#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/05/2010 14:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Σε ΠΑΣΟΚ, Ν.Δ. το 2% του τζίρου της Siemens»



Κόλαφος για τα ελληνικά κόμματα εξουσίας είναι οι έξι απολογίες που έδωσε ο κύριος Siemens στην Εισαγγελία του Μονάχου από τις 30 Ιουνίου έως τις 15 Ιουλίου 2009.

Ο Μιχάλης Χριστοφοράκος σ' αυτές εμφανίζει το ΠΑΣΟΚ και τη Νέα Δημοκρατία, τα κόμματα, ως «αντισυμβαλλόμενα» με τη Siemens και ως αποδέκτες των δωρεών από το ετήσιο 2% του τζίρου μέχρι και το 2006.

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=162449

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 15/05/2010 14:37:04

    ela, den to pistevw...

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/05/2010 14:39:06

    Toυ Τσουκρατου ήταν έξτρα!!!!! ρεστα μαλλον... χαχαχαα

    ΠΠ

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/05/2010 15:01:31

    Ενώ δεν είναι έκπληξη, προσέξετε: Του τζίρου! (όχι των κερδών). Big time money

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ archaeopteryx 15/05/2010 15:08:04

      Επι των κερδών δουλεύει μόνον η εφορία. Στα μαύρα πάντα δουλεύουμε επί του τζίρου...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αγανάκτηση 15/05/2010 17:25:06

        29 κατασκευαστες συνιστουν Ελληνικο Κοινοβουλιο.-
        Για μαλακες τους ειχες?? Το τζιρος πληρωσαμε επι 3. Ευκολα τωρα ο Καστανιδης θα κανει πραξεις και θα ζητησει πισω απ τα κομματα τα λεφτα του λαου ΚΑΙ θα χωσει φυλακη τους τεως πρωθυπουργους ως πλυντιαρχες μαυροχρηματος.

        Περλ Χαρμπορ βλεπω..

        ΠΠ

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/05/2010 15:27:16

    Εγώ θα κάνω πάλι τον αιθεροβάμονα:

    αντί για εξεταστικές και έρευνες δεν κάνουν μια απλή πρόσθεση εκεί στην πλατεία Συντάγματος και να απαιτήσουν το 2% επί του συνόλου των δουλειών της SIEMENS ΣΤΗ ΧΏΡΑ;
    Γιατί σε τελική ανάλυση το 2% επιβάρυνε το κόστος των δουλειών; Σωστά;
    Το κράτος επιβαρύνθηκε, κατά δήλωση των στελεχών της εταιρείας με 2%, το ζητάμε πίσω...τόσο απλά
    Αν δε οι πολιτικοί μας δεν ασχολούνται με τόσο πεζά ζητήματα περιμένω την ανεξάρτητη και αδέσμευτη δικαιοσύνη να κινηθεί και να κάνει τη δουλειά της.

    ...και € θα μαζέψουμε και θα καθαρίσουν μετά δικαστικά οι Γερμανοί με τους δωρολήπτες...

    ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 2% ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΙ Η SIEMENS ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΟΙΟΙ ΤΟ ΕΙΣΕΠΡΑΞΑΝ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ο Ιθαγενής 15/05/2010 16:01:27

      να σε βοηθήσω Ιθαγενή... Το 2% είναι η μίζα (3-4 έχω ακούσει εγώ). Για να δώσει 2 ή 3 ή 4% στον τζίρο μίζα, έχει βγει τουλάχιστον 8-10% στον τζίρο υπερκέρδος, που δεν θα έβγαινε αν δεν γινόταν η συγκεκριμένη δουλειά, που για να έχει μίζα αφορά μπακατέλες. Δηλαδή η ίδια πώληση στην ...Νορβηγία θα είχε 2-3-4 συν 8-10 = 10-14% μικρότερο μεικτό περιθώριο. Αρα δεν ζητάς 2, ζητάς 10!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ο Ιθαγενής 15/05/2010 16:03:59

      Μεγαλύτερη εθνική ξεφτίλα από το να ξέρεις ότι τα πιάσαμε, να είναι τα ίδια και τα ίδια άτομα, να το έχει παραδεχτεί η Ζήμενς στην Αμερική και στην Γερμανία και να κάνεις το παγώνι, δεν υπάρχει. Όχι το μισό Αιγαίο, όλο το μαγαζί μπορεί να διεκδικήσει ο Ερντογάν. Αλλά τι να μας κάνει που είμαστε μάλλον βρωμεροί και φτωχοί για τα γούστα του.

