29/09/2008 22:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε ελεύθερη πτώση η Wall Street

Η Βουλή των Αντιπροσώπων απέρριψε το "σχέδιο διάσωσης" του χρηματοοικονομικού κλάδου, συνολικού ύψους 700 δισ. δολαρίων,  καθώς δεν εξασφάλισε τους 218 ψήφους που χρειαζόταν. Το νομοσχέδιο συγκέντρωσε 205 υπέρ έναντι 228 κατά.  Η ψηφοφορία θα παραμείνει ανοιχτή.

O Dow Jones έφτασε να καταγράφει σημαντικές απώλειες ύψους, ή μάλλον καλύτερα "βάθους" ακόμη και 700 μονάδων. Δισεκατομμύριο και χρηματιστηριακή μονάδα δηλαδή. Αργότερα ανέκαμψε 200 μονάδες και η συνεδρίαση συνεχίζεται βέβαια.

Οπότε αύριο αναμένεται και το Χ.Α. να πιάνει πάτο ( και ό,τι αυτο συνεπάγεται).

Ψυχραιμία!

Keep Talking

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aris avatar
    aris 29/09/2008 23:05:27

    ευχάριστα νέα!

  2. Nick avatar
    Nick 29/09/2008 23:06:31

    Ναι, 2 είναι βασικά...

  3. Keep Talking avatar
    Keep Talking 29/09/2008 23:08:27

    Σταματησαν οι διαπραγματευσεις στο χρηματιστηριο της Βραζιλιας μετα απο πτωση -10.

    Ο Νταου Τζονς χρειαζεται πτωση της ταξης του 25% για να αναστειλει τη λειτουργια του απο ο,τι ακουω. Πριν λιγο ηταν με - 648,10 στο -5,82%,
    τωρα - 735

  4. Keep Talking avatar
    Keep Talking 29/09/2008 23:09:27

    Διορθωση: Βραζιλια πτωση -10%

  5. χάνομαι γιατί ρεμβάζω avatar
    χάνομαι γιατί ρεμβάζω 29/09/2008 23:12:10

    Να πάτε αύριο να αγοράσετε μετοχές για να τις χάσετε την άλλη φορά που θα κάνει πτώση
    Που είναι ρε παιδιά οι νεοφιλελεύθεροι; Δεν τους ενοχλεί που τα κράτη κρατικοποιούν τις τράπεζες
    Α ρε Μητσοτάκη με το σπάταλο κράτος τώρα όλοι είναι κρατιστές άμα σφίξει η κρίση μπορεί να γίνουν και ακροδεξιοί μιας και οι κομμουνιστές δεν προσφέρουν άμεσο μέλλον. Η Αυστρία δείχνει το δρόμο

  6. neoinileias avatar
    neoinileias 29/09/2008 23:14:28

    καλύτερα να μη το ανοίξουν καθόλου για καμιά εβδομάδα!! Να πουν ότι έχασαν τα κλειδιά...

  7. Nick avatar
    Nick 29/09/2008 23:15:26

    Την πρόλαβε η Ιταλία.

    Οι νεοφιλελεύθεροι χάθηκαν κάπου στον Ωκεανό της μοχλεύσεως (leverage)

  8. Στελιος® avatar
    Στελιος® 29/09/2008 23:16:21

    Kαι του χρονου με υγεια.
    Τα χειροτερα ερχονται, καλυτερη αποταμιευτικη λυση το μπαουλο της γιαγιας.

    Εν μερη σαν χωρα μπορει και να μας βοηθησει ολο αυτο το σκηνικο. Να ξυπνησουμε απο το ληθαργο του νεοπλουτισμου και να καταλαβουμε οτι με πορδες αυγα δεν βαφονται.

  9. dostaola avatar
    dostaola 29/09/2008 23:17:11

    Ν'ανοιξουν να δουμε που ειναι ο "πατος".

  10. Chrysotheras avatar
    Chrysotheras 29/09/2008 23:20:13

    "...Τα χειροτερα ερχονται, καλυτερη αποταμιευτικη λυση το μπαουλο της γιαγιας."

    ...για να βάλεις μέσα τί;;; ..άχρηστα τυπωμένα χαρτάκια;;;;

  11. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 29/09/2008 23:23:17

    Κυκλοφορεί ήδη από το Σάββατο φήμη και για ελληνική ιδιωτική Τράπεζα!!!


    yia peite kai se mas tipota re paidia, ti ennoeite?

