#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/08/2010 10:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης η Κάρυστος



Σε εξέλιξη βρίσκεται μεγάλη πυρκαγιά που εκδηλώθηκε χθες το βράδυ στον Αετό Καρύστου, στη Νότια Εύβοια.

Οι προσπάθειες των δυνάμεων της Πυροσβεστικής επικεντρώνονται στον περιορισμό του βασικού μετώπου στο χωριό του Αετού, ώστε να μην προχωρήσει προς Μετόχι και Θεοσκέπαστη.

Σημειώνεται ότι οι ισχυροί άνεμοι που πνέουν στην περιοχή δεν επιτρέπουν τη συμμετοχή στην πυρόσβεση και εναέριων μέσων. Συνολικά, επιχειρούν 27 πυροσβεστικά οχήματα με 61 πυροσβέστες, 32 πεζοπόροι και 10 οχήματα της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

Στις προσπάθειες της κατάσβεσης συμμετέχει και μεγάλος αριθμός εθελοντών πολιτών.

Σύμφωνα με τον κοινοτάρχη Αετού, Νίκο Γεωργίου, έχουν καεί τουλάχιστον τρία σπίτια.

Άλλη μια φωτιά με σοβαρή έκταση βρίσκεται σε εξέλιξη την περιοχή Λευκόρροια Ιεράπετρας Κρήτης. Αν και η φωτιά δεν απειλεί κατοικημένες περιοχές, εξελίσσεται σε δύσβατη περιοχή με αποτέλεσμα να είναι δύσκολη η αντιμετώπισή της.

Σύμφωνα με στοιχεία της Πυροσβεστικής  βρίσκονται σε εξέλιξη άλλες τρεις φωτιές μικρής όμως έκτασης, οι οποίες δεν απειλούν σπίτια. Οι δύο φωτιές είναι στην περιοχή του Ρεθύμνου και η μία επίσης στην Ιεράπετρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nick avatar
    nick 22/08/2010 11:10:55

    Ο Καραμανλής φταίει.Ο κόσμος καίγεται και αυτός κάνει μπάνια στη Ραφήνα.Οι αλήτες οι δεξιοί μας κάψανε πάλι με την ανικανότητά τους...

    • trellakias avatar
      trellakias @ nick 22/08/2010 11:52:48

      Μπράβο πέστα χρυσόστομε!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ nick 22/08/2010 12:10:12

      να παίσουν τα κεφάλια από τα μιάσματα της δεξιάς. Αισχος και αυτό ο χοντρός κοιμάται όρθιος

  2. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 22/08/2010 11:53:20

    που είστε, νταβατζοκανάλα;;;;
    που είναι ο γαπ,οεοοοοοοοοοοοοο;;;;;;
    ε, πρανιφρουροί της δεκάρας, που είναι ο πρωθυπουθργεύων;;;
    ποιός πρωθυπουργός κάνεις διακοπές και μετά τον 15αυγουστο;;;

  3. ex-pasok avatar
    ex-pasok 22/08/2010 12:02:22

    η χειροτερη κυβερνηση μετα την βιομηχανικη επανασταση μαγκες

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 22/08/2010 12:10:46

    Το κανό έχει μάνικα;

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 22/08/2010 12:19:38

      ΘΑΣΟΚ συνέπεια και υπευθυνότητα

      Χρυσοχοίδης ο υπουργός ΠΡΟΠΟ εγγυάται την προστασία του πολίτη... αλήθεια που έχει χαθεί να μας πει τι γίνεται, αν ήταν ο Βύρων θα μας έλεγαν ότι κρύβετε!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/08/2010 13:07:39

    Χαιρετώ, και ερωτώ. Ξέρει κανείς από την Κάρυστο, αν κανένας έχει επιχειρηματικά σχέδια σε αυτά τα βουνά;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 22/08/2010 13:41:49

      Μα, κι αυτή η φύση να φυτρώνει εκεί που πρέπει να μπουν ανεμογεννήτριες!

  6. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 22/08/2010 13:25:37

    Που είναι ο ποδηλάτης, ε νταβατζήδες;;;
    παρέα με τον γαπ διακοπές είναι φέτος ο ποδηλάτης σας;;;
    ξεφτίλες....

  7. Orestios avatar
    Orestios 22/08/2010 13:36:10

    Εύγε στον Υπουργό ΠΡΟΠΟ που για μια ακόμη φορά μας θύμισε πόσο άχρηστος είναι. Αυτός να μου το θυμηθείτε θα γίνει ο νέος Άκης.
    Εύγε στον τουρίστα GAP που δεν ξέχασε να ασχοληθεί με τα μπάνια του εις βάρος της Ελλάδας, αλλά ξέχασε όλα όσα υποσχέθηκε.

  8. Κικη avatar
    Κικη 22/08/2010 16:30:43

    Λ.Α.Σ.Ο.Κ ειναι.
    Τωρα ξερει κανεις αν σαυτην την περιοχη της Καρυστου ειναι να εγκατασταθουν ανεμογεννητριες,και οι κατοικοι αντιδρουσαν,γιατι η αναγκαστικη απαλοτριωση που γινοταν ,ηταν σε πολυ χαμηλη τιμη,καπου ειχα διαβασει 50 ευρω ανα στρεμμα.
    Ποια εταιρεια ειναι στην Καρυστο,που εχει αναλαβει τις ανεμογεννητριες,και τι σχεση εχει η υπουργος.
    Ερωτηματα θετω,ψαχνω απαντησεις.

  9. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 22/08/2010 19:50:54

    O Αυτοκράτορας δεν μπορει να σχοληθεί με τόσο ταπεινά θέματα, ασχολείται με το μεσανατολικό/κυπριακό παγόσμια διακυβέρνηση και όλα αυτά τα σημαντικά