#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2012 15:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σε ένα νομοσχέδιο τα μέτρα!



Σκληρό μπρα ντε φερ στον τρικομματικό συνασπισμό, παίζεται από χθες καθώς ο Φ. Κουβέλης επιμένει ότι δε θα ψηφίσει τα μέτρα για τα εργασιακά. Το απόγευμα, μάλιστα, που έχει νέα συνεδρίαση της Κ.Ο. του, θα επιβεβαιώσει αυτή του τη στάση καθώς είναι φανερό ότι πιέζεται ασφυκτικά από τους βουλευτές του να μην αποδεχθεί το πακέτο.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η έσχατη λύση που προτάθηκε από την πλευρά της ΔΗΜΑΡ ήταν να πάει το πακέτο των δημοσιονομικών μέτρων ξεχωριστά από τα εργασιακά έτσι ώστε οι βουλευτές του να ψηφίσουν μεν τα μέτρα, να μην αποδεχθούν ωστόσο τα εργασιακά.

Τη δυνατότητα αυτή απέρριψε ο Ευ. Βενιζέλος παρά το γεγονός ότι ο Κουβέλης τους είπε ότι δεν μπορεί ένα αριστερό κόμμα να υποστηρίξει μέτρα που θίγουν καίρια τους εργαζόμενους.

Έτσι, η κυβέρνηση αποφάσισε το πακέτο να πάει στη Βουλή σε ένα νομοσχέδιο και να ψηφιστεί ή να καταψηφιστεί συνολικά. Το θέμα αυτό επιβεβαίωσε ο Γ. Στουρνάρας εξερχόμενος από το Μαξίμου ενώ είπε ότι εξαντλήθηκαν τα περιθώρια διαπραγμάτευσης με την τρόικα πάνω στο θέμα αυτό. Εξέφρασε δε την ελπίδα να ψηφιστούν τα μέτρα και από τα τρία κόμματα διότι δε θα είναι ωραίο να γίνει κάτι διαφορετικό

Το πρόβλημα, ωστόσο, που μπορεί να προκύψει είναι αν η τρόικα απαιτεί να περάσουν τα μέτρα με την υπογραφή και των τριών πολιτικών αρχηγών. Μάλιστα, διέρρευσαν πληροφορίες ότι το έχει ήδη ζητήσει κι αν δε γίνει αυτό τότε μπορεί και η δόση να δοθεί σε... δόσεις.

Ωμός εκβιασμός την ύστατη στιγμή δηλαδή καθώς τα μέτρα μπορούν να περάσουν από τη Βουλή και με 151 ψήφους και χωρίς να πέσει η κυβέρνηση.

Με τα δεδομένα που έχουν σχηματιστεί μέχρι τώρα και με το σίγουρο γεγονός ότι ο Κουβέλης δε θα κάνει πίσω, το σενάριο που προκρίνεται είναι να πάνε τα μέτρα όλα μαζί στη Βουλή κι εκεί ο καθένας να ψηφίσει ότι νομίζει.

ΝΔ και ΠΑΣΟΚ πιστεύουν ότι οι διαρροές δε θα είναι τόσες ώστε να θέσουν σε κίνδυνο την ψηφοφορία, όμως, όπως γνωρίζουμε στην πολιτική και την οικονομία γίνονται και... ατυχήματα.

Το θέμα είναι τι θα κάνει η ΔΗΜΑΡ αν δεν ψηφίσει τα μέτρα ή αν δηλώσει "παρών". Θα μείνει στην κυβέρνηση ή θα αποχωρήσει; Θα στηρίξει τον Σαμαρά ή θα κάνει αντιπολίτευση;

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 25/10/2012 15:53:36

    Εκλογες αρχες Δεκεμβρη.
    Ολοι στις καλτσες!

  2. avanti avatar
    avanti 25/10/2012 16:55:03

    Καινούργιο θεατράκι σήμερα η δημάρ, να ψηφίσω ή να μην ψηφίσω, την μαδήσατε την μαργαρίτα εντάξει, έχουμε καταλάβει, όπως επίσης έχουμε καταλάβει ότι για τα εργασιακά έχει μεγάλο κόμπο στο στομάχι, δεν μπορεί να τα καταπιεί με τίποτα, αλλά με τα 13,5 δις περικοπών, no problem, το κατάπιε αμάσητο το χαπάκι, γιατί σου λέει τι είναι 13,5 δισάκια, ένα τίποτα!

    • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
      ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ avanti 25/10/2012 19:52:39

      Δεν κάνει θέατρο η Δημαρ , αντίθετα είναι μια στρατηγική κίνηση .
      ΑΛΛΟ η Δημαρ on air , και άλλο η Δημαρ off the record.
      ΜΟΝΟ ενα ς αφελής πολιτικά θα πιστεύει αυτά που διαβάζει εδώ και καιρό , για τηλέφωνα , συναντήσεις , διαφωνίες , δυσκολίες και άλλες παπαριες .
      Μιλάμε για πολιτικά κόμματα που ευελπιστούν και στο αύριο !!!

      Γιατί να μονοπωλεί ¨το καλό των ελληνων ¨ο σύριζα , αυξάνοντας τα ποσοστά του , και ενα άλλο αριστερό κόμμα να εξαφανίζεται ?
      Δεν το θελει ούτε η νέα δημοκρατία , ΑΝΤΙΘΕΤΑ εξυπηρετεί ενα ΠΑΡΩΝ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ενω παράλληλα υπάρχει ON AIR και μια αλλη αριστερή αντιπολίτευση ΜΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ προσανατολισμό να ελπίζει και όχι να εξαφανισθεί .
      Πιστεύει κανείς οτι στην ΔΗΜΑΡ , έμαθαν τώρα , σήμερα , το ΟΛΑ ΣΕ ενα άρθρο ?
      ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ είναι στημένο !!!!!
      ΤΟ που θα καταλήξει ? τι ιστορικά θα αποδειχτεί καλύτερο ? ...Σ Ι ΓΟ Υ ΡΑ ούτε Ο Σ Α Μ Α ΡΑΣ ξέρει !!!

  3. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 25/10/2012 17:55:02

    Κάποιο από τά μνημόνια προβλέπει, άν δέν κάνω λάθος, ότι τά 'μέτρα πρέπει νά ενσωματωθούν στό ελληνικό Σύνταγμα τό συντομώτερο δυνατό".
    Πότε ακριβώς δηλαδή, όταν υπάρχει ακόμα κράτος, χώρα καί λαός, ή....μετά;

  4. pasokos avatar
    pasokos 25/10/2012 18:03:08

    Το θέμα δεν είναι τι θα κάνει η ΔΗΜΑΡ, αλλά τι θα κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ αν δει ότι το νομοσχέδιο δεν περνάει. Μήπως, μήπως λέω, θα φροντίσει να αποχωρήσει από την ψηφοφορία (εφευρίσκοντας κάποια δικαιολογία) ώστε έτσι να αρκούν μόνο 121 ψήφοι; Μήπως;

    • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
      ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ pasokos 25/10/2012 19:37:37

      ο ΣΥ Ρ Ι ΖΑ ξέρει οτι με το παρών Η ΔΗΜΑΡ τα μέτρα περνάνε , δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα για να εκτεθεί τ ω ρ α .

  5. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 25/10/2012 18:49:23

    Θυμαστε τον εκπροσωπο τυπου του μακαριτη Σανταμ Χουσεϊν, του επονομαζομενου ως "κωμικου Αλι" ο οποιος, την ωρα που εισεβαλαν τα αμερικανικα στρατευματα στην Βαγδατη, διαβεβαιωνε οτι επικειται νικηφορα επελαση του Ιρακινου στρατου ; Ολα τα καθεστωτα, λιγο πριν καταρρευσουν, εχουν την ιδια στρατηγικη: παριστανουν οτι ειναι παντοδυναμα και αητηττα. Στην περιπτωση της ντοπια τριανδριας ισχυει ομως και το "μωραινει Κυριος....". Aναρρωτιεται κανεις εαν ειναι τοσο ηλιθιοι και δεν γνωριζουν τι εχει συμβει σε ολες τις χωρες απο οπου περασε το ΔΝΤ (βλεπε ελικοπτερα !) ή εαν τους εκβιαζουν με διαφορες αλλες κρυφες λιστες οι Γερμανοι και γι αυτο δεν μπορουν να κανουν πισω χωρις τον κινδυνο να τους ξεμπροστιασουν. Τεινω να πιστεψω οτι -τουλαχιστον στην περιπτωση της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ- εκτος απο τον νεοφιλελευθερο δογματισμο και την αθλια ιδιοτελεια και δουλικοτητα που τους διακρινει, ισχυει και κατι τετοιο. Η περιπτωση του Κουβελη διαφερει. Αυτος, κινουμενος απο φιλαρχια, επαιξε το λαθος χαρτι και τωρα δεν ξερει πως να διασωθει γι αυτο κρεμιεται απο τα μαλλια του, αντιδρωντας σε αποφασεις που εχουν ηδη φηφιστει απο τον Φεβρουαριο και στις οποιες συναινεσε στηριζοντας τους αλλους δυο που τις υπεγραψαν. Παντως, ειναι φανερο οτι το θεατρικο εργο κοντευει να τελειωσει.