  12. Keep Talking avatar
    Keep Talking 29/09/2008 23:26:04

    Ο φιλος μου ο Νταου Τζονς 10,372.54 down -770.59 -6.92%

    χμ... δεν χανουν μονο αυτοι που παιζουν χρηματιστηριο, παιδες.
    Εχουν γενικοτερη επιπτωση στην οικονομια οι χρηματιστηριακες βουτιες - συνηθως τους "πατους" τους βλεπουμε εμεις που δεν παιζουμε, εχουμε κατι ψιλο οικονομιες στην Τραπεζα για ωρα αναγκης - (βλεπε π.χ. συστημα Υγειας και φακελακι) που θα μας τις φαει ο πληθωρισμος δηλ οι αυξησεις στα εξοδα διαβιωσης . Οχι πισινες και σκαφη, αλα τροφιμα και υπηρεσιες ΔΕΚΟ.

  13. Παπαγεωργίου...Ε avatar
    Παπαγεωργίου...Ε 29/09/2008 23:26:47

    Eurobank παιδιά μου...εχει δανείσει ότι πετά και κολυμπά..Αλλά δεν είναι αυτή , ακόμα τουλάχιστον...

  14. miaouth avatar
    miaouth 29/09/2008 23:28:58

    @ Nick (8)
    Τι έγινε στην Ιταλία;
    Χρωκόπησε το κανάλι του Μπερλούσκα;
    Ή η joint - venture αερίου με τον Πούτιν;
    (γιατί και η Mοskow - Boerse δεν μας τα λέει καλά!)

  15. Keep Talking avatar
    Keep Talking 29/09/2008 23:31:09

    Οσοι δε ΔΕΝ εχουν ψιλο-οικονομιες στις Τραπεζες να αρζισουν να φυτευουν ντοματες και κολοκυθακια στα μπαλκονια για να εχουν να τρωνε ( και εμεις μαζι)

  16. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 29/09/2008 23:31:17

    Η Eurobank δεν εχει φοβο. Η Ελλαδα ειναι μικρο μερος του EFG group

  17. ντ avatar
    ντ 29/09/2008 23:34:30

    Για αυτο φυτεψαν δεντρα στην ταρατσα του υπουργειου οικονομιας!

  18. Nick avatar
    Nick 29/09/2008 23:35:10

    @miaouth: Εννοούσα τον νέο Μουσσολίνι που λέγεται Μπερλουσκόνι. Σειρά έχει ο νέος Χίτλερ στη Γερμανία.

  19. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 29/09/2008 23:40:54

    Οσοι επαιξαν στο Χρηματιστηριο το γαλα των παιδιων τους, ασ τους δωσουν κοκκινο κρασακι...

    Η απληστια και η εν γενει ελλειψη αγωγης τρωει χαστουκι!
    Ηχηρο να το ακουω να χαιρομαι...

    Ισοπεδωση ,ισοπεδωση, ισοπεδωση...

    Το price per earning αντικατεστησε τον Καβαφη, ο Γκατσος εγινε benchmark και volatility ο Ελυτης...

    :-(

  20. lamogio avatar
    lamogio 29/09/2008 23:41:03

    χαζουλινια μου
    εσεις να ασχολεισται με τον τατουλη,και το “δραμα”
    του καραμανλη,ο οποιος,θα κυβερνηση “μονο” μια οκταετια.
    χαχαχα
    βλαμμενα λαμογια..μου..
    μια συμβουλη σας δινω.
    ΣΩΣΤΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΑΣ

    λαμογια
    οι τραπεζες εχουν τις καταθεσεις σας?
    μηπως τις εχουν δωσει δανεικα και αγυριστα..
    στα διαπλεκομενα αφεντικα σας?
    γιατι σκουζουν οι εκδοτες?
    μηπως ειναι σε πανικο?
    τα μαυρα που βγαλατε παπαγαλακια μου θα τα σωσετε?
    “ΑΧΡΗΣΤΕ” ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ,”ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ” ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ..
    ΧΑΡΙΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΠΛΗΣΤΟΥΣ.
    ΣΩΣΕ ΤΟΥΣ ΕΚΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ,ΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ,ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ,ΚΤΛ.ΚΤΛ.
    "ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ"
    ΧΑΧΑΧΑΧΑ

  21. ντ avatar
    ντ 29/09/2008 23:45:03

    Aπογοήτευση και πλήρης αβεβαιότητα για το τι πρόκειται να συμβεί. Η πτώχευση μάλλον είναι πιο κοντά τώρα.


