19/11/2008 20:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε απόγνωση τα Νοσοκομεία και ο … Αβραμόπουλος

Σε αναστολή των κινητοποιήσεών τους αποφάσισαν να προχωρήσουν οι προμηθευτές ορθοπεδικού υλικού, μετά τη δέσμευση του υπουργού Υγείας ότι θα εξοφληθούν οι οφειλές των νοσοκομειακών σε τρεις δόσεις. Ο κ. Αβραμόπουλος είχε συνάντηση και με τον πρόεδρο του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αττικής, αλλά ο κ. Λουράντος δεν δέχτηκε να ανασταλούν οι κινητοποιήσεις που «θα σταματήσουν μόνο όταν το Ταμείο εξοφλήσει τα χρέη του, ύψους 140 εκατομμυρίων ευρώ». Στο "χορό" των κινητοποιήσεων έχουν μπει και οι ιδιώτες γιατροί με βασικό αίτημα την εξόφληση των οφειλών των ασφαλιστικών ταμείων.

Στο παρασκήνιο πάντως της οικτρής κατάστασης που έχει δημιουργηθεί στην δημόσια υγεία, αναδεικνύεται σε όλες του τις τραγικές διαστάσεις για τον ο ανηλεής αγώνας εξουσίας που μαίνεται στη ΝΔ για την διαδοχή του Καραμανλή. Η ασυλία που απολάμβανε τόσον καιρό ο Δημήτρης Αβραμόπουλος από τα ΜΜΕ, λόγω των πολύ καλών σχέσεών του μαζί τους, τελείωσε λόγω των υπέρτερων δυνάμεων της Ντόρας στο χώρο.

Ας πρόσεχε. Όπως άλλωστε έχουμε γράψει επανειλημμένως για την περίπτωση ΘΡ στην πολιτική δεν αρκούν μόνο τα επικοινωνιακά κόλπα και τεχνάσματα. Χρειάζεται και ...πολιτική αντίληψη και παιδεία.

Εμείς πάντως τα είχαμε προβλέψει:

Η δημόσια υγεία κάνει κακό στους δελφίνους 

Ο κηπουρός που ήθελε να γίνει πρωθυπουργός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 19/11/2008 20:57:28

    Ο Αβραμό ακολουθησε τη συνταγη Κακλαμάνη ( και του ΠΑΣΟΚΟΥ που διαδεχθηκε τον Α. Παπαδοπουλο -ποιος ηταν-δεν θυμαμαι)
    Δεν κανω τίποτα, μονο δημοσιες σχεσεις, και φευγω αλωβητος από ενα υπουργειο σφηκοφωλια.
    Ομως ο Αβραμό την πατησε στο timing. Μετα από εξι χρόνια πληρους αφασίας τα πραγματα φτασανε στο όριο, οι εργαζόμενοι έχουν αγριεψει, οι προμηθευτές επίσης και το συστημα αρχισε να εμφανίζει ρωγμες που δεν κρύβονται.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/11/2008 21:04:28

    Ο πρύτανης του Πανεπιστημίου του Τίποτα. Τον ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ να είναι βουλευτής και υπουργός.

    Κομμένα τα πολλά ευγενικά. Είναι και αυτός του αδερφάτου; Ή είναι φήμη; Αν δεν είναι παρακλώ να μου διαγράψετε το απρεπές αυτό σχόλιο. Αν είναι, να κι άλλος ένας.

  3. apostolos34s avatar
    apostolos34s 19/11/2008 21:12:58

    Η ρημάδα η ζωή και το άτιμο το "πεζοδρόμιο" εκδικείται. Απορρούσα τόσο καιρό πως ο Αβραμόπουλος προαλείφεται για διάδοχος του Καραμανλή, όπως απορρούσα πως ο άλλος άρχηστος, ο προκάτοχος του στο υπουργέιο Υγείας και νυν δημαρχος Αθηναίων Νικήτας Κακκλαμάνης έχει υψηλή δημοφιλία.
    Και οι τρεις προαναφερόμενοι έχουν κοινά χαρακτηριστικά, τη μηδενική παραγωγή έργου και τις καλές σχεσεις με τα media- ειδικά οι δυο υπουργοί, πρωην και νυν.
    "Μπορείς να κοροϊδέψεις κάποιον για πολύ καιρό, πολλούς για λίγο καιρό, αλλά δε μπορείς να κοροϊδέψεις πολλούς για πολύ καιρό"

  4. daris avatar
    daris 19/11/2008 21:15:18

    Αν ειναι να συζηταμε σοβαρα για τον Αβραμοπουλο τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας...

