#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2011 09:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε "κόκκινο συναγερμό" ΕΛΑΣ και Πυροσβεστική



Σε "κόκκινο συναγερμό" ΕΛΑΣ και Πυροσβεστική ενόψει αναμενόμενου κύματος σκληρών διαδηλώσεων και αναταραχών, λόγω των μέτρων της κυβέρνησης και της "τρόϊκα". Σύμφωνα με ασσφαλείς πληροφορίες, ήδη την περασμένη εβδομάδα η ηγεσία της Πυροσβεστικής εδωσε εντολές σε όλους τους σταθμούς της που σπεύδουν στην περιοχή γύρω από το Σύνταγμα, όποτε εκδηλώνονται βίαια γεγονότα, να είναι σε υψηλή επιφυλακή. Είχε προηγηθεί κοινή σύσκεψη των ηγεσίων των υπηρεσιών ασφαλείας της χώρας. Να σημειωθεί πως, εκτός των Πυροσβεστικών σταθμών, σε Καλλιθέα (5ος), Κέντρο Αθήνας (1ος, Μουρούζη), Μεσογείων (4ος), εντολή για επαγρύπνηση, προκειμένου να συνδράμμει τις υπόλοιπες δυνάμεις, έχει δοθεί και στον σταθμό της Παλλήνης (12ος). Ο τελευταίος, και σε άλλες περιπτώσεις, έχει στείλει οχήματα στο κέντρο της Αθήνας. Για τους ίδιους λόγους, ήδη σε υψηλό βαθμό κινητοποίησης βρίσκονται οι επίλεκτες δυνάμεις της ΕΛΑΣ (ΜΑΤ, ΕΚΑΜ, κ.λ.π.). Αξιον σημασίας είναι ότι, εκτός του ενός οχήματος καταστολής διαδηλώσεων με αντλία, κόστους σχεδόν 300.000 ευρώ, η ΕΛΑΣ σχεδιάζει την αγορά και δεύτερου, με το πρόσχημα της αντιμετώπισης αναταραχών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. popolaros avatar
    popolaros 21/09/2011 09:34:38

    η επανάσταση πλησιάζει.

  2. letta avatar
    letta 21/09/2011 09:34:55

    ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΜΕΣΩς ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΗΜΙΚΑ . ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ. ΘΑ ΧΥΘΕΙ ΑΙΜΑ. ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΕΙ Ο ΛΑΟΣ. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΥΛΟΚΟΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΡΟΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΣ ΒΓΕΙ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ. Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΑΥΤΗ. ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ!!

    • NIK THE GR avatar
      NIK THE GR @ letta 21/09/2011 10:22:17

      Απολυτως ετσι!!!!

    • ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
      ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ @ letta 21/09/2011 11:41:21

      ...ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΧΑΡΜΑΝΙΑΣΕΙ ΓΙΑ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" ΚΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ....

      .....ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ!


      23η Ιουλίου 1974, κι ο λαός, πεσμένος στα τέσσερα
      σούρνεται σα δαρμένο σκυλί
      χειροκροτώντας τη Δημοκρατία που φτάνει πλουμιστή,
      ντυμένη με χαμόγελα και χάρη περισσή.

      Κι είπαν τα ραδιόφωνα τα δήθεν εθνικά,
      ζήτω, έρχεται η ελπίδα μας, ζήτω, έρχεται ο σωτήρας μας.
      Ζήτω Ελλάς, ζήτω Γαλλία, Ελλάς, Γαλλία συμμαχία,
      και άλλα πολλά με πονηριά και σημασία.

      Να’ σου στο κεφαλόσκαλο μιά μάγισσα γριά,
      κουρελού και ξεδοντιάρα, παμπόνηρη και ξεμαλλιάρα,
      πουδραρισμένη και κακιά, κι αλεπουδίστικη θωριά.