    Πάντως, εάν το σχέδιο ψηφίζονταν η επόμενη κυβέρνηση των ΗΠΑ θα έπρεπε να βάλει παραπάνω φόρους για να ισοφαρίσει τη ζημιά. Εν τω μεταξύ η ζημιά θα περιορίζονταν μόνο για λίγο χρονικό διάστημα.
    Ας πρόσεχαν οι αγορές, ελεύθερη οικονομία είναι

  22. Μ avatar
    Μ 29/09/2008 23:54:59

    O ΙΙΙ Παγκόσμιος...

  23. ντ avatar
    ντ 29/09/2008 23:56:15

    Οι ελεύθερες οικονομίες που δεν θέλουν να βλέπουν, κατά τα αλλά το κράτος, τώρα παρακαλανε τα κράτη να βοηθήσουν για να σωθούν. Δηλαδή να πληρώσουν οι φορολογούμενοι τη δική τους απληστία.

    Και να σκεφτηται ότι όλοι όσοι υποστηρίζουν την χωρίς έλεγχο ελεύθερη αγορά κλίθηκαν πριν ένα μήνα να πληρώσουν φόρους, άρχισαν να φωνάζουν.

  24. Nick avatar
    Nick 29/09/2008 23:56:56

    Εάν ψηφιζόταν το σχέδιο, θα έπρεπε όχι μόνο να αυξήσουν 100% τους φόρους αλλά να μειώσουν κατά 200% τις κυβερνητικές σπάταλες.

    Παίδες, αύριο λήγει το Οικονομικό Έτος του Αμερικανικού Δημοσίου (Financial Year).

  25. tiramola avatar
    tiramola 30/09/2008 00:00:44

    Γιατι να γινει παγκοσμιος πολεμος ρε συντροφε?
    Υπαρχει και ο αλλος δρομος...
    Κρατικοποιηση των μεσων παραγωγης.
    Κατα τοπους αγροτικοι , κτηνοτροφικοι και καταναλωτικοι συνεταιρισμοι!
    Αυτοοργανωση και τελικη καταληξη αυτοδιαχειρηση.

  26. t avatar
    t 30/09/2008 00:02:05

    Με μια σούμα βούλιαξαν οι
    Bear Stearns,
    Lehman Brothers,
    Washington Mutual,
    Goldman Sachs,
    Morgan Stanley κλπ.
    Για να σωθούν οι ΗΠΑ ζητούν βοήθεια από την κεντρική τράπεζα της Κίνας, τους Αραβες το κογκρέσο και την Ευρώπη.

  27. Nick avatar
    Nick 30/09/2008 00:03:45

    @tiramola: Έτσι ξεκινάνε οι Παγκόσμιοι Πόλεμο. Και όχι μόνο είναι αναπόφευκτος, αλλά και "γραφτό" να γίνει.

  28. Μ avatar
    Μ 30/09/2008 00:05:08

    >>Γιατι να γινει παγκοσμιος πολεμος ρε συντροφε?>>

    Δεν είπα ότι ΘΑ γίνει... Ότι ήδη γίνεται...

  29. provato avatar
    provato 30/09/2008 00:09:32

    Σε περιόδους μεγάλων κρίσεων αυξάνεται και εμφανίζεται στο προσκήνιο και ο ατομικός - συλλογικός παραλογισμός (που πάντα υπάρχει).Το τι θα διαβάσουμε και θα ακούσουμε (είτε καταστραφεί το σύμπαν είτε όχι) δεν περιγράφεται.
    Θα βγούν στην επιφάνεια θρησκευτικά , σεξουαλικά , πολιτικά και ότι άλλα απωθημένα μπορείτε να φανταστείτε.
    Πέρα απο τα ...ψυχολογικά όμως ότι επακολουθήσει (και πλανάτε πλέον το φάντασμα του νομισματικού και όχι μόνο πλέον δολαριακού ή χρηματοπιστωτικού κραχ) μακάρι να μας κάνει να αναλογιστούμε λίγο τις μέχρι τώρα επιλογές μας ως άτομα και ως κοινωνίες....Γιατί δεν θέλει και πολύ να αρχίσουν να τσακώνονται οι σοσιαλιστές και κουμουνιστές με τους φιλελεύθερους και καπιταλιστές και ότι άλλο θέλετε επάνω απο τα ΄΄χαλάσματα΄΄ για το ποιό σύστημα τα έκανε λιγότερο μπουρδέλ.....

