15/09/2009 23:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε μείζον θέμα εξελίσσονται οι απολύσεις στην Ελευθεροτυπία



Συνεχίζονται μέχρι αυτή την ώρα οι διαβουλεύσεις στην διεύθυνση της Ελευθεροτυπίας σχετικά με την απόλυση του Γρηγόρη Ρουμπάνη και του Στάθη

Σύμφωνα με δημοσιογραφικές πληροφορίες έχουν χωρισθεί σε δύο ομάδες, η μία εκ των οποίων είναι υπέρ των απολύσεων και η άλλη κατά.

Όπως ο ίδιος ο δημοσιογράφος αποκάλυψε στις 1.30 το πρωί η Μάνια Τεγοπούλου τηλεφώνησε στο Γρηγόρη Ρουμπάνη και του ζήτησε να παραιτηθεί, επειδή δεν ήθελε να είναι υποψήφιος με τον ΣΥΡΙΖΑ Ο δημοσιογράφος αρνήθηκε και η εκδότρια του απάντησε πως απολύεται. Αργότερα, τον κάλεσε μάλιστα και το λογιστήριο της εφημερίδας.

Σημειώνεται οτι Στάθης προορίζεται για επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας του ΣΥΡΙΖΑ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 15/09/2009 23:48:54

    Είδατε που το GAP είχε δίκιο στην Θεσσαλονίκη! Οι δημοσιογράφοι δεν είναι ελέυθεροι!Σήμερα πρέπει να αντιδράσει! Να μιλήσει, να διαλύσει τους Τεγοπουλαίους για την ΔΕΞΙΑ στάση τους. Αμ πώς? έτσι θα γίνει πρωθυπουργός???

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΚΑΙς 15/09/2009 23:53:19

      Ούτε συνενοημένοι να είμασταν.

      • ΣΚΑΙς avatar
        ΣΚΑΙς @ Orestios 15/09/2009 23:55:43

        Αγαπητέ Ορέστιε με GAP prime minister θα γελάμε μαζί! Για πόσο???

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 16/09/2009 00:00:35

        Μέχρι να μας κυνηγήσουν. Θέλει και ρώτημα?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 16/09/2009 00:15:19

        Λάθος ΣΚΑΙς. Μέχρι να αποκτήσουμε γαλατική αβροφροσύνη.
        Αλλά και για τόσα που λέμε, πάλι ανεξίκακοι είμαστε.

      • ΣΚΑΙς avatar
        ΣΚΑΙς @ Orestios 16/09/2009 00:29:33

        Ορέστιε πιστεύεις ειλικρινά ότι με GAP πρωθυπουργό και το σύστημά του να μας κυβερνά θα αποκτήσεις γαλατική αβροφροσύνη? Εγώ ΠΟΤΕ!

        Πάντως πολλοί συμπατριώτες μας απέκτησαν ή έχουν ήδη αρχίσει να αποκτούν διότι το "σύστημα ΠΑΣΟΚ" είναι εδώ, ενωμένο, δυνατό!

    • GIO avatar
      GIO @ ΣΚΑΙς 15/09/2009 23:56:21

      Αυτά που λες ισχύουν αν γινόταν απολύσεις σε "δεξιές"(υπαρχουν ακόμα;)εφημερίδες.
      Δεν τον ενοχλούν αυτά ...Γι'αυτό θα γίνει πρωθυπουργός(ο ΛΑΟΥ θέλοντως,ΑΣ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ...)!

  2. Orestios avatar
    Orestios 15/09/2009 23:52:16

    Μόνο ελευθεροτυπία δεν θα έπρεπε να ονομάζεται.
    Που είναι το GAP να υποστηρίξει την ανεξαρτησία των δημοσιογράφων και της ελευθερίας του λόγου περί της οποίας κόπτεται (μπορεί και να ματώνει, δεν ξέρω)?
    Τί? Δεν κόπτεται για να μην λερωθεί? Ουφ, ησύχασα.

  3. Nick avatar
    Nick 15/09/2009 23:55:43

    Ελευθερουτοπία σκέτη...

    http://eleftheroutopia.wordpress.com/

  4. Le canard avatar
    Le canard 16/09/2009 00:29:39

    Μετά το λουκέτο που έβαλε η Γιάννα στον Ελ.Τύπο, ο κάθε εκδότης και ιδιοκτήτης, μου φαίνεται, ότι θα κάνει ό,τι του γουστάρει. Μπράβο στους δημοσιογράφους που αντέδρασαν ότι έκλεισε το μαγαζί η Γιάννα. Ας εισπράξουν τώρα τα κέρδη.

