#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/01/2014 21:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε μια τετραετία Έλληνες έβγαλαν στο εξωτερικό 54 δισ. ευρώ!

[caption id="attachment_242117" align="alignnone" width="600" caption="Ο κ. Στασινόπουλος"][/caption]

Το ποσό των 54 δισ. Ευρώ έβγαλαν 54.000 Έλληνες στο εξωτερικό την περίοδο 2008 -2011. Δηλαδή το ¼ του ελληνικού ΑΕΠ ή για να το κάνουμε πιο «μπακαλίστικα» κάθε Έλληνας από τους παραπάνω έβγαλε 1 εκατ. ευρώ από τη χώρα και τα έβαλε σε κάποια ξένη τράπεζα.

Αυτά αποκάλυψε στη Βουλή ο προϊστάμενος του ΣΔΟΕ Στέλιος Στασινόπουλος ο οποίος είπε επίσης από τα 54 δισ., εμβάσματα ύψους 22 δισ. ευρώ δεν μπορούν να δικαιολογηθούν από τους κατόχους τους με βάση τις φορολογικές τους δηλώσεις.

Ο κ. Στασινόπουλος είπε ότι το συνολικό ποσό των καταθέσεων των 2.062 περιπτώσεων της περίφημης λίστας Λαγκάρντ ανέρχεται σε 2,2 δισ. ευρώ. Από τις 550 περιπτώσεις που έχουν αρχικά επιλεγεί για έρευνα το συνολικό ποσό υπολογίζεται σε 1,5 δισ. ευρώ, τονίζοντας ότι η μια από αυτές τις περιπτώσεις αφορά στον τραπεζικό λογαριασμό- μαμούθ ύψους 550 εκατ. ευρώ.

Κατά τα λοιπά ο επικεφαλής του ΣΔΟΕ είπε ότι οι έλεγχοι και οι διασταυρώσεις είναι δύσκολοι προφανώς λόγω έλλειψης προσωπικού. Κι αν το Σώμα έχει ζητήσει εξειδικευμένους υπαλλήλους και δεν τους έχει δώσει το υπουργείο Οικονομικών και η κυβέρνηση τότε προκύπτει μείζον θέμα. Αν δηλαδή δεν διατίθενται ελεγκτές οι οποίοι θα συνέβαλαν στην αντιμετώπιση του νούμερο ένα προβλήματος, αυτού της φοροδιαφυγής, τότε κάποιοι πρέπει να λογοδοτήσουν.

Από την άλλη, όταν ο επικεφαλής του ΣΔΟΕ δηλώνει όλα τα παραπάνω στοιχεία και λέει ότι έχουν βρει οι υπηρεσίες ότι 22 δισ. ευρώ δεν δικαιολογούνται, αυτό σημαίνει ότι έχουν γίνει διασταυρώσεις. Τι περιμένουν λοιπόν οι φορολογικές αρχές και δεν καλούν τους πολίτες που έχουν αυτά τα ποσά και δεν τα δικαιολογούν; Γιατί δεν τους «τσακίζουν» στην κυριολεξία;

Γιατί δεν δεσμεύουν λογαριασμούς και περιουσιακά τους στοιχεία;

Γιατί εν πάση περιπτώσει δεν τους βάζουν ένα φόρο 20%, να εισπραχθούν δηλαδή πάνω από 4 δισ. ευρώ ή αλλιώς να ανοίξουν οι φυλακές; Και το λέμε για όσους πράγματι δεν δικαιολογούν αυτά τα εμβάσματα. Να τους πάρουν 4 δισ. κι όταν τελεσιδικήσουν οι υποθέσεις τότε να γίνει το τελικό ξεκαθάρισμα. Θα γλιτώναμε έτσι περικοπές σε μισθούς και συντάξεις. Ή καλύτερα, θα τα βάζαμε στο πλεόνασμα και θα φεύγαμε σφαίρα από το Μνημόνιο.