  5. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 19/11/2008 21:17:07

    ..το παραπάνω το είπε ο Μπομπ Μαρλευ, και είχε δίκιο!

    Πάντως δεν θα τον φάει η Ντόρα τον Αβραμό, η ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΑΝΥΠΑΡΞΊΑ έργου στην Υγεία θα τον φάει..

  6. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 19/11/2008 21:50:00

    Μου λέτε ομως πως ειναι δυνατόν ενας άνθρωπος, που οταν εγινε Δήμαρχος και το μονο που ξέραμε γι΄αυτόν ήταν οτι ειχε προϋπηρεσία στο ΥΠΕΞ, και οταν μιλούσαν οι διπλωμάτες γι΄αυτόν γελούσαν,που δεν ειχε αποδείξει τίποτε, υποτίθεται οτι τον προωθούσαν για πολύ ψηλά οπως ειδαμε απο τότε που έκανε κόμμα;

  7. Mακρης Κ. avatar
    Mακρης Κ. 19/11/2008 21:52:28

    Αμφιβαλλω ότι θα εξαφανισθει ο Αβραμοπουλος. ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ,εξασκουν μια ιδιοτυπη γοητεια στον μεσο Ελληνα , μονον οι Ψυχολογοι είναι ικανοι να δωσουν εξηγησεις για αυτό. Ισως αντικατοπριζουν το εγω του σημερινου μεσου ελληνα και το προτυπο επιτυχιας που οραματιζεται

  8. esmeralnta avatar
    esmeralnta 19/11/2008 22:04:07

    Είναι κι αυτός, ο τύπος του "low profile", τα περισσότερα "τίποτα" αυτό δηλώνουν σήμερα.

  9. tiramola avatar
    tiramola 19/11/2008 22:21:59

    Θα συμφωνησω με τον Μακρη (7)
    Ειναι γεγονος οτι γνωριζω αρκετους αεριτζηδες και νομιζω και αρκετοι απο σας.
    Παρα πολλοι απο αυτους τους αεριτζηδες Ελληνες ανα την επικρατεια εκαναν εντονη της εμφανιση τους την περιοδο της "ανθησης" του χρηματιστηριου.
    Ειναι αυτοι που νομιζαν οτι θα εβγαζαν λεφτα ξαπλα κοροιδευοντας τους υπολοιπους...
    Στης ιδια κατηγορια ανηκει και ο Αβραμο.
    Ζει εις βαρος των πολιτων που τον πληρωνουν ενω ειναι ενα τιποτα...
    Ολοι οι "τιποτα" εχουν περασει απο τον δημο Αθηναιων.
    Ντορα-Νικητας
    Για θυμηθειται τον Νικητα....
    Εμεινε 6 μηνες μονο υπουργος υγειας , ολοκληρωσε το εργο του και μετα πηγε να προσφερει στην τοπικη αυτοδιοικηση...
    Και τον Βεργη να βαλει η ΝΔ υποψηφιο θα εκλεγει...

  10. ο ατακτος blogger avatar
    ο ατακτος blogger 19/11/2008 22:31:38

    Αρκετά σοβαρό είναι και το ζήτημα των τιμών στα καύσιμα. Σήμερα στην Αμερική το γαλόνι η αμόλυβδη πωλείται στα 2,25 δολάρια, (ένα γαλόνι ισούται με 4.546 λίτρα)

    Στη χώρα μας το λίτρο κοστίζει ο,90 ευρώ. Με βάση όμως τη διεθνή τιμή, η σημερινή τιμή δεν έπρεπε να ξεπερνά τα ο, 50 ευρώ.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/11/2008 22:33:44

