#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/10/2012 14:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε ιθαγενείς νομίζει ότι απευθύνεται ο κ. Στουρνάρας;



Αντίγραφο της λεγόμενης λίστας Λαγκάρντ με τα ονόματα 2.000 Ελλήνων καταθετών σε υποκατάστημα της τράπεζας HSBC στην Ελβετία, δήλωσε ότι θα ζητήσει ο υπουργός Οικονομικών Γ. Στουρνάρας, τονίζοντας, σε δηλώσεις του στους Financial Times, ότι το θέμα αποτελεί για τον ίδιο προτεραιότητα.

Καλά, σε ποιούς νομίζει ότι απευθύνεται ο κ. Στουρνάρας; Σε ιθαγενείς Παπούα; Τα 2000 ονόματα, ή "λίστα Φαλσιανί" (στέλεχος ελβετικής τράπεζας που υπέκλεψε δεκάδες χιλιάδες ονόματα Ελλήνων, Γερμανών, Ιταλών, κ.ο.κ. μεγαλοκαταθετών στην Ελβετία) τα έχει πάρει ο Παπακωνσταντίνου από το 2010, και ο Στουρνάρας λέει ότι θα τα ξαναζητήσει από τους ευρωπαίους "εταίρους" μας;

Από τον Παπακωνσταντίνου πρέπει να τα ζητήσει, και παράλληλα να κινήσει διαδικασία ποινικής δίωξης σε βάρος του για υπεξαίρεση στοιχείων και για απιστία προς το κράτος και τον ελληνικό λαό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Β Α Σ Ο Σ avatar
    Β Α Σ Ο Σ 01/10/2012 14:35:03

    ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΟ! ΔΕΙΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 16:17 ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ 19:07 !!!

    http://www.youtube.com/watch?v=0Ke4j0bR7tU&feature=player_embedded

    Κατα τη διάρκεια του Δ.Σ του ΔΝΤ για να εγκρίνει το Μνημόνιο Ι πολλά μέλη του εξεφρασαν τη διαφωνία τους για το πρόγραμμα των μέτρων , για το μικρό χρονικό διάστημα της δημοσιονομικής προσαρμογής που θα διαλύσει την οικονομία και τις προοπτικές ανάπτυξης και το κυριότερο ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟΥ ΟΡΟΥΣ (ΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ) ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ωστε να έχει κάποια ελπίδα η εφαρμογή του προγράμματος.

    Η απάντηση του Τόμσεν προς τους προισταμένους του είναι το λιγότερο σοκαριστική: "The Greek Authorities themselves (!!!!!!!!) ruled out the debt restructuring"

    Γιατί;;; Γιατί σκιζονταν Παπανδρέου - Παπακωνσταντίνου οτι η αναδιάρθρωση είναι καταστροφική και μη επιθυμητή απο καμιά πλευρα και βγάζαν γραφικούς και δραχμολάγνους όσους το υποστήριζαν; Γιατί ΑΥΤΟ το σημείο το διαπραγματευτηκαν με επιτυχία ενάντια στις θέσεις του ΔΝΤ ; Ποιό εθνικό συμφέρον εξυπηρέτησαν;;

    Καθυστέρησαν καταφανέστατα υπέρ των τραπεζών Γερμανίας - Γαλλίας ώστε να μειώσουν στο ελάχιστο την εκθεσή τους στα Ελληνικά Χρεώγραφα και στη συνέχεια προχώρησαν σε μια επιζήμια και αναποτελεσματική αναδιάρθρωση για την Ελληνικη οικονομια (Βλέπε PSI).

    Το ερώτημα όμως παραμένει. Γ Ι Α Τ Ι ; ; Πείσθηκαν , εξαναγκάστηκαν , ήταν ανίκανοι ;
    Δεν μπορούν πάντως να πούν πως δεν γνώριζαν.

    Τιμή και δόξα στους "γραφικους" που όλα αυτά τα επικοινωνούσαν στον κόσμο απο το 2010 αλλά κανείς δεν τους άκουγε.

    • ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
      ΘΟΔΩΡΟΣ Κ @ Β Α Σ Ο Σ 01/10/2012 23:25:27

      Δυστυχώς, τεράστιο δίκιο έχεις!!!
      Κάτι Βαρουφάκηδες τους βγάλαμε γραφικούς, gay, αιθεροβάμονες, και ότι άλλο βάλει ο νους του καθενός.
      Όταν προέρχονταν από πρώην ανώτατους υπαλλήλους (π.χ του ΔΝΤ), λέγαμε ότι ήταν αποτυχημένοι πρώην υπαλληλίσκοι ,κ.λ.π.
      Χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό, γιατί άμεσα ή έμμεσα κάποια στιγμή όλοι οι εχέφρονες και σοβαροί (τρομάρα μας), αναμεταδώσαμε , πιθηκίσαμε, κοροϊδέψαμε, ειρωνευτήκαμε , ουσιαστικά υιοθετήσαμε ασχέτως αν δεν δημιουργήσαμε, τέτοιους εύκολους και αβίαστους χαρακτηρισμούς.
      Κάποιοι μας άνοιγαν τα μάτια και εμείς αντί να βγάλουμε την τσίμπλα από τα μάτια μας, πουλάγαμε και πνεύμα.
      Καλά να πάθουμε για όλες τις επιλογές μας μέχρι τώρα!
      Ποτέ όμως δεν είναι αργά!
      Ας κάνουμε κάτι τώρα!!