Τι είναι αυτό που εμποδίζει την κυβέρνηση να κάνει μια κίνηση η οποία θα της δώσει το ηθικό και πολιτικό πλεονέκτημα; Τι φοβάται, μην τα βάλει με τα λαμόγια που έβγαλαν λεφτά από παράνομες ενέργειες, δεν μπορούν να τα δικαιολογήσουν και μόλις ήρθε η κρίση τα έβγαλαν και στο εξωτερικό;

Κότσια χρειάζεται, μυαλό και δουλειά. Τα έχουν όλα αυτά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 14/01/2014 21:31:58

    Καλά κάναν, αφού μας κυβερνούσαν μοσχάρια και λαμόγια και οι νόμοι του κράτους παρακάμπτονταν.
    Τον λογαριασμό όμως γιατί να τον πληρώσουμε όλοι;

    • el greco avatar
      el greco @ ΠΕΛΙΑΣ 14/01/2014 22:01:58

      Μήπως επειδή επί δεκαετίες εμείς ανεβάζαμε αυτά τα μοσχάρια και τα λαμόγια στην εξουσία;

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ el greco 15/01/2014 00:13:26

        Αυτοί που τα ψήφιζαν, άς πρόσεχαν.
        Οι λοιποί τι φταίμε;

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Uncle Stgm 15/01/2014 13:51:43

          ῾Ο ἀναμάρτητος πρῶτος τῶ λίθω βαλέτω. :D

  2. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/01/2014 22:01:06

    Γενικως δεν "το έχουν".
    Δεν "θέλουν να το έχουν"
    Άν το είχαν, θα είμασταν κι εμείς "Ιρλανδία". Απο καιρό.
    Και θα υπέφερε πολύ λιγότερο ο φτωχός κόσμος.
    Το νούμερο: Είναι όντως το 25 % του ΑΕΠ. Και το 17 % του συνολικού δημόσιου χρεους.
    Και ακούστε το πιό σημαντικό: Είναι σε απόλυτα μεγέθη, το διπλάσιο ποσό απο το περιβόητο δημόσιο έλλειμμα για το έτος 2009. Υπολογισμένο στη "μεγάλη, αναθεωρημένη σκάλα" (~ 13 %)

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 14/01/2014 22:17:32

    Άρα τι μένει; Άμεσες προσλήψεις στο ΣΔΟΕ για να ξεμπλοκάρουν.

  4. ADASK avatar
    ADASK 14/01/2014 22:25:40

    Φοβερή πρόταση. Για αδήλωτα και αδικαιολόγητα χρήματα, (δηλαδή μαύρα), να επιβληθεί φορος 20%.
    Απεχθάνομαι να μιλάω προσωπικά, αλλά δεν αντέχω στον πειρασμό. Δουλεύω περίπου 12 ώρες τη μέρα (ελεύθερος επαγγελματίας - επιστήμονας....τρομάρα μου), μου βγαίνει η πίστη ανάποδα για να κερδίσω όσα χρειάζονται για να καλύψω τις υποχρεώσεις μου και να έχει η οικογένεια μου ένα ανεκτό επίπεδο διαβίωσης και φορολογουμαι με 26% απο το πρώτο ευρω. Προσέξτε....26% για δουλεμένα χρήματα! όχι κλεμμένα, όχι προϊόντα αθεμιτων συναλλαγών. Αν δε είμαι δουλεταράς και τυχερός, και υπερβώ τις 50000, ε τότε ένα 33% ειναι δικό μου... έτσι για να το ευχαριστηθώ.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ADASK 15/01/2014 00:04:31

      Άν πω ότι εχεις άδικο, θα πέσει ο ουρανος να με πλακώσει.

  5. δημης avatar
    δημης 14/01/2014 22:35:41

    KAI;;;;;
    Σε μιά 1500 ετία θα ελεγχθούν και οι παρανομήσαντες θα πληρώσουν.

  6. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 14/01/2014 22:52:22

    Αυτο τον 20% φορο δεν μπορω να τον καταλαβω.
    Για τετοια μεγαλα ποσα ο φορος αν δηλωνόταν νομιμα στη φορολογικη δηλωση θα ηταν τουλαχιστον 40%.
    Εμ παρανομησαν εμ θα πληρωσουν τον μισο φορο και ουτε γατα ουτε ζημια?
    Και δε μιλαμε για φραγκοδιφραγκα αλλα τουλαχιστον για άλλα 4 δις εσοδα δηλαδη συνολο 8 δις
    οποτε μας μενουν αλλα 3 δις για να καλυφθει το χρηματοδοτικο κενο 2014-2015

  7. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 14/01/2014 23:44:09

    Το σενάριο να επιβληθεί φόρος 20% και να εισπραχθούν (πριν καν τελεσιδικήσουν οι σχετικές υποθέσεις ενώπιον των φορολογικών δικαστηρίων) 4 δις ευρώ από αυτά τα κατά δήλωσιν αδικαιολόγητα 20 δις ευρώ είναι -δυστυχώς για το δημόσιο ταμείο- μόνον ευσεβής πόθος.