    Εκείνο που δεν έχετε καταλάβει είναι η πολιτική δύναμη της θέσης του εκπροσώπου του Υπουργείου Εξωτερικών.
    Ο εκπρόσωπος της κυβέρνησης γίνεται αντιπαθής καθώς απαντά και σε άλλα κόμματα και σε αιτήματα που δεν ικανοποιούνται -το ίδιο και οι εκπρόσωποι κομμάτων.
    Ο εκπρόσωπος του Υπουργείου Εξωτερικών είναι πάντα συμπαθής καθώς απαντα σε ΞΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ συνηθως εχθρικές και λέει πράγματα που επιδοκιμάζουν όλοι οι Ελληνες - καλά όχι όλοι ,εξαιρουνται ο Βαλλιανατος και μερικοί άλλοι .
    Ο πρωτος που το εκμεταλλεύθηκε ήταν ο Καλαμίδας που απέκτησε δημοφιλία και έγινε Νο2 στον Σαμαρά αλλά δυστυχώς κτυπήθηκε από καρκίνο.
    Διαδοχος του ήταν ο Αβραμόπουλος.Ωραίος και κομψός απαντούσε κάθε βράδυ από τις τηλεοράσεις μας σε Τούρκους και Σκοπιανούς και απέκτησε μεγάλη δημοτικότητα.Αποτέλεσμα όλες οι δημοσκοπήσεις που έκανε ο Εβερτ για δήμαρχο τον έφερναν πρώτο.Τον έβαλε και θριάμβευσε και άρχισε η πολιτική του καρριέρα.Αν αυριο δείτε τον Κουμουτσακο βουλευτή μη παραξενευθείτε καθόλου.

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 19/11/2008 22:38:22

    Το κυριος τιποτα ειναι η πιο σοφη κουβεντα που ειπε ο Παγκαλος!

    Βαλε φακτορ και μια φωτο του Αβραμο με μυστακα να τον δουν και οι νεοτεροι ως αγωνιστη της προ-οπορτουνιστικης εποχης...

  13. βλακοβιος avatar
    βλακοβιος 19/11/2008 22:39:43

    ρε νούμερα μιλάτε για πολιτικούς και αγνοείτε οτι τα φράγκα τα πέρνουν οι επιχειρηματίες τύπου γιανακόπουλου ,κάτι λαμόγια δημόσιοι υπάλληλοι που μαιμουδέύουν τις τιμές των φαρμάκων και οι γιατροί που γράφουν αβέρτα συνταγές σύμφωνα με τις εντολές των αφεντικών που στέλνουν ανάλογο χαρτζηλίκι κάθε μήνα.
    τι υπουργοί και μαλακίες ,εδώ χρειάζεται πολιτική βούληση και συνένεση όλων των παρατάξεων ,να πάνε φυλακή κάποια από τα μωρά του τεράστιου αυτού κυκλώματος μπάς και μπεί κάποια τάξη.
    διαφορετικά τζάμπα μάγκες γίνετστε.
    α και οι συνδικαλιστές στο κόλπο είναι.

  14. Μεσμέρ avatar
    Μεσμέρ 19/11/2008 22:55:01

    Ερώτηση στο λίγο άσχετο,

    ο ΟΤΕ

    γιατί παίζει με τα νεύρα μας σήμερα;

    Πέφτει το adsl βάζω g3 cosmote, πέφτει κι αυτό ξανάρχεται η adsl και ξανά μανά απ' την αρχή.

    OTE, COSMOTE, τσατάλια τα νεύρα μας!

  15. Mακρης Κ. avatar
    Mακρης Κ. 19/11/2008 23:08:44

    @ βλακοβιος
    Μηπως ΝΟΥΜΕΡΟ εισαι εσυ;
    Ξεκαθαρισε πρωτα στο μυαλο σου αυτά που λες ,πολιτικη βουληση –από ποιους; , συναινεση ολων των παραταξεων – από ποιες; ΓΙΑΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ και Μεγαλοεπιχειρηματιας, στην Ελλαδα δεν γινεσαι οσο και να προσπαθεις εάν δεν εξασφαλισεις την πολιτικη βουληση και την συναινεση των πολιτικων παραταξεων. Το ψαρι από το κεφαλι βρωμαει, και το κεφαλι είναι οι πολιτικοι ,εάν ηταν εντιμοι μεσα σε μια ημερα με δυο-τρια νομοθετηματα θα καθαριζε το τοπιο. Εμεις ξερουμε και δεν εχουμε αυταπατες ,εσυ μαλλον εχης γι αυτό κοψε τις μαγκιες και τις κρισεις και στρωσε το μυαλο σου να δουλευει και λιγο

  16. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 19/11/2008 23:21:47

    Ο, τι νάναι πληρώνει η Ρηγίλλης, 11 παρά ,και ειναι ηδη σκνίπα.

