#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/01/2011 08:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε λίγο η Τροϊκα θα μας ζητά να αλλάξουμε και το ... Σύνταγμα



Άγριες διαθέσεις εκδηλώνιυν οι επικεφαλής της Τρόϊκας οι οποίοι θα περάσουν από κόσκινο την Ελλάδα προκειμένου να δώσουν την τέταρτη δόση των 15 δις ευρώ. Κι επειδή δώσαμε θάρρος στο χωριάτη μας ανέβηκε και στο κρεβάτι. Το τεχνικό κλιμάκιο που είναι ήδη στη χώρα μας από την περασμένη εβδομάδα, έδειξε τις διαθέσεις του. Μια επίσκεψη στο υπουργείο Εργασίας και μόνο «χαστούκια» δεν έπαιξαν με τη Λούκα Κατσέλη. Οι επιχειρησιακές συμβάσεις ήταν το μενού και έδωσαν εντολή να αλλάξει και πάλι ο νόμος έτσι ώστε να μην είναι δυνατή η επέκταση των κλαδικών συμβάσεων εκεί όπου δεν υπάρχει σωματείο. Με τον τρόπο αυτό θα ισχύσουν οι επιχειρησιακές μια και καλή κι όχι σαν εξαίρεση που είναι σήμερα. Η υπόθεση της ΝΕΟΓΑΛ που υπέγραψε την πρώτη επιχειρησιακή σύμβαση, το Σώμα Επιθεωρητών την έβγαλε παράνομη και η επιχείρηση υπαναχώρησε, εκνεύρισε ιδιαίτερα τους Τροικανούς οι οποίοι ζητούν ραγδαίες αλλαγές στην εργασία. Από ατομικές συμβάσεις μέχρι ευέλικτο ωράριο, δηλαδή να δουλεύει κάποιος 10 ώρες και να παίρνει ρεπό όποτε θέλει ο εργοδότης.

Η διάλυση του εργασιακού τοπίου στην Ελλάδα αποτελεί μόνο το πρώτο από τα κρίσιμα τεστ που θα περάσουμε τις επόμενες ημέρες. Φορολογικό νομοσχέδιο, μελέτη για ενιαίο μισθολόγιο, εργασιακά, αναδιάρθρωση ΔΕΚΟ, κλειστά επαγγέλματα, κεφαλαιακή επάρκεια τραπεζικού συστήματος, σχέδιο απελευθέρωσης της αγοράς ενέργειας, εξοικονόμηση πόρων 1 δισ. ευρώ στην Υγεία και κατάρτιση στρατηγικού δημοσιονομικού πλαισίου για την τριετία 2012-2014, ύψους 5% του ΑΕΠ ή 12 δισ. ευρώ είναι τα θέματα που θα παίξουν με τα νεύρα των υπουργών. Τη Δευτέρα το πρωί πιάνουν δουλειά στην πρωτεύουσα και οι επικεφαλής της τρόικας Π. Τόμσεν από το ΔΝΤ, Σ. Ντερούζ από την ΕΕ και Κ. Μαζούχ από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και ο… θεός βοηθός.

Θα είναι ίσως η πιο δραματική διαπραγμάτευση καθώς τα σενάρια της αναδιάρθρωσης με όποιο όνομα κι αν αυτό λέγεται, εντείνονται. Ουσιαστικά η Τρόικα θα προετοιμάσει το έδαφος για το νέο Μνημόνιο που θα πρέπει να υπογράψει η Ελλάδα μόλις κλείσει η συμφωνία για την επαναγορά του χρέους. Όλα θα συζητηθούν στις 4 Φεβρουαρίου στη Σύνοδο Κορυφής και θα οριστικοποιηθούν τον Μάρτιο.

Εκεί θα συζητηθεί και ο τρόπος που θα «συνταγματοποιηθεί» η μείωση του χρέους και του ελλείμματος.

Ένα νέο Σύνταγμα από το 2013 και μετά το οποίο θα έχει ρητές δεσμεύσεις για τα επόμενα 30 χρόνια που θα κρατήσει η αποπληρωμή του χρέους. Δε θα μπορεί με λίγα λόγια η Ελλάδα να κάνει απολύτως τίποτε πέρα από τα συμφωνηθέντα αφού το Σύνταγμα δε θα το επιτρέπει.

