08/07/2009 21:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε διαθεσιμότητα διευθυντής φυλακών που μπλέκει τη σύζυγο του … Μαρκογιαννάκη



Ο  υπουργός Δικαιοσύνης Νικόλαος Δένδιας έθεσε σε διαθεσιμότητα το διευθυντή των Αγροτικών Φυλακών Αγιάς Χανίων. Απομαγνητοφωνημένη συνομιλία του με τη γυναίκα του φερόμενου ως εγκέφαλου της σπείρας Παναγιώτη Βλαστού επιβεβαίωσαν υπόνοιες για ύποπτες συναλλαγές με βαρυποινίτες. Σύμφωνα με πληροφορίες, στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με τη γυναίκα του Βλαστού, ανακοινώνει συνθηματικά τη μεταγωγή του συζύγου της στη φυλακή της Αγιάς, κατόπιν συνεννοήσεων με πρόσωπα, εμπλέκοντας, μάλιστα και τη σύζυγο του αναπληρωτή υπουργού Δημόσιας Τάξης Χρήστου Μαρκογιαννάκη.

 Ο κ. Μαρκογιαννάκης αντέδρασε αμέσως και αφού παραδέχθηκε ότι η σύζυγός του γνώριζε τον κ. Κυριακάκη, τόνισε ότι δεν υπάρχει καμιά σχέση με την εταιρεία δολοφόνων. «Σχετικά µε τα διαλαµβανόµενα στην από 27-05-2009 συνομιλία μεταξύ Μιχάλη Κυριακάκη, Δ/ντη φυλακών Αγιάς Χανίων και ΧΗΡΑΣ Ιωάννας του Σπυρίδωνα διευκρινίζεται ότι πράγµατι ο Μιχάλης Κυριακάκης µετέφερε την παράκλησή του στη σύζυγό µου, που εργάζεται ως μετακλητή υπάλληλος στο Γραφείο μου, να διερευνηθεί η δυνατότητα τοποθέτησης τελειόφοιτου σπουδαστή της Σχολής Μηχανικών Αεροσκαφών (ΣΜΑ) στα Χανιά. Οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια ερµηνείας δεν έχει σχέση µε την πραγµατικότητα».

 Εμπλοκή στην υπόθεση έχει εμμέσως και ο υφυπουργός Υγείας, Μ. Σαλμάς καθώς η διευθύντρια του γραφείου του, κ. Μ. Σωτηρίου (πρώην δήμαρχος Αμφιλοχίας και μέλος τους ευρωψηφοδελτίου της ΝΔ το 2004) φέρεται να είχε φιλικές σχέσεις με τον Γ. Τρομπούκη, παρότι ήταν σεσημασμένος και είχε εκτίσει στο παρελθόν ποινή φυλάκισης για παράνομη μετακίνηση λαθρομεταναστών (δουλεμπορία). Τον τελευταίο η κ. Σωτηρίου τον είχε εντάξει και στο δημοτικό ψηφοδέλτιο.

 Ο  Τρομπούκης φέρεται επίσης να έχει κάνει τις χωματουργικές εργασίες για την βίλα του υφυπουργού στο Πανόραμα Παλλήνης. Επίσης ο κ. Σαλμάς έχει διορίσει διοικητή στο ΚΑΦΚΑ Μεσολογγίου τον γαμπρό του, λογιστή κ. Δημήτρη Αρβαλή, ο οποίος όμως είναι ο λογιστής και κρατά τα βιβλία του κ. Τρομπούκη.

 Σε δήλωσή του ο υφυπουργός αναφέρει: «Όλα όσα αναφέρονται στο πρόσωπό μου είναι στο σύνολό τους παντελώς αβάσιμα, ανυπόστατα, ψευδή , αναπόδεικτα και συκοφαντικά».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/07/2009 22:47:40

    Απ`όπου και να τους πιάσεις, όλους όσοι αναφέρονται, βρωμάνε.... Καημένη Ελλάδα.