    ΥΓ:Το μεγάλο ερώτημα κατα την γνώμη μου είναι εαν η πολιτική αποσταθεροποίηση που φέρνει(και θα φέρει) η ύφεση ( κλείσιμο επιχειρήσεων ,μαζικές απολύσεις , πείνα ,εγκληματικότητα ,γεωπολιτικές & ενεργειακές ανακατατάξεις κτλ) μπορεί να οδηγήσει σε μεγάλης κλίμακας πόλεμο στο (κοντινό ή μακρυνό ) μέλλον.Αν προσθέσουμε και τον παραλογισμό που προαναφέρθηκε τότε .....
    ΥΓ2:Απο την άλλη το πιο πιθανό είναι ότι όπου και ΄΄να κάτσει η μπίλια΄΄ οσον αφορά την κρίση , ο κόσμος (δυτικός φυσικά γιατι τον ΄΄άλλο΄΄ κόσμο σαν ΄΄πολιτισμένοι΄΄ τον έχουμε ΄΄γραμμένο΄΄ χρόνια τώρα) και μεις μαζί μπήκαμε ή μπαίνουμε σε περίοδο ισχνων αγελάδων.Χαριτολογώντας τα ημερολόγια τον Δεκεμβρη (αν όχι φέτος κάποιο απο τα επόμενα χρόνια) θα μπορούν να γράφουν ΄΄Ευτυχές το νεο έτος (π.χ.) 1962΄΄

    Θα δούμε....

    Καλή μας νύχτα και κουράγιο σε όλους , έχοντες και κατέχοντες και μη............

  30. t avatar
    t 30/09/2008 00:10:30

    Όποιος μπορεί να μας πει την σειρά που κινδυνεύουν βουλιάξουν οι Ελληνικές τράπεζες??????
    1 ?
    2 ?
    3 ?
    4 ?

  31. tiramola avatar
    tiramola 30/09/2008 00:11:08

    Και εγω εγραψα τι πρεπει να γινει...
    Σας φαινονται κορακιστικα?

  32. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 30/09/2008 00:13:00

    πωπω τι γίνεται εδώ μέσα(και στον κόσμο)....

    Αν συνεχιστεί η κρίση στραφείτε στις κρατικές τράπεζες και στο χρυσό.
    Συνήθως αυτά πέφτουν τελευταία.

  33. tiramola avatar
    tiramola 30/09/2008 00:13:25

    Παει ο Καραμανλης λαμογιο!!!!!!!!!!!
    Παμε σε εκλογες!
    Εμφανιστηκε καινουργιος ανταρτης....
    Απο τη Δραμα αυτος

  34. miaouth avatar
    miaouth 30/09/2008 00:15:53

    Άν σκάσει κι εδώ η φούσκα των ακινήτων, κανείς δεν θα μπορεί να τους σώσει, ούτε τους τραπεζίτες, ούτε τους real estate, ούτε τους συμπλεκόμενούς τους.
    Πολύ λιγότερο ο Καραμανλής. Τότε θα σωθούν μόνο όσοι αγοραστούν από Γιαπωνέζους, Κινέζους ή πετρελαιοπαραγωγούς Άραβες τύπου MIG).
    Αλλά κι αυτοί τώρα δεν βιάζονται, περιμένουν ν' αγοράσουν μισοτιμής. Όπως παίρνει η Mitsubishi τη Μorgan Stanley

  35. ντ avatar
    ντ 30/09/2008 00:23:48

    το θέμα δεν είναι ποιος αγοράζει ποιον , ούτε οι συνθήκες είναι τέτοιες που να μπορούν να οδηγήσουν σε πόλεμο τον πλανήτη.

    Το ζητούμενο είναι ποιο οικονομικό σύστημα θα εφαρμοστεί από εδώ και πέρα και αυτό δεν μπορεί να άλλο εκτός από τον ριζοσπαστικό φιλελευθερισμό.

  36. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/09/2008 00:24:46

    Επί πολλά χρόνια εκτόξευσαν τις αξίες με πλασματικό τρόπο στα ύψη. Με βάση τις πλασματικές αξίες έδωσαν δάνεια που οι δανειολήπτες αρνήθηκαν να εξοφλήσουν όταν έγιναν ασύμφορα. Θα είσαι και βλάκας να συνεχίσεις να πληρώνεις για κάτι που αξίζει 5 κι εσύ θα πρέπει να το πληρώσεις για 10. Οπότε είπαν στις τράπεζες με τον τρόπο τους, πάρτε τα υπερτιμημένα σαπάκια σας. Και οι τράπεζες φυσικά δε μπορούσαν να τα πάρουν. Η περίοδος αυτή είναι η χαρά αυτών που έχουν ρευστό. Θα φάνε τους άλλους αντί πινακίου φακής.

  37. t avatar
    t 30/09/2008 00:24:54

    Η σημερινή πτώση του Dow κατά -778 μονάδες ήταν η χειρότερη ημερήσια πτώση στα χρονικά του δείκτη.