Ποιος το περίμενε ότι θα φτάναμε σ’ αυτό το σημείο κατάπτωσης, να αλλάζουμε το Σύνταγμα προς χάρη των δανειστών μας, που παρεμπιπτόντως, έχουν φάει πολλά από εμάς, δεν είναι χαμένοι.

Διαβάστε κι αυτά:

Το μυστικό σχέδιο για την επαναγορά του χρέους

Στην Γερμανία εγκαθίσταται το υπουργείο οικονομικών της Ελλάδος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 30/01/2011 08:54:39

    Τα λεγαμε εμεις απο την υπογραφη της Συμβασης Αισχους, της Προδοτικης Κυβερνησης , αλλα μας κακοχαρακτηρισαν οτι ειμαστε ακραιοι, τωρα λοιπον που παμε να γινουμε και επισημα Γουατεμαλα, η Φιλλιπινες, τι θα γραφουμε ρε παλληκαρια.
    Φτωχια για τα επομενα 30 χρονια για να αποπληρωσουμε τα δανεια των τοκογλυφων ευρωπαιων, και Σορος.
    Ασε που πια δεν θα εχουμε δικαιωμα ουτε στο χωραφι που καλλιεργουμε, δανεικο θαναι και αυτο.
    Τι θα κανει λοιπον η αξιωματικη αντιπολιτευση, που σε αυτην στηριζει ο κοσμος οχι πολυ βεβαιως , την ελπιδα οτι θα υπερασπιστει τον λαο?
    Θα περιμενουμε για πολυ να παρει ουσιαστικα μπρος. σε λιγο δεν θα μπορει κανενα κομμα να ελεγξει τον κοσμακη που θα πειναει.
    ασχοληθηκε κανεις ουσιαστικα εκτος απο τα πυροτεχνηματα ελαφρας πολιτικης, για το τι γινεται ουσιαστικα , σε ολους τους τομεις.
    στην παιδεια για παραδειγμα, τραγικες αποφασεις, πεντακοσια παιδια , σε ταξη και τι θα μαθουν, με ξενους συμβουλους μεσα στο υπουργικο συμβουλιο με καποιον κροατη επιχειρηματια να λενε για βιντεο γκαιμ ουσιαστικα, καταργηση των βιβλιων, καταργηση των δασκαλων αφελληνισμος της παιδειας, και ο Αρουλης υπευθυνος.
    Οταν θα ξυπνησετε ολοι, θα ζουμε σε εναν εφιαλτη, και με τον κοσμακι να ψαχνει να βρει μια μπουκια να φαει, με σκοτωμενο το ηθικο του και οι πολιτικοι μας που γιαυτο ψηφιστηκαν να συζητουν.
    Καλα.

  2. The Saint avatar
    The Saint 30/01/2011 09:02:07

    Oταν αναλάβει ο Σαμαράς, θα μπορεί να κάνει κάτι?
    Εχει στο μυαλό του, όλα αυτά τα κατάπτυστα που μαθαίνουμε μέρα με τη μέρα και προστίθενται στα όσα έως τώρα μάς έχουν κάνει?
    Εχει σχέδιο γιά όλα αυτά που ΕΡΧΟΝΤΑΙ?
    Η ο ΓΑΠ μας έχει βάλει στον τάφο γιά τα καλά...
    Δεν θα ρωτήσω εμείς ώς λαός τι κάνουμε, γιατί θα εισπράξω το -ρητορικό- ερώτημα: "Ακούω προτάσεις"

    σ.σ. Οταν κάποτε -αρκετα πρίν τις εκλογές- έλεγα εδώ, ότι "όλα βαίνουν ρολόι" υποννοώντας σαφώς ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, γιατί πρωτίστως εμείς οι ίδιοι έχουμε καταντήσει καναπεδάτοι, κουραμπιέδες, τσάμπα μάγκες και βαθυστόχαστοι "πολλά-βαρύδες", υπέστην ...εξαφάνιση!
    Μέχρι τώρα όμως δικαιώνομαι...
    Μακάρι να κατέβουν οι Ελ... Γιατί απο τους Ελ-ληνες, μαύρη είναι η νυχτα στα βουνά...

