30/06/2009 18:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε νέο «κάζο» του Σουφλιά εξελίσσονται οι ημιυπαίθριοι

Σε «Βατερλώ» για την κυβέρνηση και τον Γ. Σουφλιά μπορεί να αποδειχθεί η υπόθεση των ημιυπαίθριων, γι' αυτό άλλωστε έχουν καθυστερήσει και τα μέτρα που θα ανακοινωθούν. Το ΣτΕ προειδοποιεί ότι τυχόν έμμεση νομιμοποίηση των παρανομιών ενδεχομένως να εκπέσει αφού είναι αντίθετο με το Σύνταγμα ενώ σύσσωμη η επιστημονική κοινότητα όπως το ΤΕΕ είναι αντίθετοι σε τέτοια ρύθμιση.

Πιθανότατα ο κ. Σουφλιάς να παίξει το χαρτί της ευαισθησίας και να ρίξει το μπαλάκι στα δικαστήρια λέγοντας ότι δεν μπορεί να είναι όμηροι τόσα χρόνια οι ιδιοκτήτες ακινήτων.

Το σενάριο κάνει λόγο για ένα πρόστιμο διατήρησης γύρω στα 100 ευρώ τ.μ. και κλιμακωτά ανάλογα με την αντικειμενική αξία κάθε περιοχής. Φιλοδοξία της κυβέρνησης είναι να εισπράξει 1 με 1,5 δισ ευρώ, αλλά όλα είναι στον αέρα αφού μπορεί να πληρώσουν κάποιοι, άλλοι να μην πάνε διότι δεν τους συμφέρει και κανείς φυσικά να μην τους ελέγξει αφού δεν υπάρχει ο μηχανισμός στις πολεοδομίες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nikos avatar
    nikos 30/06/2009 19:24:56

    Δεν μπορεί να είναι όμηροι τόσα χρόνια οι ιδιοκτήτες ακινήτων…..τι μας λέει τώρα ο Σουφλιάς ,όσοι παρανόμησαν είναι όμηροι και ποιανού, των πράξεων τους βέβαια ,αλλά τι να πει κανείς σε ένα κράτος που οι λέξεις έχουν χάσει το νόημα τους , που οι πολιτικοί τα αρπάζουν από παντού ,που στο δημόσιο η διαφθορά είναι

  2. nikos avatar
    nikos 30/06/2009 19:25:15

    Δεν μπορεί να είναι όμηροι τόσα χρόνια οι ιδιοκτήτες ακινήτων…..τι μας λέει τώρα ο Σουφλιάς ,όσοι παρανόμησαν είναι όμηροι και ποιανού, των πράξεων τους βέβαια ,αλλά τι να πει κανείς σε ένα κράτος που οι λέξεις έχουν χάσει το νόημα τους , που οι πολιτικοί τα αρπάζουν από παντού ,που στο δημόσιο η διαφθορά είναι μαγκιά ;

  3. theo1611 avatar
    theo1611 30/06/2009 19:30:38

    Το πιό πιθανό είναι ο κ. Σουφλιάς να πει και αυτός άντε γειά.

    ΥΓ: Και μετά θα μείνουν μόνο οι επικοινωνιολόγοι της κακιάς συμφοράς και του άσχημου τέλους (που δεν τολμώ να το συγκεκριμενοποιήσω)

  4. stelios avatar
    stelios 30/06/2009 19:34:58

    Ρε δεν παει ο τσομπανοπροκριτος να σερβιρει κανα καφεδακι στους νταβατζηδες που του κανουν μοστρα στα ΜΜΕ...
    Μας τον στολιζαν και για υποψηφιο Π.Δημοκρατιας.
    Αληθεια,κανει ακομη κουμαντο με τις ορντιναντσες Χατζηδακη και Παπαθανασιου στην οικονομικη πολιτικη?
    Γιατι τωρα που χρειαζονται μετρα πολυ την παπια μας παριστανει.

