#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2013 21:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε διαθεσιμότητα 2.500 εκπαιδευτικοί



Στην κατάργηση 2.500 οργανικών θέσεων εκπαιδευτικών, προχωρά το υπουργείο Παιδείας, εκ των οποίων οι 2.000 τίθενται σε διαθεσιμότητα και αν δεν βρεθούν θέσεις για να απορροφηθούν ουσιαστικά φεύγουν από το Δημόσιο. Περίπου 500 εκπαιδευτικοί θα μεταταχθούν υποχρεωτικά  σε διοικητικές θέσεις, από το σύνολο των απασχολούμενων στους καταργούμενους κλάδους. Πρόκειται κυρίως για εργαζόμενους στην Τεχνική Εκπαίδευση που αλλάζει ριζικά και θα βγουν έξω από το σύστημα χιλιάδες εκπαιδευτικοί.

Σύμφωνα με non paper του υπουργείου:

ü  έχουν εξαιρεθεί εκπαιδευτικοί των σχετικών κλάδων που έχουν οργανική θέση σε Σχολεία Ειδικής Αγωγής.

ü  έχουν εξαιρεθεί εκπαιδευτικοί των σχετικών κλάδων που έχουν και δεύτερη ειδικότητα γιατί αυτή τους αποδίδει οργανική θέση εκ της δεύτερης ειδικότητας

ü  έχουν εξαιρεθεί εκπαιδευτικοί των σχετικών ειδικοτήτων που είναι πολύτεκνοι, τρίτεκνοι και άτομα με Αναπηρίες, οι οποίοι και θα υποχρεωθούν σε μετάταξη σε διοικητικές θέσεις στις εγγύτερες διοικητικές υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας της περιοχής που σήμερα υπηρετούν.

ü  προνοείται όλοι οι εκπαιδευτικοί που τίθενται σε διαθεσιμότητα, εάν δεν τοποθετηθούν σε άλλες θέσεις και απολυθούν, να απασχολούνται κατά προτεραιότητα, όλων των υπολοίπων, ως ωρομίσθιοι σε μαθήματα των ειδικοτήτων τους.

ü  το 55% των εκπαιδευτικών που τίθενται σε διαθεσιμότητα υπάγεται σε κλάδους με ειδικότητες απαραίτητες και αναγκαίες των υπηρεσιών του Υπουργείου Υγείας και των σχετικών Μονάδων Υγείας. Γεγονός που προμηνύει την αξιοποίησή τους και την επαναπρόσληψή τους στις Υπηρεσίες υγείας του σχετικού Υπουργείου τους προσεχείς μήνες.

ü  περισσότερο από το 35% των εκπαιδευτικών που τίθενται σε διαθεσιμότητα υπάγεται σε κλάδους με ειδικότητες που είτε ασκούσαν παράλληλα ελεύθερο επάγγελμα είτε μπορούν να ασκήσουν.

 

ΠΛΗΘΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΑΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ/ΚΛΑΔΟ/ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΧΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΘΕΣΗ 



ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

ΠΛΗΘΟΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ







ΔΕ01.01 – ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΤΕΣ

56





ΔΕ01.02 – ΜΗΧΑΝΟΤΕΧΝΙΤΕΣ

84





ΔΕ01.04 – ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ

21





ΔΕ01.05 – ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ

1





ΔΕ01.08 - ΗΛΕΚΤΡΟΣΥΓΚΟΛΛΗΤΕΣ

4





ΔΕ01.10 - ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

34





ΔΕ01.11 - ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΨΥΞΕΩΝ (ΨΥΚΤΙΚΟΙ)

24





ΔΕ01.12 – ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ

17





ΔΕ01.13 - ΞΥΛΟΥΡΓΟΙ

2





ΔΕ01.14 - ΚΟΠΤΙΚΗΣ-ΡΑΠΤΙΚΗΣ

5





ΔΕ01.15 - ΑΡΓΥΡΟΧΡΥΣΟΧΟΪΑΣ

9





ΔΕ01.16 - ΤΕΧΝ. ΑΜΑΞΩΜΑΤΩΝ

4





ΔΕ01.17 - ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ

35





ΠΕ12.12 - ΜΗΧ. ΚΛΩΣΤΟΫΦΑΝΤΟΥΡΓΙΑΣ

1





ΠΕ14.01 - ΙΑΤΡΟΙ

156





ΠΕ14.02 - ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΙ

103





ΠΕ14.03 - ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΙ

20





ΠΕ14.06 - ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ

98





ΠΕ17.09 - ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ

6





ΠΕ17.13-  ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΙ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

0





ΠΕ18.01 - ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

80





ΠΕ18.04 - ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ

211





ΠΕ18.05-  ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ

0





ΠΕ18.07 - ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ

144





ΠΕ18.08 - ΟΔΟΝΤΟΤΕΧΝΙΚΗΣ

49





ΠΕ18.09 - ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

39





ΠΕ18.10 - ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ

388





ΠΕ18.11 - ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ

56





ΠΕ18.20 - ΚΛΩΣΤΟΫΦΑΝΤΟΥΡΓΙΑΣ

19





ΠΕ18.21 - ΡΑΔΙΟΛΟΓΙΑ - ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ

10





ΠΕ18.24 - ΕΡΓΑΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

26





ΠΕ18.25 - ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

110





ΠΕ18.26 - ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΗΣ

46





ΠΕ18.27 - ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΗΣ

52





ΠΕ18.29 - ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

2





ΠΕ18.33 - ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΙ

335





ΠΕ18.37 - ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ

13





ΠΕ18.39 - ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΥΓΕΙΑΣ

4





ΤΕ01.08 - ΧΗΜΙΚΟΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ

9





ΤΕ01.10 - ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

15





ΤΕ01.11 - ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ

13





ΤΕ01.12 - ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΗΣ

6





ΤΕ01.14 - ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

4





ΤΕ01.19 - ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ

84





ΤΕ01.20 - ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ

11





ΤΕ01.25 - ΑΡΓΥΡΟΧΡΥΣΟΧΟΪΑΣ

7





ΤΕ01.26 - ΟΔΟΝΤΟΤΕΧΝΙΚΗΣ

29





ΤΕ01.29 - ΒΟΗΘ. ΙΑΤΡ.ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ

18





ΤΕ01.30 - ΒΟΗΘ.ΠΑΙΔΟΚΟΜΟΙ-ΒΡΕΦΟΚΟΜΟΙ

19





ΤΕ01.31 - ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ

3





Γενικό άθροισμα

2472






 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kerbit avatar
    kerbit 09/07/2013 21:55:08

    Γιατροί; Οδοντίατροι; Αισθητικοί; Έλα Χριστέ και Παναγιά..