  3. Κώστας avatar
    Κώστας 30/01/2011 09:49:28

    Οχι σε λίγο. Ήδη μας το ζητά η Τρόικα δια των εδώ αντιπροσώπων της:

    Καθημερινή:"Να κηρυχθεί η επόμενη Βουλή αναθεωρητική, καθ' υπέρβαση και παρέκκλιση του Συντάγματος, προτείνει ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης."

    Και το 180 της επόμενης Βουλής που οραματίζονται για να σαρώσει η νεοφιλελεύθερη λαίλαπα τα πάντα:ΓΑΠ-ΛΑΟΣ- Κουβέλης.(Την Ντόρα δεν την μετράνε γιατί μιλάμε για κοινοβουλευτικά κόμματα.)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κώστας 30/01/2011 11:29:30

      Τι σε κάνει να νομίζεις ότι οι σαλονάτοι ψευτοαριστεροί της Κύρκαινας θα μπουν στη Βουλή;

  4. spiros avatar
    spiros 30/01/2011 09:59:45

    Το ερώτημα που τίθεται είναι γιατί εμφανίζουν τον ΓΑΠ να αρνείται τηνεπαναγορά ενώ ο ΠΑΠ μάλον το προκρίνει; Μήπως θα είναι το ερώτημα για την προσφυγή σε κάλπες για την μετρίαση των ευθυνών της χρεοκοπίας;

  5. Dal avatar
    Dal 30/01/2011 10:55:44

    H εξήσωση είναι απλή. Εφόσον ο λαός δια της ψήφου και της ανοχής επικροτεί την κυβέρνηση ΓΑΠ= τα μέτρα θα πέρνωνται με ρυθμούς ριπών πολυβόλου , σε λίγο θα ψάχνουμε να βρούμε Ελληνική επιχείρηση και θα πουληθούν τα πάντα στη χώρα. Αυτό πρέπει να το αντιληφθούν οι πάντες. Οσοι υποστηρίζουν τον ΓΑΠ είναι συνυπεύθυνοι.Έφτασε ο καιρός να σταματήσει η εκ του ασφαλούς κρητική από το Internet και να υπάρξει αγωνιστική απάντηση στην λαίλαπα των νέων μέτρων, γιατί αυτά που είδαμε μέχρι τώρα ήταν η προθέρμαση.

  6. STATHIS avatar
    STATHIS 30/01/2011 11:17:30

    Κατά τη δική μου οπτική , το Σύνταγμα έχει ήδη παραμεριστεί (στα όρια του νομίμου) με δεκάδες Υ.Α. - Κ.Υ.Α. - Π.Δ. και εκτελεστικών Νόμων , μέσα στο τελευταίο 18μηνο .
    Αυτό που επιδιώκουν τώρα ΕΙΝΑΙ Η ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ, περιοριστική των ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ , ΑΛΛΑΓΗ του στη ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙ ΧΑΡΤΟΥ ΣΧΕΔΙΩΝ ΤΟΥΣ ...... ΤΗΣ ΟΜΟΓΕΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΩΝ & ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΝΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΡΑΤΩΝ ΕΘΝΩΝ .!!

    ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ???? ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ !!!


    *Μιά άποψη.-(προσωπική )

  7. thanasis avatar
    thanasis 30/01/2011 12:17:33

    οι κυβερνοντες ξεχασαν το σλογκαν του αειμνηστου
    ανδρεα παπανδρεου η ελλαδα ανηκει στους ελληνες
    και το μετετρψαν στ η ελλαδα ανηκει στο 4 ραιχ το
    οποιο σαν καταχτητης αλλαξει ολα

  8. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 30/01/2011 12:25:37

    Σύνταγμα προς χάριν του λαού θα κάνουμε καμιά φορά επιτέλους!!!