  38. GMnickgrek2456 avatar
    GMnickgrek2456 30/09/2008 00:26:56

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΩΝΑΞΩ
    ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΒΓΑΛΤΕ ΤΟΥΣ
    ΣΤΑΜΑΤΗΤΕ ΤΑ BLOK ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ
    ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΚΕΣ(ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟΥ)ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ?????? ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ

  39. ντ avatar
    ντ 30/09/2008 00:29:40

    Και ποιος έχει τα χρήματα τώρα;

    Μα φυσικά αυτοί που κερδοσκόπησαν και τα μάζεψαν από το πετρέλαιο και τις τιμές στα τρόφιμα.

  40. Nick avatar
    Nick 30/09/2008 00:29:48

    @vτ: Το μόνο σίγουρο είναι ότι επιστρέφουμε στον κανόνα του χρυσού.

  41. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/09/2008 00:37:25

    Στα -777,68 έκλεισε ο DOW... Η μεγαλύτερη βουτιά, ever!
    ***

    "ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ",
    (του
    Υποστρατήγου ε.α. K. Χ. Κωνσταντινίδη, 27-9-08)

    Είναι πολύ αργά για να σωθεί η Αμερική από την κατάρρευση και την χρεωκοπία. Αυτή ήτο αναμενόμενη. Άρχισε από τότε που...

    (@: http://greece-salonika-archives.blogspot.com/2008/09/blog-post_6340.html)

    ΥΓ. Μήπως, εν τέλει, η Αγορά θα ρίξει μόνη της τον ...Καπιταλισμό; Βλέπω πλακάτ, τώρα, έξω από την Γουώλ στριτ που γράφει "THE CAPITALISM IS DEAD"!

    Εγώ, πάντως, που δεν κατέχω τα χρηματοπιστωτικά, μόλις είδα ουρές 100 μέτρων (!) από λευκούς καλοντυμένους Αμερικανούς σε δωρεάν συσσίτια, τις εξεγέρσεις ανά τον κόσμο για ρύζι και αλεύρι και Γάλλους συνταξιούχους να τη στήνουν στους κάδους σκουπιδιών εστιατορίων και σουπερμάρκετ για κανά σαλάμι και καμαμπέρ, άρχισα να αγοράζω, εναλλάξ, ένα κιλό σιτάρι και ρύζι, όποτε πάω για ψώνια. Μένω και σε μονοκατοικία, όλο και κάτι θα φυτεύουμε. Προβλέπω να μη μείνει τσιμέντο και πλάκα στις αυλές. Και για τα πάρκα θα γίνει μάχη! "Όχι", είπες;

  42. tiramola avatar
    tiramola 30/09/2008 00:41:28

    Λαμογιο τελειωσε η βαρδια?
    Ηρθε ο συναδελφος σου να σε αλλαξει?

  43. Μ avatar
    Μ 30/09/2008 00:41:34

    >>Και εγω εγραψα τι πρεπει να γινει…
    Σας φαινονται κορακιστικα?>>


    Όχι tiramola, μια χαρά μας φαίνονται, ειδικά αν ήταν και εφικτά.
    Βλέπεις, είναι λίγο δύσκολο να γίνει κρατικοποίηση όταν ήδη το Δημόσιο προσπαθεί να αποκαταστήσει τις χ, ψ, ωμέγα στο τετράγωνο ζημιές.

    Και όσο για τον πόλεμο, δεν είναι απαραίτητο να έχει την ίδια εμφάνιση με εκείνη του Ι ή του ΙΙ για να είναι παγκόσμιος.

    Αν δεν το έχεις ήδη καταλάβει, να στο πω διαφορετικά.

    11 Σεπτεμβρίου 2001.
    Και κάτι χώρες που αρχίζουν σε Αρά και τελειώνουν σε Βία.
    Ή σε Ρω και τελειώνουν σε Σία.
    Ή σε Κι και τελειώνουν σε Να.

    Από τότε λοιπόν, ο πόλεμος έχει μάθει να παίρνει πολλές μορφές...


    Οικονομικός, Τρομοκρατικός, Πιστωτικός, Τραπεζικός, Πολιτιστικός, Θρησκευτικός, Κοινωνικός, Επενδυτικός, Επιχειρηματικός, Εκδοτικός... Συνειδήσεων... κ.λπ.


    Εκτός αν περιμένεις να δεις την πυρηνική βόμβα να σκάει για να πειστείς...

