#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/05/2011 18:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε κρίσιμη κατάσταση τραυματίας φοιτητής

[caption id="attachment_100358" align="alignnone" width="600" caption="http://www.alfavita.gr/artro.php?id=32247"][/caption]




Ανακοίνωση Τοπικής Επιτροπής ΕΙΝΑΠ Γενικού Νοσοκομείου Νίκαιας

Σήμερα γίναμε μάρτυρες της ατέλειωτης και ασύλληπτης βαρβαρότητας που χρησιμοποιεί η κυβέρνηση των μνημονίων προκειμένου να καταστείλει κάθε υγιή αντίδραση πολίτη που αντιστέκεται στα σχέδια που απεργάζεται το ξένο και ντόπιο κεφάλαιο και εφαρμόζουν πιστά οι υπηρέτες τους στη χώρα.




Δεκάδες τραυματισμένοι – χτυπημένοι από τα ΜΑΤ διαδηλωτές διακομίστηκαν με το ΕΚΑΒ ή ήλθαν μόνοι τους στο νοσοκομείο μας. Οι περισσότεροι με θλαστικά τραύματα στο κεφάλι. Ανάμεσά τους 30χρονος διαδηλωτής που διακομίστηκε σε βαριά, προθανάτιο κατάσταση, με ανισοκορία και τεράστιο επισκληρίδιο αιμάτωμα. Αυτήν τη στιγμή χειρουργείται από συναδέλφους μας που αγωνίζονται να σώσουν τη ζωή του.

Καταγγέλλουμε την αστυνομική αυθαιρεσία και βαρβαρότητα.

Καταγγέλλουμε όλα τα μέλη της Ελληνικής Κυβέρνησης και τον πρωθυπουργό της χώρας για την δολοφονική απόπειρα ενάντια στον συγκεκριμένο συμπολίτη μας που είναι σε βαριά κατάσταση και κινδυνεύει η ζωή του, αλλά και ενάντια σε όλους τους άλλους διαδηλωτές.

Η βία και η καταστολή ενάντια στο λαό που αντιστέκεται έχουν κοντά ποδάρια.

Η κυβέρνηση, με την ασύστολη τακτική του βιασμού όλων των λαϊκών δικαιωμάτων που είναι απαραίτητα για την επιβίωση, αλλά και με την ωμή άσκηση βίας που άμεσα απειλεί τις ζωές συμπολιτών μας, το μόνο που καταφέρνει είναι να μεγαλώνει το πείσμα και την απόφαση που έχουμε πάρει να αγωνιστούμε μέχρις εσχάτων για να έχει ο λαός μας ψωμί, παιδεία και ελευθερία.

Δεν θα ησυχάσουμε μέχρις ότου τιμωρηθούν οι ένοχοι της δολοφονικής απόπειρας! Δεν θα ησυχάσουμε μέχρις ότου κερδίσει ο λαός μας όλα όσα δικαιούται!



Νεότερα: Ολοκληρώθηκε η χειρουργική επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε ο διαδηλωτής . Ο ασθενής βρίσκεται σε βαθύ κώμα και τα επόμενα εικοσιτετράωρα είναι κρίσιμα για την υγεία του.

Τα τραύματα των υπολοίπων επτά διαδηλωτών που διακομίσθησαν στο Γενικό Κρατικό Νίκαιας δεν εμπνέουν ανησυχία. Συνολικά στα επεισόδια που εκτυλίχθηκαν μετά το τέλος της πορείας τραυματίστηκαν 12 άτομα εκ των οποίων οι δύο είναι αστυνομικοί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. jk avatar
    jk 11/05/2011 17:59:26

    Σύμφωνα με ανακοίνωση των γιατρών το παιδί είναι σε προθανάτια κατάσταση ενώ δεκάδες διαδηλωτές έχουν φθάσει στο νοσοκομείο τραυματισμένοι!

    • Orestios avatar
      Orestios @ jk 11/05/2011 19:01:44

      Ήταν πριν το χειρουργείο.

  2. kostas avatar
    kostas 11/05/2011 18:02:17

    ας ευχηθουμε να γινει καλα το παιδι ... πρωτα για τον ιδιο και την οικογενεια του , και μετα για ολοκληρη τη πατριδα που πραγματικα δε θα ξερει τι θα της ξημερωσει !

  3. Κρης avatar
    Κρης 11/05/2011 18:06:25

    http://2.bp.blogspot.com/-IvCwVOhpI9c/TcqSgEkH4_I/AAAAAAAAVVk/VT_bITj3DLw/s1600/8.jpg

    http://1.bp.blogspot.com/-haJRPGQ4sNw/TcqTQ4xeWtI/AAAAAAAAVVo/q1bEy2WsDF0/s1600/p1012331.jpg

    http://2.bp.blogspot.com/-FPj584M7OGE/TcqU9-ztnHI/AAAAAAAAVVs/41nuZeCigbU/s1600/image002.jpg


    Ανακοίνωση Τοπικής Επιτροπής ΕΙΝΑΠ Γενικού Νοσοκομείου Νίκαιας 11/5/2011

    Σήμερα γίναμε μάρτυρες της ατέλειωτης και ασύλληπτης βαρβαρότητας που χρησιμοποιεί η κυβέρνηση των μνημονίων προκειμένου να καταστείλει κάθε υγιή αντίδραση πολίτη που αντιστέκεται στα σχέδια που απεργάζεται το ξένο και ντόπιο κεφάλαιο και εφαρμόζουν πιστά οι υπηρέτες τους στη χώρα.

    Δεκάδες τραυματισμένοι – χτυπημένοι από τα ΜΑΤ διαδηλωτές διακομίστηκαν με το ΕΚΑΒ ή ήλθαν μόνοι τους στο νοσοκομείο μας. Οι περισσότεροι με θλαστικά τραύματα στο κεφάλι. Ανάμεσά τους 30χρονος διαδηλωτής που διακομίστηκε σε βαριά, προθανάτιο κατάσταση, με ανισοκορία και τεράστιο επισκληρίδιο αιμάτωμα. Αυτήν τη στιγμή χειρουργείται από συναδέλφους μας που αγωνίζονται να σώσουν τη ζωή του.

    Καταγγέλλουμε την αστυνομική αυθαιρεσία και βαρβαρότητα.

    Καταγγέλλουμε όλα τα μέλη της Ελληνικής Κυβέρνησης και τον πρωθυπουργό της χώρας για την δολοφονική απόπειρα ενάντια στον συγκεκριμένο συμπολίτη μας που είναι σε βαριά κατάσταση και κινδυνεύει η ζωή του, αλλά και ενάντια σε όλους τους άλλους διαδηλωτές.

    Η βία και η καταστολή ενάντια στο λαό που αντιστέκεται έχουν κοντά ποδάρια.

    Η κυβέρνηση, με την ασύστολη τακτική του βιασμού όλων των λαϊκών δικαιωμάτων που είναι απαραίτητα για την επιβίωση, αλλά και με την ωμή άσκηση βίας που άμεσα απειλεί τις ζωές συμπολιτών μας, το μόνο που καταφέρνει είναι να μεγαλώνει το πείσμα και την απόφαση που έχουμε πάρει να αγωνιστούμε μέχρις εσχάτων για να έχει ο λαός μας ψωμί, παιδεία και ελευθερία.

    Δεν θα ησυχάσουμε μέχρις ότου τιμωρηθούν οι ένοχοι της δολοφονικής απόπειρας!

    Δεν θα ησυχάσουμε μέχρις ότου κερδίσει ο λαός μας όλα όσα δικαιούται!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Κρης 11/05/2011 19:21:18

      Ρε συ οι γιατροί της ΕΙΝΑΠ έβγαλαν καμια ανακοίνωση τπτ για το παληκάρι που σφαγίασαν οι λαθραίοι ενώ κατέβαινε η έτοιμόγεννη γυναίκα του;

      Δεν είδα κάτι, μήπως τους διέφυγε;

      Οι γιατροί της ΕΙΝΑΠ έβγαλαν ποτέ ανακοινώσεις για τις εκατοντάδες ηλικιωμένους που νοσηλεύονται χτυπημένοι άσχημα στα νοσοκομεία και στις εντατικές από ληστείες που εισβάλλουν στα σπίτια τους;

      Δεν είδα κάτι, μήπως τους διέφυγε;

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 11/05/2011 19:29:52

        Αμφισβητείται αν είναι της ΕΙΝΑΠ

      • kopritis avatar
        kopritis @ αλλενάκι 11/05/2011 20:05:35

        εκεινους αλλενακι τους χτυπουν παρανομοι διχως στολες...και κρανη.
        ειναι εγκληματιες και η αστυνομια οφειλει να τους προστατευσει
        εδω ο προστατης γινεται φονιας....τοτε τι κανεις?

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ αλλενάκι 12/05/2011 11:01:54

        Ελεος ρε παιδιά με την λογική αυτή!

        Τί ανακοίνωση να βγάλει για τους εγκληματίες η ΕΙΝΑΠ;;;; Να τους παρακαλέσει να μην είναι τόσο άγριοι;;;;

        Η αστυνομία είναι όργανο και μέρος της πολιτείας, όπως και οι δημόσιοι γιατροί! Όταν το όργανο της πολιτείας γίνεται (ένα μέρος του, μην τσουβαλιάζουμε ολους τους αστυνομικούς) δημόσιος κίνδυνος πρόκειται για εκτρωματική κατάσταση

    • o aneksartitos avatar
      o aneksartitos @ Κρης 11/05/2011 19:21:26

      αυτα επι νδ.
      επι ΓΑΠ τουμπεκι...
      υπομονη 5 χρονια ακομα

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ o aneksartitos 11/05/2011 19:26:07

        η βεβαιότητα σκότωσε τη γάτα...

  4. Sardax avatar
    Sardax 11/05/2011 18:06:41

    Νομίζω πως μάλλον θα αποτελέσει θρυαλλίδα σημαντικών αντιδράσεων αυτή η εξέλιξη. Αν ο τραυματισμός έχει προέλθει από δυνάμεις των ΜΑΤ και σε συνδυασμό με την χθεσινή δολοφονία του άτυχου πατέρα από λαθραίους, ενδέχεται να υπάρξει μαζική έκρηξη αγανάκτησης με βίαιο τρόπο.

  5. kopritis avatar
    kopritis 11/05/2011 18:14:09

    αν πεθανει θαγινει της πουτανας και φακτορα μην σβησεις το σχολιο

    • Sardax avatar
      Sardax @ kopritis 11/05/2011 18:23:51

      ..αρκεί βέβαια ο σακατεμένος αυτός άνθρωπος να μην ανήκει σε αριστερή φραξιά γιατί τότε ναι μεν θα γίνει της.. κοινής εκδιδόμενης όπως λες, αλλά θα ξεφουσκώσει γρήγορα η αντίδραση μέσα σε ένα πνεύμα αντεγκλήσεων μεταξύ δεξιών και αριστερών, όπου για ακόμα μια φορά θα καταφέρουμε να διασπαστούμε ως λαός μη καταφέρνοντας να αντιδράσουμε μετωπικά σαν μια γροθιά όλοι μαζί.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Sardax 11/05/2011 18:29:09

        Αν κρίνω από την ηλικία του (και να είναι ακόμα φοιτητής!) τότε προφανώς από αριστερίστικο χώρο θα προέρχεται. Εύχομαι να αποκατασταθεί η υγεία του, τόσο για το καλό του ιδίου όσο και για το καλό όλων ημών των υπολοίπων, για να μην ξαναζήσουμε αριστερίστικη βία για μια ακόμα φορά.

        • jk avatar
          jk @ ΚΜ 11/05/2011 18:37:22

          Καλά ρε γα**το, αυτό κάθεστε και σκέφτεστε τώρα;;; Αν ανήκει σε αριστερίστικο χώρο; Το ότι ζούμε σε μια ΧΟΥΝΤΑ με φερετζέ δημοκρατικής νομιμότητας δεν είναι το κύριο;;;

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ jk 11/05/2011 18:39:16

            Ζούμε υπό μια αριστερίστικη χούντα με φερετζέ δημοκρατικής νομιμότητας.

          • jk avatar
            jk @ ΚΜ 11/05/2011 18:40:35

            Καλά κρασιά...

          • Xmm avatar
            Xmm @ jk 11/05/2011 18:55:08

            Η οποία χρησιμοποειειται ως πολιορκητικος των πρώτοπαπαιων κλπ όταν το ΠΑΣΟΚ χρειάζεται την αριστεριστικη ρητορεία,
            Διαβάστε τα σχόλια τους στο twitter για το χαμό του παιδιού και αναρωτηθειται αν είναι μαζί η απέναντι μας.
            Δεν έχουν κανένα πρόβλημα με την φαβελοποιηση της χώρας αρκεί να βρίσκονται στα μικρομεσομεγαλο αστικά χαλανδρια τους

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΚΜ 11/05/2011 19:43:53

            Οντως σε αριστερίστικη χούντα ζούμε. Ας τα βρούνε μεταξύ τους. Μακάρι φυσικά να δώσει ο Θεός να σωθεί ο άνθρωπος, αλλά θα δείτε πόσο διαφορετικές, σε κάθε περίπτωση, θα είναι οι αντιδράσεις σε σχέση με τον συμπολίτη μας που σφαγιάστηκε από τους λαθροισλαμιστές, τα φιλαράκια των αριστερούληδων.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ ΒΙΣ 11/05/2011 20:12:45

            ΒΙΣ, έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο, οι ηθικοί αυτουργοί των δύο χτυπημάτων να είναι οι ίδιοι;

            Και εννοώ την κυβέρνηση Τσολάκογλου και τους πάτρωνές της, τροϊκανούς κατακτητές της παγκοσμιοποίησης. Η χθεσινή δολοφονία, δικό τους απότοκο είναι. Το σημερινό χτύπημα, επίσης. Απλώς αλλάζουν οι στόχοι και τα εκτελεστικά όργανα.

            Ένας είναι, λοιπόν, ο εχθρός, και ίδιοι οι λόγοι για να βγούμε στο δρόμο.

        • kopritis avatar
          kopritis @ ΚΜ 11/05/2011 18:50:28

          δηλαδη αν το παιδι ειναι φοιτητης της ιατρικης η κανα φτωχοπαιδο σε μεταπτυχιακο?την δεξιιστικη βια την ξερεις?κραταει κλομπ συνηθως και φοραει στολη

          • Xmm avatar
            Xmm @ kopritis 11/05/2011 19:08:55

            http://www.lifo.gr/now/view/2758#comments έτσι για να δείτε, το θέμα είναι ότι η αριστερά μοιάζει με όμιλο σκέψης του γαπ, δεν έχει ούτε γνήσιο λαϊκό υπόβαθρο, εξαιρουμένου του ΚΚΕ, ούτε πατριωτική λαϊκή συνείδηση. Με λίγα λόγια ένα απελπιστικά απογοητευτικό ματσο πολύς ρηΤορειας με πολύ τίποτα

          • Γιώργος avatar
            Γιώργος @ kopritis 11/05/2011 19:29:31

            Η σημερινή ελληνική αστυνομία ανήκει στη δεξιά; Αφήνει να σκοτώνονται οικογενειάρχες μες στο κέντρο της Αθήνας, και φυλάνε τον Πάγκαλο που τρώει σαν βόδι στο Κολωνάκι.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ kopritis 11/05/2011 19:45:32

            Aν υπήρχε δεξιά βία, τα καλόπαιδα των Εξαρχείων θα μάζευαν τώρα πορτοκάλια βαλέντσια στη Λακωνία, υποχρεωτικά. Εκεί έχει και πολλούς δεξιούς βέρους και θα καλοπερνούσαν.

          • xmmm avatar
            xmmm @ ΒΙΣ 11/05/2011 20:42:55

            ναι ο εχθρος ειναι ο ιδιος. αλλα οσο δεν θελουν να καταλαβαιν οτι αποτελουν τον φερετζε των πρωτοπαπαιων τι να πω.
            η λεξη λαικο και πατριωτικο (για μενα και ο αλβανος και ο γυφτος που κλαψαμε μαζι το χαμο δικο μου ανθρωπο πατριωτης μου ειναι και αυτος, εφοσον ξερει και σεβεται που βρισκεται και που ζει, στην ελλαδα το πατριωτικο δεν σημαινε ποτε μισαλοδοξο, δεν ειναι γερμανια εδω) καθετε στο λαιμο τους, δεν το εχουν οι πνευματικες και πολιτικες ηγεσιες τους.

