ξανάρχεσαι. Από Δευτέρα να δεις τι γέλιο έχεις να ρήξεις :)

      • Ted avatar
        Ted @ GreekInLux 15/06/2012 13:29:27

        Η αλήθεια είναι πως ναι, όντως διασκεδάζω!
        Αλλά για εξήγησε μου... Τι γέλιο θα ρίξω από Δευτέρα;

        • Νικολάκης avatar
          Νικολάκης @ Ted 15/06/2012 13:42:10

          Κλαυσίγελο, εξωτερικά θα γελάς (θα βρεις τον τρόπο εσύ) εσωτερικά θα κλαις. Όπως και να' χει απόλαυσε τα ποσοστά του Τσίπρα σου γιατί δε θα τα βλέπεις για πολύ. Αν και κατά βάθος πιστεύω θ' ανακουφιστείς.

        • Θόδωρος avatar
          Θόδωρος @ Ted 15/06/2012 14:00:29

          Εγώ σας είπα, τα troll όπως τα λέτε δεν κάθονται ήσυχα!

          Αγωνίζονται ενάντια στον καπιταλιστικό κίνδυνο για την επανάσταση και τον σοσιαλισμό.
          Κρίμα όμως που βγάζετε τα κομπλεξ που έχετε στον αέρα! Πρέπει να αποκτήσετε ισορροπία στη ζωή σας!..
          Μια επίσκεψη στα μπουρδ...λα θα σας χαλαρώσει!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Ted 15/06/2012 13:21:25

      Ξεχνάς την καθημερινλη, τον ΣΚΑΙ και τον Ναυρή; Αν τους ξεχνάς δες κι αυτό:

      Τα ρέστα τους οι Αλαφούζοι για τον Τσίπρα http://www.e-tetradio.gr/ar7379el_denmasame.html

      Παρασκευή, 15 Ιουνίου, 2012 08:00

      Ε, όχι, δεν μασάμε. Ε, ναι! Θα ψηφίσω μόνο με το θυμικό, γιατρέ μου. Κι αν ξανακούσω κανέναν να μου λέει ότι πρέπει να μάθω και να σκέπτομαι εκτός από το να αισθάνομαι, θα του πω: Άκου ανθρωπάκο, αν θες να λυτρωθείς κάτσε και σκέψου -αν μπορείς δηλαδή- πως είναι να αισθάνεσαι!

      Ναι, γιατρέ μου, θα ψηφίσω μόνο με το θυμικό! Και στην κάλπη εκτός από το ψηφοδέλτιο θα ρίξω κι ένα ραβασάκι -ξεχωριστά εννοείται μη μου ακυρώσουν και τη λαϊκή εντολή- με τους στίχους του Σταμάτη από την παράσταση που σου 'λεγα πριν, με τον τίτλο «ΔΕΝ ΜΑΣΑΜΕ»:

      Με τιμές φτηνού πορνείου έρημη γενιά του μνημονίου
      Πολεμάμε, τραγουδάμε δεν μασάμε
      Έξοδος παιδιά και πάμε για μια Ελλάδα που αγαπάμε


      ΣΣ πολύ θυμωμένη η Κατερίνα Ακριβοπούλου που παρουσιάζει το μεσημεριανό magazino του Σκάι 100.3. προφανως δεν εχει δουλειά να φάει

      • aggelosview avatar
        aggelosview @ Factorx 15/06/2012 23:37:31

        Τ0 ίδιο τραγούδι έλεγαν και τα καλόπαιδα και έκαψαν 4 ανθρώπους στη Μαρφίν. Τιμώρησαν τους μνημονιακούς που πήγαν για δουλειά. Μεγάλο πράγμα η αριστερά. Θυμωμένη και η Ακριβοπούλου. Μάλιστα. Τι άλλο θα διαβάσουμε;

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ Ted 15/06/2012 14:10:26

      Κοντομηνάς, Κουρής, Χατζηνικολάου και όλοι οι παρατρεχάμενοι του, ΣΚΑΙ κλπ σας πάνε σαν τρελλοί. Μπας και ως άσχετοι μας πάτε στη δραχμή και σωθούνε ή για άλλους λόγους που δεν μπορούν να αναγραφούν.
      Μια φορά σας πάνε όπως τότε που τα αρπάζατε από τον γιο του Πέτρου και σας ξεβράκωσε κανονικά ο Κοροβέσης θυμιζοντάς μας αυτό που όλη η πιάτσα ξέρει. Πως Μητσοτάκης, Ανδρέας και ενιαίος ΣΥΝ διαμέρισαν τα ιμάτιά μας με τον Σώκρατες. Μην μας κουνάτε το δάχτυλο λοιπόν.
      Loose- loose είναι η κατάστασή σας.
      Ή εκλογική ήττα ή νίκη και το Σεπτέμβριο ελικόπτερο. Γιατί αν νικήσετε ούτε μέχρι την παρέλαση δεν θα φτάσετε. Θα μπείτε γιουρτωμένοι στα ελικόπτερα.

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ Kώστας ΜΠ 15/06/2012 15:05:23

        θα μπούνε ρε Κώστα ή θα μας κατσικωθεί το Νεο Πασόκ για άλλα 30 χρόνια;

        • Κώστας ΜΠ avatar
          Κώστας ΜΠ @ GreekInLux 15/06/2012 15:33:57

          Eλικόπτερο και ευγενικά το λέω.
          Γιατί ή θα το καταγγείλουν και θα αρχίσει η περιπέτεια με την στρόφιγγα κλειστή , οπότε θα τους κυνηγάνε οι εξαθλιωμένοι από χωρίου εις χωρίον ή θα κάνουν κωλοτούμπα( αλά οι βάσεις φεύγουν) κάνοντας αναδιαπραγμάτευση. Αλλά ποιά αναδιαπραγμάτευση ; Η Τρόικα είναι ιδεοληπτική. Θέλει έσοδα και εωτερική υποτίμηση. Η "αναπτυξιακή" αναδιαπραγμάτευση του Σαμαρά με φοροελάφρυνση της μεσαίας τάξης δεν τους κάθεται καλά. Ο καλύτερος πελάτης της φορομπηχτικής Τρόικας θα είναι οι Δραγασάκηδες που λόγω ασχετιάς και ιδεοληψίας θα φορολογήσουν πανικόβλητοι ό,τι κινείται, όπως έκαναν ΓΑΠ και Κατσέλη. Άρα πάλι ελικόπτερο. Από όλο το πολιτικό φάσμα( εξαπατημένοι συριζαίοι της καταγγελίας) και φοροεξαθλιωμένοι της μεσαίας τάξης θα βάλουν τότε τους Μηλιούς στα ελικόπτερα.
          Δεν τη γλιτώνει ο Τσιπράκος. Στη θέση του ούτε εγώ δεν θα με ψηφίζα.

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ GreekInLux 15/06/2012 16:14:47

          ΤΟ 2012 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 1981.

  3. Δρυς avatar
    Δρυς 15/06/2012 13:09:53

    Οργώνει ο πρόεδρος, τελευταία στιγμή. Τόσα posts έχουμε εδώ που το ζητούσαν αυτό πριν το Μάιο. Τέλος πάντων, καλή επιτυχία και τα λέμε από monday.

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 15/06/2012 13:12:41

    Οι συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ που βρήκαν νέα στέγη για να διασώσουν τα προνόμια, αν μη τι άλλο, είναι ικανότατοι στη συλλογή ψήφων. Η ΠΑΣΟΚΙΚΗ τεχνογνωσία μεταφέρθηκε αυτούσια στο ΣΥΡΙΖΑ. Οι μέθοδοι είναι γνωστές. Το βαθύ ΠΑΣΟΚ έγινε ροζ. Μην εφησυχάζει κανείς

  5. hdgr avatar
    hdgr 15/06/2012 13:19:31

    Ο "αέρας" του πρώτου έχει πολύ μεγάλη σημασία για την ψυχολογία του αναποφάσιστου. Από αυτή την άποψη η ανάρτηση είναι τελείως άστοχη.
    Ο Μάνος είπε το πρωί στον σκαι ότι η ΝΔ προηγείται σταθερά σε όλες τις δημοσκοπήσεις 4-5 μονάδες.