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ kerbit 10/07/2013 16:23:38

      Οι γιατροί και οδοντίατροι είχαν και ιδιωτικά ιατρεία νόμιμα (αν έχω σωστή πληροφόρηση).

  2. Mak avatar
    Mak 09/07/2013 22:33:22

    Οι γιατροί και οι οδοντίατροι είχαν σαν αποκλειστικό επάγγελμα τη διδασκαλία σε τεχνικές σχολές;;;;Τι μισθό έπαιρναν;

  3. Εva avatar
    Εva 09/07/2013 22:49:21

    Όταν ανακοινώνεται οτι 2000 εκπαιδευτικοί
    απολύονται,
    η πρώτη σκέψη που κάνεις
    είναι οτι το παιδί σου μένει αγράμματο.
    Πέστε μας -αλλάζω την τεχνική εκπαίδευση (στο γόνατο)
    γιατί ήταν σχεδιασμένη (στο γόνατο επίσης)
    Η εγώ δεν καταλαβαίνω η
    κάτι δεν πάει καλά με την επικοινωνία στην κυβέρνηση.

    • Θόδωρος 17.06.2013? avatar
      Θόδωρος 17.06.2013? @ Εva 10/07/2013 08:23:57

      Μην ανησυχείτε...
      Υπάρχουν 160,000 εκπαιδευτικοί ακόμα για να μάθουν στον κανακάρη σας ή στην κορούλα σας γράμματα.

      • ΕΥΑ ΜΑΝΤΖΑΡΗ avatar
        ΕΥΑ ΜΑΝΤΖΑΡΗ @ Θόδωρος 17.06.2013? 10/07/2013 09:04:16

        Ούτε κανακάρη έχω
        ούτε κορούλα οπότε καμμία ανησυχία.
        Κι επειδη μάλλον άλλο καταλάβατε
        ξαναδιαβάστε τι έγραψα.

      • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
        ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ Θόδωρος 17.06.2013? 10/07/2013 09:50:35

        Και αν η κορούλα " δεν τα παίρνει " και θέλει να γίνει κομμώτρια αγαπητή;

      • me avatar
        me @ Θόδωρος 17.06.2013? 11/07/2013 12:06:52

        στο ιδιωτικό καλύτερα

  4. ApoTel avatar
    ApoTel 09/07/2013 22:53:00

    Σαν μόνιμοι εκπαιδευτικοί σύμφωνα με την αντίστοιχη κατηγορία του ενιαίου μισθολογίου

  5. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 09/07/2013 22:55:31

    Την περίοδο της διακυβέρνησης της χώρας από τον Κώστα Καραμανλή προσελήφθησαν στο Δημόσιο 865.000 άτομα, ενώ σήμερα σε όλο το Δημόσιο απασχολούνται 670.000.

    Αναλυτικά:
    Μόνιμοι και αορίστου χρόνου 167.230
    Ορισμένου χρόνου-εποχικοί 330.515
    Συμβασιούχοι έργου 161.383
    Ωρομίσθιο προσωπικό 120.826
    Αναπληρωτές καθηγητές 83.636
    Θητεία 1.542
    Σύνολο 865.132

    Στην πλειονότητά τους οι προσλήψεις της περιόδου εκείνης δεν έγιναν μέσω ΑΣΕΠ. 6 στις 10 ήταν για για υπαλλήλους με σύμβαση έργου ή ορισμένου χρόνου, οι διαδικασίες για τις οποίες δεν υπάγονταν τότε στον έλεγχο της ανεξάρτητης Αρχής. Mόνο δύο στις δέκα προσλήψεις αφορούσαν μόνιμο προσωπικό, για το οποίο οι φορείς ήταν υποχρεωμένοι να τηρούν διαφανείς διαδικασίες.
    Ωστόσο, και σε αυτή την περίπτωση καθιερώθηκε η προφορική συνέντευξη. Παράλληλα, με το Προεδρικό Διάταγμα Παυλόπουλου κατέστη δυνατή η μονιμοποίηση 35.240 συμβασιούχων που απασχολούνταν στο Δημόσιο.

    Είναι χαρακτηριστικό πως την πενταετία Καραμανλή προσλαμβάνονταν κατά μέσο όρο ετησίως περίπου 98.400 συμβασιούχοι, αριθμός υπερδιπλάσιος των σημερινών 45.600 απασχολουμένων ως συμβασιούχων.

    • Μυρμιδών avatar
      Μυρμιδών @ ΦΑΝΤΑΣΜΑ 10/07/2013 00:15:12

      Αυτοί ως ορισμένου χρόνου έφυγαν.
      Τώρα ήρθε η ώρα σας.
      Και καλυτερα να μην μιλήσουμε για την ποσοτική και ποιοτική διαφορά της ζημιάς στο κράτος.
      Ενας συμβασιούχος ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου το πολύ να ζημίωσε το κράτος 10 με 15 χιλιάρικα.
      Ενω ένας μόνιμος δημόσιος υπάλληλος της ΕΡΤ παραδείγματος χάρη,όλα μαζί χρόνια υπηρεσίας και χρόνια σύνταξης,εφάπαξ,μπόνους,επιδόματα κλπ.
      1 με 1,5 εκατομμύρια ευρω;;;
      Δεν ξέρω.Εσύ θα μας πείς.
      Νομίζω αποτελεί ύβρι μόνο και να μιλάτε!!!

