#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2010 17:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε απεργιακό αναβρασμό η χώρα

 

Σε απεργιακό αναβρασμό έχει μπει η χώρα. Μαζική η συμμετοχή στο απεργιακό συλλαλητήριο της ΑΔΕΔΥ όπου ισχυρό παρών έδωσαν οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι, μεταξύ άλλων, αντιδρούν στο πολυνομοσχέδιο για την Παιδεία.

 Νωρίτερα, σε εκδήλωση διαμαρτυρίας για τα νέα μέτρα λιτότητας προχώρησαν και συνταξιούχοι, ενώ το πρωί ένταση ξέσπασε έξω από το υπουργείο Παιδείας όταν αδιόριστοι εκπαιδευτικοί επιχείρησαν να εισβάλουν στο κτίριο.

 Ανάλογο περιστατικό συνέβη το βράδυ της Δευτέρας, όταν καθηγητές εισέβαλαν στο στούντιο της ΕΡΤ κατά τη διάρκεια του βραδινού δελτίου ειδήσεων.

 Επίσης, διαμαρτυρία ενάντια στα κυβερνητικά μέτρα πραγματοποίησαν το πρωί στην Ακρόπολη, περίπου 100 μέλη του Πανεργατικού Αγωνιστικού Μετώπου (ΠΑΜΕ), αναρτώντας δύο μεγάλα πανό με συνθήματα: «Peoples of Europe Rise Up» και «Λαοί της Ευρώπης ξεσηκωθείτε». Οι διαδηλωτές αποχώρησαν μετά από παρέμβαση εισαγγελέα.

 Η 48ωρη απεργία της ΑΔΕΔΥ ολοκληρώνεται αύριο, Τετάρτη, ημέρα που κορυφώνονται οι κινητοποιήσεις, καθώς απεργία πραγματοποιεί και η ΓΣΕΕ

Το απεργιακό συλλαλητήριο της ΓΣΕΕ στην Αθήνα θα ξεκινήσει από το Πεδίο του Άρεως στις 11 το πρωί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΜ avatar
    ΚΜ 04/05/2010 17:24:36

    Απαίσια εικόνα τα σφυροδρέπανα στην ακρόπολη και βιασμός της εθνικής κληρονομιάς μας - αλλά τους παίρνει και τα κάνουν.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ ΚΜ 04/05/2010 18:30:27

      Η μόνη αντίδραση των ανθρώπων/ψηφοφόρων που ευνοήθηκαν επι ΝΔ είναι να αράζουν πίνωντας τον καφέ τους και να ανεβοκατεβάζουν ως κ...χοντρο τον άνθρωπο που οι ίδιοι επέλεξαν ως Πρωθυπουργό να κυβερνήσει την Ελλάδα για μια 5ετία.

      Τώρα φάνηκε η γύμνια των ψηφοφόρων της ΝΔ. Ούτε στον εαυτό τους δεν πιστεύουν. Για να πω την αλήεθαι ποτέ τους δεν πίστευαν.
      Αλίμμονο στην Ελλαδίτσα μας με τέτοιους "πολεμιστές".

  2. PamizensSOK avatar
    PamizensSOK 04/05/2010 17:26:58

    Ήρθε η ώρα για να αποφασίσεις
    με ποιους θα πας και ποιους θα αφήσεις..
    Ο καπιταλισμός έπαψε να μοιράζει ελπίδες και όνειρα και θερίζει ζωές...

    • Orestios avatar
      Orestios @ PamizensSOK 04/05/2010 17:28:18

      Ο σοσιαλισμός του "πιο σοσιαλιστή" GAP θέλεις να πείς. Του μοντέρνου Τσαουσέσκου της Ελλάδας.

  3. Μάριος avatar
    Μάριος 04/05/2010 17:30:20

    Τα σφυροδρέπανα σε πείραξαν; Κάτσε στον καναπέ σου και άσε άλλους να αγωνίζονται για σένα, γιατί αυτοί τουλάχιστον αγωνίζονται.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Μάριος 04/05/2010 18:02:15

      Για τους Έλληνες πάντως δεν αγωνίζονται. Γουστάρουν εξαθλίωση γιατί (κατά τας γραφάς των) έτσι θα επέλθει και καλά η επανάσταση.

      Σφυροδρέπανο να κρεμάσουν στο σπίτι της μάνας τους.

      • iketis avatar
        iketis @ ΚΜ 04/05/2010 18:25:03

        Όχι φίλε μου, οι συγκεκριμένοι δεν «γουστάρουν εξαθλίωση», διότι κατά την άποψή τους (συχνά διακηρυγμένη), η εξαθλίωση σπάει το ηθικό των ανθρώπων. Με άλλους τους έχεις μπερδέψει.
        Η Ακρόπολη είναι το σπίτι της μάνας τους και της μάνας μας. Πήγαινε κι εσύ με τα δικά σου σύμβολα να διακηρύξεις ότι ούτε πωλείται, ούτε ενοικιάζεται. Θα σε χειροκροτήσω.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ ΚΜ 04/05/2010 19:08:17

        Είσαι σίγουρος ότι τις έχεις διαβάσει "τας γραφάς των", ή σου έχουν πει άλλοι τι γράφουν?
        Και,ναι αγωνίζονται για τους Έλληνες.
        Διότι ο καλλίτερος τρόπος για να εξασφαλίσουν οι Έλληνες την ευημερία τους, είναι η ταυτόχρονη ευημερία όλων των λαών!

