#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2010 17:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε κλοιό η Βουλή



Σε κλοιό από 3.500 μεταφορείς βρίσκεται την Τρίτη το Κοινοβούλιο. Κλειστές παραμένουν οι Βασιλίσσης Σοφίας, Αμαλίας και Σταδίου, λόγω της συγκέντρωσης των ιδιοκτητών.

Οι μεταφορείς πραγματοποιούν καθιστική διαμαρτυρία μπροστά στο μνημείου του Άγνωστου Στρατιώτη.

Νωρίτερα αντιπροσωπεία τους επέδωσε στον πρόεδρο της Βουλής Φίλιππο Πετσάλνικο ψήφισμα με το οποίο ζητούν την απόσυρση του νομοσχεδίου για τις αλλαγές στις μεταφορές.

Σύμφωνα με τους συνδικαλιστές ο αριθμός των διαδηλωτών ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Εξάλλου, στην πρωτεύουσα έφθασαν σήμερα από την Κρήτη και τη Θεσσαλονίκη και άλλοι συνάδελφοί τους, προκειμένου να συμμετέχουν και αυτοί στη διαμαρτυρία.

Κατά τη γενική τους συνέλευση το πρωί οι αυτοκινητιστές αποφάσισαν να συνεχίσουν και να κλιμακώσουν τις κινητοποιήσεις τους, ακόμη και μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου. Ωστόσο δεν προσδιόρισαν ποιες θα είναι αυτές.



ΣΧΟΛΙΑ

  1. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 21/09/2010 18:05:05

    Τους εξαπάτησαν οι κατοχικοί - τους λοιδόρησαν, τους είπαν αλήτες, προσπάθησαν να τους γελοιοποιήσουν οι μουμουέδες.
    Τώρα άρχισαν τα όργανα. Αυτός είναι ο αστάθμητος παράγοντας που καμιά κοινωνική μηχανική δεν μπορεί να προβλέψει!

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/09/2010 18:07:09

    Στηρίζουμε, αναγαλιάζει η καρδιά μας!

  3. ΜΠΟΥΓΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ avatar
    ΜΠΟΥΓΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 21/09/2010 18:09:40

    μαζί σας..θα περάσω και εγώ αργότερα..

  4. Μisha avatar
    Μisha 21/09/2010 18:21:09

    Στο πλευρό των φορτηγατζήδων.
    Ριχτε τη χούντα του Μινέικο!

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/09/2010 18:22:35

    Όσοι είστε Αθήνα στη διαδήλωση, όλοι! Δεν είναι μόνοι τους, δεν πρέπει να είναι!

    Η δουλειά που κάνουν εκεί μπροστά είναι για όλους μας!

    Καμία επαγγελματική τάξη δεν έχει το γνήσιο μπρουταλισμό τους, που είναι ικανός να ταράξει συθέμελα την κάθε κυβέρνηση.

    Και τώρα, αυτός ο μπρουταλισμός δεν είναι για συντεχνιακές διεκδικήσεις, για πρώτη φορά!

    Είναι αγώνας για τη ζωή τους!

    Είναι πολύ ελπιδοφόρα η ανακοίνωση για κλιμάκωση των κινητοποιήσεων μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου!

    Ομολογώ αδέρφια: δάκρυσα από συγκίνηση με τις φωτογραφίες τους!

    Αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να νικήσουν! Αν χάσουν αυτοί, τότε ποιος από μας τους "φλώρους" θα μπορέσει ποτέ να νικήσει σε τέτοιο αγώνα;

    Και θα νικήσουν, εγώ είμαι σίγουρος!

    Και μαζί τους, και όλοι εμείς!

    • michal avatar
      michal @ Επώνυμος 21/09/2010 19:08:37

      Epwnume

      Κατάργηση των εμποδίων-στρεβλώσεων στη λειτουργία του ανταγωνισμού στις αγορές αγαθών και υπηρεσιών (κυρίως σε μεταφορές και ενέργεια, καθώς και άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων).

      h--p://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=58709&Itemid=92

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ michal 21/09/2010 19:19:51

        Και γιατί το λες, για να μου δείξεις πόσο Νεοδημοκράτης είσαι ρε προβοκάτορα;

        Αυτά όλα ήτανε last year. Από δω και πέρα το πρόγραμμα της ΝΔ πρέπει είναι σε επαφή με την πραγματικότητα.

        Με την κατοχική πραγματικότητα που πάνε να επιβάλουν στη χώρα.

        Μη στενοχωριέστε που θα αλλάξει...

        Έτσι είναι, δεν είναι τελικά τα αφεντικά σας παντοδύναμα.

        Πάντως δεν σας κάνει εντύπωση που τώρα τελευταία όλες οι "αντίθετες γνώμες" μέσα στο antinews ακούγονται από "Νεοδημοκράτες";

        Που όλοι κατά σύμπτωση πάνε κόντρα στο Σαμαρά;

        Πολύ συμπτωση ρε παιδί μου...

      • michal avatar
        michal @ michal 21/09/2010 19:21:38

        Re propagandisth ths plakas. An einai last year giati den ta aposurei apo to site? Ekte8eimenos eisai. Allwste egw me authn th grammh eimai apo keimeno pou egkri8hke apo ton Samara. gkegke?

      • Μisha avatar
        Μisha @ michal 21/09/2010 19:25:09

        Επώνυμε, οι ντοράκηδες έχουν βγεί στο κλαρί....

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ michal 21/09/2010 19:26:33

        Δηλαδή εσύ είσαι σαμαρικός τώρα;

      • michal avatar
        michal @ michal 21/09/2010 19:32:50

        Egw sumfwnw me to keimeno pou eksedo8h apo thn Nea Dhmokratia epi Antwnh Samara kai mila gia apeleu8erwsh epaggelmatwn. An allaksan gnwmh sthn Nea Dhmokratia na katebasoun to keimeno.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ michal 21/09/2010 19:46:23

        Δεν μου απάντησες όμως, είσαι σαμαρικός ή όχι;

      • Orestios avatar
        Orestios @ michal 21/09/2010 19:53:09

        Άντε michal! Είσαι Σαμαρικός?

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ michal 21/09/2010 20:16:44

        Και ποιος σας είπε ρε κεφαλόποδα, οσφυοκάμπτες, μαλάκια του γλυκού νερού ότι η ΝΔ εννοεί με την απελευθέρωση να τα γ@μήσουμε όλα? Ή ότι οι φορτηγατζήδες αρνούνται κατηγορηματικά την απελευθέρωση? Άρε Γκέμπελ φαίνεται είχες κάνει πολλές διακοπές τότε εδώ στην Ελλάδα και έσπειρες φυντάνια σε τπτ μαυραγορίτισσες...

  6. aengus avatar
    aengus 21/09/2010 18:49:06

    Μαζί τους όλοι!

  7. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 21/09/2010 18:59:52

    @ όσους σχολιαστές τάσσονται στο πλευρό των φορτηγατζήδων.....μπορεί ο κύριος Σαμαράς να διακήρυξε σε όλους τους τόνους "η ΝΔ στηρίζει τις διαρθρωτικές αλλαγές",αλλά εσείς τώρα υποστηρίζετε συντεχνικά συμφέροντα.....όταν λέμε "διαρθρωτικές αλλαγές" δεν εννοούμε και εκτός των άλλων άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων π.χ φορτηγατζήδες?
    Ή οι διαρθρωτικές αλλαγές τις εννοείτε επιλεκτικά χωρίς να θιγούν κάποιες συντεχνίες?
    Οι συγκεκριμένες απόψεις σας υπέρ των φορτηγατζήδων είναι σε σύμπνοια με την επίσημη θέση της ΝΔ και την άποψη του κυρίου Σαμαρά περί διαρθρωτικών αλλαγών?

    • michal avatar
      michal @ δαιμονάκι 21/09/2010 19:08:00

      sta 23 metra anupswshs ths oikonomias einai kai h apeleu8erwsh kleistwn epaggelmatwn

      Κατάργηση των εμποδίων-στρεβλώσεων στη λειτουργία του ανταγωνισμού στις αγορές αγαθών και υπηρεσιών (κυρίως σε μεταφορές και ενέργεια, καθώς και άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων).


      h--p://www.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=58709&Itemid=92

      • Orestios avatar
        Orestios @ michal 21/09/2010 19:55:46

        Και ποιός σου λέει πως ο νόμος του ΠΑΣΟΚ, αυτό το εξάμβλωμα που έρχεται στην Βουλή, προάγει τον ανταγωνισμό?
        Όλοι το κατηγορούν για νόμο δημιουργίας ολιγοπωλείου και καρτέλ.
        Πώς αδιαμαρτήρητα δέχεσαι σαν θέσφατο πως ο νόμος αυτός είναι υπέρμαχος του ανταγωνισμού?