      • dim avatar
        dim @ Μυρμιδών 10/07/2013 02:28:55

        300.000 υπεράριθμοι από την εποχή του 80 επί 30 χρόνια επί 20.000 ευρώ ανα έτος = 180 δις...

        Καιρός να τελειώνουμε λοιπόν... Δύο ολόκληρες γενιές μεγαλώσανε με όνειρο τους να μπουν στο δημόσιο... Για όνομα του Θεού... Νέα Ελλάδα σημαίνει κυρίως Νέα Δημόσια Διοίκηση... Πολύ πιο ολιγομελής, πιο αποτελεσματική, με διαφάνεια... Αν ο ανεκδιήγητος ΓΑΠ είχε διώξει 50 χιλ. από το δημόσιο εδώ και 3 χρόνια, θα είχαμε γλυτώσει 3 δίς, και δεν θα χρειάζοντας περιοκοπές και νέοι φόροι και δε θα κλείνανε τόσες χιλιάδες επιχειρήσεις... Για να μη χάσουν οι πελάτες του τη θέση τους, μέτρησε ο ιδιωτικός τομέας 1 εκατ. ανέργους...

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ dim 11/07/2013 22:39:14

          3 δις;
          Ωραία.
          Σου λείπουν γύρω στα 177 δις ακόμα που έχεις εγγυηθεί ή έχεις πάρει για τις Τράπεζες
          Σου λείπουν και τα υπόλοιπα του Μνημονίου.

          Επειδή μιλάνε πάλι για το Δημόσιο άνθρωποι άσχετοι είτε είναι πολιτικοί είτε είναι σχολιαστές να έρθει να με αξιολογήσει και να με διώξει. Το γράφω εδώ και 5 χρόνια.
          Αλλά εδώ διώχνει ολόκληρους κλάδους οριζόντια ανεξάρτητα αν είναι ο καλύτερος ή ο χειρότερος στη δουλειά του.
          Γιατί; Για τη δόση της δόσης.
          Χωρίς σχεδιασμό χωρίς πρόγραμμα χωρίς στόχο.
          Για να το κάνουμε λοιπόν ενδιαφέρον γιατί η Κυβέρνηση:
          -δεν παίρνει το φόρο επί των διαφημιστικών εσόδων;
          -δεν κλείνει όλα τα δημοτικά ΜΜΕ;
          -δεν κοστολογεί και δεν εισπράττει για τις αδειοδοτήσεις των ΜΜΕ;
          -δεν καταργεί συνενώνει κλείνει ΝΔΙΔ και ΑΕ;

          ...μα θα χαθούν οι φωνές των πατρόνων; και θα χάσουν καρέκλες Πρόεδροι και ΔΣ; κομματικά στελέχη....

          Το δούλεμα για την κοινωνία και η συνολική εξύβριση του δημοσίου πάει σύννεφο...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ΦΑΝΤΑΣΜΑ 10/07/2013 01:20:53

      ΦΑΝΤΑΣΜΑ,

      Ναί, θυμᾶμαι ὁ Παυλόπουλος εἶχε μονιμοποιήση μερικές χιλιάδες πράσινα παιδιά πού εἶχαν προσληφθῆ ἀπό τήν κυβέρνηση Σημίτη μέ σύμβαση ὡρισμένου χρόνου καί μέ τήν ὑπόσχεση τῆς μονιμοποίησης τους. Τήν ὑπόσχεση πασοκ τήν ἔκανε πράξη ἡ ΝΔ, καί μάλιστα κλάμα, ὀδυρμός, καί τηλεοπτικά παράθυρα γιατί οἱ 70.000 πού μονιμοποιήθηκαν δέν ἦταν τό σύνολο αὐτῶν πού "ΕΠΡΕΠΕ" νά μονιμοποιηθοῦν ἀλλά πολύ λιγώτεροι!! Τέτοια "φιλεύσπλαχνη" ἦταν ἡ κυβέρνηση ΝΔ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. ΤΑΚΗΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ 09/07/2013 23:29:44

    ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΑΠΟΛΥΘΕΙ ΠΑΛΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΔΥ?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΤΑΚΗΣ 10/07/2013 08:00:29

      Η ΕΡΤ δεν ήταν υπάλληλοι του δημοσίου; Σε ποιο έτος έχεις μείνει;

      • Εva avatar
        Εva @ Γεώργιος Τ. 10/07/2013 09:31:07

        Υπάλληλοι υπεράριθμοι
        αμειβόμενοι σκανδαλωδώς (η πλειοψηφία-δες αμοιβές )
        και προσλήφθηκαν επίσης σκανδαλωδώς (άπαντες)
        και ασε να δούμε πόσοι θα φύγουν.

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ Εva 10/07/2013 09:56:10

          Αορίστου χρόνου όμως οι υπάλληλοι της ΕΡΤ.
          Και η ΕΡΤ δεν ήταν φυσικά στενός δημόσιος τομέας.
          Υπάρχουν διαφορές.

  7. mid avatar
    mid 09/07/2013 23:36:55

    Έτσι είναι η νέα ελλάδα που χτίζουμε διώχνουμε καθηγητές και ισοπεδώνουμε την τεχνική εκπαίδευση για να μην ακουμπήσουμε τα παιδιά μας(υπάλληλοι βουλής,υπουργειων και διαφορων ιδρυματων κ.α)

  8. Στέφανος avatar
    Στέφανος 10/07/2013 00:19:39

    Καμία σχέση με αυτά που γράφονταν όλες τις προηγούμενες ημέρες : για Γυμναστές και Καθηγητές Πληροφορικής. Άλλες ειδικότητες της εκπαίδευσης βλέπουμε τώρα να βγαίνουν σε διαθεσιμότητα.

    • AnnaMaria avatar
      AnnaMaria @ Στέφανος 10/07/2013 00:23:06

      Τον άλλο μήνα αυτοί.