      • Μάριος avatar
        Μάριος @ ΚΜ 04/05/2010 19:57:39

        Είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι, αγωνίζονται!!! Ας κάτσουν τώρα αυτοί μπροστά από την τηλεόρασή τους και στις εκλογές ας ξαναψηφίσουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ. Και μετά για ΟΛΑ θα φταίει πάλι το ΚΚΕ.. Για τα πλοία που δεν σταματάνε στα λιμάνια μας, για την οικονομία που πάει κατά διαόλου, για την Ακρόπολη που δυσφημείται και δεν ξανάρχονται οι τουρίστες στην Ελλάδα, και... και... και... Ε, ρε τρέλα που πουλάμε στην Ελλάδα ορισμένοι!

    • straydog avatar
      straydog @ Μάριος 04/05/2010 20:59:23

      Αν απόδειξη της ορθότητας ενός οποιουδήποτε αγώνα η
      ``αγώνα``,είναι η τυφλή πίστη στο δόγμα,τότε ας γίνουμε
      όλοι ταλιμπάν και μουτζαχεντίν γιατι αυτοί ανατιναζονται
      για την θρησκεία τους.Το ΚΚΕ δεν είναι πολιτικό κόμμα,
      αλλά κανονική Εκκλησία με προφήτες,αγίους,αιρετικους,διαβολο,
      αποκάλυψη,μέλλοντα παραδεισο και φυσικα σε ρολο αμιλητου
      κομπαρσου ο ``λαος``,οπως αυτοι το εννοουν και τον πλαθουν
      στο μυαλό τους,ενα ον με βουληση προβατου και επιθυμιες χοιρου,
      που μονο αυτοι ξερουν τι χρειαζεται.Αυτο εφαρμοζομενο στην
      πραξη λεγεται ολοκληρωτισμος.

      • Μάριος avatar
        Μάριος @ straydog 05/05/2010 02:44:53

        Ο πανικός σας που το ΚΚΕ διακαιώνεται γι' αυτά που έλεγε χρόνια τώρα, σας έχει οδηγήσει στο να λέτε σαχλαμάρες. Το ΚΚΕ είναι το τελευταίο σοβαρό κόμμα που απέμεινε σ' αυτή τη χώρα με τις πιο σταθερές θέσεις και δεν πάει όπου φυσάει ο άνεμος, ανάλογα με τα συμφέροντα. Πονάει πολύ αυτό. Καιρός να συσπειρωθούν όλες οι αριστερές δυνάμεις γύρω του και να τελειώνει το παραμύθι.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ straydog 05/05/2010 02:51:51

        Το "σταθερές" θέσεις δεν λέει τίποτα, από μόνο του. Εμένα μου φαίνεται ότι η κατάρρευση που βιώνουμε σήμερα είναι η κατάρρευση του σοσιαλισμού αλά ελληνικά, που με τα κόλπα του Σημίτη επιβίωσε καμιά δεκαπενταριά χρόνια παραπάνω από όσο θα έπρεπε.

        Για αυτό το σοσιαλισμό αλά ελληνικά, ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό και το ΚΚΕ. Έσπρωξε με τον τρόπο του προς αυτήν την πορεία, ειδικά τις δεκαετίες 1970-1980.

      • straydog avatar
        straydog @ straydog 05/05/2010 21:34:51

        Συσπειρωθειτε γυρω απο το ΚΚΕ!
        Αλλωστε σας επιφυλλασσει το ανωτατο
        σταδιο του ``Σοσιαλισμου``,εγγυημενο
        απο τα τεθωρακισμενα του στρατηγου Γιαρουζελσκι,
        κορυφαιου μαρξιστη-λενινιστη

  4. capitaLHSTHS avatar
    capitaLHSTHS 04/05/2010 17:34:28

    There is NO alternative...

    Π.Α.Μ.Ε

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ capitaLHSTHS 04/05/2010 18:34:13

      Ναι αλλά που πάμε?
      Οι ευρωπαίοι δεν περιμένουν να δουν σφυροδρέπανα. Περιμένουν να δουν ανθρώπους που είναι περήφανοι για τη κληρονομιά τους. Οι εκκλησιαζώμενοι συνΈλληνες δεν περιμένουν να δουν σφυροδρέπανα, αλλά ανθρώπους που τιμούν τα σύμβολα που αγωνιστήκαμε χιλιετίες ολόκληρες. Ο Έλληνας άνεργος δεν μπορεί να ακούει συνθηματάκια υπέρ του αλλοδαπού εργατικού δυναμικού, τρλεένεται.

      ΑΡΑ ΠΟΥ ΠΑΜΕ?
      ΠΟΥΘΕΝΑ!