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ Le canard 16/09/2009 00:53:11

      Βέβαια, που να τρέχουν οι δημοσιογραφάρες τότε..

      Δεν είχε πάρκινγκ για τα Καγιέν...

      • Le canard avatar
        Le canard @ Γιωργος Χ 16/09/2009 01:06:05

        Είδατε σήμερα η Απογευματινή που διαφημίζει με φωτογραφία στην πρώτη σελίδα το νέο της αρθρογράφο της Κοτρώτσο; Πως τον διαφημίζει; Ως τον τελευταίο διευθυντή του Ελεύθερου Τύπου. Το γράφει από κάτω από την φωτογραφία. Είναι να ξεκαρδίζεσαι στα γέλια. Αυτό διαφήμιση ή δυσφήμηση είναι;

  5. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/09/2009 00:51:42

    Τι εγινε?
    Τους εδιωξε ο Τρίμης και οι Ιοί??
    Ευκαιρια να την κοψουμε την Φυλλάδα μετά απο 32 Χρονια.
    Αλλως τε τα τελευταια χρόνια απο συνήθεια,σάν το τσιγαρο,την αγοραζα.
    Προφανώς ο Σταθης ηταν πολύ ενοχλητικός γιά τά ΄εκσυγχρονιστικά ΄Λαμογια ολων τών Παρατάξεων.
    Και ο Κυριος Ρουμπάνης πάντα κρατούσε μια ξεχωριστή και αξιοπρεπή στάση.
    Ωραια Δημοκρατική εφημεριδα κατάντησε.
    Ας μεινει με τον Καρελιά που ενώ έβριζε τον ΓΑΠ μετά την ηττα του το 2007,τώρα ξαναγιεν Βασιλικοτερος του Βασιλεως.........

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 16/09/2009 01:40:14

    Ο Στάθης επικεφαλής τού ψηφοδελτίου τού ΣΥΡΙΖΑ;

    ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!

    Στην Κουμουνδούρου πρέπει να παθαίνουν όλοι αναφυλακτικό σοκ με τον πατριωτισμό τού Στάθη.

    • Χι avatar
      Χι @ Στέργιος 16/09/2009 01:52:19

      Εγώ παθαίνω σοκ επειδή θα δεχτεί ο Στάθης να πάει με αυτούς. Αν είναι και στο Επικρατείας, ακόμη χειρότερα. Το θεωρώ ξεπούλημα.

  7. Swell avatar
    Swell 16/09/2009 07:42:02

    Δημοσιογράφος και βουλευτής; Πώς είναι δυνατόν; Για ποιά αντικειμενικότητα στην παρουσίαση των ειδήσεων θα μιλούσαμε, αν ο δημοσιογράφος είναι και βουλευτής οποιουδήποτε κόμματος; Ο Γιομπαζολιάς έκανε πολύ καλά που παραιτήθηκε λίγες μέρες πριν την ανακοίνωση των ψηφοδελτίων.

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/09/2009 08:26:41

    Καλύτερα Βουλευτής παρά σε pay-rolls.
    Tις Κρυφές τις φοβάμαι περισσότερο και τά Παπαγαλάκια που φυλάνε κατουρημένες ποδιές.
    Και ο Στάθης και ο Ρουμπάνης ουδέποτε ανήκαν σε αυτή την Κατηγορία.

  9. zorro avatar
    zorro 16/09/2009 09:23:20

    αλλά να σχολιάζει κάθε βδομάδα βουλευτής τα πολιτικά πράγματα την ενοχλεί την κ. Μάνια... (βρε μπας και την πειράζει που δεν θα επανεκλεγεί ο Κοροβέσης?)

  10. αντί avatar
    αντί 16/09/2009 10:05:26

    Αν κατέβαιναν με το ΠΑΣΟΚ θα τους απέλυε;

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ αντί 16/09/2009 11:01:05

      Εδώ τα είπες ΟΛΑ...

  11. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/09/2009 11:04:19

    Σύμφωνα με τελευταία δημοσιεύματα στα διαδικτυακά μέσα πάντως, οι απολύσεις ανακλήθηκαν (επίσης νύχτα, όπως νύχτα εξαγγέλθηκαν).

    Της νύχτας τα καμώματα...

  12. ataktos avatar
    ataktos 16/09/2009 11:21:58

    Απαράδεκτο!!!!