  2. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 01/10/2012 14:42:06

    Βρὲ κάτι πράγματα... Χάθηκε λέει ἡ λίστα... Ἂ στὸ καλό... Μανταλάκια ἔχουν;

    Ἡ λίστα μὲ τὰ νέα μέτρα ὅμως ΠΟΤΕ δὲ χάνεται. Μόνο ἡ λίστα τῶν μεγαλοκαταθετῶν.

    Ἐδῶ σὲ θέλω μάστορα, μὲ ποιούς θὰ πᾶς καὶ ποιούς θ' ἀφήσεις.

    • tak avatar
      tak @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 01/10/2012 17:04:48

      Αστυάνακτα, μας άφησε...

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/10/2012 14:57:35

    Το δώσανε, το χάσανε...
    Λέτε να μην κράτησε αντίγραφο η Λαγκάρντ;
    Ή να μην τους το δώσει;
    Δεν το πιστεύω.
    Πάντως, κ. Στουρνάρα, για περίπτωση ανάγκης, ένα πουλάκι μου είπε ότι υπάρχει backup από όλα αυτά τα cd του κ. Φαλσιανί στην εξής διεύθυνση (είναι το Υπουργείο Οικονομικών του Ομόσπονδου Κράτους Βόρειας Ρηνανίας - Βεστφαλίας) :
    Finanzministerium des Landes Nordrhein-Westfalen
    Jägerhofstr. 6
    40479 Düsseldorf
    Bundesrepublick Deutschland
    Είναι εύκολο - οι εκεί κυβερνώντες Σοσιαλδημοκράτες και Πράσινοι θα χαρούν πολύ να "εξυπηρετήσουν". Πειράζει που ο κ. Σόιμπλε θα γίνει "Τούρκος";

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 01/10/2012 19:02:52

      Υπόψη ότι ο τεχνικός πληροφορικής κ. Ερβέ Φαλσιανί, συνελήφθη στο λιμάνι της Βαρκελώνης, στην Ισπανία, την 1η Ιουλίου του 2012, αφού στον έλεγχο διαβατηρίου εμφανίστηκε ότι εκκρεμεί εις βάρος του διεθνές ένταλμα συλλήψεως.
      Περιμένει τώρα την δίκη του - όπου αναμένεται να ξεσπαθώσουν διάφορα πολιτικά πρόσωπα και να γίνει της αρκούδας το κάγγελο.
      Φημολογείται ότι ανάμεσα στους μάρτυρες υπεράσπισης θα είναι πολιτικοί του διαμετρήματος του Πεερ Στάινμπρουκ, του Γιούργκεν Τρίττιν και της Χανελόρε Κραφτ, πρωθυπουργού της Βόρειας Ρηνανίας – Βεστφαλίας.

  4. Xase avatar
    Xase 01/10/2012 15:02:51

    Διαβαζω στην σημερινη Ημερησια, πως ολα τα καλα λουλουδακια του ΠΑΣΟΚ θα πανε στο Χαρβαρντ να παρακολουθυσουν σεμιναρια και να κανουν ομιλιες. Μεταξυ αυτων ειναι ο κ. Παπακωνσταντινου, ο κ. Γερουλανος (σαν αρχικηπουρος) η κ. Διαμαντοπουλου «Το παλιό πεθαίνει, το νέο γεννιέται. Με γνώση, εμπειρία και νεανική ορμή, να τολμήσουμε μια νέα αρχή για την Ελλάδα», ο κ. Richard Parker, γνωστός οικονομολόγος και σύμβουλος της κυβέρνησης Παπανδρέου. Ο ιδιος ο κ. ΓΑΠ ( κρεμασμα που του χρειαζεται)., καθως και τοποτηρητης του ομιλου, ο κ Πέτρος Ευθυμίου.