  5. Anonimi avatar
    Anonimi 04/05/2010 17:38:19

    Κάποιος να τους πει ότι το "πίπολς" δεν έχει πληθυντικό.
    Το 'χει και το BBC, ρεζιλίκια αναχρονιστικά και ανορθόγραφα.

    • οριακός avatar
      οριακός @ Anonimi 04/05/2010 17:45:23

      το people με τη σημασία λαός έχει πληθυντικό

    • iketis avatar
      iketis @ Anonimi 04/05/2010 17:48:33

      Βεβαίως και έχει πληθυντικό, όταν σημαίνει «λαοί» όπως εδώ!
      Πολύ σωστό είναι.
      Το αντίθετο θα ήταν λάθος!

      • Μάριος avatar
        Μάριος @ iketis 04/05/2010 18:01:26

        Απλά τα πράγματα,

        people = άνθρωποι
        peoples = λαός

    • Anonimi avatar
      Anonimi @ Anonimi 04/05/2010 18:38:34

      Τι να πω φίλτατοι, 10 χρόνια στην Αγγλία δεν μου 'χει τύχει. Όσο για την προτροπή που είναι και αυτό που τους καίει φοβάμαι ότι δεν θα συγκινήσει κανέναν.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Anonimi 04/05/2010 19:43:17

        Θα σου ανέφερα τη παροιμία "βόδι πήγες ... κλπ" αλλά δικαιολογείσαι διότι μήπως γνωρίζει ο μέσος Άγγλος σωστά αγγλικά; (Ή ο μέσος Αμερικάνος;)

  6. Μάριος avatar
    Μάριος 04/05/2010 18:00:21

    Είναι σωστότατο το peoples. Κι ας τραγουδάνε-ειρωνεύονται οι Καμπουράκηδες..
    http://www.tempo.gr/ston-kosmo-mas/ellada/2216-kke-akropoli

    • Anonimi avatar
      Anonimi @ Μάριος 04/05/2010 19:09:17

      Ό,τι πεις. Δεν έχει και πολλή σημασία εξάλλου.

      • Μάριος avatar
        Μάριος @ Anonimi 04/05/2010 19:49:25

        Συμφωνώ απόλυτα! Όταν δεν έχει πολλή σημασία όμως, μη μπαίνεις στον κόπο να κάνεις reply.

      • Anonimi avatar
        Anonimi @ Anonimi 04/05/2010 20:06:02

        Εσύ γιατί απαντάς;

      • Μάριος avatar
        Μάριος @ Anonimi 04/05/2010 20:11:54

        Μου αρέσει να λέω πάντα την τελευταία κουβέντα όταν έχω να κάνω με αντικομμουνιστές. Γι' αυτό!

      • nancy avatar
        nancy @ Anonimi 04/05/2010 20:22:54

        Ααα ωραία, όπως βλέπω είμαστε έτοιμοι για την αυριανή διαδήλωση. Με τις μηχανές αναμένες και τσίτα τα γκάζια..

      • Μάριος avatar
        Μάριος @ Anonimi 04/05/2010 20:32:57

        Βλέπεις και φαντάσματα;

  7. aengus avatar
    aengus 04/05/2010 18:01:01

    Όσοι βιαστούν να καταδικάσουν την συμβολική κατάληψη της Ακρόπολης, να σκεφτούν ποιοι προκάλεσαν την κατάληψη της χώρας!!!
    Ποιοι εκχώρησαν Εθνική κυριαρχία. Ποιοι πάτησαν τον όρκο τους και έκαναν το Σύνταγμα κουρελόχαρτο.
    Εύγε σ΄αυτούς, που με τη στάση τους δηλώνουν την απόφασή τους να διαφυλάξουν (όπως οφείλουν) την Εθνική κυριαρχία, είτε είναι το ΠΑΜΕ, είτε ο Καμμένος, μακάρι αύριο ο Σαμαράς.
    Τα υπόλοιπα είναι θέμα κομματικών προτιμήσεων, και δεν έχουν σημασία αυτή την κρίσιμη στιγμή.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ aengus 04/05/2010 18:42:30

      Η Σάμος, οι λαθρομετανάστες και η επιχείρηση επαναπροώθηση τους στη Τουρκία και το ΠΑΜΕ που την ανέβαλε.

      Οι αντιδράσεις στη μεταφορά μεταναστών από τα νησιά του Αιγαίου συνεχίζονται. Στο Κέντρο Υποδοχής Σάμου οι 580 μετανάστες που φιλοξενούνται εκεί, ξεκίνησαν σήμερα απεργία πείνας. Ζητούν να μην απελεύνονται, αλλά να τους δίνονται σε σύντομο χρονικό διάστημα ταξιδιωτικά έγγραφα για να πηγαίνουν στην Αθήνα και από εκεί στην κεντρική Ευρώπη που είναι ο τελικός προορισμός των περισσοτέρων

      Αφορμή υπήρξε η χθεσινή επιχείρηση, που τελικά απετράπη, για τη μεταφορά 26 μεταναστών σε άλλο Κέντρο Υποδοχής στη Βόρεια Ελλάδα, απ' όπου θα προωθούνταν στην Τουρκία, όπως ισχυρίστηκαν τα μέλη οργανώσεων της Σάμου για την Ειρήνη και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα.