  5. theo1611 avatar
    theo1611 30/06/2009 20:04:57

    @stelios

    Ένα σοβαρό ευρωπαϊκό κράτος, όταν σκέφτεται να εισπράξει από "παρανομίες" (στοχευμένα παραθυράκια ομηρείας και εξυπηρέτησης συμφερόντων θα το έλεγα εγώ) κάνει το εξής απλό:
    1. Νομιμοποιεί και εισπράττει.
    2. Ξεσκίζει το ΣτΕ με το νόμο του και δεν του αφήνει περιθώρια αντίδρασης (Όλη η κουβέντα γίνεται χωρίς το νόμο που ξεσκίζει το ΣτΕ και ευλόγως το ΣτΕ εκφράζει τις επιφυλάξεις του με βάση το υφιστάμενο θεσμικό πλαίσιο)
    3. Δεν επαναλαμβάνει την π..στ.. του παρελθόντος, και αν θέλετε αυτή η αιτιολόγηση είναι που κάμπτει τις αντιστάσεις του ΣτΕ.

    Αλλοίμονο αν η νομοθεσία ενός κράτους δεν μπορεί να επιλύσει τα προβλήματα του παρελθόντος και να χαράξει καινούργια πορεία για το μέλλον (ατομικά θιγόμενοι από μια τέτοια εξέλιξη πρέπει να μπορούν να βρουν το δίκιο τους)

  6. stelios avatar
    stelios 30/06/2009 20:13:18

    6@,
    Μα ακριβως αυτο γινεται γιατι ειμαστε αφρικανοβαλκανικο κρατος και οχι ευρωπαικο.
    Αντι επιτελους να αναληφθει μια ευθυνη και να ψηφιστει ενας νομος για να γινει απο καπου μια αρχη,αφηνουν τα πραγματα να αιωρουνται και μετα απο 2-3 χρονια να ερχεται μια ανατροπη απο τη δικαιοσυνη και να γκρεμιζονται ολα.
    Καθε μηνα ερχεται(δικαιως)μια δικαστικη αποφαση που επιβαρυνει με δις τον προυπολογισμο γιατι ο καθε καραγκιοζης Υπουργος εκρυβε τα σκουπιδια κατω απο το χαλι.Δυστυχως οταν το πραγμα θα φτασει στο απροχωρητοα και θα χυθει αιμα,αυτοι θαναι στις θαλαμηγους τους να σπανουν πλακα απο μακρια.

  7. theo1611 avatar
    theo1611 30/06/2009 20:28:49

    Κάποια στιγμή ο Σουφλιάς ξιφούλκησε εναντίον του ΣτΕ γιατί προφανώς δεν τον βόλευαν οι αποφάσεις του.

    Ο Σουφλιάς είχε δίκιο γιατί ξιφούλκησε, άδικο γιατί δεν είχε κάνει και κάτι για να μην επαναληφθούν τα προβλήματα του παρελθόντος.

    Η ιστορία με το ΣτΕ είναι αμαρτωλή. Όταν η αντισυνταγματικότητα ενός νόμου ή μιας κανονιστικής πράξης πρέπει να κριθούν σε συγκεκριμένη υπόθεση Φούφουτου με αποδεδειγμένο έννομο συμφέρον κατά Ελληνικού Δημοσίου (Υποργού, Κυβέρνησης, Βουλής!!!), όπως καταλαβαίνετε το σύστημα πόρρω απέχει από τη ζυγαριά της δικαιοσύνης. Ρωτήστε Συμβούλους του ΣτΕ (για να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι) τι συμβαίνει, πως αποδίδεται η δικαιοσύνη και τις ενοχές του ΣτΕ ως θεσμού και διαχρονικού οργανισμού.

  8. SKAIs avatar
    SKAIs 30/06/2009 20:44:02

    Εσείς εχετε ημιυπαίθριο μπαλκόνι που έγινε υπνοδωμάτιο???

  9. αχβαχ avatar
    αχβαχ 30/06/2009 21:14:06

    Κανένα δίκιο δεν είχε ο Σουφλιάς στη κόντρα του με το ΣτΕ. Για πολύ ειδικούς λόγους το 5ο τμήμα δεν έκανε τα χατήρια των μεγαλοεργολάβων νταβατζήδων και αυτούς εκπροσωπούσε ο Σουφλιάς όταν ξιφουλκούσε εναντίον του. Ίδιας προέλευσης ήταν και οι προτάσεις περί συνταγματικού δικαστηρίου, ώστε να παρακαμφθεί το ΣτΕ και να μη μείνει τίποτα όρθιο στη χώρα. Πέραν αυτών, διαρκής είναι η προσπάθεια να αλωθεί εκ των έσω η μοναδική πραγματική αντίσταση στην ολοσχερή τσιμεντοποίηση των πάντων και η συνεχής δυσφήμηση του ΣτΕ στα ΜΜΕ και τελευταία στα μπλόγκς.