  9. S.Ο.S avatar
    S.Ο.S 10/07/2013 00:33:10

    Όσοι έχουμε πάρει πτυχίο και πιστοποίηση από ιεκ σε καποια απο τις παραπάνω ειδικότητες το πτυχίο δεν ισχύει πλέον;

  10. roadrunner avatar
    roadrunner 10/07/2013 00:33:45

    Τη στιγμή που δεν έχει απολυθεί, ως τώρα, κανείς από το υπερτροφικό, και κατά περιπτώσεις, υπερ-σπάταλο Δημόσιο, δεν μπορώ να χωνέψω, ότι η αρχή θα γίνει από τους ταπεινά αμειβόμενους εργαζόμενους της Εκπαίδευσης , που διδάσκοντας τις γνώσεις ή την τέχνη τους, συγκράτησαν και συγκρατούν,
    σε ένα πιθανό επαγγελματικό μονοπάτι νεολαίους, που διαφορετικά θα μπορούσαν να είχαν χαθεί στη ζωή τους.
    Η Πρωτοβάθμια-Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, θα έπρεπε να είναι εκτός πλάνων απολύσεων, συνολικά. Και επιπλέον μαζί με την Υγεία,
    θα έπρεπε να είναι οι ύστατοι τομείς του Δημοσίου, για ενδεχόμενες απολύσεις. Και μόνο, αφού εξαντληθεί, κάθε άλλο περιθώριο εξυγίανσης, ή αναδιάρθρωσης, σε οτιδήποτε άλλο δημόσιο.

  11. epi avatar
    epi 10/07/2013 00:37:42

    Έχουν πολύ πλάκα στο υπουργείο. Ούτε πρόσθεση δεν μπορούν να κάνουν. Αν αθροίσει κανείς τους ανθρώπους του παραπάνω πίνακα μας δίνει 2482 και όχι 2472 που παρουσιάζουν ως "γενικό άθροισμα".

  12. roadrunner avatar
    roadrunner 10/07/2013 00:52:49

    Μια που υπάρχει αναφορά στο άρθρο στην Ειδική Αγωγή, θα εκφράσω και μια απορία : πως γίνεται σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, με το ρυθμό γεννήσεων σε φθίνουσα πορεία εδώ και έτη, και την υπογεννητικότητα να έχει εκτιναχτεί και να έχει αναδειχθεί σε εθνικό πια πρόβλημα,
    πως εξηγείται ότι αυξάνεται διαρκώς ο αριθμός των παιδιών που πρέπει να φοιτούν στην Ειδική Αγωγή και άρα, να απαιτούνται μόνιμα περισσότερες υποδομές και εκπαιδευτικό προσωπικό, τη στιγμή μάλιστα που εκατοντάδες σχολεία καταργήθηκαν-συγχωνεύτηκαν ;

    • galis avatar
      galis @ roadrunner 10/07/2013 10:24:42

      Υποθέτω εκεί κρύβονται τα δικά μας παιδιά...

      • Εva avatar
        Εva @ galis 10/07/2013 12:31:33

        Τελικά δεν ήταν και τόσο δικά τους τα παιδιά.
        Διοριζόντουσαν μεν...αλλά ψήφιζαν άλλον!
        Θεία δίκη.

        • gonzilaus avatar
          gonzilaus @ Εva 10/07/2013 13:52:28

          Γιατί παλικάρια μου μέχρι και κάποια χρόνια πίσω ήταν ταμπού κάποιο παιδί να πάει σε ειδικό σχολείο. Τώρα σιγά σιγά αυτό το ταμπού σπάει (όχι τελείως, έχω παράδειγμα συγγενή που οι γονείς του δεν βλέπουν την κατάσταση του και ενώ οι δάσκαλοι το συμβουλεύουν να παρακολουθήσει ειδικά μαθήματα αυτοί ντρέπονται)

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ gonzilaus 10/07/2013 15:56:36

            Το θέμα είναι εξαιρετικά λεπτό και πολύ σωστά η Πολιτεία δείχνει την ανάλογη ευαισθησία. Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να σας αμφισβητήσουμε, γιατί προφανώς γνωρίζετε, από μέσα την κατάσταση. Και όπως μας λέτε,
            βρισκόμαστε σε μια πρόσκαιρη έξαρση του αριθμού των φοιτούντων στη Ειδική Αγωγή, λόγω των πιέσεων, που δέχονται οι γονείς να μετεγγράψουν τα παιδιά τους.
            Αυτό όμως μήπως, σημαίνει, ότι όταν σταθεροποιηθεί η κατάσταση, έχοντας σπάσει πλήρως και τα σχετικά ταμπού, (πολύ σύντομα από όσο καταλαβαίνουμε),
            ο ρυθμός των νέων εγγραφών μικρών μαθητών, αναμένεται να μειωθεί και να πέσει σε ένα σταθερό ποσοστό, σε αναλογία, με το συνολικό νεοεισερχόμενο μαθητικό πληθυσμό (που φθίνει εξαιτίας της υπογεννητικότητας, και άλλων αιτίων);

          • geothe avatar
            geothe @ roadrunner 11/07/2013 21:51:46

            Εκείνο που συμβαίνει και τοποθετήθηκε σωστή από τον/την gnizlaus είναι πως όπως και σε ολόκληρο τον υπόλοιπο "προηγμένο" κόσμο υπήρξε αύξηση των διαγνώσεων εξαιτίας της αύξησης των παραπομπών των παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Η αύξηση αυτή είχε και έχει εξισορρόπηση αλλά κυρίως υπάρχουν διαφορετικές δομές που υποστηρίζουν αυτά τα παιδιά, π.χ. Τμήματα ένταξης, παράλληλη στήριξη κλπ. Μη βλέπουμε φαντάσματα και "δικά μας παιδιά" παντού.