    Αν είναι παρκαρισμένα σε πιστωτικά ιδρύματα του εξωτερικού και σε λογαριασμούς εταιρειών, τότε θα χρειασθεί προφανώς κάτι περισσότερο από έναν ελληνικό νόμο (με ένα άρθρο, περασμένο χωρίς συζήτηση στη βουλή, κατά τα πρόσφατα κοινοβουλευτικά μας ειωθότα), για να παρακαμφθούν οι ενστάσεις ενώπιον δικαστηρίων του εξωτερικού κατά της επιχειρούμενης "κατάσχεσης εις χείρας τρίτων" των μη δηλωθέντων. Αν νομίζετε ότι το ελληνικό "δίκαιο" μπορεί να παρακάμψει παγιωμένες νομικές αντιλήψεις περί ιδιοκτησίας, λειτουργίας πιστωτικών ιδρυμάτων και απονομής δικαιοσύνης στο εξωτερικό με ευκολία, οι στρατιές δικηγόρων που θα ασχοληθούν με το αντικείμενο θα κάνουν το παν για να σας διαψεύσουν. Χωρίς πολιτική απόφαση σε κεντρικό επίπεδο για το σύνολο των πιστωτικών ιδρυμάτων της Ευρώπης και για όλους όσους έχουν χρήματα εκτός της φορολογικής των έδρας, δύσκολα θα καταφέρει η Ελλάδα μόνη το ο,τιδήποτε.

    Και -επίσης δυστυχώς για το δημόσιο ταμείο- (προληπτικές) κατασχέσεις ακινήτων εντός της χώρας ιδιοκτησίας τών κατόχων τών 22 δις δεν θα είναι αντιστοίχου αξίας παρά μόνον στα χαρτιά, εφόσον δεν υπάρχει προς το παρόν αγοραστικό ενδιαφέρον στην κτηματαγορά.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Αντίθεσις 15/01/2014 00:12:18

      Για τα περιουσιακά στοιχεια που βρίσκονται σε χώρες της ΕΕ υπάρχει Κοινοτική οδηγία για ενεργοποίηση προληπικής δέσμευσης περιουσιακών στοιχείων σε όλες τις χώρες της Ένωσης, σε περίπτωση που υπάρχουν αποχρώντες λόγοι φοροδιαφυγής σε χώρα-μέλος. Αλλά:
      1. Πρέπει να αιτηθεί την ενεργοποίησή της η κυβέρνηση της παθούσας χώρας με δική της νομική της υποστήριξη.
      2. Να συμφωνήσουν τα αρμόδια Κοινοτικά όργανα.
      3. Και το σημαντικότερο, δεν ξέρω άν έχει κυρωθεί η συγκεκριμένη οδηγία απο την Βουλή των Ελλήνων ώστε να αποτελεί νόμο του κράτους...

  8. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 15/01/2014 00:47:49

    Ψηφοφόροι...και πατριώτες.
    Νέοι "δολοφόνοι" του Καποδίστρια...
    άνθρωποι της διπλανής πόρτας..."αυτοί; μια χαρά άνθρωποι φαινόταν...οικογειάρχες...ποτέ δεν δημιούργησαν πρόβλημα στη γειτονιά..."

  9. θηραία avatar
    θηραία 15/01/2014 02:08:36

    Καθημερινά καλό θα ήταν, να μας ανακοίνωναν, το ποσό που εισέρχεται στον ειδικό λογαριασμό με τις επιστροφές από μίζες, φοροδιαφυγή κλπ....
    Μέχρι σήμερα βέβαια αριθμεί μόλις 17 εκατομ ευρά... από μόλις τρείς που φιλοτιμήθηκαν να τα επιστρέψουν!!!!
    Ολοι οι υπόλοιποι ...δεν ιδρώνει το αυτάκι τους! Τα έχουν να αερίζονται σε εξωτικούς προορισμούς....

    Για αυτόν τον λογαριασμό να μας ενημερώνουν οι επικοινωνιακοί εγκέφαλοι κι όχι για το ποιοί θα κάνουν διακοπές με έξοδα του κράτους στα ανακαινισμένα vip διαμερίσματα παρά τω κορυδαλώ!