  44. miaouth avatar
    miaouth 30/09/2008 00:47:26

    Μας πρήξανε με τον Ζάν Ζάκ Ρουσσώ, και ο Δαιλάκης και οι προηγούμενοι. Τίποτα δεν κρατάει πιά ο Ρουσσώ, μόνον "επικοινωνία", δηλαδή αέρα κοπανιστό.
    Τώρα όλοι θα αισθανθούν στο πετσί τους τι εστί επικοινωνία και τι εστί οικονομία. Άς κρατήσουν στην κυβέρνηση και δέκα Ζαν Ζακ, αδιάφορο, το θέμα είναι τι γίνεται με τον "απογραφέα" Κλιμακοσκούφη
    ΥΓ: Ακόμα στο γκάλοπ του MEGA o Ζαν Ζακ περνάει λίγο σε αντιδημοφιλία τον "απογραφέα" (-40%, τελευταίος, έναντι -38% προτελευταίος), αλλά προβλέπω σύντομα να αντιστραφούν.

  45. tiramola avatar
    tiramola 30/09/2008 00:47:31

    Και γιατι δεν εφικτα παρακαλω?
    Μηπως επειδη ειμαστε (θεωρητικα) εν δυναμει ολοι καπιταλιστες?
    Οι αγροτες
    Οι κτηνοτροφοι
    Οι εκπαιδευτικοι
    Οι εργαζομενοι γενικως
    Η πλειοψηφια δηλαδη των πολιτων μιας κοινωνιας ειναι εν δυναμει καπιταλιστες?
    Εδω η συντριπτικη πλειοψηφια των πολιτων ειναι μεροδουλι-μεροφαι.
    Δεν νομιζω να τον αμφισβητει κανενας αυτο
    Μια αποφαση ειναι...

  46. miaouth avatar
    miaouth 30/09/2008 00:57:12

    @ Keep Talking
    Για μα πιάσει έναν (πιθανώς) σχετικά ασφαλή πάτο το ΧΑ έχει ακόμα πάρα πολύ δρόμο, κάτω από τα 1800.
    Μέτρο σύγκρισης: Εθνική Τράπεζα 12 - 15 Euro.
    ΥΓ: Τα παραπάνω δεν αποτελούν επενδυτική συμβουλή, ούτε προτροπή για αγορά ή πώληση μετοχών. Ο καθένας ενεργεί με δική του ευθύνη.

  47. Μ avatar
    Μ 30/09/2008 00:57:53

    >>Μια αποφαση ειναι…>>

    Καλά... αν εμένα στο μεταξύ, και ω μη γένοιτο, χρειαστεί κάποιος δικός μου να κάνει μαγνητική άμεσα, να στον στείλω στο ΙΚΑ ή να τον στείλω στον Κοντομηνά;

    Μάλλον θα περιμένω να δω τι θα κάνει η κάθε κυβέρνηση με τα δις ευρώ που χάνει η ΔΕΗ και η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ (για παράδειγμα) και μετά θα αποφασίσω, ναι;


    Θεωρητικά συμφωνώ μαζί σου, αλλά πρακτικά δεν γίνεται. Η μαύρη τρύπα είναι τεράστια και όσο οι επιχειρηματίες είναι πουλημένες συνειδήσεις, οι πολιτικοί τσιράκια τους, οι δημοσιογράφοι τσιράκια των τσιρακίων ω τσιράκια, ενώ ο λαός πέρα βρέχει δεν υπάρχει μέλλον στις κρατικοποιήσεις. Δυστυχώς.


    Δεν τα μαθες; Μέχρι και ο Πανούσης πήγε στην Αγγελοπούλου!

  48. t avatar
    t 30/09/2008 01:00:47

    Ρε παιδιά Ο George Soros που είναι???????

  49. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 30/09/2008 01:04:17

    52 t says

    Στα Σκοπια...στον ιδεολογικο του παραδεισο.

  50. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 30/09/2008 01:04:53

    Μήπως λέω μήπως , να αρχίσουμε σιγά σιγά να συζητάμε σοβαρά τις επιπτώσεις στην Ελληνική οικονομία από όλο αυτό το τσουνάμι ?

    Γιατί αν συνεχιστεί έτσι το πράγμα παγκοσμίως , στην Ψωροκώσταινα :
    1) η παραοικονομία θα φτάσει να ξεπεράσει την original του Αλογοσκούφη
    2) Οι τράπεζες θα δανείζουν μόνο με cash εγγυήσεις
    3) Οι κάθε λογής έμποροι θα μας φτάσουν σε επίπεδα πληθωρισμού Γκουανταλαχάρας ...

    Σοβαρευτείτε !

  51. tiramola avatar
    tiramola 30/09/2008 01:12:02

    Τους εχω χεσμενους και τον Πανουση και την Κανελλη και ολους τους γκλαμουρατους επαναστατες...

    ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!!!!!!

  52. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 30/09/2008 01:30:52

    Κι εμένα με ανησυχούν οι εξελίξεις.
    Παρακολουθώ τα τεκταινόμενα στον κόσμο εδώ και χρόνια.
    Η προσοχή μου εντάθηκε μετά τον πόλεμο στην Οσετία και μπορώ να σας πω οτι έχω εκπλαγεί από την παγκόσμια τροπή των ισορροπιών και την εξαιρετικά γρήγορη αλληλοδιαδοχή των γεγονότων.
    Καλό θα ήταν να κοιτάμε λίγο μπροστά και να προνοούμε.

    Λοιπόν το κακό με τις ελεύθερες αγορές και ειδικά με τα χρηματιστηριακά δεδομένα είναι οτι ακολουθούν χαοτικά μαθηματικά μοντέλα και είναι πολύ δύσκολο να γίνουν προβλέψεις.
    Δηλαδή ακόμη και μία φήμη να αρχίσει να διαδίδεται στον οικονομικό χώρο είναι ικανή να φέρει τα πάνω κάτω.
    Ο μόνος τρόπος για να επιχειρήσει κανείς να κάνει πρόβλεψη, είναι να προσπαθήσει να μαντέψει τους τρόπους αντιμετώπισης της κρίσης αφού αυτή θα έχει συμβεί.

    Ένα πολύ άσχημο σενάριο είναι αυτό που λέει οτι ένας από τους τρόπους να ανακάμψει γρήγορα μία καπιταλιστική οικονομία, είναι η γρήγορη εισροή κεφαλαίων από καινούριες προσοδοφόρες επενδύσεις ας πούμε σε πλούσιες πετρελαιοπαραγωγές περιοχές καθώς και η κίνηση ρευστών που προκαλεί ένας πόλεμος σε εταιρίες υψηλής τεχνολογίας, εταιρίες παραγωγής όπλων κλπ.
    Δηλαδή με πιο λίγα λόγια μία καπιταλιστική οικονομία που δείχνει να είναι σε ύφεση μπορεί να ανακάμψει με την είσοδο στο παιχνίδι καινούριων αγορών.
    Φυσικά υπάρχουν και πιο ήσυχοι τρόποι να επαναφέρει κανείς μία οικονομία και ο πιο συντηρητικός από αυτούς(μιλώντας με όρους οικονομίας) είναι να επιτραπεί για λίγο ο κρατικός παρεμβατισμός.
    Ας ελπίσουμε να επικρατήσουν τα φιλειρηνικά σενάρια.

  53. ntinos avatar
    ntinos 30/09/2008 01:44:00

    Τσ τσ τσ... ΙΙΙ Παγκόσμιος Πόλεμος, το τέλος του καπιταλισμού, πληθωρισμός Γκουανταλαχάρας, η συντέλεια του κόσμου, κάντε κράτει ρε παιδιά! Τελικά η σημερινή νεολαία πολύ ευεπηρέαστη είναι.

  54. Μ avatar
    Μ 30/09/2008 01:44:54

    >>Τους εχω χεσμενους και τον Πανουση και την Κανελλη και ολους τους γκλαμουρατους επαναστατες…
    ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!!!!!!>>

    Και εγώ στην ίδια μοίρα τους έχω, αλλά (και) αυτοί μας κυβερνάνε. Πού να πάμε με τέτοια μυαλά;

    Ρεαλιστικά, και πρακτικά, οι κρατικοποιήσεις είναι ανέφικτες (και μάλλον καλύτερα, έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί οι συνθήκες - να ήταν άλλες οι περιστάσεις, και εγώ μαζί σου).

    Όσο για την συμμετοχική δημοκρατία... Χωρίς πραγματικά να θέλω να αμφισβητήσω την μέχρι τώρα πείρα σου... αν η ζωή τα φέρει έτσι και βρεθούμε ποτέ να πιούμε κανά κρασί, θυμήσου να σου πω το παραμύθι της ζωής της.

  55. Μ avatar
    Μ 30/09/2008 01:48:01

    >>Τσ τσ τσ… ΙΙΙ Παγκόσμιος Πόλεμος, το τέλος του καπιταλισμού, πληθωρισμός Γκουανταλαχάρας, η συντέλεια του κόσμου, κάντε κράτει ρε παιδιά! Τελικά η σημερινή νεολαία πολύ ευεπηρέαστη είναι.>>


    Ho ho ho!

    Happy new 2012!

