#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/12/2013 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε λίγο θα πληρώνουμε και ... αιθαλομιχλόσημο



Με μια απίστευτη ανακοίνωση τα υπουργεία Υγείας και Περιβάλλοντος συνιστούν στους πολίτες να μην ανάβουν τα τζάκια τα Σαββατοκύριακα, αν θέλουν από… Δευτέρα. Σύμφωνα με την ανακοίνωση: «Σύμφωνα με τις προβλέψεις της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας, από το βράδυ του Σαββάτου μέχρι και την Δευτέρα το πρωί ευνοείται η συσσώρευση ατμοσφαιρικής ρύπανσης. Συνιστάται στους πολίτες να περιορίσουν κατά το δυνατό την άσκοπη χρήση τζακιών. Με τον τρόπο αυτό συνεισφέρουν στην προστασία της υγείας όλων».

Προσέξτε: Άσκοπη χρήση. Λες και δεν έχει τι να κάνει ο κόσμος και ανάβει τα τζάκια. Δεν τα ανάβει για να ζεσταθεί επειδή δεν έχει χρήματα για πετρέλαιο και ρεύμα. Με άλλα λόγια στην κυβέρνηση έχουν ξεφύγει τελείως.

Το πρόβλημα της αιθαλομίχλης προέκυψε την τελευταία διετία και ο λόγος είναι ότι ο κόσμος δεν έχει χρήματα να καίει τα καλοριφέρ ή να βάζει τα αιρ κοντίσιον. Παράλληλα, είναι αλήθεια ότι υπάρχουν κακής ποιότητας ξύλα που καίγονται στα τζάκια ενώ πολλές οικογένειες καίνε ότι βρουν προκειμένου να ζεσταθούν. Από ξύλα οικοδομών μέχρι έπιπλα που είναι με βερνίκια. Η απόγνωση κάνει τον κόσμο να ανάβει τζάκια και να καίει ξύλα που ρυπαίνουν. Δεν τα ανάβουν επειδή τους… κάπνισε.

Είναι δυνατόν να βγάζουν τέτοιες ανακοινώσεις; Θα μας ζητήσουν σε λίγο να μπει δακτύλιος στα τζάκια. Μονά καίει η δυτική Αττική, ζυγά η ανατολική και εναλλάξ το κέντρο.

Υπάρχει, όμως, κι άλλη μια λύση και απορούμε πώς δεν τη σκέφτηκαν. Αφού θα κάνουν ντου οι εφοριακοί για να μας ελέγχουν μέσα στα σπίτια μας, μήπως να βλέπουν και αν καίμε τα τζάκια και να μας καρφώνουν στο υπουργείο Περιβάλλοντος; Γιατί όχι να πληρώνουμε και… αιθαλομιχλόσημο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daresome avatar
    daresome 15/12/2013 11:31:59

    Κρύβε λόγια χριστιανέ μου .... κρύβε λόγια !!!

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 15/12/2013 11:51:11

    "Σε λίγο θα πληρώνουμε και … αιθαλομιχλόσημο"

    Το πράγμα έχει γίνει γελοίο. Υπάρχει ένα πρόβλημα. Στην προσπάθεια να λύσουν αυτό το πρόβλημα δημιουργόυν ένα άλλο, συνήθως μεγαλύτερο ή στην θέση του προβλήματος που πάνε να λύσουν, δημιουργούν πολλά άλλα ΔΙΧΩΣ ΚΑΝ ΝΑ ΛΥΣΟΥΝ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

    Μα τον Θεό, μακάρι να μην μπαίνανε καν στον κόπο να αντιμετωπίσουν το όποιο πρόβλημα!

  3. benny avatar
    benny 15/12/2013 11:56:35

    ...δεν εχετε ψωμι ? φατε παντεσπανι !

  4. benny avatar
    benny 15/12/2013 11:58:09

    ....κ μονο να διαβασεις τις ανακοινωσεις τους σε πιανει πανικος ! ΑΣΧΕΤΟΙ Κ ΑΝΙΚΑΝΟΙ !βοηθα μας θεε μου! ποιοι θα μας σωσουν ?