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ θηραία 15/01/2014 10:16:52

      Με τι ευκολια εβγαλε ενας απο το λογαριασμο του και επεστρεψε στο Δημοσιο 7 εκατομμυρια......Αρα στο τιτλο πρεπει να προστεθει οτι κρατησαν κατι ψιλα για εντος της χωρας για αυτο και γεμιζουν τα ξενοδοχεια και τα κεντρα οπως εγραψα σε αλλη αναρτηση.

      • θηραία avatar
        θηραία @ Ρηνα 15/01/2014 16:39:18

        ...με την ευκολία που μπήκαν στο λογαριασμό του!
        Ο ΣΔΟΕ σε διάφορα κέντρα...., θα πρέπει να ελέγχει και τους θαμώνες που πολυσυχνάζουν εκεί!!!

  10. Nik avatar
    Nik 15/01/2014 02:24:56

    Το ύφος των σχολίων δείχνει γιατί έβγαλαν τα χρήματα έξω όσοι τα έβγαλαν.

    Πρώτον- ξεχνάτε εκείνη την φημολογία περί δραχμής κλπ.

    Δεύτερον- Δεν είναι όλοι λαμόγια. Συγκεκριμένη περίπτωση συγγενούς μου, έβγαλε 25000 Ευρώ, που είχε στην άκρη από δύο κληρονομιές. Οι περισσότεροι σε αυτή την κατηγορία νομοταγών ανοίκουν.

    Η επιστροφή γίνεται με ήπια μέσα, και πρώτο είναι ότι δεν θα υπάρξει η συνήθης εκδικητικότητα, όπως αυτή που επιβάλλει 1000 Ευρώ προστιμο για καθυστέρηση υποβολής μηδενικής δήλωσης ΦΠΑ!!!!. Και αν είχαν και κάποιο κανονικό επιτόκιο θα τα έφερναν σούμπιτο διότι εκεί έξω δεν δίνουν τόκο.

    Αν συνεχιστεί αυτή η λαϊκίστικη αντιμετώπιση θα περάσουμε το κρίσιμο σημείο όπου θα συμφέρει να πάει και ο δικαιούχος έξω αντί να μείνει εδώ και να περιμένει να υποστεί τον σαδισμό της κρατικής μηχανής.

    • sofia or8h avatar
      sofia or8h @ Nik 15/01/2014 09:05:23

      Δεν μιλάμε για ποσά των 25.000 ,δεν βγαίνουν τα νούμερα,εκτός αν δεν ξέρουμε πολλαπλασιασμό,54 δις απο 54.000 άτομα!!!!!

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ sofia or8h 15/01/2014 15:38:12

        Πρόκειται για λάθος.
        Διευκρινίστηκε από την Κυβέρνηση το πρωί.
        54.000 εμβάσματα είναι το σωστό. Όχι δις.

  11. Μεταφραστής avatar
    Μεταφραστής 15/01/2014 02:32:53

    Και μετά μας φταίει η Μερκελ...

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 15/01/2014 03:10:47

    "Την περίοδο 2009-2011 βγήκαν στο εξωτερικό 54.000 εμβάσματα και όχι 54 δισ. ευρώ, όπως εκ παραδρομής αναφέρθηκε στη Βουλή κατά την ενημέρωση του προϊστάμενου του ΣΔΟΕ, αναφέρει ανακοίνωση του ΥΠΟΙΚ"

    h/p://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/f59c55c9-5127-4039-be0a-c526bd7fc534

    • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
      ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 15/01/2014 09:40:23

      Φίλε Γιάννη και ο Γλέζος 20.000 το μηνα εννοούσε οταν έλεγε οτι θα τα πάρουν απ' τους πλούσιους, αλλά παρεξηγήθηκε οτι τάχα είπε 20.000 το χρόνο...Εν πάσει περιπτώσει φαίνεται ο προϊστάμενος του ΣΔΟΕ τα είχε κοπανήσει οταν έκανε την ανακοίνωση στη βουλη διότι ετός το ότι είπε 54 δίς ευρώ στο σύνολο επέμεινε οτι απο τα 54δις ευρώ(και όχι απ' τα 54.000 εμβάματα με ψιλά) τα 22 δις ευρώ πάλι, εμβάσματα ύψους 22 δισ. ευρώ δεν μπορούν να δικαιολογηθούν από τους κατόχους τους με βάση τις φορολογικές τους δηλώσεις. Εκανε δυό φορές λάθος?
      * Το Link που δίνεις δεν βγάζει σε έγγραφο...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Γιάννης Φαίλτωρ 15/01/2014 12:40:36

      Τόσο προσεκτικοί και σοβαροί!