      Συγκεκριμένα στις 19.20 χθες βράδυ, όταν το πλοίο "Θεόφιλος", το οποίο εκτελεί το δρομολόγιο που συνδέει τη Σάμο με τη Β. Ελλάδα, προσέγγισε στο λιμάνι Βαθέος, τα μέλη των οργανώσεων και του ΠΑΜΕ είχαν συγκεντρωθεί μπροστά στον καταπέλτη και φωνάζοντας συνθήματα υπέρ των λαθρομεταναστών, κατάφεραν τελικά να αποτρέψουν τη μεταφορά 26 λαθρομεταναστών σε άλλο κέντρο Υποδοχής.

      Στην αρχή υπήρξε αρκετή ένταση, όμως στη συνέχεια τα πνεύματα ηρέμησαν και το πλοίο έπειτα από μιάμιση ώρα καθυστέρηση, συνέχισε το ταξίδι του και οι μετανάστες μεταφέρθηκαν και πάλι στο κέντρο κράτησης Σάμου.

      πηγή: ελευθεροτυπία
      5 Αυγούστου 2009

      Γιατί το ΠΑΜΕ δεν άφηνε να επαναπροωθηθούν οι λαθρομετανάστες βρε παιδιά?
      Είναι στημένο το παιχνίδι με το ΠΑΜΕ? Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.
      Όποιος και να βγεί κυβέρνηση το ΠΑΜΕ παραμένει η μόνιμη δυναμική αντιπολίτευση που σώνει και καλά θέλει τα αλλοδαπά εργατικά χέρια μέσα στην Ελλάδα και όποιον λαθρομετανάστη έρχεται απο τη Τουρκία να παραμένει στην Ελλάδα.
      ΓΙΑΤΙ?

  8. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 04/05/2010 18:06:16

    ΟΠΑ ( ! ) , ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΕΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΠΟΙΚΙΑ ΤΟΥ 4ου ΡΑΙΧ - Η ΑΥΣΤΡΙΑ ( ! ) ΣΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ Ο ¨ΑΝΥΠΕΞήγητος¨ - Δ. Π. ΔΡΟΥΤΣΑΣ ( ΛΕΓΕΜΑΙ ΣΧΕΔΙΟ ¨ΑΥΝΑΝ¨ ).

    ΘΑ ΦΑΝΕ ΚΑΛΑ – ελικοδρόμιο έχει η ταράτσα στο Μέγαρο Μαξίμου ( ; ) – διότι ο Τσαουσέσκου άργησε και την ¨πάτησε¨ …

    --------------------------------------------

    «Τα κινήματα διαμαρτυρίας στην Ελλάδα εξαντλούν την υπομονής της Ευρώπης»

    13:33 - Τρί 04/05/2010, tvxsteam
    Created 04/05/2010 - 13:37

    «Όταν βλέπουμε τα κινήματα διαμαρτυρίας στην Ελλάδα, η υπομονή μας, η δική μου και της υπόλοιπης Ευρώπης, σχεδόν εξαντλείται» δήλωσε σήμερα ο αντιπρόεδρος και υπουργός Οικονομικών της Αυστρίας Γιόζεφ Πρελ, με αφορμή τις κλιμακούμενες κινητοποιήσεις των εργαζομένων στην Ελλάδα.

    Ο Γιόζεφ Πρελ κάλεσε την ελληνική κυβέρνηση να εξηγήσει σαφώς στον πληθυσμό ότι τα μέτρα λιτότητας είναι απολύτως απαραίτητα για να απαλλαγεί η χώρα από το αβυσσαλέο χρέος της και τόνισε ότι η διεθνής βοήθεια θα εξαρτηθεί από την αποτελεσματική υλοποίηση των υποσχέσεων που έχουν δοθεί από την ελληνική κυβέρνηση ενώ τα χρήματα «θα καταβληθούν σταδιακά όταν θα έχουν εφαρμοστεί τα μέτρα λιτότητας».

    «Χρειάζεται μια νέα ευρωπαϊκή πολιτική για να αντιμετωπισθούν χώρες όπως η Ελλάδα», τόνισε και ζήτησε να υπάρξει καλύτερος έλεγχος των εθνικών προϋπολογισμών στο επίπεδο της ΕΕ. «Πρέπει να συζητήσουμε γι' αυτό χωρίς καθυστέρηση», υπογράμμισε ο αντιπρόεδρος της Αυστριακής κυβέρνησης.

    http://tvxs.gr/print/57758

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ ΝΤΑΝΤΟΝ 04/05/2010 18:46:47

      Το ΠΑΣΟΚ που διέταξε αποκλεισμό της Ακρόπολης απο τους φύλακες κατά τη ανάρτηση πανό των μελών του ΠΑΜΕ και ο υπουργός Οικονομικών της Αυστρίας Γιόζεφ Πρελ προφανώς πάνε χέρι χέρι.