  6. Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ avatar
    Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ 15/06/2012 13:20:11

    Καλα, χθες γραφατε για γαλαζιο τσουναμι.Τι γινεται?Γραφατε οτι ο Συριζαικος χανει με 4-0.Τι να πιστεψουμε?
    Μαλλον θα πρεπει να ψηφισουμε καποιο μικρο κομμα για να ειμαστε ησυχοι.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ 15/06/2012 13:50:31

      Ακριβώς λόγω κάποιων σαν κι εσένα αλλάζουν τα δεδομένα συνεχώς. Που τους λένε οι Μάνοι και οι Καμμένοι οτι η ΝΔ είναι μπροστά "δεν θα γίνει καμιά ζημιά αν ψηφίσετε εμάς, ούτως ή άλλων η ΝΔ είναι μπροστά...". Κατάλαβες

  7. ΝΙΚΟΣ ΝΔ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΝΔ 15/06/2012 13:21:50

    Χθες μιλάγαμε για τσουνάμι 3,8 και 4! Σήμερα κολοτούμπα? Τι άλλαξε σε 2 ώρες? Αρχίζω και αναρωτιέμαι μήπως είμαστε άξιοι της μοίρας μας!!!!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΝΙΚΟΣ ΝΔ 15/06/2012 13:53:55

      Καλά ΝΔ δεν είσαι με τίποτα, γι αυτό και βάζεις τον προσδιορισμό. Εμεις γραψαμε για την Κυριακή. Χθες το πρωί και όχι πριν απο δυο ώρες. Να διαβάζεις λοιπόν antinewς πριν γράψεις οτι πήρε το αυτί σου. Κατα τα άλλα δεν έχει δικαίωμα η πραγματικότητα να αλλάξει από χθες μεχρι σήμερα;

      • Κβάντα avatar
        Κβάντα @ Factorx 15/06/2012 16:05:34

        Κύριε factorx, σας βρίσκω λίγο επιθετικό σήμερα.
        Χρειάζεται πάνω απ' όλα ψυχραιμία και ατσάλινα νεύρα.

  8. Factorx avatar
    Factorx 15/06/2012 13:24:44

    Ναι γιατί του δίνουν 3% και θέλει να μπει στην Βουλή, ξυπνήστε

    • GO avatar
      GO @ Factorx 15/06/2012 19:10:56

      Πάνω από 1,5%, με τίποτα.

  9. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 15/06/2012 13:32:31

    Μάχη μέχρι την τελευταία ψήφο, σε μία αμφίρροπη κόντρα άνευ προηγουμένου διαφαίνεται ότι θα ζήσουμε την Κυριακή, στις πιο δραματικές εκλογές των τελευταίων δεκαετιών. Οι κρυφές δημοσκοπήσεις των τελευταίων ημερών καταγράφουν μία κατάσταση θρίλερ στο εκλογικό σώμα, καθώς οι διαφορές μεταξύ της ΝΔ και του ΣΥΡΙΖΑ είναι στο όριο του στατιστικού λάθους, είναι παρατηρείται και, πρωτοφανές μεγάλο ποσοστό αναποφάσιστων. Μάλιστα σε ορισμένες εταιρίες δημοσκοπήσεων οι αναποφάσιστοι ξεπερνούν το 15%!

    Αυτή η ρευστότητα δημιουργεί ένα κλίμα αβεβαιότητας ως προ της τελική έκβαση της εκλογικής αναμέτρησης, καθώς οι περισσότερες εταιρίες έρευνας καταγράφουν ισχνό προβάδισμα της ΝΔ, ενώ άλλες εκτιμούν ότι η κοινωνική δυναμική, εφόσον εκφραστεί στην κάλπη θα δώσει τη νίκη στο ΣΥΡΙΖΑ.

    Σύμφωνα με πληροφορίες στο κομμάτι εκείνο του εκλογικού σώματος, που δηλώνει ότι έχει αποφασίσει για την Κυριακή, η ΝΔ είχε βραχεία κεφαλή έναντι του ΣΥΡΙΖΑ της τάξης της μίας έως δύο μονάδων μέχρι και χτες. Όμως οι σημερινές πληροφορίες αναφέρουν ότι αυτό το προβάδισμα έχει εξανεμιστεί, ενώ στο κομμάτι των αναποφάσιστων, η ποιοτική ανάλυση – με βάση δηλαδή τις πιθανότερες επιλογές των ψηφοφόρων αυτών, εάν τελικά πάνε στην κάλπη – η υπεροχή του ΣΥΡΙΖΑ είναι σαφής και ικανή σε ορισμένες περιπτώσεις και υπό προϋποθέσεις να τον οδηγήσει στην επικράτηση.

    Σύμφωνα με πληροφορίες, οι εκτιμήσεις των περισσοτέρων δημοσκοπήσεων είναι ότι δύσκολα το πρώτο κόμμα θα ξεπεράσει την οροφή του 30%.

    Ως προς τα άλλα κόμματα το ΠΑΣΟΚ φαίνεται να κινείται σε διψήφιο νούμερο, χωρίς όμως να έχει σταθεροποιηθεί, καθώς εμφανίζεται ευάλωτο στην πίεση της ΝΔ. Κοντά στο ποσοστό της 6ης Μαΐου δίνει να κινείται η Χρυσή Αυγή, παρά την κάμψη, που είχε υποστεί κάποια περίοδο ενδιάμεσα των δύο αναμετρήσεων. Σταθερή εμφανίζεται και η Δημοκρατική Αριστερά, κοντά στα προηγούμενα ποσοστά της, ενώ κάμψη παρατηρείται για τους Ανεξάρτητους έλληνες και το ΚΚΕ.

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ αναγνωστης 15/06/2012 13:33:01

      Από το: http://www.protothema.gr/ekloges/article/?aid=204489

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ αναγνωστης 15/06/2012 13:44:21

      Ο σύριζα δεν έχει να αλιεύσει πολλούς από τους αναποφάσιστους πλέον. Οσοι αποφάσισαν σύριζα, είναι μπετόν και δεν το σκέφτονται. Οι αναποφάσιστοι πιστεύω πως αφορούν άλλους και κυρίως το πασόκ που είναι πλέον υπό διάλυση. Να πάνε νδ που το λέει η λογική τους ή πάλι να μην πάνε γιατί δεν τους πάει το χέρι ; Υπάρχει ένα μεγάλο τέτοιο κομμάτι και μέχρι την κυριακή θα το σκέφτονται. Προσωπική εκτίμηση, λαμβάνοντας υπόψη πως είδα ήδη να γυρνάνε στη νδ φανατικοί -πιο φανατικοί δεν γίνεται- πασόκοι, το ίδιο θα γίνει και τώρα. Θα λειτουργήσει η λογική και το να 'σώσουμε το μαγαζί μας και την οικογένειά μας' από την αριστερή χρυσή αυγή.

  10. irida avatar
    irida 15/06/2012 13:40:10

    Μήπως έχει έρθει η ώρα να κυβερνήσει κι η αριστερά; Αυτή, ντε, της προόδου. Να απομυθοποιηθεί και να πάει στο καλό. Τώρα ο κόσμος δεν έχει τα περιθώρια που χε να δίνει ατελείωτη πίστωση όπως έκανε με το πασοκ. Ας γίνει κι έτσι. Αν ο κόσμος το επιθυμεί σύντομα θα δει τι σημαίνει αυτό(προσωπικά πιστεύω πως θα τα μαζέψει όλα ο Τσίπρας, ήδη άρχισαν να το κάνουν). Ίσως είναι ευκαιρία η αριστερά να κλείσει τον κύκλο της και να δείξει πως συμπεριφέρεται με την εξουσία στο χεράκι. Θα φανεί σύντομα.
    Πιστεύω πως το παρόν σύστημα θα καταρρεύσει, ολοκληρωτικά. Τα πρόσωπα που κυριαρχούν σήμερα με ορίζοντα διετίας δεν θα υπάρχουν στο προσκήνιο. Αν υπάρχουν θα είμαστε σε τραγική κατάσταση. Κάποια ίσως μείνουν αλλά όχι τα προβαλλόμενα. Ίσως και το δημοσιογραφικό-εκδοτικό σύστημα να αλλάξει. Ο μόνος που μπορεί να μείνει είναι ο Κουρής!!!!!!!!! Γιατί έχει μάθει να επιπλέει και να επιβιώνει κι ίσως και να κρατάει. Γκρεμίζοντας επί χρόνια τον καραμανλισμό, στηρίζοντάς τον αργότερα και τώρα το τσιπροσυριζαίικο..Μόνο αυτό αρκεί ως επιχείρημα για όσους ζήσανε από το 81 και μετά στην Ελλάδα για απόρριψη του τσίπρα.

  11. Jimakos avatar
    Jimakos 15/06/2012 13:42:45

    Άμα μας λένε για άνετη νίκη με διαφορά, τραβάμε για τις παραλίες. 'Αμα μας λένε για ντέρμπυ, αρχίζουμε τα μπινελίκια. Ψηφοφόροι με "ειδικές ανάγκες".

  12. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 15/06/2012 13:58:08

    Ψήφος σε Καμμένο και Μάνο- Βαλλιανάτο είναι μαχαιριά στην πλάτη της χώρας. Να το καταλάβουν κάποιοι γιατί την Δευτέρα θα τους ζητηθούν ευθύνες.

  13. anonymous avatar
    anonymous 15/06/2012 13:58:53

    Είχα ξαναγράψει ότι το εκλογικό αποτέλεσμα τα παιχτεί στο αν θα προλάβει να μετακομίσει το σύστημα ΠΑΣΟΚ στο ΣΥΡΙΖΑ.

    Ο Νικολακόπουλος έλεγε μετεκλογικά ότι το ΠΑΣΟΚ λόγω δημ. υπαλλήλων και λοιπών κομματόσκυλων ξεκινούσε από το 35%. Αν αυτό μεταφερθεί στον Τσίπρα είναι ζόρικα τα πράγματα.

