Σε δυο βάρκες... πατάει ο Κουβέλης
15/12/2014 17:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε δυο βάρκες... πατάει ο Κουβέλης

Και με την αστυφύλακα και με τον χωροφύλακα ο Κουβέλης που ποντάρει την πολιτική του επιβίωση σε δυο ταμπλό.

Διπλό παιχνίδι, παίζει ο Φώτης Κουβέλης ο οποίος έχει καταφέρει και πάλι να γίνει... πολύφερνη νύφη.

Την ίδια στιγμή που οι συζητήσεις του με τον ΣΥΡΙΖΑ είναι προχωρημένες και αναμένεται ραντεβού με τον Τσίπρα στο τέλος της εβδομάδας, αποφάσισε να κάνει στροφή σε ότι αφορά την εκλογή Προέδρου. «Αν κάποιος βουλευτής της Δημοκρατικής Αριστεράς υπερψηφίσει Πρόεδρο της Δημοκρατίας είναι αυτονόητο πως δεν θα τον θεωρήσω ούτε αποστάτη, ούτε αργυρώνητο», δήλωσε ο Φώτης Κουβέλης, αφήνοντας ουσιαστικά το ελεύθερο στους βουλευτές του κόμματός του.

«Μακριά από εμένα αυτές οι λογικές» συμπλήρωσε ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ, μιλώντας στον σταθμό ΒΗΜΑ FM. Ωστόσο, νωρίτερα, ο κ. Κουβέλης τόνισε πως οι 10 βουλευτές της ΔΗΜΑΡ είναι δεσμευμένοι από τις αποφάσεις των κομματικών οργάνων να καταψηφίσουν και στις τρεις ψηφοφορίες.

Ουσιαστικά τους λέει ότι ναι μεν έχουν αποφασίσει τα όργανα, όμως, αν ψηφίσουν κατά συνείδηση δεν θα είναι και κάτι δραματικό για τη ΔΗΜΑΡ. Τους απελευθερώνει δηλαδή να κάνουν ότι θέλουν. Όμως, σε ερώτηση για το αν η ΔΗΜΑΡ θα κατέβει σε τυχόν εκλογές με κοινά ψηφοδέλτια με τον ΣΥΡΙΖΑ, ο κ. Κουβέλης απάντησε με τη φράση «όλα ανοικτά». Ο κ. Κουβέλης και άλλα στελέχη της Αγίου Κωνσταντίνου έχουν καταστήσει σαφές πάντως πως η ΔΗΜΑΡ θα διατηρήσει την πολιτική και οργανωτική αυτονομία της.

Και με την αστυφύλακα και με τον χωροφύλακα δηλαδή ο Κουβέλης που ποντάρει την πολιτική του επιβίωση σε δυο ταμπλό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Wolf avatar
    Wolf 15/12/2014 18:19:07

    Ας πει κάποιος στον κυρ Φώτη ότι, όταν επιχειρείς να κρατάς δυο καρπούζια στην ίδια μασχάλη (πιφ) τότε πέφτουν και σπάνε και τα δυο!!!

  2. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 15/12/2014 20:02:47

    Δηλαδή είναι κακό που τους αφήνει να ψηφίσουν κατά συνείδηση ;

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Γιάννης Κιαπέκος 15/12/2014 20:32:20

      Αν είναι ...κακό; Κακό ή καλό δεν ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστεί, αλλά σίγουρα είναι δραματικοαστείο. Φανταστείτε μιάν ομάδα μπάσκετ που μπαίνει στο γήπεδο χωρίς τακτική, χωρίς σύστημα και χωρίς στόχο. Ο προπονητής δεν έχει καταλήξει σε συγκεκριμένο σχέδιο. Λέει στους παίκτες απλά, να κάνουν αυτό ακριβώς, που τους επιτρέπει το πηγαίο....ταλέντο τους. Είναι ομάδα όμως αυτή, ή καφενείο; Είναι σύνολο ή μήπως ασύντακτο ασκέρι; Και τους αναλογεί λέτε κάτι λιγότερο απ΄τη συντριβή;

      • ορεσείβιος avatar
        ορεσείβιος @ Άλυτη Εξίσωση 16/12/2014 13:18:29

        Ατυχές σχόλιο . Εγώ έχω δεί την κανονική ντρίμ τίμ...Ούτε σύστημα, ούτε προπονητή είχε ούτε χρειαζόταν.. Ούτε καν προπονήσεις έκανε...Για πλάκα έριχνε κατοστάρες. Είχε όμως παιχταράδες.. Βέβαια και ο κυρ Φώτης έχει παιχταράδες και ο ίδιος είναι ο γκάλης της πολιτικής όπως φαίνεται, επομένως θα σκίσει η ρημάδ στο γήπεδο...

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ ορεσείβιος 16/12/2014 13:57:48

          Τι να λέμε; Από την ώρα που …απελευθερώθηκαν τα συμβόλαια των σούπερ Eνμπιέϊερς καραπαιχταράδων Ψαριανού και Λυκούδη και βγήκανε στην αγορά αναζητώντας νέα συμφέρουσα μεταγραφή, καταστράφηκε ολοσχερώς ο κυρ Φώτης! Για να καταλάβετε, είναι σα να σε …κρέμασε ανήμερα τριήμερου πανηγυριού η Έφη Θώδη κι ενώ εσύ ψάχνεις στα κινητά απελπισμένα αντικαταστάτη, να σε πληροφορούν πως ο Βασίλης Τερλέγκας απουσιάζει σε τουρνέ στην Αυστραλία και οι σπεσιαλίστριες του είδους Φυλιώ Πυργάκη και Γωγώ Τσαμπά, έχουνε φαρυγγίτιδα!! Απελπισία μιλάμε…..:)

      • Pikeman avatar
        Pikeman @ Άλυτη Εξίσωση 16/12/2014 14:09:10

        Αλλά μπορεί για άλλη μια φορά ακριβώς αυτό να είναι το πρόβλημα του Μπάρμπα Φώτη. Ότι ούτως ή άλλως δεν μπορεί να τους επιβάλλει το σύστημα του οπότε... μπείτε στο παρκέ παιδιά και κάντε ότι σας φωτήσει ο μεγαλοδύναμος... Να μην έχουμε και τσακωμούς στο ημίχρονο τέτοιες στιγμές. Προφανώς η κομματική πειθαρχία είναι αντισυνταγματική αλλά δεν κόπτεται κανείς πια.

  3. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 15/12/2014 21:38:36

    ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΥΡΙΖΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΩΤΗΣ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ.

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 15/12/2014 22:05:43

    Σε σχέση με τους Αν.Ελ. και το ''μπετόν αρμέ'' ΟΧΙ της κοινοβουλευτικής ομάδας των,δίνεται ένα άλλοθι Θα φανούν πάντως πολλά στην πρώτη ψηφοφορία. 160+ είναι καλά για αρχή