    Ολοι αυτοι πανε να μαθουν πως θα μας σωσουν. Η μαλλον πως θα μας ξανασωσουν

    ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΡΕΜΑΣΜΑ για τα εγκληματα που εκαναν στον Ελληνικο λαο

  5. aristos avatar
    aristos 01/10/2012 15:13:41

    Ε ρε Τσίπρας που σας χρειάζεται...
    Εχε χάρη που σε επέλεξε και ταυτίζεται μαζί σου ο Σαμαράς,
    αλλοιώς δεν ξεχνάμε οτι είσαι συνδαιτημόνας του Πάγκαλου και του Παπακων/νου

  6. Inno avatar
    Inno 01/10/2012 15:13:57

    όχι HSBC. UBS, του Θόδωρα και της Γιάννας, χορηγών ΓΑΠ και Τσίπρα κλπ.

  7. ano-kato avatar
    ano-kato 01/10/2012 15:13:59

    Ρε παιδιά ο Στουρνάρας ποιος είναι;Ποιος του έδωσε εξουσία;Ποιος τον έκανε υπουργό;Ποιος τον ελέγχει και σε ποιον λογοδοτεί;Είναι αυτόνομος ανεξάρτητος ανεξέλεγκτος και για ότι κάνει δεν δίνει αναφορά σε κανένα;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ano-kato 01/10/2012 16:07:03

      Ναί,στόν Τόμσεν...

  8. maquis avatar
    maquis 01/10/2012 15:34:40

    Επίσης με αυτά τα 5,000,000 ευρώ που μετέφερε ο κομιστής Αναστασιάδης έξω και τον τσίμπησαν οι Γάλλοι στα σύνορα τι έγινε; και ποιός τον "ήλωσε", γιατι δεν τον ψάξανε τυχαία (ο πρώην συνεταίρος, κάποιος άλλος - παει κι αυτό, γαργάρα).
    μου αρέσει που πριν λίγες μέρες έγραφε "λάβρο" το Π. Θέμα για όσους έχουν βγάλει λεφτά έξω! Νομίζω - δεδομένου του συσχετισμού διαπλεκομένων δυνάμεων - μάλλον ο κομιστής θα χάσει (τι άραγε;)

  9. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 01/10/2012 15:51:36

    Αν του το δώσουν, να το κάνει κόπιες και να το μοιράσει σε όλους μας. Έτσι θα ήμαστε σίγουροι ότι δεν θα ...ξαναχαθεί.

  10. avanti avatar
    avanti 01/10/2012 15:58:16

    Φυσικά και απευθύνεται σε ιθαγενείς, όταν πριν δύο χρόνια από την θέση του στο ΙΟΒΕ έλεγε ότι με την απελευθέρωση των επαγγελμάτων θα έχουμε αύξηση του ΑΕΠ της τάξεως του 13% και σήμερα είναι υπουργός για τις ευστοχίες του αυτές, ε, ναι είμαστε όλοι ιθαγενείς και το απολαμβάνουμε.

  11. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 01/10/2012 16:51:46

    Ο Στουρνάρας μπορεί να έχει όρεξη για μεγάλες αποστάσεις και να κάνει το Κ. Σερβίας – Ιπποκράτους μέσω Ουάσιγκτον και Βρυξελλών. Το θέμα εδώ δεν είναι τόσο τι κάνει ή τι δεν κάνει ο Στουρνάρας αλλά το τι κάνει η Δικαιοσύνη. Πρέπει να δοθούν εξηγήσεις γιατί δεν έχουν κληθεί ακόμα οι Παπακωνσταντίνου και Γεωργακόπουλος, γιατί δεν έχει απαιτηθεί ακόμα η πυρηνική λίστα Φαλσιανί από αυτούς που κατά τα φαινόμενα κάποτε την έλαβαν. Εκτός βέβαια κι αν οι φρουροί της Θέμιδος την έχουνε ήδη διπλοκλειδωμένη σε κάποιο συρτάρι, θυσία στο βωμό του παρακράτους.

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ Τιγράνης 01/10/2012 17:04:22

      Έγραψες!

    • tak avatar
      tak @ Τιγράνης 01/10/2012 17:07:32

      Τιγράνη, εξήγησε μου: Ποια είναι η Θέμις και ποιοι οι φρουροί της;

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ tak 01/10/2012 17:56:36

        Κόρη του Ουρανού και της Γης, που τα φυντάνια της μεταπολίτευσης την πήραν, την έκλεισαν σε οίκο ανοχής και από Τιτάνα την έκανα Π@@άνα. Φρουροί της, αγαπητέ tak, είναι αυτοί που διασφαλίζουν ότι δικαιώματα πάνω της έχουν αποκλειστικά μόνο όσοι είναι πολιτικοί, εργολάβοι, μεγαλοεπιχειρηματίες, τραπεζίτες, εκδότες και καναλάρχες.