      Ο όχλος ζητωκραύγαζε, άναβε και κεριά
      κι οι πόρνες της πολιτικής ανέμιζαν τις κυλόττες
      καλωσορίζαν τη γριά που ως πουτάνα και παλιά,
      ήξερε και διαφέντευε του είδους τις κοκότες.

      Κι εγώ, ούρλιαξα στη θέα της, φώναξα δυνατά.
      Όχι! Μη! Διώξτε τη Δημοκρατία αυτή του κερατά.
      Είναι φερτή, ξενόδουλη, απατηλή, μπαμπέσα,
      θα μας προδώσει σίγουρα, γιατί δεν έχει μπέσα.

      Είσαι τρελός, μου φώναζε ο γαλατάς ο γλείφτης,
      ποιός είσαι συ που διαφωνείς με ρώταγε ο χτίστης,
      για βούλωσέ το φίλε μου φώναζ’ ο σιδεράς
      γιατί θα φας τα μούτρα σου εσύ όπως το πας.

      Και μέσα στην οχλοβοή,
      ακούστηκε μιά ήρεμη, μειλίχια φωνή,
      «Άκουσε φίλε μου καλά και βάλτο στο μυαλό σου,
      αν θες να ζήσης ήσυχα, κι αυτό για το καλό σου,
      τούτ’ η πουτάνα η γριά, θα’ ρθει στο σπιτικό σου,
      θα χτενιστεί, θα στολιστεί, θα γίνει αφεντικό σου.
      Κι εσύ θα ζήσης ήσυχα μεσ’ στο φρενοκομείο
      μ’ απόλυτη τη σιγουριά πως τούτο το ξεφτέρι,
      ξέρει καλά τη τέχνη του και θα τα καταφέρει,
      να μετατρέψει μονομιάς το μέγα κυβερνείο
      σε λαϊκό πορνείο».

      Οδυσσέας Τηλιγάδας
      Από την ποιητική συλλογή " Χωρίς ήλιο"

      • Greek Ninja avatar
        Greek Ninja @ ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 21/09/2011 17:38:12

        Απλά κορυφαίο! Κι επειδή η ιστορία επαναλαμβάνεται με εκπληκτική ομοιότητα σ' αυτόν τον τόπο, προσοχή σε ποιον εναποθέτει ο κάθε ένας τις ελπίδες του ;-)

  3. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 21/09/2011 09:42:41

    Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι και τα χειραγωγημένα από το Σύστημα ανθρωπόμορφα ζόμπι νομίζουν ότι τα κόμματα, οι οργανώσεις, τα κανάλια και οι εφημερίδες διαφέρουν ένα από το άλλο. Διαφέρουν μόνο στην ονομασία και όχι στην ουσία. Ξεγυμνώστε τους και θα δείτε ότι είναι σαν δίδυμα αδέλφια. Γεννήθηκαν από την ίδια μήτρα – την ιουδαϊκή ιδεολογία, έχουν τον ίδιο πατέρα – το ιουδαϊκό χρήμα. Γ’ αυτό δεν είναι ανάγκη να καταναλώνουμε την γουρουνοτροφή που μας πασάρουν τα κόμματα και τα ΜουΜου«Ε».... ...Ξυπνάμε, σκουπίζουμε τα μάτια μας, σηκωνόμαστε από τα γόνατα, πετάμε τις αλυσίδες μας και ορθώνουμε το ανάστημα.
    ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ Η ΝΑ ΣΕΡΝΟΜΑΣΤΕ ;

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 21/09/2011 10:31:15

      Να περπατησουμε.

      • ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
        ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ @ (A)θανάσης 21/09/2011 11:12:07

        ...ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ !

  4. δημης avatar
    δημης 21/09/2011 09:52:03

    ...ΤΟ...ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΔΡΑΣΟΥΝ ΟΙ...ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕΣ ..ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ;;;;;;
    -ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΑΦΟΥ ..ΒΟΗΘΟΥΝ ΤΑ...ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΗΡΥΣΣΟΥΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΑ ΜΜΜ....