  17. tiramola avatar
    tiramola 19/11/2008 23:26:12

    Εκεινο που κατα τη γνωμη μου αξιζει σχολιασμου και ειναι απιστευτο ειναι το γεγονος οτι απλοι πολιτες , δημοσιογραφοι-σχολιαστες , βουλευτες ακομα και υπουργοι προσπαθουν κανοντας πως δεν καταλαβαινουν να βγαλουν λαδι απατεωνες επειδη ανηκουν στο ιδιο κομματικο χωρο...

  18. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 19/11/2008 23:51:23

    Θα κάνω μια παρατήρηση και εν συνεχεία μια αφελή ερώτηση.
    Από όσους δημάρχους είχε η Αθήνα συμπεριλαμβανομένου του Εβερτ και της πολλά βαριάς και όχι Ντόρας ο Αβραμό ήταν ο καλύτερος.
    Πάει στο υπουργείο υγείας και τα κάνει μαντάρα.

    Που οφείλεται αυτό? Μήπως στο ότι στο δήμο δούλευε ανεξάρτητα χωρίς πολλά βάρη ενώ στην Κυβέρνηση έχει να κάνει με τα πιράνχας του συστήματος υγείας που κανείς δε θέλει να θίξει διότι απλά τρώνε όλοι?

  19. Mακρης Κ. avatar
    Mακρης Κ. 20/11/2008 00:02:02

    @ Εξάκτινος
    Αναλογως το μετρο που χρησιμοποιεις για να κρινεις το καλυτερος.
    Εάν εννοεις ότι το να βαλης μερικα κομπιουτερακια και μια στοιχειωδη μηχανοργανωση, να γεμισεις τα πεζοδρομια της Αθηνας με καγκελακια ( σπουδαιο πραγμα να εχης κουνιαδο σιδερα,πραγματι ) και το θεωρεις αυτό σπουδαιο εναντι του τιποτα ,τοτε πραγματι ηταν ο καλυτερος. Παντως τα Ελληνικα Πιρανχας είναι παντως καιρου τοπου και χρονου, μην αυταπατασαι.

  20. e? avatar
    e? 20/11/2008 02:38:40

    περιμενει και αυτος οπως και αλλοι να πεθανουν πρωτα μερικοι επειδη δεν μπορουν να κανουν χειρουργειο και μετα να κουνηθουν και να καταλαβουν πως ειναι εκει οχι για να μετρανε cashερι αλλα για να κανουν κατι σοβαρο

  21. e? avatar
    e? 20/11/2008 02:39:27

    και αυτος ο καποιος μπορει να ειναι ο καθενας μας

  22. Helmut avatar
    Helmut 20/11/2008 12:03:31

    O Αβραμόπουλος θεωρήθηκε ως ο πλέον κιτς δήμαρχος της Αθήνας.

    Και η αλήθεια είναι ότι τον αξίζει τον τίτλο χάρη στα συντριβάνια, τα καγκελάκια, την μπάντα του δήμου μασκαρεμένη με φτερά και πούπουλα, κάτι γελοία αγάλματα και προτομές "επί δημαρχίας Δημήτριου Αβραμόπουλου", το κακόγουστο λογότυπο του Δήμου, την μετονομασία της Αθήνας σε "Πόλη των Αθηνών" που ακούγεται πιο αριστοκρατικό και άλλα γελοία...

    Για όλα τα παραπάνω τον κράζαμε -και δικαίως.

    Που να φανταστούμε όμως ότι θα τον διαδέχονταν η Ντόρα και ο Νικήτας που είναι τόσο άχρηστοι νάνοι που κάνουν τον Αβραμό να δείχνει γίγαντας;

  23. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/11/2008 12:13:11

    @10

    Τεράστιο θέμα οι τιμές καυσίμων!
    Πάντως, ένα γαλόνι ισούται με 3.785 λίτρα.
    http://www.google.com/search?q=gallon+liter
    Ακόμα και έτσι, τα 2.25 δολάρια το γαλόνι αντιστοιχούν
    σε 0.59 δολάρια το λίτρο!!!

    Να και οι "επίσημες κυβερνητικές" τιμές στην Αμερική:
    http://www.eia.doe.gov/oil_gas/petroleum/data_publications/wrgp/mogas_home_page.html

  24. Μεσμέρ avatar
    Μεσμέρ 20/11/2008 12:14:15

    Επί Αβραμόπουλου, ή κάνω λάθος ήταν και οι ταφόπλακες (πραγματικές) στην πλατεία Κοτζιά;

    Τότε που την μαρμαροστρώναν και βρέθηκαν ταφόπλακες και με το όνομα του εκλιπόντος τυπωμένο!!!!

