07/05/2009 21:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε κρίσιμη κατάσταση ο εθνικός καραγκιοζοπαίκτης

[youtube VJz0g1-12PE&feature=player_embedded]Ένας από τους γνησιότερους εκφραστές της ελληνικής παράδοσης, ο Ευγένιος Σπαθάρης,  νοσηλεύεται στο ΚΑΤ σε ιδιαίτερα κρίσιμη κατάσταση, έπειτα από πτώση κατά την οποία τραυματίστηκε στο κεφάλι.  Ο 85χρονος «πατέρας» του Καραγκιόζη είχε ατύχημα στις σκάλες του Ινστιτούτου Γκαίτε, όπου πραγματοποιήθηκε εκδήλωση προς τιμήν του και σύμφωνα με τους γιατρούς του θεωρείται κλινικά νεκρός.

Ο Ευγένιος Σπαθάρης είναι ένας από τους πιο σημαντικούς καλλιτέχνες του ελληνικού θεάτρου σκιών και ζωγράφος. Γεννήθηκε στην Κηφισιά  τον Ιανουάριο του 1924. Έχει κάνει περιοδείες σε πολλές χώρες λαμβάνοντας μέρος σε διάφορα φεστιβάλ και συνέδρια. Επίσης, έχει τιμηθεί με Βραβείο Ρώμης (1962), με το Α' Μετάλλιο του Πρίγκιπα του Μοντ, Α' Βραβείο Πολωνίας (1978), Α' Μετάλλιο Τοσκανίνι (Ιταλία) το 1978, ενώ το 2007 τιμήθηκε από το ελληνικό υπουργείο Πολιτισμού για την μεγάλη του προσφορά στο καλλιτεχνικό αυτό είδος.

Μάλιστα, το 1991 ιδρύθηκε το Σπαθάρειο Μουσείο Θεάτρου Σκιών Δήμου Αμαρουσίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 07/05/2009 21:31:55

    Γιατί κάθε φορά μαυρίζει η ψυχή μου μαθαίνοντας ότι κάποιος πολύτιμος άνθρωπος χάνεται?
    Πότε θ'ακούσω και για κάποιο κάθαρμα ότι το πήρε ο διάολος και το σήκωσε?
    Γιατί χάνονται οι καλοί και οι χρησιμοι και μένουν οι άχρηστοι και τα καθίκια?

  2. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 07/05/2009 22:45:53

    Οι καραγκιοζοπαίχτες μας αφήνουν μετά από παροχή τεράστιας προσφοράς.
    Ο Καραγκιόζης όμως θα επιβιώνει πάντοτε. Γιατί έχει μακρύ χέρι για να ρίχνει στους λιμοκοντόρους φάπες, και να δείχνει το δαχτυλάκι στην εξουσία. Και γιατί η καπμούρα του έχει τη σφραγόδα του Θεού. Κατά πως λέει ο Ηράκλητος, η καμπόυρα έχει την (κρυφή) αρμονία. Όπως στην περίπτωση της λύρας και του κυρτού αντιχείου.

  3. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/05/2009 23:11:05

    Και να δεις,οτι εψαχνα απο καιρο να βρω DVD του,αλλα δεν υπηρχαν,και τωρα,που πεθαινει,τα βγαζουν τα ΝΕΑ,απο το Σαββατο.
    Ειναι ο μοναδικος του ειδους,γιατι εχω ακουσει πολλους.
    (Εχω παιξει κι εγω Καραγκιοζη,με τη μαθητρια μου,οταν ηταν παιδακι).

  4. kanis avatar
    kanis 08/05/2009 01:04:16

    Η Σαντορίνη, βγάζει ανθρώπους, που τιμούν το άσπρο και το μαύρο. Εκεί γράφεται η ιστορία!
    Οι σχολιαστές μπορούν, να ασχοληθούν με τις αποχρώσεις του...γκρί!

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/05/2009 01:26:50

    Τιμη και Δοξα στον Υπεροχο αυτον Ελληνα!

  6. kanis avatar
    kanis 08/05/2009 01:36:10

    Σαν τον καραγκιόζη

    Στίχοι: Σαββόπουλος Διονύσης
    Μουσική: Σαββόπουλος Διονύσης
    Πρώτη εκτέλεση: Διονύσης Σαββόπουλος

    Κείνο που με τρώει, κείνο που με σώζει
    είναι π' ονειρεύομαι σαν τον καραγκιόζη
    Φίλους και εχθρούς στις φριχτές μου πλάτες
    όμορφα να σήκωνα, σαν να 'ταν επιβάτες

    Λευκό μου σεντονάκι, λάμπα μου τρελή
    ποιο φορείο θα μας κουβαλήσει
    Βάλε στη σκιά σου τούτο το παιδί
    που δεν έχει σώμα να ψηφίσει, να ψηφίσει

    Σαν κουκιά μετρώ τα λόγια του καμπούρη
    πίσω απ' το λευκό πανί, μέσα απ' το κιβούρι
    Μα όσο κι αν μετρώ, κάτι περισσεύει
    Τρύπια είν' η αγάπη μας και δε μας προστατεύει

    Λευκό μου σεντονάκι, λάμπα μου τρελή
    κόκκινο αυγό ή καρναβάλια
    Μέσα από την κάλπη, τη στατιστική
    μάς κοιτάει ο Χάρος και τού τρέχουνε τα σάλια

    Σαν σκιές γλιστρούν λόγια και εικόνες
    κάρα σκουπιδιάρικα φεύγουν οι χειμώνες
    Κι αν δεν ντρέπεσαι να γυρίσεις πίσω
    έλα στην παράσταση να σε γιουχαίσω

    Λευκό μου σεντονάκι, λάμπα μου τρελή
    ποια αγάπη τάχα μας φυσάει
    Βάλε στη σκιά σου τούτο το παιδί
    που δεν έχει απόψε πού να πάει, πού να πάει

  7. Saloniciano avatar
    Saloniciano 08/05/2009 03:56:28

    @7

    Ιδανικό τραγούδι για να γίνει ο νέος εθνικός μας ύμνος, και δεν το λέω ειρωνικά.

  8. dr.thess avatar
    dr.thess 08/05/2009 08:26:25

    κρίμα ηταν συμπαθεστατος....παντως το ατύχημα δεν ηταν τυχαίο: γκαιτε και karagioz δεν πανε μαζί

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2009 10:17:24

    Κρίμα, πολύ κρίμα.

    Άνθρωποι αυτής της γνησιότητας δίνουν νόημα και δικαιούνται τη φράση "πληρης ημερών", γιατί ακούω για κάποιους άλλους λαμόγια της πολιτικής εξωνημένους παλιοκαθάρματα ότι έφυγαν πλήρεις ημερών (και φράγκων και ατιμιών) και αναγουλιάζω.

  10. Lavazza avatar
    Lavazza 08/05/2009 12:43:18

    Κρίμα ρε γαμώτο...

    Θυμάμαι πιτσιρίκος, είχε έρθει ο Σπαθάρης στη Γερμανία και έπαιξε Καραγκιόζη στο σχολείο μας που ήταν το πρώτο αμιγώς ελληνικό σχολείο της Ομογένειας στο Μόναχο.

    Θυμάμαι 6-7 χρονών πιτσιρίκια είχαμε κατενθουσιαστεί γιατί πρώτη φορά βλέπαμε Καραγκιόζη...

    Μετά που "επαναπατρίστηκα" βλέπω στην Ελλάδα καθημερινά...

  11. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 08/05/2009 13:52:06

    Ο Ευγένιος Σπαθάρης δεν έφυγε ακόμη.
    Αλλά και εάν αποχωρήσει ως φυσική παρουσία, θα παραμείνει παντοτινά στις ψυχές, όσων ψυχαγωγήθηκαν με την τέχνη του και ιδιαίτερα των παιδιών.
    Η Ευγενής ψυχή του, δείγμα σπάνιο σε σχέση με την πλειονότητα των σημερινών εκφραστών του πολιτισμού, θα παραμείνει φωτεινό σημάδι στον δρόμο της Τέχνης.
    Απομεινάρι, μίας ολοένα και φθίνουσας, πορείας έκφρασης του πολιτισμού, στην χώρα που κάποτε μεγαλούργησε.