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Γιάννης Φαίλτωρ 15/01/2014 12:43:41

      Προφανώς "δεν το έχουν".
      Ασόβαροι. Βρισκόμαστε στην Τζίπ-μπάμπουε.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Uncle Stgm 15/01/2014 14:24:40

        Η ανικανότητα μας λούζει σαν τον καυτό ήλιο αιγαιοπελαγίτικου καλοκαιριού.

        *Παιδιά όσοι θέλετε, μπείτε στο σάιτ του ΥΠΟΙΚ ή σε οικονομικά έντυπα για να δειτε την ανακοίνωση. Όχι ότι έχει και σημασία δηλαδή.

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ Γιάννης Φαίλτωρ 15/01/2014 17:37:46

          Eιναι δυνατόν;
          Eίναι δυνατόν να είναι λάθος αυτο που ειπώθηκε στη Βουλή; Τέτοιο λάθος;
          Δεν είναι λάθος. "Συνθηματικό" είναι, προς τους ενδιαφερόμενους. "Μπάχαλο είναι, και άν δεν είναι θα το κάνουμε κι άλλο, μη φοβάστε παιδια".
          Συνθηματικό. Κάτι σαν το "σκάνδαλο με την ανθοδέσμη": "Ηρακλής" 1974-’75, Νικολούδης, Χαλιαμπάλιας κτλ.
          Το θυμίζω: Στον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό (28/5/75) ήρθε η ήττα του Ηρακλή με κατεβασμένα χέρια. Οι Νικολούδης, Χαλιαμπάλιας και Ροκίδης ομολόγησαν ότι έγινε απόπειρα εξαγοράς τους από παράγοντες του Παναθηναϊκού (Αντώνης Μαντζαβελάκης μέσω του προέδρου Απόστολου Νικολαίδη) για να έχουν μειωμένη απόδοση.
          Στο ξενοδοχείο όπου είχε καταλύσει η αποστολή του Ηρακλή ήρθαν τρεις ανθοδέσμες (!) προς τους τρεις παίκτες γεμάτες δεσμίδες χιλιάρικα. Ύστερα από θυελλώδεις συζητήσεις στο διοικητικό συμβούλιο του Ηρακλή, αποφασίστηκε να διαγραφούν οριστικά οι Χαλιαμπάλιας και Ροκίδης. Στον Τάκη Νικολούδη επιβλήθηκε εξάμηνη διακοπή συμβολαίου.

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ Uncle Stgm 15/01/2014 18:42:28

            Σκεφτόμουνα μια μέρα την εκπληκτική ομοιότητα ανάμεσα στη λειτουργία της ποδοσφαιρικής κοινωνίας με και σε αυτή της υπολοιπης κοινωνίας.

            -Ο κόσμος τύποις νοιάζεται, τάχα, για το καλό ποδόσφαιρο αλλά στη βάθος της ψυχής του ζητάει μόνο το κατσαρόλι στο τέλος της χρονιάς.
            -Στα κάγκελα του εκάστοτε ναού, αλλαλάζοντες πίθηκοι χτυπιούνται για το ιδανικό της ιδέας τους.
            -Η ανεξάρτητη δικαιοσύνη (με τα μαύρα) πάει με αυτόν που πλερώνει καλύτερα.
            -Ο μάγκας πρόεδρας "προστατεύει" την ομαδάρα του και κάνει συλλογή από κούπες (του καφέ), εις υγείαν των κορόϊδων που χοροπηδάνε στις κερκίδες, (ενώ ξεπλένει χρήμα αγνώστου προελεύσεως).
            -Μπροστά μόνο πάει όποιος έχει καλό μάνατζερ.
            -Για τις ήττες πάντα φταίει η "διαιτεσία", το κλίμα τρομοκρατίας, η πολύ ζέστη, το βρεγμένο χορτάρι, κλπ
            -Για τις νίκες υπεύθυνος είναι πάντα ο υπέροχος λαός που ως δωδέκατος παίχτης χαλύβδωσε τα παλλουκάρια μας.
            -Όσοι είναι στην απέξω, ονειρεύονται το μεσσία λεφτά που θάρθει και θα τα χώσει χοντρά για να φέρει το "δεκάρι" που από μικρός ήτανε με την ομαδάρα μας και να εξαφανίσει το μισητό αντίπαλο που μας κλέβει τα πρωταθλήματα

            Και περνάνε οι γενιές και τίποτα δεν γίνεται. Πόσο δίκιο είχε ο Γκάτσος. Αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ.

