#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/02/2010 08:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε αναζήτηση δεύτερου … διαγγέλματος



Ενώ οι υποδείξεις, ή καλύτερα, οι εντολές από το διευθυντήριο της ΕΕ περιλαμβάνουν πλέον μόνο μέτρα, μέτρα και πάλι μέτρα, τα αδιέξοδα της (κατ΄ ευφημισμόν  αποκαλούμενης έτσι) «οικονομικής πολιτικής» της κυβέρνησης Παπανδρέου αποτυπώνονται σήμερα και στον φιλοκυβερνητικό Τύπο.

Έτσι το ΕΘΝΟΣ γράφει ότι οι επιτελείς του Γ. Παπανδρέου βρίσκονται πλέον αντιμέτωποι με το ερώτημα «τι θα γίνει αν δεν μας βγουν τα μέτρα». Στο Μέγαρο Μαξίμου αγωνιούν γιατί δεν τους ικανοποιεί καμία απάντηση. Η προφανής είναι «κι άλλα μέτρα», που θα δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα στη δημοτικότητα της κυβέρνησης.

Οι υπουργοί πέρασαν το Σαββατοκύριακο διαβάζοντας σενάρια για «αντιπρόεδρο Παπαδήμο», «επίτροπο Χατζημαρκάκη», «προσφυγή στο ΔΝΤ» κ.ο.κ. Αναζητούσαν στα τηλέφωνα συνεργάτες του πρωθυπουργού οι οποίοι δήλωναν άγνοια. Για τις αναγκαίες διευκρινίσεις, χωρίς να εγγυώνται βέβαια πως θα υπάρξουν, παρέπεμπαν σε τοποθέτηση του ίδιου του Γ. Παπανδρέου εντός της εβδομάδας, σε συνεδρίαση κυβερνητικού οργάνου που θα οριστεί μετά την επιστροφή του από τη Μόσχα και πριν από την αναχώρησή του για το Λονδίνο.

Την ίδια ώρα, όσα κυβερνητικά στελέχη ήρθαν σε επαφή με κόσμο στις εκλογικές τους περιφέρειες έχουν να λένε ότι «είδαμε ανθρώπους στα όρια της κατάθλιψης»! «Η Ελλάδα έχει ανάγκη από μία... καλή είδηση», υπογράμμισε στο «Έθνος» εις εκ των επιτελών. Ίσως γι’ αυτό να αποκτά νόημα η πρόταση που έχει κατατεθεί για «δεύτερο διάγγελμα, με θετικό περιεχόμενο». Τι θα μπορούσε να περιέχει; Το ΕΣΠΑ, τον αναπτυξιακό νόμο, το νέο ΤΕΜΠΕ κ.ά.

Τίποτα από αυτά, όμως, δεν είναι ώριμο για να προσφέρει ρευστό χρήμα στην ήδη δοκιμαζόμενη αγορά. Έτσι, το όνειρο της αναθέρμανσης τελειώνει γρήγορα και το οικονομικό επιτελείο βρίσκεται ξανά αντιμέτωπο με τη σκληρή πραγματικότητα και τις πιέσεις για αύξηση των ειδικών φόρων κατανάλωσης, του ΦΠΑ και περικοπές μισθών.

Αβεβαιότητα μπροστά στην ώρα της αλήθειας



Πληροφορίες και δηλώσεις ξένων παραγόντων δημιουργούσαν μεγάλη αβεβαιότητα για το τι μέλλει γενέσθαι. Για την ώρα στο Μέγαρο Μαξίμου αμύνονται διαψεύδοντας όλες τις αρνητικές αναφορές που βλέπουν στον Τύπο: από τις διαφωνίες στο εσωτερικό της κυβέρνησης μέχρι υπόγειες συμφωνίες με τους εταίρους μας.

Η 15η Μαρτίου, όμως, οπότε θα γίνει η πρώτη αξιολόγηση του προγράμματος σταθερότητας, είναι κοντά και μαζί της θα έρθει η ώρα της αλήθειας. Εξάλλου, πολύ σύντομα το ελληνικό Δημόσιο θα βγει ξανά για δανεικά, καθώς ο Απρίλιος και ο Μάιος είναι οι πιο απαιτητικοί μήνες για πληρωμές εκ μέρους του. Τα spreads δεν μπορούν να κρατηθούν μυστικά, ούτε και τα αποτελέσματα των πρώτων μέτρων.

