Σε ελεύθερη πτώση η χώρα
22/08/2015 18:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε ελεύθερη πτώση η χώρα

Έλεος!!!

Συνηθίζουμε να λέμε ότι στην Ελλάδα γεννήθηκε η Δημοκρατία, ότι εδώ θα έπρεπε να ισχύουν οι κοινοβουλευτικές διαδικασίες, ο διάλογος, η καταλλαγή των παθών και άλλα… πράσινα άλογα με το συμπάθιο.

Αυτό που συμβαίνει τις τελευταίες ώρες, με ευθύνη της… «δημοκρατικής Αριστεράς» δεν περιποιεί τιμή στην κοιτίδα της Δημοκρατίας. Έχουμε γίνει και με τη βούλα μπανανία αλλά το κυριότερο έχουμε θέσει τη χώρα σε μια επικίνδυνη τροχιά. Ο Αλέξης Τσίπρας δεν ξέρουμε αν πιστεύει στη Δημοκρατία, όμως, αυτά που κάνει παρέα με τα άλλα γκρουπούσκουλα της κομμουνιστικής αριστεράς που άλλαξε για να γίνει κυβέρνηση, δεν έχουν προηγούμενο.

Μια απίστευτη πολιτειακή σύγκρουση. Ο ένας βρίζει τον άλλον και οι τρεις βασικοί πολιτειακοί θεσμοί, δηλαδή ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ο πρωθυπουργός και η Πρόεδρος της Βουλής βρίσκονται σε διαρκή πόλεμο. Ο ένας χρησιμοποιεί ντροπιαστικούς χαρακτηρισμούς για τον άλλον, απαντούν στη συνέχεια και έχουμε ένα γαϊτανάκι δηλώσεων που θα έπρεπε να κάνουν όλους τους σοβαρούς πολίτες να κοκκινίζουν από ντροπή. Ο Τσίπρας λέει δικτάτορα τη Ζωή, αυτή λέει ότι διέλυσε την κυβέρνηση στα μουλωχτά και ότι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας παρέβη το Σύνταγμα για να απαντήσει αυτός ότι δεν ασχολείται με την Πρόεδρο της Βουλής. Αν δεν ήταν καλοκαίρι και ο κόσμος να βρίσκεται στις παραλίες, κι αν σ’ αυτή τη χώρα είχε μείνει μια σπιθαμή σοβαρότητας θα έπρεπε να «σηκωθούν και οι πέτρες». Μόλις 8 μήνες κυριαρχίας της Αριστεράς στην Ελλάδα και εκτός από την οικονομία μπαίνει σε κίνδυνο πλέον και το δημοκρατικό πολίτευμα. Έχουν καταφέρει να διαλύσουν όλα τα οικονομικά στάνταρντς, να βάλουν στο τραπέζι τη δραχμή, να καταπατήσουν κάθε έννοια διαλόγου, ειλικρίνειας, σοβαρότητας και τώρα ρίχνουν το τελειωτικό χτύπημα στην ίδια τη Δημοκρατία.

Είναι πολύ σοβαρό για να μην ασχολείται κανείς με τα όσα συμβαίνουν στη χώρα από την ώρα που ο Τσίπρας σαν κλέφτης αποφάσισε τις εκλογές. Καλά αυτός δεν καταλαβαίνει τίποτε και κοιτάζει μόνο πώς θα διασωθεί. Καλά η Ζωή είναι εκτός τόπου και χρόνου και δεν μαζεύεται με τίποτε, ειδικά αν υπάρχουν κάμερες και καθρέφτης. Ο δε Λαφαζάνης και η παρέα του δεν πίστεψαν ποτέ στη ζωή τους στη Δημοκρατία, επομένως να μην περιμένουμε και πολλά για σεβασμούς στο Σύνταγμα και τις κορυφαίες δημοκρατικές διαδικασίες.