  13. kwstas avatar
    kwstas 16/09/2009 11:24:32

    τελικα η δημοσιογραφια ειναι λειτουργημα η επαγγελμα?εαν ειναι λειτουργημα κακως ειναι υποψηφιοι εαν ειναι επαγγελμα τοτε εχουν δικαιωμα να κατεβουν αλλα και να απολυθουν ε.....

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ kwstas 16/09/2009 12:27:18

      Σωστος!

  14. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 16/09/2009 11:39:41

    Η Ελευθεροτυπία μπορεί κατά τη διάρκεια της τετραετίας να είναι αριστερών προδιαγραφών αλλά πάντα και κατά παράδοση στις προεκλογικές περιόδους πρασινίζει τα μάλλα. Εξαιρείται η περίοδος 1989-1990.

  15. PRIME avatar
    PRIME 16/09/2009 12:06:27

    ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΣ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ . ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΛΜΗ Η ΕΛΑΥΘΕΡΙΑ

    • αντί avatar
      αντί @ PRIME 16/09/2009 12:43:03

      Πολύ λαϊκίστικο και φυσικά βολικό...

  16. Νίκος avatar
    Νίκος 16/09/2009 12:35:18

    Καλο το Ελευθερουτοπια. Αντιπροτεινω το Ελευθερονεοταξια. Με εξαιρεσεις φυσικα τους Σταθη, Τριαντη και Ρουμπανη.

  17. ΓΚΑΠ! avatar
    ΓΚΑΠ! 16/09/2009 14:00:23

    και που είστε ακόμα..

    http://www.enkripto.com/2009/09/4-2009_16.html

  18. ΚΜ avatar
    ΚΜ 16/09/2009 14:30:24

    Και τώρα πυ επαναπροσλήφθηκαν, τι κάνουμε; Τόση λογοδιάρροια πάει χαμένη. Οι απολύσεις ήταν μια κάποια λύση!

    • αντί avatar
      αντί @ ΚΜ 16/09/2009 15:25:55

      Η συζήτηση έχει να κάνει με την πρόθεση και φυσικά με την ανακοίνωση της απόλυσης.
      Η ανάκλησή της δεν αλλάζει την ουσία.

  19. Factorx avatar
    Factorx 16/09/2009 15:05:40

    Ανακλήθηκαν οι απολύσεις των δυο δημοσιογράφων της εφημερίδας "Ελευθεροτυπίας'', Στάθη και Γρηγόρη Ρουμπάνη. Την απόλυσή τους είχε αποφασίσει η ιδιοκτήτρια της εφημερίδας, Μάνια Τεγοπούλου λόγω της υποψηφιότητας τους με τον ΣΥΡΙΖΑ.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Factorx 16/09/2009 15:35:56

      Αληθεύουν οι φήμες που τους θέλουν να επαναλαμβάνουν γονυπετείς, χίλιες φορές το: "απεταξάμην τον ΣΥΡΙΖΑ";

  20. parsifal avatar
    parsifal 16/09/2009 22:57:42

    Καλά να πάθουν οσοι διαβάζουν ακόμη αυτήν την απονευρωμένη πατσαβούρα, γεμάτη "ιούς" αντεθνικούς και αντι-κοινωνικούς, κρυπτόμενους πίσω απο φληναφήματα και πομφόλυγες περί "δημοκρατίας", "κινημάτων", "μειονοτήτων" και αλλα πρακτοριλίκια

  21. Δ. Τρίμης avatar
    Δ. Τρίμης 17/09/2009 13:08:31

    Αγαπητοί φίλοι του ANTINEWS
    Κάποιος επισκέπτης της ιστοσελίδας σας με το όνομα ΣΠΥΡΟΣ θεωρεί ότι ευθύνομαι για τις "απολύσεις" (που ευτυχώς τελικά δεν πραγματοποιήθηκαν) των συναδέλφων μου στην Ελευθεροτυπία Ρουμπάνη και Σταυρόπουλου.
    Επειδή επιθυμώ ως δημοσιογράφος, συνδικαλιστής και αριστερός πολίτης (υποστηρίζω ανοιχτά τον ΣΥΡΙΖΑ), να αποκαταστήσω την αλήθεια, παρακαλώ να δημοσιεύεσετε στην πρώτη σελίδα της ιστοσελίδας σας την ανακοίνωση που ακολουθεί της ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΤΥΠΟΣ, της οποίας τυγχάνω ιδρυτικό μέλος. Επίσης, αν σέβεστε τις αρχές της δεοντολογίας, "σχόλια" κακόβουλων προσώπων αγνώστων στοιχείων και κινήτρων δεν θα έπρεπε να δημοσιεύετε, έτσι γενικώς, χάριν, δήθεν, της "ελευθερίας της έκφρασης".