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ geothe 11/07/2013 22:48:34

            Μήπως θα μπορούσατε να μας διαφωτίζατε δίνοντάς μας, συγκεκριμένα στοιχεία από τον "ολόκληρο τον υπόλοιπο προηγμένο κόσμο";

            Να θυμάστε όμως, ότι το αρχικό πρόβλημα λογικής, αφορά
            την εξαιρετικά μεγάλη μείωση του ρυθμού γεννήσεων στην Ελλάδα ,
            και τη δυσανάλογα αυξανόμενη απαίτηση για υποδομές και προσωπικό ειδικής αγωγής.

            Με βάση τα όσα είπαμε με τον @gonzilaus δείχνει να υπάρχει,
            ένας προσωρινός χαρακτήρας στην έξαρση του αριθμού διαγνώσεων.

            Και αυτό ίσως θα έπρεπε να διερευνηθεί, δεδομένης της οικονομικής δυσπραγίας και της εξαιρετικά χαμηλής χρηματοδότησης για το σύνολο των υποδομών,
            που όπως γνωρίζετε οδήγησε σε καταργήσεις εκατοντάδων σχολικών μονάδων, απολύσεις μόνιμων καθηγητών και κατάργηση οργανικών θέσεων (παρόλο που ήταν υπαρκτός και σταθερός ο αριθμός των αντίστοιχων μαθητών).

  13. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 10/07/2013 01:34:18

    Η λίστα με τα ονόματα πότε βγαίνει?

  14. Kokovios avatar
    Kokovios 10/07/2013 03:05:04

    Καποιες απο τις ειδικοτητες(νοσηλευτικη,βρεφονηπιοκομοι κλπ.) ειχαν ζητηση στην αγορα εργασιας.Το κομματι αυτο θα παει πλεον στον ιδιωτικο τομεα...Η τεχνικη-επαγγελματικη εκπαιδευση συρρικνωνεται. Ειδικα σε εποχες μεγαλης ανεργιας, οπως αυτη που διανυουμε, νομιζω θα επρεπε να στηριχθει...
    Κατα τα αλλα...
    ""ο Κ. Αρβανιτόπουλος όχι μόνο παρέστη στα εγκαίνια των νέων εγκαταστάσεων του ΙΕΚ ΑΚΜΗ και του Μητροπολιτικού Κολλεγίου στον Πειραιά αλλά έβγαλε και λόγο με τον οποίο εξήρε τη συμβολή του Ομίλου τονίζοντας ότι «τέτοιες επενδύσεις και πρωτοβουλίες σηματοδοτούν μία νέα εποχή για την πόλη και τη χώρα γενικότερα»!.. """

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Kokovios 10/07/2013 09:49:11

      Μπορεί να μη συμφωνώ με τις απολύσεις ως λύση, γιατί θα προτιμούσα,
      να πιάσουν τους φοροκλέφτες και όσους διασπάθισαν δημόσιο χρήμα,
      δημιουργώντας κατά κύριο λόγο, τις μαύρες τρύπες στα κρατικά έσοδα.
      Αλλά, από την άλλη, να μην διαστρεβλώνουμε την αλήθεια.
      Οι ειδικότητες που καταργήθηκαν υπάρχουν στις δημόσιες Επαγγελματικές Σχολές του ΟΑΕΔ και στα Δημόσια ΙΕΚ.
      Κανείς σπουδαστής δεν θα αναγκαστεί να πάει στην ιδιωτική εκπαίδευση,
      εκτός αν το θέλει.

      • gonzilaus avatar
        gonzilaus @ roadrunner 10/07/2013 13:58:19

        Στα Χανιά υπάρχει στο ΕΠΑΣ κομμωτική που καταργείται. Δεν υπάρχει ούτε σχολή του ΟΑΕΔ ούτε στα ΙΕΚ. Μόνο σε ιδιωτική σχολή. Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα. Άρα η γυναίκα μου (λογίστρια) που είναι άνεργη εδώ και 2 χρόνια και θα ξεκίναγε την σχολή τον Σεπτέμβρη πρέπει να πληρώσει τώρα. Κατά τα άλλα "Κανείς σπουδαστής δεν θα αναγκαστεί να πάει στην ιδιωτική εκπαίδευση, εκτός αν το θέλει"

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ gonzilaus 10/07/2013 16:22:41

          Το ότι δεν υπάρχει ούτε στην επας μαθητείας του οαεδ στα Χανιά, η συγκεκριμένη ειδικότητα,
          μάλλον θα έπρεπε να σας κάνει να αναθεωρήσετε την αρχική επιλογή.
          Πιθανότερα, σημαίνει ότι η τοπική αγορά εργασίας, είναι ήδη υπερκορεσμένη, ως προς το επάγγελμα της κομμωτικής.

          • treis laloun avatar
            treis laloun @ roadrunner 10/07/2013 22:14:38

            ενω στην Αθήνα το επάγγελμα έχει πέραση!!! Μην μας δουλεύεις άλλο, άσε μας στον πόνο μας

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ treis laloun 10/07/2013 23:03:25

            Aρα επι της ουσίας συμφωνείτε, με το πνεύμα όσων εγραψα.
            Παραδεχτειτε το ευθαρσώς αντί να γκρινιάζετε ....

  15. Δοβλέτης Γιάννης avatar
    Δοβλέτης Γιάννης 10/07/2013 03:26:53

    Επειδή έχουμε μια τάση να τα ισοπεδώνουμε όλα...δείτε παρακαλώ και μια άλλη όψη των εκπαιδευτικών:
    http://www.dionysos.gr/?q=node/2279

    "Οι εκπαιδευτικοί του Λυκείου Αγίου Στεφάνου αποτελούν φωτεινά παραδείγματα"