  5. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 15/05/2010 15:33:49

    Αφού δεν κάθεται το ΠΑΣΟΚ να ψάξει ποιοι τα πήραν στο ΠΑΣΟΚ ας το κάνει ο Σαμαράς για τη ΝΔ.

    Τι καλύτερο για να αρχίσει την κάθαρση του κόμματος πριν το συνέδριο; Και άντε μετά να μιλήσει ποτέ ξανά το ΠΑΣΟΚ για σκάνδαλα της ΝΔ...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Αγανάκτηση 15/05/2010 15:53:14

      ..εγώ θα επιμείνω μήνυση από Βουλευτές της ΝΔ με εντολή του κυρίου Σαμαρά απαιτώντας το 2% επί των συνόλου των δουλειών της SIEMENS ΚΑΙ Ας ΠΆΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ Ή ΟΠΟΙΟΣΔΉΠΟΤΕ ΆΛΛΟΣ ΝΑ ΚΑΘΑΡΊΣΕΙ ΜΕΤΆ...

      Αααα...ξέχασα το ΠΑΣΟΚ αναμένει το πόρισμα του εσωτερικού ελέγχου για τον Τσουκάτο εδώ και δύο χρόνια...

      • anonymous avatar
        anonymous @ Ο Ιθαγενής 15/05/2010 16:03:42

        Μην είσαι αιθεροβάμων. Αφού τα έχουν πάρει όλοι.
        Επίσης υπάρχουν και κάτι λεφτά που είχε δώσει σε ένα κόμμα που δεν υπάρχει πλέον ...
        Ποιος είχε το κόμμα αυτό; Μπορεί να μιλήσει;

  6. anonymous avatar
    anonymous 15/05/2010 16:00:55

    Τα κόμματα εισπράττουν 64.000.000 (περίπου 20 δις δρχ) από τον κρατικό προϋπολογισμό κάθε χρόνο. Τα λεφτά αυτά δεν τους φτάνουν για να φάνε και παίρνουν και μίζες.
    Φυσικά δε νομίζω να είναι κάποιος τόσο αφελής και να νομίζει ότι ο κάθε υπουργός που τα πιάνει τα κρατάει όλα για την πάρτη του. Σαφώς δίνει στο κόμμα ένα πάααααααρα πολύ μεγάλο μέρος και μοιράζεται και στους υπόλοιπους με αδιαφανείς διαδικασίες.

    Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να περάσει υποχρεωτικός έλεγχος των οικονομικών των κομμάτων είτε από το γενικό λογιστήριο είτε από εταιρία ορκωτών λογιστών και να δημοσιεύονται ισολογισμοί. Έσοδα-έξοδα κλπ.

    Βέβαια τα μαύρα κάτι τέτοιο δε θα τα πιάσει. Δε θα τα περνάνε ως μαύρα στα βιβλία και θα τα μοιράζονται μεταξύ τους ως μαύρα.

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 15/05/2010 16:36:55

    Ακόμη και η Νιγηρία παρέπεμψε τη Ζίμενς στη δικαιοσύνη.
    Ακόμη και η Νιγηρία, με τέτοια τρομερή παράδοση διαφθοράς, δεν άντεξε τη γερμανική μπόχα.

