#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/12/2011 21:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε μεγάλο φιάσκο εξελίσσεται η εφεδρεία!



Σε ένα απίστευτο φιάσκο κινδυνεύει να μετατραπεί το περίφημο σχέδιο της εργασιακής εφεδρείας που με τόσο σθένος υποστήριξε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Τα στοιχεία που έβγαλε ο Δ. Ρέππας για τις αποχωρήσεις από το δημόσιο τις τελευταίες ημέρες αποδεικνύουν την προχειρότητα με την οποία σχεδιάστηκε το μέτρο και κυρίως την αδυναμία του κράτους να εφαρμόσει το μέτρο.

Μόλις 515 δημόσιοι υπάλληλοι εντάχθηκαν σε καθεστώς προσυνταξιοδοτικής διαθεσιμότητας από τους συνολικά 4.929 αποχωρήσεις από το δημόσιο. Επίσης, 8 στους 10 εργαζόμενους έφυγαν κακήν κακώς κάνοντας αίτηση για σύνταξη προκειμένου να προλάβουν την εφεδρεία.

Είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι βασικά υπουργεία και συνάδελφοι του κ. Ρέππα όπως ο Ευ. Βενιζέλος στο Οικονομικών, ο Α. Λοβέρδος στο Υγείας, η Α. Διαμαντοπούλου στο Παιδείας, ο (πρώην υπουργός), Π. Μπεγλίτης στο Άμυνας «έφτυσαν» την εργασιακή εφεδρεία και δεν έστειλαν στοιχεία που έπρεπε μέχρι την προηγούμενη Δευτέρα.

Θα πρέπει επίσης, να σημειωθεί ότι σύμφωνα με τους πρώτους υπολογισμούς, η «σωτηρία» του κράτους από την εφεδρεία ανέρχεται το πολύ σε 50-60 εκατ. ευρώ. Πολύ κακό για το τίποτε δηλαδή.

Όμως, η τρόικα καραδοκεί και ετοιμάζει τα μαχαίρια της αφού μια ακόμη υπόσχεση που της δόθηκε πάει στα σκουπίδια. Μέχρι το τέλος του χρόνου πρέπει να αποχωρήσουν με την εργασιακή εφεδρεία 30.000 δημόσιοι υπάλληλοι. Εχουν φύγει μόλις 515 ενώ οι υπόλοιποι έκαναν αίτηση για σύνταξη. Θα προσμετρηθούν κι αυτοί για να συγκεντρωθούν οι 30.000 ή θα ζητήσει κι άλλες η τρόικα.

Η ουσία είναι ότι πρόκειται για ένα φιάσκο που έχει την υπογραφή του ΠΑΣΟΚ αλλά που θα ταλαιπωρεί όλη τη χώρα αφού οι δανειστές μας θα μας βάλουν ακόμη μια φορά στο στόχαστρο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 07/12/2011 22:13:03

    θεε μου,τι εκπληξη,τι ταραχη...ενα σχεδιο,ενας νομος του ΠΑΣΟΚ φιασκο;δεν γινεται να συμβαινει αυτο.ειναι αληθεια λοιπον οι προφητειες για το 2012,τα σημαδια ειναι ολοφανερα ηρθε το τελος

  2. νους υγιης avatar
    νους υγιης 07/12/2011 23:52:10

    τελικα το πειραμα εναντιον των ελληνων πολιτων πετυχαινει απολυτα.
    χωρις ουσιαστικο οικονομικο οφελος η εφεδρεια αποσκοπει μονο στο να δημιουργησει φοβισμενους εργαζομενους.
    οι στερουμενοι φαιας ουσιας επιχαιρουν, εχοντας απωθημενο τον μη διορισμο τους στο δημοσιο. -αφου δεν ειναι αυτοι να μην μεινει κανενας-.
    στο επομενο σταδιο τα ταμεια αδυνατουν να πληρωσουν συνταξεις λογω της υπερβολικης αυξησης συνταξιουχων με αντιστοιχη μειωση εισφορων λογω υπερβολικης μειωσης εργαζομενων.
    ετοιμαστειτε σε λιγα χρονια να μετρατε πτωματα ηλικιωμενων που θα ανακαλυπτονται λογω της δυσοσμιας σε παγωμενα και χωρις φως διαμερισματα.
    οι "αρχοντες" συνεχιζουν να ζουν και να βασιλευουν.
    αξιοθρηνητε νεοελληνα....

    • βορειος avatar
      βορειος @ νους υγιης 08/12/2011 00:22:55

      +1000000000000000

    • dimitris avatar
      dimitris @ νους υγιης 08/12/2011 00:34:56

      ποσο συμφωνώ με τον "νου" πιο πάνω...

    • Γιωργης avatar
      Γιωργης @ νους υγιης 08/12/2011 09:04:26

      ειπες τα παντα

  3. Σοφια Ζουρνα avatar
    Σοφια Ζουρνα 08/12/2011 01:15:49

    αντι να κραταμε τους εργαζομενους να πληρωνει και κανενας εισφορες στα ταμεια,τους στελνουμε με το ζορι στη συνταξη η οποια δεν θα μπορει να πληρωθει σε λιγο!!!πια μυαλα τα σκεφτονται αυτα ???απορω...

  4. Jimakos avatar
    Jimakos 08/12/2011 02:24:19

    ΠΑΣΟΚ: το αποτελεσματικότερο πρόγραμμα διακυβέρνησης που επινοήθηκε ποτε!

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ Jimakos 09/12/2011 06:26:33

      Σωστός.!!!!
      Τό 2010 καί 2011 διόρισε 30.000 ψηφηφόρους του καί δέν απολύεται
      ούτε ένας από αυτούς..!!!!!!!

  5. sintonistis avatar
    sintonistis 08/12/2011 13:03:41

    ζ ω γ ρ α φ ι σ ε ς!!!!!!!

    • sintonistis avatar
      sintonistis @ sintonistis 08/12/2011 13:07:36

      για τον υγιη νου, αναφερομαι. τα ειπες ΟΛΑ , με λιγες λεξεις