#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/01/2012 21:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε καλό κλίμα η συνάντηση χάριν του PSI



«Δεν ξέρω αν το καταλάβατε, αλλά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα». Η ατάκα αυτή του Ντίνου Ηλιόπουλου αντικατοπτρίζει το κλίμα που επικράτησε στη σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών υπό τον Λ. Παπαδήμο. Και οι μετέπειτα δηλώσεις και διαρροές τους είχαν ως στόχο τη δημιουργία ενός κλίματος σύμπνοιας ενόψει της επίσκεψης των επικεφαλής της τρόικας αλλά και των συζητήσεων για το PSI.

«Η συνάντηση με τους πολιτικούς αρχηγούς ήταν σημαντική και ουσιαστική. Συζητήσαμε ένα ευρύ φάσμα θεμάτων που αφορούν τις τρέχουσες εξελίξεις, ειδικότερα τις διαβουλεύσεις με την τρόικα και τη διαδικασία του PSI. Η συζήτηση έγινε μέσα σε ένα πολύ θετικό κλίμα και οι πολιτικοί αρχηγοί επιβεβαίωσαν την πλήρη στήριξη της κυβέρνησης στην ολοκλήρωση του έργου της». Αυτά είπε ο πρωθυπουργός και δεν έχουμε κανένα λόγο να τον διαψεύσουμε. Το ίδιο κλίμα έδωσε και ο Γ. Καρατζαφέρης βγαίνοντας από τη σύσκεψη και ήταν εμφανής η προσπάθεια όλων να δείξουν ενωμένοι παρά τα προβλήματα και τα «αγκάθια» που υπάρχουν. Ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ είπε επίσης ότι  είναι περισσότερο ικανοποιημένος από όταν μπήκε στο Μέγαρο. Οι δυο άλλοι πολιτικοί αρχηγοί δεν έκαναν όμως δηλώσεις.

Προφανώς, ακόμη κι αν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις , αυτό που προέχει είναι να διαφανεί ένα καλό κλίμα και να μη χαλάσει η όποια προσπάθεια γίνεται αυτή τη στιγμή.

Από ΝΔ οι πληροφορίες είναι ότι δεν ετέθη θέμα υπογραφών των αρχηγών σε κοινή δήλωση, όπως άφηναν να διαρρεύσει προηγουμένως από το ΠΑΣΟΚ και το Μαξίμου.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες ο κ. Καρατζαφέρης έθεσε και θέμα εκλογών, αλλά η στάση της ΝΔ παραμένει σταθερή, "δεν έχει αλλάξει τίποτα από την συμφωνία των αρχηγών".

Σταθερή παραμένει η θέση της ΝΔ και στο θέμα της μείωσης των μισθών στον ιδιωτικό τομέα. Και θα περιμένει το αποτέλεσμα της διαπραγμάτευσης των κοινωνικών εταίρων πριν τοποθετηθεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 19/01/2012 21:45:18

    ΓΑΠ σε Σαμαρά, ”....γιατί δεν στηρίζεις τη κυβέρνηση?”
    Σαμαράς..”....δεν υπάρχει κυβέρνηση”

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/01/2012 21:55:12

    Ε ρε μεγαλεία ο Κομανέντσος:
    Λάμπει το μουτράκι του.
    Σαν να κουβαλάει τα βάρη του Έθνους στους ώμους του (νομίζει).
    Από τότε που θυμάμαι μονίμως ζητάει σύγκληση συμβουλίου αρχηγών κομμάτων. Επί παντός θέματος.
    Τώρα δικαιώνεται!

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 19/01/2012 21:59:03

    Αυτόν μην τον λυπάσαι.

    Μην κοιτάς που ήταν άτυχος και έπιασαν στα Βόρεια το στέλεχος αλλιώς θα δούλευε πορτιέρης σε ένα από τα μαγαζιά του.