  14. Κάτων avatar
    Κάτων 15/06/2012 14:03:33

    Ορίστε το παιχνίδι του Μάνου: Σε συνέντευξή του "αποκάλυψε" πως σε όλες τις τελευταίες δημοσκοπήσεις, η ΝΔ έχει ξεκάθαρο προβάδισμα 4 με 5 μονάδες έναντι του ΣΥΡΙΖΑ. (http://newpost.gr/post/)

    Λέει δηλαδή, "αφού βγαίνει η ΝΔ ψηφίστε με κι εμένα για να μπω στην Βουλη, ούτως ή αλλως χάνει ο ΣΥΡΙΖΑ".

    Αυτά λένε και οι άλλοι των μικρών κομμάτων και για αυτό άλλαξε τις τελευταίες ώρες η εικόνα των δημοσκοπήσεων

  15. kostis avatar
    kostis 15/06/2012 14:10:28

    λαθος σχολιο σε λαθος χρονο.. Πετυχαινετε το αντιθετο απο αυτο που επιδιωκετε.. Και σας συμβουλευω να το κατεβασετε. Στον πολεμο πας για να νικησεις και το πετυχαινεις οταν εχεις καλο ηθικο. Οι λουζερ δεν εχουν θεση στη παραταξη. Η Ν.Δ. προηγειται με διαφορα και θα κερδισει ανετα. Αυτο που κινηγαει τωρα ειναι η αυτοδυναμια και ειναι κοντα να το πετυχει.

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ kostis 15/06/2012 14:27:42

      ενώ εσύ με το να μας λες ότι "Αυτο που κινηγαει τωρα ειναι η αυτοδυναμια και ειναι κοντα να το πετυχει." νομίζεις ότι κρύβεις καλά τον προβοκατόρικο ρόλο σου;

      • kostis avatar
        kostis @ GreekInLux 15/06/2012 16:35:51

        κατακαυμενη αραχωβα... Συγνωμη, αλλα ακομη δεν εχετε ακομη τι γινεται στο εκλογικο σωμα τις τελευταιες μερες.. Μετα απο χρονια η Ν.Δ. λειτουργει ως πολυσυλλεκτικο κομμα. Εγινε αλλες 3 φορες. Το 1974, το 1990 και το 2004.. Αυτα που λενε ορισμενοι πως και με μια ψηφο να κερδισουμε να ειμαστε ευχαριστημενοι ειναι μπουρδες. Εγω θα ημουν ευχαριστημενος με διαφορα 10% απο το δευτερο κομμα και 25% απο το δευτερο.. Και φυσικα αυτοδυναμια. Γιαυτο και αγωνιζομαι οπως εκανα παντα.

    • GO avatar
      GO @ kostis 15/06/2012 18:41:28

      Μέσα στη σκέψη μου είστε.
      Είπα να μην παρέμβω, αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με τον ορισμό του ερασιτεχνισμού της πολιτικής επικοινωνίας.
      Δεν είναι η πρώτη φορά. Αλλά και παραμονή των εκλογών;

  16. Βαγγέλης Κ. avatar
    Βαγγέλης Κ. 15/06/2012 14:14:44

    Κάτι σε "καλός αστυνόμος - κακός αστυνόμος" έχουν αρχίσει να μου θυμίζουν αυτές οι μυστικές δημοσκοπήσεις. Στόχος τους είναι να.. ομολογήσουμε στη κάλπη.

  17. NONOS avatar
    NONOS 15/06/2012 14:18:02

    Αγαπητοι φίλοι μη λυποψυχάτε αυτες ειναι ψυχολογικες επιχειρησεις για να καμφθεί το ηθικό μας.Θελει αγώνα η διαφορα ειναι μικρή υπερ της ΝΔ,ουδεμία διαρροή προς Τζίμερο και Λαος παμε γερα παμε δυνατα...εχουν γνωσιν οι φύλακες...ο Λαός εχει αντιληφθεί ποιοι ειναι οι ψευτες και οι λαοπλάνοι...ο κοσμος δεν απαντα στους δημοσκόπους, πολλα ειναι και φτιαχτα για εσωτερικη καταναλωση και δημιουργία εντυπώσεων...το χτεσινο πικ του χρηματηστηρίου κατι σημαινει...υπαρχει γκαλοπ μεγαλης τράπεζας που λεει πολλά..........μην επηρεάζεστε απ τις αριστερες συρήνες .............

  18. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 15/06/2012 14:19:03

    Πάντως να τα λέμε όλα. Ο δικομματισμός πέθανε στις 6 Μαϊου. Οριστικά.
    Και ως νέος Ιησούς Ανεστήθη μέσα σε δεκαπέντε μέρες. Θαύμα. Θαύμα.

  19. theo1611 avatar
    theo1611 15/06/2012 14:41:45

    Τη διαφορά στη ΝΔ θα τη δώσουν ενδεχομένως αυτοί που δεν έχουν ψηφίσει ποτέ ΝΔ (από σφυγμομέτρηση στο περιβάλλον μου)

    • λολ avatar
      λολ @ theo1611 15/06/2012 16:46:33

      μαλλον το περιβαλλον σου ειναι στα βορεια προαστια

      • theo1611 avatar
        theo1611 @ λολ 15/06/2012 17:30:27

        Έχασες!!!

        Στα νότια, Νέα Σμύρνη και Πανιωνάρα συγκεκριμένα!!!

        ΥΓ: Και με καταγωγή από τη Σμύρνη βεβαίως-βεβαίως!!!

        • undercover gpr avatar
          undercover gpr @ theo1611 15/06/2012 17:57:01

          Η Ν.Σμύρνη έχει πολύ λίπος για να ρισκάρει να το χάσει..

          • theo1611 avatar
            theo1611 @ undercover gpr 15/06/2012 18:18:05

            Και άρα θα ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ γενικά και αόριστα?

            ΥΓ: Κυριακή, κοντή γιορτή!!!

  20. Mπροστα και Δεξια avatar
    Mπροστα και Δεξια 15/06/2012 14:44:06

    Καλα ενταξει...Εαν ακομα ειναι "ντερμπι" ολο αυτο , μετα απο τοσα που λεχθηκανε , μετα απο οσα γινανε , τοτε πραγματικα πιστευω υπαρχει ΣΟΒΑΡΟ προβλημα οσο αναφορα το εκλογικο αποτελεσμα.Αφου ο κοσμος συνεχιζει με σταθερο ρυθμο -ντε και καλα- να ενισχυει τον ΣΥΡΙΖΑ οταν ο ιδιος ο ΣΥΡΙΖΑ εχει κανει δηλωσεις περι δηλωσεων κτλ , και η Ν.Δ. δεν μπορει να παρει "κεφαλι" ξεκαθαρα , τοτε επαναλαμβανω υπαρχει προβλημα.
    Αλλα ειπαμε : κανεις δεν μπορει να πει ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ μετα τις εκλογες.
    Εαν διαλυθει η Ελλαδα η γινει μια χωρα τυπου Αλβανιας του Χοτζα με οικονομικη καταρευση καποιος θα πρεπει να παρει την πολιτικη ευθυνη για την καταστροφη μιας χωρας 10 εκατομυριων που -ειχε- μια δεδομενη ποιοτητα ζωης.

  21. GTsokal avatar
    GTsokal 15/06/2012 14:50:40

    Άρθρο στο editorial της WSJ: Greece votes again. Μεταξύ άλλων αναφέρει το πεζοδρόμιο που θα κάνει ο Τσίπρας.

  22. rasputin avatar
    rasputin 15/06/2012 15:16:07

    Για να μην μαλώνουμε άδικα :
    1)Ότι και να λέμε είναι ντέρμπυ . Ούτε ψήφος χαμένη .
    2)Το μόνο σίγουρο είναι πως και οι δυο έχουν το δικό τους ρεύμα .
    Ότι κι αν λένε οι δημοσκοπήσεις κανένας δεν είναι σίγουρος που θα κάτσουν οι αριθμοί . Ο λόγος απλός : άλλου είδους αναποφάσιστοι υπήρχαν στις προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις , άλλου είδους αναποφάσιστοι υπήρχαν τον Μάιο , άλλου είδους αναποφάσιστοι υπάρχουν τώρα , οπότε η όποια αναγωγή είναι επικίνδυνη.
    3)Η Χ.Α. θα είναι εντός βουλής με μεγάλη άνεση . Ο Μάνος όχι . Ο Καρατζαφέρης όχι. Και οι τρεις τους προσπαθούν να κόψουν από την ΝΔ για να πάρουν οι ίδιοι κάποιους παραπάνω ψήφους . Πρακτικά αυτές οι ψήφοι θα τους είναι άχρηστες. Μπορεί όμως να αποδειχτούν καθοριστικές για την πρωτιά .
    Άδικα το ψάχνουμε παραπάνω , όποιος θέλει πρώτη την ΝΔ ρίχνει στην κάλπη το ψηφοδέλτιό της για να έχει ήσυχη την συνείδησή του .
    Εμένα δεν με ενδιαφέρει ποιος θα μπει στην Βουλή , με ενδιαφέρει ποιος θα είναι ο πρώτος . ΝΔ δαγκωτό , τέρμα τα αστεία .