  10. ataktos avatar
    ataktos 30/06/2009 21:22:40

    Στου κουφού την πόρτα …ο άνθρωπος ακούει μόνο τον «μπάρκα» του «Έθνους»

  11. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 30/06/2009 21:32:06

    Ώρα είναι την ανακάλυψη του Τρίτση να την πληρώσει ο Σουφλιάς. Υπάρχουν πολύ μεγαλύτερα ράμματα για την γούνα του και το μικρότερο είναι η ασυλία από τα ΜΜΕ.

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/06/2009 21:41:35

    Το ΣτΕ,είναι ένα απο τα ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΑ "καθαρά" πράγματα που έχουν απομείνει σε αυτή τη χώρα.

  13. maquis avatar
    maquis 30/06/2009 21:46:21

    O Σουφλιάς αφού "τακτοποίησε" το δικό του αυθαίρετο, για το οποίο κανείς πια δε μιλάει, θέλει τώρα να βάλει στα ταμεία με τις μαυρες τρύπες απο 2.000 ευρώ και πάνω ανα διαμέρισμα. Αυτός βέβαια φρόντισε να εγκρίνει ... μείωση του προστίμου του (!) απο κατι εκατονταδες χιλαδες ευρώ σε 25.000 αν θυμαμαι καλά. Εδω και χρόνια, είναι γνωστό οτι δεν πουλιόταν διαμέρισμα χωρις ημιϋπαίθριο, ιδιαίτερα στα προάστεια. Φίλος που έψαχνε προσφατα, αναγκάστηκε τελικά να αγοράσει με τον ημιϋπαίθριο. Δεν υπάρχει τρόπος να βγεί άκρη. Απλα θα ανοιξει και νεα ιστοσελιδα το Υπ. Οικονομικων οπου θα μπορεί ο καθένας να καρφώσει όποιον δε χωνεύει.

  14. mareli avatar
    mareli 30/06/2009 22:08:51

    ρε γιατί βιαζόσαστε και δεν περιμένετε να δείτε τη λύση; Τι σας πειράζει εσάς να πετύχει και να εισπράξει το κράτος, αφού έτσι κι αλλιώς κατά την αγοραπωλησία ακινήτων διακινείται χρήμα κάτω από το τραπέζι και το γνωρίζουν όλοι αυτό! Σκεφτείτε, λοιπόν, ότι εδώ και 25 χρόνια ο ΠΑΣΟΚικός νόμος για τους ημιυπαίθριους οδηγεί σ' αυτήν την παρανομία, στη μαγκιά του φτιάχνω 90τμ και πουλάω 110τμ και στην εξυπνάδα του αγοράζω 90τμ, αλλά μένω σε 110τμ!!!
    Αντί, λοιπόν, να βοηθάμε όλοι προς την κατεύθυνση της επίλυσης αυτής της προφανούς Ελληνικής ανοησίας κάνουμε το εξής ΠΑΣΟΚΙΚΟ:
    Τορπιλίζουμε τη λύση και λέμε στον κόσμο τι π@υστιά να ξανακάνει για να μην πληρώσει! Έτσι αφού η π@υστιά επικρατήσει, το κράτος ΔΕΝ θα μαζέψει λεφτά και θ' αναζητήσει τον Οκτώβριο νέους τρόπους είσπραξης! Τότε οι ΠΑΣΟΚΟΙ θα βγούν να καταγγείλουν την κυβέρνηση για την ανικανότητά της να μαζέψει χρήματα και θα ετοιμάσουν το επόμενο μάθημα για το πως θα κάνουμε όλοι οι Έλληνες τις π@υστιές μας!!!

  15. ataktos avatar
    ataktos 30/06/2009 22:52:00

    Σωρεία προσφυγών κατά του “Χωροταξικού της Βιομηχανίας”
    http://antigoldgreece.wordpress.com/2009/06/30/prosfyges_ste/