    Wed, 26/06/2013 - 15:42 — admin
    Από τον Δήμο Διονύσου, εκδόθηκε η παρακάτω ανακοίνωση: Η πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών του Λυκείου Αγίου Στεφάνου, να καλέσουν τους μαθητές και να ανοίξουν το Σχολείο, λίγες ώρες μετά το τραγικό συμβάν του Σαββάτου, όπου τέσσερις μαθήτριες και μία μητέρα έχασαν τη ζωή τους, για να συζητήσουν με τα παιδιά και να διαχειριστούν, σε συνεργασία και με το τμήμα συμβουλευτικής και ψυχολογικής υποστήριξης του Δήμου μας, με τον πλέον ενδεδειγμένο τρόπο το δυσάρεστο γεγονός, είναι άξιο πολλών επαίνων.
    Οι εκπαιδευτικοί του Δήμου μας, έχοντας βαθιά επίγνωση και συναίσθηση της κατάστασης, δεν σκέφτηκαν ούτε στιγμή το εάν είναι Σάββατο, Κυριακή ή εάν η σχολική περίοδος έχει ολοκληρωθεί και έπραξαν το εκπαιδευτικό και ανθρώπινο καθήκον τους, κρατώντας ανοιχτό το Σχολείο για τρεις ημέρες.
    Σε σχετική δήλωση ο δήμαρχος Διονύσου κ. Γιάννης Καλαφατέλης, ανέφερε: «Εκ μέρους του Δημοτικού Συμβουλίου, αλλά και όλης της τοπικής κοινωνίας, θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα και να συγχαρώ τους εκπαιδευτικούς του Λυκείου Αγίου Στεφάνου, που απέδειξαν ότι στον Δήμο μας υπάρχουν φωτεινά παραδείγματα εκπαιδευτικών και νιώθουμε υπερήφανοι γι’ αυτό. Τέτοιες πρωτοβουλίες μας δίνουν δύναμη και αισιοδοξία, καθώς επιβεβαιώνουν τον πολύπλευρο ρόλο που μπορεί να διαδραματίσει το Σχολείο και οι εκπαιδευτικοί».

    Φιλικά

  16. tpe avatar
    tpe 10/07/2013 06:44:01

    Μάλιστα...
    Θα φύγουν λοιπόν αυτοί. Οι άλλοι, τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ παιδιά, οι 4000 που είναι με αποσπάσεις στα "γραφεία" βουλευτών και παρατρεχάμενών τους, θα μείνουν εκεί που είναι...
    Ελπίδα καμιά...

    • Εva avatar
      Εva @ tpe 10/07/2013 09:38:50

      Για να δούμε ποιοι θα ξαναβγούν βουλευτές
      για να τους έχουν στα γραφεία τους.
      Μάλλον δεν έχουν πιάσει τη διάσταση οι κύριοι πολιτικοί.
      Και οι βουλευτές 200 και πολλοί είναι.

  17. GO avatar
    GO 10/07/2013 07:17:30

    Πολύ καλά θυμάστε. Εγώ θυμάμαι, ότι απειλούμασταν με μεγάλες χρηματικές ποινές από την Ε.Ε, γιατί δεν εφαρμόζαμε την σχετική οδηγία της. Θυμάμαι, επίσης, τον τηλεαστέρα Εισαγγελάτο να κατακεραυνώνει τον Προκόπη Παυλόπουλο, γιατί δεν τακτοποιεί τους πάντες.
    Εν πάση περιπτώσει, τα νούμερα της εφημερίδας είναι εκτός κάθε πραγματικότητας. Τα ακριβή στοιχεία, έδωσε στη δημοσιότητα ο πρώην Υπουργός, αλλά δεν έτυχαν της ανάλογης προβολής.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ GO 10/07/2013 15:13:10

      GO, δὲν πιστεύω στά "Φανάσματα"! :D

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Φωτεινή 10/07/2013 15:53:38

        "ΦανΤὰσματα"

  18. GO avatar
    GO 10/07/2013 07:25:23

    Μπα, σε καλό σου, μ' έβαλες να προσθέτω πρωί-πρωί.
    Πραγματικά, η σούμα είναι 2.482.
    Μήπως να τεθεί σε διαθεσιμότητα ο προσθέσας;

    • epi avatar
      epi @ GO 10/07/2013 12:18:54

      Και να 'ταν μόνο αυτό! Η ανακοίνωση του υπουργείου αναφέρει για την κατάργηση 46 από τις 110 ειδικότητες. Στον παραπάνω πίνακα καταργεί 50. Και εν τέλει στο νομοσχέδιο 52! (Ο παραπάνω πίνακας δεν περιλαμβάνει τους Ιταλικής και Ισπανικής που επίσης καταργούνται). Τρικυμία εν κρανίω.!!!

      • GO avatar
        GO @ epi 10/07/2013 12:36:07

        Στη διαθεσιμότητα και ο συντάκτης της διάταξης.

  19. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 10/07/2013 07:59:26

    Πολύ απλά τα βλέπετε και δεν είναι. Η φοροδιαφυγή είναι 10-20 δις το χρόνο. Εκείνο είναι η αιτία. Δευτερεύων το μισθολογικό κόστος του δημοσίου. Έτσι κι αλλιώς όλα δε μπορεί να καταργηθούν. Έτσι κι αλλιώς βγήκαν 200.000 σε σύνταξη την τελευταία πενταετία και μόνιμοι προσελήφθησαν ελάχιστοι. Δεν είδα να λύθηκε το πρόβλημα. Γίνεται και με άλλους τρόπους οικονομία χωρίς δημιουργία νέων ανέργων.

    • Θόδωρος 17.06.2013? avatar
      Θόδωρος 17.06.2013? @ Γεώργιος Τ. 10/07/2013 08:59:38

      Δεν πρόκειται μόνο για το κόστος του Δημοσίου, αγαπητέ.
      Πρόκειται και για το σπάσιμο της νοσηρής νοοτροπίας του Ελλ. Δημοσίου. Αυτό που ΟΛΟΙ καταγγέλαμε χρόνια και χρόνια ("το αθάνατο Ελλ. Δημόσιο",
      "εεε ρε Ελλ. Δημόσιο!..", κ.λ.π.) δείχνει να αλλάζει.
      Αξιολόγηση δομών, κινητικότητα, μηχανοργάνωση κ.ά

      Αλλά εμείς (ή κάποιοι από μας για να ήμαστε δίκαιοι) πάλι δεν το θέλουμε. Ψάχνουμε δικαιολογίες για να μην αλλάξει πάλι τίποτε. Δεν με παραξενεύει, δεν είναι η 1η φορά που έχουμε αλλοπρόσαλη συμπεριφορά. Εκτός κι αν περιμέναμε να διορθώσουν τα πράγματα χωρίς να την πληρώσει κανένας. Μαγικά δλδ. όπως θα μας ταϊζουν ο Mr Alexis ή ο αεροψε-καμμένος!
      Μαγικά όμως γίνονται μόνο στα παραμύθια.