          • la poderosa II avatar
            la poderosa II @ ΒΙΣ 11/05/2011 20:44:41

            Αν "υπηρχε" δεξια η χωρα δεν θα ηταν σ΄'αυτα τα χαλια!

          • Orestios avatar
            Orestios @ ΒΙΣ 11/05/2011 22:13:31

            BIΣ
            Ο Στάλιν ήταν δεξιός με τις εκτοπίσεις πληθυσμών και τα κολαστήρια στη Σιβηρία?
            Ο Παπανδρέου δεν έφτιαξε την Μακρόνησο?
            Πού είδες τη δεξιά?

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Sardax 12/05/2011 00:06:59

        Αν όμως δεν είναι αριστεριστής τότε θα πουν ότι καλά του κάνανε γιατί θα ήταν κανένας ακροδεξιός ! Έ, ρε πασόκε έλληνα τι σού 'μελλε να πάθεις!

  6. aggelosview avatar
    aggelosview 11/05/2011 18:26:33

    Φορέστε τα κράνη σας! Τα ωραία αρχίζουν! Φοιτητής 30χρονος! Ο χθεσινός 40χρονος ήταν παράπλευρη απώλεια!

  7. t0p avatar
    t0p 11/05/2011 18:28:01

    Οι ανεξέλεκτοι λαθρομετανάστες παρέα με εξαρτημένους ,πόρνες ,προστάτες,εμπόρους πρέζας και ότι άλλο παράνομο φανταστείς ,κλεπταποδόχους κλπ σκοτώνουν για πλάκα και παράλληλα οι ματατζήδες χτυπάνε και ρίχνουν στο ψαχνό .Και οι δύο στοχεύουν τον απλό πολίτη που απροστάτευτος απο την ανύπαρκτη κυβέρνηση κινδυνεύει 24 ώρες κάθε μέρα. Αν αυτό είναι ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ,τότε καλύτερα να έλθει χούντα και να τσακίσει τα αντιστασιακά λαμόγια της αντιπολίτευσης που διέλυσαν την χώρα μας και να επιβάλλει τον ΝΟΜΟ στην χώρα της απόλυτης ΑΝΟΜΙΑΣ.

    • jk avatar
      jk @ t0p 11/05/2011 18:39:23

      Ναι, να έρθει η τυπική χούντα για να στείλει και κάνα εκατομμύριο αντιμνημονιακούς στα ξερονήσια και να εφαρμόζει το ξεπούλημα της χώρας χωρίς καμιά αντίσταση! Ορισμένοι μάλλον αρνείστε να θυμηθείτε ότι η δικτατορία του 67-74 ξεπούλησε την Κύπρο!

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ jk 11/05/2011 19:33:52

        Και 'συ αρνείσαι ότι η σημερινή χούντα ξεπούλησε όλη την Ελλάδα...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ jk 11/05/2011 19:47:56

        Ω, σας έπιασαν τα πατριωτικά σας! Υποκριτές! Και τι σας νοιάζει για την Κύπρο; Ο Ελληνισμός ως έννοια για εσάς δεν υφίσταται. Η Κύπρος και η Ελλάδα είναι χώρος, δεν είναι χώρα. Ολοι οι μετανάστες αδέλφια σας.
        Η Ελλάδα, αν δεν υπήρχε το καρκίνωμα της Αριστεράς που την έχει καταφάει από το 1974 και εδώ, θα ήταν αυτή τη στιγμή όντως Δανία του Νότου.

        • jk avatar
          jk @ ΒΙΣ 11/05/2011 19:54:14

          Εσύ τι ακριβώς είσαι, μοιράζεις πιστοποιητικά πατριωτισμού;

        • la poderosa II avatar
          la poderosa II @ ΒΙΣ 11/05/2011 20:53:21

          Σου θυμιζω οτι απ' το '74 και δω η δεξια κυβερνησε 15 χρονια συνολικα, και εχει εξισου μεγαλη ευθυνη με το ΠΑΣΟΚ για την καταστροφη της χωρας, αλλοτε με την σιωπη της, αλλοτε με την συνενοχη της, και αλλοτε με την ανικανοτητα της. Η αριστερα ουδεποτε υπηρξε κυβερνηση, και ποτε δεν ξεπερασε το 12% συνολικα!

          • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
            ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ la poderosa II 11/05/2011 21:35:43

            ΠΟΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ? Η ΤΥΠΟΥ "ΤΣΑΟΥΣΕΣΚΟΥ" ?
            Η ΧΟΝΕΚΕΡ ?

          • κωστής avatar
            κωστής @ la poderosa II 11/05/2011 21:37:06

            μπορεί να μην κυβέρνησε η Αριστερά, αλλά η ασυλία της, οι τακτικές της κι οι θέσεις της (συχνάκις ανθελληνικές και ψευτο-προοδευτικές), από το 1930 μέχρι σήμερα έχουν προκαλέσει εξ ίσου εάν όχι μεγαλύτερη ζημία από τα δύο κόμματα εξουσίας.

  8. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 11/05/2011 18:30:28

    Λαική οργή, ξέσπασμα κι επεισόδια σαν τα Δεκεμβριανά ; Μα πότε ανέβηκε στην εξουσία ο Καραμανλής και η Ν.Δ και δεν το κατάλαβα; Μα τι συζητάμε τώρα. "Ο άτυχος διαδηλωτής από προσωπικό λάθος κι απροσεξία έπεσε και χτύπησε το κεφάλι του στο έδαφος. Δεν φταίμε εμείς.". Κάπως έτσι θα παρουσιαστεί από τα αγαθά ΜΜΕ. Απλά τα πράγματα.

    • kopritis avatar
      kopritis @ H pena tis orghs 11/05/2011 18:52:39

      οχι ημουν εκει οταν ηταν ξαπλα το παιδι διπλα απο το αττικα .πανω απο το κεφαλι του ηταν κοσμος και 2 μηχανες του εκαβ με γιατρο και αστυνομικο υψηλοβαθμοι με κλαρες κλπ ..χεσμενοι εντελως λεμε

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 11/05/2011 18:35:56

    Οι αστυνομικοί έριχναν τις χειριβομβίδες κρότου λάμψης στα κεφάλια των διαδηλωτών και χτυπούσαν με τα κλόμπ ανάποδα.
    Το παιδί, μς αυτό τον τρόπο χτυπήθηκε!

  10. kostas avatar
    kostas 11/05/2011 18:42:30

    ενω το παιδι χειρουργειτε , εσεις ασχολειστε με το αν ειναι φοιτητης την ηλικια του και αν ηταν καλο παιδι ...η ανθρωπινη αξια δεν εχει χρωματα η ιδεολογισμους ... Οπως και οι συνεπειες ενος θανατου, αθωου η ενοχου .... για ολοκληρη τη πατριδα ... Λιγο μεγαλυτερη σοβαροτητα απο επιχειρηματα Αδωνη Γεωργιαδη ή σαν αυτα που χρησιμοποιει το Βαθυ Πασοκ δε βλαπτει ...

    • jk avatar
      jk @ kostas 11/05/2011 18:52:56

      To ΠΑΣΟΚ Κώστα τελικά είναι πολύ βαθύ!!! Δυστυχως!

    • King Leonidas avatar
      King Leonidas @ kostas 11/05/2011 18:54:10

      Εννοείται ότι θέλουμε το παιδί να γίνει καλά. Αυτό έλλειπε.

  11. zap-zap avatar
    zap-zap 11/05/2011 18:51:12

    πέστα ρε kostas!!!!!!!!!!!!!!

  12. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 11/05/2011 18:56:04

    Πιστέψτε με, για κάθε παιδί της Ελλάδας που χάνουμε, κλαίω.

  13. skopelosnews avatar
    skopelosnews 11/05/2011 18:56:37

    και η δυο περίπτωσης είναι άσχημα μαντάτα και δεν συμφωνούμε φυσικά να μένουν έτσι αναπάντητα όμως ψυχραιμία έλληνες δεν θέλω να σκεφτώ καθόλου τι θα γίνει εάν η κατάσταση του νέου δεν έχει καλή έκβαση .και απάντηση σε ορισμένους που γράφουν, μην κάνετε σύγκριση των δυο ατόμων ο νέος χτυπήθηκε από εγκληματίες και είναι ένα διαφορετικό γεγονός από το σημερινό που είναι πολίτικο …

  14. King Leonidas avatar
    King Leonidas 11/05/2011 19:01:38

    Τα δυο γεγονότα είναι άσχετα μεταξύ τους. Το θέμα είναι ότι η Αθηνα έχει γίνει πλέον ζούγκλα, μια πόλη εχθρική για όλους. Σαν το τραγούδι του Gene Pitney "Town Without A Pity". Αρρωστημένη ατμόσφαιρα παντού.

  15. skopelosnews avatar
    skopelosnews 11/05/2011 19:02:48

    Νοσηλεύεται στην εντατική
    Πριν από λίγο ολοκληρώθηκε η χειρουργική επέμβαση στην οποία επιβλήθηκε ο άτυχος διαδηλωτής που τραυματίστηκε στα επεισόδια το μεσημέρι στο κέντρο της Αθήνας. Ο 30χρονος νοσηλεύεται στην εντατική και οι γιατροί θεωρούν την κατάστασή του «σταθερά καλή».

  16. Στέργιος Βίτσιος avatar
    Στέργιος Βίτσιος 11/05/2011 19:04:28

    Μήπως υπάρχει κανείς αυτόπτης μάρτυρας να μας εξηγήσει τι ακριβώς έγινε;

  17. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 19:05:05

    Ο 30χρονος διαδηλωτής τραυματίστηκε από τα ΜΑΤ κατά την επίθεση που εξαπέλυσαν ενάντια στο μπλοκ των διαδηλωτών του Σωματείου Σερβιτόρων Μαγείρων. Υπάρχουν και άνθρωποι που εργάζονται και σπουδάζουν. Ντροπή.

    Η κατάσταση του είναι τραγική. Είχε χάσει πολύ αίμα όταν εισήρθε εσπευσμένα στο χειρουργείο Ο διαδηλωτής διακομίστηκε στα ΤΕΠ σε κώμα και με ανισοκορία και μεταφέρθηκε επειγόντως στο χειρουργείο για παροχέτευση του αιματώματος. Αυτή τη στιγμή νοσηλεύεται διασωληνωμένος στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας

    • Ήρεμος avatar
      Ήρεμος @ Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 19:14:58

      Περαστικά στο παλικάρι.
      Το σωματείο που αναφέρεις είναι μετωπική οργάνωση "αντιεξουσιαστών" (και καλά).

      • neotera avatar
        neotera @ Ήρεμος 11/05/2011 19:29:59

        Εύγε λοιπόν στους αντιεξουσιαστές σερβιτόρους μας. Ως ένδειξη πολιτισμού ακούγεται... Να γίνει καλά ο νέος μόνο κι όλα θα βρεθούν !

  18. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 11/05/2011 19:05:22

    Ολοκληρώθηκε η χειρουργική επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε ο διαδηλωτής που είχε τραυματιστεί στο κεφάλι.
    Ο ασθενής βρίσκεται σε βαθύ κώμα
    και τα επόμενα εικοσιτετράωρα είναι κρίσιμα για την υγεία του.
    skai.gr

  19. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 11/05/2011 19:16:16

    Πρόσφατα θρηνήσαμε δύο παιδιά της ομάδας "ΔΙΑΣ",σήμερα κινδυνεύει η ζωή ενός φοιτητή. Αντιλαμβάνεστε ότι μας οδηγούν σε εμφύλιο την ώρα που αλώνουν τα πάντα;;;;;;

  20. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 11/05/2011 19:20:32

    επι νδ τωρα τα ΜΜΕ θα ειχαν διακοψει την απεργια και θα ειχαν κατεβασει 500.000 κοσμο κατω να καψει την αθήνα.
    Επι πασοκ μουγκα στη στρουγκα. Το ολο περιστατικο ουτε καν θα αναφερθει στα αυριανα δελτια ειδησεων.
    Γι' αυτο μια ζωη θα κυβερναει το ΓΑΠ, τη δε νδ θα τη φταινε ολοι και όλα, χωρις ποτε να εχει καταλαβει γιατι ειναι μονιμη αντιπολιτευση..

    ΥΓ Επομενως, επι ΓΑΠ ποτε δεν θα μαθουμε αν ο Ραγκουσης αντιδρουσε αλα Παυλοπουλος σε παρομοιας εκτασης επεισοδια ή βαρουσε στο ψαχνο. αλλα τι λεμε τωρα...

  21. δρόμος avatar
    δρόμος 11/05/2011 19:23:07

    Επεισόδια αυτή τη στιγμή στην πλατεία Εξαρχείων, όπου τα δακρυγόνα πέφτουν αδιαλείπτως από το μεσημέρι. Τα πάντα στην πλατεία είναι κλειστά (και οι δρόμοι που την περιβάλλουν), οι αναρχικοί έχουν μαζέψει τους κάδους απορριμμάτων και τους βάζουνε φωτιά. Ο πόλεμος μαίνεται. Πληροφορίες ότι στην 3ης Σεπτεμβρίου είναι μαζεμένοι χρυσαυγίτες με άγριες διαθέσεις.

    • King Leonidas avatar
      King Leonidas @ δρόμος 11/05/2011 19:38:26

      Oh boy! Θα γίνει χαμός. Αν μπορούσαν όλη αυτή την ενέργεια να την κατανάλωναν σε κάτι πιο εποικοδομητικό από το να πλακώνονται τα δυο άκρα, αυτή την στιγμή η Ελλάδα δεν θα ήταν μια χρεοκοπημένη χωρα. Αλλα είναι πιο εύκολο να παίζεις ξύλο από το να στρώσεις τον κώλο και να δουλέψεις για την χωρα, αντί να την διαλύεις καθημερινά. Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου. Here we go again!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ King Leonidas 11/05/2011 20:15:45

        Πώς ακριβώς "να δουλέψουμε για τη χώρα"; Με μισθούς και εργασιακές σχέσεις Μπανγκλαντές, για τις τράπεζές της μήπως;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ King Leonidas 11/05/2011 20:29:34

        Λεωνίδα, πληθαίνουν τα αδιέξοδα των κυβερνητικών σου φίλων, ο "χαμός" έχει σκοπό και στόχο: να στρέψει την προσοχή αλλού ...

        • King Leonidas avatar
          King Leonidas @ δρόμος 11/05/2011 20:53:56

          Δεν έχω φίλους στην κυβέρνηση ούτε στην αντιπολίτευση. Τα κόμματα και ο φανατισμός αυτών που τα ακολουθούν κατάντησαν την Ελλάδα εκεί που είναι σήμερα. Με κομματικά γυαλιά (είτε είναι πράσινα, γαλάζια, κόκκινα κλπ) κανεις δεν βλέπει σωστά. Simple as that.

  22. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 19:24:37

    Το Σωματείου Σερβιτόρων Μαγείρων είναι Σωματείο. Εργατικό σωματείο. Ντροπή σας.
    Με βάση τις πολιτικές ταυτότητες – τις όποιες, εάν υπάρχουν - αξιολογείτε τις ανθρώπινες ζωές; Ντροπή και πάλι ντροπή.

    Εργαζόμενος ήταν που προσπαθούσε και να σπουδάσει δουλεύοντας. Ντροπή σας και πάλι. Και όχι δεν ήταν αντιεξουσιαστής.

    Εργάτης είναι και μέλος εργατικού σωματείου. Το χτύπησαν οι άνανδροι δολοφόνοι των Ματ.

    Οι γιατροί. στο κρατικό στην Νίκαια που χειρούργησαν το παιδί θα μιλήσουν πρώτα με την οικογένεια του παιδιού και έπειτα θα προβούν σε δηλώσεις. Οι γιατροί δεν έχουν προβεί ακόμη σε καμία δήλωση πέραν τις ανακοινώσεις τις ΕΙΝΑΠ.

    • Xmm avatar
      Xmm @ Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 19:35:34

      Ντροπή

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 21:10:37

      Έχεις απόλυτο δίκιο!