  25. silegav avatar
    silegav 20/11/2008 13:31:23

    Μπορεί κάποιος πιό ενήμερος με την πολιτική ορολογία να εξηγήσει την διαφορά μεταξύ της υπόσχεσης και της δέσμευσης ενός πολιτικού.

    Εξηγώ: Ο Αβραμό την προηγούμενη φορά είχε υποσχεθεί την καταβολή των χρεωστουμένων (και δεν έκανε τίποτε) ενώ τώρα δεσμεύτηκε (και υποτίθεται πως θα κάνει).

  26. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 20/11/2008 15:08:25

    Παρατημενο επι χρονια το ΕΣΥ στη βουλιμια των καρχαριων του, προμηθευτων και ορισμενων γιατρων...
    Ηρθε και το γερασμενο και οριακο ή και ελλιπες προσωπικο, σε συνδυασμο με την αυξηση του ογκου εργασιας λογω της γηρανσης αλλα και του μεταναστευτικου πληθυσμου και βουλιαξε το συμπαν...
    Παραλληλα οι μισθοι των ειδικευομενων, που στηριζουν ουσιαστικα το συστημα, εξομοιωθηκαν σταδιακα με του...θυρωρου
    Ο Αβραμο δεν εκανε ΤΙΠΟΤΑ. Πηρε απανωτες παρατασεις ωστε να μην εφαρμοστει η κοινοτικη οδηγια για το ωραριο των γιατρων και τωρα που ο κομπος εφτασε στο χτενι καλει τους γιατρους να "αναλογιστουν την κοινωνικη τους ευθυνη"!. Οποια αλητεια κ. Αβραμοπουλε...
    Α, κατεθεσε και μια προταση για συλλογικη συμβαση εργασιας που ειναι ταπεινωτικη για τους γιατρους (παρολο που οι πουλημενοι συνδικαλιστες την ασπαστηκαν). Χωρις να μακρυγορησω αναφερω οτι η κοινοτικη οδηγια μιλαει για 2 εφημεριες στους ειδικους και 4 στους ειδικευομενους μηνιαιως, ωστε να εξασφαλιζονται επαρκεις περιοδοι αναπαυσης και ασφαλους εργασιας. Ηρθε ο Αβραμο, που δε μπορει να εφαρμοσει το προγραμμα αυτο (παρολο μπου ειχε 2 χρονια τουλαχιστον να προετοιμαστει, αλλα επαιρνε παρατασεις με προεδρικα διαταγματα...)καθως χρειαζονται χιλιαδες προσληψεις, εδωσε 200 ευρω μικτα αυξηση και οι συνδικαλιστες που μεχρι χτες κοπτονταν για την ασφαλεια και τα ωραρια εργασιας το δεχθηκαν! Δηλ ως χθες δεν μπορουσαν να εφημερευουν με το υπαρχον καθεστως των 6-7-8-9 ή και 10 και 11 πολλες φορες εφημεριων μηνιαιως, αλλα τωρα με τα 200 ευρω παραπανω μπορουν! Οποια αγυρτεια!
    Εντωμεταξυ δε μπορω να καταλαβω πως ολος αυτος ο αναβρασμος στο ΕΣΥ εχει παεμεινει μακρια απο τα φωτα της δημοσιοτητας,τουλαχιστον μεχρι προσφατως...
    Βεβαια για να ειμαι δικαιος αυτα τα προβληματα δεν τα δημιουργησε ο Αβραμο η αυτη η κυβερνηση μονο, ειναι αμαρτιες και αδυναμιες του συστηματος απο 10ετια και πλεον, που ειτε αφεθηκαν στη τυχη τους ειτε αντιμετωπισθηκαν με "μπαλωματα" απο τις κυβερνησεις του ΠΑΣΟΚ αρχικα και της ΝΔ τελευταια...

  27. Γιώργης Χολιαστός avatar
    Γιώργης Χολιαστός 16/02/2009 22:35:33

    Αβραμόπουλος

    Δανδή μου ατσαλάκωτε,
    της Αρκαδίας αφάνα
    στη λαμογιά είσ’ άφταστος
    κι είσαι στο ψέμα μάνα.

    Υπόσχεσαι, ξυπόσχεσαι,
    τάζεις και ξανατάζεις
    μα της Υγείας το φριχτό
    το Χάλι δεν τ’ αλλάζεις!..

    Γιώργης Χολιαστός