20/06/2010 15:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε εκλογική ετοιμότητα καλεί ο Σαμαράς

Καθώς τα Εργασιακά και το Ασφαλιστικό ανεβάζουν την πολιτική  θερμοκρασία και εντείνουν τα αδιέξοδα της κυβέρνησης ο Αντώνης Σαμαράς ζήτησε σήμερα από τους νέους προέδρους των ΝΟΔΕ της ΝΔ να είναι σε εκλογική ετοιμότητα για οποιαδήποτε εκλογική αναμέτρηση, με πρώτη την αυτοδιοικητική.

Σε συνέντευξή του εξάλλου στον «Τύπο της Κυριακής» τονίζει ότι το μνημόνιο οδηγεί την Ελλάδα σε αδιέξοδο και δηλώνει ότι  η κυβέρνηση μπορούσε να έχει αποφύγει την προσφυγή στο μηχανισμό στήριξης αν δεν «φούσκωνε» το έλλειμμα του 2009 τουλάχιστον κατά 9 δισ. ευρώ, αν έπαιρνε έγκαιρα μέτρα και αν απέφευγε να δυσφημεί τη χώρα διεθνώς.

Προαναγγέλλει επίσης  « αλλαγές στην ηγετική ομάδα της Ν.Δ.»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lpap avatar
    lpap 20/06/2010 18:59:34

    Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: άντε και βγήκε ο Σαμαράς και κυβερνά τον τόπο με ικανή πλειοψηφία. Όλα όσα έχουν ψηφιστεί μπορεί να τα μαζέψει; Προσωπικά πιστεύω όχι. Και το ασφαλιστικό θα μείνει και όλα τα υπόλοιπα. Αν καλά θυμάμαι διαφώνησε με το ΔΝΤ αλλά είπε πως το κράτος έχει συνέχεια και δεσμεύσεις που σίγουρα, όσο κι αν θέλει, είναι δύσκολο να αρθούν. Μπορεί βέβαια να λειτουργήσει διαφορετικά κρατώντας ισορροπίες κι αμβλύνοντας αντιθέσεις. Θα δείξει.

    • καπελωμα τζι αρ avatar
      καπελωμα τζι αρ @ lpap 20/06/2010 21:08:20

      απο το Παπανδρέου μπορούμε να ζητήσουμε να τα μαζέψει;
      Οχι αφού αυτός τα έφερε.
      Απο το Σαμαρά μπορούμε? Ναι.
      Γι αυτό θα τον ψηφίσουν.
      Απο εκεί και πέρα πιέζουμε ώστε να τα κάνει.
      Πάντως περισσότερες ελπίδες με το Σαμαρά παρά με Παπανδρέου.

      • zackii avatar
        zackii @ καπελωμα τζι αρ 20/06/2010 23:05:00

        Θα μας πει κι αυτός ότι τα ψήφισε η προηγούμενη κυβέρνηση και δεν μπορεί να κάνει τίποτα..δηλ. αλλαγή φρουράς.
        Ήθελα νάξερα ρε παιδιά δεν κυκλοφορείτε έξω? Όλοι οι νεοδημοκράτες συζητάνε ότι τα έχουν βρει μεταξύ τους από την πρώτη στιγμή και μας δουλεύουν. Που ζείτε? Μήπως τραβάει ο οργανισμός μας το δούλεμα? Να την γλυτώσουν όλοι πάνε. Και καλά τότε που κάποιοι είχαν συμφέρον να μπούνε οι ίδιοι η τα παιδιά τους στο δημόσιο. Τώρα τι τους χρειάζονται πιά και δεν τους αρχίζουν στις κλωτσιές?

      • zackii avatar
        zackii @ καπελωμα τζι αρ 20/06/2010 23:10:51

        Γιά καμμιά μετάθεση γιού φαντάρου?...Έλεος

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ lpap 20/06/2010 23:06:55

      Η διαφορά είναι ότι ο Σαμαράς δε θα εκμεταλλευθεί τον πανικό του κόσμου από την οικονομική καταστροφή για να προωθήσει για ξεπούλημα όλα τα γεωπολιτικά θέματα όπως κάνει ο Γιώργος (Αιγαίο, Σκοπιανό).

      • tiramola avatar
        tiramola @ Δημήτρης 20/06/2010 23:30:57

        Που τα βλέπεις αυτά?

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Δημήτρης 21/06/2010 09:42:54

        Τι που τα βλέπουμε ρε Τιραμόλα, πλάκα μας κάνεις? Οι Τούρκοι ΗΔΗ κάνουνε βόλτες στο Αιγαίο ανενόχλητοι, ενώ ετοιμάζονται και για τα πετρέλαια, και για το Σκοπιανό είμαστε ένα τσακ πριν τις υπογραφές!

      • man8os avatar
        man8os @ Δημήτρης 21/06/2010 09:59:00

        Το θεμα ειναι να θεσουμε την εξωτερικ μας πολιτικη σε νεες βασεις. Εχουμε συμπυκνωθει πολυ, εχουμε αρκετη εεργεια ωστε μολις αλλαξουν οι περιστασεις να ξαναβγουμε ως μεγαλη Βαλκανικη δυναμη.
        Μολις περασει αυτη η κυβερνηση και η οικονομικη δυσπραγια, η Ελλαδα θα επααδραστηριοποιηθει. Μια μεγαλη δυναμη οφειλη να εχει σφαιρα επηροης, Η σφαιρα μας ειναι τα Βαλκανια και η ανατολικη λεεκανη της Μεσογειου. Με την Τουρκια απομωνομενη εχουμε πολυ σημαντικα στρατηγικα πλεονεκτηματα. Και αυτα πρεπει να εκμεταλευτουμε. Αλλα ολα αυτα προυποθετουν σοβαρο κρατος.

  2. Aggelos avatar
    Aggelos 20/06/2010 22:45:44

    ' Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: άντε και βγήκε ο Σαμαράς και κυβερνά τον τόπο με ικανή πλειοψηφία. Όλα όσα έχουν ψηφιστεί μπορεί να τα μαζέψει; Προσωπικά πιστεύω όχι."

    αναπτυξη καιδουλειες ν φερει.. να πατησει γκαζει η οικονομια να βγουμε απο τη λακονα γεματη κινουμενη άμμο..πριν βυθιστουμε τελειως..

  3. Aggelos avatar