  16. έκπληκτος avatar
    έκπληκτος 30/06/2009 23:02:02

    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώσουν οι ιδιοκτήτες το πρόστιμο των ημιυπαίθριων και όχι οι εργαλάβοι που τα έκτισαν. Αφού είναι γνωστό ότι εδώ και 25 χρόνια δεν κτίζεται καμμία οικοδομή χωρίς ημιυπαίθριο, το οποίο τελικά έκλεισε και έγινε δωμάτιο. Προσωπικά όταν αγόρασα πριν 12 χρόνια ένα διαμέρισμα, χωρίς να γνωρίζω καν΄το καθεστώς των ημιυπαίθριων και αφού είχα δώσει προκαταβολές , τελικά μου σέρβιρε το μυστικό η συμβολαιογράφος όταν πήγα να υπογράψω το συμβόλαιο.Στις αντιρρήσεις μου, μου είπε : "΄ελα καυμένε, όλη η Ελλάδα έτσι κτίζεται". Φυσικά ο δικός μου ο εργολάβος δεν άφησε καμμία εκκρεμμότητα σε μένα, πχ να βάλω τη μπαλκονόπορτα με το παράθυρο, αφού έφευγε αυτός. Σε μένα όλα ήταν έτοιμα. Γιατί λοιπόν να πληρώσω εγώ και ο όχι ο εργαλάβος που το έφτιαξε? Αυτή είναι η Ελλάδα, με τις πολεοδομίες, με τους διεφθαρμένους θεσμούς, με τους αλκαπόνηδες εργολάβους και ένα βρώμικο σύστημα διαφθοράς, ανυπαρξίας ελέγχων και μετά έρχεται το κράτος όχι για να θεραπεύσει τις παρανομίες αλλά για να εισπράξει το παραδάκι που το έχει ανάγκη.

  17. Helmut avatar
    Helmut 01/07/2009 00:42:53

    Σιγά μην μαζέψουν 1,5 δις από την «τακτοποίηση»! Έτσι όπως τα έκαναν μαντάρα (κλασικά) ποιός θα πάει να το δηλώσει;

  18. mareli avatar
    mareli 01/07/2009 06:21:50

    έκπληκτος ήσουν τότε ή κορόϊδο, γιατί έτσι όπως το λες σου πούλησε και τον ημιυπαίθριο και τον πλήρωσες!!! Αυτό βέβαια δεν το πιστεύω, αφού η δικιά μου εμπειρία λέει, ότι όσοι αγόραζαν γνώριζαν!

    Μια ακόμα τεράστια πράσινη τρύπα που επί 25 χρόνια γινόταν βαθύτερη... Αντί να δούμε συννενόηση και συνεργασία ο helmut μας λέει την αλήθεια: ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να μαζέψουν 1,5 δισ. Γι' αυτό να μην πάει κανείς να το δηλώσει!!!

  19. mareli avatar
    mareli 01/07/2009 06:22:33

    έκπληκτος ήσουν τότε ή κορόϊδο, γιατί έτσι όπως το λες σου πούλησε και τον ημιυπαίθριο και τον πλήρωσες!!! Αυτό βέβαια δεν το πιστεύω, αφού η δικιά μου εμπειρία λέει, ότι όσοι αγόραζαν γνώριζαν!

    Μια ακόμα τεράστια πράσινη τρύπα που επί 25 χρόνια γινόταν βαθύτερη... Αντί να δούμε συννενόηση και συνεργασία ο helmut μας λέει την αλήθεια: ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να μαζέψουν 1,5 δισ. Γι' αυτό να μην πάει κανείς να το δηλώσει!!!