    • juliet avatar
      juliet @ Aris. A 19/01/2012 22:23:34

      Καλησπέρα,
      ο μόνος χαμογελαστός ο τύπος με τα πολλά στελέχη (φύλλα αποδείξεων λογιστικών που μένουν στον εκδότη).

  4. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 19/01/2012 22:01:36

    Αν ισχύουν αυτά που απεύχομαι, δλδ ότι «επιβεβαιώθηκε η πλήρης στήριξη στην κυβέρνηση» από όλους, δλδ και από τον Αντώνη, πάμε για 75-80% αριστερά, αν και όταν μας αφήσουν οι Ευρωπαίοι και λοιποί "φίλοι" μας να κάνουμε εκλογές.

    Δεν περιμένω βέβαια ότι η Αλέκα ή ο Αλέξης θα κάνουν κάτι καλύτερο, αλλά δεν μπορώ να ψηφίσω αυτούς που ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ μου κόβουν τον μισθό στην μέση την ιδια ώρα που διπλασιάζουν τις τιμές και αφήνουν τα σκυλόψαρα ανενόχλητα.

    Έχω, σαν άνθρωπος που αποτελείται από κόκκαλα και αίμα, μια μέγιστη πρώτη προτεραιότητα και υποχρέωση: Να επιβιώσω. Υποχρέωση απέναντι στον εαυτό μου, και απέναντι σε αυτούς που με αγαπούν. Και αμέσως επόμενη υποχρέωση, αν η επιβίωση αποδειχθεί ανέφικτη, να πεθάνω τουλάχιστον με αξιοπρέπεια.

    Η καθολική σιωπή μου δείχνει ότι συμφώνησαν σε κούρεμα μισθών (γουλί).

    Είμαι όμως κύριος και αναμένω νεότερα από το μέτωπο, πριν αποφανθώ οριστικά.

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ Πεπόνης 19/01/2012 22:25:19

      Πεπόνη, μάθε να διαβάζεις και πίσω από τις γραμμές μερικές φορές γιατί μας έχεις κουράσει με το προσωπικό σου πρόβλημα. "Σε καλό κλίμα χάριν του Psi" λέει η ανάρτηση και παρακάτω εκθέτει τα θέματα στα οποία διαφώνησε ο Σαμαράς. Πως αλλιώς θέλεις να σου το πουν για να καταλάβεις ότι δεν πήγε καλά.

    • Στεργιος avatar
      Στεργιος @ Πεπόνης 19/01/2012 22:26:40

      τα ειπες ολα φιλε, μαζι σου και εγω.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Πεπόνης 20/01/2012 01:07:48

      Για την άνοδο των μισθών (και κυρίως των επιδομάτων και των παροχών και κυρίως στς ΔΕΚΟ) από το 98 μέχρι το 08 τι έχεις να πεις; Ήταν δικαιολογημένη από αντίστοιχη αύξηση της παραγωγής; Ή, μήπως, τώρα πρέπει να να την "διορθώσουμε";

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ ΠΗΛΕΑΣ 20/01/2012 05:49:31

        Ας την "διορθώσουμε" λοιπόν, μετατρέποντας τον μισθό στον ΙΤ σε 500 ευρώ, διατηρώντας τις τιμές στα ύψη και αυξάνοντας τες με ακόμη μεγαλύτερο ΦΠΑ και αφήνοντας ανέγγιχτους τους μεγαλοκαρχαρίες, τα σκυλόψαρα και τους απατεώνες.

        Τι να πω, νόμιζα ότι μιλάμε σοβαρά.

        Για την ανισότητα των μέτρων τι έχεις να πεις;

        Να δω πότε θα γίνει κατανοητό ότι δεν ενοχλούν τα σκληρά μέτρα αλλά τα άδικα μέτρα.

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/01/2012 22:10:29

    "Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, Αντώνη ΣαμαράW, ο οποίος αγωνίστηκε ενάντια στα μέτρα λιτότητας, έχει ρίξει πολύ νερό στο ούζο του από τότε που το κόμμα του συμμετέχει στην κυβέρνηση. Αλλά είναι ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΣ χαρακτήρας".