  23. τάσος avatar
    τάσος 11/05/2011 19:27:14

    οι σκύλοι του πασόκ του ιντυμέντια πάντως χάθηκαν. ούτε φωνή, ούτε ακρόαση εδώ κι ενάμιση χρόνο. σιωνοτομπριστικά γαϊδουροσκυλοτόμαρα.

  24. ΚΜ avatar
    ΚΜ 11/05/2011 19:27:52

    Πάνε να επισκιάσουν τον θάνατο του συνανθρώπου μας χθες. Να δείς που πάλι θα αρχίσουν να βγαίνουν οι αριστεριστές να λένε τα δικά τους για τον αιώνιο φοιτητή πουτραυματίστηκε, προκειμένου να εξουδετερώσουν τις αντιδράσεις των ανθρώπων για το θέμα της λαθρομετανάστευσης που μας σκοτώνει.

    • Χρηστος avatar
      Χρηστος @ ΚΜ 12/05/2011 14:57:29

      "Πάνε να επισκιάσουν τον θάνατο του συνανθρώπου μας χθες."

      O 30χρονος επομένως δεν είναι συνάνθρωπος μας ε;

      Και πως είναι δυνατόν να λέγεται κάτι τέτοιο; Πως πάνε να τον επισκιάσουν δηλαδή; Χτυπήσαν τα κεφάλια τους με βια στα γκλομπ των αστυνομικών;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Χρηστος 12/05/2011 17:36:30

        Δεν είπα εγώ ότι ο ακροαριστερός τραυματίας δεν είναι κι αυτός συνάνθρωπος. Μη διαστρέφεις αυτά που γράφω - εκτός άν είσαι κανας αριστερούλης (οπότε είναι στη φύση σου).

        Όσο για τον πώς πάνε να τον επισκιάσουν, η αριστερά πάντοτε είχε ιδιαίτερες επιδόσεις στην πολιτική τυμβωρυχία. Τους έκατσε κουτί το συμβάν και το εκμεταλλεύονται. Απλά πράγματα.

  25. manthostriantafillos avatar
    manthostriantafillos 11/05/2011 19:28:27

    Skopelosnews: Εγω ειμαι απο χωριο και ειμαι αριστερος. Λοιπον η κατασταση στο κεντρο της Αθηνας, η γκετοποιηση και το καθεστως απολυτου φοβου ειναι αμιγως πολιτικο ζητημα οπως πολιτικες ειναι και οι λυσεις που πρεπει να δοθουν, πριν αρχισουν οι καρικατουρες της ακροδεξιας να καθαριζουν στεγνα ανθρωπους μονο και μονο επειδη προερχονται απο αλλη χωρα. ηδη ομιλουν περι αλλαγης της βιας και αποτυχημενα πολυπολιτισμικα μοντελα αλλα ξεχνουν φαινεται οι θρασυδειλοι αμορφωτοι γελοιοι οτι τοτε υπηρχαν ακομη πολιτικοι, τοτε η εκκλησια δεν εκανε μπιζνες αλλα κρεμουσε λιγο κρεας στις πορτες των φτωχων, τοτε στην Ελλαδα υπηρχε αλληλεγγυη. Η δολοφονια λοιπον του συντοπιτη μου απο εγκληματιες ειναι μεν κοινωνικο φαινομενο αλλα επειδη δεν υπεγραψε η κοινωνια το Δολυβλινο ΙΙ αλλα ο τετραπερατος ΓΑΠ σε παρακαλω προσεχε τους διαχωρισμους. Πολιτικες επιλογες εκαναν ζητημα, το μεταναστευτικο πολιτικες επιλογες εφεραν το μνημονιο, αυτων τα σκατα τρωμε ολοι μας σημερα στη μουρη, κι αυτη ειναι η αιτια που καποιοι αλλοι γραφικοι νοσταλγουν τις χουντες λες και το προβλημα δεν ειναι η... ανοησια που τους....ραπιζει αλλα η δημοκρατια!
    Βασιλεα λεωνιδα: Ναι ρε τριαντα χρονων φοιτητης κλινικα νεκρος. θα κλαψεις λιγοτερο γι αυτο; του αξιζε να πεθανει;;; ενας ανθρωπος ειναι στην εντατικη και αργοσβηνει, ο μεσος ελλην σχολιαστης αναρρωτιεται γιατι ςσπουδαζε τοσα χρονια! ο αλλος συμπερανε οτι μαλλον αριστερος θα ηταν κι εγω δεν ξερω τι αλλη κοτσανα μπορει να φυτρωσει σε ανθρωπου κεφαλι. Δηλαδη αν ηταν δεξιος γονος ορφανος που ειχε τρια πτυχια και 2 μεταπτυχιακα θα φυσουσατε περισσοτερο την μυτη σας στο χαρτομαντηλο;;;

  26. Aris. A avatar
    Aris. A 11/05/2011 19:28:58

    Mε βανδαλισμούς και κραυγές δεν κερδίζει κανείς τίποτα με το να γίνει η Αθήνα χωράφι το μόνο που γίνει είναι να αποκόψει την μεγάλη μάζα πολιτών να κατεβαίνουν στις διαδηλώσεις.

    Οσο ποιο ειρηνικές και μαζικές είναι οι πορείες τόσο ποιο αποτελεσματικές είναι.

    • jk avatar
      jk @ Aris. A 11/05/2011 19:42:35

      Κάποιους τους βολεύει να γίνει η Αθήνα πεδίο μάχης, αυτό είναι σίγουρο. Και ξέρουμε ποιους βολεύει...

      • King Leonidas avatar
        King Leonidas @ jk 11/05/2011 19:44:46

        Αρχίζει από ΠΑ και τελειώνει σε ΣΟΚ (και δέος)

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ King Leonidas 11/05/2011 19:51:26

          Και επίσης από ΣΥ και τελειώνει σε ΡΙΖΑ. ΣΥΡΙΖΑ και ΠΑΣΟΚ, ό,τι σκ... και το φτυάρι, που έλεγε η μακαρίτισσα η γιαγιά μου.

          • King Leonidas avatar
            King Leonidas @ ΒΙΣ 11/05/2011 19:54:57

            Είναι η... ρίζα του κακού. LOL

        • jkr avatar
          jkr @ King Leonidas 11/05/2011 19:51:38

          Ξάδερφε jk έχεις δίκιο, έτσι είναι.

  27. jkr avatar
    jkr 11/05/2011 19:33:49

    Ας ευχηθούμε το παληκάρι να ζήσει...κανείς μας δεν επενδύει σε θανάτους αθώων και δεν επιχαίρει με τέτοια συμβάντα!

  28. Green St avatar
    Green St 11/05/2011 19:38:23

    Το μόνο για το οποίο είμαι σίγουρος είναι ότι η κυβέρνηση του ΓΑΠ έμμεσα έχει δολοφονήσει έναν άνθρωπο και άμεσα έχει στείλει στην εντατική άλλον έναν μέσα σε 48ωρες.

  29. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 19:38:44

    Η ανακοίνωση που έχει βγει είναι της Πενταμελούς Επιτροπής της ΕΙΝΑΠ του Νοσοκομείου της Νίκαιας.

    Για όσους ξέρουν και καταλαβαίνουν από τα των ιατρικών.

    Αναμένουμε να μιλήσουν και οι γιατροί που τον χειρούργησαν.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 19:45:22

      Που είναι και οι πιο αξιόπιστοι αυτοί που τον χειρούρησαν.
      Οι προηγούμενοι ήταν πανικόβλητοι, κάτι που δεν αρμόζει σε γιατρούς.

      • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
        Βαγγέλης, Πειραιάς @ Orestios 11/05/2011 20:07:03

        Αντικειμενικότατοι ήταν.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 20:10:57

          Ήτανβ πανικόβλητοι και καθόλου γιατροί.

          • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
            Βαγγέλης, Πειραιάς @ Orestios 11/05/2011 20:30:58

            Φυσικά και δεν είσαι γιατρός ο ίδιος. Εάν ήσουν θα μπορούσες να καταλάβεις πως ήταν αντικειμενικότατοι οι ιατροί της Πενταμελούς. Αρκεί να διαβάσεις την πρώτη μου παρέμβαση. Μονό εάν δεν είσαι γιατρός δεν μπορείς να αντιληφτείς την κρισιμότητα της κατάστασης.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 20:47:32

            Ήταν πανικόβλητοι και αντέδρασαν ως τεχνικοί σώματος.

          • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
            Βαγγέλης, Πειραιάς @ Orestios 11/05/2011 20:53:13

            Είναι προφανές πως δεν έχεις την παραμικρή αντίληψη επί του θέματος. Λογικό.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 11/05/2011 21:48:13

            Δεν το ήξερα πως μια πολιτική οργάνωση ξέρει καλύτερα από έναν ιατροδικαστή.
            Επιμένω πως αντιδράσατε χειρότερα και από τις υστερικές που επισκέπτονται τα νοσοκομεία, όχι ως γιατροί.

          • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
            Βαγγέλης, Πειραιάς @ Orestios 11/05/2011 23:04:55

            Οι χαρακτηρισμοί σου στο τελευταίο σχόλιο επιστρέφονται. Το επίσημο ανακοινωθέν καταδεικνύει την απόλυτη ακρίβεια της ανακοίνωσης της Πενταμελούς Επιτροπής της ΕΙΝΑΠ.

            ΥΓ: Τέλος, όχι ότι έχει καμία σημασία, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι σε ποια οργάνωση αναφέρεσαι; Εάν έχεις προβλήτας με κάποια συλλογικότητα, αυτό αφορά εσένα και την συλλογικότητα αυτή. Δεν αφορά εμένα ή κανένα συνάδελφο καθώς είναι το λιγότερο απαράδεκτο να προβάλεις πάνω σε άλλους ανθρώπους τα ιδεολογικά σου απωθημένα με την όποια συλλογικότητα.

            Όσον αφορά εμένα, έχω εργαστεί σε τρεις ευρωπαϊκές χώρες (Αγγλία, Ολλανδία και Ελλάδα) και παντού ήμουν και είμαι μέλος του επιστημονικού μου συλλόγου καθώς και του συνδικάτου του εργασιακού μου χώρου . Όπως αρμόζει σε κάθε επιστήμονα και εργαζόμενο. Και για να μην αναρωτιέσαι, είμαι διδάκτωρ και έχω υπηρετήσει ως έφεδρος ανθυπολοχαγός την στρατιωτική μου θητεία για την οπαία είμαι και πολύ υπερήφανος.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 11/05/2011 23:10:19

            Αυτοκόλητο για το αυτοκίνητο σου έδωσε ο σύλλογός σου για να ολοκληρωθείς?

          • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
            Βαγγέλης, Πειραιάς @ Orestios 11/05/2011 23:19:06

            Πέραν απο άσχετος, γίνεσαι βαρετά αυτοαναφορικός.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 11/05/2011 23:23:49

            Για την συνάδελφό σας δεν συγκινηθήκατε εχθές που της έσφαξαν τον άντρα.
            Επιλεκτική ευαισθησία έχει η παράταξή σας.

          • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
            Βαγγέλης, Πειραιάς @ Orestios 11/05/2011 23:33:23

            Είσαι επιεικώς ασυνάρτητος. Η πενταμελής επιτροπή της ΕΙΝΑΠ του Κρατικού της Νίκαιας ως τι να βγάλει ανακοίνωση για το δραματικό έγκλημα που οδήγησε στην απώλεια της ζωής του 44χρονου συνανθρώπου μας; Ήταν περιστατικό που διαχειρίστηκε το νοσοκομείο μας; Έχεις συναίσθηση του τι λες;

            Σε πλείστα περιστατικά για αντίστοιχους συνανθρώπους μας που έχουν νοσηλευτεί στο νοσοκομείο μας έχουμε παρέμβει και έχουμε βοηθήσει ενεργά.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 12/05/2011 00:04:19

            Τί ωραία που είναι στον μικρόκοσμο του Νικαίας.
            Οτιδήποτε εκτός από τον χώρο σας δεν σας αφορά.
            Συνάδελφος σας ήταν η πνευμονολόγος που της έσφαξαν τον άνδρα εχθές ξημερώματα.

            Ευτυχώς βγήκε το ανακοινωθέν να μάθουμε τί έγινε από γιατρούς που πρώτα δουλεύουν και ύστερα μιλανε και όχι το αντίθετο.

          • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
            Βαγγέλης, Πειραιάς @ Orestios 12/05/2011 00:17:35

            Το ότι δεν έχεις ιδέα ούτε τι λες ούτε σε τι αναφέρεσαι (σ.σ. γιατροί που δουλεύουν και μη) το αποδεικνύεις από τα λεγόμενα σου για πολλοστή φορά.

            Όσο για τα υπόλοιπα, δεν αυτοδιαφημίζομαι όλοι την συμπαράσταση στα θύματα εγκληματικής βίας. Πράτταμε όμως και πράττουμε ουσιαστικά. Εκεί που πρέπει και βοηθώντας αυτούς που το πραγματικά χρειάζομαι.

          • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
            Βαγγέλης, Πειραιάς @ Orestios 12/05/2011 01:59:48

            Και προφανώς για πολλοστή φορά δεν γνωρίζουν πολλοί ούτε τι λένε ούτε τι τους γίνεται καθώς δεν αφορά κανέναν οι εμμονές και οι ιδεοληψίες του καθενός. Οι εμμονές και η προβολή βλακωδών σχημάτων στο μυαλό του καθενός από πού και έως που με αφορούν; Και επί του προκειμένου καθώς η δίκη προθέσεων είναι συνώνυμη του κάθε φασιστοειδούς, από πού και ως που έχω κόμμα και από που και έως που το κόμμα/ συλλογικότητα αυτή είναι ειδικά ο ΣΥΝ και ο κάθε ΣΥΡΙΖΑ; Και καθώς δεν είθισται να γνωρίζουν καν ελληνικά τα διάφορα φασιστοειδή, για να βοηθήσω: δεν συμπάθησα ποτέ ειδικά τον ΣΥΝ και τον ΣΥΡΙΖΑ ένεκα πλήθους θέσεων τους.

            Και καθώς ως είθισται δεν γνωρίζουν τα φασιστοειδή τίποτε άλλο πέραν από την προπαγάνδα τους, μπας και το καταλάβει κανένας, ο ΣΥΝ/ ΣΥΡΙΖΑ κτλ έχει πάρα πολύ μικρή απήχηση ειδικά στο Κρατικό στην Νίκαια καθώς και στον Ιατρικό σύλλογο Πειραιά. Έλεος πια με την γελοία προπαγάνδα του κάθε τυχάρπαστου. Υπάρχουν και τα εκλογικά αποτελέσματα. Έλεος πια.

            Κατά δεύτερων σύσσωμες οι συνδικαλιστικές παρατάξεις – γιατροί είμαστε– στήριξαν το κείμενο της πενταμελούς της ΕΙΝΑΠ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ. Οι δε γιατροί που έτρεχαν με την όλη κατάσταση ανήκουν σε πλύστες πολιτικές παρατάξεις. Έλεος με τον κομματισμό, την ασχετοσύνη και την μαύρη προπαγάνδα του καθενός ο οποίος μάλλον προσπαθεί να συγκαλύψει τις εγκληματικές πράξεις της αστυνομίας επί του προκειμένου και όχι κάτι άλλο.


            Τα λοιπά που απευθύνεται στον ΣΥΝ/ Συριζα κτλ δεν με αφορούν και ούτε αφορούν την Πενταμελή επιτροπή της ΕΙΝΑΠ. Απευθύνεται τα εκεί λοιπόν και σε αυτή την συλλογικότητα/ κόμμα κτλ που την αφορά, και όχι σε εμάς. Άντε μπράβο. Και μια ευρύτερη παρατήρηση, ευτυχώς οι συνάδελφοι που πρόσκεινται στην συντηρητική παράταξη, είναι στην πλειοψηφία τους πολύ αξιοπρεπείς εδώ, και δεν έχουν τίποτε το κοινό με τους διάφορους τυχάρπαστους ιδεοληπτικούς που κάθε στιγμή της ύπαρξης τους σκιαμαχούν προβάλλοντας τα θλιβερά στερεότυπα τους σε οτιδήποτε δεν γνωρίζουν ή δεν κατανοούν.

          • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
            Βαγγέλης, Πειραιάς @ Orestios 12/05/2011 02:14:39

            Δεν υπάρχει κάτι το πιο αηδιαστικό από τον ανύπαρκτο ανθρωπισμό κάποιον, καθώς και την υποκριτική προβολή αλληλεγγύης στα λόγια και μόνο στα θύματα εγκλητικής βίας. Σε αντίθεση με αυτούς πολλοί από εμάς πράττουν και δεν αυτοδιαφημίζονται. Όσον αφορά τα περί μνημονίου, όπως είπε και κάποτε ο Πικάσο, «το να απαιτείς από έναν ζωγράφο να ζωγραφίζει μοναχά, είναι σαν να απαιτείς από αυτόν να είναι ένας άνθρωπος μόνο με χέρια». Το ίδιο ισχύει και με τους γιατρούς. Και έχουμε τα κάθε δικαίωμα. Απλά και συγκεκριμένα πράγματα.

          • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
            Βαγγέλης, Πειραιάς @ Orestios 12/05/2011 02:21:11

            Το τελευταίο μου σχόλια προφανέστατα και απευθύνεται στους λάτρεις του Σερλοκ Χόλμς. Και επί της ουσίας, οι ανακοινώσεις της πενταμελούς επιβεβαιώθηκαν πλήρως από το ιατρικό ανακοινωθέν. Απλά και ξεκάθαρα πράγματα. Με χαροποίει ιδιαιτέρως που ενόχλησε τόσο η ανακοίνωση της Πενταμελούς. Αυτά και τέλος γιατί έχουμε και δουλειές.

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Orestios 12/05/2011 03:33:32

            Λοιπόν, λάτρη του κυβισμού και του αριστερού σουρεαλισμού, το θέμα δεν είναι απλά να ζωφραφίζεις, αλλά και το τι ζωγραφίζεις.

            Πρόσεξε την επόμενη φορά να ζωγραφίσεις κάτι λιγότερο αηδιαστικό, και κοίταζε περισσότερο τη δουλειά σου, όποια κι αν είναι αυτή.

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Βαγγέλης, Πειραιάς 12/05/2011 00:15:45

            Δε μου λες Βαγγέλη από τον Πειραιά, η παρακάτω πρόταση είναι ιατρικού περιεχομένου;;;

            "Σήμερα γίναμε μάρτυρες της ατέλειωτης και ασύλληπτης βαρβαρότητας που χρησιμοποιεί η κυβέρνηση των μνημονίων προκειμένου να καταστείλει κάθε υγιή αντίδραση πολίτη που αντιστέκεται στα σχέδια που απεργάζεται το ξένο και ντόπιο κεφάλαιο και εφαρμόζουν πιστά οι υπηρέτες τους στη χώρα."

            Η κυνική αριστερή παραταξιακή καπηλεία επάνω από έναν ημιθανή με αηδιάζει όσο ο,τιδήποτε άλλο. Αποστροφή μόνο μου προκαλεί αυτή η ανακοίνωση, όποιος και να την έβγαλε. Και είμαι και κατά του μνημονίου.

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Professor Moriarty 12/05/2011 00:16:53

            με ηδιάζει περισσότερο από ο,τιδήποτε άλλο

          • Κοντη Λιζα avatar
            Κοντη Λιζα @ Professor Moriarty 12/05/2011 16:05:49

            Καλά τα λέτε Ορέστιε και Προφ.

            Αμέσως άρχισανε τα ξόρκια για φασίστες και φασιστοειδή. Βεβαίως στο ίδιο νοσοκομείο η ίδια συμμορία των ευαίσθητων (σικ) πολιτών τσάκισε στο ξύλο τον Γ' αστυνομικό διευθυντή και κάποια παραμαγειρια μπροστά στα μάτια της εισαγγελέα που δεν είπε τίποτα.

            Για να μην έχετε αμφιβολία για το ποιός κυβερνά. Η νέα τάξη με τα τσιράκαι της.

            Ξυλοδαρμός αστυνομικού και μάλιστα εν ψυχρώ είναι ιδιώνυμο.

            Αλλά ξέχασα οι μικροαστοί θεωρούν τους εαυτούς τους "λαό" και παράγουν δίκαιο.

  30. King Leonidas avatar
    King Leonidas 11/05/2011 19:43:24

    Βρήκαν κι αυτοί την κατάλληλη στιγμή να βγάλουν ανακοίνωση. Perfect timing.

  31. Orestios avatar
    Orestios 11/05/2011 19:44:12

    Η Κυβέρνηση του μνημονίου και το ΔΝΤ σας ενημερώνουν:
    "Αν δεν σας σφάξουν σαν το σκυλί στ' αμπέλι οι εκλεκτοί μας, και τολμήσετε να διαδηλώσετε για την αφαίμαξη που σας κάνουμε, μπορεί και να σας σκοτώσουμε"

  32. GSV avatar
    GSV 11/05/2011 19:50:55

    Μηπως η απαιτηση της Τροικας και της κυβερνησεως για ευρεια συναινεση περιλαμβανει και τη συναινεση του λαου δια της βιας?

    Καταντησαμε να μας βλεπουν σαν προβατα μονο... και να μας κοπανουν στο κεφαλι με τη γκλιτσα τους οι τσοπανηδες που μας αφεντευουν!

    Μακαρι να γινει ο ανρθωπος καλα και ας σταματησουν καποιοι να αντιλαμβανονται την αξια της ανθρωπινης ζωης αναλογα με τις πολιτικες πεποιθησεις του καθενος! Ειτε αριστερος εισαι ειτε δεξιος, η αξια της ζωης ειναι ιδια για ολους μας.

    Σοσιαλισμος = Δωσε ξυλο στο λαο ! Κατα τα αλλα ο πρωθυπουργος σε οραμα του ειδε εχθες οτι ο λαος τον στηριζει στο μεγαλο ΕθνικοΠατριωτικο εργο του να ξεπουλησει τη χωρα και να εξαθλιωσει το κοσμο!

    Αλλα ολα τα νομισματα εχουν δυο οψεις! Απο το Τσοβολα δωστα ολα με τη συνδρομη της θειας Λάχεσης φτασαμε στο παρτε τους τα ολα και δωσε ξυλο στο λαο!

    Λεφτα υπαρχουν!! Εχει ο λαος!! Αρμεχτε! Αλλα τους διαφευγει οτι την αιγα οταν τη πιεζεις να κατεβασει και αλλο γαλα και εχει φτασει στο οριο της, κλωτσαει στο τελος....

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ GSV 11/05/2011 19:54:17

      Η αίγα. Εμείς, ακόμα...

      • GSV avatar
        GSV @ Γιώργος 11/05/2011 20:05:18

        Εχεις δικαιο φιλε μου και θα σου εξηγησω γιατι..Εαν μιλησεις με τσοπανηδες θα σου πουν οτι τα κατσικια ειναι του διαβολου ενω τα προβατα του θεου. Και αν τους ρωτησεις τι σημανει αυτο. Θα σου πουν οτι τα προβατα σκυβουν το κεφαλι και πανε οπου θες, δεν σε κουραζουν καθολου! Τα κατσικια τα καβαλαει ο διαβολος οπως το λενε χαρακτηριστικα και δεν μπορεις να τα βαλεις σε μια σειρα ευκολα!! Ολο σου ξεφευγουν!!

        Εμεις ειμαστε προβατα σκυβουμε το κεφαλι μας χρονια τωρα και ακολουθουμε! Αντε βελαζουμε που και που αλλα χωρις ιδιαιτερα αποτελεσματα!!

        Πρεπει να γινουμε κατσικια , να μας καβαλησει ο διαβολος και ασε μετα τους τσοπαναρεους να μας κυνηγανε!!

  33. Κάποιος avatar
    Κάποιος 11/05/2011 19:53:41

    Οσοι κάνουν συμψηφισμούς πάνω σε νεκρούς και ετοιμοθάνατους, υπολογίζοντας στα πόσα χρόνια πήραν το πτυχίο τους και με τι βαθμό, τι ψηφίζουν, τι πιστεύουν και τι χρώμα έχει το δέρμα τους, φανερώνουν το πόσο συμπλεγματικοί άνθρωποι είναι.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κάποιος 11/05/2011 22:00:00

      Εσύ πού ξεφύτρωσες τεθλιμμένη χήρα του Μάο; Και έλεγα που να χάθηκε ο Ουτιδανός από χθες... Καλά κάνεις και δεν γράφεις εκεί για το παλικάρι που το σφάξανε, μυρίζει μπαρούτι...
      Ευτυχώς μάλιστα που εσύ, ειδικά, είσαι ακομπλεξάριστος!

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΒΙΣ 11/05/2011 22:57:14

        Αν ξεστραβωθείς ιδεοληπτικέ φανατικέ, ίσως να δεις το αντίστοιχο σχόλιο που έχω γράψει από χθες.

  34. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 19:53:54

    Οι γιατροί που τον χειρούργησαν είναι από τους καλύτερους χειρούργους του Κρατικού της Νίκαιας. Και θα είναι πάρα πολύ ακριβείς στις ανακοινώσει στους. Καλυτέρα να κρυφτούν οι υπεύθυνοι της αστυνομίας οι οποίοι ευθύνονται για την διάπραξη αυτού του εγκλήματος.

    Τέλος, τι παραλογισμός είναι αυτός; Υπάρχει άνθρωπος ο οποίος να επιχαίρει για την απώλεια ανθρώπινης ζωής;

    Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι δεν νιώθουν βαθειά θλίψη για την τραγικότατη μοίρα του 44χρονου συνανθρώπου μας;

    Υπάρχουν άνθρωποι που δεν αντιλαμβάνονται πως δεν είναι δυνατόν να πηγαίνεις σε διαδήλωση με το σωματείο του εργασιακού σου χώρου και να δέχεσαι δολοφονική επίθεση από τα ΜΑΤ;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 19:55:29

      Ναι, υπάρχουν άνθρωποι που δεν νιώθουν βαθιά θλίψη για την σφαγή του 44χρονου οικογενειάρχη....

      • kopritis avatar
        kopritis @ Γιώργος 11/05/2011 20:12:50

        τι λεσ ρε ?πασ καλα?εγω ειμαι καργα αριστερος και επαθα σοκ οταν το μαθα
        τι λες τωρα?
        τι ειναι αυτα που γραφετε?

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ kopritis 11/05/2011 20:19:21

          Ακόμα να καταλάβεις ότι δεν πάνε καλά ;

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Κάποιος 11/05/2011 22:02:54

            Ευτυχώς όμως που δεν μισούμε τον τόπο που μας γέννησε, σαν κάτι φαρμακωμένες μούμιες του Λένιν που βγαίνουν από τη φορμόλη κάθε λίγο και λιγάκι.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ΒΙΣ 12/05/2011 02:21:26

            Δεν ξέρω αν μισείς τον τόπο, από τα γραφόμενα σου πάντως φαίνεται ότι μισείς πάνω από τον μισό πληθυσμό της Ελλάδας.

        • xmmm avatar
          xmmm @ kopritis 11/05/2011 20:50:26

          παραπανω εχω ενα λινκ απο την lifo.gr διαβασε το και πες μου αν σου φανηκαν λυπημενοι οι ροζοπρασινοι των σοσιαλ μιντια.
          στο ιντυ δεν ξεφυγαν και δεν ειπαν καμια χοντραδα, γιετ.

    • KillTheKing avatar
      KillTheKing @ Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 21:03:48

      αναλογως σε ποια ανθρωπινη ζωη αναφερεσαι. στου ΓΑΠ για παραδειγμα? σοβαρολογω
      TheKing

  35. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 11/05/2011 19:58:54

    Τα ματ θα πρεπε να χουν συνείδηση του τι κάνουν και σε ποιούς επιτίθενται και ο καθένας από μόνος του να κάνει απλά τυπικά τη δουλειά του χωρίς να δέρνει αλύπητα τ αδέλφια του και τους φίλους του!
    Αν 'εχουνε μυαλό μες τον εγκέφαλο τους ας το βάλλουν σε λειτουργία!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΜΠΛΟΥΜ 11/05/2011 20:04:36

      ΜΑΤ και κριτική σκέψη, είναι δύο αντίθετες έννοιες.
      Επιλέγονται και εκπαιδεύονται για να υπακούν και να εκτελούν εντολές σαν εκπαιδευμένα ζώα.
      Δεν πιστεύω ότι ισσοροπημένοι ψυχολογικά άνθρωποι μπορούν να κάνουν αυτήν την δουλειά.
      Ακομα και αν είναι πριν καταταγούν, καταντούν ανισσόροποι στην συνέχεια.

      • MatrixRevolutionEra avatar
        MatrixRevolutionEra @ Κάποιος 11/05/2011 20:48:40

        Έχεις απόλυτο δίκιο.
        Επειδή δεν γνωρίζω ρωτώ: Το μπλοκ που ήταν ο άτυχος νεαρός προκάλεσε με κάποιο τρόπο; Επιτέθηκε στα ΜΑΤ;
        Ή απλά βρέθηκε κάποιος ανεγκέφαλος με στολή και το έπαιξε Ράμπο; Επιτίθονται στους διαδηλωτές έτσι απλά;

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ ΜΠΛΟΥΜ 11/05/2011 21:17:31

      "Αν έχουνε τα ΜΑΤ μυαλό"
      Ανέκδοτα λες ρε φίλε?
      ΜΑΤ και μυαλό, δυό εννοιες διαμετρικά αντίθετες.

  36. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 20:00:20

    Και από ότι βλέπω υπάρχουν και «άνθρωποι» οι οποίοι δεν θλίβονται ούτε και για την τραγική κατάσταση του 30χρονου εργαζόμενου.

    Ντροπή. Το σημερινό έγκλημα της αστυνομίας δεν μπορεί να συγκαλυφθεί και δεν θα συγκαλυφθεί.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 20:05:18

      Εδώ έχουν συγκαλυφθεί άλλα εγκλήματα, αυτό δεν θα συγκαλυφθεί; ΠΑΣΟΚ έχουμε στην εξουσία, όχι τον κουρασμένο Καραμανλή...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Γιώργος 11/05/2011 20:17:34

        +1000
        Ο Άκης όμως ούτε που ακούγεται. Τρίβει τα χέρια του

      • papachangos avatar
        papachangos @ Γιώργος 13/05/2011 09:01:03

        και ως γνωστόν, το ΠΑΣΟΚ δεν έχει Ντόρα….

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 21:26:28

      Ασφαλως και ενα εγκλημα ειναι ενα εγκλημα.Ωστοσο η πολιτικη αντιδραση σε καθε εγκλημα ειναι διαφορετικη.
      Δεν ωφελει η ωραιοποιηση της καταστασης.Δεν υπαρχει δυνατοτητα να συναντηθουν αυτοι που φωναζουν κατα της αστυνομιας και της οικονομικης πολιτικης ενω υποστηριζουν τη μεταναστευτικη μη - πολιτικη που οδηγησε στο πρωτο εγκλημα με αυτους που κινδυνευουν απο αυτο.
      Για να το καταλαβουμε αυτο μπορουμε να κανουμε ενα απλο πειραμα.Ας υποθεσουμε οτι γινεται διαμαρτυρια για την επιθεση κατα του φοιτητη με συνθηματα κατα του ΔΝΤ ή της αστυνομιας και καποιος θετει το θεμα της χθεσινης δολοφονιας και ζητει απελαση των μεταναστων.Θα περασει- οχι βεβαια.
      Αρα δεν μπορουμε να συναντηθουμε.Το οτι αυτο ευνοει την κυβερνηση ειναι γεγονος αλλα και πραγματικοτητα.

  37. jk avatar
    jk 11/05/2011 20:00:21

    Σε καμιά περίπτωση, αλλά δε θα δικαιώσω μια άλλη χούντα χάριν της προηγούμενης.

  38. Orestios avatar
    Orestios 11/05/2011 20:00:50

    Δεν υπάρχουν μόνο λεφτά. Υπάρχουν και πάρα πολλά, μα πάρα πολλά, κορόιδα!

    • GSV avatar
      GSV @ Orestios 11/05/2011 20:07:58

      μα ακριβως φιλε μου λεφτα υπαρχουν στο λαο! Γιατι σαν καλα κοροιδα που ειμαστε δεν θα αντιδρασουμε και πολυ!!!

      Θα μουρμουρισουμε βεβαια λιγο, αλλα μολις μας ταξουν 70 ευρω αυξηση θα τους ξαναψηφισουμε !!!!

      Ενα κακο εχει ο ελληνικος λαος. Ξεπουλαει τη ψηφο του για ψιχουλα !!

