23/07/2009 13:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε λίγο οι Τούρκοι θ’ αρχίσουν να τα ρίχνουν μόνοι τους



Ενώ έξι τουρκικά μαχητικά είχαν εμπλακεί χθες σε αερομαχίες με ελληνικά μαχητικά μέσα στο FIR Αθηνών, ένα από αυτά παρουσίασε βλάβη και εξέπεμψε SOS – σχόλιο: από τις πολλές εξόδους στο Αιγαίο γράφουν πολλές ώρες πτήσεις και αρχίζουν να ….χαλάνε.

Στη συνέχεια ενεργοποιήθηκε η hot line μεταξύ των στρατηγείων του ΝΑΤΟ στο Εσκί Σεχίρ και τη Λάρισα οι αερομαχίες σταμάτησαν και στις 16.26 δόθηκε άδεια στο τουρκικό F-16 με τη βλάβη να πετάξει πάνω από την Ικαρία, προκειμένου να επιστρέψει στο τουρκικό FIR.

Η χθεσινή επιδρομή περιελάμβανε πάλι εικονικούς βομβαρδισμούς στο Αγαθονήσι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anti.ΓΡΑΦΕΑΣ avatar
    anti.ΓΡΑΦΕΑΣ 23/07/2009 14:04:12

    Το κακο ειναι οτι μεχρι τωρα, πεφτουν μονο τα δικα μας
    και με τραγικα αποτελεσματα.
    http://www.in.gr/NEWS/2000/greece/g_may01.htm

    • Αxillas5 avatar
      Αxillas5 @ anti.ΓΡΑΦΕΑΣ 24/07/2009 11:54:35

      Aυτο δεν ειναι ορθο. Ολα τα αεροπορικα μεσα εχουν ατυχηματα και παντού υπάρχουν πτώσεις. Οι φιλοι,συμμαχοι και κουμπάροι εχουν υψηλο επιπεδο ατυχημάτων. Μονο που δεν δημοσιευονται ολα.

  2. ahab avatar
    ahab 23/07/2009 14:42:02

    Αυτά που λέγαμε προχθές οτι θα μας ζητήσουν οι πεζεβομπουνταλάδες
    να προσγειώνονται στη Τανάγρα. Ανταλλάγματα είχαμε για την άδεια?

    • Factorx avatar
      Factorx @ ahab 23/07/2009 14:57:11

      σωστός

  3. qez avatar
    qez 23/07/2009 14:59:35

    τεχνητή ένταση, που συντηρεί το ψυχροπολεμικό κλίμα, αλλά και την ανοχή της κοινής γνώμης για αγορές παντός είδους οπλικών συστημάτων, τα οποία θα σαπίζουν στις αποθήκες και στις δύο χώρες..αυτός είναι ο κύριος στόχος, όχι οι επιδιώξεις της Άγκυρας..το διαίρει και βασίλευε και αποκέρδαινε...
    τι χρείαν άλλης αποδείξεως από αυτό το περιστατικό θέλουμε;
    ένα κανονικό θέατρο σκιών..

  4. Νἰκος avatar
    Νἰκος 23/07/2009 17:49:51

    Η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων δεν εχει αντιληφθει, και γι'αυτο φταιει η ηγεσια βεβαια, οτι εχουμε πολεμο χαμηλης εντασεως στο Αιγαιο εδω και 36 χρονια.
    Ειναι γελοιο οτι εξεπεμψαν ΣΟΣ και ζητησαν αδεια(;) για να κανουν τι; Το πιο γελοιο ομως ειναι οτι οι Ελληνες αντι να το ριξουν οπως και τα αλλα, μαλλον "ανταποκριθηκαν". Βλεπετε εχουμε τον ανθρωπισμο σημαια.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Νἰκος 23/07/2009 19:03:51

      Δεν είναι θέμα ανθρωπισμού. Φοβόμαστε ως Πολιτεία και ως κοινωνία (όχι ως πιλότοι. Οι πιλότοι μας είναι όλοι τους παλικάρια)

  5. aris53m avatar
    aris53m 23/07/2009 18:22:01

    Ναι το διάβασα αυτό αλλά ας τα ρίχνουν πάνω απο τα Άδανα ρε παιδί μου, όχι πάνω στα νησιά μας.

  6. F avatar
    F 23/07/2009 20:04:42

    Προσγείωση στην Τανάγρα και δωρεάν επισκευές από ΕΑΒ, η νέα προσφορά Ντόρας...

    • Αxillas5 avatar
      Αxillas5 @ F 24/07/2009 11:46:45

      H EΑΒ δεν μπορει να κανει επισκευη. Κλεινει και θα ειναι το περισσοτερο προσωπικο σε αδεια. Ασε που εχουν τον εκσυχρονισμο απο τα αμερικανικα F-16. Aσε δεν χωράει....

  7. Νἰκος avatar
    Νἰκος 23/07/2009 20:15:23

    Παραξενε ελκυστη, το ξερω οτι οι χειριστες μας ειναι καλλιστοι, αν οχι οι καλυτεροι. Αλλα φοβαμαι οτι η ηττοπαθης ηγεσια θα εξουδετερωσει οποιαδηποτε νικη καταφερουν. Γιατι δεν εχουμε ηγεσιες, εχουμε διαχειριστες" του χωρου που λεγεταιΕλλας. Για να δουμε, το 74 η Κυπρος ηταν μακρυα, τωρα τι δικαιολογια θα χρησιμοποιησουν οι γραικυλοι;

  8. fatfat avatar
    fatfat 23/07/2009 22:37:35

    Διαβάζοντας αυτό το άρθρο θυμήθηκα ότι η Ελληνική Αεροπορία το 2008 είχε λάβει μέρος σε μια δύσκολη και απαιτητική αεροπορική άσκηση στις ΗΠΑ και τα είχε πάει εξαιρετικά.
    Αναφέρομαι στην άσκηση “RED FLAG” (Κόκκινη Σημαία) που έγινε στη βάση NELLIS της Nεβάδα!
    Εκεί η Ελληνική Πολεμική Αεροπορία, η οποία συμμετείχε με την 343 Μοίρα, επικράτησε κατά κράτος της USAF (Πολεμική Αεροπορία ΗΠΑ).
    Δεν είμαι γνώστης των αεροπορικών θεμάτων, ούτε από αυτούς που υποστηρίζουν ότι έχουμε την καλύτερη αεροπορία του κόσμου – και αυτό γιατί δεν το κατέχω το αντικείμενο, έτσι ώστε να μπορώ να στηρίξω και να υποστηρίξω αυτόν τον ισχυρισμό.
    Ασφαλώς όμως τα αποτελέσματα της προαναφερόμενης άσκησης διατρανώνουν το υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης των Ελλήνων πιλότων και το υψηλό επίπεδο ετοιμότητας της Ελληνικής Πολεμικής Αεροπορίας.

    • Αλεκος avatar
      Αλεκος @ fatfat 24/07/2009 01:00:47

      σωστα τα λες,οι συγκεκριμενες μαχες γινονται εικονικα,με συστηματα λειζερ αντι οπλα η πυραυλους,αυτες οι αερομαχηες γεινονται εδω και 40 χρονια στις ΗΠΑ,το 2008 η Ελληνικη Πολεμικη Αεροπορια ηταν η μοναδικη στην ιστορια της RED FLAG που εστειλε τους αμερικανους πολυ νωρις για Χαμπουργκερ,συγκεκρημενα οι αμερικανοι πηρανε μερος με 18 αεροσκαφη διαφορων τυπων τελευτεας τεχνολογειας,ενω οι τσολιαδες μας με τα F16 της 343 των Χανιων αν δεν κανω λαθος,πληροφοριακα η πρωτη μερα της RED FLAG εληξε 11-0 υπερ των Τσολιαδων μας,την δευτερη μερα χασαμε 3 αεροσκαφη αλλα καταρηψαμε και τα υπολοιπα 7 των Αμερικανων και ετσι εληξε η υποθεση.
      Μπορειτε να το ψαξετε στο google με λεξη κλειδια red flag 2008

      • ... avatar
        ... @ Αλεκος 24/07/2009 02:54:42

        Παρα είναι καλό για να είναι αληθινό, τουλάχιστον όπως παρουσιάζεται...
        1-1 νικάμε 2-1 νικάμε 3-1 νικάμε F-15 νικάμε , φ-22 νικάμε ...Εξωγήινες δυνάμεις ...νικάμε
        Κάπου υπάρχει κρυμμένο κάτι που δε μας λένε , αλλά ποιος κάθεται να το ψάξει...
        Λέτε να ρίξαμε καμια μίζα για να βγάλουμε λάδι τον υπουργό?
        χε χε χε

      • Αxillas5 avatar
        Αxillas5 @ Αλεκος 24/07/2009 11:58:14

        Αν και το πραγματικα αποτελεσματα της ασκησης ειναι απορρητα, η ΠΑ τα πήγε περιφημα. Εχουν ακουστει αρκετα σκορ υπέρ μας αλλα σημασια εχει οτι σαν συνολο αποδοσαμε αψογα.
        Ειχα την ευκαιρια μα μιλήσω και με χειριστη της ΠΑ που μου επιβεβαιωσε το γεγονός.

  9. parsifal avatar
    parsifal 23/07/2009 23:32:47

    Χαμένη ευκαιρία να απαιτήσουμε να προσγειωθεί (λόγω emergency) στο πλησιέστερο Ελληνικό αεροδρόμιο και εκεί αφού υποδεχόμασταν τον χειριστή μετά βαίων, κλάδων και καμερών να απευθυνθούμε στους Συμμάχους ζητώντας εξηγήσεις : Με το ίχνος της πτήσεως εως την "βλάβη" και την αναχαίτιση στο χέρι και κυρίως με το αεροσκάφος και τον χειριστή. Τι θα εκαναν οι Μογγόλοι ? Combat SAR σε ελληνικό εδαφος ? Η θα ηρνείτο με κίνδυνο να πέσει ? Δεν τους κόβω για τόσο ηρωες τους Μογγόλους... Θα ρίσκαραν μια αερομαχία (πραγματική, με πυρά) για να καλύψουν την διαφυγή του εκτός FIR Αθηνών ? Νάτο το θερμό επεισόδιο του Θ.Κ. !