  13. ΣτονΤάκο avatar
    ΣτονΤάκο 15/01/2014 03:41:59

    Κάποιος φίλος λέει για την δυσκολία του να κατασχεθουν τα χρηματαρα απο τις ξένες τράπεζες..

    Το κράτος θα μπορουσε τουλάχιστον να μπαγλαρώσει όσους τα εβγαλαν χωρις να μπορουν να τα δικαιολογήσουν και να τους πει αν θελέτε να βγείτε παρτε τηλεφωνο τον τραπεζιτη σας να τα επιστρεψει...

  14. George Ν avatar
    George Ν 15/01/2014 06:02:17

    Το ότι το ΣΔΟΕ πιστεύει ότι 22 δισ δεν δικαιολογούνται δεν σημαίνει ότι είναι και έτσι για να τους βάλει η κυβέρνηση φόρο. Είτε θα εξαντληθεί η διαδικασία και ο φόρος θα πρέπει να πέσει μαζί με τα πρόστιμα, είτε θα υπάρξει ένα quick fix εθελοντικό με χαμηλό συντελεστή. Το συνολικό ποσό (54 δις!) πάντως μοιάζει εξωπραγματικό, ίσως να είναι κάποια σούμα όπου ενδεχομένως ποσά έχουν μετρηθεί πολλές φορές ανάλογα με τις βόλτες που έχουν κάνει.

  15. Nik avatar
    Nik 15/01/2014 06:31:25

    Διευκρίνιση από το Υπ Οικ. δεν ήταν 54 δισ. αλλά 54000 εμβάσματα αγνώστου συνόλου σε χρήμα. Ο λαϊκισμός στο ζενίθ και πάλι.

    Στην πρεμούρα είσπραξης πάσει θυσία δεν ελέγχουν τι λένε πια. Η ξέρουν και απλά θέλουν να δημιουργήσουν κλίμα.

    Πόσοι λέτε να προτιμήσουν να πληρώσουν ένα χαράτσι, διότι χαράτσι είναι, 20% και να κρατήσουν τα χρήματα εκεί έξω. Το κίνητρο επιστροφής δεν υπάρχει. Και δεν μπορεί να επιβληθεί με αστυνομικά μέτρα αφόσον υπάρχει, ακόμα, ελευθερία κίνησης κεφαλαίων.

  16. Geros avatar
    Geros 15/01/2014 08:09:13

    Σε μια χώρα που κάθε δυο μήνες χρεοκοπούσε , σε μια χώρα που ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης πήρε εντολή σχηματισμού κυβέρνησης και πήγε και έκανε διάλογο με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ , σε μια χώρα που την πιο κρίσιμη ώρα για αυτήν στις τελευταίες δεκαετίες είχε πρωθυπουργό τον Γεώργιο Παπανδρέου και τον περιοδεύοντα θίασο των κηπουρών στην κυβέρνηση, σε μια χώρα που δημοσκοπικά παίρνουν πάνω από 10% κάτι Νεάντερταλ με τατουάζ αγκυλωτούς σταυρούς , σε μια χώρα που επί δυο χρόνια δεν πέρασε μέρα που Ευρωπαϊκός αξιωματούχος να μην κάνει δήλωση εναντίων της, σε μια τέτοια χώρα , οι πολίτες που είχαν χρήματα αποφάσισαν να τα βγάλουν στο εξωτερικό!!!
    Έεεεεελα , αλήθεια? E δεν το πιστεύω!

    Προδότες! να κρεμαστούν στο Σύνταγμα! Λένε αυτοί που δεν βρέθηκαν σε αυτό το δίλημμα μιας και δεν είχαν χρήματα. Δίλημμα? λάθος λέξη , δεν ήταν δίλημμα , κοινή λογική ήταν.