      Ειμαστε φτηνοι!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ GSV 11/05/2011 20:18:19

        Είσαστε

  39. Green St avatar
    Green St 11/05/2011 20:03:38

    Μυστήριες συμπτώσεις όμως....
    Μάιος 2010 4 νεκροί στην Μαρφίν. Μάιος 2011 1 Βαριά Τραυματισμένος. Και τα δύο περιστατικά κατά την διάρκεια διαδηλώσεων.
    Τι απάντηση δίνεται άραγε στο ερώτημα Σοσιαλισμός ή Βαρβαρότητα;;
    Εγώ ότι ο σοσιαλισμός αυτός γεννά βαρβαρότητα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Green St 11/05/2011 21:54:14

      Ο Σοσιαλισμός εμπεριέχει την βιαιότητα.
      Είναι βασικό στοιχείο της ιδεολογίας.
      Ο Πολ ποτ σκότωνε για πλάκα.

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Orestios 12/05/2011 16:10:46

        Σεκιουριτάτε, Τσεκα, κλπ. Και ο Μάο έβαζε να κινηματογραφούν όσους βασάνιζε το καθεστώς του.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Κοντη Λιζα 13/05/2011 01:04:50

          Έτσι είναι.
          Και οι δικοί μας σε αυτά τα βήματα ζητούν από Έλληνες να πεθάνουν.
          Το λάθη του παρελθόντος δεν επαναλαμβάνονται και όποιος το κάνει είναι άξιος της επιλογής του.

  40. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/05/2011 20:09:18

    Θα το δανειστώ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 11/05/2011 20:18:48

      Θα το βάλω κι εγώ αργότερα

  41. King Leonidas avatar
    King Leonidas 11/05/2011 20:25:12

    Υπάρχουν πληροφορίες για την κατάσταση στο κέντρο αυτή την στιγμή? Τίποτα νεότερο?

  42. Aris avatar
    Aris 11/05/2011 20:37:16

    Χέστηκαν οι κυβερνώντες για το αν θα έχουμε ακόμα ένα νεκρό... Αφού δεν είναι ο Καραμανλής πρωθυπουργός όλα επιτρέπονται! Μπράβο ρε ΓΑΠ! Σε παραδέχομαι... Ότι και αν γίνει επί πρωθυπουργίας σου, δεν χαμπαριάζει κανένας και τίποτα.
    Υ.Γ. Ρε παιδιά, μήπως μας έχουν ρίξει τίποτα στο νερό; Μήπως φταίνε οι αεροψεκασμοί; Μήπως ρίχνουν τίποτα μέσα στο κεμπάπ και δεν καταλαβαίνουμε τίποτα πλέον σαν λαός;

    • King Leonidas avatar
      King Leonidas @ Aris 11/05/2011 20:41:25

      Η αποχαύνωση ανέκαθεν χαρακτήριζε τον μέσο Έλληνα. Δεν είναι κάτι καινούργιο, και σίγουρα δεν φταίει το νερό.

      • Aris avatar
        Aris @ King Leonidas 11/05/2011 20:48:42

        Ναι φίλε μου, όμως κάτω και πάνω από τον μέσο Έλληνα υπάρχουν και οι άλλοι Έλληνες... Αυτοί που είναι;

        • xmmm avatar
          xmmm @ Aris 11/05/2011 20:51:31

          μας εχουν ριξει κατι στο δημοσιο αγαθο που λεγεται φασμα και τηλεοπτικες συχνοτητες . αυτο μας εχουν ριξει.

  43. vasileios avatar
    vasileios 11/05/2011 20:40:26

    Οπως δουλεύουν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι, έτσι δουλεύουν τα ΜΑΤ και η αστυνομία. Αυτή είναι η ποιότητα της δουλειάς τους. Αυτός που είναι προιστάμενος τους έχει δεί σε βίντεο πως δουλεύουν αυτά τα καλόπαιδα; Εχει δεί πως έναν πεσμένο διαδηλωδή, οπαδό, φίλαθλο πως τον ποδοπατούν ενώ είναι κάτω πεσμένος και ανίκανος να αντισταθεί; Το εύκολο είναι να σκοτώσεις έναν άνθρωπο, το δύσκολο είναι κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να ανοίξει μύτη. Οι άνθρωποι που βρίσκονται στην αστυνομία και γενικά στο δημόσιο είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ και θα έπρεπε να έχουν απολυθεί όλοι άνευ αποζημίωσης. Αντε με τον κάθε περίεργο που θέλει να το παίξει Κορκονέας.

    • xmmm avatar
      xmmm @ vasileios 11/05/2011 20:53:01

      b tw μη επιβεβαιωμενες πληροφοριες μου λενε οτι ο κορκονεας ηταν μεγιστος πρασινοφρουρος. ως επιβεβαιωση αρκει απο την αλλη οτι δεν ακουσαμε για δεξιο, για κολλητο βουλευτη ταδε κλπ κλπ

      • Orestios avatar
        Orestios @ xmmm 11/05/2011 20:56:10

        Μην του τα λες έτσι χύμα και μπλοκάρει

        • vasileios avatar
          vasileios @ Orestios 11/05/2011 21:07:07

          Μεγάλε το αν ξέρεις τη δουλειά σου δεν έχει σχέση με την ιδεολογία σου.

          • Orestios avatar
            Orestios @ vasileios 11/05/2011 21:20:58

            Στα είπα xmmmm.
            Oρίστε!
            Μπλόκαρε

          • xmmm avatar
            xmmm @ Orestios 11/05/2011 21:30:25

            καλα εγω το αναφερω και περιμενω την επιβεβαιωση ή διαυψεση του.

  44. inkas avatar
    inkas 11/05/2011 20:50:05

    αυτές οι γενικεύσεις όλοι οι δημ.υπάλληλοι, όλοι οι αστυνομικοί κτλ είναι το δώρο του πάγκαλου προς την ελληνική κοινωνία, ο λεγόμενος κοινωνικός αυτοματισμός....όλοι εναντίον όλων και η πολιτική ελίτ να απολαμβάνει τους καρπούς της

    • vasileios avatar
      vasileios @ inkas 11/05/2011 21:10:47

      Δεν είναι τυχαίο που φτάσαμε εδώ. Η ασχετοσύνη στο δημόσιο αλλά και σε μεγάλο τμήμα του ιδιωτικού τομέα είναι εκτός πραγματικότητας. Οι διάφορες ελίτ που κυριαρχούν είναι απεικόνιση αυτής της πραγματικότητας.

  45. Aris avatar
    Aris 11/05/2011 20:51:47

    Αυτοί στο newsbeast.gr δεν έχουν τσίπα; Άκου "άτυχος διαδηλωτής". Δηλαδή σε τι ήταν άτυχος ρε δημοσιογραφάρες; Στο ότι δέχθηκε δολοφονική επίθεση; Θα τρελαθούμε εντελώς!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Aris 11/05/2011 21:03:27

      Τσίπα, στο παραμάγαζο του Κοπελούζου;

      • Aris avatar
        Aris @ Αυριανιστής 11/05/2011 21:05:43

        Αυτοεξεφτελίζονται...

  46. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/05/2011 21:02:01

    Να φέρουμε τότε τη "Δράση" και την Ξαφά, μπας και μας βάλουν στον ορθό δρόμο (της εξαθλίωσης)...

    • King Leonidas avatar
      King Leonidas @ Αυριανιστής 11/05/2011 21:15:10

      Η Ξαφά είναι χειρότερη από την Thatcher. Άσε που είναι fan της Sarah Palin (φτου κακά) LOL

  47. alvita avatar
    alvita 11/05/2011 21:09:34

    Από το site Iskra

    ΔΕΚΑΔΕΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΜΑΤ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!
    ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΑΔΗΛΩΤΗΣ ΣΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΝΙΚΑΙΑΣ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!

    ΕΙΝΑΠ ΓΕΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΝΙΚΑΙΑΣ: "ΔΕΝ ΘΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΝΟΧΟΙ ΤΗΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΗΣ ΑΠΟΠΕΙΡΑΣ!

    ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!

    Η σημερινή γενική απεργία, αμαυρώθηκε από τη δράση των πραιτωριανών των ΜΑΤ, τα οποία έστειλαν δεκάδες διαδηλωτές σε νοσοκομεία (κυρίως Γενικό Κρατικό Νίκαιας και ΚΑΤ). Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι προσαγωγές διαδηλωτών, ήταν πολύ λιγότερες (γύρω στις 25) από τους τραυματισμούς διαδηλωτών, γεγονός που αποδεικνύει πως τα ΜΑΤ, είχαν στόχο και να διαλύσουν μεγάλο τμήμα της πορείας αλλά κυρίως να εκφοβίσουν συνολικά την ελληνική κοινωνία!

    Σύμφωνα, με τις μαρτυρίες, ιατρών αλλά και συντρόφων των τραυματιών, πολλοί και πολλές, έφεραν τραύματα από σιδερένιο αντικείμενο (πχ λαβή γκλομπ, λαβή φυσούνας, πυροσβεστήρα κλπ), οδηγώντας στο συμπέρασμα πως επρόκειτο για δολοφονικές επιθέσεις.

    Εν τω μεταξύ, πραγματικό σοκ έχει προκαλέσει η είδηση για τον βαρύτατο τραυματισμό, διαδηλωτή ο οποίος διακομίστηκε σε προθανάτια κατάσταση και με υποσκληρίδιο αιμάτωμα στο Γενικό Κρατικό Νικαίας.

    Ο εν λόγω τραυματίας, είναι σοβαρά τραυματισμένος στο κεφάλι από χτύπημα γκλομπ! Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες ο 32χρονος, χτυπήθηκε πολύ σοβαρά στην οδό Πανεπιστημίου από τα ΜΑΤ και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο χειρουργείο στο νοσοκομείο της Νίκαιας. Ο θεραπων ιατρός, χειρούργος κ. Νικολάου, κάνει λόγο για απόπειρα δολοφονίας, καθώς ο τραυματίας, έφερε δύο διαφορετικά τραύματα στο κεφάλι!

    Σύμφωνα με δηλώσεις του θεράποντα χειρούργου, κ Νικολάου, σταμάτησε μεν η αιμορραγία αλλά κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα για τη ζωή του, καθώς τα πάντα θα κριθούν τα επόμενα πέντε 24ωρα!!!

    • Aris avatar
      Aris @ alvita 11/05/2011 21:12:08

      Η ΕΛ.ΑΣ. έβγαλε, θα βγάλει ανακοίνωση; Θα λογοδοτήσει κανείς; Τι ρωτάω βραδιάτικα, ε;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ alvita 11/05/2011 21:18:52

      Στην ίδια κατάσταση είχε φτάσει προ μηνών και ένας οικογενειάρχης, που έφαγε τούβλο(ή σφυρί...)στο κεφάλι, από αναρχικούς, επειδή νόμισαν ότι ήταν ασφαλίτης! Και δεν ξέρουμε τι έγινε, τελικά... Την γλίτωσε άραγε; (εδώ η φωτό:http://2.bp.blogspot.com/_p9qk1pN75Vg/TP5Ud88V2kI/AAAAAAAAI_k/2kYyDFUy88Q/s1600/traymatias.jpg). Δείτε χτύπημα!

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Γιώργος 11/05/2011 21:20:24

        Κάντε ζουμ στην φωτογραφία για να δείτε καλύτερα...

  48. KillTheKing avatar
    KillTheKing 11/05/2011 21:10:36

    δεν καταλαβαινω τι ακριβως ψαχνετε να βρειτε. ποιος ο ρολος των μπατσων? και αν πεθανει το παλικαρι τη...γανισανε. και θα γινει αυτο, και θα γινει εκεινο. και δεν θα περασει ετσι... θα τους θλασετε τα φρυδια. τιποτα δεν θα παθει κανεις. οι διαδηλωσεις ειναι βουτυρακι στο φρεσκοψημενο τους ψωμακι. αφου δεν μπορουμε να κατεβουμε 1 εκατομμυριο λαου και να μεινουμε δυο-τρεις μερες εξω απο τη παραγκα τους, καλο θα ειναι να εξετασουμε αλλους τροπους αντιδρασης. TheKing

  49. Aris avatar
    Aris 11/05/2011 21:14:18

    Αν ήταν το ΠΑΣΟΚ αντιπολίτευση θα είχε βγει στα κάγκελα και θα ούρλιαζε! Όχι γιατί θα τους ένοιαζε για τον 32χρονο, αλλά γιατί ξέρει ότι με τα ουρλιαχτά επιστρέφει κανείς στην εξουσία...

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Aris 12/05/2011 03:35:14

      Εσείς τώρα με τα δικά σας ουρλιαχτά μιμείστε τις τακτικές των πασόκων,
      ή δείχνετε απλά την αγανάκτησή σας;
      Ο αρχηγός σας θα μιλήσει σήμερα.
      Ο λαός καταλαβαίνει και εκτιμά τον κόσμιο τρόπο.

  50. Aris avatar
    Aris 11/05/2011 21:18:15

    Από το crimesonair...

    Εξαγριωμένοι διαδηλωτές –όπως με ακρίβεια πληροφορείται το Crimes on air- εισέβαλαν πριν από λίγο στο γραφείο του Διοικητή του νοσοκομείου της Νίκαιας και ξυλοκόπησαν αστυνομικούς που είχαν σπεύσει στο σημείο για να λάβουν καταθέσεις για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες τραυματίστηκε πολύ σοβαρά το μέλος του ΝΑΡ Ιωάννης Καυκάς. Όπως πληροφορούμαστε γρονθοκοπήθηκε ο Ταξίαρχος Δημήτριος Σοφιός ... που είναι Γ’ Υποδιοικητής της Ασφάλειας Αττικής και ο οποίος παρίστατο στην έρευνα, ως ανώτατος αξιωματικός. Τραυματίστηκαν επίσης ένας Αστυνόμος και ένας Αρχιφύλακας. Στο γραφείο του διοικητή του νοσοκομείου μπούκαραν ογδόντα περίπου μέλη του ΣΥΝ ενώ η επίθεση στους προανακριτικούς υπαλλήλους έγινε παρουσία του Παναγιώτη Λαφαζάνη και της Ηρώ Διώτη, βουλευτής Λάρισας του ΣΥΡΙΖΑ. Οι διαδηλωτές μάλιστα βιντεοσκοπούσαν και το επεισόδιο με κινητά τηλέφωνα. Αξίζει να σημειωθεί πως έκπληκτη παρακολουθούσε όσα διαδραματίστηκαν μπροστά στα μάτια της και η εισαγγελέας κ. Μαραγκάκη που ήταν παρών στο επεισόδιο.

    • King Leonidas avatar
      King Leonidas @ Aris 11/05/2011 21:26:37

      Ούτε εμφύλιο πόλεμο να είχαμε. Και μη χειρότερα!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ King Leonidas 11/05/2011 21:50:53

        μάλλον έχουμε εμφύλιο, Λεωνίδα, (ακόμη...) - μάλλον χρειάζεται ν'αποφασίσεις, με ποιούς θα πας, και ποιούς θα αφήσεις ...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Aris 11/05/2011 22:12:07

      Το Συριζαριό είναι μια ιδιότυπη ολιγαρχία υπεράνω νόμων.

  51. παριανος avatar
    παριανος 11/05/2011 21:19:38

    Συμετοχικη Δημοκρατια χα χα χα!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ παριανος 11/05/2011 21:49:59

      αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    • Orestios avatar
      Orestios @ παριανος 11/05/2011 21:57:19

      Με αποχή 60%
      αχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  52. παριανος avatar
    παριανος 11/05/2011 21:28:59

    Πως γινεται τον τελευταιο καιρο τα δελτια ειδησεων να εχουν παντα σιωπη
    ασυρματου,και να μην καταγγελουν το <>οπως σε αλλες
    αξεχαστες εποχες.

  53. lavrenti beria avatar
    lavrenti beria 11/05/2011 21:37:14

    Σε ανακοίνωσή της η ΑΔΕΔΥ καταγγέλει «την πρωτοφανή αγριότητα, τον αυταρχισμό και τη βία που χρησιμοποίησε και σήμερα η κυβέρνηση για να κάμψει τους αγώνες των εργαζόμενων και να διαλύσει την απεργιακή πορεία στην Αθήνα.