Για την ώρα, στο περιβάλλον του πρωθυπουργού αναμένουν τα αποτελέσματα του Εκοφίν. Περιμένουν το …τηλεφώνημα από τον Γ. Παπακωνσταντίνου, ελπίζοντας πως θα μάθουν κάτι παραπάνω για το ενδεχόμενο οργανωμένης αντίδρασης της Ένωσης στην κερδοσκοπική επίθεση που δέχεται το ευρώ.

 Ανησυχία για τις κοινωνικές αντιδράσεις

Στο Μέγαρο Μαξίμου δεν κρύβουν την ανησυχία τους και για τις κοινωνικές αντιδράσεις.

Σκέφτονται το ενδεχόμενο να κληθούν οι ηγεσίες των συνδικάτων του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα σε μία ανοιχτή συζήτηση με τον πρωθυπουργό, είτε σε επίπεδο ΟΚΕ είτε σε διμερές επίπεδο.

Να γίνει μια κουβέντα για το μέλλον της χώρας και για το τι ευθύνες θα πρέπει να αναλάβει ο καθένας. Συνεργάτης του πρωθυπουργού επισήμανε στο «Έθνος» ότι «είναι λάθος να ανακοινώνουμε μέτρα κουνώντας το δάχτυλο. Πρέπει να δείξουμε ότι τα μέτρα δεν είναι συνταγή τιμωρίας και λιτότητας, αλλά η διέξοδος που θα οδηγήσει τη χώρα ξανά στον δρόμο της ανάπτυξης».

Την ίδια ώρα, όμως, φουντώνουν στο εσωτερικό του κυβερνώντος κόμματος οι γκρίνιες για τις επιδόσεις του οικονομικού επιτελείου και τις καθυστερήσεις: τόσο σε ό,τι αφορά τα δημοσιονομικά μέτρα όσο και για την ανάπτυξη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kalesanos avatar
    Kalesanos 17/02/2010 08:38:03

    Ο Καραμανλης κυβερνησε 6 χρονια,πηγε στο Ζαππειο,διαβασε την παραιτηση του,και εφυγε.Αυτοι θα φυγουν νυκτα,ουτε στο Ζαππειο δεν θα προλαβουν να πανε!

  2. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 17/02/2010 08:43:26

    "Eίδαμε ανθρώπους στα όρια της κατάθλιψης"...&...."Η Ελλάδα έχει ανάγκη μία καλή είδηση"..................
    Τι να πει κανείς........κάλιο αργά παρά ποτέ.....(τώρα το κατάλαβαν τι κάνουν στην ελληνική κοινωνία;).....κάλιο γαιδουρόδενε.....γιατί τώρα που ψάχνετε γαϊδαρο κύριοι ....μπορεί να τον έχει φάει και ο λύκος..........δυστυχώς...........

  3. Πολίτης της Μπανανίας avatar
    Πολίτης της Μπανανίας 17/02/2010 09:04:41

    Οι μοναδικοί άνθρωποι που έχουμε δικαίωμα να φτάνουμε στα όρια της κατάθλιψης (άσχετα αν προσπαθούμε να μην το κάνουμε) είμαστε εμείς που πληρώνουμε τα σπασμένα για κόμματα κατέστρεψαν την χώρα και που ποτέ δεν ψηφίσαμε, επειδή τόσα χρόνια τα ψηφίζουν άλλοι και με τον τσαμπουκά τα τρώμε στην μάπα και εμείς μαζί με τις συνέπειες που βιώνουμε τώρα.

    Όλοι οι υπόλοιποι που είναι στα πρόθυρα "κατάθλιψης" καλά να πάθουν και να πρόσεχαν. Δεν τους λυπάμαι όσο δεν λυπήθηκαν και αυτοί την χώρα που πρόθυμα συνηγόρησαν να μας προσφέρουν έτσι όπως μας πρόσφεραν.

    Ότι απέμεινε απο το ευσυνείδητο κομμάτι της ήδη καμμένης γενιάς μου, δεν τους δείχνει καμία κατανόηση.

    • ss_sk avatar
      ss_sk @ Πολίτης της Μπανανίας 17/02/2010 13:52:06

      Κι εσείς...συνάρρωστος?

