02/12/2009 18:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε επιτήρηση εισέρχεται η ελληνική οικονομία



Tο Συμβούλιο υπουργών Οικονομίας των «27» Ecofin επισημοποίησε την έναρξη της διαδικασίας στενής επιτήρησης της Ελλάδας.

Το Εcofin ενέκρινε την εισήγηση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με την οποία διαπιστώνεται δημόσια και επίσημα ότι η Ελλάδα δεν συμμορφώθηκε με τη δέσμευση για μείωση του δημόσιου ελλείμματος στο 3,7% του ΑΕΠ μέχρι το τέλος του 2009.

Η δημόσια διαπίστωση γίνεται μέσω μεταφοράς της χώρας στο άρθρο 104, παράγραφος 8 της συνθήκης, που σημαίνει ότι βρίσκεται στην πλέον προωθημένη θέση της σχετικής κλίμακας, φυσικά προς το δυσμενέστερο.

Το πέρασμα στο τελευταίο «σκαλοπάτι» του Συμφώνου Σταθερότητας πριν από την επιβολή κυρώσεων θα γίνει με νέα απόφαση του Συμβουλίου ΕCOFIN, το Φεβρουάριο, όπου η Ελλάδα θα βρεθεί στην παράγραφο 9 του παραπάνω άρθρου και αυτόματα σε στενή κοινοτική επιτήρηση, με τριμηνιαίες εξετάσεις της πορείας της οικονομίας.

Στο μεταξύ και ενω οι πάντες επιχειρούν να υποβαθμίσουν την είδηση, σε δηλώσεις του ο κ. Παπακωνσταντίνου είπε ότι είναι .... ιδιαίτερα θετικό το γεγονός ότι αναγνωρίζεται από την πλευρά των κοινοτικών αξιωματούχων πως γίνονται θετικά βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση και ότι υπήρξε με ρητό και κατηγορηματικό τρόπο διάψευση όλων των σεναρίων περί «κατάρρευσης» της ελληνικής οικονομίας. 

    Είπε ακόμη ότι το πρόβλημα της Ελλάδας ήταν κυρίως πρόβλημα πολιτικών πρακτικών της προηγούμενης κυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας και η σημερινή απόφαση του Συμβουλίου ΕCOFIN για υπαγωγή της Ελλάδας στο επόμενο στάδιο της διαδικασία περί υπερβολικού ελλείμματος είναι μια .... ξεκάθαρη διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στο παρελθόν και το μέλλον (!!!) Μια μαχαιριά του δώσανε τον πάτησε το τραίνο δηλαδή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 02/12/2009 19:19:02

    Το μόνο εύκολο να μας βάλουν σε επιτήρηση. Αυτό ήταν το ΣΧΕΔΙΟ τελικά? Και με αυτό το ΣΧΕΔΙΟ χαρακτηρίζουμε επιτυχία ή θετικό βήμα την κυβερνητική δραστηριότητα? Είμαστε με τα καλά μας?

    • Swell avatar
      Swell @ Orestios 02/12/2009 19:43:34

      Ορέστιε, ο ΓΑΠ και οι συν αυτώ, θεωρούν ότι απευθύνονται σε ιθαγενείς. Το πάθημα του χοντρού δεν τους είπε τίποτα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Swell 02/12/2009 19:52:10

        Πράγματι, η νέα κυβέρνηση φέρεται με περισσή υπεροψία. Η υπερφύαλη αυτή τακτική της την απομάκρυνε από τον λαό. Σε λίγο θα μας λένε πως είναι επιτυχία να πάμε στο ΔΝΤ και επιτυχία να παραδώσουμε εθνικό θυσαυρό στα σκόπια και επιτυχία να αναγνωρίσουμε το ψευδοκράτος της Βόρειας Κύπρου ως κοινότητα ή κι εγώ δεν ξέρω τί.
        Τουλάχιστον να καταλάβουν ότι η δυσαρέσκεια του κόσμου, που τους ανέβασε στην εξουσία, είχε να κάνει με θέματα διαφθοράς και πως αν δεν αντιμετωπίσουν αυτά άμεσα θα έχουν τρισχειρότερη μοίρα από του χοντρού.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/12/2009 20:57:12

    Η επιτήρηση και τα σκαλοπάτια της είναι πατέντα για να μην υποστεί το γκουβέρνο το πολιτικό κόστος αυτού που θα κάνει. Δυστυχώς πρέπει να το κάνει, ντροπή που θέλει μπαμπάκα, και επανέρχομαι στην άλλη μου εμμονή:

    zero based! Για κάθε 1€ νέο φόρο, 1€ περικοπή.