Όμως, δεν υπάρχει έστω κι ένας σοβαρός άνθρωπος να σταματήσει την κατηφόρα που έχει πάρει η χώρα; Ας κάνει διάγγελμα ο Μεϊμαράκης ή ο Θεοδωράκης και να θέσουν το μείζον αυτό θέμα αντί να ασχολούνται με διερευνητικές εντολές και άλλες τέτοιες ανοησίες. Εδώ χάνεται η τελευταία ικμάδα σοβαρότητας και μπαίνει σε κίνδυνο, όχι το πολιτικό αλλά το πολιτειακό σύστημα κι εμείς ασχολούμαστε με βλακείες;

Πώς να μπορέσει η ελληνική Δημοκρατία να υπερασπιστεί τον εαυτό της απέναντι στους ακροδεξιούς της Χρυσής Αυγής και στους ακροαριστερούς που ονειρεύονται απολυταρχικά καθεστώτα όταν οι ίδιοι οι ανώτατοι πολιτειακοί παράγοντες τρώγονται σαν τα σκυλιά στους δρόμους;

Και στο κάτω – κάτω, δεν έχει μείνει λίγη τσίπα στον ελληνικό λαό να τους στείλει στα σπίτια τους όλους αυτούς που προσβάλλουν τη χώρα του, τη Δημοκρατία, την αισθητική του, αν υπάρχει κάτι τέτοιο;

Πώς μπορεί να ανεχόμαστε να μας κυβερνά ο Αλέξης, η Ζωή, ο Προκόπης, ο Λαφαζάνης ή ο… αβγουλάς Καμμένος οι οποίοι έχουν εξευτελίσει με τον χειρότερο τρόπο την πατρίδα; Θα ξυπνήσουμε επιτέλους; Βρίσκεται σε κίνδυνο η Ελλάδα μας. Ρίχνουν νερό στο μύλο της ακροδεξιάς και μετά θα κλαίνε για την άνοδο των ναζί; Έλεος, δεν αντέχουμε άλλο τέτοια ξεφτίλα. Κλείστε τους το στόμα, δεν πάει άλλο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δρόμος avatar
    Δρόμος 22/08/2015 19:53:50

    Το θέατρο του παραλόγου σε όλο του το μεγαλείο. Τί ακριβώς συμβαίνει τις τελευταίες ώρες? Ο Μεϊμαράκης δεν έλεγε χθές στην ΠτΒ ότι πρέπει να τηρηθούν οι διαδικασίες και ότι είναι η θεματοφύλακας των θεσμών? Ο ίδιος δεν έλεγε ότι πρέπει να γίνει συζήτηση στην βουλή? Τί έγινε ξαφνικά και δεν εκπροσωπήθηκε η Ν.Δ. στην διάσκεψη των προέδρων? Πώς προέκυψε ξαφνικά η αλλαγή της στάσης του? Κάτι δεν πάει καθόλου καλά...

    • Φιλελεύθερος avatar
      Φιλελεύθερος @ Δρόμος 22/08/2015 20:24:15

      Δεν χρειάζεται και πολύ μυαλό για να υποθέσει κάποιος ότι το παίγνιο είναι στημένο και από μέσα και από έξω, και ο σοφός Λαός τρώει κουτόχορτο....

      • Δρόμος avatar
        Δρόμος @ Φιλελεύθερος 22/08/2015 20:50:51

        Προφανώς εκεί κατά το μεσημέρι ο βασικός... μέτοχος της Ν.Δ. του ψιθύρισε στο αυτί να κάνει πίσω και να μην το τραβήξει άλλο με τις διαδικασίες γιατί εκθέτει τον ΠτΔ.

        • Κώστας Σταματάκης avatar
          Κώστας Σταματάκης @ Δρόμος 23/08/2015 08:24:43

          +1000 ακριβώς

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Δρόμος 23/08/2015 10:49:00

          Σωστό σε βρίσκω...

  2. ΝΙΚΟΣ Π. avatar
    ΝΙΚΟΣ Π. 22/08/2015 20:24:35

    Mην τα μπλέκουμε . Ποιά "πολιτειακή σύγκρουση"? η Ζωή? μόνιμα σε σύγκρουση με ΟΛΟΥΣ (πλην Ραχήλ)δεν είναι? Υπάρχει και σύγκρουση Τσίπρα-Πάκη και δεν το καταλάβαμε? Δηλαδή πρέπει να κάνει διάγγελμα ο Μειμαράκης για να καταλάβει ο Λαός οτι η Ζωή πάσχει απο Σαρτζετακειάδα βαρείας μορφής? Ο Ελληνικός λαός και τσίπα έχει και έναν-έναν τους στέλνει στα σπίτια τους όλους αυτούς που προσβάλλουν τη χώρα του, τη Δημοκρατία, την αισθητική του, αφού δεν μπορεί, προς το παρόν τουλάχιστο να τους στείλει στη φυλακή...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΝΙΚΟΣ Π. 23/08/2015 10:49:31