  5. Stefanos avatar
    Stefanos 21/09/2011 10:01:09

    Εκλογές εδώ και τώρα όχι όμως απλά για να αλλάξουμε κυβέρνηση. Αυτό που απαιτείται πλέον είναι το ξήλωμα του σάπιου πολιτικού συστήματος και των ΜΜΕ που το στηρίζει. Όποιος πιστεύει ότι αυτοί που συστηματικά και με σχέδιο επί 30 και πλέον χρόνια βούλιαξαν τη χώρα, θα μας σώσουν, δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Αν δεν βγούμε ΟΛΟΙ στους δρόμους, να νιώσουν την οργή του λαού που δεν τα έφαγε μαζί τους, θα συνεχίσουν απτόητοι. Η μπάλα είναι πλέον στο δικό μας γήπεδο και από εμάς πλέον εξαρτάται το μέλλον της χώρας

  6. drider avatar
    drider 21/09/2011 10:24:05

    Το αστικό κράτος πλέει τα λήσθεια...

    • Kωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
      Kωστας Ε. Χριστοδουλου @ drider 21/09/2011 10:32:22

      ...πνέει....

    • alakran avatar
      alakran @ drider 21/09/2011 10:36:24

      ...λοίσθια...

      • manos avatar
        manos @ alakran 21/09/2011 11:30:20

        Καλά το είπε λήσθεια. Βγαίνει από το ληστεία :-)

        • alakran avatar
          alakran @ manos 21/09/2011 14:17:41

          ...σοσιαλήσθεια....

  7. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 21/09/2011 10:27:26

    Διαβαζοντας τη αναρτηση μου ακουγοταν στρατιωτικα εμβατηρια εκτελεσμενα απο την πρασινη συμφωνικη του Πασοκ υπο την διευθυνση του Μπενυ(τον αλλον ποιος τον χ$#@ι)