  5. Περιπλανώμενος...Αιγαίου. avatar
    Περιπλανώμενος...Αιγαίου. 15/12/2013 12:04:35

    Αυτοί στον κόσμο τους και εμείς στον δικό μας...
    Ποιος θα ελέγξει και τι,μέσα στο σπίτι,πάνω στις ταράτσες,θα σηκώσουν ελικόπτερο...?
    Τουλάχιστον γελοίοι,και μετά θα ζητάνε ψήφο...
    Αυτή η φράση ''άσκοπη χρήση τζακιών'' τα λέει όλα,είναι αλλού,χρήζουν ψυχιατρικής φροντίδας.
    Οι φάπες είναι κοντά...

  6. KΩΣΤΑΣ avatar
    KΩΣΤΑΣ 15/12/2013 12:09:03

    H πλήρης γελοιοποίηση του πολιτικού συστήματος και της δημάσιας διοικησηςΕνώ ξέρουν ότι ο κόσμος από ανάγκη ανάβει τα τζάκια , κάνουν οι ηλίθιοι συστάσεις να μην τα ανάβουν το.............σαββατοκύριακο για λόγους ρύπανσης κ.λ.π.Εγώ πετρέλαιο δεν έχω βάλει γιατί δεν έχω λεφτα, καίω την ξυλόσομπα όχι καθε μέρα κυρίως τα σαββατοκύριακα που είμαστε ολη η οικογένεια όλες τις ωρες σπίτι.Πρόκειται για βλάκες , ανάλγητους γραφειοκράτες.

  7. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 15/12/2013 12:36:37

    Έχω άλλη πρόταση: Να γίνει η κατοχή τζακιού τεκμήριο πολυτελούς διβιώσεως!

    Τώρα σοβαρά. Δεν περίμενα ποτέ ότι θα επαναληφθεί ο τραγέλαφος της προηγούμενης χρονιάς.
    Νόμιζα είχε γίνει πασιφανές και δεκτό απο όλους ότι η αύξηση της τιμής του πετρελαίου ήταν οικτρό και εγληματικό λάθος που κόστισε ζωές, συνέτεινε στην ανεξέλεγκτη υλοτόμηση, στην δημιουργία νέφους στις πόλεις, στην επιδείνωση προβλημάτων υγείας του αναπνευστικού σε μεγάλα τμήματα του πληθυσμού, στην υποβάθμιση του τουριστικού προιόντος της Αθήνας ενώ τελικά ΔΕΝ ΑΥΞΗΣΕ ΟΥΤΕ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΦΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΠΤΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΚΑΤΑ 80% !!!!!!!

    Με ποιοα λογικά συνεχίζουμε το ίδιο μονοπάτι; ΕΙΝΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ;
    Ο κύριος Θεοχάρης περίμενε πριν πολλούς μήνες έκθεση που να του επιβεβαιώνει αν πράγματι ........ ήταν ο φόρος που μείωσε τα έσοδα εξαιτίας της πτώσης της κατανάλωσης. Τι έγινε; Δεν βγήκε ακόμη το συμπέρασμα; Μπορεί κάποιος να μου πει υπεύθυνα τι γνωρίζει για το θέμα;

  8. Χαρης avatar
    Χαρης 15/12/2013 14:11:39

    Ποιος εξυπνος εβγαλε την ανακοινωση.Κατεβαστε το πετρελαιο σε λογικα επιπεδα και μετα δωστε συμβουλες ποτε να αναβουμε τα τζακια λες και ειχαμε καμια ορεξη να κουβαλαμε ξυλα και να μαζευουμε σταχτες.

  9. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 15/12/2013 15:26:49

    Γιατί τόση χολή για τους συντάκτες της ανακοίνωσης; Υπενθυμίζουν το προφανές: αν δεν είναι απαραίτητο το τζάκι, μην το ανάβετε. Δεν αναφέρει τίποτε που να αφορά αυτούς στους οποίους είναι απαραίτητο, άρα αδικαιολόγητα τα παράπονα από τους τελευταίους. Η ανακοίνωση συνιστά κοινωνική υπευθυνότητα (σαν να έλεγε μην πετάτε σκουπίδια στις παραλίες αφού θα έλθουν κι άλλοι εκεί μετά από εσάς), που αποτελεί βασικό στοιχείο των κοινωνιών που επιθυμούν να ευημερήσουν. Πού είναι το επιλήψιμο;

    Όσο κι αν συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς με τον φόρο στο πετρέλαιο θέρμανσης, όσο κι αν οργίζεται με την αδυναμία του να θερμάνει επαρκώς το άτομό του ή την οικογένειά του, η ανακοίνωση είναι προσεκτικώς διατυπωμένη και άκρως λογική.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Αντίθεσις 15/12/2013 18:05:00

      Μερικές φορές ακόμη και μία προσεκτικά διατυπωμένη ανακοίνωση μπορεί να προκαλέσει οργή.