      Μια μικρή διόρωση: πλήν Ραχήλ, Λαφαζάνη και ΧΑ

  3. ΙστορίαΤουΑνθρώπου avatar
    ΙστορίαΤουΑνθρώπου 22/08/2015 20:31:41

    Ουδείς σκέφτεται το καλό της χώρας. Όλοι τις συνιστώσες τους συσχετισμούς, τους δελφίνους, τις πλατφόρμες, τους γείτονες, τους κουμπάρους.. Ποιος είδε κράτος λιγοστό σ’ όλη τη γη μοναδικό, εκατό να εξοδεύει και πενήντα να μαζεύει; Να τρέφει όλους τους αργούς, νά ‘χει επτά Πρωθυπουργούς, ταμείο δίχως χρήματα και δόξης τόσα μνήματα; Νά ‘χει κλητήρες για φρουρά και να σε κλέβουν φανερά, κι ενώ αυτοί σε κλέβουνε τον κλέφτη να γυρεύουνε; ----> http://hallofpeople.com/gr/bio/Souris.php

  4. nmb avatar
    nmb 22/08/2015 21:52:25

    Η νέα Ευρωπαϊκή Φεουδαρχία είναι ήδη εδώ!

    • ΝΙΚΟΣ Π. avatar
      ΝΙΚΟΣ Π. @ nmb 23/08/2015 01:29:32

      AYTH EINAI OΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ! Χειρότερα κι απο το 1940... Ο πόλεμος αυτή τη φορά γίνεται με "άλλα μέσα" όπως έλεγε και ο Κλαούζεβιτς. Τώρα καταλάβαμε οτι όπως και το 1940 η Ελλάδα είναι η μόνη που ξαναείπε το ΟΧΙ στον "άξονα" των μπάνκστερς.(Πάλι χωρίς καμμία πιθανότητα να νικήσει, όπως και τότε...) Και η Γαλλία αν και με πολλά πουρκουά, αναγκάστηκε να εμπλακεί κι αυτή στον πόλεμο, αλλά μόλις λιγάκι.

    • George N avatar
      George N @ nmb 23/08/2015 07:48:27

      Δηλαδή για να μην υπάρχει φεουδαρχία η ΕΖ θα έπρεπε να στείλει μια επιταγή 120 δις στις Ελληνικές τράπεζες την οποία θα κάλυπταν οι Ευρωπαίοι φορολογούμενοι? Ήταν συνειδητή απόφαση το δημοψήφισμα να γίνει εκτός προγράμματος και με εισήγηση της Ελληνικής κυβέρνησης για ΟΧΙ υπήρχαν δύο επιλογές: A. Να στείλει η ΕΖ την επιταγή που λέγαμε και να συνθηκολογήσει στον Βαρουφάκη Β. Να αφήσει τις Ελληνικές τράπεζες στην τύχη τους και επομένως η Ελληνική κυβέρνηση να επιβάλλει capital controls. Δυστυχώς για τον Αλέξη και τον Βαρουφάκη αλλά ακόμα πιο δυστυχώς για την Ελλάδα και τους Ελληνες η ζαριά δεν βγήκε. Τώρα είναι pay time και το στοίχημα ήταν μερικές δεκάδες δις. Φαίνεται και από την πρεμούρα του Αλέξη να κάνει εκλογές asap. Την επόμενη φορά....