  9. From U.S.A avatar
    From U.S.A 04/05/2010 18:12:14

    Anonimi,τοσοι ανθρωποι σε διορθωσαν κι εχουν δικιο,το επιβεβαιωνω κι εγω.Για δε ζητας συγνωμη που τους στολισες καλα καλα ως αγραμματους?Η μπας και στην πραγματικοτητα δε σ ενοχλησε αυτο?

  10. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/05/2010 18:39:39

    Ἡ λέξις people δέ ἔχει πληθυντικό,διότι ἡ λέξις ἀπό μόνη της ἀναφέρεται σέ human beings in general,or masses,δλδ ἔχει (ἄς ποῦμε)πληθυντική ἔννοια.
    Ἀσχετα ὅμως μέ αὐτό,καλόν εἶναι νά μήν ὑπάρχη τίποτα ἐπάνω στόν Ἱερό Βράχο πλήν τῆς Ἑλληνικῆς σημαίας.

    • Μάριος avatar
      Μάριος @ Kὀριννα 04/05/2010 18:59:52

      Αφού δεν έχει πληθυντικό γιατί το babelfish το μεταφράζει σε λαοί; Κι αυτό λάθος κάνει; http://babelfish.yahoo.com/

      Για κάνε κι ένα search στο google. Και οι Άγγλοι λάθος κάνουν; Έλεος..

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ Kὀριννα 04/05/2010 19:04:07

      Τώρα για να λέμε την αλήθεια , και να μην ¨ξεχνιώμαστε¨ , οι Εγγλέζοι στα Δεκεμβριανά του 1944 είχαν στήσει ΠΟΛΥΒΟΛΙΑ πάνω στον ¨Ιερό Βράχο¨ για να διασώσουν την ¨δημοκρατία¨ και κυρίως το στέμμα τους...

      Μα η " ταμπακιέρα " σε αυτή την περίπτωση δεν είναι το Κ.Κ.Ε. , ούτε το σφυροδρέπανο , ΑΛΛΑ Η Α Ν Τ Ι Σ Τ Α Σ Η στην διάλυση της Ελλάδας και το ¨ ΛΑΟΙ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΞΕΣΗΚΩΘΕΙΤΕ " .

      Το ίδιο μήνυμα στάλθηκε από αυτή εδώ την γωνιά του πλανήτη προς τους λαούς της Ευρώπης και την 28η Οκτωβρίου 1940 , και ας στο είπε τότε ο Ι. Μεταξάς , και ας το λέει σήμερα το Κ.Κ.Ε. , έχει την ίδια αξία , εκφράζει όλο τον λαό !

      ---------------------------------------

      Ο κύριος Κ. έλεγε πως είναι σφάλμα να καταπίνεις σιωπηλά την αδικία που σού έγινε, και διηγήθηκε την ακόλουθη ιστορία:

      «Κάποιος περαστικός είδε ένα αγόρι που έκλαιγε και το ρώτησε τι είχε πάθει. "Είχα δυο γρόσες για να πάω σινεμά" είπε το αγόρι, "κι ένα παιδί που περνούσε, μού βούτηξε τη μια γρόσα απ᾿ το χέρι" - και του 'δειξε ένα παιδί λίγο πιο πέρα.

      "Και δε φώναξες βοήθεια;" ρώτησε ο περαστικός. "Πώς δε φώναξα!" είπε το αγόρι, και τα αναφιλητά του δυνάμωσαν.

      "Και δε σ᾿ άκουσε κανείς;" ρώτησε πάλι ο περαστικός, και το χάιδεψε τρυφερά. "Όχι" είπε μέσα στ᾿ αναφιλητά του το αγόρι.

      "Και γιατί δε φώναζες πιο δυνατά; Δεν μπορούσες;" ξαναρώτησε ο περαστικός. "Όχι" ξανάπε το αγόρι, που βλέποντάς τον να χαμογελάει, ένιωσε την ελπίδα του να ζωντανεύει.

      "Τότε, δώσ᾿ μου τη κι αυτήν!" είπε ο περαστικός, και αρπάζοντάς του και την άλλη γρόσα από το χέρι, συνέχισε ανέμελα το δρόμο του».

      Μπ. Μπρεχτ, Ιστορίες του κ. Κόυνερ

      • iketis avatar
        iketis @ ΝΤΑΝΤΟΝ 04/05/2010 20:21:48

        Αυτή ακριβώς είναι η «ταμπακέρα» αγαπητέ ΝΤΑΝΤΟΝ…
        Να είσαι καλά που προσπαθείς να βάλεις τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις.

    • οριακός avatar
      οριακός @ Kὀριννα 04/05/2010 19:07:06

      Webster:
      People is a collective noun, generally construed with a plural verb, and only occasionally used in the plural form (peoples), in the sense of nations or races

    • iketis avatar
      iketis @ Kὀριννα 04/05/2010 19:10:00

      Μην επιμένετε άλλο. Είναι απολύτως σωστό:
      A people is all the men, women, and children of a particular country or race= “The peoples of Central and South America”. [Collins Cobuild English Dictinary for Advanced Learners. Glasgow: Harper, 2001.]