    Αυτά τα λέει ο κεντροαριστερός MONDE σε χτεσινό του δισέλιδο αφιέρωμα για την ελληνική κρίση με τίτλο: Η Ελλάδα αντιμέτωπη με τις υποχρεώσεις της.


    h--p://www.lemonde.fr/europe/article/2012/01/16/la-grece-face-a-ses-engagements_1629505_3214.html

    • Y. avatar
      Y. @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/01/2012 23:03:12

      Το απρόβλεπτό του περιμένουμε

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/01/2012 23:04:27

      Αδιάφορο. Ο Σαμαράς χειρίζεται το ζήτημα με ωριμότητα και εθνική ευθύνη.
      Η Παράταξη δεν είναι παράταξη εκδίκησης και αντεκδίκησης.
      Είναι παράταξη ευθύνης.
      Καθήκον μας να ενισχύσουμε τις ηθικά ανένδοτες και δημιουργικές δυνάμεις μέσα στην Παράταξη.

      • Y. avatar
        Y. @ Μανιάτης 19/01/2012 23:31:32

        Δλδ Μανιάτη, η Εξεταστική και τα Δικαστήρια, θα αποτελούν αντεδκίκηση?

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ Y. 19/01/2012 23:41:56

          ΟΧΙ!!!
          Δεν εννοώ αυτό. Η εφαρμογή του νόμου δεν είναι ΠΟΤΕ εκδίκηση.
          Και βέβαια όλοι πρέπει να τιμωρηθούν.
          Αρχων είναι Νόμος.
          Και η εφαρμογή του νόμου είναι το κύριο όπλο προάσπισης του Λαού και της Δημοκρατίας.
          Άλλο τιμωρία κι άλλο εκδίκηση.

          • karenin avatar
            karenin @ Μανιάτης 20/01/2012 00:40:07

            Oταν ζητάς επιβολή νόμου σε χώρα με διεφθαρμενο ως το μεδούλι κρατικό μηχανισμό, θα έχεις αποτέλεσμα να γεμίσεις τις φυλακές με φτωχοδιάβολους.
            Ολα αυτά τα χρόνια αγαπητέ μου γίνανε χιλιάδες πράξεις ανομίας, έχουν αλληλοχρεωθεί πολλοί, και η κρατική μηχανή μοιάζει πιασμένη. Οι κυρίαρχοι της διαφθοράς έχουν φροντίσει δια νόμων, την ατιμωρησία τους. Βλέπεις στα δικαστήρια όλες οι μεγάλες υποθέσεις να σταματάνε. Δέν φταίνε οι δικαστές,
            είναι οι νόμοι που ηρθαν απο την βουλή, τσόντα σε κάποια νυκτερινή τροπολογία. Θα σου αναφέρω μόνο το κτηματολόγιο, σε σχέση τα υποθηκοφυλάκεια. Δεν έιναι η ντροπή, που είμαστε η μόνη χώρα που δεν έχουμε κτηματολόγιο, άντε να διατάξει ο δικαστής κατασχεση περιουσίας, ψάξε να την βρείς στα δεφτέρια 270 υποθηκο φυλάκειων της χώρας. Ακόμη καταφέρνουν να μπλοκάρουν την μηχανοοργάνωση. Ελα τώρα να τους πιστέψεις ότι κυνηγάνε όντως την φοροδιαφυγή.
            Για αυτό Μανιάτη ρωτάω, ποιους νόμους ακριβώς αιτιάσαι να επιβληθούν;