  9. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 30/01/2011 12:32:59

    Φάκτορα ,για να αλλάξει το σύνταγμα πρέπει η παρούσα βουλή να συναινέσει με πλειοψηφία 180 βουλευτών τις αλλαγές .
    Πιστεύω καταλαβαίνεις τι γράφεις ότι η Ν.Δ .θα συμφωνήσει σε αυτές τις αλλαγές ,διότι η αριστερά αποκλείεται,διαφορετικά δεν βγαίνουν 180 κουκιά.

  10. Λαζαρος avatar
    Λαζαρος 30/01/2011 13:00:23

    ο καπιταλισμος εχει ψοφησει ... νομοτελειακα...τον κρατανε στην ζωη ενα 40 τα εκατο στις δυτικες κοινωνιες που περνανε πολυ καλα μαζι του...η μπαλα και μερικα θεματα μαζικης τηλεθεασης(δηλαδη η τηλεοραση)...ο σοσιαλισμος πραγματι ειναι η μετεξελιξη ενος ιδεατου πολιτευματος..αρχεγονα υπηρξε παλι ενας αγριος καπιταλισμος(οχι με βιομηχανικους ορους) κατοπιν ανακαλυφτηκε απ τους προγονους μας το πολιτευματα της αμεσης δημοκρατιας επανηλθαμε ομως με την μετατοπιση του κεντρου των κατακτησεων στην δυση σε πρωτογονα αντιπροσωπευτικα πολιτευματα απ τα οποια εξελιχτηκε το αγγλοσαξωνικο-ρωμαικο μοντελο που εχουμε υιοθετησει..το οποιο φυσικα ειναι εμετικο...ο σοσιαλισμος ο υπαρκτος πηγε την υποθεση ενα βημα παραπερα αλλα ηταν πολλα τα λεφτα....για την ωρα μοιαζει να εχει ηττηθει αλαλ ο αληθινα ηττημενος ειναι ο καπιταλισμος....παρολο που του δοθηκαν πολλες δεκαετιες να σοβαρευτει συνεχιζει να καταστρεφει τον πλανητη με την θεωρια της μεγιστοποιησης του κερδους συνεχιζει να βλεπει παγερα αδιαφορος την γενοκτονια μυρριαδων ζωων απο ελλειψη νερου ή φαρμακων που εχουν ανακαλυφτει...συνεχιζει να βλεπει ενα σωρο κοσμο να λιωνει στην εργασια για να εξασφαλισει τα προς το ζην,μυριαδες ανασφαλιστους που αν παθουν καποια ζημια απλα πεθαινουν...μυριαδες ανεργους και μεσα σε ολα συνεχιζει να καλλιεργει μια καστα ευνοημενων μεσαιων και πλουσιων που καλοπερναν...
    ο κομμουνισμος δεν ειχε την ευκαιρια να εξελιχτει και παρολαυτα (με εξαιρεση την εμμονη του στις θρησκευτικες διωξεις,μια απιστευτη αθλιοτητα οντως )σιγουρα ειναι απειρως καλυτερο συστημα απο το χαιδεμενο καπιταλιστικο...ο κοσμος ειναι ειτε αμορφωτος ειτε απλα καλος δεκτης της συσσωρευμενης προπαγανδας του 40% της δυσης που καλοπερνα....το ερωτημα ποτε καποιοι απ αυτους θα κινητοποιηθουν απο τυψεις(οπως ο γκεβαρα)ή ποτε οι παριες θα ξεσηκωθουν παραμενει..δεν νομιζω να αργησει παντως η στιγμη...ιδιως οταν βλεπουμε τις τελευταιες δεκαετιες που επικρατησε η τηλεοραση να γιγαντωνεται ο παγκοσμιος πλουτος των ολιγων εις βαρος ολων των κοινωνικων κατακτησεων των πολλων

  11. Mikros Exerevnitis avatar
    Mikros Exerevnitis 30/01/2011 13:17:23

    Antinews μέσα είσαι ως συνήθως και το φωνάζεις καιρό, αλλά δες και τι γράφει σήμερα το ΒΗΜΑ:

    ...Ο ελληνικής καταγωγής γερμανός ευρωβουλευτής των Φιλελευθέρων κ. Γ. Χατζημαρκάκης τονίζει ότι όλες οι εξελίξεις θα δρομολογηθούν μετά την κρίσιμη για την κυρία Μέρκελ (και αναγκαστικά και για την Ελλάδα...) αναμέτρηση στη Βάδη-Βυρτεμβέργη στις 27 Μαρτίου, ενώ επισημαίνεται ότι το «αντάλλαγμα» θα είναι να «αντιγράψουν» οι χώρες τις γερμανικές συνταγματικές προβλέψεις για απαγόρευση δημιουργίας ελλειμμάτων πέραν ορισμένων ορίων. Στην περίπτωσή μας, μια συνταγματική αλλαγή προϋποθέτει τη συναίνεση της αντιπολίτευσης και σύμφωνα με ασφαλείς πηγές ο κ. Αντ. Σαμαράς δεν αποκλείεται να συμφωνήσει, εφόσον όμως η συνταγματική τροποποίηση ισχύσει για όλες τις χώρες.

    Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=381273&dt=30/01/2011#ixzz1CW4AljmD

    • victoria avatar
      victoria @ Mikros Exerevnitis 30/01/2011 14:06:19

      Το Βήμα γράφει ότι ο Σαμαράς θα συμφωνήσει;;
      Ας ετοιμαστούν για άλλο ένα ΟΧΙ, για τη συλλογή τους.

      • victoria avatar
        victoria @ victoria 30/01/2011 14:07:42

        Και σιγά μην ισχύσει για όλες τις χώρες. Υπάρχουν χώρες που είναι κράτη, όχι σαν το δικό μας.

      • anonymous avatar
        anonymous @ victoria 30/01/2011 21:42:13

        Αν υπήρχε μια τέτοια διάταξη το 81 ή τουλάχιστον μια διάταξη που να λέει ότι για να δανειστεί το κράτος όταν το χρέος είναι πάνω από ένα όριο-ποσοστό του ΑΕΠ απαιτείται να ψηφιστεί από 180 βουλευτές δε θα είχε καταφέρει ο Αντρέας να μας καταχρεώσει ούτε θα έμενε τόσο πολύ στην εξουσία.

  12. zackii avatar
    zackii 30/01/2011 13:40:24

    Ποιό Σύνταγμα? Το καταργημένο από την ΓΑΠοσυμμορία?

  13. perastikos avatar
    perastikos 30/01/2011 14:03:06

    εγω απορώ πως δεν τους έχουμε πάρει ακόμα με τα γιαούρτια αυτούς την ωρα που κατεβαίνουν απο τα αμαξάκια τους και στα γρήγορα (για να μη πω στα κλεφτά) τρέχουν να περάσουν την πορτα του Υπ. Εθνικης Οικονομίας...

  14. Nasos avatar
    Nasos 30/01/2011 14:10:56

    οι αλλαγές στο Σύνταγμα θα είναι απλώς η τυπική επιβεβαίωση πως μετατραπήκαμε σε γερμανική αποικία
    ετοιμάζονται να εκχωρίσουν τη χάραξη της δημοσιονομικής πολιτικής,δηλαδή τον έλεγχο του ταμείου,την ουσία της κρατικής κυριαρχίας σε ένα Ευρωπαϊκό Υπουργείο Οικονομικών που θα λειτουργεί υπό την υψηλή εποπτεία του Βερολίνου και έχουν το θράσος να παραουσιάζουν μια τέτοια εξέλιξη ως Εθνική Επιτυχία(!!!)

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/01/2011 19:28:50

    εεε πλάκα πλάκα μια ανάπλαση η πλατεία την χρειάζεται....

  16. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 30/01/2011 20:47:27

    Άς όψονται αυτοί που υπέγραψαν το μνημόνιο, οι πρόθυμοι που το ψήφισαν
    και τα παπαγαλάκια της τηλεόρασης ,που το παρουσιάζουν σχεδόν ως ευαγγέλιο.

  17. δημης avatar
    δημης 31/01/2011 00:03:35

    Γι΄ργο προχώρα άλλαξέ τα Όλα....
    Να μήμ ξεχνάμε και τα συνθήματα....