    Υ.Γ. Μαζί με άλλους συναδέλφους αιρετούς στην ΕΣΗΕΑ και την ΠΟΕΣΥ δημοσιογράφους της Ελευθεροτυπίας, συμμετείχα στις πολύωρες διπραγματεύσεις με την ιδιοκτησία και τη διεύθυνση της εφημερίδας (παρόντος σε μια ορισμένη φάση και του Στάθη Σταυρόπουλου) για την αποτροπή της απόλυσης των δύο συναδέλφων.

    Με τιμή
    Δ. Τρίμης

    "ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΤΥΠΟΣ 16/9/2009

    Οι εκπρόσωποι της ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΤΥΠΟΣ που εργάζονται στην Ελευθεροτυπία κατέθεσαν, στις 15/9, στην ιδιοκτησία της εφημερίδας και στους συναδέλφους τους τις ακόλουθες θέσεις -με αφορμή την κρίση που δημιουργήθηκε με τις υποψηφιότητες στις λίστες του ΣΥΡΙΖΑ των συναδέλφων Στάθη και Γρ. Ρουμπάνη


    "Εφόσον και οι δυο συνάδελφοί μας Γρηγόρης Ρουμπάνης και Στάθης Σταυρόπουλος αποφάσισαν να ασκήσουν το συνταγματικό τους δικαίωμα θέτοντας υποψηφιότητα στα ψηφοδέλτια του αναγνωρισμενου πολιτικού σχηματισμού ΣΥΡΙΖΑ, το μόνο θέμα που θα μπορούσε να υπάρξει είναι ηθικής και δεοντολογικής τάξης. Δηλαδή κατά το διάστημα της προεκλογικής περιόδου οι υποψήφιοι βουλευτές, δημοσιογράφοι με τους συνδυασμούς ενός κόμματος, απλώς "παγώνουν" τη σχέση τους με το μέσο ενημέρωσης στο οποίο εργάζονται (εν προκειμένω δεν αρθρογραφούν στην Ελευθεροτυπία) και εν συνεχεία, εάν εκλεγούν, τότε εφόσον το επιθυμούν επαναδιαπραγματεύονται την εργασιακή τους σχέση με το μέσο ενημέρωσης ή την αναστέλλουν, δεδομένου ότι δεν υπάρχει τυπικό κώλυμα ή ασυμβίβαστο ανάμεσα στην ιδιότητα του βουλευτή με εκείνη του δημοσιογράφου (δείτε λόγου χάρη τη σχέση του Περικλή Κοροβέση, της Λιάνας Κανέλλη και άλλων βουλευτών δημοσιογράφων με διάφορα ΜΜΕ).
    Ολα τα προηγούμενα οι ίδιοι οι συνάδελφοι μας Ρουμπάνης και Στάθης τα έθεσαν εγκαίρως τόσο προς τη διεύθυνση όσο και προς την ιδιοκτησία, ακολουθώντας πιστά τα τυπικά και ουσιαστικά προβλεπόμενα στην ελληνική δημόσια ζωή, την πολιτική και τη δημοσιογραφία.
    Συνεπώς είναι ακατανόητη (και καταστροφική για την ελευθεροτυπία και την "Ελευθεροτυπία") οποιαδήποτε απόπειρα της εφημερίδας να υποχρεώσει τους συντάκτες της να ...παραιτηθούν με πρόσχημα την πολιτική τους ιδιότητα.

    Υ.Γ. Η άποψή μας -όπως είναι πλέον γνωστό, σήμερα 16/9, τελικώς έγινε αποδεκτή από την διεύθυνση και την ιδιοκτησία της Ελευθεροτυπίας και δεν υφίσταται θέμα καμίας απόλυσης."

  22. μη παραγωγος avatar
    μη παραγωγος 17/09/2009 23:38:44

    την αποψη της αλλης πλευρας την ακουσαμε?

  23. αντί avatar
    αντί 18/09/2009 15:26:51

    "Ο δημοσιογράφος Βασίλης Μουλόπουλος -διευθυντής σύνταξης του Βήματος- θα είναι ο επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας του ΣΥΡΙΖΑ.

    Η ανακοίνωση έγινε στη διάρκεια συνέντευξης Τύπου για θέματα εξωτερικής πολιτικής από τους Γιάννη Μπανιά και Νίκο Χουντή"

    Πηγή: www.in.gr

    Αυτόν δεν θα τον απολύσει κανείς;