      Και σκεφτείτε και το άλλο: ΑΞΙΖΑΝ αυτοί που είναι σ' αυτές τις θέσεις να είναι εκεί εξαρχής?

  20. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 10/07/2013 08:01:11

    Ακριβώς! Και είναι σοβαρό το θέμα του τι γράφουν οι δημοσιογράφοι και το γιατί αναστατώνουν τον τόπο.

  21. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 10/07/2013 08:01:33

    Καμία σχέση.

  22. hellasatt avatar
    hellasatt 10/07/2013 09:01:19

    Γιατροί και νοσηλευτές γρήγορα στο ΕΣΥ. Αρκετά με τη λουφα στα σχολεία...

  23. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 10/07/2013 09:51:16

    Αγαπητέ, συγγνώμη

    • Θόδωρος 17.06.2013? avatar
      Θόδωρος 17.06.2013? @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 10/07/2013 12:18:41

      Κάπου χανόμαστε στη μετάφραση, μου φαίνεται..
      Κι όπως έλεγε κι ο μεγάλος Δάσκαλος:

      "Μην ανησυχείς αν οι άλλοι δεν σε καταλαβαίνουν. Να ανησυχείς όταν εσύ δεν καταλαβαίνεις τους άλλους."

      Κομφούκιος ( 551-479 π.X. , Κινέζος φιλόσοφος)

      Ανησυχώ..

  24. m.s avatar
    m.s 10/07/2013 11:26:20

    Τελικά , αν έχω καταλάβει καλά, τα ισχυρότερα κριτήρια παραμονής στο Δημόσιο είναι η γονιμότητα και η αναπηρία . Διασώζονται οι πολύτεκνοι και οι έχοντες αναπηρία( με απόλυτο σεβασμό στις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν).
    Άρα αγαπητοί ΔΥ το πρόβλημά σας είναι η υπογεννητικότητα και η ευρωστία σας.

  25. Hawk avatar
    Hawk 10/07/2013 11:50:49

    Για κοίτα τι μαθαίνει κανείς, το δημόσιο έχει λέει 35 καθηγητές κομμωτικής τέχνης! ήμαρτον Χριστέ μου, καλά εγώ θυμάμαι ότι όποιος ήθελε να μάθει την τέχνη αυτή πήγαινε στον Αμάραντο, στην χρυσή χτένα και πάει λέγοντας, μετά ήρθαν οι μέλισσες και το κράτος έκανε δημόσιες σχολές και κατ΄επέκτασιν χρειάστηκε και καθηγητάς να διδάξουν την τέχνη!!!!!!! Πάμε για γερό φούντο.

    • Hawk avatar
      Hawk @ Hawk 10/07/2013 12:21:06

      Και με ρωτάω, τι ήταν το Ελληνικό κράτος κανένας άσχετος να επενδύσει σε έρευνα και σε τεχνολογία, ή μήπως χρειάστηκε να συνδέσει τα πανεπιστήμια και τα τεχνολογικά ιδρύματα με τις παραγωγικές μονάδες της χώρας και δεν το έκανε, αν χρειαζόταν και βέβαια θα το έπραττε, αλλά ουδείς το ενημέρωσε .........................

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Hawk 10/07/2013 15:26:21

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κοινωνική πολιτική τό ἄνοιγμα δημόσιων σχολῶν κομμωτικῆς τέχνης! Ποιός ἄραγε ὁ ἐμπνευστής;; :D

  26. Δ.Σ. avatar
    Δ.Σ. 10/07/2013 12:30:17

    Καλά ρε σε ποιον ιδιωτικό τομέα θα πάνε όλοι αυτοί να δουλέψουν όλοι αυτοί; Σε αυτόν με τον δείκτη ανεργίας κοντά στο 30%;Αλλά ξέχασα, θα φέρει την ΑΝΑΠΤΥΞΗ ο Σαμαράς. Κρίμα που τον ψηφίσαμε απέναντι στην κόρη του γκαντέμη, αποδεικνύεται χειρότερος από κάθε προσδοκία. Παρακαλώ να δημοσιευθεί.

  27. Αντώνης avatar
    Αντώνης 10/07/2013 13:48:52

    Πάντως οι ειδικότητες που καταργούνται είναι σωστές καθώς παρέχονται σε ιεκ και τει και δεν χρειαζόταν στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

    • epi avatar
      epi @ Αντώνης 10/07/2013 14:40:09

      Ενώ οι εναπομείνασες δεν παρέχονται σε ΙΕΚ και ΤΕΙ; Κοροιδευόμαστε μεταξύ μας; Με αυτή τη λογική έπρεπε να καταργήσει όλα τα ΕΠΑΛ.