  23. avanti avatar
    avanti 15/06/2012 15:51:11

    Εγώ πάντως ποτέ δεν κατάλαβα τι σόι είναι αυτοί οι αναποφάσιστοι και ιδιαίτερα στην παρούσα φάση που εμφανίζεται ένα 12% - 15%. Δηλαδή τι είναι αυτό που τους κρατάει και δεν έχουν αποφασίσει, 80 μέρες τώρα το σύμπαν εντός και εκτός μιλάει για τις εκλογές και έχουν αναλυθεί τα πάντα. Εκτός και εάν δεν ζουν στην Ελλάδα και έρχονται από τον Αρη κάθε φορά που είναι εκλογές. Εγώ δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχουν αναποφάσιστοι, απλά δεν θέλουν να πουν όταν τους ρωτούν. Αν όμως πραγματικά δεν έχουν αποφασίσει τότε ζούμε ανάμεσα σε ψυχάκηδες, τίποτα άλλο δεν έχω να πω.

  24. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/06/2012 15:57:10

    Δώστε βάση παρακαλώ:

    Η ΝΔ έχει ένα πλεονέκτημα. Μπορεί να συσπειρώσει λογικούς ανθρώπους ανεξαρτήτως κομματικής προέλευσης ακριβώς λόγω της κρισημότητας των στιγμών.

    Η ΝΔ έχει μόνο να φοβηθεί από χαλάρωση και εφησυχασμό της τελευταίας στιγμής.

    Ψήφος στον Τζήμερο-Μάνο-Βαλλιανάτο είναι έμμεση ψήφος στο ΣΥΡΙΖΑ γιατί αποδυναμώνει τη ΝΔ.

    Η σκέψη ότι η ΝΔ θα βγει σίγουρα πρώτη και γι' αυτό δήθεν δεν υπάρχει πρόβλήμα με το να ψηφίσει κανείς τους Τζήμερο-Μάνο-Βαλλιανάτο είναι εντελώς λανθασμένη και επικίνδυνη,

    και εξηγούμαι:

    1) Οι δυνητικοί τους ψηφοφόροι είναι κεντροδεξιάς κατεύθυνσης και

    2) Το σημαντικότερο: Δεν έχει σημασία μόνο να βγει πρώτη η ΝΔ. Πρέπει να έχει τέτοια δύναμη ώστε αφενός να σταθεροποιηθεί τόσο που να μπορεί αύριο να επανιδρυθεί και να γίνει ένα νέο πατριωτικό ευρωπαϊκό μέτωπο αλλάζοντας όνομα και φυσιογνωμία για να εκφράσει το αύριο, αφετέρου να έχει τη δυνατότητα να επιβάλει ως πρωθυπουργό μιας κυβέρνησης συνεργασίας τον ίδιο το Σαμαρά.

    Για το τελευταίο προσέξτε καλά: Ο Μητσοτάκης και ο Βενιζέλος δηλαδή και από την "εδώ" και από την αντίθετη πλευρά δεν θέλουν τον Σαμαρά για πρωθυπουργό ακόμα κι αν βγει πρώτο κόμμα η ΝΔ. Και ψάχνουν ένα πρόσχημα.

    Ο μεν Μητσοτάκης προσπαθεί να πει ότι αν δεν έχει ο Σαμαράς αυτοδυναμία, όπως και ο ίδιος τότε το 1990, θα πρέπει να αποδεχθεί μια κυβέρνηση συνεργασίας με άλλον πρωθυπουργό.

    Ο δε Βενιζέλος σου λέει αν είμαι σε μια κυβέρνηση με Σαμαρά πρωθυπουργό, θα ταυτιστώ θέλω δεν θέλω με αυτόν και αύριο ο Σύριζα θα μου απορροφήσει και ότι απέμεινε από το ΠΑΣΟΚ.

    Και οι δύο θα ικανοποιήσουν τις ορέξεις τους αν ο Σαμαράς βγει είτε δεύτερος είτε πρώτος με μικρό ποσοστό. Αν βγει πρώτος με μικρό ποσοστό και μικρή διαφορά από το ΣΥΡΙΖΑ τότε θα επιβάλλουν ένα πρωθυπουργό τρίτο πρόσωπο (ίσως τον Κουβέλη τον ίδιο που έχει και τη βιτρίνα του σοβαρού) σε μια συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ.

    Γι' αυτό αδέρφια συναγωνιστές ένας είναι ο στόχος. Ποσοστό μια ανάσα από την αυτοδυναμία. 33-34%/. Για να μην μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι ο Σαμαράς θα είναι ο πρωθυπουργός.

    ΟΛΟΙ στο Σύνταγμα απόψε. Να δημιουργηθεί αέρας νίκης. Να πάρουμε όσο μεγαλύτερο ποσοστό μπορούμε.

    Ψήφος σε Ανεξ. Ελ. (Καμμένο), Τζήμερο-Μάνο-Βαλλιανάτο, Χ.Α., ΛΑΟΣ όλα σημαίνουν έμμεση ψήφος στο ΣΥΡΙΖΑ και ενίσχυση των πιθανοτήτων τα παραπάνω σχέδια για παραγκωνισμό Σαμαρά να υλοποιηθούν.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/06/2012 15:58:30

      κρισιμότητας

  25. petros avatar
    petros 15/06/2012 15:57:33

    1897 Η κυβέρνηση Δηλιγιάννη αγνοεί τις Μεγάλες Δυνάμεις και στέλνει στρατεύματα στη Κρήτη. Ακολουθεί εισβολή της Τουρκίας στη Θεσσαλία, ήττα της Ελλάδας, και Διεθνής Οικονομικός Έλεγχος λόγω πτώχευσης και πολεμικών αποζημιώσεων.

    1920. Οι αντιβενιζελικοί αγνούν τις Μεγάλες Δυνάμεις και φέρνουν πίσω το βασιλιά Κωνσταντίνο. Οι σύμμαχοι μας εγκαταλείπουν, αποσύρουν τα δάνεια, συνάπτουν συμμαχία με τον Κεμάλ, ακολουθεί η Μικρασιατική καταστροφή.

    2009. Ο μέτριος Καραμανλής, λέει την αλήθεια ( έστω την ύστατη στιγμή ) και ζητά πάγωμα μισθών και συντάξεων. Ο λαοπλάνος Γ. Παπανδρέου ζητά αυξήσεις 1,5% και σε 2 χρόνια φέρνει μειώσεις 40%.

    2012. Ο ίδιος αυτός λαός ( ή οι απόγονοι του ) ετοιμάζονται να ψηφίσουν τους λαοπλάνους Τσίπρα, Καμμένο και Μιχαλολιάκο και μετά τη δίχρονη καταστροφή Παπανδρέου- Βενιζέλου να έρθει νέα οικονομική, κοινωνική και εθνική ( ; ) τραγωδία, με την εγκατάλειψη της Ελλάδας από τους Συμμάχους, οικονομικά και εθνικά. Με Ελλάδα, τη Κυριακή το βράδυ, χρεοκοπημένη εσωτερικά, κοινωνικά διαλυμμένη, καμία ΑΟΖ και κανένα εθνικό θέμα δεν θα επιτευχθεί.

    Στις κρισιμότερες εκλογές, όπου η ιστορία επαναλαμβάνεται ( ; ), καλούμαστε οι σωφρονες Έλληνες να πάμε στις κάλπες και επιλέξουμε τη λιγότερο κακή λύση, μαζικά, για να αποφύγουμε επανάληψη της Ιστορίας. Ο κ. Τσίπρας και σήμερα μίλησε διχαστικά, αφιόνισε το πλήθος των 10.000 οπαδών του και έδειξε ότι δεν λογαριάζει τίποτα, βάζοντας απέναντί του όσους δεν τον ψηφίσουν. Άδειασε τους Ανεξάρτητους Έλληνες και το Πασοκ, και επιλέγει να μπλοφάρει, οδηγώντας, σε δεύτερη φάση, σε ευρωπαϊκό κραχ, αν επιλεγεί από τους επιρρεπείς σε λαοπλάνους ηγέτες και δημαγωγούς Έλληνες. Αν τα 2 χρόνια υφεσιακού μνημονίου, μας πήγαν 15 χρόνια πίσω, η άλογη συμπεριφορά του Σύριζα μας γυρνά δεκαετίες πίσω, και αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με την Αριστερά, ούτε με τη Δεξιά. Τη Δευτέρα, αν βγει πρώτο κόμμα ο Σύριζα, η Αστυνομία και τα Ματ θα έχουν αυτοευνουχιστεί και θα επικρατήσει ο νόμος της ζούγκλας στην Αττική και σε όλη την Ελλάδα. Κανείς δεν θα βάλει σε κίνδυνο τη ζωή του για να χάσει τη θέση του.Τη Δευτέρα, αν βγει πρώτο κόμμα ο Σύριζα η εναπομείνασα αστική τάξη θα πάρει των ομματιών της, καταθέσεις ή επιχειρήσεις, και θα φύγει. Χωρίς ανάπτυξη και επενδύσεις η Ελλάδα θα γίνει Αλβανία του 1984. Αυτή είναι η αλήθεια. Δεν είμαι οπαδός του Σαμαρά ή της Νέας Δημοκρατίας, ούτε τον ψήφισα στις 6 Μάη.Θα τον ψηφίσω τώρα. Γιατί αυτό που έρχεται ( και η ιστορία επαναλαμβάνεται ) με τον δημαγωγό Τσίπρα, στα οικονομικά, κοινωνικά και- πολύ φοβαμαι- στα εθνικά θέματα, εύχομαι να μην οδηγήσει σε μια νέα Μικρασιατική ή Κυπριακή τραγωδία...