      • ΝΙΚΟΣ Π. avatar
        ΝΙΚΟΣ Π. @ George N 23/08/2015 13:51:14

        Αγαπητέ George, όσο κι αν σου φαίνεται απίθανο, όλοι σχεδόν οι σοβαροί και επιφανείς οικονομολόγοι και κοινωνιολόγοι του κόσμου, συμφωνούν και επαυξάνουν με αυτό που λες: "Για να μην υπάρχει φεουδαρχία η ΕΖ θα έπρεπε να στείλει μια επιταγή 120 δις στις Ελληνικές τράπεζες την οποία θα κάλυπταν οι Ευρωπαίοι φορολογούμενοι", και άλλα 4-5 τρίς στις τράπεζες των υπολοιπων PIIGS ώστε να εφαρμοστεί στην πράξη η σεισάχθεια του Σόλωνα που στην αντίστοιχη περίπτωση έσωσε την Αθήνα απο την οικονομική καταστροφή πριν 2500 χρόνια. Αν δεν κουρευτεί συνολικά το χρέος της Ε.Ζ., τουλάχιστο αυτό που υπερβαίνει το 60% του ΑΕΠ της, η κρίση θα επαναλαμβάνεται κυκλικά, η ανεργία και ο αποπληθωρισμός θα μαστίζουν την ΕΕ, πλήν Γερμανίας για κάποια χρόνια, και η κατάληξη θα είναι η νέα Γαλλική Επανάσταση, όταν η εξαθλίωση ιδίως των νέων θα έχει φτάσει στο απροχώρητο. Και μην ανησυχείς, ΔΕΝ θα πληρώσουν δεκάρα οι ευρωπαίοι φορολογούμενοι. Οι Banksters διαθέτουν στοκαρισμένα ακίνητα κεφάλαια-βρυκόλακες ύψους πολλών τρισεκατομμυρίων ευρώ και δολλαρίων και τούβλων χρυσού, που κατέχουν ήδη το 60% του παγκόσμιου πλούτου, ποτέ δεν θα τα απολαύσουν ούτε οι ίδιοι και τα παιδιά τους (σιγα μην νοιάζονται γι αυτά...) Γι αυτό και η FED 6 χρόνια τώρα, πληρώνει τα χρέη τύπου "Ελλάδος" με τρισεκατομμύρια δολλαρίων και θα συνεχίσει, μέχρι να πέσει η ανεργία κάτω απο το 5%, όπως δήλωσε ο Μπερνάνκι. Στις 22 Ιανουαρίου φέτος, επιτέλους η ΕΚΤ πολύ δειλά κατάφερε να ξεφύγει απο την μέγγενη του Βάιντμαν και άρχισε κι αυτή το τύπωμα. Να στέλνει δηλαδή όπως λες επιταγές πολλών δις στις τράπεζες των χωρών της Ε.Ζ. που ΠΟΤΕ δεν θα πληρώσουν οι Ευρωπαίοι φορολογούμενοι, διότι είναι χωρίς αντίκρυσμα. Και μην ανυσυχείς για το πώς παράγεται ο πλούτος. Μόλις το 1,5% του κυκλοφορούντος χρήματος είναι πραγματικό και προέρχεται απο παραγωγούς, κυρίως του 3ου και του 2ου κόσμου. Το υπόλοιπο 98,5% είναι "εικονικό"-χρηματοπιστωτικό="αέρας". Ο "πρώτος" κόσμος, στον οποίο ανήκουμε και εμείς, αποτελείται κυρίως απο καταναλωτές, διότι χωρίς αυτούς ο Καπιταλισμός θα κατέρρεε όπως 'επαθε και ο "Υπαρκτός Σοσιαλισμός"... Αν μας μάθουν να μην καταναλώνουμε, θα πάθουν ότι και ο Χότζας που έμαθε τον γάιδαρό του να μην τρώει...

        • George N avatar
          George N @ ΝΙΚΟΣ Π. 23/08/2015 20:35:01

          Αυτό κάνουν ήδη και στην ΕΖ αγαπητέ. Το QE1 και θα ακολουθήσουν κι άλλα. Το δικό μας πρόβλημα όμως δεν είναι το χρέος. Μας ζήτησε κανείς να το πληρώσουμε? Ούτε τους τόκους δεν μας ζητάνε. Από το 2018 και αν...το σχέδιο δηλαδή είναι ότι σε μια δεκαετία από την αρχή της κρίσης και αν θα πληρώνουμε τους τόκους. Προσπαθούμε να λύσουμε ένα πρόβλημα που δεν έχουμε για να μην λύσουμε αυτά που έχουμε. Πριν λοιπόν ανησυχήσουμε για την πορεία του παγκόσμιου καπιταλισμού ας φτιάξουμε επιτέλους έναν Ελληνικό. Δεν είναι κάπως παράδοξο η μόνη χώρα που ανησυχεί για την πορεία του να είναι κάποια που δεν έχει? Ισως ο καπιταλισμός να αποτύχει αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι ο σοσιαλισμός ήδη απέτυχε...