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kὀριννα 04/05/2010 19:30:41

      Κόριννα, τσ τσ τσ...
      πολύ απλά: people= άνθρωποι peoples= λαοί

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/05/2010 19:04:57

    Κύτταξα τό Penguin Wordmaster Dictionary,δέν τό ἔβγαλα ἀπό τό μυαλό μου.

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Kὀριννα 05/05/2010 09:33:39

      Σε κομικ;

  12. απαπαπα avatar
    απαπαπα 04/05/2010 19:06:48

    Αυτά τα αθύρματα δεν ανέβηκαν στον ιερό βράχο της Ακροπόλεως για να υπερασπιστουν την Ελλάδα και την ανεξαρτησία της, αλλά το κόμμα τους, το τσιφλικάκι τους, τον τραμπουκισμό τους.
    Μας πέταξαν στα μουτρα πως δεν σέβονται το Σύνταγμα που ΔΕΝ ψήφισαν, άρπαξαν τις παντιέρες τους και σήκωσαν την κουρελαρία τους στον τελευταίο οχυρό!
    Μας πείραξαν οι Γερμαναράδες που βάλανε την Ακρόπολη με τουρκικη σημαία, αλλα η κουρελαρία και το σφυροδρέπανο εκεί, την ίδια αηδία προκαλεί!

    Ε όχι και τιμητές οι άνθρωποι που κάναν ότι μπορούσαν να διαλυσουν και να αποδομήσουν αυτό το τόπο!
    Αν ήθελαν να εκπροσωπήσουν την Ελλαδα και τους πόθους της, την αγωνία για ανεξαρτησία και ελευθερία, θα σήκωναν εκεί στον Βράχο, την σημαία της τη γαλανόλευκη!!!!
    Κι όχι το έμβλημα που κάνει την μισή Ευρώπη να απορεί και την άλλη μισή να οργίζεται!
    Αμα θέλουν τα ΚΝόδαλα, ας ρωτήσουν του απόμαχους των Γκουλαγκ που περιμάζεψε ,γιατροπόρεψε, τάϊσε και έντυσε αυτή η καταραμένη πατρίδα που έκαναν ότι μπορούσαν να την μοιράσουν και να την σακατέψουν, πώς ήταν η ...φιλοξενεία στη μητέρα Σοβίετία από τον πατερούλη σταλιν κλπ!
    Οχι δα ηγήτορες της ψυχής μας, αυτοί που έκαναν ότι μπορούσαν να διαλύσουν αυτόν το τόπο και τις όποιες προοπτικές του, πότε με την τρομοκρατία που τα αυγα τους γέννησαν, πότε με το κυνήγι όποιας έπιχειρηματικής δραστηριότητας, πότε στοχοποιώντας,πότε λερώνοντας και δαχτυλοδείχνοντας όσους χρειαζόταν "νεκρους" τα ίδια αφεντικά που διεκδίκησαν και πήραν τελικά πχ ...τα ναυπηγεία Σκαραμαγκά!!!
    Που προχθες ακόμα κόπτονταν για την σωτηρία τους!
    Οχι δα υπερασπιστές αυτοί!

  13. capitaLHSTHS avatar
    capitaLHSTHS 04/05/2010 19:19:36

    “Ο άνθρωπος γεννιέται ελεύθερος. Αλλά όπου και να κοιτάξω γύρω μου, τον βλέπω αλυσσοδεμένο”.

    Π.Α.Μ.Ε ..........

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ capitaLHSTHS 04/05/2010 19:31:39

      Τα του Μάρξ τω Μάρξ και τα του ΠΑΜΕ τω ΠΑΜΕ.
      Ο Μάρξ το είπε.

  14. απαπαπα avatar
    απαπαπα 04/05/2010 19:36:37

    http://3.bp.blogspot.com/_JwUCQiYCz70/SUmJYDVvi4I/AAAAAAAAAa0/2PI7NbLKeCs/s400/akropnew23y326.jpg

    Τοτε 17 Δεκεμβρίου οι ίδιοι που ΠΗΓΑΝ πάλι στην Ακρόπολι, κάτω από το δόγμα εξέγερσι και αντίσταση δεν είχαν τολμήσει να σηκώσουν το σφυροδρέπανο! τότε το παίζαν ηγέτες των εξεγερμένων και τους θέλαν όλους από κάτω!

    "Αντίσταση...Resistance...Resistencia

    Η ρύπανση της Ακρόπολης με λέξεις...
    Ακόμα κι αν αυτές, στην παγκοσμιοποιημένη πολλαπλότητά τους, είναι η «Αντίσταση»...
    Γιατί την νοιώθω μέσα μου την ανάγκη να αντισταθώ στον εκχυδαϊσμό, την βλακεία και την αμετροέπεια...
    Στην υποταγή στους κανόνες ενός τρομακτικού political correct που καταργεί την "αλήθεια", τον "νόμο" και την στοιχειώδη "ηθική". ενός εκάστου από μας...