  8. ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 21/09/2011 10:48:39

    Οι φρουροί της Βουλής, τα ορφανά του Στάλιν, του Μπακούνιν, του Τσαουσέσκου, του Μάο και του Χότζα. Οι δολοφόνοι της Marfin, οι μόνιμοι προβοκάτορες που καλούνται να διαλύσουν τις συγκεντρώσεις, όταν η κατάσταση ξεφύγει από την περιφρούρηση του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ. Είναι αυτοί που ποτέ δεν συλλαμβάνονται και μπροστά τους οι βόμβες μολότωφ, γίνονται σαμπουάν και οι αντισφυξιογόνες μάσκες, διακοσμητικά.
    Είναι οι υποστηρικτές των λαθρομεταναστών, των δολοφόνων, των πρεζέμπορων, γιατί κατ’ αυτούς είναι φιλολαϊκό να στηρίζεις τον έμπορο θανάτου και να τον ονομάζεις “παλικάρι από το Μπαγκλαντές” προκειμένου να στηρίξεις την προπαγάνδα των Μάκηδων και των Λάκηδων.
    Είναι που μιλούν για σοσιαλισμό, όταν ακόμα και το ίδιο τους το κόμμα τους πετάει στυγνά στον δρόμο προκειμένου να μην ελαττωθεί το κέρδος του και δεν μπορέσουν τα στελέχη του να πληρώσουν την βενζίνη για το Lexus, ασχέτως που αυτό είναι δωρεά, βάσει νόμου, του Ελληνικού Λαού.
    Είναι αυτοί που το παίζουν αντικαθεστωτικοί και δεν έχουν το μυαλό για να καταλάβουν ότι εφόσων τα ΜΜΕ και η ελίτ της σύγχρονης πλουτοκρατίας τους στηρίζει και προπαγανδίζει τις “ιδέες” τους, τότε ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΜΕ ΤΗΝ “ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ” ΤΟΥΣ!
    Είναι οι αντανακλάσεις του σπηλαίου, οι ζωντανοί νεκροί, τα μισθαρνά όργανα των δεσμωτών, του καθεστώτος. Είναι οι αριστεροί.
    Δίπλα από όλους αυτούς, πτυόμενο και αλώβητο, το άλλο πρόσωπο του καθεστώτος.
    Οι κεντροδεξιοί, οι κεντροαριστεροί, οι κυβερνώντες και οι αντιπολιτευόμενοι. Οι συντηρητικοί και οι “προοδευτικοί”, οι δημοσιογράφοι.
    Αυτοί που δέχονται την χλεύη και τις επιθέσεις των πάντων γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι η εξουσία τους είναι εξασφαλισμένη, όσο στέκονται στην πύλη για το κάστρο της τα “ιερά τέρατα”, τα “τοτέμ” του καθεστώτος, η δημοκρατία που “δεν πρέπει να κινδυνεύσει”, η “έννομος τάξη”, η “πολιτική ορθότητα”, ο “πολιτικός πολιτισμός”.
    Δεν ανησυχούν γιατί “μόνο αυτοί έχουν την εμπειρία” και αυτό είναι το μόνο στο οποίο έχουν δίκιο.
    Πράγματι είναι οι μόνοι που έχουν την εμπειρία, όχι όμως για τον λόγο που το λένε, αλλά γιατί είναι οι μόνοι που γνωρίζουν πως είναι να έρπεσαι, να γλύφεις και να παρακαλάς. Είναι οι μόνοι που έχουν την εμπειρία της παντελούς έλλειψης τσίπας και ντροπής, είναι οι μοναδικοί που ποζάρουν ως “ελληνοκεντρικοί” και παράλληλα ξεπουλάνε την Παιδεία και ποζάρουν δίπλα στην υπουργό μπας βγουν κανά λεπτό παραπάνω στην οθόνη προβολής των οπτικών ναρκωτικών.
    Είναι αυτοί που πάντα αγκαλιάζουν τον διαμαρτυρόμενο μόνο για να του μπήξουν το μαχαίρι στην πλάτη.
    Είναι αυτοί που λένε πως σε “καταλαβαίνουν” μέχρι να φτάσουν οι εκλογές. Είναι οι σκώληκες, οι έρπωντες στην Γη, οι χθόνιοι, οι δεσμώτες του σπηλαίου.
    Υπάρχουν και οι σκιές, οι άνθρωποι πίσω από τις μαριονέτες.
    Αυτοί που με ψυχρούς υπολογισμούς καθορίζουν την μοίρα του κόσμου, αυτοί που διατάζουν από την πορεία της Παιδείας μέχρι την εξωτερική πολιτική των κρατών.
    Είναι οι τραπεζίτες, οι οίκοι αξιολόγησης, οι διεθνείς τοκογλύφοι, οι αιώνιοι σιωνιστές.
    Είναι οι άνθρωποι πίσω από τις κουρτίνες, οι σύμβουλοι των υπερκυβερνήσεων, οι αόρατες δυνάμεις, μπροστά στις οποίες οι κυβερνώντες αδύναμοι δηλώνουν, ενώ στην ουσία, φυσικά, είναι υπάλληλοι τους.
    Είναι οι χρηματοδότες, ή μάλλον καλύτερα επενδυτές, όλου του συστήματος, είναι οι ιερείς του σύγχρονου Μάμμωνα, οι δημιουργοί και του μαρξισμού και του φιλελευθερισμού.
    Είναι οι δημιουργοί του σπηλαίου, οι σχεδιαστές του, αυτοί που το μόνο που φοβούνται είναι το στατιστικό σφάλμα της δημιουργίας τους.
    Είναι οι χαρτογιακάδες που μισούν την έννοια του Αίματος και της Τιμής, αφού δικός τους “θεός” είναι μόνο το χρήμα.
    Μόνος τους σκοπός η επικράτηση επί ενός κόσμου ερειπίων, μπάσταρδων και ανίκανων για αντίσταση ανθρώπων.

    Είναι ο Εχθρός!