    Ο τραυματισμός δεκάδων διαδηλωτών, και ιδιαίτερα ο σοβαρός τραυματισμός διαδηλωτή στο κεφάλι από γκλομπς των αστυνομικών δυνάμεων, μας παραπέμπει σε άλλες εποχές.

    Η Ε.Ε της ΑΔΕΔΥ εκφράζει τη συμπαράσταση και αλληλεγγύη της στους τραυματισμένους συναδέλφους και εύχεται τη γρήγορη ανάρρωσή τους.

    Είναι φανερό ότι η σημερινή επίδειξη δύναμης από τις ειδικές δυνάμεις καταστολής αποκαλύπτει ότι η κυβέρνηση στα πλαίσια προώθησης και του νέου μνημονίου έχει αποφασίσει το «σπάσιμο» των κεφαλιών των διαδηλωτών και των παιδιών μας».

  54. manos avatar
    manos 11/05/2011 21:40:56

    Which side are you on boys...

    Να χτυπάνε συνανθρώπους και συμπολίτες ξέρουν.
    Να γράφουν παπάκια για κράνος ξέρουν.
    Να πιάσουν 3 σφάχτες δεν ξέρουν...

    • Orestios avatar
      Orestios @ manos 11/05/2011 21:51:57

      Δεν ξέρουν

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ manos 11/05/2011 22:41:58

      Να πεθαίνουν αντί για μας στου Ρέντι ξέρουν.
      Όσο για σένα, φόρα κράνος και μη γκρινιάζεις, για το καλό σου είναι.

      • manos avatar
        manos @ αποκατάσταση 11/05/2011 23:04:25

        Μήπως και οι αυτών οι φονιάδες ήταν ξενόφερτοι?
        Ποιός τους αφήνει και αλλωνίζουν? Ο μπάρμπας μου?
        Πέθαναν ναι, και είναι κρίμα.
        Πόσοι άλλοι, μη ένστολοι πεθαίνουν κάθε μέρα και δεν το μαθαίνουμε?
        Διαμαρτυρήθηκε κανείς πριν κανένα χρόνο που σφάξανε έναν συνταξιούχο στρατιωτικό μέσα στο σπίτι του?
        Είπε κανείς όταν η ίδια συμμορία σκότωσε ένα περιπτερά?
        Η εκείνη τη γιαγιά που τη δέσανε μέσα στο σπίτι της και πέθανε από το κρύο?
        Οι θάνατοι είναι όλοι ίδιοι. Η στολή δεν τους κάνει πιό ηρωικούς ή πιό αλτρουιστικούς.
        Και σίγουρα όταν γράφουν για κράνος, δεν κόπτονται για τις ζωές μας. Για την καραβάνα είναι και το ξέρεις.

  55. δρόμος avatar
    δρόμος 11/05/2011 21:41:28

    θυμάται κανείς ανάλογες αντιδράσεις μετά το θάνατο των τεσσάρων της Μαρφιν, ή, ακόμη καλύτερα, μετά τη χθεσινή δολοφονία στην 3ης Σεπτεμβρίου?

  56. ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΑΠΑ.-ΛΑΡΙΣΑ avatar
    ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΠΑΠΑ.-ΛΑΡΙΣΑ 11/05/2011 21:48:01

    Φαίνεται οτι Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΒΑΛΤΩΣΕ.
    Εκλογες εδω και τωρα για να ξεδιαλυνει το τοπιο.
    Δυστυχως το ΠΑΣΟΚ αποδειχτηκε κατωτερο των περιστασεων!
    Κυριοι Αποχωρηστε!

  57. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/05/2011 21:54:14

    Εκτεταμένα επεισόδια έλαβαν χώρα πριν από λίγο στην Αχαρνών έξω από το κτίριο-κατάληψη των αναρχικών όταν βγήκαν έξω από την κατάληψη συνεπικουρούμενοι από λαθρομετανάστες και ενεπλάκησαν με κατοίκους της περιοχής.
    Οι συμπλοκές επεκτάθηκαν μέχρι να παρέμβει η Αστυνομία. Οι αναρχικοί τραυμάτισαν έναν αστυνομικό και προσπάθησαν να τον σύρουν μέσα στην κατάληψη ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΝ ΟΜΗΡΟ, με αποτέλεσμα να δεχθούν ΑΓΡΙΑ ΕΠΙΘΕΣΗ από τα ΜΑΤ και να κλειστούν ξανά μέσα στην κατάληψη.

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΜΦΥΛΙΟ ΟΠΟΥ ΣΥΡΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ

    ΟΣΟ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΑΔΑ

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 11/05/2011 21:58:21

      Εκλογές τώρα!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αλλενάκι 11/05/2011 22:00:41

      πωπω αλλενάκι τι ήθελα και τόγραφα, πριν από ελάχιστα λεπτά, το περί εμφύλιου ... εμείς εδώ τα ψυχανεμιζόμασταν πάντως, όταν οι αναρχικοί διέδιδαν στην πλατεία τα περί δήθεν συγκέντρωσης των χρυσαυγιτών ...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 11/05/2011 22:15:38

        Δρόμε μου, ... έχουμε μία τοση δά, ελάχιστη ελπίδα να βγούμε σχετικά αναίμακτα -διότι αίμα ρέει ήδη- από το Κολοσσαίο, αν και εφόσον ο κος Σαμαράς κάνει την ηγετική δρασκελιά που απαιτεί η τραγικότητα της στιγμής και για την οποία δρασκελιά του "φωνάζει" και εκλιπαρεί εδώ και ένα χρόνο η βάση του, από αυτό εδώ το φόρουμ, όπου τη διαβάζω.

        Η λαϊκή δεξιά.

        Συστημική μεν θα είναι η λύση, αλλά κοιτάζω γύρω μου και πρόταση άλλη, που να διαθέτει ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ, δεν βλέπω.

      • Orestios avatar
        Orestios @ δρόμος 11/05/2011 22:16:27

        Το φίδι δαγκώνει την ουρά του

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αλλενάκι 11/05/2011 22:13:54

      σκηνικό πολέμου έχουν στήσει, εντέχνως, από το μεσημέρι, απόντων των ΜΜΕ για άμεση ενημέρωση. Αύριο θα έχουν μπόλικο υλικό, προκειμένου να βάλουν σε δεύτερη μοίρα την εμφάνιση Σαμαρά στο Ζάππειο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ δρόμος 11/05/2011 22:17:26

        +1000
        Τα γνωστά.
        Μετά τον Σαμαρά όλα θα ξεχαστούν και θα μας δείχνουν eurovision.

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ δρόμος 11/05/2011 22:19:14

        και ο φονος του παλικαριου απο τους αλλοδαπους δε θα ακουστει καθολου.
        Αφηνουν το καζανι να σιγοβραζει με τους μεροκαματιαρηδες κι οικογενειαρχες του ιδιωτικου που νοιωθουν απομονωμενοι και δεν νοιωθουν οτι εκφραζωνται απο τα "ρετιρε" των Δημοσιων υπαλληλων που κι εκεινοι με τη σειρα τους θα επικαλεστουν τους "δικους" τους νεκρους, που εντω μεταξυ δεν θα ειναι απο το σωμα τους αλλα φοιτητες στην ουσια, κι τα στρατοπεδα του εμφυλίου άρχισαν σιγα σιγα να στήνωνται.

        Αλλα αν ειναι να γίνει ας γίνει.

        • Greece Pleading avatar
          Greece Pleading @ Greece Pleading 11/05/2011 22:21:13

          θελω να ξερω τι επαγγελωταν ο δολοφονημενος απο τους αλλοδαπους, φοβαμαι οτι ητα στοχευμενη και προγραμματισμένη ενεργεια

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Greece Pleading 11/05/2011 22:26:34

            Ιδιωτικός υπάλληλος σε φαρμακευτική εταιρεία και η γυναίκα του γιατρός.

            Πολλά περνούν από το μυαλό όλων μας.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Greece Pleading 11/05/2011 22:31:15

            Και πάντως οι ταξίαρχοι της αστυνομίας έτρεξαν στο νοσοκομείο στο στέλεχος του σύριζα, στην οικογένεια του 44χρονου πήγε κανείς τους;

            Α, ξέχασα, έστειλε ή επισκέφθηκε ο Χρυσοχοίδης αυτοπροσώπως τον Χιλιανό μαχαιροβγάλτη καταζητούμενο δραπέτη με τη λάμα και τους έβαζε να ζητάνε συγνώμη.

          • Orestios avatar
            Orestios @ αλλενάκι 11/05/2011 23:21:53

            Άστα αλλενάκι.
            Βόθρος

  58. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 11/05/2011 21:55:03

    ενας ελληνας μαχαιρωθηκε και δολοφονηθηκε χθες,
    ενας ελληνας χτυπηθηκε σημερα και μπορει να πεθανει,
    ελληνες εργαζομενοι εναντιων ελληνων εργαζομενων,με την παρακινηση των ρουφιανων των μμε να το προπαγανδιζουν ταχα δηθεν για ισοτητα μισθων κλπ...
    αδερφια μας πανε για εμφυλιο και εμεις κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος.
    αν δεν τους τσκισουμε αυριο κιολας,θα ειναι αργα για ολους μας.
    αντωνη σαμαρα ειναι η ωρα σου.
    οι προδοτες δοσιλογοι και προθυμοι πρεπει να συλληφθουν και να οδηγηθουν στην φυλακη.
    να ακουστει ξανα το οταν λεμε ισοβια εννοουμε ισοβια.

  59. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 11/05/2011 22:09:09

    Αραγε ποτε θα "σκοτωσουν" παλι κανενα ενστολο εν υπηρεσια για να ξαναναβουν τα ποσοστα της ΕΛ.ΛΑΣ. μετα απ το ξυλο που τρωμε στις διαδηλωσεις?
    Φαντασου τωρα να κανεις αυτο το επαγγελμα και να περιμενεις οτι ο κουκουλοφορος που θα εχει υψηλοτερο αξιωμα απο εσενα θα βγει να αποφασισει σαν το χαρο ποιος θα φυγει για να μη χαλασει η σουπα της καθε Κατοχικης κυβερνησης.
    Τολμας μετα να βγεις εξω απ τη γραμμη της ηγεσιας? Οχι, τολμας?

  60. KillTheKing avatar
    KillTheKing 11/05/2011 22:15:00

    κανουμε ακριβως αυτο που θελουν
    TheKing

  61. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 22:21:55

    Επίσημο Ιατρικό Ανακοινωθέν για τον σοβαρά τραυματία της σημερινής πορείας

    Γενικό Νοσοκομείο Νίκαιας 11/05/2011 ώρα 21:10

    ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΝ

    Ο τραυματίας Καυκάς Ιωάννης ετών 31 προσεκομίσθη στο νοσοκομείο με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ γύρω στις 14.45, μετά από αναφερόμενο ξυλοδαρμό.

    Η κλινική εξέταση ανέδειξε εξωτερικά τραύματα στο κρανίο, κυρίως δεξιά και ωτορραγία σύστοιχα. Παρουσίαζε σταδιακή έκπτωση του επιπέδου συνείδησης, και μέχρι την ολοκλήρωση της παροχής πρώτων βοηθειών παρουσίασε κώμα με συνοδό ανισοκορία και χρειάστηκε να διασωληνωθεί επειγόντως.

    Ο απεικονιστικός έλεγχος με επείγουσα αξονική τομογραφία εγκεφάλου ανέδειξε κατάγματα κρανίου και εκτεταμένο επισκληρίδιο αιμάτωμα δεξιού ημισφαιρίου, με αξιόλογη παρεκτόπιση της μέσης γραμμής του εγκεφάλου.

    Οδηγήθηκε επειγόντως στο χειρουργείο όπου υποβλήθηκε σε κρανιοτομία για αφαίρεση του αιματώματος, αποσυμπίεση του εγκεφάλου και ανάσχεση της αιμορραγίας. Η επέμβαση ήταν επιτυχής. Ο ασθενής νοσηλεύεται στην μονάδα εντατικής θεραπείας υπό φαρμακευτική καταστολή και μηχανικό αερισμό.

    Παρά την σχετική σταθεροποίηση η κατάσταση παραμένει κρίσιμη.

    Το ανακοινωθέν υπογράφουν:

    Ο Διευθυντής Ιατρικής Υπηρεσίας και συντονιστής Διευθυντής της Β’ Χειρουργικής Κλινικής Σταμάτιος Πίνης

    Ο θεράπων Ιατρός επιμελητής Α’ της Νευροχειρουργικής Κλινικής Παναγιώτης Παπανικολάου

    • Orestios avatar
      Orestios @ Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 23:12:15

      Ευτυχώς που υπάρχουν γιατροί που ξέρουν πρώτα να κάνουν την δουλειά τους χωρίς να τσιρίζουν και να πανικοβάλλονται

  62. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 11/05/2011 22:22:49

    Και ΕΔΩ αμοντάριστο ηχητικό ντοκουμέντο από την ανακοίνωση του ανακοινωθέντος με περισσότερες λεπτομέρειες και απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα. via @frantzisp (twitter)

    http://soundcloud.com/frantzisp/iatriko-anakoin-11-5

  63. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 11/05/2011 22:26:07

    Δεν λέω, αστυνόμευση ναι, διατήρηση της τάξης ναι, αλλά αυτό τι είναι;
    Απολαύστε τους :
    http://www.youtube.com/watch?v=celyhv_P79Y

  64. ΝΙΚ avatar
    ΝΙΚ 11/05/2011 22:37:45

    Μακάρι να σωθεί η ζωή του και να μην έχει άλλες συνέπειες από το τραύμα στο μέλλον. Γιατί καμιά φορά οι μόνιμες συνέπειες είναι χειρότερες και από τον ίδιο τον θάνατο.
    Στα κράτη δικαίου, η αστυνομία υποτίθεται ότι υπάρχει για να προστατεύει τους πολίτες όχι για να τους δολοφονεί με συνοπτικές διαδικασίες. Ούτε να αφήνει το οργανωμένο έγκλημα να οργιάζει ανεξέλεγκτα όπως γίνεται καθημερινά.
    Εύχομαι ΟΛΟΙ να ξεχάσουμε για λίγο τις όποιες (σεβαστές ίσως) διαφορές μας και να βοηθήσουμε να αποτραπεί το χάος και να βελτιωθεί σιγά σιγά και η απαράδεκτη αυτή κατάσταση. Ήταν και είναι η μόνη μας ελπίδα.

    • KillTheKing avatar
      KillTheKing @ ΝΙΚ 11/05/2011 22:44:29

      ρε συ ΝΙΚ παιζεις με τον πονο μας. που βλεπεις εσυ κρατος δικαιου?
      TheKing

  65. King Leonidas avatar
    King Leonidas 11/05/2011 22:59:20

    Μαθήματα πατριωτισμού δεν δέχομαι από κανένα. Όσο για τον ανδρισμό μου μπορώ να στον δείξω οποτε θέλεις. Aντε τώρα μην τα πάρω...

  66. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 11/05/2011 23:00:07

    Δεν λέω, αστυνόμευση ναι, διατήρηση της τάξης ναι, αλλά αυτό τι είναι;
    Απολαύστε τους :
    h@@p://www.youtube.com/watch?v=celyhv_P79Y
    (Τα παπάκια τα έβαλα για να μην με βάλει ο server σε moderation mode)

  67. Orestios avatar
    Orestios 11/05/2011 23:08:01

    Φαντάζεστε τί θα είχε γίνει αν είχε έστω και γρατσουνιστεί ένας λάθρο σήμερα?

    Θα είχε καρατομηθεί η ηγεσία της αστυνομίας, ο υπουργός θα κλαιγόταν στο μέγκα ζητώντας συγγνώμες, η κυβέρνηση θα του χάριζε σπίτι και ισόβια σύνταξη, οι αριστεριστές θα έκαναν σιωπηλές διαμαρτυρίες, οι ατενίστας με κεράκια, και θα πιπίλιζαν όλοι μαζί την καραμέλα του ρατσισμού. ΜΚΟ (με τα λεφτά των άλλων όλα είναι ωραία) θα έκαναν συναυλίες, και όλοι γενικά θα ήταν ευτυχισμένοι.

    Κορόιδα!!!!!!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Orestios 11/05/2011 23:14:14

      Orestie αυτο να το λες και στους αριστερους, βγαλτε επιτελους τις αγκυλωσεις, ακομα και η δικες τους ηγεσιες φυλανε καλυτερα τους αλλοδαπους απο τους δικους τους. Απλα εχουν μαθει στο κοσμο τι να λεει και τι να σκεφτεται και πως να ερμηνευει κατα τη δικη τους αποψη αυτα που του προκαλουν.
      Ειναι μια διακυβερνηση ψυχιατρειου και θελουν να εχουν τους παντες σε conditioning μεσω των φερεφωνων τους.
      Εμεις οι Ελληνες μεταξυ μας δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτε. Η τεχνητη διαιρεση μας μας απαγορευει αν ενωθουμε εναντιων των πραγματικων μας εχθρων.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Greece Pleading 11/05/2011 23:55:08

        Συμφωνώ ότι εμείς οι Έλληνες δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα.
        Αλλά τί να πεις σε όσους νομίζουν ότι την μόνη αλήθεια την φέρει ο σοσιαλισμός?

  68. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 11/05/2011 23:09:22

    ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΑΝΑ!

    "150 κουκουλοφόροι εισέβαλαν, επιτέθηκαν και τραυμάτισαν τρεις αστυνομικούς. Σε ιδιαίτερα κρίσιμη κατάσταση ο ένας απο τους τρεις. Σε συναγερμό έχει τεθεί η Ελληνική Αστυνομία "

    h++p://www.metrogreece.gr/News.aspx?a_id=15863&NewsType=3

    θελουνξ αναταραχη εδω και τωρα αλλιως δεν τους βγαινει ουτε η συμμετοχη της χωρας στη Λιβυη ετσι οπως τη θελουν ουτε το μνημονιο, ουτε ο ΓΑΠ, ουτε η αποβλακωση της κοινης γνωμης ουτε τιποτα!
    Κλεινουν τα καναλια για να μη δειξουν κατα λαθος τα πρακτορια που πλημμυρισαν τον τοπο.

    ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Greece Pleading 11/05/2011 23:17:22

      Στημένο show είναι οι επιθέσεις στους αστυνομικούς.
      Για να έχουμε να λέμε.
      Τους καίει το ΟΧΙ του Σαμαρά και κάνουν ότι επιδέξια φούρλα τα τσιράκια του.
      Δεν ξέρεις τί είναι οι αντεξουσιαστές?

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Orestios 11/05/2011 23:41:47

        Παντα κατα το ιδιο ιστοτοπο που δε ξερω τι καπνο φουμαρει:

        "Σύμφωνα με πληροφορίες στα επεισόδια συμμετείχαν και δύο μέλη του Ελληνικού Κοινοβούλιου, οι οποίοι επικροτουσαν τις επιθέσεις κατά των αστυνομικών και κατεύθυναν τους νεαρούς, εντός και εκτός του νοσοκομείου. "

    • Orestios avatar
      Orestios @ Greece Pleading 11/05/2011 23:17:52

      Distraction

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Orestios 11/05/2011 23:47:28

        Οχι distruction. Ειναι το real thing. Multifaceted Operation.
        Επιχειρηση με πολλα προσωπα.
        Μπορει ενα πραγμα ειτε να γινει αμεσως, ειτε σταδιακα, στη περιπτωση μας οι Ελληνες εφοσων ειμαστε δυσπιστος λαος το πραγμα οπως φαινεται γινεται σταδιακα.

        Στις φωτο με τους μασκοφορους παρατηρω τους full face transparent μασκοφορους μεσα στο πληθος ενω μονο τους full face covered μασκοφορους να εχουν διπλωσει απο τα ΜΑΤ στην ασφαλτο.

        Οι πρωτοι ανανγωριζωνται πολυ ευκολα απο τους γνωστους τους εφοσων εχουν προσωπο ακαλυπτο, γιατι αραγε? ενω οι δευτεροι με αλλου χρωματος μασκες ειδικα ασπρες να κανουν ΜΠΑΜ που λενε να βρισκωνται "κατεσταλμενοι" απο τα ΜΑΤ στο οδοστρωμα.
        Δηλαδη το οπτικο μυνηαμ ειναι οτι η Αστυνομια κυνηγησε τους μασκοφορους αυτη τη φορα.
        Το θεμα ειναι οτι η φωτο δεν επιασε τα μπαλετα μπολσοϊ αυτη τη φορα της Ελ.ΑΣ με τους αναρχικους. Τι εγινε? Πεσανε καλυτερες μιζες σημερα στους ¨εξωτερικους συνεργατες¨ απο τις αλλες φορες?

        • Orestios avatar
          Orestios @ Greece Pleading 11/05/2011 23:56:16

          Η μίζα κινεί το σύμπαν του συστήματος ΠΑΣΟΚ.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Greece Pleading 11/05/2011 23:39:50

      Μεταφέρω από τον σύνδεσμο που παρέθεσες:

      «Σύμφωνα με πληροφορίες στα επεισόδια συμμετείχαν και δύο μέλη του Ελληνικού Κοινοβούλιου, οι οποίοι επικροτουσαν τις επιθέσεις κατά των αστυνομικών και κατεύθυναν τους νεαρούς, εντός και εκτός του νοσοκομείου.»

      Οι εν λόγω δύο βουλευτές/ηθικοί αυτουργοί, προέρχονται (ώ τί έκπληξη!) από τον ΣΥΡΙΖΑ και τα ονόματά τους είναι Λαφαζάνης και Διώτη, σύμφωνα με προηγούμενο σχόλιο (Aris, 11/05/2011 στις 9:18 μμ).

      Θα άραγε υπάρξουν συνέπειες γι'αυτούς; Λέμε τώρα...

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ ΚΜ 11/05/2011 23:49:49

        Διασπαση θελουν.
        Εμφυλιο μεταξυ μας ενω θα συνεχισουν τη ΝΑΤΟποιηση της χωρας.

        ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗ ΧΑΡΗ!

        Ποσο μακρια ειμαστε αραγε απο τους ελευθερους σκοπευτες στις ταρατσες??
        Η ΝΔ πρεπει να παρεμβει θα εχουμε νεκρους και δεν θα υπαρξει πισωγυρισμα!!!!!
        Ειναι στημενο!

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Greece Pleading 11/05/2011 23:53:23

          Με συγχωρείς αλλά δεν νοείται κανενός είδος ανοχή σε έκνομα μορφώματα τύπου ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΤΑΡΣΥΑ και με τίποτα δεν πρέπει να αποσιωπώνται οι ευθύνες τους.

  69. ΙΑΣΩΝ avatar
    ΙΑΣΩΝ 11/05/2011 23:18:53

    Απο ποτε οι 30ρηδες ειναι παιδια ? ? αντρας με μασκα αεριων που ηξερε που πηγενε και τι περιμενε να συναντησει. Η ζωη και η περιουσια των πολιτων ειναι τα δυο υπερτατα αγαθα που καλειται το κρατος να προστατευειΣημερα η αστυνομια ειναι χουντα,αυριο η αστυνομια ειναι ανυπαρκτη.Επιτελους τι θελετε εφαρμογη των νομων απο το κρατος, η ασυδοσια???

    • KillTheKing avatar
      KillTheKing @ ΙΑΣΩΝ 11/05/2011 23:43:01

      θελουμε να καταλαβεις οτι:
      Η ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ.
      TheKing

    • μουρίνιο avatar
      μουρίνιο @ ΙΑΣΩΝ 11/05/2011 23:47:10

      Πολυ σωστά τα γράφεις, αλλά τι περιμένεις όταν αρκετοί σχολιαστές εδώ μέσα είναι συριζοδεξιοί ( νέο φρούτο, ανθεί στο antinews)

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΙΑΣΩΝ 11/05/2011 23:48:54

      Ιάσωνα, που το διάβασες αυτό για την μάσκα αερίων; Είναι πολύ σοβαρή παράμετρος, άν ισχύει. Ελπίζω σύντομα να σχηματίσουμε μια πλήρη εικόνα για το ποιός ήταν ο επιτιθέμενος και ποιός ο αμυνόμεντος. Εγώ δεν βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα. Ελπίζω πάντως, όπως και να'χει να γίνει καλά ο τραυματίας 31χρονος, όπως και ο αστυνομικός που έπεσε θύμα της συριζαϊκής βίας.

      • Aris avatar
        Aris @ ΚΜ 11/05/2011 23:56:14

        Το υπέρτατο αγαθό είναι η ίδια η ζωή. Τώρα αν εσύ Ιάσονα την ανταλλάσσεις με την περιουσία των πολιτών (ή την εξισώνεις) πήγαινε να το πεις στη μάνα του αριστερού που χαροπαλεύει στη ΜΕΘ... Η βία γεννά βία ΚΜ... Δεν είμαι αριστερός, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω μ@λ@κίες...

        • Orestios avatar
          Orestios @ Aris 11/05/2011 23:59:58

          Action-reaction
          cause- effect

          Causality

      • H pena tis orghs avatar
        H pena tis orghs @ ΚΜ 11/05/2011 23:58:48

        Και μάσκα να είχε και μολότωφ να έριχνε να τον συλλάβουν, να τον πάνε μέσα να τιμωρηθεί όπως πρέπει σύμφωνα με τους νόμους. Όχι να τον αφήσουν σε κώμα. Γιατί το επίσημο ανακοινωθέν λέει ότι πριν την εγχείρηση ήταν ήδη σε κώμα. Δεν είμαι και τόσο σίγουρος άμα αυτός ο άνθρωπος επανέλθει και πως. Δεν είναι δυνατόν την ασυδοσία που μπορεί να εξέφραζε αυτό το άτομο με τις πράξεις του να την αντιμετωπίσουμε με σπασμένα κρανία κι ανθρώπους ζωντανούς νεκρούς.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ H pena tis orghs 12/05/2011 00:07:36

          Σίγουρα, αυτό θα ήταν το ιδανικό. Δεν γνωρίζω όμως κάτω από ποιές συνθήκες αντέδρασε έτσι ο αστυνομικός που τον τραυμάτισε. Ελπίζω σύντομα να υπάρξει πλήρης ενημέρωση, προς το παρόν ακούω μόνο κραυγές που σκοπό έχουν να σκεπάσουν το χθεσινό φονικό έξω από την Υπατία.

  70. Enzo avatar
    Enzo 12/05/2011 00:00:23

    Όλοι οι Έλληνες μαζί ενωμένοι και εσείς οι αριστεροί για μια φορα στην ζωή σας θα βάλετε μπροστά την Πατρίδα και μετα το κόμμα σας!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Enzo 12/05/2011 00:25:28

      +1000000

  71. Orestios avatar
    Orestios 12/05/2011 00:06:54

    Αχ, βρε Σαμαρά!
    Τί φωτιές άναψες στο σύστημα ΠΑΣΟΚ.
    Σκοτώνουν αβέρτα κόσμο για να μην χάσουν τα φράγκα που απομυζούν από τους Έλληνες με τα μνημόνια.

  72. Factorx avatar
    Factorx 12/05/2011 00:12:51

    Πληροφορίες:
    Η νεότερη αξονική στην οποία υπεβλήθη, μετά το χειρουργείο, είναι καλύτερη, ωστόσο οι γιατροί επιμένουν ότι ο κίνδυνος για τη ζωή του παραμένει με πιθανότητες 50-50. Σχετικά με το χτύπημα, οι γιατροί του Γενικού Κρατικού Νίκαιας λένε ότι προήλθε από βαρύ μεταλλικό αντικείμενο, πιθανώς πυροσβεστήρα που αποτελεί μέρος του εξοπλισμού των ΜΑΤ. Σύντροφοί του που ήταν αυτόπτες μάρτυρες λένε ότι τα ΜΑΤ χτύπαγαν και με το πίσω μέρος του γκλομπ. Ακόμα ένας σοβαρά τραυματίας νοσηλεύεται στον Ευαγγελισμό και υπεβλήθη σε σπληνεκτομή. Το νοσοκομείο υποστήριζει ότι το χτύπημα στη σπλήνα προέρχεται από πτώση.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Factorx 12/05/2011 00:21:25

      Να παει η ΝΔ να συμπαρασταθει στους Αριστερους οταν εχουν θυματα.
      Να παει η Αριστερα να συμπαρασταθει στη ΝΔ οταν εχουν θυματα οπουδηποτε.

      Ολοι μαι να συαμπαρασταθουν τον απλο λαο οταν εχει θυματα οπως η υποθεση του 44χρονου που μαχαιρωθηκε απο τους αλλοδαπους.

      ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΞΑΝΑΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ!

      Τη χυρη αυγη δε τη κοβω να συμπαραστεκεται τον χτυπημενο στη διαδηλωση αλλα ετσι κι αλλιως ειναι πρακτορες και ξεγραμμενοι.
      τους ακροαριστερους δε τους κοβω να συμπαραστεκωνται στο 44χρονο πολιτη που μαχαιρωθηκε απο τους αλλοδαπους που κατα τυχη ειναι ισως απο Λιβυη....(λεμε τωρα) αλλα τους εχω ξεγραμενους γιατι ειναι πρακτορες ακομη πιο μεγαλοι απο τους Χ.Α.

      Μακρια απο τα ακρα πακτωρικα ακρα, ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΣΑ ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ!
      ΟΧΙ ΣΤΗ ΝΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!
      ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ.
      ΕΞΩ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ!

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Greece Pleading 12/05/2011 00:22:20

        ΝΑΤΟΠΟΙΗΣΗ

      • Orestios avatar
        Orestios @ Greece Pleading 12/05/2011 00:23:32

        Έτσι. Μακριά από τα άκρα.
        Είναι η κεφαλή και η ουρά του φιδιού.
        Ένα είναι το φίδι.

  73. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 12/05/2011 00:15:02

    μα δεν καταλαβες?
    Ειναι σε κομα για να ευαισθητοποιηθει το κομμα.
    Μετα θα ερθεις εσυ κι εγω υποκινουμνος απο τη Χ.Α. κι ενα σωρο περιεργα blogs "πατριωτικα" ή "αδεσμευτα" να πεις "καλα τους κανουνε" και μετα θα εχεις μια "επιθεση" απο το κομμα προς τους Χ.Α και κατα τυχη απλοι πολιτες θα ειναι τα θυματα, οπως και με τους αλλοδαπους, οπως και με τους αθωους στις διαδηλωσεις τις περισσοτερες φορες.

    Αφοτου υιοθετησε το ΠΑΣΟΚ αυτη τη λογικη που ειναι λογικη υποκινουμενων πραξικοπηματων που συνηθως προετοιμαζει το Αμερικα απεναντι στις κοινωνιες των λαων καποιον θα παρουν τα σκαγια. ειτε τα ελευθερα μπλογκς, ειτε τιςμ αντιδρασεις απο τα οργανομενα κομματα, ειτε τις αυθορμητες αντιδρασεις απο τους πολιτες.

    They make it as they go.
    Εξουδετερωνουν σιγα σιγα ενα ενα τα προβληματα, τις μαζες των ανθρωπων χωρισμενες απο τη τεχνιτη λογικη που παραγει το συστημα που μας κυβερνα 30 χρονια τωρα, τις ριχνουν τη μια απεναντι στην αλλαη αν ειναι πολλοι με προσχηματα και εξουδετερωνει η μια την αλλη και οταν μεινουν λιγοι τοτε τους καταστελει απ ευθειας και παραδειγματικα.

    Οποιος νομιζει οτι σε καθε διαδηλωση δεν υπαρχει κεντρο αναλυσης και παρακολουθησης απο ξενο Κρατος που πιθανον να συμμετεχει επισης στα τεκταινομενα ειναι πολυ γελασμενος.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Greece Pleading 12/05/2011 00:17:03

      αλλα μη ξεχνατε αυτα ειναι απλα συνομωσιολογιες δεν συμβαινουν στ αληθεια. Μη λετε τετοια θα σας περασουν για τρελους κι αναξιοπιστους.
      :P

  74. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 12/05/2011 00:25:53

    Ας είναι για την καραβάνα. Ποσός με καίει.
    Δεν είναι δουλειά του αστυνομικού να είναι συναισθηματίας. Δε θέλω έναν αστυνομικό να δρα με το θυμικό του διότι κουβαλάει όπλο. Η πολιτεία έκρινε ότι το κράνος πρέπει να είναι υποχρεωτικό και είτε το έκανε για τα έσοδα, είτε για να προφυλάξει τις ζωές, οι ζωές προφυλάσσονται με αυτό τον τρόπο.

  75. anonymous avatar
    anonymous 12/05/2011 00:26:12

    Από ότι διάβασα στη σημερινή πορεία ήταν 20.000 κόσμος δηλ. οι συνήθεις επαγγελματίες των διαδηλώσεων.
    Εύχομαι να γίνει καλά ο τραυματίας, οφείλω όμως να υπενθυμίσω τη θέση του κόμματός του πέρυσι που είχαμε τους τρεις νεκρούς της Μαρφίν.

  76. Orestios avatar
    Orestios 12/05/2011 00:29:44

    Τα απομεινάρια μιας παρακμής που πεθαίνει συγκρούονται προσπαθώντας να μας τρομάξουν.
    Δεν φοβόμαστε πια.
    Πιστεύουμε στην Ελλάδα.
    Όχι σε μνημόνια και βρώμικες συναινέσεις

  77. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 12/05/2011 00:31:02

    Αυτό και αν είναι βαρύ ,να χαρακτηρίζει δηλαδή μέλη του κοινοβουλίου οτι επικροτούσαν την επίθεση.Κάποιοι θέλουν αποσταθεροποίηση εντός και εκτός βουλής απ'ότι φαίνεται.
    Μπάχαλα και οδυνηρές καταστάσεις ορέγονται για να απομακρυνθούμε απ'τα καίρια και ακανθώδη ζητήματα της υποδούλωσης της χώρας μας στους δανειστές μας.Έχεις απόλυτο δίκιο στην επισήμανση,φώς φανάρι που λένε...

  78. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 12/05/2011 00:31:49

    "Στα κράτη δικαίου, η αστυνομία υποτίθεται ότι υπάρχει για να προστατεύει τους πολίτες όχι για να τους δολοφονεί με συνοπτικές διαδικασίες."

    Στα κράτη δικαίου να υποθέσω ότι δεν υπάρχουν ομάδες πολιτών (λέγε τραμπούκων) που έχουν ορκιστεί εχθροί του κράτους και ό,τι αυτό εκπροσωπεί διότι αυτό έχει γίνει εδώ.
    Στα κράτη δικαίου οι πολίτες δε δρουν ενάντια στους θεσμούς. Εδώ επικρατεί αντικρατικός αριστερισμός.
    Δεν είμαστε σοβαρό κράτος, οπότε λίγος ρεαλισμός δε βλάπτει.

    • ΝΙΚ avatar
      ΝΙΚ @ αποκατάσταση 12/05/2011 13:27:33

      Για την αποκατάσταση που αναφέρατε δεν πιστεύω να υπονοείτε κομματική υστεροβουλία η συμφέρον στο σχόλιο. Δεν υποστήριξα κανέναν παρά μόνο το δικαίωμα του πολίτη να αντιμετωπίζεται, ακόμα και όταν σφάλει, νόμιμα και χωρίς αυθαιρεσίες. Επιμένω στο ότι και να είχε κάνει ο τραυματίας, δεν έπρεπε να δικαστεί και να εκτελεστεί από το ίδιο το όργανο της τάξης. Καταλαβαίνω ότι και οι ίδιοι οι αστυνομικοί έχουν τα ανθρώπινα όριά τους και ότι πρέπει να τους στηρίζουμε. Ναι, αλλά αυτό δεν τους δίνει κανένα δικαίωμα να κάνουν τέτοια τραγικά λάθη. Ο νέος αυτός μπορεί να πεθάνει ή να ζήσει σε όλη την υπόλοιπη ζωή του με κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Ποιά δικαιολογία μπορεί να νομιμοποιήσει αυτό το έγκλημα όταν διαπράττεται μάλιστα από την ίδια την πολιτεία.

      • Αίθρα avatar
        Αίθρα @ ΝΙΚ 12/05/2011 14:17:40

        Συμφωνούμε ΝΚ.

  79. Orestios avatar
    Orestios 12/05/2011 00:32:43

    Βαγγέλη από Πειραια, σε βαρέθηκα.
    Ζήσε στην παρακμή σου.
    Συγχαρητήρια στους γιατρούς που έσωσαν το παιδί και δεν έπιναν φραπέ γράφοντας πύρηνα κείμενα μιας άλλης εποχής.

  80. Aris avatar
    Aris 12/05/2011 00:39:48

    Το πως προήλθε η πτώση της... σπλήνας, μάλλον δεν θα το μάθουμε ποτέ... Τι ωραίοι που είμαστε τελικά... Ένας είναι στη ΜΕΘ με 50-50 πιθανότητες, ο άλλος δεν έχει σπλήνα γιατί έπρεπε να αφαιρεθεί, οι δυνάμεις καταστολής αντιμετωπίζουν πλέον άπαντες με πρωτοφανή μέσα και βία, και όλοι οι υπόλοιποι (κι εγώ μαζί) από την ασφάλεια της πολυθρόνας μας διυλίζουμε τον κώνωπα... Είναι ανησυχητικό το φαινόμενο.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Aris 12/05/2011 01:21:43

      Ναι, αλλά ο ένας ήταν κακός φοιτητής και χρωστούσε μαθήματα κι ο άλλος πήγαινε γυρεύοντας γιατί κατέβηκε στην πορεία.Επίσης δεν τους επιτέθηκαν μελαμψοί αλλά ελληναράδες ματατζήδες με ραμμένη πάνω τους την γαλανόλευκη.
      Ετσι δεν ισχυρίζονται μερικοί ανοιχτόμυαλοι ;

      Greece Pleading, η παθογένεια της κοινωνίας μας και της πολιτικής καθρεφτίζει συνολικά τις παθογένειες του ελληνικού λαού.
      Οι ματατζήδες,οι πολιτικοί,οι δικαστές,οι καναλάρχες, οι επιχειρηματίες, οι χρυσαυγίτες, οι θρησκόπληκτοι, οι ακροαριστεροί, οι ακροδεξιοί, οι πασόκοι, τα λαμόγια, οι έντιμοι, όλοι τους είναι στην συντριπτική τους πλειοψηφία Ελληνες.
      Εμεις οι ίδιοι καταστρέφουμε την χώρα μας, όπως κάνουμε εδώ και χρόνια.
      Οσο δεν το καταλαβαίνουμε αυτό και τα φορτώνουμε όλα στους κακούς ξένους, στην κακιά ώρα, στον διάολο, στον μωάμεθ, στον γείτονα ή δεν ξέρω εγώ πού, θα βλέπουμε συνεχώς το ίδιο έργο του διχασμού και της μισαλλοδοξίας κινδυνεύοντας κάποια στιγμή να κάτσει η μεγάλη στραβή και να κατεβεί οριστικά η παράσταση που λέγεται Ελλάς.

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Κάποιος 12/05/2011 04:26:48

        Έχουμε κι έλλειμμα πρωταγωνιστών,αλλά από κομπάρσους να
        φαν κι οι κότες.
        Αδελφοφάγες,κι αδελφοκτόνοι αριστεροί, δεξιοί, κεντρώοι,όλοι
        μας Έλληνες.
        Υπάρχουν πιο πολλά πράματα που μας χωρίζουν από αυτά που μας ενώνουν;
        Και προς τα που πάμε σκόρπιοι;

  81. anonymous avatar
    anonymous 12/05/2011 00:41:32

    Άκου Βαγγέλης, Πειραιάς,
    ο Ορέστιος σου λέει ξεκάθαρα ότι το κόμμα σου, προφανώς ΣΥΡΙΖΑ, ελέγχει την πενταμελή και υπαγόρευσε την ανακοίνωση.
    Δεν περιμέναμε ανακοίνωση για τη δολοφονία του πατέρα από την πενταμελή, περιμέναμε όμως από το κόμμα σου. Δεν είδαμε όμως τέτοια ανακοίνωση ούτε για τη χτεσινή δολοφονία, ούτε για τα θύματα της Μαρφίν πριν ένα χρόνο.
    Συνεπώς σε ΠΟΛΙΤΙΚΟ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ επίπεδο αλληλεγγύη μην περιμένετε.
    Άλλο το θέμα του νοσηλευόμενου στον οποίο εύχομαι να γίνει καλά.

  82. Orestios avatar
    Orestios 12/05/2011 01:55:22

    Όσο η Δικαιοσύνη θα κάνει τα στραβά μάτια και θα κυνηγάει emails
    το κενό θα το γεμίζει η βία και η καταστολή.

    • vasileios avatar
      vasileios @ Orestios 12/05/2011 06:51:45

      Ρε Ορέστιε είσαι χαζός ή το παίζεις;

  83. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 12/05/2011 09:34:50

    Για οποιον περιμενε νεα Δεκεμβριανα,
    ΤΟΥΜΠΕΚΙ σημερα τα ΜΜΕ..
    Τα πασοκικα ιστολογια μιλανε για "ατυχο" διαδηλωτη..
    Καπως ετσι θα ηταν η δολοφονια Γρηγοροπουλου επι ΓΑΠ.

    • Χρηστος avatar
      Χρηστος @ o aneksartitos 12/05/2011 15:17:37

      ώπα ώπα επί ΝΔ πως ήταν; "Θανάσιμος τραυματισμός" αν θυμάμαι καλά....

  84. a8ineos avatar
    a8ineos 12/05/2011 10:09:24

    α ρε κακομοιρο παλικάρι.
    Την νιότη σου, την αγαθή ψυχή σου και τον πόθο σου για τα δίκαια θέλουν όλοι σου. Στρατιώτη σε αγώνα που ακόμα δεν έχεις καταλάβει σεβαλαν να πολεμήσεις.
    Τα κομματόσκυλα σε θέλουν νεκρό για τον αγώνα της προβολής τους.
    Δεν κατάλαβες ακόμη πως θέλουν το αίμα σου για να ζήσουν αυτοί καλύτερα.
    Δεν κατάλαβες πως θέλουν μόνο νεκρούς ήρωες γιατί επάνω σε αυτούς φτιάχνουν ιδεολογίες και νεα δεσμά.
    Ήθε όλοι οι θεοί του κόσμου να βοηθήσουν να γίνεις καλα.

  85. Tassos avatar
    Tassos 12/05/2011 12:50:23

    Μην τους λογαριάζετε αυτούς της ΕΙΝΑΠ. Λένε παραμύθια. Παρουσιάζουν τους Ξηρούς ότι πεθαίνουν εδώ και 10 χρόνια και πρέπει να απελευθερωθούν ενώ είναι περδίκια. Είναι δε μάρτυρες υπεράσπισής τους σε όλες τις δίκες. Ενα καρούμπαλο έχει ο λεγάμενος.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Tassos 13/05/2011 12:10:02

      Καρούμπαλο σαν του Τεμπονέρα ;

  86. politco on avatar
    politco on 12/05/2011 14:19:57

    'Οταν φωνάζουμε τόσο καιρό ότι δεν πάει άλλο, να τα αποτελέσματα. Το θέμα είναι πως, ό,τι και να συμβεί σ' αυτή την περίπτωση, με τον φοιτητή, είναι μονο η αρχή. Η πορεία των εξελίξεων γενικότερα θα είναι εξαιρετικά σοβαρή εάν δεν δώσουμέ όλι ένα μήνυμα σοβαρό και ηχηρό προς όλες τις κατευθύνσεις , ότι η πράσινη επικοινωνιακή τακτική του ΄80 και ΄90 τελείωσε και ότι πρέπει να φύγουν! Δεν με ενδιαφέριε αν φύγουν νύχτα ή μέρα , ή εάν φύγουν με αεροπλάνο ή γάϊδαρο. Με ενδιαφέρει να ξεκουμπιστούν τώρα!!! Γιατί; για τον απλούσταο λόγο ότι μπορεί επί Ν.Δ. να στήσανε πράσινα επεισόδια και πράσινους τζερτζελέδες αλλά τώρα όμως δεν είναι τίποτε στημένο και πολύ φοβάμαι ότι θα θρηνήσουμε θύματα, δημοκρατίες, θεσμούς και πατρίδες....

  87. papachangos avatar
    papachangos 13/05/2011 09:07:55

    Οι καιροί απαιτούν ψυχραιμία και προσοχή. Δύο Έλληνες θύματα μιάς κατάστασης η οποία πρέπει να αντιμετωπιστεί λογικά χωρίς κατά το δυνατόν ακρότητες. Περαστικά στον τριαντάχρονο, δε με νοιάζει τι πολιτικές πεποιθήσεις έχει, συλληπητήρια στην οικπγένεια του 44χρονου. Ευχή μου, να μην χρειαστεί να ξανασχολιάσουμε τέτοια συμβάντα.

  88. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 13/05/2011 10:37:59

    Τι είπε χθες στην τηλεοπτική εκπομπή του Παπαδάκη ο επιμελητής νευροχειρουργού και μέλους του Δ.Σ της ΕΙΝΑΠ, Π. Παπανικολάου, ο οποίος ήταν ο γιατρός που εφημέρευε προχτές και παρέλαβε τον διαδηλωτή Γιάννη Κ.

    Δείτε: http://www.youtube.com/watch?v=5Tc7EOdiYGo&feature=player_embedded

  89. oops avatar
    oops 13/05/2011 10:53:14

    Απο την στιγμη που γραφονται λεξεις οπως ΠΑΣΟΚ ,ΝΔ,ΣΥΡΙΖΑ...κλπ οι υπανθρωποι της βουλης τριβουν τα χερια τους.
    Κριμα.

  90. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 13/05/2011 15:38:35

    Ποιός είναι ο 31χρονος Γιάννης Καυκάς που χτυπήθηκε βάναυσα στην προχθεσινή πορεία

    Πτυχιούχος Ψυχολογίας, φτωχής οικογένειας με χόμπι την φωτογραφία είναι ο 30χρονος Γιάννης Καυκάς, που φέρεται ότι έπεσε θύμα άγριου ξυλοδαρμού από αστυνομικούς των ΜΑΤ και νοσηλεύεται στην εντατική του Γενικού Κρατικού Νίκαιας.

    Ο πατέρας του 30χρονου είναι ιδιοκτήτης κυλικείου σε κεντρικό κινηματογράφο της Αθήνας. Πριν από περίπου 32χρόνια έφυγε από τους Γαργαλιάνους -όπου εργαζόταν ως αγρότης- για να βρει καλύτερη τύχη στην Αθήνα. Μαζί του ήλθε στην πρωτεύουσα και η σύζυγός του, με την οποία μόλις είχαν παντρευτεί στην μεσσηνιακή πόλη. Ο πατέρας του Γιάννη για να έχει ένα καλύτερο μεροκάματο δουλεύει πολλές φορές σαν ελαιοχρωματιστής στα σπίτια.

    Το τελευταίο χρονικό διάστημα ο 30χρονος εργαζόταν σε καφέ στο Χαλάνδρι , ενώ μάταια έψαχνε να βρει μια δουλειά που να σχετίζεται με τις σπουδές του. Σχεδίαζε να φύγει στο Λονδίνο.

    ΠΗΓΗ : ΤΟ ΒΗΜΑ και www.newsit.gr
    δείτε: http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=77592&catid=3

  91. ιχωρειος avatar
    ιχωρειος 15/05/2011 10:57:14

    Λυσσάξαν τα σκυλιά,κουρνιάξαν κούκοι/
    και τα λοιπά πτηνά σαν είδαν δόντια/
    κοπτερά,μυτερά, που σαν τα βράχια/
    κόβουν και πονάν,σ΄αγρια φύση/


    Γαυγίζουν και χορό κρατούν στης πόλης/
    τα στενά,σαματάς σωστός,τον λόγο/
    έχει ν'αποκρυβεί τ'αφέντη τ'όπλο/
    που το μίσος σκορπά,της παραζάλης/

    Και τα λυκάκια μπαίνουν σαν ξαδέρφια/
    στο χορό,μερτικό,στα του δεσπότη/
    τ΄αργυρά,ταπεινά λυγίζουν μέση/
    μα φωτιά δεν αργεί να μπεί σ΄οσπίτια/

    Συμφορά,τιτιβίζουν τα πτηνά μας/
    ομιλούν αδιαλείπτως,ανταρσία/
    τάχα πώς να γενεί,με τη δειλία/
    οδηγό,φυλακές τ΄ονείρατά σας/

    Ειναι σε ιαμβικό ενδεκασύλλαβο.Παρακαλω την επειήκια σας...