    Τα χρήματα που βγήκαν έξω δεν θα γυρίσουν ούτε με χίλιους εισαγγελείς να προσπαθούν , θα γυρίσουν μόνο αν πάψει να ισχύει ο λόγος που τα έκαναν να φύγουν.
    Τα λεφτά έφυγαν γιατί συνέφερε να φύγουν , θα επιστρέψουν (και αυτά και αλλα από άλλες χώρες) όταν θα ΣΥΜΦΕΡΕΙ να γυρίσουν.
    Απλά είναι τα πράγματα , ο λαϊκισμός τα κάνει να φαίνονται πολύπλοκα.

    Μια ερώτηση : Αν γίνουν εκλογές και τις δυο - τρεις βδομάδες πριν τις εκλογές οι δημοσκοπήσεις δείχνουν νίκη του ΣΥΡΙΖΑ , πόσα χρήματα θα φύγουν από την Ελλάδα μέχρι την μέρα των εκλογών?
    Αυτό για όσους νομίζουν πως αν έρθει ο ΣΥΡΙΖΑ θα υπάρχουν τράπεζες ..... τα ντουβάρια θα υπάρχουν και αυτό δεν είναι σίγουρο .....

    • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
      ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ Geros 15/01/2014 12:47:24

      To ιδιο έγινε το '81 με την έλευση του Σοσιαλισμού του τριτοδρομικου μαρξιστή Ανδρέα φίλε Γέρο . Μόνο που τότε τα λεφτά ήταν όλα σχεδόν εντός Ελλάδος. Οσο και να τα κρατήσουν έξω θα τα ξαναφέρουν για να μην τους τα φάνε οι ξένοι. Εκτός αν φύγουν κι αυτοί μαζί με τα λεφτά τους.
      Ο Σύριζα θα κάνει αυτό που οι τραπεζίτες παρακαλάνε κάθε φορά που σκάει μια τράπεζα. Θα τους κάνει τη χάρη και θα τις κρατικοποιήσει. Το μέλλον του συστήματος, μετά απο αυτή την κρίση και την επόμενη που έρχεται οσονούπω γιατι τώρα η φούσκα είναι πολύ μεγαλύτερη, έγραφε το Time, είναι ο κρατικός καπιταλισμός τύπου Κίνας. Αρα ο Αλέξης είναι μέσα μας αρέσει δε μας αρέσει...

    • cielo avatar
      cielo @ Geros 15/01/2014 13:00:39

      Ασφαλως και δεν θα επιστρεψουν τα χρηματα που εφυγαν.
      Το θεμα ειναι εαν τα χρηματα που εφυγαν ειχαν φορολογηθει νομιμως πριν φυγουν και, εαν οχι, να φορολογηθουν αμεσα.

    • George Ν avatar
      George Ν @ Geros 15/01/2014 17:23:08

      Οσα προλάβουν :-)

  17. Μωρίας εγκώμιον avatar
    Μωρίας εγκώμιον 15/01/2014 09:50:41

    Και να σκεφτεί κανείς ότι μπορεί πολλά από αυτά τα χρήματα που φυγαδεύτηκαν να προέρχονται από θαλασσοδάνεια τα οποία όπως διαπιστώσαμε μπορούσαν " μερικοί" να λαμβάνουν χωρίς καν να τίθεται θέμα εγγυήσεων και αντί επενδύσεων ως όφειλαν, τα εξασφάλισαν στους παράδεισους. Προϋπόθεση βεβαίως για τις κινήσεις τους ήταν ότι ήταν σίγουροι ότι το κράτος ποτέ δεν θα προέβαινε σε ελέγχους αλλά και ποτέ δεν θα τους ζητούσε πίσω τα δανεικά, γιατί οι καημένοι φρόντισαν να τινάξουν τις " επιχειρήσεις μαϊμούδες" στον αέρα. Ομορφος κόσμος, αγγελικά πλασμένος.

  18. Ρηνα avatar
    Ρηνα 15/01/2014 13:21:19

    Πλακα θαχει να πτωχευσει πρωτα καμια Αγγλια η χειροτερα καμια χωρα στο ευρω....Λιγο να στριψει το κατσαβιδι ο Μεγαλος, πολλα απιθανα μπορει να συμβουν!

    • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
      ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ Ρηνα 15/01/2014 17:24:32

      Δεν κατάλαβες αγαπητή Ρήνα. Καί τώρα η Αγγλία πτώχευσε πρώτη. Η πρώτη μεγάλη τράπεζα που έσκασε ήταν η Northrock bank of England το 2007 και η Αγγλία μπήκε μόνη της σε μνημόνιο απο τότε, όπως και η Ιταλία και η Ισπανία.