          • ΝΙΚΟΣ Π. avatar
            ΝΙΚΟΣ Π. @ George N 23/08/2015 23:51:30

            Η Ελλάδα αγαπητέ George έχει την πιό άγρια μορφή Καπιταλισμού στην Ε.Ζ. Στη χώρα μας υπάρχει η μέγιστη ανισοκατανομή πλούτου μεταξύ πλουσίων και φτωχών. Μάλιστα τα 5 έτη της κρίσης, η φορολογία των φτωχών Ελλήνων αυξέθηκε κατα 338% !!! ενώ των πλουσίων μόλις κατά 9%!!! (Γερμανικό Ιδρυμα Hans Böckler). Η Ελλάδα έχει απο το 1974 μέχρι σήμερα όλες σχεδόν τις ΔΕΚΟ ουσιαστικά ιδιωτικές, που ελέγχονται απόλυτα απο τους νταβατζήδες και τους εργατοπατέρες τους. Η Ελλάδα είχε και έχει τις χειρότερες κοινωνικές παροχές στην ΕΕ. Και το επίδομα ανεργίας των άλλων χωρών ως "δήθεν μισθό" για "δήθεν εργασία" στο Δημόσιο. Αυτά δεν λειτουργουν βεβαίως υπέρ του προλεταριάτου, αλλά υπέρ των μεγαλοαστών που λέει κι ο Μπαλτάκος... Δεν λέω εγώ οτι θα πληρώσουμε το χρέος αν πρώτα δεν μας περισσέψουν χρήματα. Αλλά όσο οι "οίκοι" θα θεωρούν το χρέος ως "μη βιώσιμο" δεν θα έχουμε ΠΟΤΕ λεφτά, όσα παραγωγικά συστήματα κι αν αλλάξουμε. Κι αν κάποιοι με την αλλαγή παραγωγικού μοντέλου κερδίσουν χρήματα, αμμέσως θα τα βγάλουν έξω για να μην τα χάσουν...

          • George N avatar
            George N @ ΝΙΚΟΣ Π. 24/08/2015 10:13:30

            Νίκο φαντάζομαι ότι ονομάζεις Καπιταλισμό ή Φιλελευθερισμό ότι δεν σου αρέσει ή σε απωθεί. Στο στυλ: "βάρβαρη νεοφιλελεύθερη υπερφορολόγηση" :-) Κυριολεκτικά προφανώς δεν μπορεί να ισχύει ο άγριος καπιταλισμός στην Ελλάδα μια και τότε θα είχαμε τρελαθεί στις επενδύσεις και όχι στην αποεπένδυση. Εκτός κι αν οι άγριοι καπιταλιστές βαρέθηκαν να πλουτίζουν και είπαν να αφήσουν και κανέναν άλλο. Με 60% του ΑΕΠ δημόσιες δαπάνες δύσκολα πάντως θα είχες οποιονδήποτε Καπιταλισμό, άγριο, ήμερο ή κυκλοθυμικό. Έχεις απόλυτο δίκιο για το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα και ίσως σου προξενήσει απορία ότι το βάζουν οι κακοί δανειστές στο μνημόνιο! ενώ δεν το προχωρά καμία ελληνική κυβέρνηση είτε κεντρώα είτε δεξιά είτε αριστερή. Τυχαίο? Δεν νομίζω. Για την ανισότητα έχεις άδικο ότι αυτή σημαίνει καπιταλισμό ή το αντίθετο. Μπορώ να σκεφτώ πολύ πιο άνισα συστήματα και ίσως πιο σχετικά με την περίπτωσή μας. Την φεουδαρχία πχ.