  9. ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 21/09/2011 11:25:01

    Στο σύστημα που κάποιοι επέλεξαν, επήλθε κορεσμός.
    Η κρίση την οποία προκάλεσαν οι αιώνιοι τοκογλύφοι, πατάει στον κορεσμό τούτου του συστήματος.
    Τα σενάρια ποικίλουν τόσο, ώστε να μπορούν να προκαλέσουν πανικό.
    Δόγμα του σοκ.
    Ψυχολογικός πόλεμος και διασυρμός των μαζών, σε ένα πολύπλοκο πλέγμα πληροφοριών και ψυχρών αποφάσεων.
    Τα ιδεολογικά απολιθώματα της αριστεράς, αρνούμενα να αγκαλιάσουν τον λαό μας, εγκλωβισμένα στα διεθνιστικά τους αγκυλώματα, προβοκάρουν τον αγώνα.
    Οι επιεικώς ανόητες ορδές των αναρχικών, κατάφεραν και έγιναν συνεργάτες του συστήματος.
    Όλοι πλέον τους θεωρούν, παρακλάδι της κυβέρνησης.
    Τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ, με τακτικές ψευδών ειδήσεων και ελέγχου πληροφοριών, έχουν τρομοκρατήσει τα μυαλά, όλων όσων αδυνατούν να αντιδράσουν.
    Τα ακροδεξιά λιγούρια του ΛΑ.Ο.Σ και των λοιπών παραφυάδων, παίζουν εντέχνως το παιχνίδι της κυβέρνησης και παίρνουν ως αντάλλαγμα το κόκκαλο που τους αρμόζει.
    Ο τόπος μας, η πατρίδα μας, είναι βορά στις ορέξεις του καπιταλισμού. Το μέλλον μας είτε ''αρνητικό'', είτε ''θετικό'', δεν είναι ελεύθερο.
    Είναι υποθηκευμένο στις επιθυμίες της παγκοσμιοποίησης και της μονομορφοποίησης.
    Η σκλαβιά αυτή, δεν αφορά μόνο την Ελλάδα, μίτε μόνο την Ευρώπη.
    Αφορά την ανθρωπότητα.
    Ο καθένας μας, από το μετερίζι του, ας πολεμήσει με τον τρόπο του.
    Για τους ελληνες, αυτός ο τόπος είναι σκλαβωμένος και οι μέρες που ζούμε, είναι μέρες αντίστασης.
    Αυτό το σύστημα δεν το δημιουργήσαμε εμείς, όμως ας γίνουμε οι γκρεμιστές του.
    Θα σταθούμε δίπλα στις αλλαγές που ζητάει η ιστορία, ή θα περιμένουμε τους ''αρχηγούς'' μας να ξυπνήσουν από τον λήθαργο ;

    • Greek Ninja avatar
      Greek Ninja @ ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 21/09/2011 17:45:28

      Αν και κάπως αφοριστική, μάλλον δεν θα άλλαζα τίποτα από την τοποθέτησή σου. Πιάσε εσύ το τσεκούρι, να πιάσω εγώ τον γκασμά κι ας ενωθούμε με τους άλλους που ονειρεύονται μία πιο ανθρώπινη κοινωνία. Δεν είναι ουτοπικό, απλά αυτό που ζούμε είναι παράνοια!

  10. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 21/09/2011 12:40:05

    ΟΥΤΕ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΘΑ ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΧΕΙΜΜΑΡΟ ΟΡΓΗΣ .

    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΜΙΖΟΜΕΝΟΙ ΠΡΑΙΤΩΡΙΑΝΟΙ
    ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΔΙΑΔΗ-
    ΛΩΤΩΝ.............

    • SZAE avatar
      SZAE @ ΣΠΥΡΟΣ 21/09/2011 18:41:11

      Πιστευεις οτι ακομα και εαν κληθεί ο στρατός αυτος θα στραφει εναντιον τοω λαου;
      Σε καμια περίπτωση.