  2. περίεργος avatar
    περίεργος 08/07/2009 23:00:47

    Ολοι αυτοί που είχαν σημαία την κάθαρση, όλα τα παλικάρια της "Ελλάς-Θρησκεία-Οικογένεια" αποδεικνύονται συνεργαζόμενοι, έμμεσα ή άμεσα, αγκαλιά με τη συμορία των βαρυποινιτών, που τα πλοκάμια τους φθάνουν μέχρι τα γραφεία των υπουργών, κρίμα... για την επανίδρυση του κράτους... "Τάξις και Ηθική"

    • Rea avatar
      Rea @ περίεργος 09/07/2009 16:00:13

      Ποιος περιμενε να ειναι τοσο βαθεια βουτηγμενοι στο βουρκο και να κρατουν τα νηματα του οργανωμενου εγκληματος και της καθε φυσεως νυχτερινης παρανομης ενασχολησης, καταδικαζοντας την πατριδα στο μαρασμο;;;;;
      Ως ποτε θα καλυπτονται κατω απο τον μανδυα του πολιτικου ασυλου;
      Ποτε θα ψηφιστει η τροπολογια για τη δικη τους Κουκουλα;;;;

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ περίεργος 09/07/2009 16:20:19

      Ευτυχώς που ήρθε το ΠΑΣΟΚ
      και τους αποκάλυψε όλους!

  3. anagnostis avatar
    anagnostis 08/07/2009 23:15:04

    @περίεργος. Μην βίάζεσαι, όπως βιάζονται και τα γνωστά πράσινα μπλογκ επειδή δεν έχει βγεί τίποτα ακόμα στο φως. Ο "Καλο..." που ακούγεται στις κασέτες, αν είναι αυτός φυσικά, είναι γέννημα - θρέμα του ΠΑΣΟΚ και του ....ΚΚΕ. Ακούγονται επίσης πολλά για ιστορικό στέλεχος του ΠΑΣΟΚ και ξέπλυμα χρήματος. Όπως και για μεγαλομέτοχο του ΜΕΓΚΑ που εδωσε εντολή να εκτελέσουν νονό της νύκτας. Το ερώτημα είναι μπορούμε να τα πιστέψουμε όλα αυτα. Ή κάποιοι κελαηδούν επι δικαίων και αδίκων;

  4. occultist avatar
    occultist 09/07/2009 02:28:54

    Που είναι το εκπληκτικό βρε παιδιά? Και οι πολιτικοί κακοποιοί είναι με διαφορετικό αντικείμενο. Οι μεν εισπράτουν από απαγωγές και συμβόλαια θανάτου, ενώ οι δε εισπράτουν από το χρηματιστήριο, απο τα δομημένα, από ληστείες των ταμείων.

    • JULIA X avatar
      JULIA X @ occultist 09/07/2009 05:05:05

      Συμφωνώ απόλυτα....

  5. kanis avatar
    kanis 09/07/2009 11:44:04

    Δηλαδή, τώρα να περιμένουμε, να θέσει σε διαθεσιμότητα ο Μαρκογιαννάκης τη σύζυγό του;

    • occultist avatar
      occultist @ kanis 09/07/2009 12:30:50

      kanis
      Πολύ καλή σκέψη. Μήπως έχεις καμμιά ιδέα πως μπορώ να θέσω σε διαθεσιμότητα για τους τρεις μήνες του καλοκαιριού την δική μου σύζυγο????? χο-χο-χο

  6. occultist avatar
    occultist 09/07/2009 12:33:07

    ""Your comment is awaiting moderation. ""

    Γιατί Φάκτορα, τι έκανα?????

  7. Factorx avatar
    Factorx 09/07/2009 12:52:45

    Πάλι γκρινιάζουμε; Μέσα δεν είσαι;

  8. parsifal avatar
    parsifal 09/07/2009 13:01:02

    Your comment is awaiting moderation Επειδή το εισέπραξα και εγώ αυτό τι ακριβώς υπονοείς Factor ? Μετριασμό του ύφους, των εκφράσεων η κάτι αλλο ?

  9. Factorx avatar
    Factorx 09/07/2009 13:56:25

    Δεν είσαι μέσα βρε parsifal, τον έξυπνο παριστάνεις; Σου είπε κανείς να αλλάξεις ύφος; Λειτουργούμε καινούργιο σύστημα και είναι λογικό να υπάρχουν προβλήματα.Όπως επίσης και κατανόηση απο ορισμένους.

  10. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 09/07/2009 16:12:01

    Συγχαρητήρια για το καινούριο σύστημα!

  11. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 09/07/2009 16:23:57

    Το moderation εμφανίζεται τυχαία σε διάφορους χρήστες
    ανεξαρτήτως τοποθετήσεων...

    Άν σας έκοβε ο Φάκτορας να είστε βέβαιοι
    οτι θα το καταλαβαίνατε πολύ καλά...

    Υπομονή λοιπόν, και όλα θα πάνε καλά.