    Και, αγαπτέ Ορέστιε, η ανοχή των «Ευρωπαίων» θα έχει σκληρά ανταλάγματα. Είτε «Ευρωπαϊκή» εξωτερική πολιτική, είτε «Ευρωπαϊκές» ΑΠΕ, είτε «Ευρωπαϊκή» πράσινη σκέψη... και την ΔΕΗ; είπε κανείς τίποτα για ΔΕΗ;

  3. Y. avatar
    Y. 02/12/2009 21:15:47

    Γειά σου αγαπητέ αρχαίε. Στην αναφορά σου στο zero base, υποθέτω να εννοείς, zero base budget? Αν θυμάμαι καλά, ο πρώτος που είχε αναφερθεί στη συγκεκριμένη δημοσιονομική εφαρμογή πολιτικής, ήταν ο Πλυτάς, κάπου στα ’75 με ’78, ως υπουργός οικονομικών. Μπορεί να κάνω και λάθος. Αν μπορείς να βοηθήσεις?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Y. 02/12/2009 23:01:56

      ναι, συγγνώμη, zero based budgeting. Βασικά εταιρικό εργαλείο, αλλά υπάρχουν και δημοσιονομικές εφαρμογές. Η θεωρία είναι ότι στα δύσκολα δεν κάνει να είσαι μονομερής, αφ' ενός, και αφ' ετέρου, το τι κόβεις και τι εισπράττεις δεν έχει τόση σημασία σε καιρό πειθαρχίας, φτάνει να ισορροπείς. Για Πλυτά δεν έχω ιδέα...

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 02/12/2009 23:13:39

      Θα το ψάξω για Πλυτά, και θα επανέλθω. Όχι τίποτα άλλο, αλλά να τσεκάρω αν δόση από αλτσχάϊμερ, έχει αρχίσει να πορεύεται.
      ΥΓ. Θυμάμαι ότι είχες γράψει πως αγαπάς τις δυό ρόδες (σε στριτ βερσιόν υποθέτω). Δοκίμασε και εκδοχή τράϊαλ σε ήπιες βουνίσιες ατραπούς, με ενδιάμεσα χαλαρά εντούρα. Πολύ συναρπαστικό.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Y. 02/12/2009 23:29:28

      Υ, ξεκίνησα με 600άρι ψευτοεντούρο. Πήγα σε δικύλινδρο 850 ψευτοστρητ. Είχα μετά 1000 F16 220 σε 240 χαλαρά (αλλά τι να το κάνεις στην Ελλάδα;) Μετά μεγάλωσα και πήρα αυτά που παίρνουν οι ...μεγάλοι, και ένα ΚΤΜ 620 (που το πας παππού το ΚΤΜ μου είπαν τα τσογλάνια σε φανάρι...) Μετά πήρα ένα 400 εντούρο έργο τέχνης αλλά κακής ποιότητας μέταλλα, και επιδή γερνάω ξαναπήρα μεγάαααλο από αυτά για μεγάλους, αλλά δεν έχει όπισθεν. Βρουμ βρουμ...

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 02/12/2009 23:41:13

      Αρχαίε είσαι μια χαρά. Πάντα τέτοια, και φτου σκόρδα. Φοβόμουν τα πολλά κκ, λόγω του άμετρου της νιότης (τότε ανακάλυψα τα θετικά της αυτογνωσίας), και την έβλεπα στα 350. Οι αγάπες μου ήταν οι σπανιόλες. Άλλαξα δυο Μπουλτάκες και μια Οσσα. Καλά εργαλεία.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Y. 03/12/2009 00:04:05

        ουάου... είμαι πιο ...κοινός.

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 03/12/2009 00:14:20

        ...δεν σου ‘πα όμως το μυστικό. Αυτά στο παρελθόν. Εσύ, και στο παρόν. Μεγάαααλη διαφορά!

  4. Y. avatar
    Y. 03/12/2009 00:27:45

    Φάκτορα, τι έγιναν οι γυναίκες της παρέας. Για χτύπα το αλάρμ, μπας και μπει και λίγο θηλυκό φλερ. Πχ ανάρτηση περί της γυναικείας ομορφιάς (φυσικής και τεχνητής). Ή, ποιό το ζητούμενό των γυναικών για τους άνδρες. Ή, η πιο ωραία της Βουλής. Εμπάς περιπτώσει, κάτι θηλυκό και τζερτζελέδικο.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Y. 03/12/2009 01:00:31

      Αν κρίνω από τις σταθερές της παρέας, μάλλον στα οικονομικά πρέπει να το ρίξει πάλι! :)

  5. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 03/12/2009 01:05:30

    Καλά, ας ξεκινήσουμε με κάτι για την πνευματική ομορφιά... και περνάμε έτσι πιο... ήπια στα υπόλοιπα

    Άλλωστε, "Με την πνευματική χάρη, το Κάλλος μετατρέπεται σε Ωραίο" (Θεόφαρστος)

    ;)

  6. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 03/12/2009 01:06:36

    Ουπς! Θεόφραστος ήθελα να πω (προφανώς)

    Εσύ, ανέρρωσες από τη γρίππη;

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Giorgos_T 03/12/2009 02:34:01

      καλύτερα, καλύτερα :)
      {μόλις σχολίαζα τον χρόνο που αφιερώνουμε για την ανάγνωση του Αντινέα, κι ακόμα δεν έχω διαβάσει τις υπόλοιπες αναρτήσεις!}

  7. Y. avatar
    Y. 03/12/2009 02:16:08

    Καλή η πνευματική ομορφιά, δε λέω, σκέψου όμως και το φυσικό κάλος που τόσο ύμνησαν οι κλασικοί μας? Οι σύγχρονοι έχουμε ολίγον ξενερώσει (ως προς το φυσικό).