  28. Π. Ευθυμιάδης avatar
    Π. Ευθυμιάδης 10/07/2013 16:28:59

    Οι Σχολικοί φύλακες είναι ο ορισμός της αργομισθίας.
    Είμαι καθηγητής σε ΕΠΑΛ και όχι μόνο δεν φυλάνε τίποτα αλλά δημιουργούνε και προβλήματα. Μιλάμε για πλήρως αγράμματους , έχουμε στο σχολείο 4!!! αλλά ποτέ δεν έχουν έρθει όλοι , το έχουν εκ περιτροπής (2+2 βγάζοντας δικές τους υπηρεσίες μην χάσουν καμιά κοπάνα). Αυτοί που έρχονται έχουν ένα δωματιάκι στην αυλή , κάθονται εκεί μέσα , πίνουν καφέδες , κουτσομπολεύουν μαθητές και καθηγητές και συνέχεια πηγαινοέρχονται , πάνε λαϊκή, κάνουν τις εξωτερικές δουλειές , πάνε μαγειρεύουν και ποτέ δεν τήρησαν ωράριο. Διώξιμο με τις κλωτσιές θέλουν. Δεν χρειάζεται να πούμε ότι τις ώρες που έρχονται δεν υπάρχει κάτι για φύλαξη , αφού στο σχολείο υπάρχουν εφημερεύοντες καθηγητές για φύλαξη και με δεν έχουν καμιά εικόνα τι γίνεται έξω από την περίφραξη ούτε απέτρεψαν ποτέ συμπλοκές μαθητών στο προαύλιο (είχαμε 2 περιπτώσεις εφέτος και αυτοί ούτε βγήκαν από το καμαράκι για να μην μπλέξουν!!!! μου είπαν).

  29. κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες avatar
    κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες 10/07/2013 23:18:37

    Οι εκπαιδευτικοί που απολύονται εργαζόταν πριν σε νοσοκομεία ή αλλού και
    βισματικά μπήκαν στην εκπαίδευση. Οι περισσότεροι δε, έχουν θέση τμηματάρχη λόγω ειδίκευσης και παίρνουν επιπλέον χρήματα.

  30. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 11/07/2013 18:03:48

    Γνωρίζετε ότι, σε ΑΕΙ που βρίσκεται στην Αθήνα και είναι στο απυρόβλητο, με πλαστές προϋπηρεσίες έγιναν παράνομα υπάλληλοι αορίστου χρόνου εργολάβοι στα 60 τους; Γνωρίζετε ότι, σε ΑΕΙ, απασχολούν σε διοικητικά δημοσιογράφους πτυχιούχους, την ώρα που έμπειρους δημοσιογράφους τους απολύουν από την ΕΡΤ κ.λπ.; Γνωρίζετε ότι, αυτοί είναι ομάδες της οικογενειοκρατίας και εμπροσθοφυλακή της διαπλοκής κ.λπ.; Γνωρίζετε ότι, το Υπουργείο έχει κάνει απογραφή, αλλά αυτά δεν τα βλέπει; Τα θεωρεί φυσιολογικά; Γνωρίζετε ότι, αυτοί και οι επίορκοι καλύπτονται από την οικογενειοκρατία, την συνδικαλιστική αλητεία, τις διοικήσεις που τους προσέλαβαν παράνομα, την διαπλοκή, το κράτος της διαφθοράς; Γνωρίζετε ότι αποτελούν την συντριπτική πλειοψηφία των υπαλλήλων και με την ψήφο τους εξέλεξαν διοικήσεις, υπηρεσιακά συμβούλια, συλλογικά όργανα, τοποθετούνται από την διαπλοκή αναξιοκρατικά προϊστάμενοι κ.λπ. Γνωρίζετε ότι, τους έντιμους και ικανούς υπαλλήλους, που δεν έχουν πλάτες και στηρίξεις, τους έχουν στο «ψυγείο», τους κακομεταχειρίζονται, σκηνοθετούν κατηγορίες, τους χαρακτηρίζουν δήθεν ακατάλληλους κ.λπ., με σκοπό να τους απολύσουν με άθλια τεχνάσματα, ώστε να σώσουν τους παράνομα προσληφθέντες με πλαστές προϋπηρεσίες αορίστου χρόνου, την οικογενειοκρατία, την διαπλοκή κ.λπ.; Γνωρίζετε ότι, γι’αυτό τα μαγειρεύουν οι επίορκες διοικήσεις με την ανοχή του τριτοκοσμικού διεφθαρμένου κράτους;
    Φυσικά και τα γνωρίζετε, αλλά δεν βγάζετε άκρη με την διαπλοκή που μας κατέστρεψε. Ο ίδιος ο κλέφτης ποτέ δεν θα βρει τον κλέφτη. Θα την πληρώσουν οι έντιμοι που χαλούν την πιάτσα της διαπλοκής, διότι γι’αυτούς είναι επικίνδυνοι! Έχουν αντιστρέψει την πυραμίδα της ηθικής και της λογικής. Το θέμα είναι απλό: Να απολύσουν τους αορίστου χρόνου που προσλήφθηκαν παράνομα τα 13 τελευταία χρόνια, με πλαστές προϋπηρεσίες, τους επίορκους αρμόδιους που τους προσέλαβαν, την οικογενειοκρατία!! Ας αφήσουν επιτέλους τα μαγειρέματα ετών και την εκδούλευση!
    Τώρα επινόησαν άλλα, για διαθεσιμότητες- κινητικότητες-απολύσεις κ.λπ. . Εμετικές επινοήσεις, ώστε να σώσουν τους παράνομα προσληφθέντες τα τελευταία 13 χρόνια, με πλαστές προϋπηρεσίες αορίστου χρόνου, την οικογενειοκρατία, την διαπλοκή, τους κομματικούς στρατούς κ.λπ. Αθλιότητες του τριτοκοσμικού, κουτοπόνηρου και διεφθαρμένου κράτους, με υποβολείς τις επίορκες διοικήσεις, που έκαναν τις παράνομες προσλήψεις, με πλαστές προϋπηρεσίες και την συνδικαλιστή αλητεία. Αυτοί κατέστρεψαν την Χώρα μας και συνεχίζουν τα ίδια. Μέχρι σήμερα, και τι δεν έχουν επινοήσει για να σώσουν την στρατιά των παράνομων και τους υψηλά ιστάμενους-επίορκους, που έκαναν αυτές τις άθλιες προσλήψεις. Μιλιά δεν βγάζουν για το βρώμικο καθεστώς της οικογενειοκρατίας, που έχει κατακλύσει ΑΕΙ τα 13 τελευταία έτη. Συνεχίζουν απτόητοι «το έργο τους» πάνω από το πτώμα της Χώρας μας. Κανένας εισαγγελέας δεν ακούει;