          • ΝΙΚΟΣ Π. avatar
            ΝΙΚΟΣ Π. @ George N 24/08/2015 13:41:18

            Αγαπητέ George, εσένα μπορεί να σου αρέσει και να μη σε απωθεί ο άγριος Ελληνικός καπιταλισμός, αλλά εμένα, όπως και στον Κώστα Καραμαμανλή, καθόλου δεν μας αρέσει και μας απωθεί πολύ αυτός ο Καπιταλισμός των Νταβατζήδων. Αμφιβάλλεις οτι στην Ελλάδα (εννοείται πριν σκάσει η Leehman Brothers) μέχρι το 2008 είχαμε τρελαθεί στις επενδύσεις και τρέχαμε πρώτοι σε ανάπτυξη (6-6,5%!!!) στην Ευρωζώνη? Αμφιβάλλεις οτι δεν έσκαγε μύτη κανένα αναπτυξιακό μέτρο χωρίς να το αρπάξουν οι ντόπιοι "μεγαλοεπενδυτές", αποκλείοντας με μεθόδους άγριας δύσης κάθε ξένον επενδυτή χρησιμοποιώντας τον ιδιωτικοποιημένο δικό τους κρατικό μηχανισμό? Αμφιβάλλεις οτι ακόμα και τώρα μέσα στην κρίση, έτσι και βγεί κάποια επένδυση με ψητό στο σφυρί απο το κράτος αμμέσως οι "ξνοι επενδυτές" τύπου Lamda developpement αμμέσως σπεύδουν και επενδύουν πριν προλάβει κάποιος κανονικός ξένος επενδυτής? Και το 60% δημόσιες δαπάνες νομίζεις οτι τους κωλώνει, αφού το περνάνε στο δημόσιο χρέος που ποτέ δεν θα πληρωθεί? Έκανε πίσω ο Λάτσης απο το Ελληνικό φοβούμενος το υπέρογκο Ελληνικό Δημόσιο?

          • George N avatar
            George N @ ΝΙΚΟΣ Π. 24/08/2015 17:09:10

            Χμμ! Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι πια υπάρχουν νέα ελλείμματα που πάνε σε χρέος. Αυτό που περιγράφεις μας απωθεί και τους δυο. Απλά στην λέξη διαφωνούμε. Δεν είναι καπιταλισμός. Αυτός προϋποθέτει ιδιωτική ιδιοκτησία και όχι δημόσια όπου ομάδες την εκχωρούν για δικό τους όφελος, ανταγωνισμό και άλλα τέτοια περίεργα. Φεουδαρχία είναι πιο ταιριαστό όνομα.

          • Παράξενος avatar
            Παράξενος @ George N 24/08/2015 09:40:26

            Στην Ελλάδα ακόμη νομίζουμε ότι καπιταλιστής είναι ο πλούσιος, ότι υπήρχαν κοινωνίες χωρίς ανισότητες, ότι οι αστοί είναι καταπιεστές, ότι οι πολιτικές που εφαρμόστηκαν εδώ τελευταία είναι φιλελεύθερες, ότι ο σοσιαλισμός είναι καλύτερος του φιλελευθερισμού, ότι ο καπιταλισμός πάει απαραίτητα πακέτο με συγκεκριμένες ιδεολογίες κι άρα θα καταρρεύσει μαζί τους και άλλα άσχετα με την ιστορική πραγματικότητα. Το είπες πολύ σωστά, "αντιμετωπίζουμε" ανύπαρκτα προβλήματα για να μην καταπιαστούμε με τα αληθινά. Γιατί τα αληθινά απαιτούν δύσκολες ενέργειες κι αυτοπεριορισμό των επιθυμιών μας για χάρη των άλλων.

  5. ΤΤ avatar
    ΤΤ 23/08/2015 04:42:26

    Ο ελληνικός λαός ψήφισε Τουρκοκρατία, αρκεί να είναι αριστερή. Ας τα λουστεί τώρα.

  6. deltaplus avatar
    deltaplus 23/08/2015 19:24:52

    Ηταν που ηταν ασχετοι ολοι τους,μονο απο πορειες ξερανε, ειχαν βαλει κι'εναν αρχηγο *ψευτρακο* που λεει κι'ο βαγγελης.....τωρα αποκτησαν και τον ΑΠΟΣΤΑΤΗ της αριστερας τον κο λαφαζανη.οποτε αλεκο....δεν βγαινεις ξανα πρωθυπουργος...o λαφαζανης *δεν* λογω αποστασιας.....αντε σκεφτειτε κανα ψεμα να γελασουμε.