  26. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 15/06/2012 16:09:42

    Το θέμα με τον Συριζα δεν είναι ότι είναι Αριστερά. Είναι ότι δεν είναι τίποτε. Και το Τίποτε μπορεί να υποκρίνεται ότι είναι τα Πάντα. Γι αυτό η ουσία του είναι το Ψέμα. (Μιλάω για την πολιτική εκπροσώπηση του μη-κόμματος που έγινε κόμμα μόλις είδε ότι οι δημοσκοπήσεις του έδιναν το δικαίωμα να ελπίζει στο μπόνους των 50 εδρών που οι ίδιοι χαρακτήριζαν ληστρικό – προφανώς οι “ληστείες” καθαγιάζονται όταν η λεία έρχεται στα κομματικά τους ταμεία).

    Από όπου και να το πιάσεις, είναι ένα Ψέμα και μία Απάτη.

    Δείτε τον αρχηγό του. Όταν ήταν έφηβος έγινε τηλεοπτικός σταρ κάνοντας ανώδυνη κατάληψη στο σχολειό του, και μετά προωθήθηκε σκανδαλωδώς σαν πολιτικό προϊόν και ένα πρωί προέκυψε πρόεδρος των ν-συνιστωσών. Δεν θα έλεγα ότι μου είναι αντιπαθής. Μου προκαλεί ανία. Πολιτικός του τηλεοπτικού σωλήνα και του πολιτικού μάρκετινγκ - ένα πολιτικό καρτούν. Σαν προσωπικότητα δεν έχει καμία αυθεντικότητα. Αν εξέφραζε κάτι αυθεντικό, έστω και κάτι με το οποίο διαφωνώ, θα μπορούσα να τον δεχτώ. Ωστόσο ο αρχηγός του Συριζα είναι ο πολιτικός αρχηγός με τον πιο ξύλινο λόγο. Μιλάει με τον πλέον προσποιητό τρόπο, και το ύφος του λόγου παραπέμπει σε κάτι μεταξύ καταγγελτικής ηθικολογίας ευαγγελικού ιεροκήρυκα και παπανδρεϊκού βερμπαλισμού. Αυτή η ανιαρή ηθικολογία και η ανέξοδη καταγγελία μου προκαλεί αποστροφή. Όχι τόσο για αυτά που λέει, όσο για αυτά που κρύβει. Διότι η Ηθικολογία είναι ο μανδύας της Υποκρισίας.

    Πίσω από αυτό το πολιτικό καρτούν της βιτρίνας υπάρχουν οι κρυφοί αντζέντηδες και τα στελέχη. Διάφοροι πολιτικοί, πανεπιστημιακοί, συνδικαλιστές, ακτιβίστριες, παλαιο-νεο-κομμουνιστές, και ένα πλήθος τηλεοπτικών ηθοποιών, θεατρίνων και τραγουδιστών που αβαντάρονται από κρατικοδίαιτους δημοσιογράφους που απήλαυσαν άμετρα προνομια επί πασοκικής ψευδοευμάρειας. Και εσχάτως επενδύουν σε αυτόν και ένας (ίσως και περισσότεροι) βαρόνοι των ιδιωτικών ΜΜΕ.

    Η εκλογική διόγκωση του Συριζα είναι κατανοητή αφού εισέπραξε την οργή και την απελπισία πολλών θυμάτων του Μνημονίου και της οικονομικής ασφυξίας. Αλλά εισέπραξε και την κουτοπονηριά των κρατικοδίαιτων του πασοκικού καθεστώτος που έμειναν αδέσποτοι και άστεγοι, και όταν είδαν να κινδυνεύουν τα προνόμιά τους και οι αργομισθίες τους μετακόμισαν λίγο αριστερότερα. Και εισέπραξε και την απόγνωση πολλών ψηφοφόρων της ΝΔ, από την λανθασμένη (ως απεδείχθη εκ των πραγμάτων) συστράτευση της ΝΔ στην ανώμαλη κατάσταση της κυβέρνησης Παπαδήμου. Αλήθεια τι σχέση έχει ο απελπισμένος απολυμένος του ιδιωτικού τομέα, ο εργαζόμενος σε επιχείρηση που έχει μήνες να πληρωθεί, με τους συνδικαλιστές μανδαρίνους του Πασοκ που εσχάτως “ριζοσπαστικοποιήθηκαν”; Με ποια λογική ο αγανακτισμένος από τους λαθρομετανάστες και την ανομία στα κέντρα των πόλεων, ο πρώην ψηφοφόρος της κεντροδεξιάς, ψήφισε Σύριζα; Μα ακριβώς διότι κατέρρευσε κάθε λογική - πρώτα από τα λεγόμενα “κόμματα εξουσίας” και ύστερα από τους ψηφοφόρους, οι οποίοι ξέρουμε ότι έχουν διαπαιδαγωγηθεί τόσα χρόνια από το πολιτικό σύστημα Πασόκ στον παραλογισμό του εφήμερου ψεύδους.

    Αλλά υπάρχουν και δυνάμεις του “συστήματος” που προωθούν την “αντισυστημική” λύση ΣΥΡΙΖΑ. Ποντάρισαν στην εκτροπή Παπαδήμου, στη Δανειακή και στο Κούρεμα και βλέπουν ότι ο λογαριασμός δεν “βγαίνει”, ούτε οικονομικά, ούτε κοινωνικά. Με απίστευτο κυνισμό δέχονται τώρα την εκδοχή ότι ίσως είναι καλύτερα να αφήσουν να γίνει κυβέρνηση με άξονα τον Σύριζα, αφενός για να επαναδιαπραγματευτεί το τερατούργημα των Μνημονίων, και αφετέρου για να αποφύγουν το “αντάρτικο πόλης” που αφήνει να εννοηθεί ότι θα εξαπολύσει ο Συριζα σε περίπτωση που θα είναι Αντιπολίτευση στα “μνημονιακά κόμματα”. Οικτρή και απαράδεκτη κατάσταση όπου δείχνει ότι η ελληνική κοινωνία δεν είναι μόνο έρμαιο μιας τυφλής αγανάκτησης, αλλά και έτοιμη να υποκύψει στον εκβιασμό του διλήμματος που εντέχνως υφέρπει: αφήστε τον Συριζα να κάνει κυβέρνηση, αλλιώς θα κάψει την Αθήνα.

    Φτάσανε στο σημείο οι παραδοσιακές πολιτικές δυνάμεις και η άρχουσα ελίτ να εκλιπαρούν το Συριζα να μπει στην κυβέρνηση. Τέτοιο σημείο κατάπτωσης και φοβίας είναι πραγματικά εντυπωσιακό.


    Το εύλογο ερώτημα είναι τι θα κάνει ο Σύριζα στην περίπτωση που θα κληθεί να ασκήσει κυβερνητική εξουσία. Δεν πιστεύω ότι θα είναι, ούτε σοβιετοποίηση, ούτε Κουβανοποίηση. Θα είναι μία υποκριτική, ασυνάρτητη σοσιαλδημοκρατία. Αλλά σοσιαλδημοκρατία με πανάκριβο χρήμα και, ακόμα χειρότερα, με πλήρη έλλειψη ρευστότητας δεν γίνεται. Το τι θα γίνει με τους Ευρωπαίους δεν είναι σαφές. Κατά την γνώμη μου εξαρτάται πλέον από τους Ευρωπαίους (Γερμανούς) που έχουν την πλήρη πρωτοβουλία από τον περασμένο Νοέμβριο.

    Οι εκδοχές είναι δύο.

    α) Οι Γερμανοί τηρούν στάση αναμονής. Στην περίπτωση αυτή ο Συριζα δεν θα καταγγείλει μονομερώς το Μνημόνιο, αλλά θα αρχίσει μία διελκυστίνδα αναδιαπραγμάτευσης και νομικίστικων τακτικισμών για να κερδίσει χρόνο. Το Μνημόνιο θα φεύγει παραμένοντας. Οι Ευρωπαίοι αρχικά πιθανότατα θα δίνουν μόνο τα ποσά των δόσεων που καλύπτουν την αποπληρωμή των δανείων. Η αριστερή αντιμνημονιακή κυβέρνηση με άξονα τον Συριζα αρχικά μπορεί να προβεί σε κινήσεις εντυπωσιασμού για περικοπή δαπανών και εξορθολογισμό κάποιων φορολογικών μέτρων. Αλλά ελλείψει ρευστότητος σύντομα θα αναγκαστεί να περάσει σε φορολογικό παραλήρημα και άγρια περικοπή κρατικών δαπανών με απολύσεις.