    Ο Καστοριάδης λέει πως κατά τον Πλάτωνα,
    "οι τοίχοι της πόλεως διδάσκουν από μόνοι τους"...
    ***
    Σε μας, λίγοι τοίχοι που να μας εκπαιδεύουν στη ομορφιά μείνανε
    και ακόμα λιγότεροι, να μας προβληματίζουν.
    Αλλά τα ντουβάρια που μαγαρίζουν την ψυχή μας, περισσεύουν...
    Και δυστυχώς, είναι πολλοί οι οικοδόμοι τους...
    Ενθαρρύνουν την αμορφωσιά των παιδιών των άλλων...
    Μεριμνώντας πάντα, για εκείνη των παιδιών τους!!!
    *
    Κρίμα!
    *
    ... αν τολμάτε,
    στα πολλά βίνδεα της συμπόρευσης
    με το δόγμα του "Destroy Athens",
    δώστε στους αντιστασιακούς της ασχήμιας
    και λίγο Καστοριάδη...
    Που ελπίζω τα "εντεταλμένα" και τα "υποζύγιά" τους
    να μη τον θεωρήσουν ...χρυσαυγίτη
    και γουρούνι...

    "Ο καημένος, ο μακαρίτης ο Πλάτωνας λέει, πως ακόμα και οι τοίχοι της πόλεως εκπαιδεύουν τους ανθρώπους... "

  15. capitaLHSTHS avatar
    capitaLHSTHS 04/05/2010 19:37:33

    Χαιρομαι που καποιοι ξερουν τον ΜΑΡΞ :))))

    To Π.Α.Μ.Ε σημαινε ΠΑΜΕ να ελευθερωθουμε απο τις αλυσιδες.....

  16. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 04/05/2010 19:40:39

    Έτσι για λίγο ανάλυση στην Ρουμανία αυτή την στιγμή αν που έχει έρθει το ΔΝΤ εδώ και καιρό, όποιον ρωρήσεις θα σου πεί καλύτερα Τσαουσέσκου και ξερό ψωμί. Η ανεργία είναι χάι σκάυ και τα παπαγαλάκια της τωρινής κυβέρνησης πέρνουν μισθούς που πέρνουν στην Ελλάδα (βουλευτές).
    Μετά από 20 χρόνια απολογισμού δεν έχει αλάξει τίποτε όλα τα έχουν πουλίσει οι αλήτες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Tassos Karras 04/05/2010 19:42:18

      Ο σοσιαλισμός του Τσαουσέσκου αντικαταστάθηκε από τον σοσιαλισμό των νεοφιλελευθέρων. Έδιωξαν το ΚΚΕ και έβγαλαν ΠΑΣΟΚ σαν να λέμε.

  17. RedPersonality avatar
    RedPersonality 04/05/2010 19:48:47

    «Βγες έξω, σύντροφε! Ρίσκαρε

    Τη δεκάρα, που ούτε δεκάρα πια δεν είναι/
    *
    Τον τόπο για ύπνο που πάνω του πέφτει η βροχή
    Και της δουλειάς τη θέση που αύριο θα χάσεις!/
    *
    Μπρος, στο δρόμο έξω! Αγωνίσου!
    Να περιμένεις πια δε γίνεται, είναι αργά πολύ!/
    *
    Βοήθα τον εαυτό σου βοηθώντας μας: Κάνε πράξη
    Την αλληλεγγύη!/
    *
    Βγες έξω, σύντροφε, αντιμέτωπος με τα όπλα και
    Διεκδίκησε το μεροκάματό σου!/
    *
    Σαν ξέρεις πως δεν έχεις τίποτα να χάσεις
    Οπλα αρκετά οι αστυνόμοι τους δεν έχουν!/
    *
    Μπρος, στο δρόμο έξω! Αγωνίσου!
    Να περιμένεις πια δε γίνεται, είναι αργά πολύ!/
    *
    Βοήθα τον εαυτό σου βοηθώντας μας: Κάνε πράξη
    Την αλληλεγγύη!».
    *
    (Μπέρτολτ Μπρεχτ, «Το τραγούδι της απεργίας» (1929 - 1930),

    Ξυπνάτε!Αγωνιστείτε!

