25/06/2008 23:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε δύσκολη θέση ο Κ. Σημίτης

Κατόπιν της προφανούς επιβεβαίωσης του Τσουκάτου ότι τα χρήματα πήγαιναν στο ταμείο του ΠΑΣΟΚ, δεν καταλαβαίνω γιατί ο Γιώργος Παπανδρέου δεν βγαίνει να κάνει δημοσίως μια πολύ απλή ερώτηση στον Κώστα Σημίτη: Γνώριζε ή όχι για το 1.000.000 του κ. Τσουκάτου; Αν γνώριζε, όλοι θα καταλάβουν ότι αποτελούσε ανταπόδοση της Ζήμενς για τις τόσες συμβάσεις που υπεγράφησαν χαριστικά επί κυβερνήσεών του. Αν δεν γνώριζε τότε δεν έκανε για πρωθυπουργός, επειδή δεν ήξερε τι γινόταν στο άμεσο περιβάλλον του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/06/2008 00:08:58

    Η νυφίτσα ποτέ δεν γνώριζε...
    Είχε δημιουργήσει το μεγαλύτερο πλέγμα απο παπαγαλάκια πού τον υμνούσαν διαρκώς.
    Ευτυχώς το απόστημα έσπασε..

  2. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 26/06/2008 00:12:51

    Το γνωρίζει ή δεν γνωρίζει είναι χιλιοδιατυπωμένο ερώτημα που το έχουμε κάνει άπειρες φορές για τον Καραμανλή. Το θέμα δεν είναι τι κάνουν ο Μητσοτάκης, ο Σημίτης, ο Κωστίκας κι ο Γιωργίκας, το θέμα είναι πόσο βλήματα είναι αυτοί που τους γιγάντωσαν τόσα χρόνια.

  3. maquis avatar
    maquis 26/06/2008 01:54:27

    Πώ, πώ ρε παιδά τι χολή !!!! Μάλλον χάσατε χοντρά στο ευαγές ίδρυμα (χρηματιστήριο) και ακόμη δεν το έχετε χωνέψει, γιαυτό και η χολή. Αλλά ενήλικες είσαστε, ο Σημίτης σας φταίει;΄Για σοβαρευτείτε...

  4. thanos avatar
    thanos 26/06/2008 04:23:13

    An ekane H' oxi o Shmiths gia prwthypourgos as to krinei o Istorikos tou mellontos.Aytos perase kai paei...kai egw erwtw esena file Factorx, o Karamanlhs xerei ti tou ginetai? einai omws o prwthypourgo SAS kai malista o katallhloteros.

  5. ataktos avatar
    ataktos 26/06/2008 06:17:24

    Thano αφού έτσι μας λένε στα κανάλια, και οι εταιρίες δημοσκοπήσεων , πιστεύεις πως και ο λαός μας το πιστεύει ,όχι αλλά τι να κάνει λες να παει να ρωτήσει την Νατάσσα η Ζαχόπουλο ?.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/06/2008 07:25:06

    λάθη, λάθη, λάθη. Συμφωνώ, σε 143 χρόνια ίσως υπάρχει αμερόληπτη άποψη, ίσως.

  7. Helmut avatar
    Helmut 26/06/2008 11:53:13

    Είναι δεδομένο ότι κάθε πρόεδρος κόμματος που σέβεται τον εαυτό του ξέρει τόσα όσα χρειάζονται όσον αφορά τα μαύρα ταμεία και την διπλή λογιστική που είναι "απαραίτητα" για την χρηματοδότηση του κόμματος του. Δηλαδή ξέρει τα βασικά αλλά όχι λεπτομέρειες.

    Στα βασικά πρέπει να συμπεριλαμβάνονται όμως και το ποιοι είναι οι "χορηγοί".

    Για τα διαδικαστικά ο ικανός αρχηγός κόμματος θα ορίσει πρόσωπο (ή πρόσωπα) της απολύτου εμπίστοσύνης του μαζί με κάποιες παλιές καραβάνες του κομματικού μηχανισμού.

    Το ίδιο βεβαίως ισχύει διαχρονικά για όλα τα κόμματα οπότε μην έχετε αμφιβολία ότι παρόμοια συστήματα υπάρχουν και επί ΓΑΠ στο ΠΑΣΟΚ αλλά και στη ΝΔ...

    Σε όλες τις παρόμοιες υποθέσεις (Γαλλία, Γερμανία, Αγγλία, κλπ...) "έπεσαν" πρόσωπα που πάντοτε ήταν στο πολύ στενό κύκλο των Mitterrand, Kohl, Chirac, Blair, κλπ...

    Για τον Σημίτη η eminence grise είναι ο Τσουκάτος.

    Φαντάζομαι ότι κάποιος τύπου Ρόντος, Γερουλάνου ή Μπεγλίτης παίζει σήμερα αντίστοιχο ρόλο στο μετά-Σημίτη ΠΑΣΟΚ.

  8. cornelsen avatar
    cornelsen 26/06/2008 13:12:14

    Τι λένε τώρα όλοι αυτοί που στήριζαν τον "εκσυχρονισμό"; Αυτοί που στήριξαν τον Σημίτη (μεταξύ αυτών και τον Γ. Παπανδρέου); Αυτοί που λοιδωρούσαν όσους κατήγγειλαν τον Σημίτη και την αυλή του (ακόμη θυμάμαι τους συνέδρους του ΠΑΣΟΚ που κουνούσαν μαντήλι στον φουκαρά τον Δασκαλάκη);
    Τώρα θα θυμηθούν ότι ο αρχηγός τους ήταν ένας πολιτικός νάνος, θα τού ρίξουν το ανάθεμα και θα προσπαθήσουν -διαγκωνιζόμενοι- να βρουν μια νέα θέση στις νέες ισορροπίες. Αυτοί είναι χειρότεροι κι από τον ίδιο τον αρχηγό τους.

  9. nondas avatar
    nondas 26/06/2008 15:29:57

    Κυριε Σημιτη ουτε μια κουβεντα ενα σχολιο??Ντροπη!!!

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/06/2008 01:01:26

    Απ΄όσο θυμάμαι ο λογιστής δεν άφησε κάν τον ιστορικό τού μέλλοντος να τον κρινει..
    Μολις εφυγε απο πρωθυπουργός-την κοπανησε δηλαδή-εξέδοσε βιλίο που βλογούσε τά γενια του...
    Ανθρωπάκι με τά όλα του.