    Φανταστείτε!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Στέργιος 15/05/2010 18:12:08

      Να σύνθημα για πανελλαδική "Ακόμα και η Νιγηρία παρέπεμψε την Ζήμενς"

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/05/2010 17:29:37

    να τους βαλει ολους φυλακη τοι ΔΝΤ και να τους παρει τα φραγκα υπο και υπερ ακτίως. σε 1 βδομαδα ΑΝ θελουν τα βρισκουν ολα οι ΔΝΤιες.

    Το ζητουμε επισημα ως λαος. Μας γ@μ@τε που μας γ@μ@τε.. φετρε και τα κλεμμενα και χωστε φυλακη τους ληστες. Ετσι θα επιτελεσετε και κοινωνικο εργο και οχι μονο εργο για την τσεπη σας.-

    ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/05/2010 17:32:39

      ΠΠ – ΟΧΙ φυλακή …όλους στα αδεία μοναστήρια που έχουν χτιστή με δικά μας χρήματα ...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ataktos 15/05/2010 17:38:25

        Με το Δημητροκαλη και τον Πασσαρη δεσμοφυλακες / ηγουμενους ψηνομαι...

        ΠΠ

  9. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 15/05/2010 19:03:14

    Υπαρχει και μια αλλη παραμετρος με την υποθεση της Μιζενς Οι Γερμανοι (εννοω το γερμανικο κρατος) ξερουν με το νι και με το σιγμα ολους τους βρωμιαρηδες και ποσα βουτηξε ο καθενας απο αυτους, ειτε για το κομμα τους, ειτε για την τσεπη τους και γι' αυτο και "αλωνιζουν" με τα υποβρυχια που γερνουν και τις αλλες δουλειες που περιλαμβανουν τα παντα - ο,τι επιδιωκουν, ο,τι σκοπευουν, το παιρνουν με το ετσι θελω, ποιος θα τους πει οχι? Βρεστε, εστω και εναν που θα μπορεσει να αρνηθει, που θα πει οχι στις αξιωσεις τους, οποιες και αν ειναι αυτες.

  10. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 15/05/2010 19:38:12

    Ἡ μεταπολίτευσις τελειώνει μέσα στὴν παρακμή, τὴν σήψι καὶ τὴν ἀποσύνθεσι. Ἂν ἐπιζήσουμε ἀπὸ τὴν μπόχα ποὺ ἀναδίδει τὸ τυμπανιαῖο πτῶμα της, ἴσως μᾶς βάλουν σὲ τάξι τὸ ΔΝΤ καὶ οἱ νέοι ὀθωμανοὶ πασάδες μας.

  11. Hase avatar
    Hase 15/05/2010 22:06:58

    Φιλοι, ολα οσα ειπε ο Χριστοφορακος αποδεικνυονται;;. Εκτος απο την ομολογια Τσουκατου εχουμε κατι αλλο που να ομολογει παρανομες δοσοληψιες;; Και αν ο Χριστοφορακος τα εχει βαλει στην τσεπη του πως μπορει καποιος να το αποκλεισει;; Επειδη λεει αυτα που λεει σημαινει πως ειναι και η αληθεια;. Το πραγμα ειναι πολυ πιο πολυπλοκο απο αυτο που φαινεται και στο τελος μονο αυτοι που πηραν τις κατσαρολεςς και τα μιξερακια θα αποκαλυφτουν και αυτοι που πηραν τις μονετες θα τις φανε υπερ πιστεως και πατριδος. Τα κομματα σιγουρα τα εχουν παρει αλλα πιασε ταυγο και κουρευτο. Χωρις αποδειξεις δεν θα γινει τιποτα. ΕΙΜΑΣΤΑΝ, ΕΙΜΑΣΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΑΙ ΚΟΡΟΙΔΑ

  12. Hase avatar
    Hase 15/05/2010 22:13:46

    Και συγνωμη για την ορθογραφια.

  13. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 16/05/2010 13:28:23

    Χωρίς ονόματα -και αποδείξεις- είτε πει ότι έπαιρναν χρήματα

    τα κόμματα, είτε πει ότι έβλεπε τη Μάτζικα Ντε Σπελ πάνω στη σκούπα,

    το ίδιο φαίνεται.