  4. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 17/02/2010 09:46:16

    "Άνθρωποι με κατάθλιψη"
    Είναι οι άνθρωποι που τα γκάλοπ δείχνουν ότι επιθυμούν να παρθούν τα οικονομικά μέτρα εις βάρος τους σε ποσοστό 60% και βάλε;
    Πάουλ Γιόζεφ Γκέμπελς σε ξεπεράσαμε. Πόσα πολλά θα μάθαινες από τους μαέστρους της ελληνικής προπαγάνδας αν ζούσες σήμερα;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 17/02/2010 16:21:35

      Από τον Goebbels διδάχθηκαν οι δικοί μας. Χρησιμοποιούν αυτούσια την προπαγάνδα της εποχής του Ράιχ. Μην μπερδεύεσαι.

    • xaroylhs avatar
      xaroylhs @ ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 17/02/2010 17:18:51

      ..o Φασισμός αγαπητέ μου δεν είναι ιδεολογία είναι νοοτροπία οπότε έχεις απόλυτο δίκηο!!

  5. haroylhs avatar
    haroylhs 17/02/2010 10:51:47

    Και δευτερο και τρίτο και όσα διαγγάλματα θέλει να βγάλει εγώ δεν ξεχνω τις προεκλογικές υποσχέσεις του κου Παπανδρέοθ και όλων στο ΠαΣοΚ. Υπήρχαν χρήματα αλλά η επάρατος δεν μπορούσε να τα εισπράξει ! δεν υπήρχε διεθνής οικονομική κρίση αλλά μόνο Ελληνική λόγω της επάρατου , είχαν έτοιμο σχέδιο για λύση στίς 100 πρώτες ημέρες ημέρες . Ζήτησαν και πήραν συναίνεση για τα ψέυδη τους , παρά το ότι έπρεπε να φάνε πόρτα!! Γνωστά τα κόλπα του ΠαΣοΚ ,άσε να πάρουμε την εξουσία και μετά βλέπουμε . Ο Λαός σχεδόν ακόμα δεν κατάλαβε τίποτα γιατί ακόμη δεν πλήρωσε τίποτα ,ακούει αλλά την χέρα στην τσέπη δεν την έβαλε ακόμη ,όταν έλθει αυτή η ώρα τότα θα το καταλάβει και θα αντιδράσει. ψεύτες του ΠαΣοΚ δεν αλλάζετε γιατί μόνο έτσι ξέρετε να επιβιώνετε , εσείς διατηρήσατε τον παλαιοκοματισμό και το κράτος ρουσφετιού ,εσείς μάθατε τούς Ελληνες στον ευκολο πλουτισμό και την διαφθορά , εσείς διορίσατε την μισή Ελλάδα φάτε τώρα τον κόπρον τους .
    κε Σαμαρά δώσε τέλος στην συναίναση , γιατί στο φινάλε ξέρου να τα φορτώσουν με δήθεν εξεταστικές σε εσένα προσωπικά και άστους να πούν μόνοι στον λαό γιατί τον κοροιδεψαν και γιατί τον κοροιδευουν. Περιμένουν να πάρουν χρήμα από την ΕΕ για να αρχίσουν πάλι τα ίδια ,τώρα όμκως οι κουτόφραγγοι το κατάλαβαν και το ..Παιντί θέλει συναίνεση,δός του ανένδοτο να καταλάβει ...ποιοί έβαλαν τίς φωτιές και ποιοί έκαψαν την Αθήνα και ποιοι έκανα τους προυπολογισμούς ελειματικούς και πότε και γιατί.

  6. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 17/02/2010 11:12:10

    Εξαιρετική επιτυχία είχε και στη Μόσχα το θεατρικό έργο «Γιώργος ο Διαπραγματευτής». Εξασφαλίστηκαν έτσι οι πολυπόθητες συστάσεις για να διαγωνιστεί στο διεθνές φεστιβάλ με τα αρχικά Δ.Ν.Τ. Πληροφορίες αναφέρουν ότι ο θίασος θα ελάμβανε και χρηματικό βραβείο από τη Ρωσική Επιτροπή. Δυστυχώς όμως κάποια οικολογικά προβλήματα (που είχαν προκύψει προεκλογικώς) εμπόδισαν την ευόδωση αυτών των προσπαθειών στον παρόντα χρόνο αναβάλλοντάς τη για το μέλλον.