  11. knight rider avatar
    knight rider 21/09/2011 12:40:24

    Δεν χρειάζονται οι διαδηλώσεις στο Σύνταγμα γιατί θα συγκεντρώσουν εκεί όλους τους πραιτωριανούς μισθοφόρους τους και θα μας κτυπήσουν αλύπητα.
    Οπότε κάνουμε τα εξης:
    1) Σηκώνουμε τα λεφτά μας (όσοι έχουν) απο τις τραπεζές τους
    2) Σταματάμε να πληρώνουμε εφορίες, ΔΕΗ, ΟΤΕ, δόσεις δανείων τα πάντα.
    3) Πάμε στο σπίτι του κάθε καριόλη που ψήφισε, που έκλεψε να του το κάψουμε!

    Τι θα κάνουν θα βγάλουν το στρατό? Μακάρι γιατί οι φαντάροι θαρθουν με εμάς όπότε θα έχουμε και τανκς για να τους τσακίσουμε. Θα πάθουν ότι έπαθε και ο Τσαουσέσκου!

  12. Θοδωρής avatar
    Θοδωρής 21/09/2011 12:46:28

    Αφήστε τις επαναστάσεις. Να γίνει μια αναίμακτη.
    Εκλογές.
    Αν είναι δυνατόν χτες.
    Ο Σαμαράς πρέπει να πάρει πρωτοβουλίες και να μην κοιτάει σαν θεατής.

    • ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ avatar
      ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ @ Θοδωρής 21/09/2011 13:18:07

      …ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΧΑΡΜΑΝΙΑΣΕΙ ΚΙ ΕΣΥ ΓΙΑ “ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ” ΚΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ….

      “Ξυπνήσετε. Εγερθείτε.
      Και Επαναστατήσετε κατά του Εαυτού Σας.
      Και αναβαπτισθείτε εις το Θείον Φώς της Γης Σας
      και εις τα Παραδείσια Ελληνικά Νερά.
      Θα εξέλθετε: Ζωντανοί.
      Και θα εξέλθετε Έλληνες”.

      Περικλής Γιαννόπουλος

      • Greek Ninja avatar
        Greek Ninja @ ΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 21/09/2011 17:55:45

        Εξαιρετικός, για άλλη μια φορά! Αν και δεν νομίζω πως πολλοί εδώ μέσα μπορούν να δουν πέρα από το μικροκομματικό συμφέρον τους. Κι αυτό πάλι, όχι επειδή προσδοκούν ίδιο όφελος, αλλά αδυνατούν να σκεφτούν εναλλακτικές λύσεις. Αν δεν είναι πράσινο θα είναι μπλε και τούμπαλιν. Ελπίζω οι σοφές σου κουβέντες να πιάσουν τόπο και να γίνουμε όλοι λίγο πιο αυστηροί στην αυτοκριτική μας.

  13. no shit avatar
    no shit 21/09/2011 15:42:33

    1. Νομίζω οτι το αίμα, οι βανδαλισμοί, ή το κραχ, βλάπτουν το κοινωνικό και όχι το κυβερνητικό συμφέρον.

    2. Είναι διαφορετικό να βγεις στο δρόμο να διαμαρτυρηθείς και διαφορετικό να βγεις για πόλεμο. Αλλιώς να πετούν 500 βαρεμένοι πέτρες και αλλιώς να πετούν 20.000.
    Στις αθλιότητες της αστυνομίας στο Σύνταγμα τον Ιούνιο, η συντριπτική πλειοψηφία αντέδρασε ειρηνικά, παρακολουθώντας. Έδρασε σταθεροποιητικά απέναντι στην ακρότητα των ραβδοφόρων.
    Αυτό μάλλον δεν αποτελεί δεδομένο για το μέλλον, ειδικά με την ένταση που υπάρχει.

    3. Οι νόμιμοι τρόποι που γνωρίζω για να πέσει μια κυβέρνηση, είναι η απώλεια της δεδηλωμένης και η γενική απεργία.
    Προτείνετε και άλλους αν γνωρίζετε.