    β) Οι Γερμανοί επιλέγουν το blitzkrieg, όπως έκαναν με τον ΓΑΠ τον Νοέμβριο. Σε αυτή την περίπτωση θα αναγκαστούμε να πάμε σε στάση πληρωμών που θα κληθούν να διαχειριστούν οι μαθητευόμενοι σε κυβερνητικές θέσεις αριστεροί οικονομολόγοι του Σύριζα. Πιθανότατα να εξαναγκαστούμε να πάμε σε δραχμή, ή σε άλλες ανώμαλες ενδιάμεσες καταστάσεις.

    Υπάρχει και (γ) εκδοχή. Η ελληνική πλευρά να κάνει blitzkrieg. Αλλά ήδη έχουμε χάσει πάρα πολύ χρόνο για αυτό, και δεν θα μπορέσει να κερδίσει κάτι από αυτό, εκτός ίσως από μία “υπερήφανη” αποχώρηση από την ευρωζώνη. Άρα η (γ) και η (β) περίπου ταυτίζονται ως προς το μετρήσιμο αποτέλεσμα.

    Τι θα γίνει αν ο Σύριζα ως άξονας αριστερής κυβέρνησης κληθεί να διαχειριστεί μία σύγκρουση με την Ευρώπη, ή και να την καλλιεργήσει για δημαγωγικούς λόγους; Πιστεύω ότι θα είναι πολλαπλά καταστροφικό. Η δική μου άποψη είναι ίδια με εκείνη του ιδρυτή της ΝΔ, του Κων-νου Καραμανλή, ο οποίος επικαλούνταν ως πρώτο λόγο ένταξης της Ελλάδας στην τότε ΕΟΚ την γεωπολιτική θωράκιση της χώρας. Ενώ ομολογούσε ότι οικονομικά θα ήταν μία δοκιμασία. Σήμερα οι γεωπολιτικοί λόγοι καθιστούν την ΕΕ και την Ευρωζώνη περίπου αναγκαίους παράγοντες για την Ελλάδα, εφόσον δεν είμαστε, ούτε μπορούμε να γίνουμε το Ισραήλ των Βαλκανίων ώστε να αντιμετωπίσουμε τις διαγραφόμενες απειλές. (Αλλά και το Ισραήλ, παρά την εσωτερική του θωράκιση, βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στην συμμαχία του με τις ΗΠΑ.). Και επίσης, από την άλλη, η οικονομική διάσταση ελληνικής οικονομίας και ευρωπαϊκής πραγματικότητας έχει ενταθεί. Δυστυχώς αυτό είναι μία τραγική αντίφαση την οποία πρέπει υπεύθυνα να διαχειριστούμε.

    Όμως, ρήξη με την Ευρώπη με τον Συριζα στην κυβέρνηση σημαίνει ότι θα διολισθήσουμε σε status, όχι βαλκανικής χώρας, αλλά μεσανατολικής αραβικής χώρας και μάλιστα χωρίς πετρέλαια. Εξ άλλου, πρώτα το Πασόκ, και ύστερα η Συριζο-σπαστική Αριστερά, είναι υπεύθυνοι για τον πολιτισμικό εξαραβισμό της ελληνικής κοινωνίας. Είναι υπεύθυνοι για τον αφελληνισμό, την υπονόμευση κάθε νεοελληνικής εθνικής ταυτότητας, την αποξένωση από την κλασική μας αρχαιότητα, αλλά και από την σύγχρονη νεοελληνική μας δημιουργία. Είναι υπεύθυνοι για την πολτοποίηση και την “αστική” νομαδοποίηση της ελληνικής κοινωνίας και την εισαγωγή χαύνου μεσανατολικού ηδονισμού.

    Είναι δυνατόν μία τέτοια κοινωνία που αποδέχεται, επιλέγει και εκλέγει την μεσανατολική της αποχαύνωση να αντεπεξέλθει σε μία ρήξη με την Ευρώπη, η οποία θα είναι ρήξη με την Δύση ουσιαστικά;

    Ως τι θα διαπραγματευθούν οι συνιστώσες της πολιτισμικής παρακμής με τους Ευρωπαίους;

    Ως τι θα εμπνεύσουν εθνικά αντανακλαστικά στους νεοέλληνες, αυτοί που πρωτοστάτησαν στην αποδόμηση κάθε σύγχρονης νεοελληνικής εθνικής ταυτότητας;

    Τους μόνους που κατάφεραν μέχρι τώρα να εμπνεύσουν σε πράξεις “αυτοθυσίας” είναι κάποιους μαροκινούς λαθρομετανάστες.

    Με αυτούς στην εξουσία ο αφελληνισμός και η αποσάθρωση της ελληνικής κοινωνίας θα συνεχιστεί, στην παιδεία θα σωριαστούν και άλλα ερείπια, οι πόλεις θα γίνουν μπετοναρισμένες έρημοι όπου θα περιφέρεται μία γκρίζα μάζα νομάδων. Στην ύπαιθρο θα γίνονται ανόητα “οικολογικά” ή “οικοκολεκτιβιστικά” πειράματα και θα φυτεύονται ανεμιστήρες, πάνελς, και άλλα “μαγικά” που οδηγούν σε απώλεια δασικών και καλλιεργήσιμων εκτάσεων και σε καταστροφή της ενεργειακής μας ραχοκοκαλιάς.

    Διότι η οικονομική κρίση στην Ελλάδα είναι η κορυφή του παγόβουνου μιας βαθύτερης κρίσης. Και η κρίση αυτή επήλθε με το σπάσιμο, από το 81 και έπειτα, της όποιας παραδοσιακής ραχοκοκαλιάς της ελληνικής κοινωνίας, την καταστροφή της εθνικής παραγωγικής βάσης, την κατερείπωση της ελληνικής εκπαίδευσης, την παράλυση των ηθών με εισαγωγή χαυνωτικού life style. Όλα αυτά κόστισαν όσο είναι σήμερα το ελληνικό χρέος συν τα 300 δις που δόθηκαν από τα ταμεία σύγκλισης της ΕΕ και σπαταλήθηκαν. Τόσο περίπου ήταν το κόστος των μιζών, της αποσάθρωσης, εξαγοράς και αποχαύνωσης της ελληνικής κοινωνίας, της καταστροφής της εθνικής παραγωγικής βάσης, της ερήμωσης της υπαίθρου και του τερατώδους μπετοναρίσματος των πόλεων και κωμοπόλεων.

    Καταλήγοντας, λέω ότι είναι σαφές με αυτά που επεσήμανα ότι δεν εμπιστεύομαι κυβέρνηση με άξονα τον Σύριζα για να καταγγείλει, ή να αναδιαπραγματευθεί το μνημόνιο. (Τα ίδια ισχύουν και για κάποιους άλλους που υπόσχονται να δημιουργήσουν χρήμα εκ του μη όντος). Και πιστεύω ότι δεν έχουμε την πολυτέλεια της “δοκιμής”. Διότι είμαι σίγουρος ότι τα αποτελέσματα θα είναι μη αναστρέψιμα.

    • Κατερίνα avatar
      Κατερίνα @ Professor Moriarty 15/06/2012 17:17:21

      !!!!!!!!!!!!!
      άξιος professor. τα είπατε ολα

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Professor Moriarty 15/06/2012 18:48:25

      Professor Moriarty,

      NOTHING BUT R E S P E C T!!!

      Σέ μερικές γραμμές σκιαγραφήσατε τήν ῾Ελλάδα μας ἀπό τό 81 ἕως σήμερα. ῾Ο θεός νά βάλη τό χέρι του ἀπό Δευτέρα καί μετά ἐάν οἱ ῞Ελληνες ἐπιλέξουν τήν κουλτουριάρικη ψευτοαριστερά πού μᾶς 'πιπίλιζε' τό μυαλό μέ ἐνοχικά δεξιά σύνδρομα τά τελευταῖα 38 χρόνια!

  27. Νικ avatar
    Νικ 15/06/2012 16:13:53

    Αν κρίνουμε από την άνοδο 10 συν τοις εκατό στο ΧΑΑ, φαίνεται ότι κάποιοι προεξοφλούν νίκη ΝΔ. Οσοι παίζουν με το χρήμα τους τείνουν να είναι και καλά πληροφορημένοι.

  28. ΚΕΡΒΕΡΟΣ avatar
    ΚΕΡΒΕΡΟΣ 15/06/2012 16:14:10

    Αν νομίζετε ότι το 2012 οι αναποφάσιστοι (κυρίως νέοι) θα επηρεαστούν από προεκλογικές συγκεντρώσεις, κοιμάστε ύπνο βαθύ...