        • rally monkey avatar
          rally monkey @ Y. 19/01/2012 23:57:11

          θελει προσπαθεια να απαριθμησεις τους πολιτικους που εχουν το αναστημα να αναφερθουν καθαρα σε δικαιοσύνη και ειδικα δικαστηρια για τον ΓΑΠ και τους συνεργους του (...και οχι επειδη ειναι πολλοί)
          γιαυτο λέω πως το φώς στο περιφημο τουνελ...είναι απο το τραινο που ερχεται καταπάνω μας.. και αναλωνομαστε σε πολυσχιδεις αναλυσεις για το τι έφταιξε και φταίει στην Ελλάδα ... ενω το ζητημα ειναι απλουστατο, φταιει ότι..
          Δεν εφαρμοζονται οι Νόμοι
          Δεν επιβάλλονται οι ποινές
          ενω οι πολίτες ειμαστε ευαισθητοι μονο σε θεματα που αφορουν μειωση απολαβών μας..
          τοσο καλά..

          • Πεπόνης avatar
            Πεπόνης @ rally monkey 20/01/2012 00:03:03

            "φταιει ότι..
            Δεν εφαρμοζονται οι Νόμοι
            Δεν επιβάλλονται οι ποινές"

            Όλη η πραγματικότητα σε τρεις γραμμές.

            Όχι όμως μόνο για την Ελλάδα.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ Πεπόνης 20/01/2012 02:08:15

            ..για την Ελλάδα όμως ειναι η μόνη διέξοδος εδω που εχουν φτασει τα πραγματα,
            οι πέραν του Ατλαντικού (που ειναι μπροστα σε κατι τετοια) την εχουν την λύση έτοιμη, το λένε 'enforcement' (και δουλεύει - οποτε μην το ψάχνουμε ουτε στη λιτότητα ουτε στην πρασινη ενέργεια).
            Στο μεταξυ θα περασουμε και στη ΔΡΧ και όλα τα λογιστικής φυσεως τεκμηρια οσων καταχραστηκαν και δωροδοκηθηκαν θα σβηστούν δια παντος.

          • Y. avatar
            Y. @ rally monkey 20/01/2012 00:25:45

            Θεωρώ το Σαμαρά έναν απ’ αυτούς που έχουν ανάστημα, και θα εφαρμόσει τους νόμους

          • Y. avatar
            Y. @ Y. 20/01/2012 00:26:24

            ...ειδάλως να πάμε να πνιγούμε

        • firiki2010 avatar
          firiki2010 @ Y. 20/01/2012 00:16:32

          @ Y
          Μου αρέσει που θεωρείς Εξεταστική και Δικλαστήριο δεδομένα. Τίποτα δεν πρόκειται να γίνει και επειδή και να γίνει δεν θα οδηγήσει πουθενά καλώς δεν θα γίνει.

  6. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 19/01/2012 22:56:17

    Ας δείξουμε νηφαλιότητα. Η Ελλάδα έχει ζήσει τραγικές στιγμές με του αλαλαγμούς και τις κραυγές. Ας θυμηθούμε μόνο τις μαγκιές του ανένδοτου και του ¨επαναστατημένου¨ λαού τη δεκαετία του 1960.
    Ας καταλάβουμε ότι εδώ που φτάσαμε απαιτείται ψυχραιμία και ικανότητα συγκράτησης των δικαιολογημένων αισθημάτων αγανάκτησης.
    Ας επιτρέψουμε στις δημιουργικές δυνάμεις να αναγεννήσουν τη χώρα και το Έθνος.
    Κι αυτό μπορεί να το επιτύχουν οι πραγματικές πατριωτικές δυνάμεις της Παράταξης. Αυτές που έχουν ήθος και ικανότητα.
    Όχι αυταπάτες. Όχι κενά πατριωτικά ποιήματα.

    • Εύμηλος avatar
      Εύμηλος @ Μανιάτης 19/01/2012 23:36:06

      Μανιάτης,
      μπράβο για τις σοβαρές και καλοζυγιασμένες τοποθετήσεις σου.