  7. popolaros avatar
    popolaros 17/02/2010 14:11:07

    Τι κατάθλιψη ρε παιδιά.
    Αφού οι δημοσκοπήσεις έβγαλαν ότι είμαστε χαρούμενοι με τα μέτρα.
    Γουστάρουμε και άλλα.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/02/2010 15:25:06

    Αν η Μπιρμπίλη γράφει τα διαγγέλματα, επιτρέψτε μου να ξεράσω εκ των προτέρων. ΓΑΠ ας πρόσεχες.

  9. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 17/02/2010 15:37:10

    Είμαι μαζόχα .Το λέω και το δηλώνω.
    Κόψτε μου τα επιδόματα,βαλτε μου τριπλά τέλη κυκλοφορίας,κόψτε το 14ο μισθό,
    απολύστεμε,και αν σας κάνει κέφι πείτε μου να πλυθώ.
    Απορώ γιατί κάποιοι έχουν κατάθλιψη με τέτοια γούστα.

  10. Orestios avatar
    Orestios 17/02/2010 16:22:45

    Εκείνο που είναι εμφανές είναι ότι έχουμε μια κυβέρνηση σε κατάρρευση.

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 17/02/2010 16:26:41

    Γιατί πάει όλο ταξείδια,βρέ παιδιά;μήπως φοβάται ότι κάτι θά ξεσπάση καί θέλει νά είναι ήδη εκτός Ελλάδος;Σού λέει ,μή τυχόν καί δέν προλάβω,γιατί θά γίνεται συνωστισμός στό αεροπλάνο,χειρότερος τού Ρεπούσιου;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Kὀριννα 17/02/2010 16:35:42

      Το έχω ξαναπεί. Το αεροδρόμιο είναι το πρώτο που πρέπει να καταστραφεί.

  12. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 17/02/2010 16:42:39

    Μπορεί νά φύγη καί μέ ελικόπτερο από ταράτσα.Είναι δυνατόν ή βλέπω πολλές ταινίες δράσεως;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Kὀριννα 17/02/2010 16:44:55

      Στο Περού έτσι δραπέτευσε ο Φουτζιμόρι, αφού κατέκλεψε τον λαό με λογιστικά τρικ.

    • haroylhs avatar
      haroylhs @ Kὀριννα 18/02/2010 09:47:29

      εκκένωση Σαιγκόν από Αμερικανάκια ..μήπως κάπως έτσι τον πάρουν!

  13. man8os avatar
    man8os 17/02/2010 16:48:03

    Στο τελος του ετους θα ζητουμε τον λογαριασμο. Νομιζω δεν θα κρατησει πολυ αυτη η κυβερνηση.
    ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ man8os 18/02/2010 10:24:56

      Eγω ειμαι κατα της εθνικης ενοτητας.

  14. δημητρης avatar
    δημητρης 17/02/2010 17:10:44

    Για σκεφθειτε μια λυση του προβληματος:
    Ο Τζεφρυ παραιτειτε και αναλαμβανει ο μεγαλος τραγουδιστης.
    Τοτε θ'αναλαβει να μας σωσει η Τουρκια! Γιατι σας φαινετε
    αι αστειο;

  15. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 17/02/2010 17:40:21

    Ο.Κ: -Γκιώργκος,έγινες και 'πρωτυπουργκός',χάρηκε η Μαργαρώ που τ'όδε κι αυτό,χάρηκε κι αναγαλλίασε η διαπλοκή,τράβαγε τα μαλλιά του ο Μπένυ( όμως, τώρα τελευταία,βλέποντας την κατάσταση,άρχισε να ξερογλείφεται πάλι),ο Προπό δεν έπαψε να την "βλέπει' δελφίνος(φαντάζομαι ότι οποιοσδήποτε στη 'θέση'του,θα σάλευε),τα δε κατσελομαζελομπίρμπιλα,υπνώττουν μακαρίως.Και το πλοίο φεύγει.....

  16. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 17/02/2010 22:49:07

    Εδώ δεν πρόλαβε να πάει στο ΚΥΣΕΑ σήμερα !!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ exomatiakaivlepo 17/02/2010 22:53:12

      Όπως έκανε παλιά. Τώρα θα αλλάξει?

  17. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 17/02/2010 23:02:41

    Το διάγγελμα να το κάνει ο GAP από στήθους. Για να γελάσουμε και λίγο με τα ωραία "ελληνικά" τού ανελλήνιστου.

  18. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 18/02/2010 10:15:28

    Των οικιών υμών εμπιμπραμένων, υμείς άδετε.