    Τουλάχιστον θα έχει επαληθευτεί η προφητεία των Maya!
    Και θα έχουμε καθησυχαστεί ότι κάτι αληθινό υπήρξε σε αυτήν τη ζωή εν τέλει!


    :p

  56. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 30/09/2008 01:52:24

    Η μεγαλη χρηματοπιστωτικη κριση που ζουμε προιον ΚΑΚΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ του χρηματος απο "μαθηματικους" και αλλους ψευτοκαπιταλιστες θα φερει τεραστιες ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΕΙΣ στο τομεα αυτο.Καποιοι θα αναγγενηθουν μεσα απο εταιρειες που κατερρευσαν,θα δημιουργηθουν καινουργια προιοντα και καινουργια κερδη.Ειμαστε στην τελευταια και πιο οδυνηρη φαση του τριπτυχου ΥΒΡΙΣ-ΤΙΜΩΡΙΑ-ΚΑΘΑΡΣΗ.Απο καπου εδω κοντα θα ξεκινησει η επομενη ΜΕΓΑΛΗ ανοδος του χρηματιστηριου που τουλαχιστον για την Ελλαδα στο τελος της θα δωσει νουμερα πανω απο 14000 μοναδες

  57. apostolos34s avatar
    apostolos34s 30/09/2008 02:25:44

    Ορισμένοι φίλοι ας αναλογισθούν τώρα τι εννοούσαμε κάποιοι εδώ μέσα, όταν με αφορμή την κρίση στον Καύκασο λέγαμε πως οι Ρώσοι δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα στην αντιπαράθεσή τους με τις ΗΠΑ, ενώ οι αμερικανικοί ρισκάρουν πολλά. Θυμάμαι ένα φίλο να υποστηρίζει πως η Ρωσία απέχει πολύ ακόμη από τα απειλήσει την παντοδυναμία των ΗΠΑ, λόγω των “καπιταλιστικών εργαλείων” και της τεχνολογικής υπεροχής των τελευταίων. Τσα!
    Και ακόμη δεν είδαμε τίποτα…

  58. apostolos34s avatar
    apostolos34s 30/09/2008 02:28:33

    Τρίτη, 2 Σεπτέμβριος 2008
    Η Ρωσία ανάμεσα στους 10 μεγάλους πιστωτές των ΗΠΑ

    Σύμφωνα με το περιοδικό Finance η Ρωσία βρίσκεται στην 8η θέση ανάμεσα στους 10 μεγαλύτερους πιστωτές των ΗΠΑ κατέχοντας το 2,5% του αμερικανικού χρέους με ποσόν 65,3 δισεκατομμύρια δολάρια.
    Κύριοι πιστωτές των ΗΠΑ είναι η Ιαπωνία (583 δις.) και η Κίνα (503 δις.) που κατέχουν συνολικά πάνω του 40% του αμερικανικού χρέους και μάλιστα το χρέος προς την Κίνα αυξάνεται κατά 25% κάθε χρόνο.
    Άλλοι μεγάλοι πιστωτές των ΗΠΑ είναι η Βρετανία, το Λουξεμβούργο, το Χονγκ Κονγκ, η Ελβετία, τα κράτη της ζώνης offshore στην Καραϊβική και οι χώρες των πετρελαίων συμπεριλαμβανομένων των Βενεζουέλα, Ενωμ. Αραβ. Εμιράτα, Ισημερινός, Ιράν, Ιράκ, Κουβέϊτ, Ομάν κ.ά.
    Συνυπολογίζοντας και τον ιδιωτικό τομέα το εξωτερικό χρέος των ΗΠΑ ήταν 13,77 τρις. δολάρια στις αρχές Απριλίου, ενώ το εθνικό ακάθαριστο εισόδημα της χώρας φέτος ανέρχεται στα 14,4 τρις. δολάρια.
    Το εξωτερικό χρέος των ΗΠΑ δεν ξεπερνούσε τα 6,95 τρις. δολάρια το 2003 και το μερίδιο των ξένων χωρών στο αμερικανικό χρέος διευρύνθηκε από 52,6% το 2003 στο 73,9% το 2007.

    πηγη:protothema.gr

  59. apostolos34s avatar
    apostolos34s 30/09/2008 02:37:14

    Και περισσότερα στο olympia.gr
    (Θρίαμβος του καπιταλισμού η απόρριψη του σχεδίου Πόλσον)

  60. mavros avatar
    mavros 30/09/2008 13:03:48

    και η τιμή του χρυσού ειναι σχετική,,,αρα ούτε αυτό σώζει υπο πιεσμένες συνθήκες 'οπως ετούτες εδώ