  6. μια υπενθυμιση avatar
    μια υπενθυμιση 25/10/2012 19:31:38

    Αριστεριστικες νοοτροπιες...ναι μεν φατε τα 13,5 πακετο, αλλα ο εργατης εχει παντα δικιο απο την αλλη. Ουστ απο' δω βρωμιαρηδες!

    • Lamproukos avatar
      Lamproukos @ μια υπενθυμιση 26/10/2012 20:47:00

      Παιχνίδια του Κουβέλη είναι, για να φανεί σημαντικός και μαχητικός.

      Αλλά ως προς το περιεχόμενο, έχει μια ουσία. Άλλο το πακέτο 13 δις που είναι αγγούρι μεν αλλά άπαξ, και άλλο αλλαγές σε εργασιακή νομοθεσία, που θα μας κάνουν όλους Βουλγαρία.

  7. Agriemenos avatar
    Agriemenos 25/10/2012 23:03:43

    Δεν είμαι σίγουρος για το τι από τα δύο συμβαίνει: παίζει μια κάκιστη θεατρική παράσταση ή πιάστηκε από ένα θέμα και κάνοντας τον "επαναστάτη" προσπαθεί να "απαγκιστρωθεί" από τον πολιτικό του αφανισμό. Αν ισχύει το δεύτερο και θέλει να είναι και με τον αστυφύλακα και με τον χωροφύλακα (δηλαδή και υπερ και κατά -έστω για ένα μέρος- του μνημονίου) , τότε θα του θυμίσω τι συνέβει στο ΛΑΟΣ που χάθηκε εκλογικά. Ο Καρατζαφέρης συμμετέχοντας στην κυβέρνηση Παπαδήμου παρουσίασε εκλογική καθίζηση αρχικά, στη συνέχεια για να περισώσει το κόμμα του το γύρισε σε αντιμνημονιακές θέσεις με αποτέλεσμα να τα "σπάσει" όλα στο κόμμα του (εκλογικά). Λογικό γιατί 1) από τη μια είχε την πίεση από ΝΔ, Καμμένο (ΛΑγΟΣ κλπ) και 2) από την άλλη την επελθούσα Χρυσή Αυγή, η οποία έκανε αρκετό κόσμο να σκεφτεί: "γιατί να στηρίξουμε μια μνημονιακή light ακροδεξιά? ας πάμε στην hardcore που είναι και πιο εκφραστική".
    Εν κατακλείδι, νομίζω πως είναι λάθος όσοι λένε ότι αυτή η στρατηγική επιλογή της ΔΗΜΑΡ θα τη βοηθήσει και θα σταθεί ως φράγμα στην άνοδο του ΣΥΡΙΖΑ. Οι υποστηρικτές της ΔΗΜΑΡ θα "μπερδευτούν" από τις εναλλαγές του Κουβέλη (αφού δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει) και εν τέλει θα τον εγκαταλείψουν, όπως ακριβώς και οι υποστηρικτές του ΛΑΟΣ μπερδεύτηκαν από τον Καρατζαφέρη και τον άφησαν μόνο. Επίσης, αυτή η στρατηγική επιλογή καθιστά άκυρη (και χωρίς νόημα?) την ανεξαρτητοποίηση του βουλευτή της ΔΗΜΑΡ (συν αυτούς που σκέφτονται να φύγουν). Η αίσθηση μου είναι πως τα 3 κόμματα της συγκυβέρνησης θα συνεχίσουν να φθείρονται και νέοι σχηματισμοί ενδεχομένως θα κληθούν να κυβερνήσουν, φέρνοντας ουσιαστικά τη νέα μεταπολίτευση που ευαγγελίζεστε κι εσείς, όχι φυσικά μέσω της ανακατάταξης των υπαρχόντων και ήδη κυβερνησάντων κομμάτων (για να απαντήσω σε άλλη σας ανάρτηση)