  18. PamizensSOK avatar
    PamizensSOK 04/05/2010 19:52:14

    οι νυκοκυρηδες...ναι αυτοι που μας νοικοκυρεψαν...
    ...1982-χρεος ε ν α μ ι σ ι δ ι ς (1,5 δισεκατομυρρια) Ευρω με σημερινες τιμες...
    ...1990-χρεος ε β δ ο μ η ν τ α δ ι ς (70 δισεκατομυρρια Ευρω) με σημερινες τιμες..
    ...ποιος ν ο ι κ ο κ υ ρ η ς η τ αν κυβερνηση.....
    ...σ ω σ τα απαντησατε....ο μ ε γ α λ ο ς ν ο ι κ ο κ υ ρ η ς (πως λενε οι Κινεζοι Μεγαλος Τιμονιερης)....
    ...Ν Α Ι !!!!...ο μ ε γ α λ ο ς ν ο ι κ ο κ υ ρ η ς ο Ανδρεας Παπανδρεου....ο "λαοπροβλητος ηγετης" που ν ο ι κ ο κ υ ρ ε ψ ε την χ ω ρ α.....ναι !!!!!! αυτος που αγορασε το κ ο λ ο σ π ι τ ο με δ α ν ε ι κ α απο τον Κατσιφαρα....ναι!!!! αυτος που ειπες ..."ειπαμε ενα δ ω ρ α κ ι ,αλλα οχι 500,000,000 δραχμες) στον φιλο του διοικητη της ΔΕΗ ..τον Μαυρακη ντε......ναι!!!! μας ν ο ι κ ο κ υ ρ ε ψ ε αυτος που ειδε το σκανδαλο του α χ υ ρ α ν θ ρ ω π ο υ του, Κοσκωτα ως α ν θ ρ α κ α.....!!!...
    ...ναι αυτος....ο μ ε γ α λ ο ς ν ο ι κ ο κ υ ρ η ς ξεκινησε το ν ο ι κ ο κ υ ρ ε μ α.....συνεχισε ο Σ ι μ η τ η ς....χ ρ η μ α τ ι σ τ η ρ ι ο....Σ η μ ε ν ς...Λ ε ο π α ρ ν τ....Σ τορ μ...και εκατονταδες αλλα....και τωρα ηρθε ο μ ε γ α ς κ ω π η λ α τ η ς ...υιος του μ ε γ α λ ο υ ν ο ι κ ο κ υ ρ η...να μας π α ρ α δ ω σ ε στ α φ ε ν τ ι κ α του θα π α τ ε ρ α του...στο ΔΝΤ(τους εκπροσωπους των τοκογλυφων)....και εσεις "κ λ ε φ τ ε ς " ε ρ γ α ζ ο μ ε ν ο ι , α γ ρ ο τ ε ς, ε π α γ γ ε λ μ α τ ι ε ς κλπ... τι φ ω ν α ζ ε τ ε...εεεεεεεεεεεεε??? να σας φοβηθουν οι "" ν ο ι κ υ ρ η δ ε ς"" της π α τ ρ ι δ α ς...??? ...τι θελετε δηλαδη ..??? ...π λ η ρ ω σ τ ε και θα....θα ....θα ....θα ...σας φ ε ρ ο υ μ ε τον λογαριασμο...θα ...θα ... θα ...θ α...τον "φερουμε".....

  19. smoking area avatar
    smoking area 04/05/2010 20:50:49

    Αυτο παντως που πραγματικα ενοχλει, ειναι η χρηση ενος χωρου της αξιας της Ακροπολεως ως ντεκορ για τα συμβολα του καθενος.
    Ειτε ειναι αυτα τα συμβολα σφυροδρεπανα, ειτε ηλιοι, ειτε δαδες, ειτε ροζ συννεφακια, ειτε σταυροι, ειτε ολυμπιακος, παναθηναϊκος, αεκ, αρης ηρακλης.
    Γιατι ο Παρθενωνας ηταν, ειναι και θα ειναι συμβολο Δημοκρατιας και Πολιτισμου._

  20. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 04/05/2010 22:14:46

    ΤΟ ΕΠΙΛΟΧΑΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΚΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑ?200 ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ,200 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ,200 ΕΔΩ 500 ΕΚΕΙ?ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ Η ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΣΘΟΦΟΡΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ?ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΣΗ ΚΑΜΜΙΑ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΗ?

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 04/05/2010 22:18:10

      Μόνο οι αντεξουσιαστές στην εξουσία έχουν αυτά τα πρωτεία. Ο στρατός τους κατέστρεφε την Ελλάδα τον Δεκέμβρη του 2008

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 04/05/2010 22:21:32

      Μπράβο τους. Οι οννεδίτες και οι δαπιτες μπορουν να συνεχίσουν να πινουν το φραπέ τους στις σχολές και το κολωνακι..

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ηλίας 04/05/2010 22:24:03

        Ο νέος πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ τί έχει να πεί για την φτώχεια και την ανεργεία που θα πλήξει τους νέους με το νομοσχέδιο της Εθνικής ντροπής?

  21. Γρηγόρης avatar
    Γρηγόρης 04/05/2010 22:25:52

    http://www.onned.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=554:2010-05-03-17-58-55&catid=20&Itemid=64

  22. Ηλίας avatar
    Ηλίας 04/05/2010 23:08:30

    Συγκλονιστικό! Ανατρίχιασα λέμε...329 λέξεις για την ιστορικότερη στιγμή του έθνους από τον πόλεμο και μετά.
    Άξιοι...

  23. capitaLHSTHS avatar
    capitaLHSTHS 05/05/2010 00:45:54

    ΣΩΠΑ ΚΑΤΣΕ ΗΣΥΧΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΤV ΚΑΙ ΒΡΙΖΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΧΑΜΗΛΟΦΩΝΑ ΟΜΩΣ Ε;
    ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΤΡΕΜΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ(ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ)