#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/01/2013 14:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε αναζήτηση υψηλής προστασίας ο Γιάννος Παπαντωνίου



Τη μεγάλη πύλη της Μεταμόρφωσης – κολυμβήθρα του Σιλωάμ για αρκετούς πρώην ΠΑΣΟκους υπουργούς – πέρασε τις προάλλες ο πάλαι υπουργός Οικονομικών Γιάννος Παπαντωνίου. Τι άραγε να συζήτησαν ο μεγαλοεκδότης με τον πρώην πρωτοκλασάτο υπουργό που εμπλέκεται σε ένα τόσο σοβαρό σκάνδαλο με προέκταση στα εθνικά θέματα; Για τα άδεια ταμεία ή για τα γεμάτα, εκεί στη μακρινή Ελβετία;

Ο πρώην υπουργός φέρεται να επαναλαμβάνει και να επιμένει και προς το εκδοτικό κατεστημένα ότι διαθέτει αδιάσειστα στοιχεία ότι δεν υπάρχει κάτι μεμπτό στις δηλώσεις «πόθεν έσχες» που έχει υποβάλει και ως εκ τούτου δεν θα αντιμετωπίσει τον κίνδυνο παραπομπής στη Δικαιοσύνη. Ως γνωστόν ο κ. Παπαντωνίου αν και αρχικά είχε δηλώσει ότι αγνοούσε την ύπαρξη λογαριασμού της συζύγου του στην HSBC, τώρα παραδέχεται ότι τα μισά από τα χρήματα του λογαριασμού αυτού είναι δικά του.

Μάλιστα o επίμαχος λογαριασμός περιείχε κεφάλαια από τουλάχιστον τρεις διαφορετικές πηγές. Ο πρώην υπουργός έχει ήδη παραδεχτεί ότι τα ποσά προήλθαν σε ποσοστό 50% από τον πρώην σύζυγο της κ. Κουράκου, έμπορο ανταλλακτικών αυτοκινήτων, ενώ το υπόλοιπο 50% προήλθε από κοινούς λογαριασμούς που διατηρούσε ο ίδιος με την σύζυγό του.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 22/01/2013 14:36:34

    Οι βίλες των κουμπάρων Παπαντωνίου και Στουρνάρα είναι στην ίδια πλαγιά στη Σύρο και απέχουν 100 μέτρα. Το καλοκαίρι κόντεψαν να καούν ταυτόχρονα. Γλύτωσαν. Επειδή ο κουμπάρος του Γιάννου ήταν πλέον ισχυρό πρόσωπο - είχε γίνει ΥΠΟΙΚ για να πουλάει τις μαρίνες σε Τούρκους, επιστρατεύτηκε όλη η επίγεια δύναμη και πυροσβεστικό αεροπλάνο.
    Αυτός θα τον σώσει και τώρα από το κάψιμο. Από το καψάλισμα ίσως όχι.

    • Ενας τριτος avatar
      Ενας τριτος @ Προφήτης 22/01/2013 15:37:40

      Μηπως φιλοξενουσε συχνα και καποιος ξενος γειτονας τους εναν συμπατριωτη του(τοτε σχετικα αγνωστο και σημερα μεγαλο και τρανο) και εκαναν ολοι μαζι παρεα τα καλοκαιρια;

      • Κώστας Τουρίστας avatar
        Κώστας Τουρίστας @ Ενας τριτος 22/01/2013 22:44:53

        Βγάλε το ερωτηματικό. Σωστός είσαι.!

  2. viva avatar
    viva 22/01/2013 14:43:56

    ....ο πρωην υπουργος δηλωσε οτι τα μισα λεφτα προερχονται απο τον πρωην συζηγο ο οποιος ειναι παμφτωχος.....ενω δεν ειχε ιδεα αρχικα για τον λογ/μο αυτον........

  3. viva avatar
    viva 22/01/2013 14:46:01

    .....ειναι δυνατον Μαντελης, Τσουκατος, Σημιτης ,ΓΑΠ, Βενιζελος ,Παπαντωνιου ,,να ειναι εξω ?

    • Διογενης (ο αλλος) avatar
      Διογενης (ο αλλος) @ viva 22/01/2013 17:21:18

      φυσικα και ειναι. γι αυτο μπηκε ο τσοχατζοπουλος

    • Ρύκιος avatar
      Ρύκιος @ viva 22/01/2013 18:36:17

      Αθώοι, αθώοι κύριε πρόεδρε!

    • ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
      ΑΚΤΗΜΩΝ @ viva 22/01/2013 19:35:47

      Και αλλοι πολλοι......

  4. δημης avatar
    δημης 22/01/2013 20:12:23

    ....ΣΤΙΣ..90000 ΕΦΘΑΣΕ ...ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ....ΚΑΤΑ ΤΙΣ" ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ "ΤΟΥ ....ΠΡΩΗΝ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ...ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΟΣ;;;;;;

  5. someone avatar
    someone 22/01/2013 21:42:06

    ..... και το 2000 ελεγε οτι σε 10 χρονια θα εχουμε συγκλιση μισθων συνταξεων με την υπολοιπη ΕΥΡΩΠΗ !!!!!!!!!!!!!

  6. Κώστας Τουρίστας avatar
    Κώστας Τουρίστας 22/01/2013 22:51:49

    Κυρίες και Κύριοι, και αυτός , όπως όλοι οι άλλοι, λέει οτι "δέν θα αντιμετωπίσει το ενδεχόμενο παραπομπής του στην Δικαιοσύνη"και οτι .."θα λάμψει η αλήθεια"και λοιπές βλακείες.
    Θυμάστε; Τα ίδια έλεγε και ο Τσοχατζό και μάλιστα με τον ίδιο στόμφο που χρησιμοποιεί και ο Γιάννος.(είναι της ίδιας σχολής του ΠΑΣΟΚ).
    Αλλά να τελειώνουμε και μ' αυτόν για να πέρνουν σειρά οι επόμενοι.

    • Κώστας Τουρίστας avatar
      Κώστας Τουρίστας @ Κώστας Τουρίστας 22/01/2013 22:52:44

      ...να παίρνουν.... σειρά.

  7. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 22/01/2013 23:06:08

    Ο Παπαντωνίου συμβολίζει την ηθική σήψη των κυβερνήσεων Σημίτη.

  8. kosmasindikopleustis avatar
    kosmasindikopleustis 23/01/2013 12:34:46

    Η κ.Κουράκου, και ο πρώην σύζυγός της, δεν έχουν την οικονομική επιφάνεια για να αποδείξουν αυτά τα χρήματα στο λογαριασμό της. Η κ.Κουράκου, πρώην γραμματέας του κ.Παπαντωνίου, πόθεν έσχες; Ο πρώην σύζυγός της, έμπορος ανταλλακτικών που βρήκε για τη διατροφή 1,5 εκ; Προφανώς, ο άνθρωπος δεν τα είχε για να της τα δώσει. Τόσο απλά.

  9. Sargos avatar
    Sargos 24/01/2013 18:06:43

    Ξεχνατε οτι οταν εκλεισε η ισοτιμια της δραχμης με το ευρω η μονη τραπεζα που κερδισε τοτε λεφτα ηταν αυτη που δουλευε η κορη του.