  7. factorx avatar
    factorx 19/01/2012 22:57:27

    Εχω πει σε ορισμένους και αγαπητους σχολιαστές να μην βιάζονται να υιοθετούν τι λένε τα κατεστημένα ΜΜΕ. Δείτε λοιπόν στην επόμενη ανάρτηση ποια ήταν η στάση του Σαμαρά

  8. Y. avatar
    Y. 19/01/2012 23:00:20

    Το μπαγκράουντ θυμίζει Λονδρέζικη Λέσχη

  9. Y. avatar
    Y. 19/01/2012 23:47:13

    Αμήν!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Y. 20/01/2012 00:05:06

      Η εφαρμογή του Νόμου ας γίνει δική μας υπόθεση.

  10. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 19/01/2012 23:53:24

    Ο Καρατζαφέρης με την πόζα του και το ψεύτικο χαμόγελο προδίδει το μέγεθος της υποκρισίας του

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/01/2012 00:02:47

      Ο Σαμαράς και η Παράταξη νίκησαν απόψε.
      Να γίνει ο Ομπράτοβιτς της Πολιτικής. Τι έκανε απόψε!

    • Ανδρομέδα avatar
      Ανδρομέδα @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/01/2012 00:07:54

      Το χαμόγελό του εκπέμπει αυταρέσκεια.

  11. firiki2010 avatar
    firiki2010 20/01/2012 00:22:04

    Αναρωτιέμαι: Γιατί είναι τόσο κακό πράγμα αν η συνάντηση πήγε καλά; Γιατί είναι κακό αν " οι πολιτικοί αρχηγοί επιβεβαίωσαν την πλήρη στήριξη της κυβέρνησης στην ολοκλήρωση του έργου της" όπως λέει η ανακοίνωση Παπαδήμου;

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ firiki2010 20/01/2012 00:32:15

      Γιατί έχουμε τάσεις αυτοκαταστροφής.
      Γιατί μας σαγηνεύουν της Χαλιμάς τα παραμύθια...τα Δεκεμβριανά, ο Ανένδοτος, οι παλληκαρισμοί κι όλες αυτές οι εθνικές
      γελοιότητες και τραγωδίες.

  12. ΜΠ avatar
    ΜΠ 20/01/2012 08:50:22

    @Πεπόνη: φίλε μου το καλοκαίρι έπαιρνες μία ολόκληρη καρπουζάρα την έσφαζες και την απολάμβανες παγωμένη σε μία πιατέλα με συνοδεία τυριού φέτας (προεραιτικά που λένε και οι σεφ - για τη φέτα!).
    Φέτος το καλοκαίρι - πρώτα ο Θεός - θα πηγαίνεις στο μανάβη ή στο μάρκετ και θα αγοράζεις το καρπούζι κομμένο σε φέτες, θα λες πόσες φέτες θέλεις θα στο τυλίγουν, καρπούζι ολόκληρο τέλος !!! Κατάλαβες;;
    Θα το τρώς όπως το τρώνε οι φίλοι μας οι Ευρωπαίοι έξω, που αγοράζουν τέσσερα μήλα, δύο τομάτες, κλπ , όλα μετρημένα με το κομμάτι και όχι "βάλε ένα κιλό τομάτες".
    Ξέρεις γιατί; Γιατί δεν θα φτάνει για όλους, και είμαστε πολλοί στον πλανήτη αυτό! Εκεί καταλήγουν όλα.
    Θα δεις επίσης να αλλάζει το σκηνικό στη μορφή δόμησης. Ψηλά κτήρια, μικρά διαμερίσματα τύπου δυαριού και εκεί θα στεγάζονται ολόκληρες οικογένειες τεσσάρων ατόμων. Εκεί μας οδηγούν. Στην κινεζοποίηση που έφερε την επανάσταση με τα ξενοδοχεία του ύπνου σε κάψουλα !!!! Έχουμε το σθένος να φωνάξουμε ότι: "ρε αλήτες, θα τρώμε το δικό μας το Ελληνικό καρπούζι ολόκληρο, με τη φετούλα το τυράκι δίπλα και θα αγοράζουμε όσα κιλά τομάτες απ´ τα μποστάνια των παραγωγών της λαϊκής γουστάρουμε. Δεν θα μας αλλάξετε εσείς διατροφικές συνήθειες των γιαγιάδων μας. Και δεν θα ζούμε σε κλουβί όπως ονειρεύεστε!!!!!". Μπορούμε;;;;