      • michal avatar
        michal @ michal 21/09/2010 20:25:09

        Factorx: αγραμματοι είστε εκεί πέρα; αν συνεχισεις με γκρήκλισ θα κοπείς, αμαν πια

    • ο νοών...νοείτω avatar
      ο νοών...νοείτω @ δαιμονάκι 21/09/2010 19:12:54

      Πλάκα μας κάνεις;
      Εδώ μιλάμε για μία μορφή αντίστασης κατά της λαίλαπας του ΔΝΤ και της τρόϊκας, και εσύ ακόμα αναρωτιέσαι για τις θέσεις της ΝΔ;
      Δηλαδή εάν σου απαντήσει θετικά το γραφείο τύπου της ΝΔ, θα κατέβεις και εσύ στο Σύνταγμα;

      • michal avatar
        michal @ ο νοών...νοείτω 21/09/2010 19:22:22

        Ma to epishmo keimeno ths ND sumfwnei me thn troika.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ο νοών...νοείτω 21/09/2010 19:31:33

        Ε ναι, τι να κάνουμε, η πολιτικώς ορθή νεοφιλελεύθερη προπαγάνδα είχε βρει αρκετά ερείσματα στα κατεστημένα κόμματα. Τώρα με την εδώ επέλαση του ΔΝΤ, των αφεντικών σας δηλαδή, καταλάβαμε τι ακριβώς σήμαιναν όλα αυτά.

        Το ότι δεν έχουν συνειδητοποιήσει ακόμη στη ΝΔ τι ακριβώς σημαίνει αυτή η ιστορία ή, και να το έχουν συνειδητοποιήσει, να μην έχουν βρει ακόμη τρόπο να απεμπλακούν ευπρεπώς χωρίς να εμπλακούν σε θεωρίες συνωμοσίες, δεν σημαίνει τίποτε. Εσύ τώρα γιατί το προβάλλεις αυτό; Ως δικαίωση της θέσης σου; Ή για να δείξεις την αναντιστοιχία που υπάρχει μεταξύ επίσημων θέσεων και κοινωνίας;

        Διότι, τελικά, καλό κάνεις: Μας δείχνεις ότι έχουμε ακόμη δρόμο μπροστά μας μέχρι να περάσουμε τη γραμμή της αλήθειας στο σύνολο της κοινωνίας, περιλαμβανομένων και των θεσμικών εκφάνσεών της.

        Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο τέλος θα ηττηθείτε.

      • michal avatar
        michal @ ο νοών...νοείτω 21/09/2010 19:35:51

        Den me endiaferei na deiksw kamia anantistoixia. Anaparagw tis epishmes 8eseis tou kommatos me tis opoies SUMFWNW. Ola ta alla einai ek tou ponhrou. Hdh exeis steilei ton Kwnstantino Karamanlh ston kala8o twn axrhstwn, hdh den sumfwneis me tis epishmes 8eseis tou kommatos, eisai proskeimenos sto komma ligotero apo ena xrono kai mou kaneis ma8hma Neo Dhmokratismou kai deksias.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ο νοών...νοείτω 21/09/2010 19:44:52

        Δεν σου κάνω μάθημα νεοδημοκρατισμού. Επισημαίνω απλώς το προφανές, ότι είσαι ένας ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ ΕΓΚΑΘΕΤΟΣ που το παίζει Νεοδημοκράτης για να μπορέσεις να δώσεις τάχαμου αξιοπιστία στο λόγο σου, μια που δεν έχεις επιχειρήματα για να τον στηρίξεις. Αυτό είναι όλο. Τι μαθήματα να σου κάνω αφού δεν είσαι Νεοδημοκράτης και δεν έχεις καμία σχέση με αυτό το κόμμα, παρά μόνον προσποιείσαι το Νεοδημοκράτη για να κάνεις τη δουλειά για την οποία σε πληρώνουν;

        Από κει και πέρα, μάθε ότι εμείς εδώ δεν είμαστε ΟΠΑΔΟΙ για να πηγαίνουμε τυφλά με τις απαιτήσεις του κόμματος που υποστηρίζουμε, αλλά είμαστε ΠΟΛΙΤΕΣ που αξιώνουμε οι θέσεις του κόμματος που υποστηρίζουμε να είναι σε αρμονία με τις θέσεις και τις ανάγκες της κοινωνίας - όχι το αντίστροφο!

        Εσύ προφανώς, σαν οπαδός που είσαι, δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτό, οπότε λογικό είναι να ακολουθείς σαν πρόβατο αυτό που σου λένε και να μην ξέρεις τι σημαίνει ΑΠΟΨΗ!

        Όσο για τον Κωνσταντίνο Καραμανλή παππού, όσο σκαλίζει κανείς το βίο και την πολιτεία του, τόσα περισσότερα καλά κρυμμένες, μέχρι σήμερα, αρνητικές πλευρές θα βγάζει.

        Οπότε, όσα και να λες, τόσο θα αποκαλύπτεται περισσότερο η αλήθεια.

        Νομίζεις ότι έτσι θα καταφέρεις να υπονομεύσεις το όποιο δικό μου κύρος εδώ μέσα σε αυτή τη σελίδα.

        Όμως αν έχω οποιοδήποτε κύρος ως σχολιαστής αυτό το έχω γιατί ΠΟΤΕ δεν είπα κάτι άλλο πέρα από την άποψή μου!

        Και αυτό, ότι και να λες, ότι και να κάνεις, Νεοδημοκράτες ή μη οι υπόλοιποι θα με διαβάζουν και θα τους διαβάζω, θα μαλώνουμε και θα φιλιώνουμε, γιατί πάνω από όλα έχουμε ως κριτήριό μας οι κανονικοί σχολιαστές αυτό που ο καθένας θεωρεί ΣΩΣΤΟ!

        Σε αντίθεση με εσάς τους πληρωμένους εγκάθετους!

        Και αυτό ξέρεις, φαίνεται, μυρίζει, ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΜ!

        Γκεγκε;

      • ο νοών...νοείτω avatar
        ο νοών...νοείτω @ ο νοών...νοείτω 21/09/2010 20:08:52

        Και εσύ michal, τι είσαι;
        Ο ανεπίσημος εππεξηγητής των εν γένει κειμένων των πολιτικών κομμάτων;
        Άκου να σου πω κάτι για να μην νομίζεις ότι παραμυθιάζομαι και παραμυθιάζω.
        Στην προηγούμενη κινητοποίησή τους, είχα δηλώσει αντίθετος.
        Ούτε και τώρα είμαι απολύτως σύμφωνος, διότι μέσα από αυτήν την ιστορία κάποιοι κρύβονται πολύ καλά.
        Όμως έχει τεράστια διαφορά το να ανοίγει κάποιος τον χορό όταν χρειάζεται, και ας αποχωρήσει μετά από λίγο, και να τον συνεχίσει μετά κάποιο άλλος, από το να καθόμαστε όλοι να περιμένουμε, να ακούμε το ντέφι και να χαζεύουμε την αρκούδα.
        Δεν στέκομαι στο πόσο δίκαιο έχουν.
        Στέκομαι, πλέον, στο ότι και ένα 10% να έχει δίκαιο, είναι υποχρέωσή μας να το στηρίξουμε.
        Εάν και πάλι προδωθώ, σε τυχόν υποχώρησή τους μετά από ύποπτες ικανοποιήσεις αιτημάτων, τότε απλά θα στραφώ στην επόμενη κατηγορία που θα ξεσηκωθεί.
        Ε, δεν είναι όλοι πουλημένοι και βολεμένοι.
        Αυτά όμως δεν θα στα πει κανένα κόμμα.
        Το θέμα είναι εάν μπορείς εσύ να τα ακούσεις.

      • michal avatar
        michal @ ο νοών...νοείτω 21/09/2010 20:22:03

        Epwnume exw parashma sthn Nea Dhmokratia otan esu hsoun anentaxtos se kapoia prasinh kladikh. Kai oi analuseis sou pou den stekoun oute ws foithtikh ergasia A etous mporei na sou xarizoun ena kuros sta blogs (poios se elegxei arage oti 8elei leei o ka8enas) alla den einai kai 8esh kommatos. Outws h allws oti kai na les to komma einai uper tou anoigmatos epaggelmatwn.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ο νοών...νοείτω 21/09/2010 20:32:52

        Παράσημα?
        Έχετε πάθει παράκρουση στην Ιπποκράτους?

    • Μisha avatar
      Μisha @ δαιμονάκι 21/09/2010 19:23:49

      Δαιμονάκι

      Και οι Ναζί είχαν καταπληκτικά προγράμματα ανάπλασης της Αθηνας.Αν έμεναν εδώ θα έκαναν την πρωτεύουσα Βιέννη.
      Συνεπώς κατά το σκεπτικό σου, ήταν λάθος η Εθνική Αντίσταση.

  8. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 21/09/2010 19:16:46

    LEVIATHAN UBER ALLES

    Η προελαση του Λεβιαθαν και τα μυρμηγγια

    Θα συνεχίζουν να στρέφουν τη μια τάξη εναντίον της άλλης. Πότε και ποιος απήργησε τα τελευταία είκοσι χρόνια, χωρίς να κατηγορηθεί ότι «στρέφεται κατά της κοινωνίας;» χωρίς να κατηγορηθεί ότι «καταστρέφει την οικονομία».


    ''Hobbes postulates what life would be like without government, a condition which he calls the state of nature. In that state, each person would have a right, or license, to everything in the world. This, Hobbes argues, would lead to a "war of all against all"
    (bellum omnium contra omnes), and thus lives that are "solitary, poor, nasty, brutish, and short" (xiii).

    To escape this state of war, men in the state of nature accede to a social contract and establish a civil society. According to Hobbes, society is a population beneath a sovereign authority, to whom all individuals in that society cede their natural rights for the sake of protection. Any abuses of power by this authority are to be accepted as the price of peace. However, he also states that in severe cases of abuse, rebellion is expected. In particular, the doctrine of separation of powers is rejected, the sovereign must control civil, military, judicial and ecclesiastical powers.

    Ο Χομπς οριζει την ζωη σε μια Πολιτεια χωρις το απαραιτητο Ολκληρωτικοκαθεστως ως κρατος που
    βασιλευει ο νομος της ζουγκλας,σε ενα τετοιο κρατος
    ο καθενας θα εχει το δικαιωμα, η την αδεια να διαπρατει οτιδηποτε, και αυτο με την σειρα του
    θα οδηγησει σε εναν - πολεμο ολοι εναντιον ολων - και ετσι οι ζωες θα γινουν μοναχικες, αποκρουστικες,
    κτηνωδεις, και συντομες.

    Για αποφυγη λοιπον του πολεμου συστηνει την προσχωρηση μεσω κοινωνικου συμβολαιου, στην ιδρυση Πολιτειας με την εγκαταληψη της
    ατομικης ελευθεριας.Η κοινωνια οριζεται ως αμορφος οχλος/κοπαδι ο οποιος παραχωρει τα φυσικα
    δικαιωματα του (Νομος της Φυσης/Θεος ολοι γεννιουνται ελευθεροι) προς χαριν προστασιας
    απο τον Νταβατζη

    Οποιαδηποτε καταχρηση εξουσιας απο (Νταβατζη) πρεπει να γινεται αποδεκτη ως το αναγκαιο τιμημα της
    ''ειρηνης’’ = σκλαβιας ,ομως προειδοποιει οτι οι ακραιες
    καταχρησεις μπορει να οδηγησουν σε επαναστασεις.
    Για την επιτυχη εφαρμογη του Ολοκληρωτικου Καθεστωτος αποκηρυσσει την διακριση των εξουσιων
    και προτεινει οπως ο Δικτατορας συγκεντρωνει στα
    χερια του την πολιτικη,στρατιωτικη ,δικαστικη και εκκλησιαστικη εξουσια.

    Αν αντιπαραβαλλει ο παρατηρητης της Ελλαδος του 2010 (απαραλαχτης συνεχειας απο ιδρυσεως) θα
    διαπιστωσει οτι

    Ο Διαχρονικος Τυραννος συγκεντρωνει ηδη ολες τις εξουσιες στα χερια του και οτι ολες οι υποτιθεμενες εξισορροπιστικες δομες/θεσμοι ειναι
    διακοσμητικοι μηχανισμοι και βαλβιδες ασφαλειας
    για την διαιωνιση της Τυραννιας

    ο πολιτης ειναι ανηθικο και παρανομο να καταφυγει στην βια για προασπιση θεμελιωδων δικαιωματων,
    ενω ο Δικτατορας μεσω του Μονοπωλιου της Βιας που
    του εκχωρησε το κοπαδι μπορει να την ασκει προς οποια κατευθυνση, εκταση και διαρκεια επιλεξει

    ο νομος της ζουγκλας ολοι εναντιων ολων για τον
    Τυραννο δεν αποτελει καταρα αλλα ευλογια, την
    οποια επιδιωκει ακαταπαυστα με καθε μεσο φανερο
    η κρυφο, γιατι η καταστολη του προσφερει στο πιατο
    ακομη ασφυκτικοτερο ελεγχο και προσθετα κερδη

    σηματοδοτει την ανατροπη της αρχαιοελληνικης δημοκρατικης παραδοσης ουδεις υπερανω του νομου και θεσπιζει διαφορετικους νομους για τον οχλο και αλλον για τον Τυραννο ητοι

    ενας αγραφος νομος για τον Τυραννο
    αναριθμητους γραπτους και αγραφους για τον οχλο

    ο οχλος θα ακολουθει οποιον νομο του επιβαλλεται

    και ο Τυραννος πρεπει απαρεγκλιτα να διαθετει τους προληπτικους και κατασταλτικους μηχανισμους
    (τεραστια η κατοπινη προσθηκη της προπαγανδας)
    να πνιγει οποιαδηποτε αμφισβητηση της παντοδυναμιας πριν εκδηλωθει η εν τη γεννεσει

    δικην θεου ως αλαθητος η αναμαρτητος ειναι αδιανοητη
    η εννοια της παρανομιας του Τυραννου κατα παρεκκλιση και ελλιπους παιδιας απο τις προσλαμβανουσες του οχλου και υποβηθουσης
    της Μηντιογλωσσας , ειναι καθαρα ψυχαγωγικου
    χαρακτηρα εν συντομια σκανδαλο η γαργαλιστικης
    υφης παιγνιον καταλληλον προς καταναλωση για
    Νηπιο-οχλους

    το εξαπατημενο ποιμνιο ειτε απο αγνοια της φυσης του τερατος Λεβιαθαν (ακορεστο γαρ), η αυταπατης
    θα χορτασει λενε τρωγοντας τους αλλους μεχρι να
    φθασει σε μενα, η δουλικοτητας/sonderkommando role θα γινω συνεργατης του θα το τροφοδοτω με αλλους αναλωσιμους κατωτερους σε αξια στην
    ιεραρχια της ζωης, η μεγαλομανιακους εμας δεν θα
    μας αγγιξει γιατι ειμαστε ισοτιμοι του, αποτελουν
    την ευχαριστη μουσικη νοτα ψυχωγιας του Θηριου
    κατά την διαρκεια του γευματος

    εξαιρουνται οι απειροελαχιστοι γενναιοι της βεβαιης εξοντωσης αλλα αρνουμενοι την υποταγη

    ο Λεβιαθαν του Μονοδρομου με τα πολλα προσωπα και προσωπεια ερχεται απο την Βιβλο ως τερας,
    ενας απο τους φυλακες της Κολασης που συναντα στον δρομο τον Λεβιαθαν του Χομπς προχωρα ακαθεκτος πιασμενος χερακι-χερακι με τον Λεβιαθαν
    των κοιτασματων υδρογονανθρακων, για να ενωθει με
    τον Λεβιαθαν της Παγκοσμιας Τυραννιας.

    Όπως λοπον τα μυρμηγκακια /βενζινοπωλες δεν είναι δυνατον να υπαγορευουν κανονες παιχνιδιου στον
    Λεβιαθαν των 7 αδελφων πετρελαιου, ετσι και τα μυρμηγκακια οι Φορτηγατζηδες/Βυτιοφορεις είναι
    ανεπιτρεπτο να δωσουν το κακο παραδειγμαστα πολυποικιλα μυρμηγκακια που εχουν δρομολογηθει να περασει ο Μονοδρομος του προελαυνοντα Λεβιαθαν
    πανω από τα κορμια τους.

    Και επειδη η ποικιλοχρωμη ταξη των Sonderkommando Boys Girls and Amfi δεν τρελαθηκαν, συνετος γαρ ο Ιουδας/Εφιαλτης να μιμηθουν παραδειγματα ανυπακοωνπαιδιων τυπου Μοσσαντεκ, Αλλιεντε, Αλντο Μορο, και καθως το σωζων εαυτον σωθητω ανεπαρκες?
    οπως απεδειχθη ανωτερω?

    Ελευθερια η Θανατος
    Η
    Αποθανατω μετα των Αλλοφυλων
    Το ιδιο και το αυτό

    Αλλο ΠαπαρηγοΑλαβανοΤσιπροΚουβελης

    Και άλλο ΙΟΥΛΙΑ ΜΠΙΜΠΑ

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ Ηνιοχος 21/09/2010 19:27:52

      +1000

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ηνιοχος 21/09/2010 22:20:02

      Καταπληκτικό κείμενο, Ηνίοχε. Για να πω την αλήθεια, δεν είχα υπομονή να το διαβάσω, αλλά με επηρέασε ο έπαινος του xrhxa65, και το τύπωσα και το διάβασα με την ησυχία μου.

      Πρόκειται για κορυφαία ανάλυση, ευχαριστούμε!

  9. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 21/09/2010 19:26:52

    @ michal....τι σου απάντησε ο άλλος? "Από δω και πέρα το πρόγραμμα της ΝΔ πρέπει είναι σε επαφή με την πραγματικότητα"...
    Μα μόλις προχθές ο κύριος Σαμαράς - τον οποίο μάλιστα εκθείαζε σε υπερθετικό βαθμό - δεν είπε στην ΔΕΘ "η ΝΔ στηρίζει τις διαρθρωτικές αλλαγές?
    Τελικά φαίνεται δυστυχώς ότι "δεν γνωρίζει η δεξιά τι ποιεί η αριστερά"...κρίμα.....

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ δαιμονάκι 21/09/2010 19:34:48

      Συμπλήρωσε, όμως, για πρώτη φορά και ότι "πρέπει να μην γίνουν καρτέλ".

      Για πρώτη φορά δηλαδή στράφηκε και κατά των αφεντικών σας.

      Απλώς δεν μπορεί από τη μια μέρα στην άλλη να πάρει πίσω αυτό που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ήταν το πρόγραμμα της ΝΔ.

      Και λέω υποτίθεται, γιατί, ενώ το περάσατε (τα αφεντικά σας) στο πρόγραμμα της ΝΔ, η ΝΔ είχε την επαφή με την πραγματικότητα να μην το κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ πράξη στα πεντέμιση χρόνια που κυβέρνησε και τα οποία, ξέρεις, ήταν μόλις προχθές.

      Άρα, και που ήταν, τι σημαίνει; Ήταν στα χαρτιά. Και τα έργα μετράνε, όχι το τι έλεγε ένα πρόγραμμα που ούτε διάβασε, ούτε κατάλαβε ποτέ κανένας.

      Θα ηττηθείτε, μην την ψάχνεις.

    • Orestios avatar
      Orestios @ δαιμονάκι 21/09/2010 19:59:23

      Διαρθρωτική αλλαγή το νομοσχέδιο του ΠΑΣΟΚ?
      Νόμος δημιουργίας καρτέλ είναι.

      Ολα τα ΠΑΣΟΚια ξεχυθήκατε στο διαδίκτυο.
      δαιμονάκια, michalες, δεξιοί και δεν συμμαζεύεται.
      Εκείνος ο undercover πού χάθηκε?

      • aengus avatar
        aengus @ Orestios 21/09/2010 20:10:30

        Λείπει ο φατφατούλης κι ο τιραμόλας (ως ψευδώνυμα εννοώ……..)

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 21/09/2010 22:06:43

        Το δαιμονάκι έχει το στυλάκι του φατφατούλη

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Orestios 21/09/2010 22:20:59

        Α, μπα, η ιδέα σου.

        Έλειπες αυτές τις μέρες και δεν τον είδες τις προηγούμενες που του το είπαμε και δεν αντέδρασε.

  10. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 21/09/2010 19:32:08

    Μαζί σας νταληκιέρηδες και οι λαϊκατζήδες........

    Αύριο στις 09:00 στη καμάρα στην Θεσσαλονίκη......

    Την Πέμπτη στο υπουργείο στην Αθήνα να το αποκλείσουμε ...όλοι μαζί.....

    Για να μην χάσουμε την λαϊκή που ξέρουμε ....για το χατήρι των σούπερμάρκετ και των χοντρεμπόρων.....

    Για να μπορεί ο κοσμάκης να συνεχίσει να αγοράζει φρέσκα και φθηνά......

  11. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 21/09/2010 20:10:31

    @ Orestios....1)Τα κόμιστρα με το υποβληθέν νομοσχέδιο συμφωνούνται ελεύθερα μεταξύ του πελάτη και του μεταφορέα…...άρα η κάθε πτώση των τιμών θα ωφελήσει την αγορά…..αν πάλι κάποιος μεταφορέας έχει υψηλά κόμιστρα, θα δίνεται η δυνατότητα στους πελάτες να επιλέγουν κάποιον άλλο μεταφορέα με χαμηλότερα κόμιστρα…
    2) Αν όντως έρθουν πολυεθνικές και μειώσουν τα κόμιστρα για να κυριαρχήσουν στην αγορά, αυτό δεν θα ωφελήσει συνολικά την αγορά και την κοινωνία, αφού θα πέσουν τότε οι τιμές?
    3) Αν όντως έρθουν πολυεθνικές και αυξήσουν τα κόμιστρα, δεν θα ωφεληθούν και οι φορτηγατζήδες συνολικά από αυτά τα αυξημένα κόμιστρα και θα βγάλουν περισσότερα λεφτά?
    Ή αν τότε οι φορτηγατζήδες επιλέξουν να έχουν πιο χαμηλά κόμιστρα από τις πολυεθνικές(που θα έχουν υψηλά κόμιστρα), δεν θα τους προτιμούν αυτούς ως φθηνότερους οι πελάτες? Ποιους θα προτιμούν τότε οι πελάτες?
    Τις ακριβές πολυεθνικές?
    4)Αν έρθουν όντως πολυεθνικές, δεν θα κάνουν επενδύσεις στην Ελλάδα, δεν θα προσλάβουν προσωπικό? Και άντε να πει κάποιος ότι θα φέρουν οδηγούς από άλλες χώρες, για διοικητικό προσωπικό για τα γραφεία τους Έλληνες δεν θα προσλάβουν? Ή μήπως θα φέρουν Σουηδούς,Βούλγαρους ή οποιαδήποτε άλλη ξένη εθνικότητα?
    5) Τους πολίτες, την αγορά ενδιαφέρει πάνω από όλα η πτώση των τιμών ή το συμφέρον κάθε συντεχνίας?
    6) Γιατί αν διαφωνείτε με το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων δεν λέτε ανοιχτά ότι διαφωνείτε με τον κύριο Σαμαρά που δήλωσε ότι η ΝΔ στηρίζει τις διαρθρωτικές αλλαγές?

    • Orestios avatar
      Orestios @ δαιμονάκι 21/09/2010 21:53:18

      Είδες που επιβεβαιώνεις ότι είσαι εξαπτέρυγο της Ιπποκράτους?
      Ούτε η Μακρή δεν θα τα έλεγε καλύτερα.

      Το όλο ζήτημα είναι να μην κερδίσει κανείς Έλληνας αλλά να επωφεληθούν συγκεκριμένες εταιρίες με την δημιουργία καρτέλ.
      Αυτό μήπως λέγεται εγκληματική συνέργεια?

  12. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 21/09/2010 20:18:29

    η ΝΔ διακηρύσσει σε όλους τους τόνους (και μάλιστα δια στόματος του ίδιου του κυρίου Σαμαρά) ότι στηρίζει τις διαρθρωτικές αλλαγές……ποια σήμερα η θέση της για τους φορτηγατζήδες?
    α) Συμφωνεί με το άνοιγμα του επαγγέλματος των φορτηγατζήδων και συμφωνεί με το συγκεκριμένο νομοσχέδιο?
    β) Συμφωνεί με το άνοιγμα του επαγγέλματος των φορτηγατζήδων αλλά έχει αντιρρήσεις ή διαφωνεί με το συγκεκριμένο νομοσχέδιο?
    γ) Διαφωνεί με το άνοιγμα του επαγγέλματος των φορτηγατζήδων, οπότε και διαφωνεί με το συγκεκριμένο νομοσχέδιο?
    Όποια από από τις 3 προαναφερόμενες επιλογές, αποτελεί την επίσημη θέση της ΝΔ, ωφελεί να την δικαιολογήσει τεκμηριωμένα, έτσι ώστε να συνάδει και να συμβαδίζει με την δήλωση του κυρίου Σαμαρά “η ΝΔ στηρίζει τις διαρθρωτικές αλλαγές”. Σε διαφορετική περίπτωση οι πολίτες ενδέχεται να θεωρήσουν την ΝΔ αναξιόπιστη.

    Κατανοώ που πολλοί εδώ μέσα - και μάλιστα οι περισσότεροι υποστηρικτές του κυρίου Σαμαρά - διαφωνούν με το συγκεκριμένο νομοσχέδιο....ας έχουν όμως το θάρρος να πουν ανοιχτά ότι δεν θέλουν διαρθρωτικές αλλαγές, ότι είναι με τις διάφορες συντεχνίες....ακούς Επώνυμε? Που έχεις και την ψευδαίσθηση ότι ο κύριος Σαμαράς αργά ή γρήγορα θα πάρει πίσω ό,τι είπε δημόσια στην ομιλία στην ΔΕΘ " Στηρίζουμε τις διαρθρωτικές αλλαγές. Εμείς τις στηρίζουμε! Όχι με το «φόβητρο» του Μνημονίου. Τις στηρίζαμε και πριν, με το ΠΑΣΟΚ απέναντι. Τις στηρίζουμε και τώρα. Και πολύ πιο προωθημένες και πολύ πιο τολμηρές"........

    • Orestios avatar
      Orestios @ δαιμονάκι 21/09/2010 21:55:57

      Στηρίζει όλες τις αλλαγές ο Σαμαράς, αλλά στηρίζει τους ΈΛΛΗΝΕΣ πάνω από όλα.
      Αν δεν κατάλαβες τί είπε στη Θεσσαλονίκη, που δεν κατάλαβες, τότε δικαίως μπορείς να πάρεις το παράσημο του πρασινοεξαπτέρυγου σαν αυτό του μιχάλ.

      Ο Σαμαράς έχει εθνική πολιτική σε αντίθεση με το GAP που ξεπουλά την Ελλάδα και έχει στόχο μόνο να εξαθλιώσει τους Έλληνες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ δαιμονάκι 21/09/2010 22:06:11

      Επιπλέον, όλοι εσείς οι ΠΑΣΟΚοι, όπως επί Σημίτη, θεωρούσατε την Ελλάδα εταιρία. Σαν εταιριάρχες εκποιούσατε μόνο και τίποτε παραπάνω.
      Ο περίφημος ανταγωνισμός, τον οποίο επικαλείστε σαν να είναι φιλοσοφική λίθος, εκ του αποτελέσματος, μετά από τόσα χρόνια εφαρμογής, αποδείχθηκε ψευδής.
      Σε κάθε αγορά έχουν δημιουργηθεί καρτέλ. Και τώρα όχι μόνο θα δημιουργθεί ένα νέο αλλά θα έχει και την επιδότηση του Κράτους, όπως έγινε με τις Τράπεζες.
      Καλό το παραμύθι 30 χρόνια τώρα με τον νεοφιλελευθερισμό και την σοσιαλιστική φανατική υποστήριξή του αλλά η αγορά είναι άλλο πράγμα.
      Το φασιστικής έμπνευσης οικονομικό μοντέλο που επικαλείσθε σαν σωτήριο είναι κορπορατισμός και σε καμία περίπτωση δεν ευνοεί τον ανταγωνισμό. Αντιθέτως είναι ευνοϊκό σε συγκερκιμένα συμφέροντα.
      Το μένος με το οποίο η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ και το GAP, που την κοπάνησε, υποστηρίζουν αυτή την εθνοκτόνα πολιτική έχει ενδιαφέρον καθώς ευνοεί και πριμοδοτεί αλλότρια και εχθρικά εθνικά συμφέροντα.

      • 11888 avatar
        11888 @ Orestios 22/09/2010 00:13:39

        Μη του δινετε σημασια ρε παιδια.Αναγουλα σκετη ειναι αυτα που γραφει.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 22/09/2010 00:50:27

        Άννα Γούλα.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ δαιμονάκι 22/09/2010 00:16:33

      Για 'σένα "κύριε Επώνυμε"... Άκου 'κει, Επώνυμε σκέτο!

      Σαν πολλά θάρρητα πήραμε, ε φατφατ?

    • Enzo avatar
      Enzo @ δαιμονάκι 22/09/2010 00:19:55

      ρε φιλε οτι και να λες και να καταλογιζεις στην ΝΔ ,θελω να σε ρωτησω κατι.
      δεν κρατησε αρκετα το αστειο ο γιωργακης πρωθυπουργος και κυβερνηση ο θιασος του?
      τι εχεις να πεις γιαυτο και ασε ολα τα αλλα.

    • Enzo avatar
      Enzo @ δαιμονάκι 22/09/2010 00:22:47

      και αμα θες για το νομοσχεδιο , διαφωνει στην 3ετια , να γινει 5ετια και οι αδειες να αξιζουν στο 35% επι της σημερινης αξιας. και ναι στην απελευθερωση λεει.
      στην απελευθερωση λενε ναι και οι ιδιοι ιδιοκτητες.
      ενταξει , ξεκολλησες τωρα?

  13. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 21/09/2010 21:41:51

    κλεινωντας τα ματια μου, ονειρευομαι τα συντριμια
    ενος πολιτισμου,που θα γινει αποκαυδια
    ονειρευομαι μια γενια που τα ματια της θα ανοιξει
    και ενα κοσμο θα θελησει να δημιουργησει
    και βλεπω ενα μελλον για σενα και για μενα
    ενα αυριο διαφορετικο...

    αντισταση εναντια στο απανθρωπο συστημα των αριθμων

  14. Σχολιαστής avatar
    Σχολιαστής 21/09/2010 22:15:33

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχουν οι ελληνικές σημαίες σε μια συντεχνιακή εκδήλωση! Να πάει η αστυνομία και να τους τις μαζέψει.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Σχολιαστής 21/09/2010 22:22:16

      Η αστυνομία κανονικά πρέπει να πάει και να διαδηλώσει μαζί τους.

      Η εκδήλωση δεν είναι συντεχνιακή. Το καταλαβαίνεις-δεν το καταλαβαίνεις, αυτή η εκδήλωση εκπροσωπεί όλους μας. Κι εσένα μαζί.

      Δίνουν και για σένα τον αγώνα που εσύ ποτέ δεν θα δώσεις...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 22/09/2010 00:52:04

        Η αστυνομία το μόνο που κάνει είναι να κλείνει τους δρόμους, να προκαλεί αφόρητο μποτιλιάρισμα και να κάνει πως κυνηγά τους κλέφτες.

  15. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/09/2010 22:31:09

    Ως μη αριστερός οφείλω να πω ότι δεν είχα καταλάβει ποτέ σε βάθος τους στίχους αυτού του τραγουδιού:

    Μένω μονάχος στο παρόν μου να σώσω οτιδήποτε αν σώζεται
    κι ας έχω τις συνέπειες του νόμου, συνένοχο στο φόνο δε θα μ’ έχετε

    Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον
    το κόλπο είναι στημένο και στα μέτρα σας
    Ξεγράψτε με απ’τα κατάστιχά σας
    στον κόπο σας δεν μπαίνω και στα έργα σας

    Τώρα όμως το κατάλαβα. Για πρώτη φορά! Με αφορμή τους φορτηγατζήδες. Αφιερωμένο εξαιρετικά.

    • Μisha avatar
      Μisha @ Επώνυμος 21/09/2010 22:54:36

      Φίλε Επώνυμε

      Άκου κι αυτό...

      «Γίναμε σκλάβοι δέκα τυπάκων που τον πλανήτη τον κρεμάνε σα μπρελόκ
      Θερίζουν πλούτη και σπέρνουν πείνα, θέλουν να δουν να φτύνουμε αίμα στη ρουτίνα
      Νοιάζονται τόσο για τα παιδιά σου, τους ψηφοφόρους που χεις μέσα στην κοιλιά σου
      Θα τους σπουδάσουν, δουλειά να πιάσουν και με ρουσφέτια υποκλίσεις να χορτάσουν

      Μα εγώ θα ζήσω μέσα στη μέρα, θέλω τα χέρια να σηκώνω στον αέρα
      Θέλω τον ήλιο και οξυγόνο κι αυτό το μέλλον με ελπίδα ανταμώνω
      Θέλω οξυγόνο, θέλω να ζήσω, θέλω να ζήσω, ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ!

      Κι άμα τα πάρω, θα πάρω φόρα, θα σας ρημάξω στις κλωτσιές στην ανηφόρα
      Άμα τα πάρω δε θα μπορέσουν δυο διμοιρίες από ΜΑΤ να με βολέψουν»

      h--p://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

      Σε λίγο θα τραγουδάμε όλοι μαζί ,το «Παιδια σηκωθείε να βγούμε στους δρόμους...»

  16. Enzo avatar
    Enzo 21/09/2010 23:05:16

    να το ξαναπω φακτορα αλλιως τοτε αφου το εκοψες το προηγουμενο σχολιο.

    ολες οι εταιρειες που δουλευουν με τα δημοσιας και εξυπηρετουνται απο αυτα θα πρεπει να μηνυσουν τον ρεππα και το υπουργειο του για διαφυγοντα κερδη, παρεμποδιση εργασιας , φθορας ξενης περιουσιας και ενα σωρο αλλα, διοτι δεν χειριστηκε το θεμα καταλληλα και δεν εκτιμησε την κατασταση, αλλα με εντελως εγωϊστικο τροπο.
    αυτη την στιγμη υποτιμα τους ιδιοκτητες φορτηγων και θα εκπλαγει στο τελος απο αυτα που θα γινουν διοτι αυτοι θα ειναι αμετακινητοι μεχρι τελους και θα τα παιξουν ολα για ολα.

  17. πολιτης ευρωπαιος avatar
    πολιτης ευρωπαιος 22/09/2010 00:07:10

    αντε επιτελους και μετα η σειρα των ταριφων.
    να παρουμε κ' εμεις κανενα φορτηγο κανενα ταξι να βγουμε για δουλεια και χοντρη κονομα.

  18. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 22/09/2010 00:48:57

    @ Orestios....ό,τι και αν πιστεύεις για μένα είναι δικαίωμά σου....ένας λόγος που έχασε ο κύριος Καραμανλής την εξουσία είναι που δεν συγκρούστηκε με διαπλεκόμενα συμφέροντα (αλήθεια με τους νταβατζήδες τι έγινε τελικά?),και δεν τόλμησε να προχωρήσει σε ρηξικέλευθες τομές και στις διαρθρωτικές αλλαγές λόγω πολιτικού κόστους και παλινωδιών(παρά τις προεκλογικές του υποσχέσεις).
    Ακριβώς για τα ίδια πράγματα δεσμεύτηκε και ο κύριος Σαμαράς στην ομιλία του στην ΔΕΘ...για διαρθρωτικές αλλαγές και τομές......

    • Orestios avatar
      Orestios @ δαιμονάκι 22/09/2010 00:53:16

      Σου απάντησα παραπάνω.

  19. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 22/09/2010 00:53:21

    @ Orestios...και τι σημαίνει αυτό που μου γράφεις "Στηρίζει όλες τις αλλαγές ο Σαμαράς,αλλά στηρίζει τους ΈΛΛΗΝΕΣ πάνω από όλα"...ότι δεν πρέπει κάποτε επιτέλους να ανοίξουν όλα τα κλειστά επαγγέλματα?
    Ότι ο κύριος Σαμαράς αν γίνει πρωθυπουργός δεν θα προχωρήσει τις διαρθρωτικές αλλαγές επειδή θα χτυπήσει τα συμφέροντα κάποιων συντεχνιών?

    • Orestios avatar
      Orestios @ δαιμονάκι 22/09/2010 00:55:42

      Είναι εμφανής η δυσκολία σου να κατανοήσεις την έννοια του ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ και όλα όσα συνεπάγονται.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ δαιμονάκι 22/09/2010 00:55:58

      Εδώ το θέμα μας είναι να τον τραβήξει το ΔΝΤ έξω καμιά σαρανταριά πόντους να μπορούμε να κουνάμε το κεφάλι τουλάχιστον, κι εσύ μας μιλάς για το χρώμα στις κουρτίνες..

      Τι άραγε να είσαι, τι?

    • Enzo avatar
      Enzo @ δαιμονάκι 22/09/2010 00:57:43

      εχω απαντησει και εγω παραπανω αλλα εδω εχει κολλησει η βελονα.
      free your minddddddd= ξεκοοοοολλα!

  20. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 22/09/2010 02:25:23

    @ Orestios....θα σε ρωτήσω και κάτι εντελώς κυνικά....ανεξάρτητα τι πιστεύουμε εγώ και εσύ για το θέμα των φορτηγών, πιστεύεις πραγματικά ότι η κυβέρνηση που μείωσε μισθούς και συντάξεις από εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους,που πήρε δηλαδή σκληρά και επώδυνα μέτρα, θα κωλώσει μπροστά σε 4000-5000 ιδιοκτήτες φορτηγών και θα κάνει πίσω?
    Την στιγμή μάλιστα που το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων θέτει μετά επιτάσεως η τρόικα?
    Αλλαγές ασφαλώς και μπορούν να γίνουν στο νομοσχέδιο.
    Αλλά δεν νομίζω η κυβέρνηση ότι θα αποσύρει το νομοσχέδιο.
    Αν το κάνει τελικά, πραγματικά θα εκπλαγώ.

    @ Enzo...εδώ μέσα δεν γράφω για εσένα....γράφω για όσους μπορούν να διαβάσουν μια διαφορετική άποψη και να την σεβαστούν ακόμα και αν διαφωνούν μαζί της.....παρόμοιες με την δική σου νοοτροπία είναι που μικραίνουν την παράταξη και οδήγησαν το κόμμα κάτω από το 35%.....δεν είναι δυνατόν όσους διαφωνούν μαζί σας να τους απαξιώνετε ή να τους κατηγορείτε για "πουλημένους" ή "εξαπτέρυγα".....κάνε πρώτα εσύ restart και μετά μπορεί να ξεκολλήσω και εγώ......

    @ (A)θανάσης.....sorry, θα φροντίσω να μην σε εκνευρίσω πάλι....

    • Orestios avatar
      Orestios @ δαιμονάκι 22/09/2010 02:58:51

      φατφατ
      Πεδίο δόξης λαμπρό για την κυβέρνηση λοιπόν.
      Το καλοκαίρι κώλωσε πάντως και όχι μόνο κώλωσε αλλά έχασε τον μπούσουλα. όπως και πριν μια εβδομάδα με τα πλαφόν και τον τραγέλαφο Χρυσοχοΐδη.

  21. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 22/09/2010 06:23:27

    LEVIATHAN UBER ALLES

    BELLUM OMNIUM CONTRA OMNES

    Η προελαση του Λεβιαθαν και τα μυρμηγγια

    ”Θα συνεχίζουν να στρέφουν τη μια τάξη εναντίον της άλλης. Πότε και ποιος απήργησε τα τελευταία είκοσι χρόνια, χωρίς να κατηγορηθεί ότι στρέφεται κατά της κοινωνίας? χωρίς να κατηγορηθεί ότι καταστρέφει την οικονομία”

    Ο Χομπς οριζει την ζωη σε μια Πολιτεια χωρις το απαραιτητο Ολoκληρωτικο Kαθεστως ως κρατος που βασιλευει ο νομος της ζουγκλας,
    σε ενα τετοιο κρατος ο καθενας θα εχει το δικαιωμα, η την αδεια να διαπραττει οτιδηποτε, και αυτο με την σειρα του θα οδηγησει σε εναν
    - πολεμο ολοι εναντιον ολων – και ετσι οι ζωες θα γινουν μοναχικες, αποκρουστικες, κτηνωδεις, και συντομες.

    Για αποφυγη λοιπον του πολεμου(εμφυλιου) προτεινει την προσχωρηση μεσω κοινωνικου συμβολαιου, στην ιδρυση Πολιτειας με την εγκαταλειψη της
    ατομικης ελευθεριας.Η κοινωνια οριζεται ως ενας αμορφος οχλος/κοπαδι ο οποιος παραχωρει τα φυσικα δικαιωματα του (Νομος της Φυσης/Θεος ολοι γεννιουνται ελευθεροι) προς χαριν προστασιας απο τον Νταβατζη

    Οποιαδηποτε καταχρηση εξουσιας απο τον (Νταβατζη) πρεπει να γινεται αποδεκτη ως το αναγκαιο τιμημα της ”ειρηνης’’ = σκλαβιας, ομως
    προειδοποιει οτι οι ακραιες καταχρησεις μπορει να οδηγησουν σε επαναστασεις. Για την επιτυχη εφαρμογη του Ολοκληρωτικου Καθεστωτος
    αποκηρυσσει την διακριση των εξουσιων και συνιστα οπως ο Δικτατορας συγκεντρωσει στα χερια του την πολιτικη, στρατιωτικη, δικαστικη
    και εκκλησιαστικη εξουσια

    Hobbes postulates what life would be like without government,a condition which he calls the state of nature. In that state,each person
    would have a right, or license, to everything in the world.This, Hobbes argues, would lead to a “war of all against all”
    (bellum omnium contra omnes),
    and thus lives that are “solitary, poor, nasty, brutish, and short”.To escape this state of war, men in the state of nature accede
    to a social contract and establish a civil society. According to Hobbes,society is a population beneath a sovereign authority, to whom all individuals in that society cede their natural rights for the sake of protection.

    Any abuses of power by this authority are to be accepted as the price of peace.

    However, he also states that in severe cases of abuse, rebellion is expected.In particular, the doctrine of separation of powers is rejected,
    the sovereign must control civil, military, judicial and ecclesiastical powers.

    Αν αντιπαραβαλλει ο παρατηρητης την Ελλαδα του 2010
    (αμεταβλη απο ιδρυσεως), θα διαπιστωσει οτι ο Διαχρονικος Τυραννος
    συγκεντρωνει ηδη ολες τις εξουσιες στα χερια του και οτι ολες οι υποτιθεμενες εξισορροπιστικες δομες/θεσμοι ειναι διακοσμητικοι μηχανισμοι
    και βαλβιδες ασφαλειας για την διαιωνιση της Τυραννιας

    ο πολιτης ειναι ανηθικο και παρανομο να καταφυγει στην βια για προασπιση θεμελιωδων δικαιωματων(ζωη/τιμη/περιουσια),ενω ο Δικτατορας μεσω του Μονοπωλιου της Βιας που του εκχωρησε το κοπαδι, μπορει να την ασκει προς οποια κατευθυνση, εκταση και διαρκεια επιλεξει (το αποκορυφωμα συνηθως επι των κεφαλων αυτων που υποτιθεται οτι προστατευει)ερωτημα ποιος οφειλει να προτατευει τον Λαο απο τον Νταβατζη? αλλος Νταβατζης? η να
    γινει θεσμικα ο ιδιος ο Λαος μεσω των απαραιτητων θεσμων(απουσιαζουν)
    ΑΓΡΥΠΝΟΣ ΦΡΟΥΡΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟΥ?


    Those who would give up Essential Liberty to purchase a little
    Temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety.

    Αυτοι που ανταλλασσουν την Ελευθερια για να εξαγορασουν Προσωρινη
    Ψευδαισθηση Ασφαλειας, δεν τους αξιζει ουτε Ελευθερια ουτε Ασφαλεια

    Sell not virtue to purchase wealth, nor Liberty to purchase power

    Μην ξεπουλας την αρετη για πλουτο, ουτε την Ελευθερια για εξουσια

    Benjamin Franklin


    ο νομος της ζουγκλας - ολοι εναντιων ολων - για τον Τυραννο δεν αποτελει καταρα αλλα ευλογια, την οποια επιδιωκει ακαταπαυστα με καθε μεσο φανερο η κρυφο, γιατι η καταστολη του προσφερει στο πιατο ακομη ασφυκτικοτερο ελεγχο και προσθετα κερδη

    σηματοδοτει τον πιο βαναυσο βιασμο της αρχαιοελληνικης δημοκρατικης παραδοσης, οτι ουδεις ανεξαρτητως θεσης στεκει υπερανω του νομου,
    και θεσπιζει διαφορετικους νομους

    για τον οχλο και αλλον για τον Τυραννο ητοι

    ενας αγραφος νομος για τον Τυραννο

    και αναριθμητους γραπτους και αγραφους για τον οχλο

    ο οχλος θα ακολουθει τυφλα οποιον νομο του επιβαλλεται

    και ο Τυραννος πρεπει απαρεγκλιτα να διαθετει τους προληπτικους και κατασταλτικους μηχανισμους(τεραστια η κατοπινη συμβολη της προπαγανδας των Μεσων), να πνιγει οποιαδηποτε αμφισβητηση της παντοδυναμιας του πριν εκδηλωθει η εν τη γεννεσει

    δικην θεου, ως αλαθητος και αναμαρτητος, ειναι αδιανοητη/δεν υφισταται η εννοια της παρανομιας του Τυραννου, κατα παρεκκλιση και λογω ελλιπους παιδειας, απο τις προσλαμβανουσες του οχλου και υποβηθουσης της Μηντιογλωσσας,ειναι καθαρα ψυχαγωγικου χαρακτηρα το εν συντομια ονομασθεν σκανδαλο, η γαργαλιστικης υφης παιγνιον καταλληλον προς ανωδυνη καταναλωση για Νηπιο-οχλους

    το εξαπατημενο ποιμνιο ειτε απο αγνοια της φυσης του τερατος Λεβιαθαν (ακορεστο γαρ), η αυταπατης θα χορτασει λενε τρωγοντας τους αλλους μεχρι να φθασει σε μενα, η δουλικοτητας/sonderkommando role, θα γινω
    συνεργατης του θα το τροφοδοτω με αλλους αναλωσιμους κατωτερους σε αξια στην ιεραρχια της ζωης, η μεγαλομανιακους εμας δεν θα μας αγγιξει γιατι ειμαστε ισοτιμοι του αποτελουν την ευχαριστη μουσικη νοτα ψυχωγιας
    του Θηριου κατά την διαρκεια του γευματος

    εξαιρουνται οι απειροελαχιστοι γενναιοι της βεβαιης εξοντωσης αλλα αρνουμενοι την υποταγη

    ο Λεβιαθαν του Μονοδρομου με τα πολλα προσωπα και προσωπεια ερχεται απο την Βιβλο ως τερας, ενας απο τους φυλακες της Κολασης που συναντα στον δρομο τον Λεβιαθαν του Χομπς, προχωρα ακαθεκτος πιασμενος χερακι-χερακι με τον Λεβιαθαν των κοιτασματων υδρογονανθρακων, για να ενωθει με τον Λεβιαθαν της Παγκοσμιας Τυραννιας

    Όπως λοπον τα μυρμηγκακια /βενζινοπωλες δεν είναι δυνατον να υπαγορευουν κανονες παιχνιδιου στον Λεβιαθαν των 7 αδελφων πετρελαιου, ετσι και τα μυρμηγκακια οι Φορτηγατζηδες/Βυτιοφορεις είναι ανεπιτρεπτο να δωσουν το κακο παραδειγμα στα πολυποικιλα μυρμηγκακια που εχουν δρομολογηθει να περασει ο Μονοδρομος του προελαυνοντα Λεβιαθαν πανω από τα κορμια τους

    Και επειδη η ποικιλοχρωμη ταξη των Sonderkommando Boys Girls and Amfi δεν τρελαθηκαν, συνετος γαρ ο Ιουδας/Εφιαλτης να μιμηθουν παραδειγματα ανυπακουων παιδιων τυπου Μοσσαντεκ, Αλλιεντε, Αλντο Μορο, και καθως το σωζων εαυτον σωθητω ανεπαρκες? οπως απεδειχθη ανωτερω?

    Ελευθερια η Θανατος Η Αποθανετω μετα των Αλλοφυλων Το ιδιο και το αυτό
    Αλλο ΠαπαρηγοΑλαβανοΤσιπροΚουβελης Και άλλο ΙΟΥΛΙΑ ΜΠΙΜΠΑ


    Υ.Γ Ενδεικτικο της Μορφης και της Ουσιας του Πολιτευματος ειναι η ρηση
    που κοσμει το λογοτυπο της κορυφαιας υπηρεσιας ασφαλειας
    τυχαια απο εκατονταδες φιλοσοφους και δισεκατομμυρια ρησεις?

    οσο για το δικο μου ΄΄τα εμα παντα μετ'εμου φερω΄΄

  22. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 22/09/2010 06:26:40

    O Βίας ο Πριηνεύς ήταν Έλληνας φιλόσοφος , ένας από τους επτά σοφούς της αρχαίας Ελλάδας, και καταγόταν από την Πριήνη της Ιωνίας (625 – 540 π.Χ.), ήταν γιος του Τευτάμου και γνώρισε μεγάλη φήμη και δόξα γύρω στα 570 π.Χ., την περίοδο που βασιλείς της Λυδίας ήταν ο Αλυάττης και ο Κροίσος.

    Έγινε γνωστός για την δικαιοσύνη του και την ρητορική του δεινότητα. Ο Σάτυρος ο περιπατητικός, που έγραψε τις βιογραφίες των Σοφών, ονόμασε το Βίαντα «προκεκριμένον των Επτά». Σύμφωνα με τον Σάτυρο, όταν κάποτε οι Αθηναίοι, σύμφωνα με κάποιο θρύλο, βρήκαν, ενώ ψάρευαν, ένα χάλκινο τρίποδα με την επιγραφή «τω σοφώ», δηλαδή στον σοφό, έστειλαν το εύρημα τους στο Βίαντα, κρίνοντάς τον σαν τον σοφότερο άνδρα της εποχής του.

    Ήταν άνθρωπος ανιδιοτελής, δίκαιος, εγκρατής και λιτοδίαιτος. Τα δύο πιο κύρια γνωρίσματα του ήταν η ρητορική του δεινότητα και το ακοίμητο πνεύμα της δικαιοσύνης, απ` το οποίο διακατέχονταν. Στα δικαστήρια συνηγορούσε πάντα δωρεάν, υπερασπίζοντας σ` αυτά τους αδικούμενους πολίτες. Όταν ήταν αναγκασμένος να καταδικάσει κάποιον σε θάνατο, δάκρυζε.

    Λέγεται ότι κάποτε απελευθέρωσε κάποιες γυναίκες που είχαν γίνει δούλες, καταβάλλοντας τα λύτρα και αφού τις δίδαξε και τις προίκισε, τις έστειλε πίσω στους δικούς τους, στην Μεσσηνία.

    Ο Βίας ήταν γνωστός στην αρχαιότητα για τη μεγάλη αγάπη που έτρεφε στην γενέτειρα πατρίδα του και παροιμιώδης έμεινε η μεγάλη δικανική του δεινότητα. Ο Βίας πέθανε σε ηλικία 85 χρονών περίπου, καθώς αγόρευε στο δικαστήριο. Όπως διηγείται ο Διογένης ο Λαέρτιος, πέθανε όπως πεθαίνουν όλοι οι δίκαιοι άνθρωποι.

    Έγραψε το ποίημα «Περί Ιωνίας, τίνα μάλιστ’ αν τρόπον ευδαιμονοίη» (με ποίον τρόπο δηλαδή θα μπορούσε να ευτυχήσει η Ιωνία), με δύο χιλιάδες στίχους.

    Οι Πριηνείς τίμησαν το σοφό, τόσο ενόσω ακόμη ζούσε, όσο και μετά το θάνατό του, όταν και του έστησαν μεγαλοπρεπές μνημείο, το λεγόμενο «Τευτάμειον τέμενος» (από το όνομα του πατέρα του, που λεγόταν Τεύταμος ή Τεντεμίδης).

    Χαρακτηριστικά αναφέρεται πως όταν η πατρίδα του Πριήνη κατακτήθηκε από τους Πέρσες, οι δε συμπολίτες του έφευγαν πρόσφυγες από εκεί, συναποκομίζοντας και τα υπάρχοντά τους, κάποιος τον ρώτησε γιατί κείνος δεν παίρνει κάτι μαζί του στη φυγή οπότε, ο Βϊας του απάντησε: «Τα εμά πάντα μετ` εμού φέρω», δηλαδή «Ότι έχω μαζί μου το φέρνω», εννοώντας πως δεν είχε κάτι για να πάρει και αυτός, όπως οι άλλοι.

    Αναφέρεται επίσης ότι ο Ηράκλειτος, ο οποίος πολύ τον είχε εκτιμήσει, είπε για τον Βία: «Εν Πριήνη Βίας εγένετο ο Τευταμείω, ου πλείων λόγος ή των άλλων», υποδηλώνοντας έτσι πως ο Βίας ήτανε ανώτερος από τους άλλους έξη της χορείας των εφτά αρχαιοελλήνων σοφών.

    Αποφθέγματα του Βίαντα του Πριηνέα

    v Οι αγαθοί ευαπάτητοι. Οι καλοί εύκολα εξαπατώνται.

    v Μήτε ευήθης ίσθι μήτε κακοήθης. Ούτε αγαθιάρης να είσαι, ούτε κακοήθης.

    v Ό αν έλη, βεβαίως τηρών διάμενε. Εκείνο το οποίο ήθελες εκλέξει να κάνεις, συνέχισέ το σταθερά.

    v Βραδέως εγχείρει τοις πραττομένοις. Εγχειρίσας δε πράττε βεβαίως. Να επιχειρείς αργά (και κατόπιν σκέψεως) αυτά τα οποία πρόκειται να κάνεις. Όταν όμως τα ξεκινήσεις να ενεργείς με αποφασιστικότητα.

    v Βραδέως εγχείρει, ό δ’ αν άρξη διαβεβαιού. Βραδέως να επιχειρείς κάτι. Εκείνο όμως που θα αρχίσεις να κάνεις να το παρακολουθείς ότι θα γίνει.

    v Ατυχή είναι τον ατυχίαν μη φέροντα. Ατυχής είναι εκείνος που δεν μπορεί να υποφέρει την ατυχία.

    v Το γνώθι σαυτόν χρήσιμον εις νουθεσίαν των αλαζόνων, οι υπέρ την εαυτών δύναμιν φλυαρούσιν. Το να γνωρίσει κανείς τον εαυτό του είναι ωφέλιμο στους αλαζόνες, οι οποίοι φλυαρούν υπερβάλλοντες την δύναμή τους.

    v Αφροσύνην μη προσδέχου. Την αφροσύνη να μην την παραδέχεσαι.

    v Φρόνησιν αγάπα. Να αγαπάς την σύνεση.

    v Δοκεί ένδοξος γενέσθαι και βασιλεύς και τύραννος ει τρόποις χρώτο τοις νόμοις της πατρίδος. Είναι φανερό ότι θα γινόταν ένδοξος και Βασιλεύς και Τύραννος, εάν συμπεριφερόταν σύμφωνα με τους Νόμους της Πατρίδας.

    v Άρχεσθαι μαθών, άρχειν επιστήση. Αν μάθεις πρώτα να κυβερνάσαι, θα μάθεις και να κυβερνάς.

    v Κρατίστην είναι δημοκρατίαν εν ή πάντες ως τύραννον φοβούνται τον νόμον. Η πλέον καλή από όλες τις δημοκρατίες, είναι εκείνη στην οποία όλοι σαν τύραννο φοβούνται τον νόμο.

    v Τι γλυκύ ανθρώποις; Ελπίς. Τι είναι γλυκό στους ανθρώπους; Η Ελπίδα.

    v Ανάξιον άνδρα μη επαίνει διά πλούτον. Τον ανάξιο άνδρα μην τον επαινείς για τα πλούτη του.

    v Νόσος ψυχής, το των αδυνάτων εράν. Είναι αρρώστεια της ψυχής, το να επιθυμεί κανείς τα αδύνατα.

    v Των θανάτων κακός εστίν ο από των νόμων επαγόμενος . Από τους θανάτους κακός είναι εκείνος, ο οποίος προκαλείται από την επιβολή του Νόμου.

    v Ζην κρίττόν εστι επί στοιβάδος κατακείμενον και θαρρείν ή ταράττεσθαι χρυσήν έχοντα κλίνην. Είναι προτιμότερο να ζει κανείς ξαπλωμένος πάνω σε στρώμα φτωχικό και να διατηρεί το θάρρος του, παρά να αγωνιά πάνω σε χρυσό κρεβάτι.

    v Περί θεών λέγε, ως εισίν. Για τους θεούς να μιλάς όπως τους αρμόζει.

    v Των ζώων χαλεπώτατόν εστι, των μεν αγρίων ο τύραννος, των δε ημέρων ο κόλαξ. Από όλα τα ζώα τα χειρότερα είναι, από τα μεν άγρια ο τύραννος, από τα δε ήμερα ο κόλακας.

    v Λάλει καίρια. Να λες τα σωστά.

    v Μη ταχύ λάλει. Μανίαν γαρ εμφαίνει. Να μην βιάζεσαι να μιλάς. Γιατί αυτό δείχνει άνθρωπο μανιακό.

    v Φίλει μεν ως ο μισήσων, μίσει δε ως φιλήσων. Να αγαπάς, σαν να πρόκειται να μισήσεις, και να μισείς σαν να πρόκειται να αγαπήσεις.

    v Άριστον δοκείν, οίκον είναι εν ω τοιούτος εστίν ο δεσπότης δι’ αυτόν, οίος έξω διά τον νόμον. Άριστη μου φαίνεται η οικία στην οποία ο οικοδεσπότης της μέσα σε αυτήν συμπεριφέρεται με τον ίδιο τρόπο επειδή την σέβεται, όπως συμπεριφέρεται κι έξω επειδή σέβεται τον νόμον.

    v Το μεν ισχυρόν γενέσθαι, της φύσεως έργον. Το δε λέγειν δύνασθαι τα συμφέροντα τη πατρίδι, ψυχής ίδιον και φρονήσεως. Το να είναι κανείς ισχυρός είναι έργο της φύσης. Το να μπορεί να λέει όμως αυτά που συμφέρουν την πατρίδα είναι γνώρισμα της ψυχής και της σύνεσης.

    v Πείσας λάβε, μη βιασάμενος. Να παίρνεις όταν έχεις πείσει τον άλλον, όχι με την βία.

    v Νόει το πραττόμενον. Να κατανοείς αυτό το οποίο κάνεις.

    v Ό,τι αν αγαθόν πράττης, Θεούς μη σεαυτόν αιτιών. Ό,τι καλό κάνεις, να το αποδίδεις στους θεούς όχι στον εαυτό σου.

    v Κτήσαι εν μεν νεότητι ευπραξίαν, εν δε τω γήρα σοφίαν. Να αποκτάς στην μεν νεότητά σου την ευτυχία από της σωστές πράξεις, στην γεροντική σου δε ηλικία, σοφία.

    v Εφόδιον από νεότητος εις γήρας αναλάμβανε σοφίαν. Βεβαιότερον γαρ τούτο άλλων κτημάτων. Από τη νεανική σου ηλικία να παίρνεις σαν αναγκαίο εφόδιο για τα γηρατειά την σοφία. Γιατί αυτή είναι το σταθερότερο απόκτημα από όλα τα άλλα.

    v Ων η τύχη κυρία δούναι και αφελέσθαι, ου δεήσει ουδενός. Δεν έχεις ανάγκη κανενός πράγματος, από εκείνα που η τύχη έχει το δικαίωμα να σου τα δίνει ή να σου τα αφαιρεί.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Ηνιοχος 22/09/2010 14:01:32

      αγαπητέ Ηνίοχε, αδικείται νομίζω ο φιλόσοφος όταν η ρήση του ερμηνεύεται σαν δήλωση ένδειας («Τα εμά πάντα μετ` εμού φέρω», δηλαδή «Ότι έχω μαζί μου το φέρνω», εννοώντας πως δεν είχε κάτι για να πάρει και αυτός, όπως οι άλλοι). Πιστεύω ότι εννοεί πως η περιουσία του όλη (όπως και όλων μας, άλλωστε!) είναι ό,τι κουβαλάει το μυαλό και η καρδιά μας - τα μόνα που δεν μπορεί κανείς να μας αφαιρέσει!

      Αυτό μονάχα, για να ευχαριστήσω όλους σας για τον εξαιρετικό διάλογο που μόλις διάβασα. Συγχαρητήρια.

  23. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 22/09/2010 15:03:32

    Θα ξαναγράψω αυτό που είχα γράψει και σε προηγούμενο θέμα γιατί εγώ ΔΕΝ θεωρώ ότι οι φορτηγατζήδες κόπτονται ή μάχονται για μένα αλλά μόνο για την πάρτη τους.
    Αλλιώς έπρεπε να ζητάνε για όλους "φόρο 1-2000 ευρώ κατ'αποκοπήν" και "χωρίς πόθεν εσχες η επαγγελματική στέγη ή η αγορα εταιρείας για όλους", ότι δηλαδή ίσχυε μέχρι τώρα και γι'αυτούς.

    Γιατί δεν δίνουν στην δημοσίοτητα τις δηλώσεις φόρου εισοδήματος και τα Ε9 των αρχισυνδικαλιστών τους για μας πείσουν και εμάς - δηλ. τους άσχετους, τους αδαείς, τους κατευθυνόμενους, τους ηλίθιους που δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται στην κοινωνία κτλ - πόσο "φτωχοί" είναι;
    Σημειωτέον ότι ο πρόεδρος τους έχει στην ιδιοκτησία του πάνω από 20 φορτηγά - αξια άδειών+φορτηγών: άνω των 3.000.000 ευρώ - έτσι για να ξέρουμε γιατί μιλάμε και πόσοι φτωχοί είναι. Και όμως πουθενα δεν θα ακούσετε κανένα δημοσιγράφο να μιλάει/γράφει γι'αυτό.

    Πρέπει να τελειώνουμε με το θέμα. Οποιος ευνοήθηκε ευνοήθηκε όλα αυτά τα χρόνια. Τώρα τα κεφάλια μέσα. Δεν είναι σωστό να την πληρώνουν μόνο οι μισθωτοί και αυτοί που ποτέ δεν πλήρωναν φόρο να θέλουν να συνεχισουν έτσι.
    Δεν είδα πουθενα κανέναν να συμπαραστέκεται στους - επίσης "φτωχούς" - "γιατρούς του Κολονακίου". Γιατί τέτοια συμπαράσταση στους "φτωχούς" κατα δηλώσή τους (γιατί κανείς δεν ξέρει πόσα βγάζουν αφου δεν τα δηλώνουν) φορτηγατζήδες;

    Δείτε και το προήγουμενο post:

    "Θα επιτρέψετε να ακουστεί και μια αντίθετη φωνή;
    Οταν αυτοί οι κύριοι μπορέσουν να δικαιολογήσουν πως αγόρασαν κάθε άδεια φορτηγού με 80-120.000 ευρώ (ναι δεν κάνω λάθος, τόσο έκανε) με ετήσιο εισόδημα 12-15.000 (ανά φορτηγό, δηλωμένο στην εφορία νόμιμα – κατ’ αποκοπήν το λέγανε μέχρι πέρυσι) τοτε και ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ θα συμφωνήσω με όσα λέτε. Με 12-15.000 ευρώ το χρόνο όχι άδεια δεν αγοράζεις ούτε να φας εσύ και τα παιδιά σου δεν έχεις καλά-καλά. Αρα μάλλον οι κύριοι αυτοί έβγαζαν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ και ΔΕΝ ΤΑ ΔΗΛΩΝΑΝ δηλαδή ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΦΟΡΟΥΣ για πολλά χρόνια. Ολα τα άλλα είναι παραμύθια της χαλιμάς. Να ισχύσει και γι’αυτούς το πόθεν έσχες (κύριως το πόθεν) και να καταβάλλουν τους φόρους που θα έπρεπε να έχουν πληρώσει για όλα αυτά τα χρόνια. Μετά το συζητάμε και πάλι."