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ ΚΕΡΒΕΡΟΣ 15/06/2012 16:35:10

      σκυλί μαύρο πολυκέφαλο, να σκέφτεσαι πριν γράψεις προβοκάτορα! αυτό ισχύει και για σένα και τη συγκέντρωση σας χθες, ανεγκέφαλο ροζουλί κτήνος (και χέστηκα αν το διαγράψεις φάκτορα)

  29. Samantha_fox avatar
    Samantha_fox 15/06/2012 16:15:40

    ΟΛΟΙ ΝΔ!! Ουτε μια ψήφος χαμενη στα ανθελληνικά κόμματα!! ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ και θελουμε ΕΛΛΗΝΑ πρωθυπουργό, τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ. Οχι έναν λαθρολάγνο συρφετό (Τσίπρας, Δουρου κλπ).

    Τι θα πουμε στα παιδια μας αύριο μεθαύριο? οτι αφήσαμε τους πακηδες και τους αφγανακηδες να αλωνίζουν ανεξέλεγκτοι?!?!

  30. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 15/06/2012 16:18:56

    Έτσι είναι.
    Ο Σαμαράς έχει ένα χαρακτηριστικό που λίγοι πολιτικοί της μεταπολίτευσης είχαν. Δεν έχει πελάτες, έχει φίλους. Πολίτες που με τους οποίους τον δένει η συναντίληψη των θεμάτων και η εκτίμηση στην προσωπικότητά του. Παράλληλα έχει και ορκισμένους εμπαθείς εχθρούς. Οι τελευταίοι στις τελευταίες εκλογές ψήφισαν μαζικά Μάνο- Βαλιανάτο και Τζήμερο.
    Όσοι εκ των ψηφοφόρων των δύο αύτων αποκομμάτων δεν είναι εμπαθείς τώρα θα συστρατευτούν στην πορεία αναχαίτισης των λαικιστών. Ψύχραιμοι και υπεύθυνοι.
    Όσοι όμως βάζουν πάνω από τη χώρα το προσωπικό τους γινάτι και τον χρήζοντα ψυχιατρικής ερμηνείας αντισαμαρισμό τους θα επιμείνουν. Πιστοί στον φαιδρό "αρχηγό" Μάνο που προβοκάρει ως την τελευταία στιγμή με τα " η ΝΔ προηγείται 5%".
    Τα αποτελέσματα στους δήμους των βορείων προαστείων είναι αποκαλυπτικά.
    Να το ξέρουν: προσωπικά θα επωμιστούν την ευθύνη. Τυχόν νίκη του ΣΥΡΙΖΑ θα είναι με διαφορά δεκάδων χιλιάδων ψήφων αλά 2000. Και τότε οι ένοχοι θα βρεθούν: θα είναι οι εμπαθείς που πήγαν και έδωσαν στον Μάνο ένα 2% για να συνεχίσει να είναι προκλητικά μόνιμος καλεσμένος στον ...ΣΚΑΙ.

  31. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 15/06/2012 16:23:14

    Κυριοι μην ανησυχειτε τον Ελληνα νοικοκυρη, η ανθελληνικη ακρα αριστερα της Συριζας ΔΕΝ βγαινει πρωτη... απο εκει και περα καλο ειναι να μην χασει με λιγες ψηφους μονο γιατι αυτο ειναι εντελως επικινδυνο.

    Οσοι αμφιβαλλουν για το ποιος προηγειται ΕΣΤΩ και με μικρη διαφορα ας δει τα ΜΕΓΑΛΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΟΣ (που ξερουν καθημερινα τις δημοσκοπησεις..) ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ. Φυσικα η διαφορα απο το ΑΝΤΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΣΥΡΙΖΑΣ δεν πρεπει να ειναι λιγες χιλιαδες ψηφοι ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ και να δειξει μεσα και εξω οτι ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΙ ΤΥΠΟΙ ΡΕΥΣΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ δεν εχουν καμμια τυχη στον τοπο αυτο....

  32. Panagiotis avatar
    Panagiotis 15/06/2012 16:47:56

    Αλλα λενε οι bookmakers που διαβάζω...

    Απίστευτος τζίρος στις εκλογές 2012 Δείτε τον τζίρο!
    http://www.betdays.com/58664.html

  33. alakran avatar
    alakran 15/06/2012 16:54:07

    To να υπάρχουν αναποφάσιστοι μετά από ό,τι έχει γίνει, δείχνει ότι οι ίδιοι κοιμούνται ύπνο βαθύ.Καιρός να ξυπνήσουν.

  34. partyman avatar
    partyman 15/06/2012 16:54:52

    η οροφή για την ΝΔ την Κυριακή είναι το 22-23%, όλα τα άλλα είναι παραμύθια

    και βέβαια κανείς σοβαρός και νοήμων άνθρωπος δεν μπορεί να προβλέψει αν ο Σύριζας θα "ακουμπήσει" ή θα ξεπεράσει το ποσοστό της ΝΔ..

    διακρίνω γενικά μια μεγάλη απάθεια (αναλογικά με την σοβαρότητα των εκλογών) η οποία βέβαια προκύπτει απο την απογοήτευση του κόσμου..

    η 6η Μαίου, οι αποτυχημένες μετεκλογικές προσπάθειες για σχηματισμό κυβέρνησης και οι διάφορες μετακινήσεις/επιστροφές "τελειωμένων" πολιτικών ανδρών & γυνεκών, έχουν αδρανοποιήσει τα πολιτικά ένστικτα και αντανακλαστικά των ψηφοφόρων.

    με λίγα λόγια αναζητείται ελπίς την Δευτέρα..

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ partyman 15/06/2012 17:15:12

      Μας έπεισες. Η οροφή είναι άνω του 30%. Άστο

  35. ΒΑΛΑΝΤΗΣ avatar
    ΒΑΛΑΝΤΗΣ 15/06/2012 17:10:14

    Μην σας ανησυχεί τόσο το να βγει πρώτος ο Τσίπρας...Η κατάσταση θα μοιάζει με εμβολιασμό...Και εξηγούμαι...Όταν εμβολιαζόμαστε υπάρχει μία περίπτωση να εμφανίσουμε τα συμπτώματα της ασθένειας, για λίγο καιρό. Μετά όμως η ασθένεια αποτελεί παρελθόν. Έτσι και με τον ΣΥΡΙΖΑ. Θα κυβερνήσει για κανα 3μηνο, ολαός θα πάρει δείγματα από την ασθένεια και μετά θα αποτελεί απλά παρελθόν...

    • airman avatar
      airman @ ΒΑΛΑΝΤΗΣ 15/06/2012 20:09:14

      Μόνο που ''απλά παρελθόν'' θα αποτελούν και πολλά άλλα.
      Όμως τι λέω, ας το ρισκάρουμε!

  36. rasputin avatar
    rasputin 15/06/2012 17:43:17

    Δεν δίνω καμία σημασία στα ποσοστά των στοιχηματζήδων . Δεν ξέρουν κάτι παραπάνω από τους υπόλοιπους .
    Οι αποδόσεις των εταιριών είναι ανάλογες με το τι παίζουν οι παίκτες . Οι περισσότεροι παίκτες παίζουν ΝΔ λόγω όσων διαρρέουν για το προβάδισμά της .
    Οι εταιρίες ρίχνουν την απόδοση της ΝΔ για να προστατευτούν από το μεγάλο ποντάρισμα στην ΝΔ και αυτό είναι όλο .

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ rasputin 15/06/2012 20:19:44

      Οι εταιρείες μπούκ έχουν όλες τις δημοσκοπήσεις. Δεν στα είπανε καλά.

  37. airman avatar
    airman 15/06/2012 19:58:53

    Και η ΔΥ.ΣΗ. με 1,5% ξεκίνησε δυο μέρες πριν τις προηγούμενες εκλογές και πήρε +1% μέχρι να κλείσουν οι κάλπες. Θέλει προσοχή!

  38. Tasos avatar
    Tasos 15/06/2012 20:59:17

    Και οι 2 έχετε δίκιο!
    Οι μπούκ έχουν προφανώς όσα στοιχεία χρειάζονται αλλά άσχετα από αυτά (που τους βοηθούν στην αρχική εκτίμηση των αποδόσεων) αν πχ ένας μπουκ βρεθεί μπροστά σε μεγάλο ποντάρισμα υπέρ ενός αουτσάιντερ προφανώς θα αλλάξει τις αποδόσεις για να προστατευτεί. Επομένως τις τελικές αποδόσεις δεν τις καθορίζουν τόσο οι δημοσκοπήσεις όσο το πού πάνε τα χρήματα των παιχτών που ποντάρουν.

  39. kas avatar
    kas 15/06/2012 22:16:38

    έχεις πρόβλημα με την γεωγραφική τοποθεσία τρολολ ?
    Αν ναι είσαι γελοίος
    αν όχι...ξανακοίτα τα ποσοστά των σεκτών και μετά τρολλάρεις

  40. GreekInLux avatar
    GreekInLux 15/06/2012 22:26:01

    απίστευτο άρθρο κύριε καθηγητά, ίσως και να έπρεπε να τύχει ξεχωριστής ανάρτησης!

  41. GreekInLux avatar
    GreekInLux 15/06/2012 22:37:39

    Οι "διαρροές" αυτές, όμως, άρχισαν από Tετάρτη και μετά...η ΝΔ είχε πάντα το προβάδισμα στους μπουκ όπως άλλωστε και στις δημοσκοπήσεις μέχρι την απαγόρευση τους...εκτός από 2..... Πριν από την Τετάρτη και μετά την απαγόρευση, μέχρι και για αυτοδυναμία του ΣΥΡΙΖΑ ακούγαμε εδώ κι εκεί.

    • rasputin avatar
      rasputin @ GreekInLux 16/06/2012 00:20:34

      Συναναστρέφομαι με κάθε λογής κόσμο και από τις δύο όχθες του ποταμού . Τα περί αυτοδυναμίας Σύριζα ήταν όνειρα θερινής νυκτός . Κανένας δεν έχει δυναμική του 35%+ .
      Δεν θέλω να σας την σπάσω αλλά έχω άνθρωπο που δουλεύει έξω σε στοιχηματική εταιρία . Δεν πληρώνουν για να κάνουν δικές τους μετρήσεις . Οι αρχικές αποδόσεις βασίζονταν στις φανερές πριν την απαγόρευση και στο γενικό κλίμα . Στην συνέχεια αξιοποιούν κάθε πληροφορία , αλλά οι αποδόσεις διαμορφώνονται ανάλογα με το παιχνίδι που παίρνουν . Οι μπουκ δεν παίζουν με γνώμη . Όταν το 70% έχει παίξει νίκη ΝΔ , ακόμα κι αν δεν επιβεβαιωθεί , η εταιρία θα κερδίσει χρήματα .
      Γι' αυτό κυνηγάμε κάθε ψήφο μέχρι τελευταία στιγμή , τίποτα δεν έχει κριθεί .
      Και ας έρθει η μεγαλύτερη δυνατή νίκη.

  42. George avatar
    George 15/06/2012 23:40:57

    ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ,
    ας αφήσουμε τους μπουκ να κάνουν τη δουλειά τους και όσοι έχουμε εναποθέσει τις ελπίδες μας στον Αντώνη Σαμαρά, ας κάνουμε τη δική μας. Τρέξιμο μέχρι την τελευταία στιγμή, μέχρι την Κυριακή το απόγευμα. Μιλήστε σε όσους μπορείτε. Οχι για να υφαρπάξετε ψήφους. ΝΑ ΠΕΙΣΕΤΕ. Είναι πολύς ο κόσμος που δεν ξέρει τι εστί ΣΥΡΙΖΑ, δεν έχει ιδέα για το τι λένε και τι σκορποχώρι είναι. (Ας είναι καλά τα ΜΜΕ που φροντίζουν για την αποχαύνωση του κόσμου). Τρέξιμο λοιπόν, πόρτα πόρτα, για να έχουμε ελπίδα από Δευτέρα, να δούμε την Ελλάδα μας να ξεκινάει τον δύσκολο αγώνα της για ανάπτυξη.
    ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, να δώσουμε την δυνατότητα στον Αντώνη Σαμαρά, να μπεί μπροστά για να διεκδικήσουμε την χαμένη αξιοπρέπεια και περηφάνεια μας.
    Καλόν αγώνα σε όλους.

  43. partyman avatar
    partyman 16/06/2012 00:42:30

    τι άστο μου λές, δυστυχώς μετά το Σύνταγμα απόψε, θα πρέπει να.. αναθεωρήσω προς τα κάτω.. το 22-23% είναι πολύ..αισιόδοξο: γύρω στο 20 το κόβω να τερματίζει

    και σκέψου ότι ο Σαμαράς ήταν πολύ καλός

    απογοήτευση, ο Θεός βοηθός

    • Factorx avatar
      Factorx @ partyman 16/06/2012 00:50:13

      Με συγχωρείς, αλλά ήσουν στην συγκέντρωση; Είχε σχεδόν διπλάσιο κόσμο και κυρίως διαφορετικό από την προηγούμενη στο Ζάππειο. Φυσικά αν έχουμε στο μυαλό μας τις μεγάλες συγκεντρώσεις του μακρινού παρελθόντος βγάζουμε λάθος συμπεράσματα. Για μένα 'ηταν δεδομένων των συνθηκών πολύ καλή και εφάμιλλη της συγκεντρωσης στο Πεδίο του Αρεως το 2004

  44. dim avatar
    dim 16/06/2012 03:24:25

    Τελικά, Μάνος και Καρατζαφέρης αποδεικνύονται ύπουλοι, εγωιστές, και πολιτικοί που βάζουν το προσωπικό τους συμφέρον πάνω από το συμφέρον της πατρίδας μας.....

    Όταν έχεις απέναντι σου, το κόμμα του Σύριζα που αντιπροσωπεύει τη χειρότερη μορφή κρατισμού και τη χειρότερη μορφή μειοδοσίας σε όλα τα εθνικά σου θέματα, και παρόλα αυτά μιλάς ύπουλα και με ψέμματα, μπας και τσιμπίσεις 'συγγενείς' ψήφους που όμως τελικά μπορεί να είναι οι κρίσιμες εκείνες ψήφοι που θα δώσουν τη πρωτιά στο Σύριζα και οδηγήσουν τη χώρα στη καταστροφή, τότε είσαι απαράδεκτος....

    Τους αξίζει ποσοστό κάτω της μονάδας και στους δύο... Είναι ντροπή στη πιο κρίσιμη αναμέτρηση που έχουμε ζήσει, να βγαίνουν με ύπουλο τρόπο να προσπαθούν να προσελκύσουν τους ψηφοφόρους που αναλογιζόμενοι τη κρισιμότητα της κατάστασης επιλέγουν τη μόνη σοφή επιλογή να στηρίξουν τη ΝΔ για να πάρει τη πρώτη θέση, και να αποφύγει η πατρίδα μας τη καταστροφή...

  45. dim avatar
    dim 16/06/2012 03:57:26

    Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό. Σίγουρα ξέρουν κάτι παραπάνω και οι εταιρίες αυτές, και διαμορφώνουν τα ποσοστά ανάλογα και με τη γνώση που έχουν και με τα στοιχήματα που παίζονται. Το πρώτο (η γνώση) δείχνει ότι σίγουρα δεν υπάρχουν δημοσκοπήσεις που δείχνουν μπροστά με διαφορά το Σύριζα, αλλιώς θα κινδύνευε η εταιρία να χάσει πολλά αν κάποιος που γνώριζε οτι ο Σύριζα προηγείται με ασφάλεια θα πόνταρε τεράστιο ποσό σε απόδοση πχ 3.50 και θα τίναζε την εταιρία στον αέρα, πριν αυτή προλάβει μετά να 'διορθώσει' τις αποδόσεις... Το δεύτερο (το ότι παίζονται πολλά στοιχήματα πάνω στη νίκη της ΝΔ) είναι αυτό που φαινόταν και απο τις δημοσιευμένες δημοσκοπήσεις, η μεγάλη διαφορά της παράστασης νίκης που είχε η ΝΔ.

    Όμως προσοχή, θυμίζω ότι πριν 13 μέρες VPRC και Public Issue δίνανε προβάδισμα 3,5% και 6% αντίστοιχα στο Σύριζα, αλλά ταυτόχρονα δίνανε προβάδισμα στη παράσταση νίκης για τη ΝΔ στο 10% και 24% αντίστοιχα. Το ότι ο κόσμος πιστεύει ότι τελικά θα νικήσει η ΝΔ, δε σημαίνει ότι και θα κερδίσει τελικά. Οι ύπουλες διαρροές από Μάνο και Καρατζαφέρη για άνετη επικράτηση της ΝΔ, είναι ασύστολα ψεύδη, και δε πρέπει κανένας λογικός και σκεπτόμενος ψηφοφόρος να πιστέψει ότι η νίκη της ΝΔ έχει κριθεί, και να ρίξει έτσι τη ψήφο του σε μικρότερα κόμματα.

    Καμία ψήφος δε περισσεύει. Ο κάθε ένας από εμάς πρέπει να ψηφίσει σαν να εξαρτάται το τελικό αποτέλεσμα από τη μια αυτή ψήφο του.... Η νεώτερη ιστορία απέδειξε ότι εκλογές όπως αυτή μεταξύ Μπους και Γκορ, κρίθηκαν σε μερικές εκατοντάδες ψήφους, μη νομίζει κανείς επομένως ότι αυτά δε συμβαίνουν. Συνέβησαν, και μάλιστα πρόσφατα, και μάλιστα σε μια πολύ μεγαλύτερη χωρα από τη δικιά μας, και σε μια πολιτεία (Florida) με διπλάσιο πληθυσμό από τον δικό μας.....

    Ας ψηφίσει ο καθένας μας σαν να ήταν η δική του ψήφος αυτή που θα κρίνει το αποτέλεσμα, και από εκει και πέρα αν έρθει τελικά και μεγαλύτερη διαφορά, καλοδεχούμενη....