      Αν ήταν αρκετά έξυπνος αυτός που έβγαλε την ανακοίνωση δεν θα έβγαζε καμία ανακοίνωση! Γιατί θα αντιλαμβανόταν ότι η ανακοίνωσή του δεν έχει πιθανότητες να επηρεάσει την συμπεριφορά των πολιτών, μόνο να τους εξοργίσει ακόμη περισσότερο. Πετρέλαιο και ρεύμα είναι στον ΘΕΟ. Όταν λοίπόν κάποιος κρυώνει, ανάβει τζάκι. Αν δεν κρυώνει δεν ανάβει. Τόσο απλά. Καμία ανάγκη για γελοίες ανακοινώσεις.Τόσο απλά.

      Πέρυσι κατέστη δεδομένο ότι η εκτόξευση της τιμής του πετρελαίου μείωσε την κατανάλωση κατά 80% με ότι αυτό συνεπάγεται για τα έσοδα. ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΚΑΙ ΑΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.

    • Tasos avatar
      Tasos @ Αντίθεσις 15/12/2013 19:01:11

      Οι συντάκτες της ανακοίνωσης είναι προφανές ότι προέρχονται από την ίδια γυάλα που έχει μέσα και κάμποσους άλλους που δεν έχουν επαφή με τη κοινωνία.
      Αυτοί που ανάβουν τζάκια για το εφέ ή για να ψήσουν λουκάνικα, φυσικά και δεν ιδρώνουν από τέτοιες ανακοινώσεις γιατί τα άναβαν ανέκαθεν ακόμα και όταν υπήρχε πετρέλαιο. Οι άλλοι - οι πολλοί - που τα ανάβουν, το κάνουν γιατί δε γίνεται αλλιώς.
      Ο μόνος που πρέπει να δείξει κοινωνική υπευθυνότητα είναι η κυβέρνηση που παίζει και με τη τσέπη και με την υγεία του κόσμου. Μαθήματα κοινωνικής υπευθυνότητας μέσω ανακοινώσεων είναι εκτός τόπου και χρόνου.

  10. occultist avatar
    occultist 15/12/2013 15:41:33

    Η προτροπή της κυβέρνησης ¨¨μη ανάβετε τζάκιᨨ είναι ελλειπής γιατί δεν δίνει εναλλακτική λύση. Μπορούσε να το συμπληρωσει με το ¨¨μπορείται όμως να ανάβετε μαγκάλιᨨ .

  11. θηραία avatar
    θηραία 15/12/2013 16:38:03

    "Συνιστάται στους πολίτες να περιορίσουν κατά το δυνατό την άσκοπη χρήση τζακιών."

    ...κι εμείς συνιστούμε στην κυβέρνηση να περιορίσει το κόστος του πετρελαίου!!!

  12. Mak avatar
    Mak 15/12/2013 17:18:47

    Η βλακεία είναι ανίκητη...

  13. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 15/12/2013 18:43:18

    Συγγνώμη για τα "γαλλικά μου" αλλά πρόκειται περί ηλιθίων, κυβερνούν -λέμε τώρα!- ηλίθιοι, εκπρόσωποι μιας κλεπτοκρατίας που μόνο να κλέβει ξέρει. Είπαμε, δεν μπορούμε να περιμένουμε από τους καταστροφείς να διορθώσουν ΤΙΠΟΤΑ...Αίσχος!

  14. Νιόβη avatar
    Νιόβη 16/12/2013 01:06:21

    Τι θέλουν να ανάψουμε; Μαγκάλια;

  15. Ρηνα avatar
    Ρηνα 16/12/2013 08:16:53

    "Θα σας παρουν και τη σταχτη απ τη φωτια...."Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος

  16. benny avatar
    benny 16/12/2013 09:26:57

    η λυση ειναι να κατασχεθουν τα τζακια !