    • juliet avatar
      juliet @ ΜΠ 20/01/2012 11:37:23

      Mπορούμε !Αλλα για να γίνει αυτό δεν θα πρέπει ο καθένας να σκέφτεται την πάρτη του.Μειώνω τις τιμές ,δεν κερδίζω 100% και δίνω στον κόσμο να φάει φτηνότερα.Δημιουργούνται νέα δεδομένα ,νέες αγορές με πωλητές τους αγρότες για να μειώνεται το κόστος.Είναι δυνατόν να αγοράζεις έξω από τα χωράφια ακριβότερα από την λαΐκή;
      Αρα φταίμε πρώτα εμείς και μετά τα πέριξ λαμόγια .Πρέπει να καταλάβουν ότι η ζωή τους δεν θα πρέπει να είναι ο θάνατος ο δικός μας.Οταν ο άλλος δυσκολεύετε γιατί ν΄αγοράσει Ελληνικά ακριβότερα και όχι εισαγώμενα φτηνότερα.Π.χ η Δωδώνη δεν θα έπρεπε να δίνει το τυρί φτηνότερο; αγροτικός συνεταιρισμός χωρίς μεσάζοντες ή έχει πολλους κομματικούς και ανεβαίνει το κόστος;Πάλι καταλήγουμε ότι πρέπει να σπάσουμε τα κομματικά αποστήματα.
      Το σύστημα της συγκατοίκησης είναι παλιό εφαρμόστηκε στα κουμουνοσιαλιστικά καθεστώτα.Ρουμανία :είχες σπίτι πολλών δωματίων σε υποχρέωναν να δεχτείς συγκατοίκηση με κάποια άλλη οικογένεια που δεν είχε σπίτι.Αν είναι να φτάσουμε εκεί ....δεν μπορώ να πω τίποτε.

  13. avanti avatar
    avanti 20/01/2012 09:59:34

    Πραγματικά ωραία ατμόσφαιρα, χαμηλός φωτισμός, κλασική επίπλωση, μετά θα πήγαν και τα ουισκάκια, πορτοκαλαδίτσα στον γαπ καθότι και υγιεινιστής... και εμείς αχ βαχ να βγάλουμε το μήνα.

  14. ΜΠ avatar
    ΜΠ 20/01/2012 12:20:31

    @Juliet: συμφωνώ και επαυξάνω! Κρεμμύδια Νείλου, Αφρικής φθηνότερα από τα κρεμμύδια Δράμας. Το ίδιο και με τα πορτοκάλια. Ο Έλληνας αγρότης πρέπει να καταλάβει ότι έχει δύναμη πάνω στο προιόν του και στην τιμή του.

  15. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 20/01/2012 21:11:48

    Δεν ξέρω γιατί τα λες σε μένα. Εγώ τα γνωρίζω όλα αυτά, επειδή τα έχω ζήσει από κοντά. Οδηγούμαστε ακριβώς εκεί που λες, και μάλιστα με δόλο.

    Ένας φίλος μου έχει ακόμη την ψευδαίσθηση ότι οι τιμές θα μαζευτούν από μόνες τους. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τόσο πολύ κουτόχορτο, όσο μπορουν κάποιοι να καταβροχθίσουν!

    ΑΝ η μείωση τιμών ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΑΛΟΓΗ με την μείωση μισθών, δεν νομίζω να υπήρχε κάποιος που θα αντιδρούσε. Τα πράγματα θα παρέμεναν ακριβώς όπως τώρα.

    Το πρόβλημα είναι (ήταν και θα είναι) ότι αυτό στην πράξη δεν συμβαίνει και παραμένει όνειρο θερινής νυχτός.