        • tak avatar
          tak @ Τιγράνης 01/10/2012 20:41:37

          Πώς λέγονται αυτοί που τη φυλάνε; Νταβατζήδες μήπως;

          • Τιγράνης avatar
            Τιγράνης @ tak 01/10/2012 21:27:48

            Πάνυ γε/Φημί/Ναι/Ανάγκη/Φαίνεται γε/Αληθή λέγεις/Εικός γαρ/Κινδυνεύεις αληθή λέγειν:

            μερικές μόνο από τις φράσεις που απαντούν σε ανάλογες περιπτώσεις στους μαιευτικούς διαλόγους του Πλάτωνα

  12. Ίωνας avatar
    Ίωνας 01/10/2012 19:36:15

    Η Δικαιοσύνη είναι σαν τα φίδια δαγκώνει μόνο τους ξυπόλυτους

  13. armageddon avatar
    armageddon 01/10/2012 19:39:58

    Κολλητός του Παπαντωνίου ,άνθρωπος του Σημίτη... Τι να περιμένεις ?

  14. Evrimedon avatar
    Evrimedon 01/10/2012 21:38:14

    Ποιος προισταται και αμεσα ελεγχει τους εκαστοτε υπουργους για την σωστη εκτελεση των καθηκοντων τους και μπορει να τους επιβαλη ποινες(επιπληξη, μηνυσεις , παυση απο τα καθηκοντα τους,χρηματικα προστιμα, κατασχεσεις κλπ.) και ποιος προισταται και αμεσα ελεγχει τον εκαστοτε πρωθυπουργο για την σωστη εκτελεση των καθηκοντων του και μπορει να του επιβαλη ποινες ομοιες με αυτες των υπουργων? Μονο μην μου πειτε οτι τους ελεγχει ο Λαος με την ψηφο του, διοτι μεχρι της επομενες εκλογες η ζημια θα εχει γινει .

  15. factorx avatar
    factorx 01/10/2012 21:46:50

    Νέα τεράστια ερωτηματικά προκάλεσε o πρώην υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου με την παρέμβασή του στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του MEGA, ο οποίος, προσπαθώντας να αποσείσει τις ευθύνες του για το μείζον θέμα του απολεσθέντος CD με τα ονόματα χιλιάδων Ελλήνων καταθετών σε ελβετικές τράπεζες, έφτασε στο σημείο να ισχυριστεί πως δεν έδωσε αμέσως στη δημοσιότητα τη λίστα που του παρέδωσε η τότε Γαλλίδα ομόλογός του Κριστίν Λαγκάρντ για να μην υπάρξουν εκβιασμοί!

    Στην παρέμβασή του τόνισε πως αυτός ήταν που ζήτησε την επίμαχη λίστα, με σκοπό να την αξιοποιήσει, πλην όμως – καίτοι για λόγους χρόνου του δελτίου δεν πιέστηκε ιδιαίτερα από τους ερωτώντες – ουδέποτε δικαιολόγησε την απραξία του επί επτά ολόκληρους μήνες (από τα τέλη του 2010) που είχε στην κατοχή του τη λίστα, αλλά αντιθέτως τόνισε πως ήταν αυτός που αρχικώς προώθησε στο ΣΔΟΕ επιλεκτικά κάποια ονόματα των πλέον μεγαλοκαταθετών, για να ξεκινήσει η διαδικασία έρευνας.

  16. Ίωνας avatar
    Ίωνας 01/10/2012 23:09:08

    Πραγματικά καταστάσεις για γέλια.Εμείς να τρέχουμε σαν τους π.....δες για να ανταποκριθούμε στις υποχρεώσεις μας και να τρώμε σιγά σιγά ότι έχει απομείνει πληρώνοντας αβάσταχτους φόρους, χαράτσια και ότι άλλο επιβάλλει η τροϊκα για να σωθεί η Ελλάδα (χαχαχαχαχα) να φορολογείται μέχρι και η πενιχρή σύνταξη της γιαγιάς στο τελευταίο χωριό της Ελλάδας και το κράτος τσίρκο να ψάχνει μια λίστα με τους μάγκες που έβγαλαν χρήμα στην Ελβετία.Μιλάμε για κανονικό τσίρκο.Όταν βρουν την λίστα ας την δώσουν σε εμάς δεν χρειάζεται έρευνα ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε, όχι τίποτα άλλο αλλά μετά θα διαπραγμετεύεται το κράτος τσίρκο και τις κυρώσεις.Πάντως τα 2.000 ονόματα είναι λίγα έχει φύγει πολύ χρήμα και σε άλλους προορισμούς και μάλιστα αυτοί που το έχουν διώξει κάνουν και αναλύσεις εκ του ασφαλούς στην πλάτη μας για το πως θα σωθεί η χώρα μένοντας πάσει θυσία στο ευρώ.

  17. evola avatar
    evola 02/10/2012 08:20:58

    Που ειναι η λίστα οοοοοοοεεεεεεεεοοο;