  20. Ανέστης avatar
    Ανέστης 01/07/2009 09:25:39

    mareli(α/α 14)εργολάβος είσαι και διαδίδεις τέτοιες ανακρίβειες, όπου "όλοι" είναι κερδισμένοι; Διότι λες ψέματα ότι ο αγοραστής πληρώνει 90 και αγοράζει 110! Η μόνη αλήθεια είναι ότι ο αγοραστής πλήρωσε τα 110 και τα 20 απ' αυτά του φορτώθηκαν παράνομα! Ότι τον βάλανε και πλήρωσε για μέτρα που δεν είχαν δικαίωμα να πουλήσουν. Και με την αναλογία που περιγράφεις (90/110) να έχει προκύψει εσχάτως, αφ' ότου μειώθηκε το ποσοστό των ημιυπαίθριων χώρων από 40% επί του συντελεστή δομήσεως σε 20%. Ξέρεις πόσοι αγόρασαν νωρίτερα 40% ημιυπαίθριο, με το παραμύθι που λέει ο Έκπληκτος ότι του πούλησε ο συμβολαιογράφος; Ξέρεις πόσα κορόιδα κατάπιαν αμάσητο το τυράκι "όλη η Ελλάδα έτσι χτίζεται;" Ξέρεις πόσοι αγόρασαν σπίτι ως 110 τ.μ, αλλά ο συμβολαιογραφικός τίτλος του έγραφε όχι 90 τ.μ., όπως χρυσώνεις το χάπι, αλλά 75 και 78; Για να μου απαντήσετε και σε μία ερώτηση, επειδή τα φορτώνετε όλα στον αγοραστή. Υπάρχει στην Ελλάδα νεόδμητο και καθ΄όλα νόμιμο διαμέρισμα (χωρίς παράνομα κλεισμένο ημιυπαίθριο, ο οποίος να πουλιέται) για να το αγοράσει όποιος ήθελε νόμιμο σπίτι; Ή έβρισκε όπου πήγαινε έναν εσμό εργολάβων και συμβολαιογράφων να του λένε "όλη η Ελλάδα έτσι χτίζεται;" Το θέμα λοιπόν είναι: όποιος πούλησε το παράνομο, το πληρώνει προσαυξημένο με πρόστιμο στο κράτος, για να μην το ξανακάνει. Άρα ο εργολάβος. Όποιος αγοραστής κακώς πλήρωσε κάτι παράνομο και κακώς αγόρασε κάτι συμβολαιογραφικά λιγότερο από όσο το πλήρωσε, να έρθει να πάρει πίσω τα λεφτά του από το κράτος που θα τα εισπράξει από τους εργολάβους, χωρίς το πρόστιμο βεβαίως(αυτό θα μένει ως "κέρδος" στο κράτος) υπό μία προϋπόθεση: ο αγοραστής να καταργήσει τον παράνομα κλεισμένο ημιυπαίθριο και να τον ξανακάνει μπαλκόνι (εδώ το Συμβούλιο της Επικρατείας χειροκροτεί). Όποιος αγοραστής δεν τον ξανακάνει μπαλκόνι και, εν γνώσει του πλέον ότι είναι παράνομος, προτιμά να κρατήσει το δωμάτιο ή τα δωμάτια, χάνει το τεκμήριο της αθωότητας και της άγνοιας και ως συμμέτοχος στην συνεχιζόμενη παρανομία, πληρώνει τσουχτερό ετήσιο πρόστιμο διατήρησης. Αυτά τα περιμένει ο πολίτης από ένα ευνομούμενο κράτος κι από ένα υπουργικό μυαλό που νοιάζεται να αναζητήσει το δίκαιο. Από έναν Σουφλιά κι από κάθε Σουφλιά... προς το αδύνατο.

  21. matakis avatar
    matakis 01/07/2009 11:13:16

    Κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει το παραμύθι με τον συντελεστή δόμησης (που γεννάει καρκινώματα τύπου ημιπαίθριοι, δώματα που γίνονται όροφοι, γκαράζ που γίνονται δωμάτια, υπόγεια που γίνονται διαμμερίσματα...). Τι νόημα έχει ο συντελεστής δόμησης τελικά ? Όρισε μου το ποσοστό κάλυψης επί του οικοπέδου, όρισέ μου αυστηρά κριτήρια ύψους και άσε με να κτίσω ότι γουστάρω. ΄Ετσι θα σταματήσει για πάντα η αθάνατη ελληνική π@υστιά, το κράτος θα εισπράτει αυτά που πρέπει και ο κόσμος θα αγοράζει αυτά που του πουλάνε (μόλις θύμήθηκα και την πατέντα του "εσωτερικού μπαλκονιου" που σε χρόνο DT κλείνει και γίνεται άλλο ένα δωμάτιο στον όροφο).

  22. mareli avatar
    mareli 01/07/2009 22:06:19

    φίλε Ανέστη, το έχω δει με τα μάτια μου, γιατί όταν έψαχνα για σπίτι σε κάθε περίπτωση μου έλεγαν ότι το σπίτι που αγοράζω είναι 78τμ αλλά με αυτούς τους κλειστούς χώρους γινόταν 90 ή 110τμ. Έτσι ο π@ύστης εργολάβος πούλαγε φτηνότερα (τα 110τμ) και ο έξυπνος αγοραστής αγόραζε φτηνότερα( τα 110τμ)... όλοι ευχαριστημένοι: ο π@ύστης εργολάβος μαθημένος στην πασοκική π@υστιά και ο έξυπνος ο Έλληνας συνηθισμένος στην πράσινη καθεστωτική λ@μογιά!
    Η Ελλάδα δεν Ανέστη...

  23. ΕΛΕΝΑ avatar
    ΕΛΕΝΑ 06/07/2009 19:32:28